© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2022
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Ve všech rubrikách je celkem 386 článků.
Už jen 18 dní dělí českou veřejnost od možnosti vyzkoušet cestování vlakem na relaci mezi Prahou a ostravskou aglomerací s jiným než majoritním dopravcem. Žluté vlaky vyrazí na trať už 26. září a na komerční riziko společnosti RegioJet budou pendlovat mezi Prahou a Havířovem. Zpočátku v počtu tří párů denně, se soupravami pěti rekonstruovaných vozů a lokomotivou řady 162 v čele.
Tradice velí, abychom opět zamířili na jih od našich hranic. Tentokrát se podíváme do Chorvatska, kde však našim cílem nebudou tamní oblázkové pláže, nýbrž naklápěcí vlaky. Chorvatské železnice (Hrvatske željeznice; HŽ) si v červenci roku 2003 u společnosti Bombardier Transportation objednaly 8 dvouvozových naklápěcích jednotek odvozených od německé řady VT 612 RegioSwinger.
V polovině února byla uzavřena smlouva mezi firmami Škoda Vagonka a České dráhy o dodávkách 19 elektrických motorových jednotek nové konstrukce. Podrobnosti o kontraktu i o vozidlech samotných jsou k dispozici již delší dobu. Bez zajímavosti ovšem není ani vlastní proces výroby, do kterého je přímo zapojena rovněž železniční nákladní doprava. Produkce jednotek byla v rozběhu již před uzavřením kontraktu, takže v současnosti již běží plným tempem.
Dnes se podíváme za „velkou louži“ do největšího města provincie Québec, kde budeme zkoumat především jeho podzemí. Řeč totiž bude o tamním metru, které jezdí, pro někoho možná překvapivě, na pneumatikách. Až do roku 1959 brázdily ulice Montrealu tramvaje, které tam byly zavedeny už v roce 1861, nejdříve sice v animální podobě, od roku 1892 ale nakonec i jako elektrické. Roku 1894 zmizela z ulic koňka a začala éra výhradně elektrická.
Jako již tradičně přinášíme opět po dvou letech reportáž z veletrhu transport logistic, konaného tento rok v termínu od 10. do 13. 5. Z řady vystavených exponátů asi největší pozornost budil poprvé představený zástupce nové řady lokomotiv TRAXX od Bombardieru s označením AC3 LM (last mile). Na první pohled zaujme především jiný design čel lokomotiv, který je ale pouze kosmetickou úpravou spočívající v dosazení plastových dílů na dosavadní ocelovou konstrukci.
Psal se rok 1874 a zatímco například v Alpách už vlaky supěly po Semmeringu nebo přes Brennerský průsmyk, bezmála tisícikilometrovou hradbu Karpat koleje stále jen obcházely. To se ale mělo brzo změnit. V květnu toho roku první vlak překonal tunelem sedlo nad Łupkówem. Další koleje umožňující spojení na sever od Karpat byly tehdy z Lupkovského průsmyku necelých 300 kilometrů na západ v podobě Severní dráhy císaře Ferdinanda přes Petrovice u Karviné a dokonce 600 km na východ u Bukurešti.
V kombinované dopravě je cílem operátorů KD, zasilatelů, dopravců a samozřejmě i konečných zákazníků přepravit co největší množství zboží s co nejmenšími náklady. Tento trend je znatelný v nákladní dopravě na silnici, železnici i v kombinované dopravě – využití velkoobjemových návěsů, vagonů a případně jednotek kombinované dopravy se stává standardem. Ovšem dopravní prostředky není možné zvětšovat donekonečna.