naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 2. 12. 2023
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

aktuality » vlakem na pivo – první soukromá zastávka varnsdorf-pivovar kocour

Vlakem na pivo – první soukromá zastávka Varnsdorf-pivovar Kocour

autor: Pavel Blažek
vloženo: 30. 1. 2014

Dne 18. prosince 2013 svolil Drážní úřad se zahájením provozu na nové železniční zastávce Varnsdorf-pivovar Kocour. Okamžitě po vydání rozhodnutí zde začaly zastavovat pro veřejnost vlaky Trilex, jezdící na lince z Liberce přes Žitavu a Varnsdorf do Seifhennersdorfu. Slavnostní otevření nové zastávky za účasti téměř všech starostů okolních měst a obcí proběhlo v pátek 24. ledna 2014. Pan Josef Šusta, majitel pivovaru, se tak stal prvním soukromníkem v Česku, který si na státní železnici postavil vlastní zastávku. Ze svých prostředků financovala nové nástupiště dosud pouze firma Bosch v Jihlavě. Zastávka se nalézá na trati z Varnsdorfu do Seifhennersdorfu. Vlaky po této trati jezdily do prosince 2006 až do Eibau, kde navazuje trať Drážďany – Žitava.

Po třech letech přípravy byla zastávka postavena během dvou měsíců

Stavbu zastávky pro pana Šustu připravovala společně se sousedním starým nádražím od léta 2010 společnost Transport Advisory. Ke spolupráci si přizvala mladé architekty z ateliéru DOMYJINAK. Souznění investora a architektů dalo vzniknout skutečně neobvyklé stavbě. Přístřešek je vyroben z masivních dvoucentimetrových plátů rezavé oceli se zamýšlenou patinou, v nichž je vyvrtané množství otvorů do tvaru loga pivovaru, doplněný dále dřevěnou lavicí se směrovkami do cílových stanic. Podpěrou lavice je rezavý kocour. Stavbu realizoval investor za pomoci místních řemeslníků. Pouze nástupní hranu z prefabrikátů tvaru „L“ osadila a vyrovnání geometrické polohy koleje provedla firma Chládek a Tintěra Pardubice, a. s., které současně pracovala na sousední nové zastávce Varnsdorf staré nádraží.

Nástupní hrana je výšky 550 mm nad spojnicí temen kolejnic. Délka nástupní hrany 45 metrů je optimalizovaná pro provoz dvojdílných motorových jednotek. Zdejší dopravce Vogtlandbahn GmbH na linku nasazuje především vozy Siemens-Desiro Classic.

Nová zastávka je určena nejen pro návštěvníky pivovaru, ale zlepšuje dostupnost železnice pro obyvatele přilehlé části Varnsdorfu.

Dokončování pokládky nástupištní hrany z Dokončování pokládky nástupištní hrany z
Dokončování pokládky nástupištní hrany z „L“ prefabrikátů.
Nakládka a transport dílensky zhotoveného přístřešku. Nakládka a transport dílensky zhotoveného přístřešku.
Nakládka a transport dílensky zhotoveného přístřešku.
Vzhled přístřešku s příslušnou patinou v hlavě architekta.
Vlak do Seifhennersdorfu na dokončené zastávce. Vlak do Seifhennersdorfu na dokončené zastávce. Zastávka Varnsdorf-pivovar Kocour. Zastávka Varnsdorf-pivovar Kocour.
Zastávka Varnsdorf-pivovar Kocour. Zastávka Varnsdorf-pivovar Kocour.
Zastávka Varnsdorf-pivovar Kocour.