Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » 365 - belgičanky předcházející | další

365 - belgičanky

dolů
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Archiv diskuse 365 - belgičanky do 29. 09. 2020 Pavel_Večeřa 60 29-09-20  06:19
   autor příspěvek
Úterý, 29. září 2020 - 19:49:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2253
Registrován: 1-2011
Spíš co celé dojelo na tom, že dneska se prostě vyplatí pořídit Vectrona a o Belgičanku už prostě není zájem. Proto se nedovezla ani ta druhá várka lokomotiv, co byla v plánu [kladivo]
Pondělí, 05. října 2020 - 10:25:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1564
Registrován: 8-2003
Blbý dotaz. Je belgičanka, která je v ČR, tato mašina ? https://de.wikipedia.org/wiki/NS-Baureihe_1600
Mám ve sbírce model od Fleischmann 7364 (asi 17 let) skoro novou mašinu a teď mě trklo, že přelakovat a mám český stroj. Tak jen, zda je to ta správná, anebo zda jsem se přehlídnul. Díky za méně blbé odpovědi. Diskusi už jsem prošel a nejsem si jist, proto se ptám.
Pondělí, 05. října 2020 - 10:34:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 6-2019
Ne. Je to úplně jiný stroj. Belgičanky jsou postaveny ze SNCB class 12.
Belgian_Railways_Class_12
Úterý, 06. října 2020 - 15:06:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2469
Registrován: 4-2003
Pavel Večeřa: Jet na té lokomotivě 100km /h LV bylo o strach. Zlé pomluvy hovoří že při TBZ na 100 km/h s 365 003 se komisař obával o svoje zdraví. Přivázaná k vlaku do 90 ty mašiny měli celkem solidní projev. Ale kolem 100 začínali neuvěřitelně plavat.
* * * Usmívej se! Bude Hůř

Úterý, 06. října 2020 - 15:47:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 10-2020
Některé 365 mají tendenci se na rovině trochu rozhoupat . Některé víc jiné skoro vůbec , ale není to tak strašné. Všechny bez problémů zvládly TBZ na první pokus.
Úterý, 06. října 2020 - 17:13:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2348
Registrován: 11-2012
Jakuza:
Velice zajímavé, už jen vzhledem ke dřívější konstrukční Vmax. Já byl osobně jen u vážení prototypu (zatížení os se lišilo max. o tunu.), zbytek čistá elektrikařina.
A čím to vlastně? Že by tlumiče?
Její veličenstvo princezna Ája II. při výuce hraní na klávesy.
Ythomas_ct
Úterý, 06. října 2020 - 22:24:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2959
Registrován: 10-2009
Ad P. V.:

A čím to vlastně?

Sice jsem na tom nikdy nejel, takže o jízdních vlastnostech mám jen jakési velmi mlhavé ponětí z různých bájí z doslechu, ale je pravda, že při studiu konstrukce těch podvozků jsem si říkal, že bych to chtěl v těch původních 160 km/h vidět. Nebo vlastně spíš ani ne... :-)
Středa, 07. října 2020 - 09:29:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23027
Registrován: 5-2002
YT: při studiu konstrukce těch podvozků jsem si říkal, že bych to chtěl v těch původních 160 km/h vidět
Předpokládám, že v té Belgii to jezdilo 160 na takový placce, že to muselo pořád táhnout, takže mašina neměla kdy si "zaplavat"...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 07. října 2020 - 19:29:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13305
Registrován: 4-2003

Neděle, 11. října 2020 - 10:45:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23052
Registrován: 5-2002
H7: Spíš to celé dojelo na tom, že dneska se prostě vyplatí pořídit Vectrona a o Belgičanku už prostě není zájem.
A nebo taky ještě nenastal zájem u těch, kteří dosud mohou provozovat staré stejnosměrné plečky (nad nimiž visí dvojitý strašák v podobě ETCS + konverze).
Takže s tím kladívkem na hřebíček bych byl maličko zdrženlivější...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 11. října 2020 - 10:53:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 704
Registrován: 5-2007
Lokomotiva má dost jednoduše a úsměvně řešené některé části. Tohle je třeba nádržka na ostřikovače. Ale když odhlédnu od ne úplně ergonomického návrhu a provedení stanoviště, tak se s tím jede docela hezky.[happy]
Neděle, 11. října 2020 - 11:57:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2351
Registrován: 11-2012
O stanovišťu a pultu bych zde mohl psát dlouhé story. Prostě zezačátku bylo stanoviště kovové, které vypadalo více otřesněji (hranatý design, použité materiály, rezavělo nám to už na dílně při kompletaci*), ale navrhovali ho lidi, kteří makali rukama, takže drátovat ho a strkat tam komponenty byla radost.



Jenže to se samozřejmě nelíbilo nejvyššímu, tak se přizvala rumunská firma Clagi-Coplass (Snad jsem to napsal dobře.)
Dodané stanoviště vypadalo sice lépe, ale přístupově stálo za totální belu. Hlavně absolutně tam nepasovalo vše, co do té doby bylo navrženo (Nová konstrukční kancelář shazovala vinu na Rumuny a opačně, vypínače propadávaly otvory, takže se muselo vypodložkovávat, nesouhlasily otvory pro řídící páky, atd.) a byla tím totálně zavražděna myšlenka odnímatelné horní desky pultu, která se jednodušše zbalí a odnese jak klávesy pod rukou, nemluvě o několikaměsíční práci nás všech, kteří jsme na tom dělali z nadšením, že tvoříme prototyp něčeho nového.

Takže se muselo makat od rána do večera denně, aby se to vůbec stihlo přehodit do nastávajícího CZ Raildays 2016.

Pokud vím, tak prototyp o několik měsíců či roků? později prošel totální rekonstrukcí, kdy bylo znova vyměněno ostění kabiny a byla zrušena ta slavná "tančící polička" za zády strojvedoucího.

*Škoda, že jsem si teho tehdy fotil tak málo, hlavně prvotní zrod toho všeho na pozemku zásobárny ČD vedle nádraží v podmínkách, které jsem popisoval v roce 2016. To by byla tehdy dobrá protiváha proti všem těm "hrdinům", co se ani neuměli podepsat...
Její veličenstvo princezna Ája II. při výuce hraní na klávesy.
Neděle, 11. října 2020 - 12:40:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 705
Registrován: 5-2007
Tohle vypadá snad líp než to co je tam teď. Nevidím na hranatém disignu nic špatného. Akorát na novém pultu je tlačítko bdělosti v ose HJP, takže lze oboje ovládat zároveň rukou a zápěstím.

Chybí mi tam třeba kousek rovné plochy a to nejen na pultu ale i u pomocníka. Takže batoh atd. musí jít na zem. Druhá sedačka je jen sklopný sedák bez opěrky, nic moc...

Sedačka není přesně proti středu pultu, člověk sedí více vlevo a ještě pootočený.

Madlo je umístěné pod rovinou pultu, takže zápěstí si o něj neopřu, zároveň překáží abych se mohl kolenem zapřít o pult. Ovládání topení je umístěno nejdál od strojvedoucího - na zadní stěně stanoviště vlevo (jak na laminátce). Mělo by držet nějakou teplotu, ale reálně to má tak velkou hysterezi, že je tam buď horko nebo zima. Takže člověk musí furt vstávat ze židle a ladit to.

Zpracování by mohlo být lepší. Dveře do strojovny a ven netěsní, hluk od ventilátorů a kompresoru, na stanoviště za jízdy táhne a zatéká.

Ale abych jen neremcal, tak samotné ovládání jak páčkama tak z obrazovek je fajn, přehledné, diagnostika kde je vidět přesně co kde seplo, ARR funguje pěkně. Ve srovnání s Vectronem/Traxxem je to příjemnější a promyšlenější. Sice to dost často hází všelijaké chyby, ale to už je asi daň všech moderních vozidel.
Neděle, 11. října 2020 - 12:50:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2352
Registrován: 11-2012
Ta fotka má otřesnou kvalitu, ale pod barvou to začalo rezivět (bylo vlhko), při vrtání otvorů se barva odlupovala a bohužel ani ty kovové díly nelícovaly. Někde třeba byly mezery klidně aj 3-5mm.

Proto ta snaha předat ten design vnější kanceláři. Dle MÉHO OSOBNÍHO NÁZORU se jednalo o příliš velké sousto.
Její veličenstvo princezna Ája II. při výuce hraní na klávesy.
Neděle, 11. října 2020 - 15:11:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23061
Registrován: 5-2002
Cyrda: Tohle je třeba nádržka na ostřikovače.
Takže si měl raději někdo nechat navrhnout dvacetikusovou sérii plastových nádržek na míru?
Nebo dělat rešerši na to, ze kterého auta by tam nejlépe pasovala sériově vyráběná (a předzásobit se na doby, až se ten typ auta přestane vyrábět)?
Půvab toho kanystru je mj. v tom, že plechový pětilitrový kanystr vypadá už drahně let pořád stejně a je celkem nepravděpodobné, že by se bůhvíproč přecházelo na šestapůllitrové.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 11. října 2020 - 16:24:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4149
Registrován: 9-2003
Hajnej 23052: Ona má Belgičanka ETCS?
NOBLE BRICKS
Neděle, 11. října 2020 - 16:35:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 706
Registrován: 5-2007
Hajnej: Plnit by se kapalina mohla například i zvenku.
Neděle, 11. října 2020 - 19:20:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7069
Registrován: 9-2011
Takže kvůli tomu, aby se jednou za čas nalilo někam 5 litrů vody s ironem (nebo spíš bez), se měly dělat 2 díry do kastle, kterýma může někam zatejkat?
A jak byste lezl po žebříku někam do vejšky, s konví, abyste tam tu vodu nalil?
Nepředpokládám, že to ostřikovací čerpadýlko by bylo schopný tu vodu čerpat do nějakejch 2 metrů vejšky, aby nádržka byla přístupná z úrovně kolejí. O možnosti tu nádržku (kdyby měla být dosažitelná z úrovni kolejí) kontrolovat z vnitřku mašiny nemluvě.
Všichni jste volové. Servít
Neděle, 11. října 2020 - 20:47:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 707
Registrován: 5-2007
Jelikož třeba na Vectronu to tak je a používat se to dá normálně, neřešitelný problém to asi není. [happy]
Neděle, 11. října 2020 - 21:19:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2353
Registrován: 11-2012
Ze zvědavosti se zeptám:
Je ta nádržka na Vectronu alespoň tak, aby při případném prasknutí čehokoliv s vodou ta voda odtekla jinam, nebo to ohrozí nějakou elektriku?

Ptám se proto, protože na jeřábech od Liebherra ti koumáci umístili nádržku, pumpu a hadice přímo do tunelu s kabelama, konektory a další elektrikou, takže už několikrát jsem řešil zkraty, a přerušené cesty.
Úplně nejlepší je takto vyzkratovaný okruh nouzových stopek, který velice účinně odstaví celý stroj jak pro sbalení, tak pro pohyb, takže překážení uprostřed stavby a kyselé xichty všech okolo zaručeny...
Její veličenstvo princezna Ája II. při výuce hraní na klávesy.
Pondělí, 12. října 2020 - 00:23:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23062
Registrován: 5-2002
S499: Ona má Belgičanka ETCS?
Má na to přípravu = místo tam je a konstruktér ŘS s tím počítá.

Cyrda: které by šlo plnit třeba i z venku
Aha, panáček někde něco viděl, tak to musejí mít všichni. No tak to pak jo.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 12. října 2020 - 01:09:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 262
Registrován: 12-2008
že jsem tak zvědav - to nikomu nevadí HJP na levý ruce???
Pondělí, 12. října 2020 - 09:22:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23064
Registrován: 5-2002
Pryž: pokud je zde chváleno ARR, tak to mj. znamená, že se na tu HPJ až zas tak nesahá...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
VIA
Pondělí, 12. října 2020 - 09:48:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 219
Registrován: 8-2017
Pryž: Jo mně to třeba trochu vadí, ale již Vám bylo právě vysvětleno, že je to takto lepší. Možná kdyby člověk jezdil JENOM na tom, tak OK, ale stejně nemám v levé takový cit. Někdo to řeším rukama křížem... Takto to měly i některé 753.7, také u mně ruce křížem.[crazy]
Pondělí, 12. října 2020 - 12:46:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23065
Registrován: 5-2002
V Německu mají mašiny jízdu vlevo a nezdá se, že by se tam z toho všichni hroutili, takže půjde spíš o zvyk.
Dtto tramvaje (ty pouliční) - a mám za to, že i na páře byl regulátor spíš na levou ruku než na pravou...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 12. října 2020 - 12:57:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4151
Registrován: 9-2003
Já jsem levák, takže jsem páku vlevo na tramvaji přímo blahořečil, jen mi bylo divné, že to nevadí pravákům :-).
NOBLE BRICKS
Pondělí, 12. října 2020 - 19:13:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 708
Registrován: 5-2007
Hajnej: slovení panáček a Vaše posměšné otázky si laskavě nechejte pro sebe. Projevil jsem názor ohledně možného technického řešení, když s tím nesouhlasíte, budiž, lze reagovat i slušně jako např. Pavel Večeřa. [happy]

Jak je vyřešeno umístění nádržky na Vetronu uvnitř pultu nevím.

Na páku vlevo se dá zvyknout velice rychle. A na takové to hraní si trochu EDB levou rukou a trochu vzduchu pravou rukou to není špatné.
Pondělí, 12. října 2020 - 20:00:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23072
Registrován: 5-2002
A na takové to hraní si trochu EDB levou rukou a trochu vzduchu pravou rukou to není špatné.
Přesně tak to bylo myšleno. Zdá se, že řízení jde líp, než dolejvání, což je dobře. [wink]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 12. října 2020 - 20:15:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 709
Registrován: 5-2007
[nene]

V nikam nevedoucí diskuzi ustoupím jako první. Přeju hezký zbytek večera. [wink]
Úterý, 20. října 2020 - 18:39:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2360
Registrován: 11-2012
Podařilo se mi vyhrabat ještě nějaké fotky. Na první fotce lze vidět původní záměr umístit svorkovnicu do pultu a nikoliv do jeho nohy, což napomáhalo k myšlené odnímatelnosti. Na druhé fotce je vidět jeden z důvodů, proč ten kovový pult neprošel.


Jinak jak jsme se bavili o těch nádobkách na vodu, tak zde máte ten můj popisovaný případ na jeřábech, takže takto prosím ne, takovou chybu už za nás udělali v Německu...

Její veličenstvo princezna Ája II. při výuce hraní na klávesy.
Středa, 21. října 2020 - 21:41:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 152
Registrován: 9-2016
Dnes jsem byl na skok v Letohradě na nádraží a co nevidím. Odpočívající Belgičanka 365.003-3

Nejhorší je smrt z nudy, proto jsem furt v . . .
Sobota, 21. listopadu 2020 - 17:26:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6995
Registrován: 8-2006
Žluto-modré .002 + .006 s vozy na ( asi ) obilí v 16:05 v Nymburce směrem "od Mělníka na VOsek".[happy] Seděl jsem v ešusu na Lysou, takže kam to jelo, to nevím.
Puma
Sobota, 05. prosince 2020 - 21:56:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 629
Registrován: 4-2011