© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Jak již bylo řečeno v minulé části, pár volných okamžiků jsem věnoval i místní MHD. Ta zahrnuje metro (malé, tzv. kismétro a dvě trasy normálního metra), tramvaje, autobusy, příměstskou elektrickou dráhu HÉV, trolejbusy, zubačku... Následující fotgrafie proto v žádném případě nejsou kompletním výčtem všech systémů ani zajímavých míst města.
Nejstarší trasou metra v Budapešti i na evropském kontinentě vůbec je tzv. malé metro (kismétro; M1) z konce 19. století, které spojilo centrum maďarské metropole s městským parkem (Városliget). Dnes na trati jezdí novější vozy z produkce firmy Ganz.
Velké metro (nagymétro) má dvě trati, M2 a M3. Na trati M2 jezdí výhradně vozy Ev (E-Vengrija), tedy maďarská varianta pražských Ečs. Zatímco pražské vozy se odporoučely do historie již před devíti lety (dnes můžeme jen spekulovat, jak moc byl jejich odchod nevyhnutelný), tak jejich budapeštští bratři dodnes najíždějí své kilometry. Zvláštností trati M2 je i povrchový úsek, kde se tak pražanovi nabízí donedávna neobvyklý pohled. Zajímavostí místních vozů též je, že některé soupravy jsou tvořeny i vloženými vozy bez stanovišť – pražský park vozů Ečs byl tvořen výhradně vozy řídícími se stanovišti strojvedoucího.
O období prázdnin, od 9. června do 19. srpna probíhají v úseku mezi stanicemi Astoria a Moszkva Tér této tratě metra výluky za úplného vyloučení provozu. Náhradní dopravu proto zajišťují tři zvláštní autobusové linky – hlavní M2, která spojuje stanice metra Astoria, Déli pályaudvar a Mozskva Tér a vedlejší M2B a M2K, které obsluhují vyloučené mezilehlé stanice. Na lince M2 jezdí nízkopodlažní kloubové autobusy Volvo a na linkách M2B a M2K sólo i kloubové autobusy Ikarus.
A samozřejmě i mezi trolejbusy je zastoupena tato značka... Na snímku vůz č. 230 nedaleko Dopravního muzea v parku Városliget. |
Průčelí Dopravního muzea zdobí „trojkombinace“ parní lokomotivy řady 424, známého dvojplošníku „Andula“ a jenoho čela „Nohabky“ M61.004, jež měla být původně zachována celá, ale jejíž osud se naplnil při nehodě u Balatonu 4. června 1999 (viz zde). |