Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Trať Olomouc - Opava a okolí » Archiv diskuse Trať Olomouc - Opava a okolí do 20. 05. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Trať Olomouc - Opava a okolí do 20. 05. 2020

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 17. května 2020 - 08:49:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10482
Registrován: 6-2004
Ohl: nesmírně jste mne pobavil [biggrin]
Neděle, 17. května 2020 - 10:07:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 755
Registrován: 3-2018
Opavák: Rezervovat místo pro kolo nelze, rezervace jsou dočasně pozastaveny. Apropos: Kolik kol lze dát do 843? Je tam dost blíže neurčeného místa plus služební oddíl. Navíc je rozdíl mezi subtilní silničkou nebo dětským kolem a těžkým elektrokolem ověšeným brašnami a košíky...
Opavák
Neděle, 17. května 2020 - 12:14:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 639
Registrován: 12-2007
Teď momentálně nelze rezervovat, ale před chřipečkou a předpokládám, že za chvíli i po chřipečce půjdou rezervace na kolo zase koupit.

Do 843 nejde dát žádné kolo. Kola se převáží jen a pouze v 043 a 943 na hácích. V 843 žádné háky nejsou.
Tom_tužín
Neděle, 17. května 2020 - 12:48:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1139
Registrován: 6-2005
David:
Zkuste si vyjasnit význam slova "asi". Jinak to Vaše vytahování starých jízdních řádů je fakt směšné, v těch dobách nebylo výjimkou, že na vlaku jelo to, co zrovna mělo kola, zejména bizardní směsice řad 831, 851, všech myslitelných osobních (přípojných) vozů a lokomotiv různých řad, které byly zrovna po ruce (často 742, 731, 751). Je fakt, že připojování cyklo - hytláku za rychlíky se dělo v časech, kdy už tam celkem ustáleně jezdily soupravy motorových rychlíků s řadou 843, takže to možná bylo někdy mezi léty 2000 a 2010. Fakt si žádnou statistiku nevedu, šotky nešotím, jen si pamatuju věci jako běžný cestující (zřejmě i z doby, kdy David ještě tahal kačera).
Neděle, 17. května 2020 - 12:58:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2909
Registrován: 9-2003
Do 843 nejde dát žádné kolo. Kola se převáží jen a pouze v 043 a 943 na hácích. V 843 žádné háky nejsou.
[proud][biggrin]
Tak to v Olomouci než jsem včera přešel z 943 na 843, tak už v 843 před 1325 bylo minimálně 10 kol. Mimo jiné i ve služebním oddíle. Já si hlídám jen, abych měl únikovou cestu ze stanoviště, jinak je mi jedno, kam to vlakvedoucí naskládá. Kdysi před 4 lety to vlakvedoucí počítala a v soupravě 843+043+943 naskládáno 48 kol.[proud][biggrin][rofl]
Neděle, 17. května 2020 - 13:14:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9382
Registrován: 5-2007
Fany: A ste si vedomý toho, že než urobiť Vami požadované opatrenia, bude (výrazne) lacnejšie zaplatiť tým cyklistom dodávku, ktorá im tie bicykle doveze kam chcú?
Neděle, 17. května 2020 - 13:15:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10484
Registrován: 6-2004
naskládáno 48 kol [ok]

no vida, to by víkendová klasika na určitých spojích zvládala.. kdy vůbec jede na 310 klasa, nebo to je už hudba minulosti?
Neděle, 17. května 2020 - 13:16:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10485
Registrován: 6-2004
Asdf:

možná ano, ale služby mají být cestujícím k dispozici jako před 30 lety bývaly... bufety, stánky, všude klid a žádné ostré přestupy a podobné "výdobytky"...
Tom_tužín
Neděle, 17. května 2020 - 14:31:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1140
Registrován: 6-2005
Asdf:
Tak uvažuju, jakou trasou a jak dlouho by taková dodávka jela třeba mezi Hrubou Vodou, zastávkou Jívová a Domašovem nad Bystřicí, což jsou mj. frekventované cílové zastávky těchto cyklistů? Stačí mrknout do mapy - ono tam tak trochu chybí silnice. Jde taky o to, že dráha by měla cestující převážet, nikoliv je posílat do nějaké imaginární "dodávky". Zrovna pokud má vlak v něčem před silniční dopravou velkou výhodu, tak je to kapacita - tedy za předpokladu, že je nasazená vhodná souprava, což je zřejmě kamenem úrazu...

Kapacitní souprava pro cyklisty na trati 310 jezdí jednou do roka, a to 1. 5. (letos ne díky Koroně).
Mcx
Neděle, 17. května 2020 - 14:35:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2325
Registrován: 2-2006
Hm, jako komediální seriál se to čte dobře, ale jinak....
No, s kolem jsem po těchto tratích jezdil už před více jak 15 lety. Vozy pro přepravu kol se přidávaly v létě na tehdejší jesenické rychlíky a to jen asi dva tři roky - objíždělo se v Glucholazích.
Na olomouckých nebyly protože nějak to s těmi úvratěmi nešlo a nejde. To, že v sezóně jsou kola již z Ostravy to je známá skutečnost, to že jen neználek se bude pokoušet jet s kolem do Krnova rychlíkem z Opavy je ... když mu jede osobák, kterým do Krnova dojede jen o pár minut pomaleji a pokud bude včas na nástupišti v Opavě tak pojede.
Co není dobře jsou zrušené rezervace pro kola - to dělá chaos. To že do nástupního prostoru 043,943 se vejdou jen ty dvě kola pověsit a třetí ... no když to průvodčí riskne, že se někdo o namazaný řetěz ušpiní a bude si na něj stěžovat a do druhého se nevejde nic je fakt - jel jsem v nich mnohokrát. Ty držáky u sedaček jsem již dlouho neviděl, naposledy jsem tam měl pověšeno kolo před pár lety - moc praktické to nebylo.
Holt cyklista musí trochu více používat hlavu, teď jsem chtěl jet v pěti lidech EC101 do Břeclavi - no bohužel, polská souprava nejezdí (tam je 6 míst pro kola) a v náhradní jsou pouze 4 místa a bohužel bez rezervace, tak co... no, přehodnotím plány.
Loni jsem se kamarádkama nevešel do osobáku Opava směr Krnov (byli jsme 4, ale výluka mezi Krnovem a Bruntálem + sólo 810 na osobáku - nenapadlo nás si ověřit situaci), tedy nevešli... no dali jsme přednost jiným, byť jsme tam bylo dříve a jeli jsme po vlastní ose přes rozhledny Úvalno, Cvilín.... a byla to paráda.
Před nějakým rokem jsem se vykýval v Č. Třebové - myslel jsem, že na konkrétním osobáku jezdí do Lanškrouna Stadler a ejhle zrovna tento spoj pravidelně s 810 - no 5 kol se tam vlezlo, ale bylo to o hubu.... spíše jsem divil, že nás nechali je tam nacpat.
Tož tak, dlouholetá zkušenost mi velí - s kolem dobře plánovat a mít záložní alternativy. První výlety s kolem jsme vlakem prováděli již koncem 80. let po celém Československu a to bylo jiné dobrodružství - tehdy jsme v noci vstávali v Přerově - jeli jsme lůžkem a kontrolovali, zda nám přeložili kola, protože vůz se převěšoval na jiný vlak, případně si je radši převezli z vlaku do vlaku sami (což tehdy neradi viděli), to už si skoro nikdo nepamatuje [lol].
Takže hlavně klid, používat rozum a zachovat si vzájemnou toleranci.
Web:
parostroj.net
ostramo.parostroj.net
Neděle, 17. května 2020 - 15:21:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11063
Registrován: 12-2009
kontrolovali, zda nám přeložili kola, protože vůz se převěšoval na jiný vlak, případně si je radši převezli z vlaku do vlaku sami
To bylo nejlepší, protože pro ně nebyl problém je naházet na ještěrku do stohu a potom je násilím vyrvávat zapletené z výpletu jiného kola. Na nějaký odřený lak se už nehrálo vůbec. Byla radost, že nebylo nic ohnuté.
Plné dva hitláky kol a lodí na rychlíku z Ostravy do Budějovic a trnutí, aby to vaše nevyložili jinde. Pracné strhávání lepidla s lístky ze sedadel. Dostavit se před odjezdem aspoň půl hodiny, aby se stihlo vše vyúřadovat. Nadávání průvodčích, že smí zvedat jen 15kg.
Nezařazení služebáku do soupravy a v jednu v noci odepření přepravy.
V Rakousku poslání nákl.vlakem 2h před odjezdem vašeho vlaku a trnutí, zda na opačném konci země kola opravdu budou.

To dnešní občasné nedostání se do vlaku je proti tomu pohodička.[wink]

V posledních letech se mi nestalo nic problémového. Ale je fakt, že od Opavy směr Krnov a Jeseník je to s R loterie, když se přijede těsně k odjezdu. Jinde v kraji problém nebývá.
Neděle, 17. května 2020 - 15:33:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13747
Registrován: 11-2002
nebyl problém je naházet na ještěrku do stohu - kdyby jen na ještěrku (bylo zajímavé to v Porubě někdy pozorovat), nezapomenu na pohled do hytláku snad nějakého Excoše, kde byly kola "nastohovány" až po střechu. Majitelům těch vespod pak mohlo asi být i celkem jedno, zda kola dorazila s nimi nebo ne. O použitelností pro další dopravu si nedělám iluze.[crazy]

Sám jsem si jednou poslal "s sebou" kolo při cestě k babičce, abych mohl dělat výlety a taky nešlapat nějakých 8 km z nádraží pěšky, páč bus už ten den nejel. Leč - na nádraží v cíli následovalo strohé oznámení, že ho Přerově nepřeložili a že dorazí dalším spojem. Druhý den ráno... [proud]

A poslední zbytky průvodky ze sedadla jsem škrábal snad ještě po návratu z prázdnin domů. Asi zrovna vyfasovali něco pořádného... [lol]
Neděle, 17. května 2020 - 15:35:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 748
Registrován: 5-2006
Klasika

Tom_tužín
Neděle, 17. května 2020 - 15:38:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1141
Registrován: 6-2005
Mcx:
Taky se tak snažím plánovat, ale ne vždy to jde. Když Vás třeba podvečerní R 1322 z Bruntálu na Olomouc nevezme a není zrovna neděle, tak je jedinou alternativou Os 3504, za kterým si ovšem musíte dojet 30 kilometrů do Moravského Berouna … Je rozdíl mezi tratí, kde jezdí třeba Ešus každou půlhodinu (není problém počkat na další vlak) a tratí 310, kde je klidně mezera mezi vlaky 4 hodiny …
Mcx
Neděle, 17. května 2020 - 16:01:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2326
Registrován: 2-2006
Ano nejkritičtější jsou návraty, takže když jsme v 5 lidech jeli před pár lety Břeclav - Novosedly - Galgenberg (Rakousko) a zpět, tak návrat na EC v Břeclavi směr Ostrava osobákem (Znojmo - Břeclav)- posledním možným jsem nenaplánoval s nástupem v Mikulově, protože na trati situaci s kolama poměrně dobře znám, tak jsem naplánoval nástup o zastávku dříve - v Březí, aby nás někdo v Mikulově (milá skupinka 10 cyklistů [lol] nevyšplouchl, no nakonec nás bylo v přívěšáku cca 10 kol + jeden kočárek, tak to šlo....bo, domov daleko. Na EC v Břeclavi jsme měli místenky - povinná rezervace pro kolo.
Zapomněl jsem dodat proč nás jezdí max. 5 - protože pro více lidí již neúměrně stoupá riziko, že přeprava vlakem nevyjde.
Protože jsem náš "cyklistický plánovač", tak mohu nějaké propozice dát někde na web ke stažení, je už toho dost - plánky, popisky, spojení vlakem - samozřejmě poplatné roku cesty. Promyslím - uložím a napíšu kde to je.

(Příspěvek byl editován uživatelem MCx.)
Web:
parostroj.net
ostramo.parostroj.net
Neděle, 17. května 2020 - 16:18:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7512
Registrován: 12-2011
Jsem slyšel hlášku z nejmenovaného místa v MSK ve smyslu, že když máte kola, tak máte jezdit na kole a ne vlakem. Ty časy ČSD zůstávají u ČD dosud [rofl]

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 17. května 2020 - 17:10:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10486
Registrován: 6-2004
Kmotr:

krááása, ano, toto chybí... Cyklisti jsou dnes pohodlní, o chodcích alá elektrokoloběžky, co se pletou všude, ani nemluvím... klidně raději zaplatí - na toto má dopravce pružně reagovat..
Mcx
Neděle, 17. května 2020 - 17:47:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2327
Registrován: 2-2006
Kdo nezažil ČSD s kolem a nejezdí s kolem i dnes tak evidentně neví o čem mluví.
Web:
parostroj.net
ostramo.parostroj.net
Neděle, 17. května 2020 - 19:03:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10487
Registrován: 6-2004
Ohlédnutí, rok 2013:

https://www.youtube.com/watch?v=Lzxzm9YeQvY
Neděle, 17. května 2020 - 19:52:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15017
Registrován: 12-2007
měly vůz na kola automaticky v rámci běžného řazení.
Hytlák - vůz vyžadující (další) obsluhu (která bude kola jednak hlídat, jednak před určenou stanicí připravovat k předání cestujícím) = v rozporu s p. Tužínovým tvrzením o údajném "již tak jako tak zaplaceném vlaku" (vícenáklady v podobě další osoby).

Opět z toho zavání všeznalé "právo" rozhodovat o tom, koho připustíte či nepřipustíte k přepravě vlakem
Přičemž autor těchto řádků vzkazuje druhým, že jev, kdy autobusová doprava jezdí mnohdy méně často než je tomu obvykle vlaků, má jimi brán jako "fakt" (bez ohledu na to, že v části ČR tomu tak není, bez ohledu na smysluplnost/nesmysluplnost této věci mj. v tom, že občané obcí u tratě i mimo trať např. platí - za jinak stejných okolností - stejně vysoké daně atd.), jinými slovy "všeznalé právo rozhodovat o tom, kdo bude či naopak nebude připuštěn k užívání kvalitní veřejné dopravy v rámci svého okolí".

P. S. S tím může souviset další aspekt - je-li v nějaké turisticky atraktivnější oblasti mizerné autobusové spojení a od vlaku je to daleko, pojede o to víc turistů na kolech. Zatímco kdyby se od vlaku dalo do srdce té oblasti dostat návazným autobusem, mohla by část turistů upřednostnit pěší výlet před vzetím kol s sebou = nemusely by být takové požadavky na (jinak prolematicky využitelný) prostor pro kola ve vlacích.

Mmch. ke zmínce "v západní Evropě už pochopili" = jednak, země "západu" se od sebe navzájem liší (znám přinejmenším jednu, kde si kolo s sebou nelze do vlaku vzít vůbec, a to ani do regionálního; znám také přinejmenším jednu, kde i linkové autobusy jezdí tak často, že o to méně se k vlaku přepravuje autem či na kole), tzn. nelze paušalizovat (ano, v některých dalších zemích je veřejná doprava mimo dosah železnice tak mizerná, že kdo ji chce pro dojíždění využít, musí se na nejbližší páteřní trať dostat autem či... na kole).

Navíc, "na západě to dělají tak a tak" automaticky neznamená, že to tak dělají správně; např. (ať se držíme tématu dopravy) "na západě zrušili většinu vedlejších tratí, nechali tam jenom ty hlavní".

Poznámka pod čarou (byť jde o reakci na mimotématický podsuv nesrovnatelný se závazkem veřejné služby, v němž se objednávaná doprava nachází)
na příkladu některých venkovských obchodů, které dostávají provozní dotaci od obce třeba za podmínky, že jsou otevřené denně od 8. do 18. hodin. Pokud by existovaly bez dotací, tak si obchodník může otevřít a zavřít jak uzná za vhodné.

Paradoxně nejvíc požadají "dotace na udržení" obchody typu Coop, kde z mojí zkušenosti jde o obchody, které před dotací i po dotaci mají otevírací dobu typu "pracovní den do 17 h, sobota do 11 h, neděle nic"; anebo pojízdné prodejny, u nichž je provozní doba na konkrétním místě z principu omezená.

A naopak - na některých vesnicích působí (v části z nich dokonce převzal prostory právě po Coopu) jiný podnikatel, který má denně otevřeno do 7 do 20 h bez dotací. Např. pan Ngyuen, pan Do, pan Thanh nebo paní Thi.
Tom_tužín
Neděle, 17. května 2020 - 20:52:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1142
Registrován: 6-2005
K Davidovi ve stručnosti:

1) Oním "hytlákem" je myšlený upravený přívěsný vůz k 810tce, kde je na jedné straně místo na kola a na druhé straně sedadla pro cyklisty. Můžete být v klidu, žádný zaměstnanec coby "palubní personál" u tohoto vozu nemusí být a historicky ani nebyl. Veškerá manipulace s koly je samoobslužná.

2) K četnosti jízdy vlaků versus autobusů asi tolik, že zaprvé železnice většinou pokrývá významnější proudy + většinou je u cestujících více oblíbená (lze sledovat na propadech zájmu v případě nasazení NAD), a zadruhé o využití jakékoliv linky veřejné dopravy rozhodnou sami lidé většinou tím, že o ni mají či nemají zájem. To, že ve vlacích lidí spíše přibývá a v linkových autobusech dlouhodobě ubývá je statisticky prokázaný fakt, na kterém nic nemění ani můj, ani Váš názor.

3) Ad. hypotéza o tom, že část lidí využívajících kola by přesedla na autobusy - můžeme spekulovat co by bylo kdyby, nicméně trend je zcela zjevně naprosto opačný. Když si na svých cestách sednu někde, kde je zastávka autobusu a víceméně v souběhu cyklostezka, tak vidím, jak tam jednou za hodinu (velmi optimisticky) vyklopí autobus 1 - 3 cestující, ale za stejnou hodinu tam projede min. 100 cyklistů. Lidé si prostě vybrali …

4) Ad. zahraniční a "znám jednu zemi …" - Vzhledem k tomu že nejmenujete, tak je diskuse bezpředmětná. Nicméně opět je jasný trend: odkaz Prostě někde došli k názoru, že lepší pár lidem přispět na kolo, než pro ně živit autobusovou linku. Tím neříkám, že paušálně to tak má být všude. Vždy záleží na místní situaci, nicméně opět platí, že vývoj prostě jde nějakým směrem, a tím je páteřní doprava ve vysoké kapacitě, rychlosti a kvalitě (tedy kolejová) a na poslední míli individuální doprava, protože ta tu poslední míli bude umět vždy lépe než jakákoliv hromadná doprava.

5) Dotace na obchody - nevím jak kde, nemám ambici to systematicky mapovat, nicméně z časů kdy jsem byl v obecním zastupitelstvu jsme takovou podporu schvalovali v místních částech, ani v jednom případě nešlo o COOP, vždy šlo o živnostníky, pokud vím tak české národnosti. Co se týká pana Nguyena, tak u něj taky vím, kde má svou večerku, nicméně je třeba trochu rozlišit venkov a "venkov". Něco jiného je malá osada bez slušného dopravního spojení a s převahou seniorů, a něco jiného je satelit krajského města s víc než tisícovkou obyvatel, většinou v produktivním věku (tam má večerku pan Nguyen). Venkov je obojí, nicméně obě lokality se liší dost zásadně jak co do počtu zákazníků, tak i co do kupní síly.
Neděle, 17. května 2020 - 22:08:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 756
Registrován: 3-2018
Opavák: To, že do 843 kola neberete, myslíte vážně? Vždyť tam je spousta prostoru, plus služební oddíl, kde ale zřejmě musíte mít svůj batoh a obálku pro paní pokladní v XY? A když jede na vlaku 843 solo, kola neberete vůbec? To je snad vtip! Podle této logiky by nešlo přepravovat kola ani na velkých představcích vozů Bdt, které jsou mj. pro přepravu kol přímo určeny! Nebo třeba v 810, které také většinou háky nemají. Nebo vlastně ani v regionovách ve starší verzi bez háků... Jen více takových ochotných vlakvedoucích...
Neděle, 17. května 2020 - 22:37:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13749
Registrován: 11-2002
Starý_Hanák: jedna věc je ne/ochota a druhá soulad s předpisy. To jen tak na okraj..
Bugear
Pondělí, 18. května 2020 - 00:10:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3827
Registrován: 8-2005
@Tom_tužín: Což na druhou stranu znamená Vmax 80 km/h. Uvažujme o úseku Opava-Olomouc. Skrochovice-Krnov je traťová 120, i když kvůli motoru to bude 110, takže prodloužení JD o 1-2 minuty. Dále potřebujete prodloužit pobyt, na který by se možná ještě něco vyškrábat dalo (co na to ovšem přípoj z 292 v Krnově?). Hlavní kámen úrazu bych ale viděl v tom sehnat v Opavě o víkendu posunovače a na večerní příjezdy i zálohu.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Němec_z_ova
Pondělí, 18. května 2020 - 00:29:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4081
Registrován: 4-2009
Starý_Hanák: Člověče, Vy jste jako malý Jarda. Zkuste si představit, že Vám při nehodě přistane v klíně nepřipoutané čtvrtmetrákové elektrokolo spolucestujícího. Možná by se Vám rozsvítilo po vznícení jeho baterie.
Já bych to nechtěl absolvovat ani se svou silničkou mající 8,25 kg[nene]

Také by mne zajímala kola, která jste ochotni štosovat ve vlaku v počtech větších, než je počet míst pro ně určených. Možná jsem divný, ale nějak nestojím o zrušení karbonového rámu nějakým jedincem, který vlakem jet musí, musí a musí. Levněji pořídím ojeté auto.

Přidanou cyklo-010 by také nemusela udýchat 810 v čele vlaku. Neb má omezení na 2 přívěšáky.
Tom_tužín
Pondělí, 18. května 2020 - 01:17:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1143
Registrován: 6-2005
Bugear:
OK, souhlasím. Neříkám, že ten přívěšák k 810 za rychlíkem byl geniálním řešením, ale byl řešením, které se t. č. u těchto vlaků používalo. Je fakt, že tehdy bylo pár věcí jinak - ve stanicích bylo více posunovačů / záloh a ta rychlost mezi Krnovem a Ostravou byla určitě nižší, protože tehdy ještě neproběhly ty elektrifikace (Svinov - Opava) a modernizace + zvýšení rychlosti (Opava - Krnov). Těch 80 km/h prostě tehdy stačilo.

Když se nad tím zamyslím, tak se mi zdá být optimální možností poslat na tu trať o víkendech v cyklistickou sezónu speciální cyklovlak ve složení 810 + 1 (podle počasí i 2) x přívěšák na kola. Stačilo by ráno nahoru, večer dolů. Jízdní doba by mohla počítat s tím, že to jede pomalu a případně v některých stanicích to má delší dobu na nakládku / vykládku kol. Cyklisté by měli jistotu, že tento vlak je vezme, a cestující typu Davida by alespoň věděli, že se mají tomuto vlaku vyhnout. Vozidel (i personálu) je předpokládám o víkendech relativně dostatek.

Němec z Ova:
Kola většiny cyklistů mého střihu jsou o dost těžší a o dost levnější, celkem hodně toho vydrží, štosování v hospodách prověřuje pravidelně jejich kvality, šrámy se neřeší, drobné opravy se zvládnou doma na balkoně. Ono kdybych měl fakt drahé kolo, tak s ním do vlaku nevlezu už jenom proto, co s koly dělají závěsy ve vozech. Bohužel platí, že čím novější tím horší. Úplně největší katastrofa jsou RegioPantery. Když jedu s kolem a místo "moderního" pantera jede 40 let staré "tornádo", tak jsem fakt docela rád.
Pondělí, 18. května 2020 - 05:08:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 757
Registrován: 3-2018
Jena: O tom, kolik a zda vůbec se mohou kola přepravovat v 843 podle mě předpisy konkrétně nehovoří. Kolo jsem si v 843 přepravoval několikrát a nikdy s tím žádný problém nebyl. Znovu připomínám, podle Opavákovy logiky by nebylo možné přepravovat kola v žádném vozidle bez háků, což je úplný nesmysl. Nehledě k tomu, že řada cyklistů si tam kola vůbec nedává.
Pondělí, 18. května 2020 - 05:30:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10488
Registrován: 6-2004
Prostě na 310 chybí klasiky + služebák na kola...

Vlastně klasiky tady u nás už jezdí jen Ostrava-Fren a zpět... tam jsou asi cyklocestující spokojeni
Pondělí, 18. května 2020 - 08:05:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2361
Registrován: 7-2017
Tahle diskuse je fakt srandovní... Pro některé lidi dneska už nejen auta, ale i kola jsou nikoli dopravním prostředkem, ale statusovým znakem. Připomíná mi to 60. léta, kdy jsme se smáli sousedovi, který se svým Spartakem za 10 let najezdil celé 4000 km, zato ho ale každý pátek před garáží celé odpoledne šampónoval a voskoval a do zblbnutí leštil. Dneska si lidi kupují kola za cenu pojízdných ojetých auťáků a jsou nervózní, když se jim na ně někdo jenom křivě podívá. [crazy]
Pondělí, 18. května 2020 - 08:11:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2362
Registrován: 7-2017
Tom Tužín 1143: Mně úplně stačilo, když jsem viděl v Groningenu u nádraží parkoviště na kola. Jak tam se bicykly skladují, z toho by některé zdejší úzkostlivější majitele "lepších" kol zřejmě postihl psotník. [rofl] A to parkoviště zdaleka není v Nizozemí největší.
Pondělí, 18. května 2020 - 10:15:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 242
Registrován: 12-2010
Koukám že diskuze ohledně přepravy kol nabrala grády. Jen včera hustě zmrazil průvodčí na jednom z rychlíků směr Olomouc hl.n dva kolaře stim že kola z Dětřichova do Berouna jim nahradni doprava nevezme. A ještě jim rekl že kola patří na cyklostezky.... 😃
Trať 331-Zlínka ta přežije !
Pondělí, 18. května 2020 - 12:43:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2911
Registrován: 9-2003
To je zajímavé, že na Idosu je v Omezení provozu něco jiného.

Přeprava jízdních kol je u vlaků kategorie R zajištěna nákladním automobilem (nakládku a vykládku zavazadla si cestující zajišťuje sám). U ostatních spojů není přeprava jízdních kol zajištěna.
Pondělí, 18. května 2020 - 13:45:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6282
Registrován: 9-2005
Vadí dopravci vysoký počet kol? Tak ať jejich přepravu zdraží. Je to nejjednodušší regulace.

A ty kecy, že kolo se nemá vozit, ale jezdit na něm, jsou podobné, jako že se nemusí vozit tolik báglů, lyže, koloběžky, a kdo má zdravý nohy, ať chodí pěšky a necpe se do plného vlaku.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Němec_z_ova
Pondělí, 18. května 2020 - 14:36:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4082
Registrován: 4-2009
dědek_hank: Vidíte, já tu diskuzi mám zase za dost smutnou[uhoh] Já, pro změnu, ve Vašem příspěvku (2361) cítím závan 50. let.
Mohu se zeptat, proč máte potřebu komentovat cenu mých kol? Setkal jsem se s paragliderem, bývalý kolega se pro změnu hloubkově potápí nebo spolužák z učňáku provozuje jachting na moři. Všichni si své koníčky platí ze svého, stejně jako já. Ani v jednom případě nemám potřebu se k výdajům dotyčných jakkoliv vyjadřovat. Byl bych rád, kdybyste mne pro příště ze svého paušalizování vynechal. Zas toho tolik o mně nevíte. Děkuji.

Jinak můžete být v klidu, naše kola se ve vlaku určitě nepotkají[biggrin]

A když už jste se tady objevil, kolik toho na kole najezdíte? Jedince, co jezdí "trochu" více totiž na kolo z veřejné půjčovny dostanete horko těžko. Jeden kolega si takhle půjčil sdílené kolo a 2 týdny měl problémy se zády. Už to vícekrát neudělá.

Zlinak: Nevidím na postupu průvodčího nic špatného, mám to podobně[ok] Také jsem v dávnověku přežil výlukovou přepravu po vlastní ose v úseku Krnov - Brantice. A chytil i ten "svůj" vlak. Nyní už vlak pro dopravu do těch míst nepotřebuji. Se slušným kolem to zvládám sám[wink]
Pondělí, 18. května 2020 - 14:55:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1073
Registrován: 6-2019
Qěci má pravdu - tyhle kecy jsou od vlakového doprovodu slyšet neustále - oni si totiž zaměstnanci samozvaného Národního dopravce myslí, že je to opravdu moc vtipné. [ko][ko][ko]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 18. května 2020 - 15:15:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2363
Registrován: 7-2017
Němec_z_ova 4082: Já jsem nikoho nejmenoval... [crazy]
Pondělí, 18. května 2020 - 15:16:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2458
Registrován: 12-2009
A jak to má ten dopravce řešit teda podle Vás? Co má mít za kouzlo aby to vyřešil? Když přijde k 810 15 kol tak je prostě problém.... To mají mít věšteckou kouli, kdy kolik kol kam přijde, kdy se stane, že se u lokálky sejdou dvě větší skupinky cyklistů?

Já zastávám názor, že přeprava kol ok, ale pouze v hlídaném množství - povinnou rezervací. A u některých vlaků bych přepravu kol zrušil / zakázal např. soupravy výhradně z oddílových vozů, sólo motorových VOZŮ (nezamenovat s jednotkama) atd.. Bohužel řešení kdy přijde mamka s kočárkem chtejici do nemocnice na plánované vyšetření s mimčem a vy máte naprosto plný vlak výletu chtivých cyklistů je prostě na hovno... A to, že jsem takové "vyhazování - prošení" cyklistů viděl na vlastní zrak.

(Příspěvek byl editován uživatelem Honnzok.)
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Pondělí, 18. května 2020 - 15:51:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6283
Registrován: 9-2005
Dyť je to stejný, jako když k 810 přijde 200 lidí. Taky se nevejdou. a pokud se to opakuje, může buď posílit kapacitu, nebo zdražit, nebo mistenkovat povinně, jsou i další moznosti. Ale komentáře směrem k zákazníkům jsou nejen neprofesionální, ale tyhle ty o tom ježdění na kole jsou sprosté. I největší profík může třeba jet vlakem proto, protože se mu rozbila nenápadná součástka na kole, nebo se mu udělalo blbě, nebo z jakéhokoliv důvodu.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pondělí, 18. května 2020 - 16:22:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15019
Registrován: 12-2007
To, že ve vlacích lidí spíše přibývá a v linkových autobusech dlouhodobě ubývá je statisticky prokázaný fakt
Který může být způsoben mj. nedostatečnou nabídkou autobusových spojů v mnoha oblastech ČR tak, že tyto spoje nejsou reálně použitelné ani pro pracující, ani koneckonců pro (zejména víkendové) turisty.

Tzn. důsledek nevhodného stavu, nikoliv jeho ospravedlnění.

Mimochodem, zrovna v případě relace Olomouc - Bruntál je argument o "když s sebou vezmu kolo do vlaku, ušetřím hodinu čekání na autobus" nepatřičný v tom, že sám vlak jede jen 1x za 2 h, tzn. to hodinové čekání může probíhat i při přestupu vlak-vlak (nebo obecně mezi dokončením pracovních povinností a odjezdem vlaku) v Olomouci.

Něco jiného je malá osada bez slušného dopravního spojení a s převahou seniorů, a něco jiného je satelit krajského města s víc než tisícovkou obyvatel, většinou v produktivním věku (tam má večerku pan Nguyen).
Ale kdepak.

Na tomto místě prozradím, že znám cca 40 živnostníků vietnamské státní příslušnosti - provozovatelů smíšených zboží z cca 30kilometrového okolí svého působiště. Z toho cca 33 jich má provozovnu na vesnici (tzn. ne ve městě) a všechno z toho fakt venkov, ne "satelitní příměsto").

většinou je u cestujících více oblíbená (lze sledovat na propadech zájmu v případě nasazení NAD),
NAD nerovná se linkové autobusy.

NAD = nevítaný jev znamenající mj. dva přestupy navíc (z vlaku do busu a pak nazpět).

Linkové autobusy = pravidelný, nevýlukový stav, který ve významných relacích může/"umí" být přímý bez přestupu, v dálkovějších relacích pak s jedním přestupem typu vlak/bus.
Pondělí, 18. května 2020 - 16:44:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1076
Registrován: 6-2019
To mají mít věšteckou kouli, kdy kolik kol kam přijde, kdy se stane, že se u lokálky sejdou dvě větší skupinky cyklistů?
Stačí používat zdravý rozum. Mnoho let v západním Krušnohoří stačilo v sezóně žadit 17102/17104 xxx+xxx+012, tedy o vlečňák nebo dva více. Vzhledem k hustotě provozu pak ani stabilita GVD nebyla problém.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 18. května 2020 - 18:29:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4836
Registrován: 4-2003
Tom_tužín:
"Dost typicky to vypadá třeba tak, že vysednu v Moravičanech, jedu na stavbu v Lošticích, potom oběd, potom zastávka na stavebním úřadě v Mohelnici (obec s rozšířenou působností), potom na kole do Šumperka, tam navštívím asi 5 úřadů (okresní město), končím ve Vikýřovicích (Správa silnic), tamtéž sednu i s kolem na vlak a jedu zpět."
Když je venku horko nebo lijavec, to pak takový jedinec vytvoří při jednání v místnosti výbornou vyvoněnou atmosféru.

--- --- ---
dědek_hank:
"Pro některé lidi dneska už nejen auta, ale i kola jsou nikoli dopravním prostředkem, ale statusovým znakem."
Vzhledem k tomu, že vaše rozhledy začínají a současně i končí u železnice, pak vězte, že jízdní kola za cenu pojízdných ojetých auťáků nebývají statusovým znakem. Už jen z toho důvodu, že běžným laickým pohledem nerozeznáte drahé kolo od rekreačního. Tak jako ten, kdo běhá často a hodně, si pořídí kvalitní běžecké boty za několik tisíc a nekoupí si tenisky za tisícovku, se kterými si vystačí občasný běžec, tak ten, kdo jezdí na kole často a hodně, si pořídí bicykl kvalitnější a tedy i dražší než ten, kdo se občas projede při pěkném počasí "okolo komínu". Nehledě k tomu, že pojízdné ojeté auťáky lze pořídit i za jeden průměrný plat a v této cenové hladině se pohybují i ceny běžných rekreačních jízdních kol, tedy žádná statusová exkluzivita.
dědek_hank:
"Mně úplně stačilo, když jsem viděl v Groningenu u nádraží parkoviště na kola. Jak tam se bicykly skladují, z toho by některé zdejší úzkostlivější majitele "lepších" kol zřejmě postihl psotník."
"Lepší" kola samozřejmě nejsou používána na ježdění po městě, k tomu je určena úplně jiná kategorie bicyklů. Pro toto poznání nemusíte jezdit do Nizozemí, stačí zavítat a porozhlédnout se po jakémkoliv cyklistickém městě v České republice.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pondělí, 18. května 2020 - 21:07:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10490
Registrován: 6-2004
A jak to má ten dopravce řešit teda podle Vás? Co má mít za kouzlo aby to vyřešil? Když přijde k 810 15 kol tak je prostě problém..

musí to předpokládat a dělat "oběhy" vhodných vozů pro potřeby lidí, ne pro potřeby firmy...
Pondělí, 18. května 2020 - 21:30:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 759
Registrován: 3-2018
Ještě k přepravě kol v 843: Dle tabulky s parametry vozidel, která je přílohou VOD, část 1, 3 kola... Černé na bílém. Pro zajímavost, 842 8 kol... Asi si tu tabulku pro jistotu vytisknu...[happy]
Pondělí, 18. května 2020 - 22:08:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11064
Registrován: 12-2009
Se slušným kolem to zvládám sám[wink]
To ty lehké silničky už jsou elektrické?[proud]

nedostatečnou nabídkou autobusových spojů v mnoha oblastech ČR tak, že tyto spoje nejsou reálně použitelné
Spíš to bude tím, že dnes má každý auto. Na to si kola připne. A pokud jede s kolem vlakem, autobus většinou použít nemůže.

musí to předpokládat a dělat "oběhy" vhodných vozů
To v případě, že je to u daného spoje obvyklé.
Mi se stalo, že jsem se vracel pozdě, v létě je dlouho světlo, končil horký den, každý zůstal venku co nejdéle. Na počáteční stanici nás bylo s koly v 810 pět. Odjezd asi 20:30, v tu dobu už, na rozdíl od dne, 810 stačila. Na třetí stanici čekalo 10 lidí s koly. Začínala být tma. Tady by musel mít dopravce opravdu křišťálovou kouli, že ten pozdní večer jednou v roce 810 stačit nebude.

Zítra mám v plánu pár vlaků kolmo použít.[wink]
Pondělí, 18. května 2020 - 23:31:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 243
Registrován: 12-2010
A to je problém dojet na kole z Bruntálu napřiklad az do Domašova nad Bystřicí? To rozhodně není. Jen by to chtělo trošku hejbnout nožičkami... Ale český člověk je tak zhýčkaný že radeji si sveze kolo až domů kde se pochlubí jak si skvěle zajezdil a pritom je okolí trati 310 plno cyklostezek.
Trať 331-Zlínka ta přežije !
Tom_tužín
Úterý, 19. května 2020 - 00:12:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1144
Registrován: 6-2005
K přepravě jízdních kol přes výluku:
Dnes jsem tam zrovna projížděl [auto], ty autobusy NAD jsme potkali v Dětřichově. Přeprava cyklistů byla zřejmě zajištěna přívěsným vozíkem, který měl připojený jeden z těch dvou autobusů.

David:
Jestli jezdí málo lidí autobusem proto, že mají nedostatečnou nabídku spojení, nebo jestli je nedostatečná nabídka spojení reakcí na to, že málo lidí jezdí autobusem, je tak trochu diskuse na téma co bylo dříve - jestli slepice nebo vejce. Osobně jsem toho mínění, že průměrně zdatný člověk zvládne na kole jet takovou cestovní rychlostí, že je pro něj prostě kolo lepší volba než venkovský "vymetací" autobus. Tyto linky ujedou cca 30 km/h, navíc je jízdné dost drahé (Olomoucký kraj), většinou nejedou přímou trasou a téměř nikdy nejedou v ten okamžik, kdy potřebujete. Oproti tomu kolo jede vždy ode dveří ke dveřím, prakticky zdarma, vždy přímou trasou a bez jakýchkoliv prodlev. Průměrná rychlost (u mně) cca 22 km/h, samozřejmě mnoho lidí jezdí klidně i rychleji. Když jedu někam na kole, tak jsem velmi operativní, cesta je současně relaxace a během dne toho neuvěřitelně moc stihnu. S přibývajícími cyklostezkami je použití kola stále výhodnější, díky tomu je čím dál víc cyklistů, což zvyšuje tlak na další nové cyklostezky. Elektrokola navíc řeší i problém méně zdatných lidí nebo náročného terénu, který byl donedávna pokládaný za nevhodný pro cyklisty. Z výše uvedených důvodů je cyklistika asi nejrychleji se rozvíjející segment dopravy.

"NAD nerovná se linkové autobusy" - to už jsem také slyšel z více stran, nicméně statistický nárůst není ani u těch standardních linkových autobusů, které nejsou v režimu NAD.

Obecně k riziku přeplnění soupravy cyklisty:
Fakt v době, kdy jsou mobilní aplikace snad úplně na všechno a chytrý telefon má v kapse snad úplně každý, je tak těžké udělat úplně jednoduchý online systém, kde by pár hodin předem cyklisté rezervovali místa ve vlaku a dopravce by měl čas kapacitu navýšit, pokud by viděl, že dojde s vysokou pravděpodobností u nějakého vlaku k vyčerpání kapacity? Samozřejmě jsou k ničemu drážní tradice typu "ohlásit minimálně X dní předem …" - nikdo neví tak dlouho předem, kde se zdrží, kolik lidí pojede, jaké bude počasí atd., nicméně pár hodin před nástupem do vlaku už toto lidé většinou ví a těch pár hodin je většinou dostatečných k přivěšení vozu navíc na většině lokálek typu Lipová Lázně - Javorník ve Slezsku nebo Hanušovice - Staré město pod Sněžníkem.

Zlíňák:
To je problém dojet na kole z Bruntálu do Domašova nad Bystřicí … Ano je. Jak pro cyklistu, který jede třeba z Jeseníku přes Rejvíz a Vrbno na Bruntál, a už toho má v Bruntále "plné kecky", tak i pro rodinu s dětmi, která chce jet na výlet do přírody a ne šlapat 30 kilometrů po silnici I/45, kde kolem nich budou svištět Polské kamiony.
Tom_tužín
Úterý, 19. května 2020 - 00:56:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1145
Registrován: 6-2005
Ještě k tomu průvodčímu, který "hustě zmrazil cyklisty". On ten průšvih může být (a reálně zřejmě i je) o dost větší, než se může zdát. Jde o to, že i ten cyklista je o víkendu jenom cyklistou, ale v civilním životě je někým jiným. Takový příklad - jeden kamarád dělal celý život incomingové zájezdy pro Němce do ČR. Jak už to v podnikání chodí, vybudoval si klientelu, a časem to posunul z modelu velkých skupin do celkem rodinného formátu, kdy malá skupina klientů (už tedy spíše známých / kamarádů) uměla hodně dobře zaplatit za to, že jim ušije zájezd na míru a celkově všechno zajistí na 100 %. Tihle borci neměli problém zajít do úplně normální hospody nebo se někde svézt třeba na kole po cyklostezce. Takto se vám může stát, že ten strýc s kolem může být Pepa z paneláku, ale taky Hans, který je nikoliv nevýznamným akcionářem E.ONu, nebo ředitelem pobočky poměrně významné zahraniční banky pro východní Evropu. O takových lidech vím (příklady jsou konkrétní), že se klidně můžou objevit i tam, kde byste je fakt nečekali.

Potom se třeba můžou stát i takové věci, že třeba ČD (Cargo) bude řešit takové věci jako velký obchodní případ typu uhlí pro elektrárnu, nebo třeba úvěr na nákup nových souprav, a ten borec, který o té věci bude rozhodovat, je tak nějak shodou okolností ten cyklista, kterého "hustě zmrazil" průvodčí v Domašově nad Bystřicí. Netvrdím, že to tak je, ale tvrdím, že to tak může být. V byznysu časem člověk zjistí, že všechno je v nemalé míře o osobních vztazích s klienty, které se budují léta a podělat se dají za dvě minuty. Je dost pravděpodobné, že lidé, kteří mají moc a vliv, po takovém zážitku klidně můžou "hustě zmrazit" celé České Dráhy. Každý svého štěstí strůjcem...

Za sebe říkám, že 100 % mého byznysu jsou buď mnoho let spokojení a vracející se klienti, nebo další lidé, kterým jsem byl doporučený. Tohle je fakt alfa a omega jakéhokoliv podnikání. Vím o lidech, kteří technicky uměli totéž co já, dokonce měli třeba i lepší software atd., ale prostě jim nejdou kšefty proto, že neumí dobře pracovat se zákazníkem. Jak by asi dopadla hospoda, kde by číšník "hustě zmrazil" hosty s tím, ať se jdou raději nažrat domů? Asi by dost rychle zkrachovala, protože dobrá i špatná pověst se šíří zatraceně rychle. Tedy rada pro ČD - pokud bych věděl o zaměstnanci, který mi dělá mezi lidmi "hustou ostudu", tak bez jakéhokoliv přemýšlení je to na hodinovou výpověď. Ne proto, že odmítl někoho přepravit. K tomu mohly být i objektivní důvody, stejně jako třeba ten číšník taky nemusel mít volný stůl. Výpověď je na místě proto, že svým idiotským stylem jednání takový člověk jednoznačně ekonomicky poškozuje firmu před klienty.
Úterý, 19. května 2020 - 07:38:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5075
Registrován: 5-2002
Starý_Hanák:
"Ještě k přepravě kol v 843: Dle tabulky s parametry vozidel, která je přílohou VOD, část 1, 3 kola... Černé na bílém. Pro zajímavost, 842 8 kol... Asi si tu tabulku pro jistotu vytisknu...[happy]"

Tam se opravdu píše 842? Ta má totiž plnohodnotný služební oddíl, 843 má jen takovou průjezdní ulici pro vozíčkáře.
Úterý, 19. května 2020 - 07:54:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 244
Registrován: 12-2010
Ona totiz probihala vyluka traťové koleje diky přejezdu u Dětřichova nad Bystřicí (úsek Dětřichov--Mor. Beroun ) proto průvodčí upozorňovali na fakt ze v busech nahradni dopravy neni kolo možno přepravit. A tech 5.km se da v pohodě zdolat. Take záleží na řidiči, ale tentokrat byl neoblomný.
Trať 331-Zlínka ta přežije !
Úterý, 19. května 2020 - 08:16:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15020
Registrován: 12-2007
Spíš to bude tím, že dnes má každý auto. Na to si kola připne. A pokud jede s kolem vlakem, autobus většinou použít nemůže.
O tom není řeč. P. Tužín má na mysli použití kola coby přepravy k nejbližší železnici coby "přibližovací" prostředek, nikoliv prostředek rekreační turistiky (viz i jeho další příspěvek).

Tyto linky ujedou cca 30 km/h, navíc je jízdné dost drahé (Olomoucký kraj), většinou nejedou přímou trasou a téměř nikdy nejedou v ten okamžik, kdy potřebujete.
"Čím hůře, tím lépe" - "muset brát jako fakt", že ty linky nejedou rychleji (pozn. ony některé z nich vcelku rychle jedou, nicméně za paušalizaci stojí ty pomalejší), příměji a někdy v ne-vhodných časech (čímž se vracíme k tématu nedostatečné nabídky spojení).

A "řešením" je, že za jakéhokoliv počasí, v jakémkoliv ročním období, v jakkoliv hornaté oblasti (protože v těch nížinatých u nás povětšinou platí to, že nížinaté oblasti = oblasti, které i mimo dosah železnice jsou s velkými obcemi, kde potenciál poptávky pro přepravu veřejnou - zde autobusovou - dopravou je vcelku vysoký) se cestující k onomu vlaku přiblíží na kole (ale běda, když by tak učinili autem či kdyby se na to celé vykašlali a jeli autem celou cestu, že).

Plus "argument", že část takových to kolo nezamkne u nádraží, ale poveze si je s sebou - "má právo".

Fakt v době, kdy jsou mobilní aplikace snad úplně na všechno a chytrý telefon má v kapse snad úplně každý
Další chybné předjímání.
(Nemám tzv. chytrý telefon.)

Mimochodem, rezervace pár hodin předem neřeší poptávku těch ostatních + saturuje poptávku těch rezervujících na konkrétní časovou polohu, bez ohledu na mezitímní změny, např. že vlivem vyčerpání onen vlak nestihnou či naopak vlivem zhoršeného počasu či jiných okolností budou nakonec chtít jet dřív.

Navíc nikde není psáno, že těch pár hodin před předpokládaným odjezdem už nebude "vyprodáno".

Takto se vám může stát, že ten strýc s kolem může být Pepa z paneláku, ale taky Hans, který je nikoliv nevýznamným akcionářem E.ONu, nebo ředitelem pobočky poměrně významné zahraniční banky pro východní Evropu.
Což je z pohledu dopravce úplně jedno. Cestující jako cestující. Ať už Pepa z paneláku, nebo Němec, který bude z jedné zkušenosti paušalizovat, myslí si, že "automaticky má právo" (přitom ani v Německu toto neplatí; přinejmenším v části příměstských/regionálních vozů bývá - přímo na vozech - taxativně uveden počet kol, který je připuštěn k přepravě) a ani při tom nerozezná osobku od Carga.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Tom_tužín
Úterý, 19. května 2020 - 11:27:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1146
Registrován: 6-2005
Zlíňák:
Jenže ta NAD cyklisty přepravovala. Jinak těch 5 km se dá zdolat - zřejmě za jistých okolností ano, zejména z kopce dolů. Naopak si tím úplně nejsem jistý. O tom to ale není - podstatou informace je to, že dopravce se má o své cestující postarat, ne je nutit k tomu, aby si zaplatili jízdné a potom v úseku, kde měli být přepraveni, budou šlapat po vlastní ose.

David:
V ČR je to opravdu tak, že velké obce a vysoká hustota osídlení jsou většinou v nížinách, kde je kolo ideálním dopravním prostředkem, a to dokonce i v zimě. Já jsem např. celou minulou zimu na kole jezdil, s nějakým sněhem nebo ledem jsem se vůbec nepotkal a chladno se řeší jednoduše tak, že se lépe obleču. Kolo může být problém v horských oblastech a vrchovinách, kde je ale většinou daleko řidší osídlení a coby dopravní prostředek tam prostě převládají auta. Zkuste se vcítit do pozice někoho, kdo bydlí na vesnici 15 kilometrů od města (např. Olomouce). Autobus mu jede za hodinu a další půlhodinu jede do města, potom se ještě musí nějak dostat z "autobusáku" tam kam potřebuje (dejme tomu do centra). Auto je sice OK a teoreticky i rychlé, ale uzavírky, kolony, problémy s parkováním. Varianta 3 je kolo - těch 15 km ujedete ode dveří až přímo do cíle za 40 minut, cena zdarma, uzavírky objedete po cyklostezce, kolony a parkování vůbec nemusíte řešit. V cíli jste dřív, než ten autobus vůbec vyjede. Co myslíte, která volba je nejvýhodnější?

V principu to není debata o tom, že vy obhajujete autobusy a já cyklisty. Vy máte svou představu o tom, jak by měla doprava teoreticky fungovat, a já Vám říkám, jak prakticky funguje. Zákazníky nepřevychováte, ti prostě budou používat to, co pro ně bude nejvýhodnější, a nemusí to být vždycky nutně jen hromadná doprava.

Ad. mobilní aplikace - bohužel jste mne ne zcela dobře pochopil. Ta mobilní aplikace nemusí být používána 100 % lidí. I kdyby ji využily jen 3/4 z nich, tak už bude mít dopravce představu o tom, jestli mu k vlaku přijdou dva cyklisté, nebo jich bude 15. Když už jich bude 15 a souprava bude posílena o vagon s kapacitou např. 25 kol, tak se tam už samozřejmě vejde i dalších 10 cyklistů, kteří rezervovat nebudou. Jakákoliv doprava, která není na bázi povinných rezervací, musí mít nějakou rezervní kapacitu pro cestující, kteří budou mít zájem o přepravu i bez rezervace.

Ad. Pepa z paneláku nebo Hans z Dojčlandu: Nejde vůbec o to, že by někdo měl mít jiná práva než druhý. Jde o to, že třeba i přepravou kol jako službou se firma prezentuje před zákazníky. Pokud se prezentuje tak, že není schopná přepravit ani bicykl, tak asi těžko získá důvěru při přepravě zboží v objemu tisíců tun. To, že je na vagonu v příměstských vlacích uvedený maximální počet přepravovaných kol je OK, ovšem okrajová podmínka je taková, že ty příměstské vlaky jezdí po čtvrt hodině / půl hodině, zatímco vlaky na trati 310 jednou za 2 až 4 hodiny, toliko cca 8 x méně často - což ovšem dost mění situaci.

Ještě poslední věc - cestující zpravidla není šotouš, který má nastudované řady vozů, řazení souprav, smluvní přepravní podmínky a další podobné voloviny. Je to zákazník, který očekává, že se k němu budou jako k zákazníkovi chovat, což už se stalo mj. v celé ekonomice standardem. Zkuste opustit ten nádražní svět, kde cestující "musí", "je povinen", "nemá nárok" nebo "jeho problém", a navštivte třeba nějaký autoservis: čisté prostředí, slušně se chovající a slušně vypadající personál, coby klient dostanete kávu i tehdy, kdy jdete jen na konzultaci, atd. Člověk dnešní doby je zvyklý na toto jako standard a návštěva nádraží coby skanzenu komunismu, kde nic nejde, korunovaná srážkou s nějakým umaštěným a nevychovaným "zaměstnancem", na to fakt není nikdo zvědavý. "Devadesátky" jsou pryč (naštěstí), vítejte ve 21. století.
Úterý, 19. května 2020 - 19:11:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15021
Registrován: 12-2007
Zákazníky nepřevychováte, ti prostě budou používat to, co pro ně bude nejvýhodnější
Tak předně: např. v okolí Brna je zcela běžné, že linkové autobusy (navazující v příhodné stanici na vlaky) jezdí v intervalech typu 30min. ve špičce, 60min. v sedle X, přičemž navazují na každý či max. každý druhý (budeme-li počítat vložené vlakové spoje nad rámec 30min. špičky) spoj. Takové spoje jsou velmi slušně využívané a mj. podporují i využití oněch páteřních vlaků. Tzn. příklady s takovým systémem EXISTUJÍ.

Stejně tak lze namítnout, že cestující "nepřevychováte" k tomu, aby (tím víc celoročně, např. i ve tmě atd.) jezdili k vlaku (v nějakém větším počtu) na kole.

bydlí na vesnici 15 kilometrů od města (např. Olomouce). Autobus mu jede za hodinu a další půlhodinu jede do města
15 km od Olomouce má v X existovat 1h interval autobusů. Obce jsou na to dost velké (cokoliv jiného je také takové "čím hůř tím líp"). Takže "autobus jedoucí za hodinu" = předchozí spoj jede právě teď.

potom se ještě musí nějak dostat z "autobusáku" tam kam potřebuje (dejme tomu do centra)
Další "čím hůř tím líp" ("autobusy jedou klikatou trasou", "autobusy jedou jedině na odlehlý autobusák" atd.).

Když už jich bude 15 a souprava bude posílena o vagon s kapacitou např. 25 kol
A to pouze v případě, že takový vagón vůbec existuje (přičemž pokud existuje, tak je otázkou, proč by neměl být řazen pravidelně - dopravce ČD, a. s., tam nejezdí první den), dále jestli jeho řazení je technologicky proveditelné (zapadající do normativu hmotnosti; v případě R "Praděd" aspekt v potřebě jeho aktuálního vřazení doprostřed soupravy s ohledem na úvrať v Opavě a Svinově; mimochodem v Olomouci na takové vřazení ani není čas - poměrně ostrý obrat) atd.

Jakákoliv doprava, která není na bázi povinných rezervací, musí mít nějakou rezervní kapacitu pro cestující, kteří budou mít zájem o přepravu i bez rezervace.
Opět se nabízí otázka - jaká by ta rezervní kapacita měla být a v čem se vůbec situace liší od čehokoliv nerezervovatelného.

To, že je na vagonu v příměstských vlacích uvedený maximální počet přepravovaných kol je OK, ovšem okrajová podmínka je taková, že ty příměstské vlaky jezdí po čtvrt hodině
Ale kdepak - tato čísla jsou běžná u souprav jedoucích v Německu v 1h taktu (někdy i jen 2h).
Další možností je vymezené šrafování uvnitř vozu ve smyslu "sem kola dát lze" vs. "sem už kola nesmějí, zde musí zůstat průchod pro lidi".

Zkuste opustit ten nádražní svět, kde cestující "musí", "je povinen", "nemá nárok" nebo "jeho problém"
Zkušenost s "má nárok" už jsem napsal (načež jste ji relativizoval stylem "možná si nevšimli, že kola, která přidržovali, překážejí k cestě na WC či v možnosti využití jediného nízkopodlažního vstupu").

Argumentace s "oprávněností" řídkého autobusového spojení v horských oblastech: vždyť horské oblasti = mnohdy turisticky atraktivní oblasti. Je nelogické, aby (přinejmenším v širší sezóně) měly řídké autobusové spojení.

P. S. K dalším argumentům, které tu padly:
- Řešení ve smyslu "ať jsou všechny vstupy nízkopodlažní" - O. K., ale toto splňuje např. Cityelefant, přesto pak jsou obsazeny i prostory u dveří (= kola překážejí ostatním).
Nebo Regiospider, kde u těch vysočinských mám četnou zkušenost, kdy žádné kolo zrovna nejede, zato lidí jede ve voze tolik, že část jich musí sedět právě na sklopných sedadlech kolmo vůči směru jízdy (což mmch. stálo na začátku celé diskuse a nedalo mi to se nezapojit, protože vím, že na těch sedadlech se sedí vcelku nepohodlně; přičemž ten prostor pro kola tam je výrazně větší než v některých jiných variantách téhož typu vozu provozovaných právě v "Hansově" Německu).

- Argumentace "stejně jako s koly se dá argumentovat s většími zavazadly ve smyslu ať s tím lidi nejezdí" - pokud se ta větší zavazadla vejdou pod sedadlo či do zavazadlové police nad sedadlo, tak není problém, protože pořád jde o efektivní využití prostoru spadajícího k jednomu konkrétnímu sedadlu.

Jízdní kola takto z principu umístit nelze - ta potřebují speciální vyhrazený prostor.
Tom_tužín
Úterý, 19. května 2020 - 20:15:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1147
Registrován: 6-2005
David:
Tak předně bych asi nesrovnával kraj mezi vojenským prostorem Libavá, Bruntálem a Krnovem s příměstským okolím Brna. Co se týká toho okolí Olomouce, tak si zkuste dosadit teoretické nasazení hodinového intervalu na můj příklad. Potom průměrné čekání 30 minut, cesta z dědiny na autobusák ve městě 30 minut a po městě dejme tomu 15 minut MHD. To je hodina a čtvrt, na kole pořád 40 minut, čili více než o půl hodiny rychleji. Cyklisté Vám do těch autobusů prostě nepřesednou, nemají důvod. Nesnažte se o nemožné, individuální doprava (včetně cyklo) prostě bude mít v těchto situacích vždycky navrch.

Jinak jsem fakt nepochopil Vaše "čím hůř tím líp" - co tím chtěl básník říci? Ty autobusy zajížďkami opravdu jezdí, a třeba autobusové nádraží v Hodolanech, kde řada těch linek končí, je fakt blbě dostupné i MHD (tramvaj jednou za 15 minut).

Jaká by měla být rezervní kapacita snad musí vědět poskytovatel služby. Když jdete do hospody na oběd, tak se taky hlásíte předem? Zřejmě ne, protože majitel prostě musí počítat z hlediska kapacity uvařených jídel s nějakou rezervou (včetně toho, že se něco neprodá a vyhodí). Čímž samozřejmě neříkám že není možné a vhodné, když v té stejné hospodě budete slavit narozeniny s deseti kamarády, že si předem zamluvíte stůl. Kapacita pro přepravu cyklistů má fungovat úplně stejně, nevím co je na tom složitého.

K posílení kapacity R Praděd - jako cyklista (uživatel) to snad nemusím řešit. ČD / Ministerstvo dopravy atd. mají předpokládám dostatek různých specialistů na to, aby našli řešení pro tento problém. Oni taky místo mně nejezdí dozorovat stavby silnic. Zásadou jakékoliv služby je najít takové řešení, které uspokojí potřeby zákazníka. Problémy typu "nevychází obrat", "není vůz", "nevychází normativ hmotnosti" atd. milerád nechám těm, kteří jsou za řešení těchto věcí placeni.

Horské oblasti = turisticky atraktivní oblasti: OK, a jak víte, že ti turisté sem chtějí jet zrovna autobusem? Podle mé zkušenosti jich mnohonásobně více má zájem využívat vlastní kolo, což je důvod, proč tato diskuse vůbec vznikla. Asi není nic jednoduššího, než v oblasti, o níž se bavíme, přizpůsobit nabídku poptávce, čili posílit kapacitu pro přepravu kol vlakem. Až se cestující nevejdou někde v Lomnici u Rýmařova do narvaného autobusu, tak velmi rád připustím, že má jezdit autobusů více. Nicméně mám zato, že to asi nehrozí. Export know - how z IDS JMK do řídce osídleného kraje Nízkého Jeseníku není zrovna tím, co by dle mého tento kraj potřeboval a co by mohlo být funkční.
Úterý, 19. května 2020 - 21:06:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 760
Registrován: 3-2018
Honza_o: V 842 lze (mělo by jít) přepravovat kola standardně ve služebním oddíle. V 843 to zřejmě nelze, kvůli vozíčkářům. Proto nižší kapacita. Ale pořád to není nula, jak tvrdil Opavák.
Němec_z_ova
Úterý, 19. května 2020 - 22:08:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4084
Registrován: 4-2009
V 843 to zřejmě nelze, kvůli vozíčkářům. Proto nižší kapacita. Ale pořád to není nula, jak tvrdil Opavák.

Ať tu jenom tak neplkáme, můžete dodat snímek držáků kol v MV 843? Už jsem tím pár let nejel, ale tuším, že tam žádné nejsou.

Ohl: Elektro-silničky váží od cca 10 do 13 kg. A asi i fungují.

S elektrokoly je stejně sranda. Jedinci, který sotva ovládá kolo a nemá ještě správné jízdní návyky, narostou křídla a pak se stává nebezpečným sobě i okolí. Kolega tak lovil z lesa nějakou potrhlou babku, co si to upalovala po cyklostezce a před ostrou zatáčkou "zapomněla" přibrzdit a točit[uhoh]
Úterý, 19. května 2020 - 23:55:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4839
Registrován: 4-2003
Ad Tom Tužín a přibývání lidí ve vlacích a ubývání lidí v autobusech:
Jsou místa, kde je o autobusy takový nezájem, že z původně hodinového taktu nyní jezdí autobusy po 15 minutách. A jsou místa, kde je o vlaky takový zájem, že místo původních klasických souprav nyní jezdí a bohatě postačuje motorák. Chtělo by to ještě zřejmě vylhané statistiky umět interpretovat.

Ad Tom Tužín a "husté zmrazování":
A že se tím sám neřídíte? Vy rovněž nemáte sebemenší tušení, kdo jsou lidé, kterým v diskuzích vulgárně nadáváte a vyhrožujete jim fyzickým napadením. Co když je mezi nimi nějaký ten Hans? Nebo si Hans jenom čte diskuzi, kde projevujete své sociopatické rysy?

Jinak jste vážně tak naivní, že si myslíte, že o velkých zakázkách v rámci korporátu rozhoduje jeden Hans?

Ad Tom Tužín a 15 km autobusem vs. na kole:
Zapomínáte na jeden podstatný aspekt, a to v jakém stavu dorazíte do cíle. Na kole se dost dobře stane, že dotyčný bude durch mokrý buď od vlastního potu, nebo od deště. Soudný jedinec si je vědom, že takový stav je společensky nevhodný.

Ad Tom Tužín a neřešení parkování jízdního kola:
Představa, že kolo lze opřít kdekoliv, je pouze vizitkou cyklistické bezohlednosti a sobeckosti.

Ad Tom Tužín a fakt blbá dostupnost autobusového nádraží v Hodolanech:
A že je těch linek, které končí na autobusovém nádraží, aniž by před tím projely městem nebo okolo hlavního nádraží. Jde o pár linek, naprostý zlomek z celkového počtu. A nějak jste v rámci fakt blbé dostupnosti i MHD opomněl zmínit, že krom tramvají jezdí od autobusového nádraží i autobusové linky MHD, takže ve skutečnosti se 15 minutové čekání na spoj nekoná. Kdybyste to takto zkoušel na Pražáky nebo Plzeňáky, na někoho, kdo je z daleka a nezná místní situaci, možná by vám to i uvěřili, ale mezi "domácími" vám musí být jasné, že se svými fabulacemi neuspějete.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Středa, 20. května 2020 - 01:23:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15022
Registrován: 12-2007
co tím chtěl básník říci?
Že jestli nějaká změna oproti dnešnímu stavu, tak ne "nahánění lidí na kola" (coby prostředek denní dojížďky bez ohledu na počasí/roční období atd.), ale zlepšení té autobusové dopravy (co do intervalů, "neklikacení", nekončení na odlehlém autobusáku, eventuálně rozumnější tarif, je-li ten nynější relativně drahý - dle vašeho vyjádření).

Když jdete do hospody na oběd, tak se taky hlásíte předem?
(A zase přirovnání s hospodou, kde mimochodem vyprodaná "hotová" obědová jídla jsou samozřejmě běžným jevem pro ty, kdo přijdou až na sklonku výdejové doby.)

Ne, lidé se nehlásí předem, což (má-li jít o relevantní přirovnání) potvrzuje nelogičnost vaší teze o rezervování míst pro jízdní kolo ve vztahu k "podnícení dopravce k zařazení vozu s dostatečnou kapacitou pro kola".

Podle mé zkušenosti jich mnohonásobně více má zájem využívat vlastní kolo
O. K., tak ať na to kolo v Olomouci (případně v Přerově, Prostějově atd.) sednou a např. pod Praděd na něj dojedou.
Veřejnou dopravu tím pádem vůbec nepotřebují.

Až se cestující nevejdou někde v Lomnici u Rýmařova do narvaného autobusu, tak velmi rád připustím, že má jezdit autobusů více.
Aneb další "čím hůř, tím líp" - teze: aby se vůbec dalo "připustit", že má být veřejná doprava kvalitnější, musí dost lidí využívat dosavadní nekvalitu.
(Ještě že si před těmi 10+ lety řekli v JMK přesný opak.)

Mimochodem, i tady se ukazuje několik jevů souvisejících s populistickými 75% slevami:
- Na hlavnějších trasách mohou dopravci klidně můžou nadsadit běžný tarif; cestujících budou mít i tak dost ("čtvtkařů"), navíc díky tomu dostanou o to víc dosypáno... ehm, kompenzováno... od státu.

- Naopak v oblastech, kde jediná veřejná doprava jsou autobusové spoje typu "2 spoje ráno, 2 odpoledne" a šmytec, takové spojení není použitelné ani pro ty důchodce (museli by ve spádovém městě/městečku strávit celé dopoledne), ale hlavně že to je za pár kaček.

- V místech, kde to spojení veřejnou dopravou je přece jen použitelnější, je jedním z popisovaných jevů "cestu do města mám za pár kaček, takže nepůjdu nakoupit do našeho vesnického Coopu, ale svezu se do města po nákupech" = další hřebíček do rakve běžných vesnických maloobchodů.

- Ostatně, viz i "Pradědy", kdy "jsou peníze" na miliardové kompenzace, ale "nejsou peníze" na (ať se držíme při zdi) to, aby např. první nedělní rychlíkový spoj nejel z Olomouce až po 9. h, ale už po 7. h.
Středa, 20. května 2020 - 04:57:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 762
Registrován: 3-2018
Němec...: Ať tu jenom tak neplkáme, můžete dodat snímek držáků kol v MV 843? Už jsem tím pár let nejel, ale tuším, že tam žádné nejsou. Ano souhlasím, nejsou. Ale to v žádném případě neznamená, že tam nelze přepravovat jízdní kola. Stejně jako nejsou držáky ve starších verzích 814, ve většině 810, v 842 atd...
Němec_z_ova
Středa, 20. května 2020 - 06:37:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4085
Registrován: 4-2009
Ale to v žádném případě neznamená, že tam nelze přepravovat jízdní kola.

Tak jinak. Pokud na 843 najdete piktogram kola, pak kolo můžete nalodit. V opačném případě máte smůlu.
Středa, 20. května 2020 - 07:34:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5078
Registrován: 5-2002
Němec_z_ova:
"Ale to v žádném případě neznamená, že tam nelze přepravovat jízdní kola.

Tak jinak. Pokud na 843 najdete piktogram kola, pak kolo můžete nalodit. V opačném případě máte smůlu."

Dáme soutěž, kdo piktogram nebo háky najde první [biggrin] . Zkusím odpoledne v Olomouci do nějaké 843 nakouknout, jestli bude po ruce. V Ostravě by se taky nějaká mohla mihnout.