© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V této rubrice je 51 článků.
Přestože železnice v USA v době svého vzniku – v polovině 19. století – měly mnoho společného s těmi evropskými, postupem času se vyvinuly v dosti odlišný systém. Dá se říci, že minimální zásahy ze strany státu, snaha o minimalizaci vlastních nákladů a orientace na nákladní dopravu vedly ke vzniku jednoho z nejefektivnějších a nejvýkonnějších dopravních systémů, jaké vůbec v současnosti ve světě existují.
V této reportáži se prostřednictvím několika snímků podíváme do stále tajemné a exotické Albánie. Jak asi většina čtenářů tuší, není tato země v hledáčku českých železničních příznivců náhodou. Souhrou osudu byly od 50. let 20. století dodávány do Albánie takřka výhradně lokomotivy ČKD. Po „prasátkách“ a „malých“ a „velkých hektorech“ to bylo zejména přes 60 „čmeláků“ řady T669.1, dodaných mezi lety 1968 a 1991.
Po dlouhé době jsem dostal chuť se trochu projet vlakem. Konečně jsem si udělal čas a naplánoval si menší trasu po tratích MÁV, ŽSR a ČD – resp. SŽDC. Cílem byl nákup jízdních řádů zmíněných společností a projetí některých železničních přechodů MAV – ŽSR. Dalším cílem byla evidence mechanických závor a návěstidel u nás a na tratích ŽSR a MAV. 21. 11. odcházím z domu na vlak R422 Cassovia.
Cesta do této balkánské země byla naplánována během několika měsíců. Sešlo se celkem devět odvážlivců, kteří nedbali na poněkud nepříznivou pověst Albánie v našich zeměpisných šířkách, vzalo si stany, spacáky, dovolenou na 14 dní a vyrazilo. Zásobili jsme se nezbytnými informacemi o Albánii, tedy že hlavním městem je Tiranë, dalšími městy jsou Skadar (Shkodër), Drač (Dürres), Vlorë a Elbasan.
Ve dnech 3. až 5. července 2006 uspořádala spediční firma AgroFreight Spedition CZ s.r.o. ve spolupráci s dopravci ČD a ITL velmi zajímavou akci, když pozvaným hostům umožnila v úseku Děčín hlavní nádraží – Brake (severoněmecký přístav) a zpět jízdu na uceleném vlaku s exportním obilím z přebytků minulých sklizní. V Brake byla navíc přichystána prohlídka přístavu včetně ukázky vykládky obilí z železničních vozů.
Tuto reportáž mohu klidně začít úvodními slovy pohádek ... za mnoha řekami, horami a jedním a půl mořem lze najít Ostrov pokladů. Pro železniční a tramvajové fandy tak lze nazvat Ostrov Man, zemičku o rozloze 572 km2 uprostřed Irského moře. Politicky je to samostatné království s vlastním parlamentem, údajně nejstarším na světě, spojené se svým velkým sousedem jen společným monarchou a několika mezinárodními smlouvami.
Na začátku roku jsme se rozhodli, že pojedeme opět prozkoumat nějaký ten vzdálenější kout Evropy a volba tentokrát padla na Řecko. Letos poprvé jsme na podobnou cestu vyrazili ve třech. Mimo mě a přítelkyně Renaty jel ještě někým obdivovaný a někým nenáviděný „Dromolog“ alias Honza. Cíl cesty se tedy musel shodovat nejen s dopravními zajímavostmi, ale i s pamětihodnostmi či pěknou přírodou, což Renatu zajímá více, ...