© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V této rubrice je 41 článků.
Na jihu Španělska, v Andalusii, jezdí od 11. října 2006 tramvaje. 4,7 km dlouhá trať spojující města Vélez-Málaga a Torre del Mar byla stavěna mezi léty 2003–2005, většinu roku 2006 pak na ní probíhaly ověřovací zkoušky. Otevřena měla být sice už v roce 2005, testování nového systému ale nebylo dlouhou dobu uspokojivé. Není divu, když Vélezané začínali od nuly.
4. září 1995 (tedy ve svátek Labor Day – „Den práce“) byl zahájen provoz na tramvajové lince „F“. Tato separátní tramvajová trať „klasického“ typu, vedoucí ze čtvrti Castro po Market Street k někdejšímu přístavu na konečnou Fisherman´s Wharf je sice zahrnuta do rozsáhlého systému městské a příměstské hromadné dopravy v aglomeraci San Franciska jako jeho plnohodnotná součást a je provozována dopravním podnikem „Muni“.
V polovině ledna zveřejnila expertní komise ministerstva dopravy některé body chystané novely Zákona o provozu na pozemních komunikacích. Kromě všeobecně známých témat, jako je předjíždění kamionů, bodový systém, nebo problematika „osoby blízké“, zaujal veřejnost návrh zrušit přednost tramvají na přechodech pro chodce, za který se mimo jiné postavil i ředitel dopravní policie Martin Červíček.
Patrně nejzajímavějším městem ve Spojených státech z pohledu příznivce městské dopravy je San Francisco. Město samotné má zhruba 800 tisíc obyvatel, ovšem v celé aglomeraci, zahrnující města kolem zátoky San Francisco Bay – Oakland, Berkeley nebo San José žije asi 7 milionu lidí. V provozu je zde hned několik druhů dopravy, které zahrnují kabelovou tramvaj, historickou linku elektrické tramvaje, moderní elektrickou tramvaj,...
Tak jako v jiných prudce se rozvíjejících světových velkoměstech konce 19. století začala být v té době i ve Vídni, hlavním městě tehdejší Rakousko-uherské monarchie, hledána možnost zapojení železnice do systému městské dopravy. V té době již jezdilo v některých velkoměstech metro (Londýn, New York), které ovšem ve Vídni odmítl sám císař František Josef I. slovy „podzemí patří jen mrtvým“.
Podobně jako v předchozích článcích zavítáme na Pyrenejský poloostrov. Tentokrát zevrubně prozkoumáme městskou dopravu v baskickém Bilbau. Toto město si prošlo tradiční cestou rušení tramvají a jejich náhrazením trolejbusy, které byly později rovněž zrušeny. V současnosti zde ale dochází k renesanci tramvajového provozu, takže historie i současnost zdejší MHD je velmi pestrá a zajímavá.
V následující velmi rozsáhlé stati se podrobně podíváme na fascinující historii městské hromadné dopravy v hlavním městě Portugalska – Lisabonu. Důkladně projdeme historii, podíváme se na zajímavé historické mapy, pohlednice a fotografie. Podíváme se i na neobvyklé prostředky lisabonské MHD – výtahy a pouliční lanovky. Zastavíme se i v podzemní dráze a neopomeneme popsat ani současnou podobu dopravy v tomto městě...