Diskuse » Železnice » Lanové dráhy a vleky » Archiv diskuse Lanové dráhy a vleky do 12. 11. 2024 « předcházející | další »

Archiv diskuse Lanové dráhy a vleky do 12. 11. 2024

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
JirkaR
Pátek, 08. listopadu 2024 - 17:47:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 8-2019
No, pěkné počtení. Starý šlendrián s dlouhou historií zřejmě vytvořil dost mizerný status quo, který tam nikdo neměl sílu změnit. Když byly v osmdesátkách potíže s automatikou brzdy, které výrobce neuměl ani nechtěl řešit a ani nebyly náhradní díly, tak to prostě odmontovali... A revizák, který se pod to jednou zamlada podepsal, už to asi pak nemohl znovu nepodepsat, tím by sám sebe obvinil ohledně těch podpisů předchozích. Tam měl přijít někdo jiný zvenku, jen zřejmě nikoho neměli. Ale DI udělala v paragrafech a papírech pěkný průvan a klasicky se v tom vykoupal každý, kdo šel za ta léta kolem. Na jednu stranu dobře to provětrat, na stranu druhou se už asi nepodepíše nikdo pod nic, protože v praxi je často v předpisech takový nečitelný bordel, že lidi prakticky vůbec nechápou, co všechno reálně mají a nemají dělat (zpackaný Provozní předpis [str.63 a dále] lanovky toho budiž příkladem).

Pořád tam ale vidím dost nejasností ohledně toho zkorodovaného lana - vypsal jsem si pár výroků:

člověk z defektoskopie - str.47:
"
Tažné lano ... obsahovalo dnes běžně používanou polypropylenovou duši ... Dříve se používala sisalová duše, která se napouštěla mazivem, jež se vlivem namáhání vytlačovalo ven"

strojník lanovky - str.33:
"
ohledně mazání lana ... měli zkušenosti, že lana byla z výroby namazána tak, že se z duše vytlačovalo mazivo, oni pak mazali lano akorát po povrchu ... lili to přes kladky a mazivo se dále dobře rozmazalo ... Lana se mažou dle potřeby např. když hodně prší, je zbytečné to mazat ... tažná nebo přítažná lana se mazala převodovým olejem"

znalecký posudek - str.52 a str.77:
"
Ve vzorku z koncovky tažného lana kabiny č. 2 se nacházelo až 80 hmotnostních procent práškových nečistot – oxidů železa / korozních produktů. ... identifikované oxidy v podstatě odpovídaly např. „vyjetému“ motorovému oleji ... Vzhledem k ošetření lana a průchodky mazivem lze předpokládat, že do koncovky voda nezatékala, nicméně předmětným mazivem byl vnitřek i vnějšek „propojen“."

Ten posudek nijak zvlášť nevysvětluje, jak se do koncovky zřejmě zcela vyplněné mazivem (vazelínou) dostalo tak obrovské množství korozních produktů, když tam prý voda nebyla. Že by se tam natřepaly zvenku mikrovrstvičkou maziva skrz gumovou průchodku (jak se tam naznačuje), to se mi nějak nezdá. Strojník měl prý zkušenost, že se zevnitř lana vytlačuje mazivo, a tedy stačí mazat po povrchu - jenže to pro nová lana dle prvního výroku už neplatí, nebyla chyba zde, nerezlo to lano přece jen zevnitř (možná až do té koncovky)? Znalec se k rozmístění zasažených drátů v laně očividně vyjádřit nechtěl (str.76). Nemluvě už o tezi, že za deště se mazat nemusí, to je z hlediska ochrany proti vodě dost pozoruhodné. Otázkou je ale také, zda by to lano zvenku vůbec nějak do hloubky ošetřit dokázali.

Jsou tam další drobnosti, jako neproveditelnost defektoskopie právě v nejkritičtějších místech na koncích lana, nebo možné rázy od nedávno instalovaného nového pohonu. Také výpovědi lidí z lanovky několikrát poukazují na nečekané zmagnetizování toho lana, kde zpráva pouze na str.78, konstatuje, že to nebylo znalcem vůbec komentováno. A ještě novinařina:

zdopravy.cz:
"
Podle posudku lze předpokládat, že namísto mazání lan novým olejem rozbor lana vykazoval používání „vyjetého“ motorového oleje."

Nic takového jsem ve zprávě nenašel, jen to, že vyjetý olej v budově lanovky byl, a že charakter znečištění vazelíny(!) v koncovce lana znalec přirovnal ke znečištění vyjetého oleje.
Pátek, 08. listopadu 2024 - 19:20:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 919
Registrován: 10-2018
Spíš mi to přijde, že se rozebíraly koncovky jen na kabině 1 (nový žlutý tuk) a že na kabině 2 se na jejich kontrolu a přesazování vybodli (starý degradovaný tuk a korozní produkty) .. jinak o tom, že byla automatika demontována se samozřejmě vědělo brzo po pádu, ale přece to i tehdy musel někdo schvált a podepsat na úrovni soudobého ekvivalentu DÚ. leda by na tom byla Transporta jako Boeing, a mohla se certifikovat sama. Ale přiznám se že až do konce jsem to zatím nedočetl.
Ml636
Pátek, 08. listopadu 2024 - 19:21:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6125
Registrován: 11-2006
Mě nejvíc "baví", že tohle byla zrovna jedna z mála lanovek, které jsem důvěřoval a že jsme kabinkou č. 2 cestovali asi 2 dny před stržením lana.[crazy] Ale při téhle jízdě jsem se bál už i já, po těch pár letech se mi zdála lanovka celkově nějak vyžilá a celou cestu jsem stál poblíž rukojeti záchrany a přehrával si, co udělat, kdyby se kabina škubla. Chvíli před dojezdem nás i zastavili kvůli větru, no, byl jsem rád, když ta jízda byla u konce.
Na druhou stranu o demontáži té automatické brzdy jsem netušil. Alespoň jsem ale fotil a některé z fotek jsem potom i posílal na DI po výzvě.
Holt by se to mělo pozavírat všechno... Hlavně důvěřovat revizákům je paráda.[angry] Začalo to Transportou a její neochotou vyrábět díly a pokračovalo šlendriánem v provozu, na který nikdo nedohlížel.

Na druhou stranu je mi té lanovky líto a celý rok 2022 jsem zkoumal a s pár známými - odborníky z dopravy konzultoval možnost a veliké sousto, co by obnášelo si ji pronajmout, uvést do souladu s normou a provozovat s náhradní kabinou v současné podobě. Možná "hahaha" ale já to vážně zjišťoval. Dokonce jsem i vymyslel bezpečnostní zařízení na rukojeť pro průvodčího, který by strhl záchranu i kdyby vlastní vahou padal na podlahu, ale ono prý i to mechanické zařízení bylo náchylné na změny teplot, takže i tohle by se v blízkém horizontu muselo inovovat. Nebo rovnou objednat někde na západě celé nové závěsy a běhouny.[uhoh]
Na druhou stranu, že tam bude až takovýhle binec by mě ani ve snu nenapadlo a bylo by asi těžké vracet takovému šmejdu důvěryhodnost, i když obecně tam vidím jako zrádné jen tu koncovku lana v pouzdře, které by se asi holt muselo alespoň jednou za rok rozdělávat a defektoskopicky lano kontrolovat i tam. A použít pozinkované tažné lano.
A do předpisu ustanovit a vyřešit metodiku provádění kontroly kabinové brzdy za jízdy. A taky zpětnou instalaci automatické brzdy, jen asi na mechanické bázi bez hydrauliky - jenže ta zase spolu s redukčním ventilem hlídala regulaci přítlaku brzdy s ohledem na rychlost kabiny a mechanicky by tohle "ABS" těžko šlo zregulovat. Byl by to asi velký ořech, vyřešit toto vše bez účasti zaniklé Transporty a spolu s místním úředním šimlem bych to spíš nezprovoznil a banky by chtěly svoje. Ale bylo by to fajn a rozum říká, že z technického, časového a finančního hlediska by to asi bylo nejlepší. A v dolní stanici by se i dobře bydlelo a práci mohla mít celá rodina.

Ale co už. Nakonec si to město a kraj a lobbisté vymysleli po svém. Po tomhle všem už se pod tuhle lanovku už nikdo nepodepíše a holt bude odklizena a zapomenuta a na Ještěd hodně dlouho nic nepojede, protože na tu ultragiga lanovku nebudou prachy, stavebko, vůle...

(Příspěvek byl editován uživatelem ML636.)
Rebel Yell
Paul
Pátek, 08. listopadu 2024 - 19:23:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 323
Registrován: 1-2007
K tématu lanové dráhy na Ještěd jedna zajímavá dobová reportáž z roku 1987, která tak trochu dokresluje celý příběh.

https://www.youtube.com/watch?v=OTwc1uiLGGM
Pátek, 08. listopadu 2024 - 20:13:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 9-2019
JirkaR:
"
znalecký posudek - str.52 a str.77:
"
Ve vzorku z koncovky tažného lana kabiny č. 2 se nacházelo až 80 hmotnostních procent práškových nečistot – oxidů železa / korozních produktů. ... identifikované oxidy v podstatě odpovídaly např. „vyjetému“ motorovému oleji ... Vzhledem k ošetření lana a průchodky mazivem lze předpokládat, že do koncovky voda nezatékala, nicméně předmětným mazivem byl vnitřek i vnějšek „propojen“."
Ten posudek nijak zvlášť nevysvětluje, jak se do koncovky zřejmě zcela vyplněné mazivem (vazelínou) dostalo tak obrovské množství korozních produktů, když tam prý voda nebyla. Že by se tam natřepaly zvenku mikrovrstvičkou maziva skrz gumovou průchodku (jak se tam naznačuje), to se mi nějak nezdá."
V tomhle je zpráva DI nekonzistentní. Podle jejich hypotézy byla koncovka tak dobře utěsněná, že se před ní tvořil rezervoár, přitom se ale "někudy" do koncovky dostalo 80 % nečistot.
JirkaR
Pátek, 08. listopadu 2024 - 20:42:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 8-2019
R_200:
"V tomhle je zpráva DI nekonzistentní. Podle jejich hypotézy byla koncovka tak dobře utěsněná, že se před ní tvořil rezervoár, přitom se ale "někudy" do koncovky dostalo 80 % nečistot."
Pokud to chápu správně, tak ten jejich znalec slovy "mazivem byl vnitřek i vnějšek propojen" naznačuje, že se nečistoty dostávaly zvenku do přebytku maziva v ústí spáry, resp. nedokonale těsnící gumou do prostoru před vnitřním pístem (což je ale už v rozporu s obrázkem "rezervoáru"), a pak pohybem lana se postupně promíchaly až do vnitřku - to vše již výhradně v mazivu, které tam vodu nepustilo. Lano tam sice bylo upevněno do jisté míry pohyblivě (přes pružiny, které měly prapůvodně detekovat pokles napětí lana), ale nepřijde mi to úplně přesvědčivé. Při takto masivní výměně maziva skrz spáru by minimálně ve spodních koncovkách pod kabinami muselo mazivo po té době již chybět. Nechce se mi tak docela věřit, že byla dokonale utěsněna i cesta vnitřkem lana (červená bariéra napříč lanem na obrázku str.52 zprávy), protože zkušenosti s elektro kabely mi říkají, že to může být slabé místo.
Statistik
Pátek, 08. listopadu 2024 - 22:23:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7523
Registrován: 6-2004
Pokud jsem to pochopil dobře, lanovka stála rok a půl. Zostřenou dělali dle papíru po dvou letech. Takže proto, že to bylo "jen" o půl roku, tak jen udělali malou. Co na to říct...[crazy]
V koncovce prý voda byla, bohužel zjistit její přítomnost vevnitř pouzdra při údržbě ne vždy jde.
Pak mohlo stačit málo: nedostatečné mazání (jasně, do protokolu se povídalo o mazání u koncovek elaskonem, a "jenom" na délku používali převoďák, protože to tak dělali už za krále Kladska), koroze u koncovek mezi dráty... Jestli ten modernizovaný pohon vykazoval větší rázy, tak i když dle výpočtu DI vyšel do bezpečnostní rezervy pevnosti lana, DI nepočítala se sníženou bezpečnostní (pevností) vlivem koroze. Nebo jsem to tam aspoň nenašel. Pár takových "škubanců" na konci chyceného lana...

Ten bordel okolo radši nekomentovat, směřujeme opět na "východ". Opravdu "obdivuju" každého dobrodruha, kdo je po přečtení téhle zprávy ochoten vlézt dobrovolně třeba do takové lanovky pendlující nad propastí někde v Gruzii.
JirkaR
Pátek, 08. listopadu 2024 - 22:38:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 8-2019
Mimochodem ohledně toho nového pohonu tam taky něco nesedí: "největší procentuální odchylka o velikosti 0,43 % (5665 kp vs. 5989 kp)" (str.96) - podle mojí kalkulačky 5665 vs. 5989 znamená asi 5,7% takže některý z těch údajů je špatně. Sníženou pevnost nepočítali, protože ji přesně neznali, porovnání zjišťovalo zda je/není potenciálně na vině rozdíl mezi těmi pohony - potud za mě OK.
Pátek, 08. listopadu 2024 - 22:43:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1064
Registrován: 8-2019
DI sice v jednom místě, že teoreticky se nový pohon vlezl do pevnosti lana, jenže také dále uvádí, že to je pro případ kvazi-statického namáhání, takže v případě, že je regulace plynulá, zrychlení konstantní atd.
Ale kdo ví (asi nikdo), jak se opravdu přesně nový asynchronní pohon choval, zda tam nevznikaly občas rázy.

Jinak čtení to bylo pro mne jakožto člověka zabývajícího se bezpečnosti železničních vozidel fascinující - kombinace tolika pochybení, absence údržbových postupů, stanovení zodpovědnosti, ignorace nesouladu s dodavatelskou dokumentací, normou, legislativou... Maras.

(Příspěvek byl editován uživatelem Poskok.)
Sobota, 09. listopadu 2024 - 09:04:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4692
Registrován: 12-2020
Statistik: Opravdu "obdivuju" každého dobrodruha, kdo je po přečtení téhle zprávy ochoten vlézt dobrovolně třeba do takové lanovky pendlující nad propastí někde v Gruzii.
No v té Gruzii je to opravdu asi nebezpečné, ale většina těch lanovek už asi ani nejezdí. Ale u nás v Evropě je svezení lanovkou mnohem bezpečnější, než jízda v autě a přesto 99% lidí do auta usedá a ani se většinou nebojí[wink]
JirkaR
Sobota, 09. listopadu 2024 - 09:34:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20
Registrován: 8-2019
Poskok:
"kdo ví (asi nikdo), jak se opravdu přesně nový asynchronní pohon choval, zda tam nevznikaly občas rázy."

To asi vznikaly:

zpráva str.95:
"V podaných vysvětleních bylo opakovaně uvedeno, že po instalaci nového řídicího
systému docházelo k výrazně většímu kmitání tažného lana."

S tím znečištěným mazivem v koncovkách to na další pohled je ještě zmatenější - na kabině 2 bylo stejně černé i u přítažného lana, které bylo pozinkované a mířilo směrem dolů (str.49-50), takže vysvětlení větším zatékáním po laně je asi značně sporné. Nicméně bylo to tam o rok déle než na kabině 1 (dělali je střídavě po roce, str.99-100) a ani to nemusel dělat stejný člověk (str.31 uprostřed), takže kdo ví čím to zrovna namazali.

Zajímavý je obrázek na str.101, podle kterého se sice po 2 letech odstřihávaly potenciálně poškozené konce lana, na které nedosáhla defektoskopie, ale ty byly příliš krátké, takže tam ta kritická část lana zůstala bez ověření násobně déle.

No, už se v tom asi přestanu hrabat... Je toho tam požehnaně.
Sobota, 09. listopadu 2024 - 09:59:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 795
Registrován: 3-2024
Paul:
"K tématu lanové dráhy na Ještěd jedna zajímavá dobová reportáž z roku 1987, která tak trochu dokresluje celý příběh.

https://www.youtube.com/watch?v=OTwc1uiLGGM"
Návrat do socialistického ráje ČSSR, kde zítra znamená včera. Dřívější technologická a průmyslová velmoc, tahle pod vlivem eSSSR dopadla. Bohužel důsledky si vyžíráme ještě dnes. [sad]
Statistik
Sobota, 09. listopadu 2024 - 10:32:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7524
Registrován: 6-2004
J.M.: ne, že byste neměl pravdu, i když pointa mého příspěvku byla jinde. Akorát jste zapomněl ve svém výpočtu zmínit jeden takový "nepodstatný detail": kolikrát za jednotku času jedete lanovkou a kolikrát tím autem? [wink]
P_v
Sobota, 09. listopadu 2024 - 11:28:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3432
Registrován: 5-2002
Zmíněné dlouhodobé odstávky, jaké nikdy v historii nebyly, při kterých asi nateklo do lana, souvisely s covidem?
Hle další, nepřímá příčina...
Ml636
Sobota, 09. listopadu 2024 - 11:42:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6126
Registrován: 11-2006
To by správně nemělo souviset. To je jako vymlouvat se na to, že loď na rybník, plula po jezeře. Ještěd, hory, častý déšť, vlhkost. Aneb, nechoďte v zakoupených botách.
Spíš se mělo fakt zajistit, aby v těch koncovkách nepřežívala vlhkost. Snad by pomohlo něco tekutého aplikovaného do pouzdra pod tlakem, typu WD-40, ale otázka je, jestli by WDčko jakožto faktický uvolňovač, spíš to lano nějak nenarušilo.
Rebel Yell
JirkaR
Sobota, 09. listopadu 2024 - 12:25:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 8-2019
I když... Ono to lano prasklo venku z koncovky (ostatně v místě, kde bych to nejspíš čekal, jako se to děje i u různých kablíků připojených do konektorů - taky obvykle rupnou těsně za koncem vývodky konektoru, kam se nejvíc kumuluje ohýbání za provozu). Tedy kontaminace maziva uvnitř koncovky je spíše nevysvětlenou indicií, která může znamenat buď zatékání, nebo nekázeň při montáži, ale oslabení lana korozí bylo kritické na jiném místě. Otazník bych pak viděl v tom, jak pečlivé bylo domazávání konců lana průvodčími (str.33,36)
Mladějov
Sobota, 09. listopadu 2024 - 13:24:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22988
Registrován: 3-2007
Paul:
"K tématu lanové dráhy na Ještěd jedna zajímavá dobová reportáž z roku 1987, která tak trochu dokresluje celý příběh.

https://www.youtube.com/watch?v=OTwc1uiLGGM"

Moc hezké - holt v 1987 se už točily pěkně kritické reportáže.

Přesně svět Drahstavů, padajících ruin nejen na dráze, a otázek redaktorů: "Proč si to neuděláte sami", úplně jako dneska "Jak to máte s udržitelností" [lol]

Ale ten technik mu odpověděl moc pěkně!

(Jinak srovnejte s relativně nedávnou reportáží v Železničáři, jak jsou super atd.. [wink]).
Mladějov
Sobota, 09. listopadu 2024 - 13:29:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22989
Registrován: 3-2007
ML: No zjevně čas si projet staré lanovky v ČR - Komárku, jak je to na Javorovém Vrchu? Které vůbec máme ještě staré sedačkové lanovky - já se tomu nějak soustavně nevěnuji.

Stará lanovka na Špičák - jednosedadlová, ta je parádní, tam jsem byl naposledy před pár lety.

Do kdy se vůbec plánuje provozovat tyhle dnes již nesporné kuriozity, resp. zvoní některým z nich hrana např. náhradou novou, moderní lanovkou?

Děkuji.


(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Sobota, 09. listopadu 2024 - 13:58:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4696
Registrován: 12-2020
Zatím snad jezdí Komárka, Kleť, Pancíř, Javorový jen co vím z hlavy.
Ml636
Sobota, 09. listopadu 2024 - 14:12:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6127
Registrován: 11-2006
Mladějov: No nejkrásnější lanovka u nás bude stoprocentně Krupka-Komáří Vížka.[ok][happy]

Naprosto původní VonRoll, dokonce technická památka. Bohužel je značně "původní" i zázemí. Tam by to chtělo dobové úpravy a skrytě očím zmodernizovat technologii mimo pohonu, jsou tam nepůvodní zásahy, 50. léta mixlá sedmdesátýmni, to vše hrozně zastaralé.
Ale o technologii se asi starají, hodně dílů jim věnovali z lanovky na Sněžku a každoročně jim tam jezdí brigáda nadšenců ze Švýcarska vypomáhat s údržbou a díly.
Hned bych ji bral, babu jednu starou.[proud] Také mi doporučili se o ni zajímat ti dopravní známí, kteří se mnou konzultovali moje megalomanské plány k lanovce na Ještěd.
Ale i to je sen, samozřejmě. Majitele a provozovatele má, je značně dotovaná a... soukromý provozovatel by si vylámal zuby, není to zrovna žádaný region.[sad] Byl by to ale hezký grund.
Také když jsem se tam jel podívat a prozkoumat, na parkovišti se zrovna točilo auto místní elity, evidentně plné tipařů a pak ještě asi 2x. Tak jsem z té lanovky nic neměl a jeden z nás zůstal hlídat. No chtěl by tam člověk žít a starat se o tuny železa?[sad]
Ale způsob, jak to tam celé oživit by existoval! Oživit k častějšímu pravidelnému fungování provoz na Kozí dráze. A lanovka by měla minimálně výletní pravidelnou klientelu. Jo, být tak mecenáš a mít na to vše peníze, asi bych věděl, kam s nima.
-----------------
Jedny z původních sedačkových lanovek se také točí mezi Špičákem a Hofmankami na Železné Rudě a mezi Hofmankami a Pancířem - tam ale teď nevím, naposledy když jsem tam byl, chtěli ten horní úsek snést a stavět úplně novou lanovku.
Ale tohle soustrojí mě vozilo skutečně už od ranného dětství, protože jsme na Rudě bydleli po většinu roku.[jidlo]

(Příspěvek byl editován uživatelem ML636.)
Rebel Yell
Sobota, 09. listopadu 2024 - 14:50:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4698
Registrován: 12-2020
Komárka je podceněná především v zimě. Běžkaři jezdí autem, případně busem. Proti tomu je lanovka pomalá, drahá a je na ní zima. A bohužel tam není sjezdovka, což je největší problém. Ale kdyby tam sjezdovka byla, tak ta lanovka bude nahrazena 4-6 sedačkou, bo na jednosedačku by už dnes lidi nedokázali čekat, jsou moc pohodlní.
Od jara do podzimu je to především o místních a Němcích, ti tam mají blízko a o propagaci, která je myslím dost slabá.
Na Kleti je ten samý problém, že není sjezdovka. Navíc je tam odevšad daleko.

Snad to ještě vydrží pár let.
Mladějov
Sobota, 09. listopadu 2024 - 17:14:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23006
Registrován: 3-2007
Jo a pražská ZOO [wink]

A samozřejmě ze Špičáku (žst, obce, ne vrchu) na Pancíř, nešťastně jsem to napsal. No někdy na jaře, tak v qětnu, samozřejmě na Špičák vlakem klasikou s brejlovcem [biggrin] a při návratu návštěva místní nádražky - tohle je oblast, kterou mám z několika (i dost osobních) důvodů rád a málokde jezdí (v ČR) vlak tak vysoko.

Na Kleť jsme kdysi lezli pod lanoffkou, protože zrovna nejezdila, tam už nějak nemusím, i když rozhled z rozhledny pěkný a hvězdárna taky.

Ty dvě lanovky (jedna dvouúseková) na Hoffmanky a Pancíř jsou zvláštní, jak je člověk leckde nízko..



(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Sobota, 09. listopadu 2024 - 17:40:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4277
Registrován: 5-2002
Ml636:
"To by správně nemělo souviset. To je jako vymlouvat se na to, že loď na rybník, plula po jezeře. Ještěd, hory, častý déšť, vlhkost. Aneb, nechoďte v zakoupených botách. "

Autobusáčku, copak se stane s pneumatikami autobusu, který stojí půl roku na místě? Nezdeformují se? Škoda, že vás neměli v Temelíně, když řešili protáčení turbíny a generátoru namontovaných dávno před dokončením a spuštěním reaktoru...mohli si ušetřit práci.
Když je něco konstruováno na to, aby to bylo v pohybu, tak dlouhodobé stání může mít (pro laiky) dost nečekané důsledky....
Premiér prozradil, že se pravda o financování přestavby ekonomiky zamlčovala. Zelená politika je astronomicky drahá, nepřinesla žádná pracovní místa, znamená závislost na Číně a náklady neustále stoupají. Utopie není dosažitelná, a čím více lidé zchudnou, tím více se budou bouřit.
Sobota, 09. listopadu 2024 - 18:40:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1652
Registrován: 8-2011
, bo na jednosedačku by už dnes lidi nedokázali čekat, jsou moc pohodlní
Vy asi lyžovat nejezdíte,co ?
Mladějov
Sobota, 09. listopadu 2024 - 18:52:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23011
Registrován: 3-2007
Lanovky jsou předražené, takže jen na běžky [biggrin]
Sobota, 09. listopadu 2024 - 19:05:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5788
Registrován: 9-2003
Džem jako staromilec na ten kopec vyšplhá, přece se nebude zahazovat s nějakou modernou.
NOBLE BRICKS
Sobota, 09. listopadu 2024 - 19:57:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7814
Registrován: 6-2016
J.M.: Na Kleť lze vyjet na kole od nádraží v Krumlově. Slušnej masakr[proud]. Sjezdovku bych tam neviděl, přírodního sněhu tam nebývá moc. Jedině umělý jako "čočky" vzor Monínec. Ale i na takové "zasněžování" by se zejména teď prachy sháněly "dosti obtížně"...
Mladějov
Sobota, 09. listopadu 2024 - 20:45:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23018
Registrován: 3-2007
Jo, z Kleti do Krumlova na vlak.
Ml636
Sobota, 09. listopadu 2024 - 21:46:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6128
Registrován: 11-2006
Johny11:
"Ml636:
Autobusáčku, copak se stane s pneumatikami autobusu, který stojí půl roku na místě? Nezdeformují se? Škoda, že vás neměli v Temelíně, když řešili protáčení turbíny a generátoru namontovaných dávno před dokončením a spuštěním reaktoru...mohli si ušetřit práci.
Když je něco konstruováno na to, aby to bylo v pohybu, tak dlouhodobé stání může mít (pro laiky) dost nečekané důsledky...."

No, evidentně nejen pro laiky... Zbytečné tady skrz problém s mojí osobou spouštět nesouvisející flame. Jak ale souvisí odstávka lanovky s tím, že se v objímce držela voda, která nemohla odtékat? To by se přece časem stalo i při silném dešti, při noční odstávce, za jízdy lanovky v silném dešti... Ta vlhkost tam z toho místa samostatně nezmizí. Nezlob se, ale srovnávat to s odstávkou autobusu je přece blbost a akorát sis potřeboval kopnout. Leda by bylo v onom zmíněném POUZu uvedeno, že je nutné kabiny pravidelně střídat tak, aby jedna nebyla dlouhodobě vystavena vodě stékající po laně. Pokud to tam nebylo a jedna z kabinek měla jen smůlu, že bývala dole déle, než druhá, tak viz. odstavec o lodi.[kladivo]
Rebel Yell
Neděle, 10. listopadu 2024 - 07:23:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1653
Registrován: 8-2011
Lanovky jsou předražené
No mě právě napadlo ,kdyby si takový kolenovrt zakoupil skipas na 4h a pak by zjistil, že kvůli jednosedačce si sjede kopec dvakrát ,jak by pičoval a někdo by mu řekl, že je moc pohodlnej .
Neděle, 10. listopadu 2024 - 08:02:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4700
Registrován: 12-2020
Hroch R420: Vy asi lyžovat nejezdíte,co ?
Jezdím, ale ne sjezdovky už sjíždím jen na běžkách, když je to potřeba.

Džem jako staromilec na ten kopec vyšplhá, přece se nebude zahazovat s nějakou modernou.
Tak, tak - pohyb je třeba. Ne si vozit zadek na vyhřívané sedačce[proud]


Mladějov: Lanovky jsou předražené,
Naprostý souhlas[ok]
JirkaR
Neděle, 10. listopadu 2024 - 10:55:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 8-2019
Pořád mi to nedá, abych o tom Ještědu ještě nepřemýšlel...

Pokud se obsluha lanovky domnívala, že se lana mažou pouze kvůli otěru a hluku na kladkách ("když hodně prší, je zbytečné to mazat" či stejně časté mazání pozinkovaného přítažného lana), mohlo by to vést k zanedbání ručního domazávání koncových úseků u kabin, které přes žádnou kladku neběhají (podtrhuji, že toto ve zprávě nestojí, a ani by to asi nepřiznali - zde jen spekuluji). Mohlo by jim to procházet u starých lan, kde se zevnitř z duše lana (str.33,47) vytlačovalo mazivo (a ničím nebylo z této části lana setřeno), nový typ lana by pak ale mohl zůstat v kritickém místě suchý. Potom by poloha kabin během odstávek skutečně mohla být podstatným faktorem (jednička v suchu horní stanice, na dvojku stéká po laně dešťovka - str.53). Důležitým faktorem by pak vedle polohy kabin při odstávkách byla i změna typu lana bez dopadu na postupy údržby (zde zřejmě jen ústně podané, přesto navzdory ostatnímu bordelu existující), resp. spíše na důslednost v jejich dodržování.

Přestože ale zpráva věnuje dost pozornosti dotazování ohledně oné procedury mazání lan (výpovědi od str.26), nenašel jsem v ní (ani odcitovaných částech znaleckého posudku) bohužel téměř nic o ne/přítomnosti maziva na tom laně, resp. porovnání utrženého konce s dalším průběhem lana. Podle výpovědí by na konci lana měl být jiný druh a jiným způsobem naneseného maziva (převodový olej přes kladky vs. elaskon štětcem - str.31,33,36), tedy se domnívám, že by bylo možno zde ověřit splnění povinností personálu. Bohužel citované části znaleckého posudku (od str.48) se toho vůbec nedotýkají (konstatuje to na str.78 i DI), zabývají se detailně jen koncovkou (kde to neprasklo), a u samotného lana (str.50) jen složením a stavem materiálu drátů. Podle fotek na str. 22 a 49 to skoro vypadá, že se mazalo jen k ocelové sponě na laně, ne už ten zde podstatný zbytek mezi sponou a koncovkou, jistotu z toho obrázku sice nemám, ale na str.76 je v jiném kontextu i zmíněno že tam vrstva maziva nebyla. Na str.78 pak DI řeší možné slabiny používaného postupu údržby (okolní součásti se dokonce prý odmašťovaly benzínem), končí však opět konstatováním o nedostatečnosti znaleckého posudku. Točili se sice na papírech, ale zda to lano reálně bylo či nebylo nakonzervované nedořešili (či jsem něco přehlédl?)
Neděle, 10. listopadu 2024 - 12:33:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 55
Registrován: 8-2024
okolní součásti se dokonce prý odmašťovaly benzínem

Já to tedy pochopil tak, že si benzinem ředili příliš tuhé mazivo tak, aby šlo roztírat štětkou?
JirkaR
Neděle, 10. listopadu 2024 - 14:54:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 8-2019
Já měl na mysli tohle:
zpráva str.78 - výpovědi:
"V místě koncovky mazání provádí průvodčí. Nejdřív se to může podle potřeby očistit technickým benzínem (....) Při týdenní údržbě krom jiného v horní části kabiny lanovky čistíme běhoun, věšadlo, uchycení lan, torpéda, kabinu, prostě vše čistíme benzínem. Tímto myslím kovové prvky, lana nečistíme, tyto se pravidelně mažou"
zpráva str.78 - komentář DI:
"Skutečnost, že v blízkosti vstupu lana do pouzdra koncovky měl být používán benzín, či dokonce byl přímo použit na tažné lano, vzbudila podezření, že lano mohlo být odmaštěno. (....) Nicméně ze závěrů uvedených ve znaleckém posudku VUT nebylo možné toto jednoznačně potvrdit či vyvrátit."
Neděle, 10. listopadu 2024 - 18:58:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32081
Registrován: 5-2002
JM: bo na jednosedačku by už dnes lidi nedokázali čekat, jsou moc pohodlní
Ono je to s těmi staršími lanovkami maličko složitější, než jak nám to tu pokoušíš zjednodušit. [nene]
Potíž je totiž v tom, že od doby jejich zprovoznění jednak povyrostli lidé a s tím se prodloužily i jejich holeně, jednak prodělaly určitý vývoj i lyže a jejich vázání, takže na dnešních carvingových lyžích je bota podstatně výše než bývala kdysi.
V důsledku toho se už vzrostlejším lyžařům nevejdou nohy mezi ochrannou hrazdičku a opěrku pro nohy. Na jednosedačce to ještě jakž takž jde za cenu jízdy v testitidovém posazu, ale na vícesedačce s opěrkami pro jednoho to už takto udělat nejde. Jízda s nohama (a lyženi) volně ve vzduchu je pak docela hodně nebezpečná (a proto obvykle zakázaná), protože pokud vázání vypne (třeba když patě praskne pouzdro vypínací pružiny na bezpečnostní patě), lyže okamžitě padá dolů, přičemž pád kamsi do nepřístupného terénu je ta lepší varianta (ta horší je, že někoho zraní či zabije).
Tohle je ten důvod, proč na archivních lanovkách bývá obvykle volněji.

Lanovky jsou předražené ... Naprostý souhlas
Lanovka, na kterou se stojí fronta, předražená zcela určitě není. [nene]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 00:11:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 9-2019
Mně není jasná ještě jedna věc, ve strojovně byly obě brzdy zabržděné, tak by měly vůz č. 1 na tažném laně udržet i po havárii, ne?
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 01:04:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9
Registrován: 9-2019
R_200:
"Mně není jasná ještě jedna věc, ve strojovně byly obě brzdy zabržděné, tak by měly vůz č. 1 na tažném laně udržet i po havárii, ne?"
Resp. divím se, že tam konstruktéři neumístili i brzdu, působící přímo na lano...(chápu, asi nepředpokládali demontáž automatiky vozové brzdy, ale...)
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 06:36:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2219
Registrován: 3-2013
Teď nemám čas hloubat ve zprávě DI, ale odhaduji, že strojník mohl reagovat až po té, co se kabina utrhla. A to už dolů sjížděla i druhá kabina č. 1. Takže průvodčí v ní byl naštěstí rychlejší.
Viados
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 07:39:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 528
Registrován: 4-2003
R_200:
"Mně není jasná ještě jedna věc, ve strojovně byly obě brzdy zabržděné, tak by měly vůz č. 1 na tažném laně udržet i po havárii, ne?"

Pokud lano ztratí napětí, ve strojovně byste ho chtěl ubrzdit jak?
Hope for the best, but be prepared for the worst.
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 08:52:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14913
Registrován: 4-2003
tak ta lanovka bude nahrazena 4-6 sedačkou, bo na jednosedačku by už dnes lidi nedokázali čekat

Jenom imbecil by ve svém volném čase zaplatil peníze, aby pak místo ježdění stál ve svém volném čase ve frontě. Protože má možnost volby a příště pojede jinam - kde zajezdí. To platí nejen o lanovce, ale taky o upravenosti sjezdovky a nějakém tom restauračním zázemí.

Stesky na předraženost jsou taky komické, když přijedu třeba 5-10 minut před otevřením na Tanvaldský Špičák a 2/3 parkoviště jsou už plné a půlku dne je tam plno. Ta cena je naopak přesně správná.

Tohle je ten důvod, proč na archivních lanovkách bývá obvykle volněji.

To asi taky, ale mě spíš přijde že ty archívní lanovky prostě zůstávají v místech, která tak nějak žijou z podstaty a neinvestuje se tam ani do sjezdovek, ani do okolního zázemí.
Do Prahy jsem nepřijel na mopedu, ale dvanáctiválcem Českých drah!

Pondělí, 11. listopadu 2024 - 09:07:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14914
Registrován: 4-2003
Já to tedy pochopil tak, že si benzinem ředili příliš tuhé mazivo

Já taky - vzali "nějaký" mazivo a když jim přišlo tuhý, ta ho Pat s Matem "vod voka" doředili technickým benzínem.
Do Prahy jsem nepřijel na mopedu, ale dvanáctiválcem Českých drah!

P_v
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 09:34:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3433
Registrován: 5-2002
Viados: Brzdou která působí přímo na lano, ne na kotouč. Pokud tam byla.
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 10:09:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32083
Registrován: 5-2002
R200: ve strojovně byly obě brzdy zabržděné, tak by měly vůz č. 1 na tažném laně udržet i po havárii, ne?
Brzda ve strojovně brzdí trakční kotouč, nikoli lano. A na to lano se to přenese jenom tehdy, když je dostatečný protitah od druhé kabiny, což zde nebyl...
Pro opásání platí docela zajímavý vzoreček F2 = F1 * e, kde f je součinitel tření a φ je úhel opásání (v radiánech).

Poskok: Ale kdo ví (asi nikdo), jak se opravdu přesně nový asynchronní pohon choval, zda tam nevznikaly občas rázy.
Ono nejde jen o rázy, ono je toho k hlídání víc.
Kromě zrychlení je potřeba hlídat i ryv (jerk), tedy změnu zrychlení v čase (tj. třetí derivaci dráhy podle času), protože ten je tím, co kabinu rozhoupává.
Dále pak je potřeba dodržet i dojezdovou rychlost, protože u té nejde zdaleka jen o to, aby se trefil do stanice a nezboural ji, ale i o to, aby měly neustále se zrychlující kmity tažného a přítažného lana dost času na utlumení.

RŠ: mě spíš přijde že ty archívní lanovky prostě zůstávají v místech, která tak nějak žijou z podstaty a neinvestuje se tam ani do sjezdovek, ani do okolního zázemí
Mluvím o případech, kdy jsou v témže areálu moderní i archivní lanovky. Na tu archivní se pak nikdo moc nehrne, i když má kolikrát stejně dobrou sjezdovku.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Viados
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 10:15:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 529
Registrován: 4-2003
P_v:
"Viados: Brzdou která působí přímo na lano, ne na kotouč. Pokud tam byla."

Je taková na nějaké lanovce?
Hope for the best, but be prepared for the worst.
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 10:59:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5794
Registrován: 9-2003
P_v: Na které lano, na to utržené tažné?
NOBLE BRICKS
JirkaR
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 11:28:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 8-2019
RadekŠ:
"vzali "nějaký" mazivo a když jim přišlo tuhý, ta ho Pat s Matem "vod voka" doředili technickým benzínem."

To tam sice píšou taky, ale pořád to bylo mazivo, benzín pravděpodobně záhy po namazání vyprchal. Větší otazník visí nad tím čištěním samotným benzínem, to mohlo udělat s korozí nesrovnatelně větší průšvih.

S4991023:
"P_v: Na které lano, na to utržené tažné?"

Zřejmě myšlena ta neutržená část tažného lana směrem ke kabině 1. Ale tohle asi opravdu lépe řeší brzda přímo na pojezdu kabiny - pokud by tedy byla kompletní a v pořádku.
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 12:34:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14917
Registrován: 4-2003
ale pořád to bylo mazivo, benzín pravděpodobně záhy po namazání vyprchal

Podívejte se, pokud někdo doma hnán tohle úvahou vezme zbytek vazelíny co mu zrovna zbyla, zředí jí benzínem a tou "podle něho směsí" namaže doma vrata, trakař a bude se radovat že "to všude pěkně zateče" a "benzín se přeci stejně odpaří" a nemusel kvůli tomu jezdit někam do Bauhausu, tak je to čistě jeho věc a asi se nic zásadního nestane, maximálně se z trakaře vysypou brambory.

Já teda žiju v domnění, že u určeného technického zařízení existuje nějaký ferman, kde jsou jasně dány parametry mazadla včetně viskozitních a přesně předepsán technologický postup očištění a nanesení mazadla nového. A to mazadlo je řádně objednávaný, uskladněný, označený a vydávaný. Neexistuje žádný důvod to dělat jinak a aby na tom cokoliv kdokoliv měnil na straně provozovatele a ještě na základě úvah vycucaných z prstu.

PS: Úvahu o tom co vznikne ředění mazadla technickým benzínem přenechávám lidem z tribotechnické laboratoře, katedře spolehlivosti strojů, atp. Já tomu prostě nerozumím.

(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)
Do Prahy jsem nepřijel na mopedu, ale dvanáctiválcem Českých drah!

Pondělí, 11. listopadu 2024 - 13:10:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5796
Registrován: 9-2003
JirkaR: Viados píše o "nějaké" brzdě ve strojovně. Ale když se to lano urve, tak ve strojovně už není. Právě proto je ta brzda na kabině, co tam nebyla.
NOBLE BRICKS
JirkaR
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 13:47:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 8-2019
S4991023:
"JirkaR: Viados píše o "nějaké" brzdě ve strojovně. Ale když se to lano urve, tak ve strojovně už není. Právě proto je ta brzda na kabině, co tam nebyla."
Přesně to jsem se snažil říci, s vynecháním té prostřední části, která je případ od případu sporná.

Ohledně benzínu - jistěže papírově je ředění špatně (jako snad všechno tam), ale příčinou pádu být nemuselo, to už spíš to čištění dosucha. Uvažuji o tom fyzikálně, nikoliv jako právník, proto jsem vypíchl tu druhou část.
Viados
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 13:55:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 530
Registrován: 4-2003
S4991023:
"JirkaR: Viados píše o "nějaké" brzdě ve strojovně. Ale když se to lano urve, tak ve strojovně už není. Právě proto je ta brzda na kabině, co tam nebyla."

Já o ní nepíšu, píše o ní P_v.
Já pochybuju, že taková brzda vůbec někde na nějaké lanovce existuje.
Hope for the best, but be prepared for the worst.
M_g
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 14:03:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2133
Registrován: 6-2006
Ředění benzínem není špatně jen papírově.
Vůbec netušíte co benzín s tím mazivem udělá z hlediska jeho vlastností dřív, než se podle vás celý vypaří.
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 14:39:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 8-2024
Vůbec netušíte co benzín s tím mazivem udělá z hlediska jeho vlastností dřív, než se podle vás celý vypaří.

Vesměs nic, mechanická zab.zař. se venku mažou podobnými „ohnivými" směsmi, co dílna a úředníci zrovna ráčili dopřát a kombinace grafitka + WD40, grafitka + olej Bůh ví jakýho původu i grafitka + trocha benzinu se běžně v okolí používaly. A přesto, nebo proto, fungovaly venkovní mechanické prvky (drátovody, jejich podpůrná kolečka i odbočáky, prvky na mechanických návěstidlech, mechanické přestavníky atd.) bez potíží až do jejich likvidace v rámci jopkizací.

Mít to špatný vliv, poznalo by se to za těch minimálně třicet let, pamětníci od zabezpečováků vzpomínají, že s těmito pokusy se začalo v divokých devadesátkách v rámci úřednické snahy šetřit v provozu úplně všude úplně na všem. A tak se začalo improvizovat.
JirkaR
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 14:47:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26
Registrován: 8-2019
M_g:
"Vůbec netušíte co benzín s tím mazivem udělá z hlediska jeho vlastností"
Netuším, ale lepší něco nežli nic, říká se (zvlášť pokud jde jen o "zamaštění proti vodě"). Já ale výše především jen upřesňoval, že jsem měl na mysli jiný citát.
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 15:45:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14919
Registrován: 4-2003
Netuším, ale lepší něco nežli nic.


Takhle logika mi připomíná jednoho člověka, co s těmito slovy namazal řetěz na kole vyjetým olejem - aniž by tušil, že tomu kolu prokázal medvědí službu. Protože řetěz se odmašťuje speciálním čistidlem v pračce a pak se maže k tomu určeným mazadlem na řetězy uvnitř článků a zvenku stejně jako kazeta musí být naopak vytřen do sucha. Jinak se Vám na něj nalepí abrazivo podobě prachu.

Stejně tak u auta se třeba můžou mazat i náboje kola a i šrouby - ale speciálními pro to vyvinutými přípravky. U náboje kola aby nekorodoval či nespojoval s diskem a přitom "mazivo" nezměnilo smykové tření mezi kolem a nábojem, protože jinak se jednoho krásného dne můžou ty šrouby ustřihnout. U šroubu se zase speciální vodička odpaří a zůstane tam v závitu takový hliníkový prášek, aby nesrůstal šroub s nábojem a přitom to nemění smykové tření v závitu.

Proč to celé píšu: i v takhle pro leckoho banálních věcech je to odborná činnost, mnohokrát testované a odzkoušené postupy a nikdo si to nemůže cucat z prstu někde na dílně.
Do Prahy jsem nepřijel na mopedu, ale dvanáctiválcem Českých drah!

Pondělí, 11. listopadu 2024 - 15:48:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7816
Registrován: 6-2016
Mám jeden dotaz - pomohla ta havárie k lepší kontrole ostatních lanovek? Docela bych očekával "nájezdy" příslušných úředníků a soupisy "nápravných opatření".
Když bude použitelný sníh, tak prověřím Cine Star Express, jestli přestal prokluzovat při rychlém zastavení (když popadají lyžaři při výstupu).[happy]
JirkaR
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 17:06:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 27
Registrován: 8-2019
RadekŠ:
"i v takhle pro leckoho banálních věcech je to odborná činnost"
Ok, už mlčím. Pokud vás zajímá pouze jakost maziva, ale nijak vás nezajímá, zda tam to mazivo vůbec bylo, a pokud jste přesvědčen, že mazivo nevyhovující normě nemůže nijak přispět k ochraně volně visícího lana před korozí v místě zcela bez interakce s dalšími mechanickými díly (pokud mu dokonce nedělá "medvědí službu"), pak nemám už dále co říci. Já se zde totiž nesnažím dobrat toho, kdo kde co neudělal přesně dle regulí (to už DI rozebrala fundovaněji), ale toho, co výrazněji fyzikálně přispělo k tomu maléru (což mi tam v některých bodech chybí). Nemá to asi cenu.
Pondělí, 11. listopadu 2024 - 17:29:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14920
Registrován: 4-2003
. Pokud vás zajímá pouze jakost maziva

- Z toho co jsem napsal se dá odvodit, že mne nezajímá jen typ maziva, ale taky způsob použití a důvod jeho aplikace a nespokojím se tím "že tam něco dali".To se přeci nedá oddělit.



-A dál už taky mlčím, o mazání lan lanových drah totiž nic nevím- takže jsem na tom asi stejně jako obsluha.[crazy]
Do Prahy jsem nepřijel na mopedu, ale dvanáctiválcem Českých drah!

Pondělí, 11. listopadu 2024 - 17:53:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5797
Registrován: 9-2003
Viados: Pardon, špatně jsem stopoval vlákno. Takže má otázka jde za P_v.
NOBLE BRICKS
Statistik
Úterý, 12. listopadu 2024 - 09:11:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7525
Registrován: 6-2004
JirkaR: Já se zde totiž nesnažím dobrat toho, kdo kde co neudělal přesně dle regulí (to už DI rozebrala fundovaněji), ale toho, co výrazněji fyzikálně přispělo k tomu maléru (což mi tam v některých bodech chybí).

Cokoli, co prostě změnilo dosavadní, evidentně dlouholetou praxi.
Na co Elaskon ředili benzínem (jestli jsem to tedy správně pochopil), to nechápu, když sám obsahuje těkavá rozpouštědla právě kvůli dočasnému snížení kinematické viskozity základového oleje. Kdyby to domazávání dělali v zimě, kdy mrzne, tak to asi pochopím. S mazivy se dělala v praxi běžně různá zvěrstva a hokusy-pokusy a mohlo to i dlouhá desetiletí fungovat, i když to třeba mělo nějaké "vedlejší účinky". Proto si myslím, že tady šlo o kombinaci víc vlivů. Buď museli ten styl provádění údržby nějak změnit, nebo do toho promluvila delší odstávka, kterou podcenili, případně tomu "pomohla" ta změna v pohonu. Ono to celé mohlo být "podudržované" nebo na hraně dlouhodobě, jen se to nestihlo projevit. Koroze mezi dráty nestihla dojít do takového stavu, než nastal interval zkracování konců, případně nastala výměna celého lana. Ale pak přišla delší pauza, změna typu lana, změna typu pohonu.

Těžko z toho hledat cestu ven. Údržba lanovky se klasicky odkáže na to, co (ne)měla napsané v postupech a ráda poukáže na "nestandardně" se chovající nové lano, případně na "cukání" v pohonu, což může být jen snaha o převedení pozornosti jinam.

Nevím, proč se nikdo z DI nesnažil doptat nějakých "pohrobků" výrobce nebo nesháněl celou původní dokumentaci k lanovce (v Liberci ji očividně nemají). Otázek je tam víc.
PS: nejsem si jist, jestli vyřešení fyzikální podstaty problému je v kompetenci DI, resp. jestli to vůbec má být cílem jejího vyšetřování.
Úterý, 12. listopadu 2024 - 10:33:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10024
Registrován: 1-2007
(v Liberci ji očividně nemají)

Nebo ji po nehodě důkladně schovali.