naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 14. 11. 2021
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2022
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » železnice » starší články

Železnice (starší články)

V této rubrice je 324 článků.

Omezit výběr na území


7. 3. 2010, Jan Bonev
Železnice si hledá cestu do Afghánistánu

Železnice si hledá cestu do Afghánistánu Před měsícem slavnostně začala stavba 75km železniční trati na severu Afghánistánu mezi pohraniční stanicí Hairatan a městem Mazáre Šaríf. Po 150 letech neúspěšného snažení okolních zemí se tak koleje pozvolna zakusují hlouběji a hlouběji do vnitrozemí tohoto státu.


9. 1. 2010, Lukáš Soukup, Petr Möller, Jan Bonev, Pavel Vlček
Nákladní doprava ve Frýdlantském výběžku II

Nákladní doprava ve Frýdlantském výběžku II Grafikon se sešel s grafikonem a nazrál čas pro rekapitulaci dění v nákladní dopravě ve Frýdlantském výběžku. Čtyři roky, které uplynuly od článku uveřejněného na tomto místě, byly na události v tomto ohledu poměrně bohaté. V nákladní dopravě zaúřadovala sice částečně recese, zároveň se ale objevily některé zcela nové přepravy i noví dopravci.


30. 12. 2009, Vít Hinčica
„Alta Velocità italiana“ II

„Alta Velocità italiana“ II V posledním měsíci roku 2009 se v Itálii opět slavilo ve velkém. Zprovozněny tam totiž byly hned tři nové úseky vysokorychlostní trati Turín – Milán – Bologna – Florencie – Řím – Neapol – Salerno, která se tak díky jejich dostavbě stala kompletní. Letos se tedy potřetí a naposledy vypravíme na Apeninský poloostrov, abychom si celou událost přiblížili.


6. 12. 2009, Jan Bonev
Po stopách tratě Skalsko – Chotětov

Po stopách tratě Skalsko – Chotětov Nevelký kraj mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví se kromě atraktivní oblasti Kokořínska může pochlubit třeba také zajímavou historií železniční dopravy, která má do dnešních dnů „na svědomí“ i dvě zrušené tratě. V tomto článku se zaměříme na trať Skalsko – Chotětov, zrušenou už 35 let.


18. 11. 2009, Antonín Němeček
Odklony v roce 2009: Od Ploučnice k Jedlové a zpět

Odklony v roce 2009: Od Ploučnice k Jedlové a zpět Podobně jako v nedávném článku o výluce na trati Liberec – Turnov, která probíhá každoročně, určitě též stojí za zmínku výluková činnost na tratích kolem České Lípy. Jedná se především o běžnou údržbu spojenou často s většími opravami mostních objektů, přejezdů nebo částí kolejiště, která si zpravidla jednou do roka vyžádá mimořádnosti ve vedení nákladních vlaků.


29. 10. 2009, Vít Hinčica
Slovinské „pendolinní embryo“

Slovinské „pendolinní embryo“ Přesně takto nazval jeden z přispěvatelů diskusního fóra K-reportu jednotku Slovinských železnic řady 310, čímž ji rozhodně nemohl lépe vystihnout. A my se na ní teď společně podíváme. Historii malého dvoumilionového státu obklopeného Maďarskem, Rakouskem, Chorvatskem, Itálií a omývaného kouskem Jadranského moře, jenž se vymanil z vlivu bývalé Jugoslávie roku 1991, ponecháme stranou a zaměříme se rovnou na jeho železnici.


13. 10. 2009, Antonín Němeček, Ondřej Mšal, Martin Pospíšil
Odklony v roce 2009: Z Nezvěstic do Mirošova

Odklony v roce 2009: Z Nezvěstic do Mirošova Již druhý rok probíhá optimalizace tratě Praha – Plzeň – Cheb. Nyní se výluková činnost dostala i na úsek ze Zbiroha do Rokycan. Tranzitní nákladní doprava v této oblasti zůstala zachována (byť s mírnou redukcí relačních vlaků z dubna 2009), protože trasa je vždy sjízdná alespoň po jedné koleji. Zajímavé důsledky ale měly výluky na místní obsluhu v okolí Rokycan a v tomto článku se na ně podíváme.