© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V dubnu letošního roku, shodou okolností jen pár dní po ukončení provozu na naší vlečce do Velkých Popovic, byl v Německu zahájen provoz na nově postavené pivovarské vlečce. Majitelem této vlečky je jeden z největších a nejznámějších výrobců zlatavého moku v Německu – pivovar Warsteiner.
Rozhodnutí vybudovat vlečku padlo již v roce 1997, a to jako společný projekt pivovaru a města Warstein. Poměrně dlouhé přípravy a rozhodování urychlilo blížící se zavedení silničního mýta na německých dálnicích, kdy díky zvýšeným nákladům na silniční dopravu hrozil nárůst cen piva. Proto bylo vedením pivovaru rozhodnuto vlečku vybudovat a část objemu rozváženého piva převést na železnici, a to zvláště v relacích do vzdálenějších odbytišť. Podle představ provozovatele by mělo být po železnici odváženo asi 200 tisíc tun nákladu ročně. Zde je nutno připomenout, že „pivní logistika“ má jedno výhodné specifikum, a totiž že je zde zajištěn poměrně velký podíl zpětného vytížení vozidel, neboť při distribuci piva stále hrají velkou roli vratné obaly (na rozdíl od jiných alkoholických a nealkoholických nápojů a spotřebního zboží vůbec) – KEG sudy a skleněné lahve.
Vlečka je pojata skutečně velkoryse a v prostoru pivovaru je zakončena nádražím s menším automatizovaným kontejnerovým překladištěm, neboť veškeré železniční zásilky jsou a budou expedovány v ucelených kontejnerových vlacích. Kontejnery poskytl významný evropský pronajímatel, švédská firma BNS Consent – Consent Equipment AB. Dopravu na vlečce převzala „domácí“ společnost WLE (Westfälische Landes-Eisenbahn GmbH), která pro tyto přepravy zakoupila již v roce 2004 novou lokomotivu typu G2000 z produkce firmy Vossloh. Lokomotiva, označená jednoduchým „WLE 21“ a opatřená reklamním nátěrem pivovaru (díky němuž je přezdívána „pivní basa Warsteiner“, „Warsteiner Bierkiste“), byla před zahájením provozu na vlečce využívána na jiných přepravách svého vlastníka, jak ukazují následující snímky z ledna a února letošního roku.
Kontejnerové překladiště v areálu pivovaru. | Pivovarnická lokomotiva na výkonech zatím mimo svou vlečku (3x). www.railfan.de |
Na „nepivovarských“ výkonech je příležitostně využívána i nadále, jak můžeme vidět například na dalších snímcích Michaela Bernholda a Gerda Hahna z http://www.lok-report.de/, kdy na 1. máje letošního roku vedla zvláštní osobní vlak z Warsteinu do Münsteru.
Provoz na necelých 5 km dlouhé vlečce byl slavnostně zahájen 11. dubna letošního roku; tomuto okamžiku předcházel zkušební provoz, trvající od konce roku 2004. Samotná stavba trvala od února 2003, bylo při ní přemístěno 560 000 m3 zeminy a vybudovány čtyři úrovňové silniční přejezdy, z toho jeden zabezpečený závorami, čtyři silniční nadjezdy a dva železniční mosty; úplně byla stavba dokončena v květnu 2005, tedy po zahájení pravidelného provozu. Základní technické parametry vlečky jsou:
Snímky pod odstavcem pocházejí z druhého dne provozu a cílovou stanicí vlaku byl toho dne Mnichov, což je jedna ze dvou stávajících železničních destinací – druhou je zatím Verona. Ovšem záměrem je, aby zdejší pivo – jemuž dominuje značka Warsteiner Premium Verum – bylo v budoucnu železnicí rozváženo i do dalších míst: Berlína a přístavů v Hamburku, Brémách a Bremerhavenu.
Na závěr je ovšem nutno zdůraznit, že realizace bohulibého záměru nezvyšovat cenu piva by nebyla možná bez státní podpory a subvencí, a to na všech úrovních od samotného města Warstein, zemské vlády Severního Porýní – Vestfálska až po Evropskou unii, které přispěly na výstavbu infrastruktury (vlečka a terminál) a pravděpodobně i pořízení železničních kontejnerových vozů a kontejnerů; celkové náklady na vybudování vlečky činily 30 milionů €. Navíc musela být splněna i podmínka dostatečného objemu rozváženého piva na dostatečně dlouhé vzdálenosti, což například zmíněný Velkopopovický Kozel bohužel nesplňuje.
Zatímco v současnosti využívá Warsteiner především 45' kontejnery společnosti BNS Consent, v budoucnu by se na ucelených vlacích z pivovaru měly objevovat obdobné přepravní jednotky již v barvách pivovaru. Společnost Orten vyrobila na objednávku pivovaru prototyp výměnné nástavby určené pro přepravu piva. Díky vybavení jedné strany shrnovací plachtou je umožněna rychlejší a jednodušší vykládka. Nástavba má vnější délku 13,7 m, výšku 2,9 m a šířku 2,5 m a maximální užitečné zatížení 28 t. V prázdném stavu může být stohována do pěti vrstev. Po získání certifikace pro použití na železnici bude následovat první 30 kusová série. Prototyp byl poprvé představen veřejnosti na veletrhu Transport Logistic v Mnichově.