© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Je zde celkem 2209 aktualit.
Nejnovější lokomotivy typu TRAXX3 MS z parku RegioJet Poolu (RJP) konečně mohou zahájit jízdy v režimu Switch-On v běžném provozu poté, co byly dokončeny administrativní kroky potřebné k zahájení zkušebního provozu.
Jde o šestici strojů (1)388 219 – 224 (registrované v Rakousku) v softwarové verzi VR01.5, která umožňuje plnohodnotné použití OBU ETCS typu EbiCab 2000. Na něm závisí možnost nasazení těchto lokomotiv (tj. například také z parku společnosti ČD Cargo) na hlavních tazích v Rakousku a od počátku roku 2025 pak i na českých tratích s výhradním provozem pod dohledem ETCS.
Od 15. 12. 2024 bude zavedena rozšířená nabídka spojů na trase Brussel – Rotterdam, kterou budou společně zajišťovat NS a SNCB. Pod názvem EuroCity bude denně jezdit 16 párů vlaků v hodinovém taktu na trase Brussel-Zuid (Midi) – Rotterdam Centraal a půjde o soupravy osobních vozů SNCB typu I11 s lokomotivami TRAXX na obou koncích.
Zhruba od poloviny října nasazuje ČD Cargo v rámci zácviku personálu pro jízdu pod dohledem ETCS dvojice lokomotiv řady 753.7 na rameni Nymburk – Česká Třebová. Zpravidla se jedná o dva páry vlaků 68120 – 68123 Brno Maloměřice – Nymburk, případně o jiné příhodné. Současně je v obratové stanici, kdy se v rámci dvojice mění vedoucí lokomotiva, zkoušen přechod do módu SLAVE a u Kolína pak také přechod z/do provozního módu LS se zabezpečovačem třídy B.
Dne 15. 11. 2024 uplynulo přesně 10 let od prvního výkonu lokomotivy Vectron v běžném provozu na české železnici, o 10 dní později pak na Slovensku. Hlavním iniciátorem jejich nasazení byla společnost RegioJet, která se začátkem platnosti JŘ 2015 spustila provoz na trase Bratislava – Košice, k čemuž již tedy nestačily lokomotivy řady 162. Reálně, s ohledem na schválení mohly použitelné vícesystémové lokomotivy pocházet už jedině z nabídky nových interoperabilních strojů (a nikoliv z množiny různých starších lokomotiv).
Ve dnech 11. – 12. 10. 2024 se uskutečnila přímá železniční přeprava automobilů Škoda do Litvy. LTG Cargo, litevský státní nákladní dopravce, k tomu vydal i tiskovou zprávu, byť až o necelé čtyři týdny později.
Jelikož objemy přeprav automobilů Škoda exportovaných do Pobaltí vydají na jeden ucelený vlak týdně, rozhodly se společnosti ČD Cargo a LTG Cargo zrealizovat zkušební přepravu. Její realizací bylo na základě výběrového řízení pověřeno DB Cargo Logistics (tj. nástupce někdejší ATG Autotransport Logistic). Cílovou stanicí vlaku vypraveného z Mladé Boleslavi a čítajícího 22 článkových vozů byl terminál Palemonas na okraji Kaunasu, do nějž lze dojet po rozchodu 1 435 mm. Dopravcem přes Polsko bylo již od české hranice LTG Cargo Polska.
Takřka přesně jeden měsíc trvala odklonová vozba vlaků RCC CZ do Lince. Současně této příležitosti využijeme k rekapitulaci úseků, na nichž je dovolen provoz dvou trakčně činných Vectronů.
Od začátku října do počátku listopadu 2024 byly denně dva páry vlaků vedených běžně v tranzitu mezi Polskem a Rakouskem přes Bohumín – Břeclav odkloněny na trasu přes Prahu a Horní Dvořiště z důvodu omezené kapacity infrastruktury po jejím poškození zářijovými povodněmi, zejména v tunelu na novém úseku dráhy Westbahn Wien – Tullnerfeld. Ve směru do Rakouska takto dopravce RCC CZ dopravoval vlaky s uhlím a koksem pro linecké ocelárny voestalpine, v opačném směru příslušné prázdné soupravy a také vlaky s ocelovými svitky do různých cílových destinací v Polsku. Vlaky byly standardně vedeny Vectronem ÖBB, pro úsek Praha-Běchovice – Summerau pak jejich dvojicí ve dvojčlenném řízení (zpět do Prahy se druhý Vectron vracel na vlaku jako nečinný).
Dne 11. 11. 2024 byla do Zkušebního centra VUZ Velim přivezena další jednotka TGV M pro SNCF. Tentokrát je tato jednotka z rodiny Avelia Horizon firmy Alstom označena číslem 1999 a na rozdíl od devítivozové soupravy 996 je jedenáctivozová, neboť má devět vložených vozů.
Dopravce ORLEN Unipetrol Doprava zařadil do své flotily první z dalších čtyř Vectronů objednaných na přelomu let 2023 a 2024 (viz ŽM 3/24, str. 13). Označeny budou 383.068 – 071, takže se jedná o první lokomotivu z této čtveřice; do ČR byla dopravena 2. 9. 2024 a první výkon absolvovala dne 16. 10.
Po třech jednotkách vyrobených v závodě Chorzów přesouvá Alstom výrobu jednotek RE-IR pro rumunský úřad ARF (Autoritatea pentru Reformă Feroviară) do Bautzenu. Polský závod je vytížen jinými zakázkami a v německém závodě Bautzen, který firma Alstom získala při převzetí společnosti Bombardier Transportation v lednu 2021, tak bude zajištěna pracovní náplň (když naopak závod Görlitz, rovněž ex-BT, předpokládá Alstom uzavřít).
Dne 19. 10. 2024 dorazily na ŽZO lokomotivy nové řady 17 SNCB. Jde o první dva exempláře z rámcové smlouvy z 1. 2. 2022 podepsané s firmou Alstom na dodání až 50 lokomotiv typu TRAXX3 MS, kdy zároveň bylo napevno objednáno 24 strojů; dodávky mají být zahájeny v roce 2026.