naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 15. 10. 2022
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

z nejčtenějších

Elektrické lokomotivy Siemens ES 64 U4 19. 8. 2005
ETCS pro parní lokomotivy 3. 3. 2023
ŠKODA 15T je zde! 17. 9. 2008

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2023
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

aktuality » nově zahajované investice sždc

Nově zahajované investice SŽDC

autor: Jan Bonev
vloženo: 3. 7. 2009

V poslední době vyhlásila Správa železniční dopravní cesty výběrová řízení na další velké stavby, které se už začaly nebo v nejbližších měsících začnou realizovat.

Hned několik nově zahajovaných staveb nalezneme na III. koridoru. Při cestě z východu republiky je to nejprve „Optimalizace trati Bystřice nad Olší – Český Těšín“, kde byl minulý měsíc zveřejněn vybraný zhotovitel – stavbu za 2,6 mld. Kč provede sdružení BYČT, kde je vedoucí společnost OHL ŽS a účastní se dále Subterra a Tchas. Práce na stavbě už začínají a v nejbližší době se soustředí v žst. Třinec.

S trochou dobré vůle se v rámci III. koridoru můžeme zmínit i o uzlu Přerov. V červnu bylo vyhlášeno výběrové řízení na stavbu „Rekonstrukce žst. Přerov, 1. stavba“, která zahrnuje úpravy od zastávky Horní Moštěnice (návaznost na dokončený II- koridor) přes přednádraží a osobní stanici po mosty přes Bečvu (včetně). Triangl Dluhonice / Přerov / Prosenice bude až součástí 2. stavby. Rozsáhlá změna konfigurace nástupišť v žst. Přerov a úpravy v přednádraží umožní i zdvoukolejnění trati na Brno. Stavba za 3,5 miliardy má podle plánu začít v září a trvat více než 4 roky.

Na druhém konci republiky na přelomu května a června začaly stavební práce na dalším úseku III. koridoru, stavbě „Optimalizace trati Zbiroh – Rokycany“, kterou vysoutěžilo sdružení Skanska-SSŽ-Subterra za více než 3 miliardy Kč. V následujících měsících budou práce probíhat především v úseku Holoubkov – Rokycany a ve stanici Rokycany.

Na IV. koridoru je to pak „Modernizace traťového úseku Votice – Benešov u Prahy“. V červnu byl zveřejněn vítěz zakázky, sdružení VoBen v čele se společností Eurovia CS (bývalé Stavby silnic a železnic). Na realizaci této náročné stavby za téměř 5,7 miliardy korun s několika tunely se budou podílet také Subterra a Viamont DSP. Zahájení stavebních prací dosud komplikují administrativní potíže související se změnami projektu (doplnění přeložky mezi Tomicemi a Bystřicí). SŽDC na konci června požádala o stavební povolení pouze na tzv. 1. část stavby, úsek Bystřice u Benešova – Benešov u Prahy, jehož urychlená realizace má za cíl zajistit využití pro letošek alokovaných prostředků.

Z nekoridorových staveb zaujme už delší dobu připravovaná „Elektrizace trati Lysá nad Labem – Milovice“ s náklady zhruba čtvrt miliardy korun. Práce na této stavbě by měly začít už v srpnu a hotovo má být do prosince 2010.

O zakázkách se lze dočíst na Centrální adrese.