Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 13. 03. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 13. 03. 2017

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 12. března 2017 - 13:57:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11517
Registrován: 8-2004
Pražák:
Ty generálky jsou v některých úsecích potřeba už teď (netřeba čekat za 15 let). Živostnost svršku 20 let se již naplňuje. A to stále nejsou generálkovány všechny páteřní tratě. Takže bát se skutečně není čeho.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 12. března 2017 - 14:08:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6901
Registrován: 4-2003
Prostě podíl na krachujícím státu, 25% nezaměstnanosti a vylidňování Španělska od schopných mladých lidí nevidících v něm perspektivu tamní VRTky mají.

No samozřejmě, ale T.Z. nemá ekonomické vzdělání, takže prostě nepochopí, že v jednom případě 10 mld. státních investic ročně nakopne růst a v druhém povede přes vytěsňující efekty ke ztrátě konkurenceschopnosti země a je úplně nepodstatné, zda tam bude jiný systém odbavení vláčků.

Ad Turista: On by to měl hlavně někdo seriozně spočítat.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 12. března 2017 - 14:19:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6902
Registrován: 4-2003
Proč se podobně neozývají ti samí v případě akcí na železnici za desítky miliard

Protože makroekonomické přínosy dobudování dálniční sítě jsou skoro nezpochybnitelný, uvážíme-li podíl silniční dopravy na dopravním trhu a uvážíme-li fakt, že nedotovaný náklaďák s uňuchadly se z fabriky A do fabriky B otočí za den/týden/měsíc víckrát. Dtto mobilita obyvatelstva, úbytek nehodovosti, atd. Ne že by drážní doprava tyhle efekty neměla, ale jsou mnohem menší.

A důležité upozornění: tady se bavíme o dodatečných výdajích nad rámec stávajícího aranžmá silniční a drážní infra a ty dodatečné výdaje se někde musí vzít.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 12. března 2017 - 14:49:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2461
Registrován: 5-2002
Hele, někdo z VRT-ultras tu Španělskem zcela vážně argumentoval a popis souvislostí z toho plynoucích tu holt zatím ještě zakázat nemůžeš.
Prostě podíl na krachujícím státu, 25% nezaměstnanosti a vylidňování Španělska od schopných mladých lidí nevidících v něm perspektivu tamní VRTky mají. (Pro některé dementy: píšu podíl, ne že můžou za všechno.)


Jenže já ukazuji, že tento "podíl na exodu" (ona je vůbec ta konstrukce dost divná, třeba jsou ty VRT naopak jedny z faktorů, co tam aspoň pár lidí udrží [happy] ) je třeba připisovat spíš parodii na provoz vlaků, co tam celkově mají, a ne stavbám jako takovým (jejichž užitek je tím "provozem" degradován). A argumentace Španělskem je zcela správná pokud jde o ty stavby, oni tam umí dělat rychle a levně, zde nevidím důvod se nepoučit.


RŠ: A důležité upozornění: tady se bavíme o dodatečných výdajích nad rámec stávajícího aranžmá silniční a drážní infra a ty dodatečné výdaje se někde musí vzít.
Všechny výdaje SFDI jsou "dodatečný", každoročně. Nebo to jako bereš tak, že se budou dálnice i po roce např. 2028 dělat nezmenšeným tempem, že na dráze pořád budou aktuální investičně náročné rekonstrukce typu Podkrušnohorská, Pravobřežní, koridory apod?
Neděle, 12. března 2017 - 15:07:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 317
Registrován: 1-2014
T.H.

...Víte, když vy tomu rozumíte tak, že vůbec, a obhajobě VRT děláte spíše medvědí službu... Samozřejmě to má ekonomický smysl, nechte si to vysvětlit někde ve školce. ...

Nevím zda jsou zdejší debaty až tak zásadní, aby ovlivnily veřejné mínění či soudruhy poslance.

A také si nejsem jist, zda jsou takové kraje nadšené investovat každoročně peníze a ukrajovat si tak z rozpočtu za posyp a opravy silnic po zimě, které by mohly investovat lépe, nehledě k tomu, že jim je mnohde ničí kamionová doprava.
Utrácet takto veřejné zdroje je to ekonomické, nebo společenský přínos, nebo co?

Byl bych také rád, pokud byste nám, obhájcům VRT tady vysvětlil, proč je lepší
absolvovat jízdu přes republiku autem? Od Fr.Lázní na Slovenskou hranici je to přes 5h30 min, avšak zvládnutelné max. o víkendu a to ještě v noci, zatímco po VRT by se to dalo v pohodě absolvovat během běžného dne.
Neděle, 12. března 2017 - 15:11:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1487
Registrován: 12-2007
VRTka je svým způsobem železniční dálnice. Jistě silniční nebo dálniční síť má univerzálnější charakter, protože na nich může jezdit každý, pokud splní veškeré potřebné náležitosti dle zákonů, na straně druhé VRTka má smysl tehdy pokud na ní bude jezdit určité množství vlaků za den anebo za hodinu, ať již pro osobní dopravu, tak i pro nákladní dopravu. VRTka jistě klade větší nároky na profil tratě a bezpečnost než jakákoliv dálnice, na straně druhé zabere méně prostoru než dálnice (dvoukolejná VRTKA je užší než čtyřproudová dálnice) a rovněž nemá takové emise jako silniční doprava. Kromě toho na VRTce lze dosáhnout mnohem vyšších rychlostí než na jakékoliv dálnici v Česku. VRTka také indukuje dopravu na ni, což může ulevit současným přetíženým dálnicím, zejména dálnici D1. Prostě to chce posoudit, kde je vhodné budovat VRTku, a jaké by měla mít parametry, např. zda rychlost bude nad 300 km/hod anebo jen okolo 200 km/hod. Posouzení musí učinit odborníci z dopravy eventuelně ve spolupráci s odborníky z oblasti ekonomiky, průmyslu, turistiky, životního prostředí a mezinárodních vztahů a popř. i dalších složek, např. obrany.
Neděle, 12. března 2017 - 15:36:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4696
Registrován: 8-2012
třeba jsou ty VRT naopak jedny z faktorů, co tam aspoň pár lidí udrží
Jistě, prostě dialektika na správnou ideologii musí být. To fakt nemá smysl, končím, naštěstí na to rozhazování stejně nebudou peníze.

Posouzení musí učinit odborníci z dopravy
Jen to ne! Aby to vyšlo správně, musí se to dát naopak nějaké partě šotoušů s "poradenstvím", ti se nezakecaj'.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 12. března 2017 - 16:13:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 6-2016
Portáš: Nevím zda jsou zdejší debaty až tak zásadní, aby ovlivnily veřejné mínění či soudruhy poslance.
Naštěstí nejsou. Z názorů na omezování soukromého vlastnictví nemovitostí ve jménu budování VRT je fakt na blití.
No gain, no train!

Neděle, 12. března 2017 - 16:54:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6061
Registrován: 5-2002
Nebo to jako bereš tak, že se budou dálnice i po roce např. 2028 dělat nezmenšeným tempem, že na dráze pořád budou aktuální investičně náročné rekonstrukce typu Podkrušnohorská, Pravobřežní, koridory apod?

No po roce 2028 už se asi ty nejstarší koridory začnou rozpadat, ne? Resp. doufejme že až tak pozdě... [happy]
Neděle, 12. března 2017 - 17:34:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2462
Registrován: 5-2002
Tak jasně, ale už nebudou potřebovat - taky doufejme - kompletní sanaci za nějakých 300 MKč/km od hranice k hranici, ale "jenom" nějakou trochu lepší údržbu, výměnu některých částí apod. Nebude se tam (taky doufejme [happy] ) podruhé dokola instalovat GSM-R a ETCS, nebo už počtvrté či kolikáté takové ty stavby typu "reko SZZ a TZZ pro ETCS" nebo "zajištění EMC kompatibility" a já nevím co všechno. Proti tomu bude dodatečné dodělání perónů a podchodů u akcí z poloviny devadesátek úplná sranda (Poříčany, Přelouč, Uhersko, Zámrsk, nevím zda něco kolem Břeclavi, Hranice na Moravě a jestli se nepletu tak i Drahotuše, na sever Roudnice n. L. a snad ještě Lovosice, v úseku Brno - Třebová to snad bude už brzy). Navíc je dost možné, že nemalá část z toho bude ještě v těch dvacátých letech.
Na drážní poměry "fungl nové" budou tratě jako 231, 020, 072, 250, 230, IV. koridor kromě úseku do Benešova, 171, 180, 300, 280, 331, 290, 024. Třeba se stihne i 190 a podkrušnohorská aspoň zčásti. K tomu ty nedávno revitalizované úseky na vedlejší síti, kde je mnohem menší provoz (a předpokládám, že podobná vlna nás čeká asi za 5 let). Uzly všechny kromě Prahy a Brna (resp. možná něco v Nymburce, Havlíčkův Brod, Most, Cheb?).

Co bude ještě potřeba z podobných velkých akcí typu "řešení vnitřního dluhu za posledních 50-80 let", aby se to nedalo strčit do kapitoly "postupného vylepšování stavu vylepšenou údržbou"? Uzly Praha a Brno, nějaké ty (re-)elektrizace, Liberec? Vysokovská spojka, chrudimská přeložka (nějaká), okolí Ústí nad Orlicí? Podle mě to není nereálné dělat najednou vedle navýšené údržby i národního podílu VRT (jako že minimálně na většinu těch ostatních akcí to taky bude asi jen národní podíl).
Neděle, 12. března 2017 - 19:25:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 208
Registrován: 6-2009
To porovnání finanční analýzy francouzských VRT je docela zajímavé. Při porovnávání s českými stavbami by ale bylo vhodné uvést poměr ceny infrastruktury u nás a ve Francii a poměr hodnoty ušetřeného času Čecha a Francouze. Jinak je to k ničemu, tyto úvahy.

A zase. Při tom neustálém zmiňování potřebnosti nezpochybnitelných dálnic by bylo vhodné porovnat stav ČR kdy není žádná dálnice se stavem, kdy není v ČR žádná VRT. Pak by asi bylo rozdělení přepravní práce jiné, než je dnes a možná by z toho vycházely závěry jiné, než ty, co tvrdí, že víc toho jezdí po silnicích, tak tam nerveme víc peněz.
Neděle, 12. března 2017 - 21:43:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4699
Registrován: 8-2012
Co bude ještě potřeba z podobných velkých akcí
Čili už rezignuješ na předstírání alespoň trochu odborných argumentů a jde jen o vymýšlení, za co rozfrcat balík cizích peněz, který někde údajně "zbyde"? No, konečně ti to věřím.
A co takhle třeba... snížit daně? (Ale no tak, socialisti, jste tu povětšinou mladí kluci, na infarkt to snad nebylo.)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Ondrej Kucera
Neděle, 12. března 2017 - 22:29:08  
Neregistrovaný host
185.47.220.179
TZ: Rozumím vám správně, že vy očekáváte, že po dokončení hlavních aktuálně plánovaných dopravních staveb tu zbyde rozpočtový prostor pro stavbu VRT? I kdyby tomu tak bylo, jakými argumenty byste mě chtěl přesvědčit, že VRT je ta správná investice pro zajištění blahobytu této země a jejích obyvatel? Neberte to jako útok, mě to vážně zajímá.

Jinak ještě obecná poznámka a dotaz:

Model, který razí CEDOP, nabízí rychlé spojení i relativně nevýznamným odlehlým městům (namátkou Znojmo, Louny, Jeseník), čímž implikuje provozování linek, které i v optimistické variantě obslouží sotva třívozové vlaky dvakrát za den, což je těžko obhajitelné. Navíc řeší neexistující nebo marginální dopravní problémy typu Vratislav nebo Vídeň přes Mikulov a neřeší (či jen okrajově vylepšuje) palčivé problémy stávající. V této souvislosti by mě zajímalo, z jakých východisek se model CEDUPu zrodil. Mohl byste mi to nastínit?

Podívejte, já nejsem skalní odpůrce rychlé železnice, ale také nemůžu nevidět, že v hitparádě strukturních problémů této země je absence VRT v podobě navrhované CEDOPem poněkud zanedbatelnou skutečností. Já se rád nechám přesvědčit, že rychlé spojení z Prahy do Brna je potřeba, a že 200 nestačí a musí to být 350 (a stále se to vyplatí), ale byl bych rád, kdybych k tomu byl přesvědčován na základě důvěryhodných analýz a prognóz, a ne dojmů, byť dobře míněných.
Ythomas_ct
Neděle, 12. března 2017 - 23:37:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2375
Registrován: 10-2009
Ad P. R. A.:

Jenže naše VRT-ky nejsou a nikdy bohužel nebudou "francouzské" [nene], což ukáže - a třeba v případě VRT Brno - Přerov už vlastně - při vyčíslených investičních nákladech 35 mld. Kč - ukázala - právě a jen zpracovaná Studie proveditelnosti a bavíme se tedy - v případě naší společné domoviny - pouze a jen o celospolečenských přínosech [pozor][pozor] a řešíme tedy pouze zda jsou aspoň tak vysoké, jak nám předepisuje konkrétní "unijní numero".[kladivo]

Jelikož té ekonomice (na rozdíl od Vás) neholduji, tak se zeptám takto. Je možné nějak "okometricky kvantifikovat", jak velký vliv na ty přínosy má (ne)možnost provozování nákladní dopravy na nové trati? Resp. jestli je možné, aby někdy "vyšla" i čistě osobní VRT, byť náklady na její stavbu můžou být samozřejmě nezanedbatelně nižší...
Turista
Pondělí, 13. března 2017 - 00:59:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1188
Registrován: 12-2003
jakými argumenty byste mě chtěl přesvědčit, že VRT je ta správná investice pro zajištění blahobytu této země a jejích obyvatel?

Bez VRT nedokážete urychlit průměrnou cestovní rychlost (door-to-door) výrazně nad 100 km/h. Železnice získala před 150 lety svou pozici díky tomu, že to byla nejrychlejší pozemní doprava a pokud ji nedokážeme udržet nejrychlejší, tak ji časem (kromě příměstké dopravy) nebudeme mít vůbec. Tj. bez VRT se stále bude jezdit autama. Zda to vadí, záleží na tom, jak to vidíte s lidstvem do budoucna. Jestli zdroj levné energie najdem, nebo ne. Třeba se nakonec bude lítat dronama a nebudem potřebovat ani ty silnice.

Model, který razí CEDOP, nabízí rychlé spojení i relativně nevýznamným odlehlým městům (namátkou Znojmo, Louny, Jeseník)

Jaký model myslíte? Tohle? http://vysokorychlostnizeleznice.cz/
Já tam do těchto měst žádnou VRT nevidím. Zlepšení pro tato města vyplývá spíše jako vedlejší efekt stavby VRT. A pokud jde o Louny, ta konvenční spojka RS41 je tam předpokládám kvůli Podkrušnohoří a KV kraji, Louny jsou jen po cestě.

obslouží sotva třívozové vlaky dvakrát za den

Vždyť do těch měst jezdí už dnes více vlaků. Ano, pomalých a dotovaných. No a? Pokud ty vlaky navážou na VRT, ať už přestupem, nebo přímou linkou (to je detail), jejich obsazenost a efektivita vzroste a potřeba dotací se sníží.

Ono vás asi dráždí, že na té mapce je i 20 malých měst. Myslím, že to je tam proto, aby se demonstrovalo (na ty města se dá klikat), že rychlá páteř zrychlí spojení i z míst mimo tuto páteř.

Řeší neexistující nebo marginální dopravní problémy typu Vratislav nebo Vídeň přes Mikulov

Tyto úseky nepatří mezi prioritní snad v žádném plánu a předpokládám, že ani v tomto. Nicméně v plánu být mohou a mohou se i připravovat, protože příprava je jen papírování, které je v porovnání se stavbou samotnou o 3 řády levnější.

Předpokládám, že priority na té mapce jsou RS1 a dále RS3 nebo RS4 (která, to záleží na postoji Němců). To jsou směry z TEN-T a Evropa i očekává, že s nima budem něco dělat.

rychlé spojení z Prahy do Brna je potřeba, a že 200 nestačí a musí to být 350 (a stále se to vyplatí),

Kdyby tam už byla rovná trať, kterou na 200-230 upgradujete levně, jako třeba Berlin-Hamburg, tak klidně. Jenže nic takového tam nemáme. Já si ale nedokážu představit trasu, kudy byste protáhl poctivých 200 (tj. žádné místní propady na 100 jako na koridorech) a přitom to nebyla trasa zcela nová, takže stavba trati na 200 nebude výrazně levnnější než na 320.

Samozřejmě, definitivní odpověď na tuto otázku tá pořádná podrobná studie, kterou se nám zatím nepodařilo ani zadat bez podezření z klientelismu. Proto bych preferoval to zadat do zahraničí a to nějaké remomované projekční kanceláři, které nebude stát za to kazit si jméno ohýbáním výsledků podle přání českých firem a politiků.

jak velký vliv na ty přínosy má (ne)možnost provozování nákladní dopravy na nové trati?

Pokud se nepletu, tak tu Petr Šimral tu prohlašoval, že by čistě osobní VRT nevadila, protože trasa přes ČT nákladům stačí - kdyby ovšem byla volná.
Pondělí, 13. března 2017 - 07:16:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13326
Registrován: 12-2007
Vždyť do těch měst jezdí už dnes více vlaků. Ano, pomalých a dotovaných. No a? Pokud ty vlaky navážou na VRT, ať už přestupem, nebo přímou linkou (to je detail),
Neřekl bych, že jde o detail.
Tím více když takový přestup z principu znamená mj. prodloužení cestovní doby a také "znepohodlnění" onoho proklamovaného denního dojíždění za prací do Prahy (příp. Brna atd.).

trasa přes ČT nákladům stačí - kdyby ovšem byla volná.
... čímž se obloukem dostáváme k otázce, kolik vlaků ubude z koridoru po eventuálním dokončení VRT Praha - Brno.
O kolik méně vlaků osobní přepravy pak bude jezdit např. v úseku Brno - Blansko? [happy]
Ondrej Kucera
Pondělí, 13. března 2017 - 07:55:13  
Neregistrovaný host
185.47.220.179
Turista:
"Bez VRT nedokážete urychlit průměrnou cestovní rychlost (door-to-door) výrazně nad 100 km/h.
"


Tomu rozumím, ale není mi už tak jasné, jakým způsobem se zvýší blahobyt obyvatelstva, když se toto změní. Já mám totiž pocit, že tu (nejen vy) zaměňujete fakt, že cesta vlakem dnes někam trvá dlouho, s tím, že je to dopravní problém. Vemte si například tu spojku přes Louny, která tam je zejména kvůli Karlovarskému kraji. Asi se shodneme, že jet do Varů vlakem je strašná otrava. Už se ale neshodneme na tom, jestli je to dopravní problém. Já se domnívám, že to zas takový problém není, protože nepovažuji za účelné stavět novou trať, kde se vám čtyřikrát za hodinu nezaplní aspoň railjet.

Turista:
"Nicméně v plánu být mohou a mohou se i připravovat, protože příprava je jen papírování, které je v porovnání se stavbou samotnou o 3 řády levnější.

"

Proč by se měly připravovat zcela zbytečné projekty?

Podívejte, já s CEDOPem od začátku souhlasím v tom, že železnici chybí stabilizovaný plán novostaveb, kterým by se dalo šermovat tak, jak se to dělá už 40 let s plánem dálnic. Zjevně se ale neshodneme na tom, co by mělo být výsledkem takové úvahy.
Pondělí, 13. března 2017 - 08:25:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 167
Registrován: 12-2007
Turista: Proč potřebujeme, aby železnice nabízela průměr vyšší než 100 km? Nestačí 92? Nebo není potřeba rovnou 137? A kolik lidí, a možná ještě líp jaké % celkových přeprav na silnici, ta slavná VRT převede z aut, aby to bylo smysluplné řešení problému s ropou, až tedy někdy nastane? Tyhle fráze těžko někoho dojmou a dělají VRT akorát medvědí službu.
Pondělí, 13. března 2017 - 08:51:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6903
Registrován: 4-2003
ona je vůbec ta konstrukce dost divná, třeba jsou ty VRT naopak jedny z faktorů, co tam aspoň pár lidí udrží [happy] )

Tomáši, to snad nemůžeš ani myslet vážně ani jako vtip.

Velký infrastruktutní projekty stavěný na dluh->enormní expanze vládních výdajů->růst mezd (a spotřeby) v ekonomice nepodložený produktivitou práce+vytěsnění soukromých investic=ztráta konkurenceschopnosti. Co je ti platný že máš nějakou vysokorychlostní trať z A do B, když bez práce a za tak vysokou mzdovou hladinu Tě ve Španělsku v c f l m p s v i z nikdo nezaměstná a nezbyde Ti než odejít ze země (protože mzdy jsou nepružný směrem dolu a v ES nemají volný kurz, který by to srovnal).

Ty prostě absolutně ignoruješ makroekonomický rámec, ve kterým se tahle legrace koná, ono vážně nestačí mikroanalýzy o nějakých pozitivních společenských dopadech. Stačí se podívat, co nepříjemného nám v ekonomice dělají EU fondy a výkyvy v jejich čerpání.[crazy]

Vzhledem k tomu, že postavení nějaký VRT tratě by si vyžádalo minimálně na dekádu zvýšení výdajů na úrovni dalšího průměrnýho ministerstva, a to v době, kdy se projeví efekty stárnutí populace, výpadek peněz z fondů EU nebo třeba potřeba výrazně zvýšil výdaje na zbrojení či přidat učitelům... já prostě se svou skoro 20 letou praxí ekonoma na takovýhle voodoo v podobě VRT vážně nevěřím. Nebudou na to peníze.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 13. března 2017 - 09:14:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5630
Registrován: 6-2005
T. H. #4675:
Takhle jak to je napsané, tak to je "na bednu" v anketě howadina roku...
Děkuji za nominaci a sypu si popel na hlavu. Bylo to myšleno tak, že by to v případě plánovaného zavření Děčína mohlo být srovnatelné se zajížďkou přes Lichkov nebo Dvořiště. A pokud bude Děčín dále růst, tak předpokládám, že kapacita pro každých 10 párů vlaků je v takové situaci vítána.

ad RadekŠ:
Taky mi ze strany CEDOPu (a jeho fans) chybí makro pohled. A naopak vnímám snahu jej bagatelizovat.

Ono to možná vzniknout může, ale na prvním místě musí být z "prosazovatelů" patrná pokora, že to taky nikdy vzniknout nemusí a že ekonomika se bez toho obejde.

Pustit se do kompletní výstavby Praha - Brno skutečně znamená věřit stabilitě veřejných financí minimálně na dekádu. S ohledem na obtížnou etapizaci to není úloha typu "postavíme železniční novostavbu délkou a cenou zhruba odpovídající nyní běžným dálničním stavbám a jejich časovému rámci výstavby".
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Pondělí, 13. března 2017 - 09:43:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5868
Registrován: 8-2007
Bylo to myšleno tak, že by to v případě plánovaného zavření Děčína mohlo být srovnatelné se zajížďkou přes Lichkov nebo Dvořiště.

A není o mnoho lepší v případě problémů v Děčíně jezdit přes Cheb?Norimberg-Cheb se plánuje elektrifikace a zlepšení průchodnosti.V ČR tam vedou 2 tratě (od Plzně a Ústí nad Labem).
Při posledních odklonech tam byly problémy,ale z velké části organizačního charakteru.
Turista
Pondělí, 13. března 2017 - 09:52:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1189
Registrován: 12-2003
Podívejte, já s CEDOPem od začátku souhlasím v tom, že železnici chybí stabilizovaný plán novostaveb, kterým by se dalo šermovat tak, jak se to dělá už 40 let s plánem dálnic.

Však o tom ta mapka asi je. To nejsou věci, které se mají začít stavět hned zítra. Viděl jsem švýcarský plán z roku 2000 pro rok 2030. Včetně cílových jízdních dob, os symetrie v uzlech. Na tu mapku klidně můžeme nahlížet jako plán na 50 let dopředu.

Vemte si například tu spojku přes Louny, která tam je zejména kvůli Karlovarskému kraji.

Já myslím, že když to uhýbá do Mostu, tak spíš kvůli Mostu a CHomutovu a okolí.
nepovažuji za účelné stavět novou trať, kde se vám čtyřikrát za hodinu nezaplní aspoň railjet.

Z té oblastí jezdí dneska do Prahy 4 autobusy za hodinu (to je jeden vagón). Další vagón nebo dva budou lidi z aut (dnešní intanzita 11 tisíc aut denně), pak tam může být ještě nějaká indukce.
A na této trati bude předpokládám i nákladní doprava , nemá to být osobní VRT, ale konvenční trať.

Ale zrovna tuto trať vidím až někdy ke konci toho plánu. Protože nějaké zlepšení tam bude už s existencí RS4 do Ústí.

Proč potřebujeme, aby železnice nabízela průměr vyšší než 100 km?

Protože 100 km/h je cestovní rychlost po typické dokončené silniční síti. Já jsem toho názoru, že třeba kolem těch Loun by měla dlouhodobě být spíš jediná trať směrem do té severočeské aglomerace, než současná změt lokálek. Prostě otočit dnešní zvrácený stav, kdy mistní dopravu máme draze dotovanou na lokálkách a dálkovka se řeší busama. Tratí má být míň, ale dobrých, které se (celospolečensky) vyplatí, aby to nebyla zátěž jako dnes, ale přínos.

Vzhledem k tomu, že postavení nějaký VRT tratě by si vyžádalo minimálně na dekádu zvýšení výdajů na úrovni dalšího průměrnýho ministerstva

Co to je průměrný ministerstvo? Pokud počítáte nějako VRT (řádově) 100 mld, roční státní rozpočet (řádově) 1000 mld, počet ministerstev (řádově) 10. Tak pak mi to to zvyšení "o ministerstvo" vychází spíš (řádově) na rok, nikoliv na tu vaši dekádu.

(Příspěvek byl editován uživatelem turista.)
Pondělí, 13. března 2017 - 09:56:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1489
Registrován: 12-2007
RadekŠ: V tomto státě bohužel není dlouhodobý plán realizace dopravních staveb, který by byl zajištěn stabilním financováním. VRTka z Prahy do Brna je opravdu podobná dálnici, protože odlehčí nejenom tratím 010, 260 a 270 ale také samotné dálnici D1, která je i tak dost přetížená a myslím produkuje hodně emisí např. z kamionové přepravy. Enormní nárůst vládních výdajů být nemusí, je to podobné, jako když se staví dálnice. Jenže dálnice jsou pro liberální ekonomy vždy přínosné, protože umožňují svobodu pohybu, zatímco rozvoj železniční dopravy vždy trochu zavání socialismem, protože osobní železniční drezíny prostě nejsou k mání[wink]. Ale k čemu třeba budovat šestiproudové nebo víceproudové dálnice, jestliže je možné jim odlehčit vybudováním vysokorychlostní tratě? Je docela zajímavé sledovat rozvoj ekonomiky a dopravní infrastruktury USA a Číny. Jistě Čína je řízenou tržní ekonomikou (je to dost protimluv), nicméně je tam určitý poměr mezi stavbou dálnic a VRTek, zatímco v USA VRTky prakticky nejsou. Ale i dálnice jsou asi poněkud zanedbané, protože prezident Donald Trump chce investovat dost peněz na jejich obnovu. Jinak si myslím, že pro rozvoj dopravní infrastruktury by mělo přispět mnohem vyšší dotování SFDI ze spotřební daně z pohonných hmot (z minerálních olejů). Pokud se týká efektu stárnutí populace, ten je dlouhodobý, proto je nutné nesnižovat sociální pojištění, podporovat rodiny s dětmi, např. daňovými úlevami, a zaměstnávání starších osob nad 50 let. Výdaje na obranu je třeba zvýšit na 2% HDP, je ale nutné najít smysluplné využití těchto peněz. A jinak obecně nikdy není dostatek peněz, to platilo vždycky. Ale právě proto nemá smysl všeobecně snižovat daně, protože se tím ještě zvýší nedostatek peněz např. na budování moderní dopravní infrastruktury.
Mladějov
Pondělí, 13. března 2017 - 10:00:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9821
Registrován: 3-2007
otočit dnešní zvrácený stav, kdy mistní dopravu máme draze dotovanou na lokálkách a dálkovka se řeší busama. Tratí má být míň, ale dobrých, které se (celospolečensky) vyplatí, aby to nebyla zátěž jako dnes, ale přínost.

Jé, vy dostanete od StarMastera a dalších ultras na [zadnice] [biggrin][biggrin]

Oni říkají, že peníze prostě jsou a stačí si je vyřvat a co by se s nima jinak dělalo.
Mladějov
Pondělí, 13. března 2017 - 10:19:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9822
Registrován: 3-2007
Ale k čemu třeba budovat šestiproudové nebo víceproudové dálnice, jestliže je možné jim odlehčit vybudováním vysokorychlostní tratě?

A to se bavíte konkrétně o které dálnici ?

Prosí, když jste toho názoru, spočítejte, kolik lidí a zboží se převeze po "vaší" VRT a po D1 třeba, nebo to udělejte podle čísel v Německu, to bude zajímavější, mne to také zajímá. Skutečná čísla.

úlevami, a zaměstnávání starších osob nad 50 let.

A mladý budou na podpoře vrtět palcema mlejnky a staří budou dělat do 80 ?
Nezlobte se, ale nějakým nařízením to stejně nevyxřešíte,když jako zaměstnavatel nebudete chtít někoho zaměstnávat, tak si vždycky důvody najdete. Já znám řadu prdůchů (pracujících důchodců), kteří i přes neexistenci vámi požadované podpory furt dělaj.
A víte proč ? Protože jsou to převážně (ne výhradně!) méně placená místa, kde to je spolu s důchodem pěkná částka, bez něj ovšem slabota. Ty lidi ta práce v 99% baví, nechtěj sedět doma, čumět na TV a lézt si na nervy s manželkou.
Nakonec Vratné lahve jste asi viděl..

Jasně, sehnat nové slušné místo nad 50 je problém, ale zas to "direktivou" nevyřešíte.
Že jste tady někteří nastavení na tu všespásnost a ta řešení "Stát zařídí" a "ono se to nařídí a bude" ? Zajímavé.

A jinak obecně nikdy není dostatek peněz, to platilo vždycky. Ale právě proto nemá smysl všeobecně snižovat daně, protože se tím ještě zvýší nedostatek peněz např. na budování moderní dopravní infrastruktury.

No [lol]
Ono je to o dost komplikovanější, protože jednak vám ti schopnější začnou utíkat tam, kde je to zdanění nižší, jednak vám tam začnou utíkat/ cpát peníze velcí hráči (investoři, podniky) a tu zem "udusíte" a lidi naserete[wink].

Ono další argumenty by zajisté přinesl třeba RŠ, jen mne nepřestává fascinovat naprostá ekonomická naivita VRT fans a potřeba mít vysoké daně, aby se ufinancovala vaše vysněná VRT nebo prostě vláčky.
A návrhy řešení, jako že je špatně mít nemovitosti v osobním vlastnictví (ne, to jste neříkal zrovna vy), aby se lidi "hejbali", zvyšování daně z nemovitostí..no ono to souzní vůbec s tím, že je potřeba mít vysoké daně.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pondělí, 13. března 2017 - 10:48:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4723
Registrován: 9-2011
Třeba takový růžový papíry a na nich je napsáno "Daňové přiznání"
No jo, jenže drtivá většina joudů takovej papír nikdy v životě neviděla, ti nanejvejš jednou ročně podepíšou nějakej růžovej bianko papír, na kterým není jediná částka v Kč, daně za ně počítaj (a dle jejich chápání asi i "platěj") v účtárně a oni jen dostanou výplatní pásku, na který chápou akorát tak "částka zaslaná na účet" a ti s malinko větším IQ ještě "zbytek dovolené". Všecko ostatní je "moc složitý". A pod pojmem "daně" si představujou jen nějaký částky, který musej platit "ty bohatý" právě proto, že "sou bohatý a dobře jim tak".
Mladějov
Pondělí, 13. března 2017 - 10:50:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9826
Registrován: 3-2007
No blbý je, že takoví, jak vy říkáte,joudové, píšou i sem.
A ani ne, že píšou, ale že to ještě propagujou jako dobrou cestu.
Pondělí, 13. března 2017 - 10:50:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4705
Registrován: 8-2012
souhlasím v tom, že železnici chybí stabilizovaný plán novostaveb
S tím souhlasím taky (ale to netvrdí jen CEDOP) - je potřeba tyhle trasy stabilizovat, aby si kraje mohly vyčistit své územní plány od zbytečných alternativ a variant, které mnohde podvazují rozvoj měst a obcí. Stavět se sice nic nebude, ale aspoň to uvolní ruce tam, kde ta alternativní trasa přestane zaclánět.
A na druhé straně nepřipustit další šotohrátky, které by zase blokovaly někde něco jen proto, že ultras se živností na "poradenství" vymysleli VRTku přes Nové Město pod Smrkem do Polska.

Ty prostě absolutně ignoruješ makroekonomický rámec
Já se obávám, že ho vědomě popírá a vytěsňuje, protože se do těch světlých zítřků nehodí. Jim prostě chybí ta pokora, že by třeba nemuseli mít pravdu a že se dost výrazně chtějí hrabat v kapse někoho jiného.

v případě plánovaného zavření Děčína mohlo být srovnatelné se zajížďkou přes Lichkov nebo Dvořiště
OK, já těm odklonům z Děčína asi nerozumím tak jako vy, nicméně aspoň částečnou alternativou (plnohodnotná neexistuje!) zavřeného Děčína (což je nebetyčný průser) je podle především Cheb, pak možná Furth im Wald, pak dlouho dlouho nic a pak teprve trasa přes Polsko - ale nějakým údolím a ne to tahat jako kočka koťata do kopce, z kopce, do kopce...
pokud bude Děčín dále růst, tak předpokládám, že kapacita pro každých 10 párů vlaků je v takové situaci vítána
Nákladní doprava nepotřebuje lokálkové přechody á 10 párů tras rozptýlené po světě. Potřebuje k Děčínu funkční alternativu, nikoli fotogenické tratě pro plnění galerie na želpejdži.

4 autobusy za hodinu (to je jeden vagón). Další vagón nebo dva budou lidi z aut
Já jen doufám, že v ČR takhle dopravní plánování neprobíhá (ale jsem čím dál větší skeptik).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 13. března 2017 - 11:36:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1490
Registrován: 12-2007
Mladějov: Uvedl jsem dálnici D1, která je v určitých místech šestiproudá (do Mirošovic). Vy jistě dobře víte, kolik zboží se převeze na dálnici v kamionech nebo snad ne? Bohužel u nás se myslím v tomto směru statistika na konkrétní dálnici nedělá. A asi těžko budu 24 hodin stát u dálnice a počítat kamiony, že?[blush]. Jinak nemyslím si, že starší lidé by měli dělat do 80 let, ale myslím, že je pro lidi nad 50 let frustrující, když nemohou sehnat na jedné straně práci, a na straně druhé firmy tlačí na vládu, aby jim umožnila nekontrolovatelný přísun pracovníků např. z Ukrajiny. Slevami na daně při zaměstnávání lidí starších 50 let by vláda podpořila firmy v jejich zaměstnávání. Týkalo by se to např. lidí, kteří jsou nezaměstnaní třeba půl roku a daňová sleva by trvala dejme tomu 3 roky. Za tu dobu by firma zjistila, zda se jí takový zaměstnanec vyplatí. Pokud se týká platů, ty myslím i se zdravotním a sociálním pojištěním placeným firmami jsou u nás pořád třetinové vůči Německu nebo Rakousku. Takže bych se neobával útěku firem. To je neustále stejná mantra pravicových ekonomů, jako že každé zvýšení minimální mzdy bude znamenat zvýšení nezaměstnanosti. Od pádu Nečasovy vlády uplynuly pomalu 4 roky, minimální mzda se zvýšila z 8 tisíc Kč/měsíc na 11 tisíc Kč/měsíc, obecně mzdy stoupaly a nezaměstnanost je nejnižší v Evropě. Mantry liberálních ekonomů mne už dávno nechávají klidnými, konečně je vidět, jaké jsou volební preference ODS a TOP 09, které tyto mantry přijaly. Takže ekonomicky naivní jste vy.
Pondělí, 13. března 2017 - 11:46:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6904
Registrován: 4-2003
Za tu dobu by firma zjistila, zda se jí takový zaměstnanec vyplatí. Pokud se týká platů, ty myslím i se zdravotním a sociálním pojištěním placeným firmami jsou u nás pořád třetinové vůči Německu nebo Rakousku. Takže bych se neobával útěku firem. To je neustále stejná mantra pravicových ekonomů,

Sorry, ale tohleto všechno jsou úvahy psaný tzv. "z nočníku", bez elementátní znalosti dané problematiky i nezbytně nutného vzdělání.

A pravicový/levicový ekonom, to je termín dobrý leda tak do [blesk]u.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Turista
Pondělí, 13. března 2017 - 11:55:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1190
Registrován: 12-2003
4 autobusy za hodinu (to je jeden vagón). Další vagón nebo dva budou lidi z aut
Já jen doufám, že v ČR takhle dopravní plánování neprobíhá (ale jsem čím dál větší skeptik).

Vytížení je pro efektivitu čehokoliv zásadní a jak má jinak probíhat odhad budoucí vytíženosti, než odhad převodu současné poptávky plus odhad indukce? Jestli vám vadí, že jsem si ten odhad vycucal z prstu za 2 minuty, tak to je tím, že mi na to nikdo nedal pár měsíců a pár set tisíc, jako autorům studií, co právě tohle mají odhadnout pořádně :-)
Turista
Pondělí, 13. března 2017 - 12:04:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1191
Registrován: 12-2003
Pokud se týká efektu stárnutí populace, ten je dlouhodobý, proto je nutné nesnižovat sociální pojištění, podporovat rodiny s dětmi, např. daňovými úlevami, a zaměstnávání starších osob nad 50 let.

Stárnutí populace nevyřešíte tak, že ty lidi, staré a unavené, budete nutit pracovat. Nutná je opačná cesta, aby pracovali mladí, kteří jsou produktivnější. Ne jako dnes, kdy zbytečně velká část populace studuje do 26 let kraviny, které v praxi nepoužije. Takto dlouhá (26-6 = 20 let!) teoretická příprava na povolání má přínos pouze pro malou část populace, pro opravdu vysoce odbornou práci, ne pro 70% lidí, jak je tomu dnes.
Mladějov
Pondělí, 13. března 2017 - 12:05:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9828
Registrován: 3-2007
Pokud se týká platů, ty myslím i se zdravotním a sociálním pojištěním placeným firmami jsou u nás pořád třetinové vůči Německu nebo Rakousku. Takže bych se neobával útěku firem. To je neustále stejná mantra pravicových ekonomů,

Tak doteďka jsme se bavili o škodlivosti velkého zdanění, tak najednou skočíte na platy ?

Mantry liberálních ekonomů mne už dávno nechávají klidnými, konečně je vidět, jaké jsou volební preference ODS a TOP 09, které tyto mantry přijaly.

Co má společného ekonomická teorie s tím, kdo vyhraje volby ???


>ekonomicky naivní jste vy.

[biggrin][biggrin]

Aha, ideologie místo faktů, kecy místo dat.

Takže, vážený pane Wagone, opakuji, dejte sem tvrdá data, kolik se převeze po nějaké významné VRT v Německu lidí a zboží za nějaký časový úsek, třeba za rok, a kolik se toho přepraví po souběžné dálnici. Ta čísla zajisté existují.

Víte, já jsem, na rozdíl od vás, názoru, že celá ta skutečná VRT nepřepraví ani tolik lidí, co by přepravila obyčejná dvoupruhová silnice a že tedy váš argument, že výstavbou VRT ušetřím výstavbu dalších vícepruhových dálnic je nesmysl, resp. výmysl a to i v Německu.

Že si tam postaví mezi velkými městy VRT, že tam mají násobně větší přepravbní proudy, než v ČR mezi Prahou a Brnem, že by třeba nebylo od věci tu VRT postavit jednou i v ČR, dokonce jsem názoru, že začít přestavbou pražského uzlu a výjezdy z Prahy (Brna) a tím vyřešit příměstskou i nákladku tamtéž a vytvořit základ pro případné VRT, tedy postupovat nějak koncepčně, ano, já jsem pro, ale nemám rád, když fans používají věci vycucané z prstu, třeba jako tenhle váš plác o tom, že se nebude muset stavět dálnice.

No třeba nemám pravdu, tak mne přesvědčte, vyberte si německou (francouzskou) trať podle vašeho výběru, a dejte sem ta čísla.

Nezlobte se, ale řečmi o mantrách liberálních ekonomů to argumentačně moc nepodepřete.
Pondělí, 13. března 2017 - 12:08:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1491
Registrován: 12-2007
RadekŠ: To, že naše platy jsou zhruba třetinové vůči platům v Německu je fakt, stejně jako že produktivita práce u nás je zhruba na úrovni 75% německé. Nevím, jaké fakta taháte z nočníku vy, zatím jste nic nepředložil. A rovněž jste nedoložil znalost dané problematiky. Pokud se týká ekonomů, je jich řada s různými názory na ekonomii jak u nás tak ve světě, u nás od pravicového Miroslava Ševčíka, přes dejme tomu středového Tomáše Sedláčka až po levicového Ungermanna z ČMKOS. Také mezi laureáty Nobelových cen za ekonomii najdeme ekonomy jak pravicovější, jako byl Hayek, tak levicovější jako je Stiglitz.
Pondělí, 13. března 2017 - 12:11:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 563
Registrován: 10-2011
Mladějov: Když se stát rozhodne, že místo (další) dálnice postaví VRT, tak je to rozhodnutí státu. Proč by to nutně měl být nesmysl? Ten stát to udělat může, ať už si to zdůvodní jakkoliv. Náklady na výstavbu VRT stejně jako náklady na výstavbu dálnice by neměly být primárním kritériem pro to, jestli stavět nebo ne. (A pokud jsou, tak dálnice jsou taky pěkně nákladné a také je nemalá část lidí v tomto státě nijak nevyužívá.) A že VRT nepřeveze ani tolik lidí jako "obyčejná dvoupruhová silnice" - to už víc lidí jezdí i po stávající trati údolím Orlice.
Pondělí, 13. března 2017 - 12:15:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4707
Registrován: 8-2012
Vy jistě dobře víte, kolik zboží se převeze na dálnici v kamionech
A to by se vozilo po 350 km/h VRTce? [happy]
je pro lidi nad 50 let frustrující, když nemohou sehnat na jedné straně práci, a na straně druhé firmy tlačí na vládu, aby jim umožnila nekontrolovatelný přísun pracovníků např. z Ukrajiny
...a na straně třetí, pokud někdo na trhu práce nabízí akorát průsečík s Ukrajincem, tak to bude mít blbý vždycky. Ale to sem nepatří a prosím, nedělejte z toho diskuzi ve stylu Hovínky.cz.

P.S. ekonomicky naivní jste vy ... řeklo vejce slepici [happy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 13. března 2017 - 12:23:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1492
Registrován: 12-2007
Strany jsou do značné míry vyprofilovány příklonem k různým ekonomickým teoriím. Jinak nemyslím si, že je dobré stavět VRTku do každé díry, ale zrovna mezi Prahou a Brnem je dobré ji postavit, protože svede do ní hodně lidí, kteří cestující vlakem po tratích 010, 250, 260, dále velkou většinu lidí co cestují autobusy mezi Prahou a Brnem a je možné, že i část uživatelů IAD dá přednost VRTce. Nevím přesně, jaká by byla optimální četnost spojů ve VRTce za hodinu, ale je docela možné, že by jich klidně mohlo být 5 za hodinu pro osobní přepravu, do Ostravy, do Zlína, do Bratislavy, do Vídně a třeba s dvouhodinovým intervalem do Luhačovic a do Vsetína. Ale je docela možné, že by do Ostravy jezdily vlaky s půlhodinovým intervalem. Z tabulky Rychlotratě ve světě jsou uvedeny také země se stejným nebo menším počtem obyvatel: Rakousko - s 562 km tratí, Švédsko s 1706 km, Finsko s 610 km, Švýcarsko s 137 km a Dánsko s 65 km. Uznávám, že Švédsko nebo Finsko jsou protáhlé země, ale prakticky s nízkou tranzitní dopravou. Z hlediska tranzitní dopravy asi nemáme takový význam jako Rakousko nebo Švýcarsko, ale přesto je přes nás dost vysoká.
Mladějov
Pondělí, 13. března 2017 - 12:28:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9829
Registrován: 3-2007
Ta čísla, pane Wagone.
Agitaci si tzv. strčte do kecek.
Kdysi jsme třeba byli na předním místě v Evropě ve výrobě surové oceli na hlavu [biggrin]

Klidě 5 za hodinu, sedm, odbočka jedna nebo dvacet, aby mohli jezdit do Prahy za hodinu z Pelhřimova [biggrin]

Heleďte, to je k ničemu.
Napište mi, na co jsem se vás ptal, děkuju.
Pondělí, 13. března 2017 - 12:36:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4725
Registrován: 9-2011
Mantry liberálních ekonomů
Těm Jouda nerozumí ani za mák (stejně jako nerozumí ani mantrám levicových ekonomů "zdroje jsou"), ten slyší na "zvedneme VÁM důchod, zvedneme VÁM minimální mzdu, zvedneme VÁM normální mzdu a příspěvky na dítě, zvedneme BOHATÝM daně, zvedneme NADNÁRODNÍM SPOLEČNOSTEM odvody" atd.
Kdo tohle slíbí, bude ve volbách king.
Aneb "nikdo vám nemůže dát tolik, co my vám naslibujeme".
Pondělí, 13. března 2017 - 12:40:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4708
Registrován: 8-2012
Švýcarsko s 137 km
Zvláštní, viďte? Taková bohatá země (možná právě proto, že nerozhazuje za howadiny)... Co tomu jako protřelý ekonom říkáte?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 13. března 2017 - 12:48:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5631
Registrován: 6-2005
T.H.:
Tak si tu poznámku o cargu a Meziměstí škrtněte. Samozřejmě tomu rozumíte o poznání více než já. Rozumná náhrada za Děčín není a myslím si, že nebude (pokud nebude basistunnel). Na Vaši komunikační hru s focením a želpejdží přistupovat nehodlám. To můžete zkusit hrát s někým jiným.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mibl.)
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Pondělí, 13. března 2017 - 12:50:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1493
Registrován: 12-2007
Mladějov: Pokusím se zjistit data o VRT v Německu, budou-li k dispozici. Pokud se týká množství oceli na hlavu, byl to stejný nesmysl jako to, že máme nejhustší železniční síť v Evropě. To bylo ale založeno jejich výstavbou ještě za R-U a spíše pomalým rušením neefektivních tratí.
Aleš Liesk: Ekonomika musí se snažit najít optimální cestu z hlediska efektivity jednotlivých činností. Zdroje jsou je stejná mantra jako každé zvýšení minimální mzdy zvýší nezaměstnanost. Daně, odvody, minimální mzda apod. musí být srovnatelné s okolními státy, samozřejmě, když je přestřelíte, tak dochází k přesunu ekonomiky do jiných zemí. Na straně druhé není dobré, aby naše příjmy tolik zaostávaly za příjmy v sousedních zemích. Kvůli tomu může docházet a také dochází k odchodu odborníků, např. lékařů a sester do sousedních zemí, kde si vydělají mnohem více než u nás. Jinak jsem spíše zastáncem zvýšených daňových úlev na děti nebo pro nezaměstnané nad 50 let než přídavků na děti. Obecně nejlepší je taková vláda, která hledá takovou ekonomickou politiku, která vede k větším příjmům všech vrstev společnosti.
Pondělí, 13. března 2017 - 12:53:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1494
Registrován: 12-2007
T . H . : Nejsem proslulý ekonom. Švýcarsko je ale mimořádně hornatá země, takže vedení vysokorychlostních tratí je v tamní zemi dost složité. Nicméně jim fandím za stavbu Gotthardského tunelu.
Pondělí, 13. března 2017 - 13:18:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2463
Registrován: 5-2002
Vzhledem k tempu přírůstku příspěvků by už asi pokusy o věcnou debatu a důkladné vysvětlování neprošly ekonomickým hodnocením, resp. byly by tam vzhledem k době na sepsání a promyšlení reakce a reálnému užitku napsání něčeho na K-report příliš velké "obětované náklady" z hlediska mého času.[happy]

Dovolím si tedy vyjádřit se ve zcela vulgárních zkratkách, snad mi to prominete:

1) Nevěřím, že na infrastrukturu půjde nějak méně peněz. Logika "nestavíme => ušetříme => daně snížíme" je podle mě ještě daleko více naivní, než tzv. "elektrizace Kolešovky". O to už se stavební byznys postará. Takže je podle mě z hlediska železnice lépe chtít VRT, protože jinak se bude akorát tak stavět něco jiného, např. čtyřpruhy do každé #&>*@}¤. A ve výsledku se dále sníží atraktivita železnice.

2) 20 let zkušeností ekonoma... no dobrá, já už taky nemám úplně málo zkušeností v odhadu poptávky a troufám si "odborně odhadnout", že ty VRT se u nás bohatě zaplní, a to z celé řady důvodů.

3) Řešení neexistujících problémů vs. neřešení existujících... No to je o úhlu pohledu. Podle mě je nerealizace nějakého zajímavého přepravního vztahu po železnici problém k řešení, aspoň tedy z pohledu té železnice. Nesouhlasím s pohledem typu že problém je jen to, co je "vidět" např. v podobě vyčerpané kapacity.

4) Stát má vůči železnici obrovský morální dluh. Silnicím vystavěl infrastrukturu jedna báseň, a k úplnému dokončení smysluplné části už nechybí až tak moc. Na železnici dlouho leda kašlal, pak tedy byl okolnostmi donucen aspoň opravit nejhorší a nejzatíženější úseky. A tím rozvojem silnic ji skoro zabil, vyhrabávat se z toho začala až poslední dobou. A ještě mají někteří drzost kritizovat, že je třeba to provozně dotovat - no bodejď ne při tom srovnání. Přitom ty "dotace" jsou de facto odškodné za nekonkurenceschopnost infrastruktury ve srovnání se silnicí. Úplně chucpe je pak prezentovat logiku typu "dálnice jsou víc potřeba, protože po nich jezdí víc lidí než vlakem" - což je ovšem důsledek minulých kroků (popř. nečinnosti, jak v čem) státu. Vlastně jde o ukázku kladné zpětné vazby.

5) Úvahy, že by se měla (jakákoliv) infrastruktura "finančně zaplatit" přímo, úhradami od uživatelů, je podle mě naprosto nesmyslná a úplně mimo realitu posledních 100 let. Stavba infrastruktury je politickým rozhodnutím (v poslední době doplněným procesem "ekonomického posouzení" pro eliminaci kravin, nicméně i tak se dokázal postavit třeba Mošnov, že), a očekávaným efektem je zlepšení pro lidi/podniky a benefity jsou nepřímé. Něco jako veřejné osvětlení.

6) Jaká je alternativa VRT? Rozvoj konvenčních tratí. Takže koridor na 160-200 km/h po trasách Kolín - Jihlava - Brno, Buštěhradka, "pražsko-duchcovské", TKPE/SNDVB a podobně, k tomu adekvátní počet kolejí v silných směrech nebo v souběhu směrů, úpravy dotčených uzlů. Podle mého ve výsledku dražší, rozhodně s menším efektem. Ale koneckonců možné. Další alternativa = nic, ale to už se dostáváme zcela mimo pozice, které by měla zastávat "dráha".

7) Někteří diskutéři jako RadekŠ, TH, Pikehead a další: Z jakých pozic vlastně snahu o VRT kritizujete? Máte alternativní plán rozvoje železnic v osobní dopravě, nebo o toto nestojíte? Ve druhém případě: má vůbec diskuse smysl, resp. co se musí stát/prokázat, aby vás to přesvědčilo? Pokud se někdy zadaří něco z toho přece jen schválit, budete zase proti, protože "já prostě ty prachy chci poslat na něco jinýho/ušetřit"?

8) Dávat za vinu "úpadek Španělska" právě VRTkám je podle mě fakt kravina. Tam je potřeba to naopak pořádně rozjezdit, nějakým tím "středoevropským" způsobem - takt, krátké intervaly, otevřené jízdenky, jednoduchý nástup/výstup, návazná doprava atd. Vsadím se, že pak bez dodatečných investic bude využití o řád (!) jinde. Spíš bych se soustředil na tamní "letiště duchů" a podobné, "neobživnutelné" věci. Nehledě na to, že bych spíš řekl, že problémy E budou úúúplně někde jinde, než v infrastrukturních stavbách, a že to k nám není dost dobře přenosné ani jako analogie.
Pondělí, 13. března 2017 - 13:37:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6905
Registrován: 4-2003
Stát má vůči železnici obrovský morální dluh.

Neunavavuj nás tady sím politickými kecy. Stát je instituce a pro voliče je železnice někde na 25. místě jejich priorit.

Někteří diskutéři jako RadekŠ, další: Z jakých pozic vlastně snahu o VRT kritizujete?

Z pozice daňovýho poplatníka, voliče a z pohledu své odbornosti.

A nekritizuju snahu o VRT, ale o některé hodně naivní představy z tou "snahou" spojené.


Dávat za vinu "úpadek Španělska" právě VRTkám je podle mě fakt kravina.

Tak jsi holt nepochopil a nebo nechceš pochopit (=ignorance), co Ti tady píšu.

Tam je potřeba to naopak pořádně rozjezdit, nějakým tím "středoevropským" způsobem - takt, krátké intervaly, otevřené jízdenky, jednoduchý nástup/výstup,

Kde by na to vzali? Na to už jim nikdo nepučí, protože jsou až po uši v dluzích. To je přesně to, že Ty opakovaně ignoruješ ekonomickou realitu a ekonomomické zákonitosti.
------------

To Španelsko je zajímavý minimálně z toho důvodu, že má podobné HDP na hlavu jako ČR a chce se postavit stejný počet km VRT na hlavu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pikehead
Pondělí, 13. března 2017 - 13:56:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2867
Registrován: 3-2007
Tomáši, argumenty, které jste použil, bych viděl jako úryvky hospodské diskuse mezi Marcelem Štanclem a třeba Wagonem. Čekal bych, že inteligentní člověk, nadto vystudovaný dopravní technolog, sem napíše trochu něco jiného než tyhle floskule.

stavět něco jiného, např. čtyřpruhy do každé #&>*@}
Už jsme se tu bavili o tom, že výkon silnic je mnohem větší a dálnic stále chybí - velmi hrubým odhadem okolo 200 km. Jestli vám toto přijde jako situace "že by nebylo co stavět?", tak je to asi otázka osobní kalibrace nebo posledního stadia šotoušské demence.

ty VRT se u nás bohatě zaplní, a to z celé řady důvodů
Třeba problém vězí v tom, že jsme zatím žádné takové důvody neviděli. Viděli jsme odhady Praha-Brno větší než současný tok vč. D1. Viděli jsme brěnsko-ostravský trik, kdy se kvůli jinému trasování již vyřešeného problému (Praha-Ostrava na 1. TŽK) "musí" stavět VRT. Viděli jsme mnoho použití slova indukce bez popisu jeho mechanismů nebo podpory z jiných VRT relací...

Silnicím vystavěl infrastrukturu jedna báseň
Tohle Tomáši myslíte opravdu vážně? Jel jste někdy někam v poslední době po ČR autem?

Z jakých pozic vlastně snahu o VRT kritizujete?
A vy se jakože hodláte jako dopravní technolog profesně podepsat pod doporučení stavět VRT pro denní tok 5-10 000 lidí? A fakt se nebojíte, že po postavení tohoto (ve vztahu k využívanosti) předraženého leštěného prdu, lze reálně očekávat, že oslabí investice a rozvoj celého zbytku sítě?
Turista
Pondělí, 13. března 2017 - 14:01:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1192
Registrován: 12-2003
8) Dávat za vinu "úpadek Španělska" právě VRTkám je podle mě fakt kravina. Tam je potřeba to naopak pořádně rozjezdit, nějakým tím "středoevropským" způsobem - takt, krátké intervaly, otevřené jízdenky, jednoduchý nástup/výstup, návazná doprava atd. Vsadím se, že pak bez dodatečných investic bude využití o řád (!) jinde.

Ano, oni tam mají například zastávky (Villena AV), ze kterých to sice je do velkého města (Alicante) 20 minut, což je jistě konkurenceschopné, ale prostě tamtudy ráno žádný vlak nejede (první spoj v 9:53) a přestože tu zastávku postavili za městem pár km, tak k ní nejezdí vůbec veřejná doprava.

Přitom zavedení toho spoje nejsou vyznamné reálné náklady navíc, protože to znamená jednu ranní trasu v době, kdy ta souprava někde stojí (první spoj z Madridu do Alicante jede až 07:45, u nás ve střední Evropě začínáme jezdit dřív).

Patrně to zabíjí vysoký poplatek za DC kalkulovaný pevně za spoj a tudíž ignorující, že čím víc vlaků, tím se náklady na údržbu na jeden spoj snižují. Obdoba našeho objednávání podle vlakokilometrů, kdy to taky vypadá, že spoj navíc stojí víc, než stojí opravdu.
Pondělí, 13. března 2017 - 14:03:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4709
Registrován: 8-2012
Švýcarsko je ale mimořádně hornatá země
Z Curychu do Basileje to není o moc víc náročné než ta Vysočina. Takže?

daně snížíme" je podle mě ještě daleko více naivní
V socíku určitě. Snaha by ale měla být místo pozice "zdroje jsou, musíme je rozfrcat" tu ten socík nemít. Ale to je pro tebe očividně nepřijatelné.
Takže je podle mě z hlediska železnice lépe chtít VRT, protože jinak se bude akorát tak stavět něco jiného
Oponoval jsem reálným argumentům, k postfaktickým výrokům "chci stavět vlak, protože je to vlak a líbí se mi" samozřejmě nemám, co bych dodal.
Na železnici dlouho leda kašlal
Kecy, kecy, kecy. Železnice dostává ze "státního" v poměru výrazně víc, než je její reálný výkon, a to dlouhodobě.
Úvahy, že by se měla (jakákoliv) infrastruktura "finančně zaplatit" přímo, úhradami od uživatelů, je podle mě naprosto nesmyslná a úplně mimo realitu posledních 100 let
Hlavně je to s tím "finančním zaplacením přímo" akorát neustále opakovaný pokus o podsun.
Z jakých pozic vlastně snahu o VRT kritizujete?
Mladý muži, já nejsem nikde organizován, takže si můžu kritizovat co chci a jak chci. (pfc Básníci).
Řekl bych ale, že z pozice zdravého rozumu (ale díky, že´s napsal kritizujete, padají tu i slova o odmítání). A taky kvůli tomu, že se mi ty a tobě podobní zas o něco víc chcete hrabat v peněžence, aniž byste to uměli obhájit jinak, než že se vám to líbí a že to chcete.
Máte alternativní plán rozvoje železnic v osobní dopravě
No představ si, že nemáme. To jsme si teda dovolili, nemít alternativní plán. Nebo třeba kritizovat v hospodě připálenej guláš, aniž bychom měli alternativní oběd...
Teda já nějaký "alternativní plán rozvoje železnice pro XIV. pětiletku", co jsem si namaloval jako náctiletý šotoušek, v šuplíku mám... potom mě to ale přešlo. Byla tam třeba trať Železný Brod - Alšovice - Jablonec nad Nisou, zajímá tě to profesně?
Dávat za vinu "úpadek Španělska" právě VRTkám je podle mě fakt kravina
Včera jsem napsal: "(Pro některé dementy: píšu podíl, ne že můžou za všechno.)" No a je to tady.

P.S. Jestli jsi jen chtěl vytvořit seznam nejprofláklejších šotoušských floskulí a šamanských zaklínadel, tak se ti povedl. Akorát tam chybí nějaká ta silniční lobby a cokoli s adjektivem "pravicový"... ale jinak mě tvůj argumentační aparát na úrovni Wagona a StarMimoně nemile překvapil.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Turista
Pondělí, 13. března 2017 - 14:04:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1193
Registrován: 12-2003
kvůli jinému trasování již vyřešeného problému (Praha-Ostrava na 1. TŽK)

Mně toto jako vyřešený problém nepřijde. To je trať s provozem za hranicí kapacity.}
Pondělí, 13. března 2017 - 14:12:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1495
Registrován: 12-2007
T . H . : Vzdálenost Curych - Basilej je asi 100 kilometrů, taková vzdálenost není moc velká pro rozvoj VRTky. Jinak pokud vím, tak VRTky podporují jak všechny parlamentní strany tak i třeba Hospodářská komora, která zastupuje především menší podnikatele.
Mladějov
Pondělí, 13. března 2017 - 14:23:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9835
Registrován: 3-2007
VRTky podporují jak všechny parlamentní strany tak i třeba Hospodářská komora, která zastupuje především menší podnikatele.

Vy mně někdy ještě pište, že jsem naivní [biggrin][biggrin][biggrin][biggrin][biggrin][biggrin]
Pikehead
Pondělí, 13. března 2017 - 14:37:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2868
Registrován: 3-2007
Turista:
"To je trať s provozem za hranicí kapacity."
Ano, uvolnění kapacity na 010 by bylo minoritním vedlejším efektem (viz výrok Petra Šimrala cca. 10 dní zpět), nikoliv důvodem pro stavbu VRT Praha-Brno.

Jinak vyčerpání kapacity nevěřím, protože jsem neviděl jediné technologické (pásmování Os u Prahy, náhrada Os busy jinde) nebo cenové (aukce tras?) opatření, které by se tento problém reálně snažilo vyřešit. A i pokud skončíme u řešení stavebního, bude levnější než 200 jard...
Pondělí, 13. března 2017 - 14:46:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1496
Registrován: 12-2007
Mladějov: Vy asi nic nečtete, že? http://www.vysokorychlostni-zeleznice.cz/hospodarska-komora-cr-pr osazuje-vysokorychlostni-trate/
dvere/dvere
Pondělí, 13. března 2017 - 14:46:31  
Neregistrovaný host
212.24.156.105
100 kilometrů, taková vzdálenost není moc velká pro rozvoj VRTky
a 200 uz jo?
Bez podlozeneho poctu lidi?
Se naindukuje?
Se projevi multiplikativni efekt tech dluhu na ekonomiku?
Sorry jako
Pondělí, 13. března 2017 - 14:52:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 209
Registrován: 6-2009
Už jsme se tu bavili o tom, že výkon silnic je mnohem větší

Jen velmi rychlý výpočet namátkou:
Dle ČSN 73 6101 Projektování silnic dle tabulky 5.
Pro šestipruhovou dálnici uvažují silničáři s max. intenzitu dopravy 40 000 vozidel za 24 hodin. Budu-li počítat s max. hodinovou intenzitou 2 400 vozidel, při obsazení vozidel 4 osob to je 9 600 cestujících za hodinu.

U VRT dvoukolejné tratě při následném mezidobí 5 minut a kapacitě jedné soupravy 400 míst je to taktéž 9 600 cestujících za hodinu.

Takže nezdá se, že by šestipruhová silnice byla výkonnější.
Pondělí, 13. března 2017 - 15:03:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 809
Registrován: 2-2006
Akorát že ČSN tady moc nereflektuje realitu. Zhruba těch 2400 vozidel za hodinu se udává jako kapacita jednoho pruhu, ne šesti.
Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
Mladějov
Pondělí, 13. března 2017 - 15:05:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9837
Registrován: 3-2007
Wg :No čtu asi od pěti let..a to jako znamená co..? Že když politici souhlasej, že je to důvod to postavit ? To mám na mysli.

Lubomír : Já mluvím o tom, že SKUTEČNÁ VRT třeba někde v Německu nepřevezme dopravní zátěž takovou, aby se nemuisela stavět dálnice, což byl Wagonův výrok.

Jinak k vašim výpočtům : Silnice mi vyšla podle vašich čísel úplně jinak, nehledě na to, že průměrné obsazení 4 osobami [lol], a takové dvě "maličkosti", tedy opravdu jezdí 24/365 po VRT 100% obsazené vlaky se 400 místy po 5 minutách ?

No a druhá "maličkost", že po té dálnici jezdí kromě osob i kvantum dopravy nákladní, což po VRT nikoli.


To jsou normální hausnumera, sorry.

Jak říkám, mne zajímá SKUTEČNÁ VRT a SKUTEČNÁ dálnice, třeba někde v Německu.
A rád se nechám přesvědčit, že ta VRT převeze víc skutečných lidí, než ta souběžná dálnice.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pondělí, 13. března 2017 - 15:08:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 355
Registrován: 9-2002
Takže nezdá se, že by šestipruhová silnice byla výkonnejší.

Ono nejde o teoretickou maximální kapacitu, ale jestli vůbec existuje tolik lidí, toužící danou komunikaci využít. Pro příklad šestiproudovou D1 k Mirošovicům využívá denně nějakých 100000 vozidal. VRTofili vysněných 25000/den na VRT Praha - Brno dostanete leda tak, že Diskriminovaní z Cejlu dostanou průkazku a budou jezdit na sociálku do Prahy.
Pondělí, 13. března 2017 - 15:11:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 356
Registrován: 9-2002
Stát má vuci železnici obrovský morální dluh.

Neunavavuj nás tady sím politickými kecy


To nejsou politický kecy, ale skluz k náboženskému sektářství, kde Železnice je naším Bohem, je potřeba Jí sloužit a kdo pro Železnici nic neudělal, zaslouží zatracení.
Pondělí, 13. března 2017 - 15:16:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 357
Registrován: 9-2002
No a pro Raila, který má perfektní přehled o Německu, a dokonce tam získal povolení k přechodnému pobytu, i když jejich právní řád přechodný pobyt nezná: Tvrdí, že relace Koln je něco jako Praha a Frankfurt Brno. To by pak A3 měla být asi jako D1, ne? Proč je tedy u Elzer Bergu, což by mohlu být takový jejich Humpolec denní průjezd 86750 vozidel, zatímco u Humpolce ani ne polovina?