© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Chybný údaj o rychlíkové dopravě mezi Ostravou a Jeseníkem byl 7. 12. opraven. Za nedopatření se čtenářům omlouváme.
Po roce se opět blíží pro všechny cestující i přátele železnic důležitý okamžik, začátek platnosti nového jízdního řádu. Grafikon vlakové dopravy (GVD) 2007/2008 vstoupí v platnost 9. 12. 2007. Podívejme se tedy v několika následujících dílech na změny, které nový GVD přinese v osobní i nákladní dopravě. Vzhledem k probíhajícímu oddělení ČD Cargo od mateřských Českých drah, změnám v dotování vlaků dálkové dopravy i dalším událostem není letos novinek zrovna málo. V tomto dílu se podíváme na novinky v dálkové dopravě, následovat bude popis změn v regionální a nakonec v nákladní dopravě.
Jak už je zvykem, každoročně ČD připraví kromě jízdního řádu samotného i nějaké novinky kolem. Letos je to rozsáhlá změna tarifu, dochází mimo jiné ke zrušení tarifních pásem a výpočtu jízdného podle jednotlivých kilometrů. Zrušeny jsou i příplatky na vlaky EC a IC, což souvisí s Ministerstvem dopravy nově poskytovanou dotací na jejich provoz v objemu 600 milionů Kč ročně. Ta zase souvisí s další velkou změnou, a sice oddělením nákladní části Českých drah do dceřiné společnosti ČD Cargo, jejíž vznik je připravován k 1. 12. 2007. Společnosti si rozdělí hnací vozidla, vozy i depa. Blíže se o této události zmíníme v dílu o nákladní dopravě.
V samotném jízdním řádu je novinkou přečíslování a pojmenování velkého množství vlaků, rozšíření rezervací na značnou část motorových rychlíků, přečíslování několika tratí, ale zejména výrazné omezení čekacích dob na přípoje u vlaků všech kategorií – na pouhých 5 minut. Na takovém zásadním opatření se podílí z valné části stavební činnost na hlavních tratích, odkud se zpoždění přenášejí po celé síti. Právě o stavební akce nebude ani v roce 2008 nouze. Bezesporu největší vliv na železniční dopravu zaznamenají v průběhu platnosti GVD 2007/2008 stavební akce v pražském uzlu. Kromě stavby Nového spojení budou rozsáhlé výluky i mezi Libní a Běchovicemi a v samotné stanici Praha hl.n., kde se v průběhu roku budou rekonstruovat nástupiště 1–4. Na téměř dva měsíce bude patrně pro rekonstrukci uzavřen i 1. vinohradský tunel. Omezení počtu nástupišť a malá propustnost v navazujících tratích vedly tvůrce grafikonu k převedení prakticky všech dálkových vlaků od Kolína po trati přes Malešice a Vršovice na hlavní nádraží od jihu, k roztržení rychlíkového ramene Cheb – Morava, ke směrování nových expresů z Brna do Prahy-Holešovic a ukončení vlaků z „Posázavského Pacifiku“ ve Vršovicích. Z dalších významných akcí, které nemalou měrou zasáhnou do běžného provozu, je to zejména pokračující optimalizace III. koridoru mezi Plzní a Chebem, modernizace II. koridoru mezi Zábřehem a Olomoucí a IV. koridoru mezi Strančicemi a Benešovem a Táborem a Doubím. Značný vliv na provoz bude mít rekonstrukce uzlů Kolín, Břeclav a Brno.
U „vlajkových lodí“ ČD, tedy vlaků SC Pendolino, nedochází v provozu k zásadním změnám. Na ostravské větvi je nově zrušen pár spojů s odjezdem z Prahy po 11. hodině, resp. z Ostravy po 15. hodině. V obou případech odjíždí zhruba v čase těchto spojů vlak kategorie IC. Zůstává tedy pět párů a šestý v neděli večer. Jízdní doba se zkracuje v obou směrech na 3h 12 min (tj. o 7 minut). Na brněnské větvi pak nedochází k prakticky žádným změnám, zůstávají dva páry SC do Vídně a jeden do Bratislavy. Zaturnusováno je i nadále pět jednotek ve skupinách TS641 a TS642.
Vlaky EC/IC na trati 270 jsou vedeny z Prahy v dvouhodinovém taktu s odjezdy v 6.06 až 18.06. Všechny byly přesměrovány zpět na Ostravu, čímž Valašské Meziříčí a Vsetín ztrácejí napojení na síť vlaků EC. Zároveň tak došlo k podstatnému rozšíření nabídky spojů na relaci Praha – Ostrava. Cílovými stanicemi vlaků jsou (kromě EC Praha do Varšavy a Comenius do Krakova) Bohumín, Žilina a Český Těšín. Zpět jezdí vlaky z Ostravy po dvou hodinách od 5.56 do 17.56. V obou směrech je systém doplněn prvním (z Prahy už ve 4.06), resp. posledním (z Ostravy ve 20.01) vlakem v kategorii Ex. Vlaky Detvan a Hutník zůstávají nadále vedeny po trati přes Havířov. Mimo takt dále jezdí pár vlaků IC 517/516 Leoš Janáček Praha-Holešovice – Bohumín a zpět v čase zmíněného zrušeného páru vlaků SC a v pracovní dny ve stejné trase rovněž IC 519/518 Manažer. Celkem se tedy po loňském útlumu rozšiřuje nabídky spojů EC/IC/Ex z Prahy do Ostravy z 6 na 10 párů. Zpřetrhané vazby se obnovují i na trati přes Jablunkovký průsmyk – z letošního EC Detvan je nabídka přeshraničního spojení v kategorii EC a IC rozšířena na 2,5 páru EC a 1 pár Ex vlaků spojujících Prahu se Žilinou.
Rozšíření provozu do Ostravy neznamenalo oslabení na vsetínské větvi. EC vlaky byly převedeny do kategorie Ex, přičemž Ex Košičan v Horní Lidči „převléká“ na Slovensko do kategorie EC. U těchto vlaků byl i ve směru ze Slovenska zaveden čtyřhodinový takt, oproti letošku jsou všechny vlaky posunuty o hodinu, takže z Prahy odjíždí vždy v lichou hodinu v přesném prokladu s ostravskými vlaky. Mezery po čtyřech hodinách v tomto prokladu doplňují kromě tradičního Ex 521/520 do Zlína a zpět nově Ex Šohaj Praha – Veselí nad Moravou a zpět a Ex Mojmír Praha – Luhačovice, resp. Veselí nad Moravou – Praha.
Rychlíky na trati 270 zůstávají v obdobném rozsahu, za zmínku snad stojí nově vzniklé večerní spojení do Vsetína vlakem R 621 Matalík. U nočních spojů se rovněž příliš nemění, pouze je omezeno zastavování některých vlaků v Zábřehu na Moravě a České Třebové. Na letní víkendy (čtvrtek a pátek z Prahy, pátek a sobota příjezd do Prahy) je z vybraných dnů rozšířen provoz páru R Vihorlat, který je současně převeden na trať přes Ostravu. Šírava vozí mezi Prahou a Přerovem dva lůžkové vozy relace Praha – Vídeň, Silesia nadále vozí jednou týdně vůz do Doněcku, zavedený březnovou změnou GVD 2006/2007.
Velké změny přicházejí na relaci Praha – Brno. U vlaků EC spočívá jediná úprava v pojmenování páru EC 174/175 Jan Jesenius, zato mezi expresy dochází téměř k revoluci. Stávajícícho Brněnského draka doplňuje systém pěti párů Ex vlaků většinou neznámých jmen, zastavujících ve stanicích Praha-Holešovice, Pardubice hl.n. a Brno hl.n. Soupravy jednotného řazení 4xB+Apee nedávají při ceně jízdenky Praha – Brno přes 200 korun velkou šanci na úspěch v konkurenci s autobusy. Situaci by mohly alespoň částečně zlepšit starší osobní vozy z Německa, jejichž odkoupení České dráhy připravují.
Další změnou v této oblasti je zrušení tradiční relace Brno – Hradec Králové převedením čtyř párů rychlíků na Prahu. Tyto vlaky mají v Pardubicích přestupní vazbu na rychlíky do Hradce Králové a Liberce. Od grafikonu rovněž mizí vlaky v neobvyklých relacích Praha – Pardubice – Letohrad a Praha – Svitavy (zůstává jen sudý vlak). Ostatní rychlíky mezi Brnem a Českou Třebovou, stejně jako mezi Brnem a Prahou přes Havlíčkův Brod zůstávají ve stávajícím rozsahu, a to včetně Jadranu do Splitu. U nočních vlaků dochází k převedení R Galileo Galilei do kategorie EN a přesměrování kmenové části z Prahy dále do Františkových Lázní namísto Drážďan, stejně jako k prodloužení z Bratislavy do Budapešti.
Co se hnacích vozidel týče, po rozdělení lokomotiv na osobní a nákladní zcela končí „laminátky“ v osobní dopravě. Na rychlících a osobních vlacích se dosud vyskytují turnusově právě na Brněnsku, zejména mezi Brnem a Břeclaví. Na vlacích Brno – Břeclav (– Vídeň) je nahradí řada 242.
Na královéhradecké trati přibývá jeden ranní rychlík (v 5.11 z Prahy) a mírně se upravuje omezení jízdy některých vlaků. Současně je o dva páry vlaků rozšířena nabídka přímého spojení Letohradu s Prahou. V souvislosti s uváděnými stavebními pracemi jsou všechny rychlíky výchozí z Prahy-Vršovic. Spojení do Polska přes Lichkov je z důvodu elektrizačních prací i nadále zrušeno. Zajímavostí je bezesporu nasazení trojice maďarských vozů (A+B+B) na vlaky R 657/966 v úseku Praha – Hradec Králové a zpět, které umožňuje jejich celodenní pobyt v Praze mezi příjezdem a odjezdem do Budapešti na rychlíku Pannonia.
Provoz EC vlaků na trati 090 zůstává při starém, mění se pouze nejvzdálenější konečná páru EC 370/371 z dánského Aarhusu na německé lázně Binz na ostrově Rujana.
Mezi rychlíky dochází k rozdělení ramen několika spojů z Moravy na Krušnohorsko a opětovnému zajíždění těchto vlaků na ústecké hlavní nádraží, kde je vyměněno dvousystémové „eso“ za „peršinga“. Úpravou procházejí noční spoje: Johannes Kepler jezdí nově až do švýcarské Basileje, do kategorie EN přechází i Kopernikus, který vozí též přímé vozy do Amsterdamu.
Rychlíky po druhém břehu Labe jezdí v nezměněné podobě, jen doplněné o večerní vlak do Ústí nad Labem a ranní zpět do Kolína.
V souvislosti se stavební činností na pražském hlavním nádraží jsou všechny rychlíky na trati 170 z Prahy výchozí. Část z nich bude v úseku Plzeň – Kozolupy během stavebních prací nahrazovat osobní vlaky. Na několika vlacích se řada 363 opět podívá s rychlíky až do Chebu, kde je oběh propojen s vlaky na trati 140.
Ve směru na Domažlice přibývá jeden ranní pár rychlíků Praha – Norimberk. Současně jsou od nového GVD všechny čtyři páry pojmenovány, na trať se vrací mimo jiné už dlouho „opuštěný“ Albert Einstein, ačkoliv cílová stanice jeho vlaku zůstává v Mnichově. Z pohraniční stanice Furth im Wald do německého vnitrozemí přebírá vozbu vlaků společnost Regentalbahn s novými lokomotivami EuroRunner, v soupravách budou řazeny i vozy této společnosti.
Na rameni do Klatov dochází také k zajímavé změně, dva rychlíky z Prahy jsou v dosud nevyužitých trasách prodlouženy až do Železné Rudy-Alžbětína. Ve směru zpět se jedná dokonce o tři přímé spoje do Prahy.
Ve směru do Českých Budějovic se kromě zavedení nového nedělního páru rychlíků ve večerních hodinách nic zásadního nemění. Konečná stanice letního R Šumava se přesouvá z čtyřtisícových Volar do zaniklé osady Nové Údolí a vozit ho má namísto tradičních „zamračených“ řada 742.
Ze směru od Strakonic je nově prodloužen R Petr Vok až do Gmündu, kde doplňuje dva přímé vlaky do Vídně. V trati České Budějovice – České Velenice budou tyto vlaky i nadále vedeny v nezávislé trakci (ř. 749).
Na trati 200 je zrušen víkendový R 1591 Sušice – Beroun a vlaky R 893/798 v úseku Beroun – Rakovník. Cíl všech rychlíků je sjednocen na České Budějovice. Výjimkou je nadále R Otava, který bude nově jezdit pouze od května do září, stále však v klasické soupravě se „zamračenou“ v čele. Z Prahy tento vlak pojede o hodinu později, zpět dokonce o dvě. V obou případech je ale v jeho dnešní trase zaveden rychlík do/z Českých Budějovic.
Základní nabídka rychlíkových spojů mezi Brnem a Bohumínem je rozšířena v ranních hodinách a jsou vyplněny některé „mezery“ v hodinovém taktu. Na odbočné větvi do Olomouce je hodinu uspíšen první vlak R 903. Počet vlaků pokračujících z Olomouce do Jeseníku je rozšířen o jeden pár.
Změny na trati 330 se omezují na rozšířené zastavování obou EC vlaků o Hodonín a Staré Město a časový posun dvou spojů této kategorie. Mezi rychlíky dochází jen k mírnému rozšíření o jeden pár vlaků. Na trati 225 mezi Českými Budějovicemi a Jihlavou rozšiřuje nabídku spojů nový R Hejtman (v 6.58 z Havlíčkova Brodu, v trase nedělního R 1561 zpět). Na trati 310 zůstává rychlíková doprava až na časové posuny ve stávajícím rozsahu. Novinkou je posun návozu klasické soupravy se „zamračenou“ v čele na nedělní spěšný vlak ze soboty na neděli, kdy odjede místo ráno z Olomouce až na R825. Na zpátečním Sp 1630 budou přes Bruntál jezdit dokonce vozy Aee a Beer, pokračující dále do Brna. Rychlíkové spoje mezi Ostravou a Jeseníkem byly rozšířeny tří na čtyři páry. Relaci Pardubice – Liberec vozí i nadále motorové vozy 843 s dvěma přípojnými Btn753, v úseku Jaroměř – Pardubice je část spojů v pátek nově posílena o sestavu 854+Btn. Rychlíky mezi Prahou, Turnovem a Tanvaldem jezdí ve stávajícím rozsahu, ruší se pouze omezení večerního vlaku do Turnova. Na trase Nymburk – Rumburk dochází k rozšíření provozu mezi Novým Borem a Rumburkem – nově přes legendární Jedlovou jezdí celotýdenně tři a v pracovní dny dokonce čtyři páry přímých vlaků; část vlaků je navíc převedena zpět do kategorie R. Další omezení nastává na rychlíkovém rameni Praha – Slaný – Most, v pracovní dny zde už zbývá jen jeden pár spěšných vlaků. Na trati 120 (resp. 124) dochází v Praze k přesměrování tří vlaků z hlavního na Masarykovo nádraží, čímž dálková doprava zcela opouští známý „Pražský Semmering“.