© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Téměř přesně před třemi lety, v listopadu 2004, jsme vás informovali o zahájení železničních přeprav banánů společností BRKS do dozrávacího a distribučního skladu ve Veľkých Kostoľanech u Trnavy. Tato zpočátku slibná akce se bohužel nerozvinula do očekávané podoby a zůstalo každoročně pouze u jednoho (výjimečně dvou) předvánočního vlaku. Tato situace se opakuje i letos, ale je bohužel „okořeněna“ smutnou skutečností, že letos začíná pro banány na kolejích zřejmě poslední sezóna.
Tato banánová derniéra je zapříčiněna faktem, že provoz chladicích vozů WAI 28B byl jejich provozovatelem vyhodnocen jako neefektivní a budou majitelem, společností ICF, postupně během příštího roku prodávány ke šrotaci a výzisku některých dílů (dvojkolí, součásti brzdy apod.). Tyto moderní vozy z produkce vagonky GRAAFF tak budou zlikvidovány přesně v roce desátého výročí svého vyrobení, což bohužel příliš neslouží ke cti zejména západoevropských železnic, jež nedokázaly využít velký obchodní potenciál těchto moderních a jedinečných nákladních vozů.
První letošní „slovenský“ vlak, sestavený z patnácti vozů tohoto typu, odjel z přístavu v Hamburku večer v úterý 20. listopadu 2007 (původní odjezd již v pondělí 12. listopadu nemohl být dodržen z důvodu stávky strojvedoucích Railionu), odpoledne ve středu 21. listopadu překročil německo-českou hranici v Děčíně a nad ránem ve čtvrtek 22. vstoupil na slovenské území v Kútech. Zde byl převzat „laminátkou“ BRKS 230.065, která ho přes Jablonicu a Trnavu dopravila do Veľkých Kostoľan, kde byl motorovou lokomotivou 740.595 postupně po třech vozech přistaven k vykládce na vlečku firmy VVISS Slovensko. Celý vlak byl vyložen během čtvrtka a tentýž den navečer se vydal stejnou cestou zpět do Německa. V listopadu by měl následovat ještě minimálně jeden vlak a do příštího roku by se mělo jednat ještě o několik vlaků.
Pro úplnost ještě dodejme, že zásilka byla z Hamburku až do Děčína doplněna dalšími devíti vozy, které dále pokračovaly na obvyklé místo vykládky v Praze-Bubnech. Bohužel i zde však letos došlo k výraznému propadu objemů železničních přeprav, které budou během příštího roku taktéž utlumeny úplně. Tento útlum se navíc přesně kryje s postupným koncem bubenského nádraží, který však není příčinou konce této zajímavé přepravy.