© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Patrně nejzajímavějším městem ve Spojených státech z pohledu příznivce městské dopravy je San Francisco. Město samotné má zhruba 800 tisíc obyvatel, ovšem v celé aglomeraci, zahrnující města kolem zátoky San Francisco Bay – Oakland, Berkeley nebo San José žije asi 7 milionů lidí. V provozu je zde hned několik druhů dopravy, které zahrnují tzv. kabelovou tramvaj, historickou linku elektrické tramvaje, moderní elektrickou tramvaj, v centru města vedenou pod zemí, autobusy, trolejbusy a rychlodráhu („metro“) BART, která obsluhuje nejen vlastní San Francisco, ale i rozsáhlou oblast aglomerace okolo celé zátoky.
Pojďme se na zdejší jednotlivé druhy dopravy podívat podrobněji, v prvním dílu se zaměříme na legendu tohoto města, kabelovou tramvaj.
Nejstarší a zároveň bezpochyby nejznámější jsou tzv. kabelové tramvaje, které jsou spolu s mostem Golden Gate Bridge jednou z nejznámějších turistických atrakcí tohoto města. Sice by asi bylo správnější používat výraz „lanové tramvaje“, ale výraz „kabelové“ více vystihuje tuto jedinečnou turistickou atrakci. Tramvaje s nekonečným lanem („kabelem“ z anglického originálu cable, tedy lano), běžícím pod úrovní vozovky, se v příkrých ulicích San Franciska objevily v sedmdesátých letech 19. století jako alternativa ke koněspřežným tramvajím. Již v té době bylo jasné, že provozovat koňku v tak strmých ulicích jaké jsou v tomto městě je nejen nevýhodné, ale dokonce velmi nebezpečné. Celá historie kabelových tramvají v San Francisku je popsána například zde. Ve stručnosti lze říci, že „kabelovky“ se rozvíjely až do roku 1906, kdy je krutě postihlo známé ničivé zemětřesení (viz zde. Od té doby následoval útlum a nahrazování elektrickými tramvajemi a posléze i autobusy a trolejbusy; ovšem díky nadšení skupiny obyvatel města nedošlo k jejich úplnému zániku.
Kabelové tramvaje dnes jezdí na třech linkách, dvou severojižních „Powell&Hyde“ a „Powell&Mason“, na kterých jezdí jednosměrné vozy, které je nutno na konečných otáčet na ručních točnách, a jedné východozápadní „California“, na které jezdí obousměrné vozy. Jak je zřejmé, pocházejí označení linek podle ulic, po kterých tramvaje jezdí. Tramvaje dnes jezdí z jediné vozovny, ležící na rohu ulic Mason a Washington. Vozovna slouží zároveň i jako pohonná stanice pro všechny tři linky a je v ní umístěno i muzeum tohoto druhu městské dopravy.
Všechny snímky (pokud není uvedeno jinak) pocházejí ze září roku 2007.