© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V této rubrice je 67 článků.
Jelikož provoz motorových jednotek ř. 814 je na většině sklonově náročných tratích neuspokojivý zejména z adhezních důvodů, rozhodly se ČD ve spolupráci s PARS Šumperk k radikálnímu řešení. Inspirací bylo nasazení vratných souprav spojených s běžnou lokomotivou na bázi jednotek řady 951 na Slovensku. Pro České dráhy je ve vývoji vratná souprava, postavená na základě dosud provozovaných jednotek 814.
Na italské koleje už v březnu tohoto roku usedne hodně těžká váha. Privátní společnost Nuovo Trasporto Viaggatori se míní pustit do boje se státním dopravcem Trenitalia a k tomuto účelu hodlá ze svého arzenálu vytáhnout mimořádně silné zbraně: 25 jednotek AGV francouzského výrobce Alstom, jež budou provozovány pod obchodním názvem „Italo“. Zdánlivý klid před rychle se blížící bouří jsme se rozhodli zmapovat přímo na místě v Itálii.
Tradice velí, abychom opět zamířili na jih od našich hranic. Tentokrát se podíváme do Chorvatska, kde však našim cílem nebudou tamní oblázkové pláže, nýbrž naklápěcí vlaky. Chorvatské železnice (Hrvatske željeznice; HŽ) si v červenci roku 2003 u společnosti Bombardier Transportation objednaly 8 dvouvozových naklápěcích jednotek odvozených od německé řady VT 612 RegioSwinger.
V polovině února byla uzavřena smlouva mezi firmami Škoda Vagonka a České dráhy o dodávkách 19 elektrických motorových jednotek nové konstrukce. Podrobnosti o kontraktu i o vozidlech samotných jsou k dispozici již delší dobu. Bez zajímavosti ovšem není ani vlastní proces výroby, do kterého je přímo zapojena rovněž železniční nákladní doprava. Produkce jednotek byla v rozběhu již před uzavřením kontraktu, takže v současnosti již běží plným tempem.
Jako již tradičně přinášíme opět po dvou letech reportáž z veletrhu transport logistic, konaného tento rok v termínu od 10. do 13. 5. Z řady vystavených exponátů asi největší pozornost budil poprvé představený zástupce nové řady lokomotiv TRAXX od Bombardieru s označením AC3 LM (last mile). Na první pohled zaujme především jiný design čel lokomotiv, který je ale pouze kosmetickou úpravou spočívající v dosazení plastových dílů na dosavadní ocelovou konstrukci.
V kombinované dopravě je cílem operátorů KD, zasilatelů, dopravců a samozřejmě i konečných zákazníků přepravit co největší množství zboží s co nejmenšími náklady. Tento trend je znatelný v nákladní dopravě na silnici, železnici i v kombinované dopravě – využití velkoobjemových návěsů, vagonů a případně jednotek kombinované dopravy se stává standardem. Ovšem dopravní prostředky není možné zvětšovat donekonečna.
Na konci loňského roku otevřela španělská královská rodina vysokorychlostní trať spojující Madrid s pobřežím Středozemního moře. Otevřen byl také úsek mezistátní VRT do Francie a k nemalým úpravám došlo i v madridském uzlu. Španělsko se stalo zemí, která má v Evropě největší počet kilometrů vysokorychlostních tratí. V článku se dále podíváme na nové jednotky řady S-112 a S-130, soupravy Talgo 7 Trenhotel a aktuální změny v provozu.