naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 14. 11. 2021
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2022
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

aktuality » omezí noví koordinátoři v krajích vlaky?

Omezí noví koordinátoři v krajích vlaky?

autor: Jan Bonev
vloženo: 20. 3. 2010

V posledních týdnech došlo hned ve třech krajích k důležitým změnám, které mají za cíl vznik, resp. zlepšení funkce tamních integrovaných dopravních systémů.

Jihočeský kraj v druhé polovině ledna založil společnost JIKORD s.r.o., která má v první fázi zajistit kontrolu nákladů na dopravní oblsužnost a provést optimalizaci sítě spojů. Ve výhledu je pak v plánu vytvoření krajského IDS. Nová společnost chce prosazovat nasazení mikrobusů a zřízení zastávek na zavolání, omezení souběhů autobusů s vlaky a zejména se netají plány ušetřit převedením části regionálních vlaků na silnice. Jednatel společnosti Zdeněk Žemlička se v rozhovoru pro Právo zmínil o možných úsporách například na šumavských lokálkách, ale i na úzkorozchodkách kolem Jindřichova Hradce. Autobusové spoje by podle něj měly kopírovat zastávky vlaku. O tom, že kraj nechystá jen drobné změny, může svědčit i jeho zmínka o desetiletých smlouvách s dopravci, které umožní v dalších letech jen cca 10% změny rozsahu provozu. Zdeněk Žemlička působil v minulých letech například jako poradce generálního ředitele ČD Dalibora Zeleného.

Jiná situace je v Pardubickém kraji, kde sice už od roku 2008 IDS funguje (IDS Pardubického kraje; IDS Pk), ale kde kraj vyhlásil v říjnu loňského roku soutěž na nového koordinátora, který by se dalších pět let měl starat o fungování a rozšiřování zatím skromného IDS. Včera byl zveřejněn výsledek soutěže, v níž ze dvou nabídek zvítězila společnost Oredo s.r.o., která se o podobnou činnost už 7 let stará v sousedním Královéhradeckém kraji a je v jeho 100% vlastnictví. Hejtman Radko Martínek se pro MF DNES nechal slyšet, že bude třeba racionálně zvážit pokračování provozu na některých regionálních tratích.

Rovněž v okolí Plzně již funguje integrovaný dopravní systém (Integrovaná doprava Plzeňska; IDP), jehož orgranizaci od Plzeňského holdingu má převzít krajem a městem Plzeň právě zakládaná společnost POVED, s.r.o. Chystá se výrazné rozšíření působnosti IDS v nejbližších letech do vzdálenosti cca 30 km od města, což přinese i zahrnutí regionálních tratí Rokycany – Nezvěstice a Chrast u Plzně – Radnice. V první fázi má POVED přispět k omezení souběhů příměstských autobusů a MHD na území Plzně. Na okrajích města by podle představ radnice měly vzniknout přestupní terminály, kde budou příměstské spoje ukončeny.

Zprávy přinesly deník Právo, MF DNESČT 24.