naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 2. 12. 2023
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » železnice » logistika » kombinovaná doprava na veletrhu transport logistic 2009

Kombinovaná doprava na veletrhu Transport Logistic 2009

text a foto: Lukáš Soukup
vloženo: 9. 7. 2009

Jako doplnění článku o železničních vozidlech představených na veletrhu Transport Logistic 2009 uveďme v krátkosti ještě novinky představené na poli kombinované dopravy. V tomto případě bylo zastoupení skutečných exponátů v areálu výstaviště znatelně slabší než v předešlých dvou ročnících. Na venkovní ploše byla kombinovaná doprava zastoupena již popsanými kontejnerovými vozy a několika typy nádržkových kontejnerů.

V segmentu nádržkových kontejnerů zcela dominovaly výrobky firmy Feldbinder Spezialfahrzeuge. Z dílny FFB pocházela většina vystavených silničních návěsů, nádržkových výměnných nástaveb i silo-kontejnerů podle norem ISO. Kontejnery se liší podle konstrukčního materiálu na ocelové nebo hliníkové a podle způsobu vyprazdňování buďto stlačeným vzduchem nebo jen pomocí sklopného chassis. Silo-kontejner CONT 28.20 je konstruován z oceli, s obsahem 28 m3, celková hmotnost může dosáhnout 38 t a je určen pro přepravu potravin. Pro přepravu nepotravinářského práškového zboží naopak slouží silo-kontejner CONE o obsahu 43 m3.

Silo-kontejner CONT firmy FFB. Další silo-kontejner na chassis téhož výrobce.

V prostorách mezi jednotlivými výstavními pavilony pak bylo možno shlédnout ještě několik jednotek pro kombinovanou dopravu. Firma UNIT45 vystavovala ze svého širokého parku kontejnerů s délkou 45' a šířkou 2,55–2,60 m dva typy. V prvním případě se jednalo o tzv. dry box – tedy o klasický kontejner na běžné zboží vybavený novým typem hydraulicky ovládaných bočnic výklopných směrem vzhůru. Umožňují přístup k celé šíři ložného prostoru a na rozdíl od kontejnerů s plachtovými bočnicemi disponují samozřejmě vyšší pevností. Použitý systém je patentovaným řešením rakouské firmy Wingliner (www.wingliner.com). Jde o technicky náročné řešení, takže cena kontejneru se pohybuje v rozmezí 12–15 tis. EUR, tj. několikanásobek ceny kontejnerů klasické konstrukce. Druhým kontejnerem byl reefer (chladící kontejner) – první svého druhu, který plně vyhovuje náročným požadavkům pro dopravu zkazitelného zboží, a který je vybavený zesílenou izolací splňující standardy ATP FRC.

Kontejner firmy UNIT45 s hydraulicky výklopnými bočnicemi. Chladící reefer kontejner stejného výrobce.

Jeden z vedoucích výrobců silničních návěsů a nástaveb, německý Schwarzmüller, rovněž vystavil návěs vhodný pro přepravu po železnici. Šlo o plachtový návěs RH 140 s délkou 13,620 m a s podlahou upravenou pro přepravu ocelových svitků až do průměru 2,1 m. Při přepravě v kapsovém voze vyhovuje návěs profilu P 400.

Plachotvý návěs RH 140.

Firma Cronos, zajišťující pronájem kontejnerů, představila v praxi vlastní systém Car Rack pro přepravu automobilů v námořních kontejnerech. Proti několika jiným obdobným systémům je výhodou využití jakéhokoli kontejneru bez nutnosti předchozích úprav, jako je instalace různých úchytů apod. Jde o druh palety, opatřené na jedné straně kovovými válečky a na zbývajících stranách otvory pro vidlice. Manipulaci s paletou zajišťuje běžný vysokozdvižný vozík. Automobily nejdříve postupně najedou na sklopná stání, která jsou následně sklopena do přepravní polohy a celý rack je naráz zasunut do kontejneru. Prázdné racky se opět přepravují v kontejnerech a to až po sedmi kusech.

Paleta systému Car Rack firmy Cronos „v akci“.

Silniční vozidla bylo možno shlédnout i uvnitř výstavních pavilonů. Německý výrobce nástaveb Wecon představil výměnnou nástavbu s délkou 7,45 m s obchodním názvem DUKE. Výměnná nástavba s označením WPR 1360 SG pak sloužila přímo jako stánek dotyčného výrobce. Nástavba má celkovou délku 13,570 m, šířku 2,55 m a výšku 2,75 m, umožňující přidělení kódu C 30 pro přepravu na kontejnerových vozech, což je nutné s ohledem na omezenou prostorovou průchodnost na některých tratích na Apeninském poloostrově. Tyto nástavby jsou dodávány ve velkém počtu především italské spedici Ambrogio.

Výměnná nástavba Wecon DUKE. Výměnná nástavba WPR 1360 SG jako součást expozice.

Největší evropský a tedy i světový výrobce výměnných nástaveb Krone, předvedl mimo jiné izotermickou výměnnou nástavbu Fresh Box s délkou 7,7 m. Sendvičová konstrukce stěn o šířce pouhých 30 mm nese označení Duoplex Steel.

Izotermická nástavba Fresh Box firmy Krone.

Kromě skutečných exponátů bylo možné v Mnichově navštívit samozřejmě i expozice většiny rozhodujících firem podílejících se nějakým způsobem na kombinované dopravě na železnici a silnici v rámci Evropy. Své zastoupení zde měli hlavní operátoři kombinované dopravy jako Kombiverkehr, Transfracht, Hupac atd. Zcela novou síť vlaků spojujících přístavy Hamburk a Bremerhaven s německým vnitrozemím začala letos nabízet firma Kali-Transport Gesellschaft mbH pod názvem Baltic-Train.

RCA z holdingu ÖBB prezentoval například rozrůstající se síť systému založeném na horizontální překládce jednotek Mobiler a nebo systém ISU – Innovativer Sattelauflieger Umschlag – pro překládku běžných silničních návěsů na kapsový vůz.

Zastoupeny byly i projekty zabývající se vývojem nových řešení pro kombinovanou dopravu. Tellibox je zaměřen na novou ložnou jednotku, která by měla být určena pro přepravu na silnici, železnici i vodních cestách, s vnitřní výškou 3 m, ložným prostorem 100 m3, s vrchními fixačními prvky, možností stohování atd.

Projekt FastRCargo se zabývá možností uplatnění systému horizontální překládky jednotek (kontejnerů nebo výměnných nástaveb) mezi železnicí a silnicí. Prototyp zařízení, vyráběný firmou Dautel, by měl být představen v Hamburku během letošního listopadu.

Na jiné technologii překládky je založen systém Modalohr od francouzského výrobce LOHR. Systém je v provozu na dvou linkách, a to mezi Orbassanem (Itálie) a Aiton (Francií) a nověji je pod názvem Lorry Rail provozován z Perpignanu (Francie) do Bettemburgu (Lucembursko). V druhém případě jde již o přepravu samotných návěsů bez tahačů a posádek, tak jako tomu je stále částečně u první linky. V plánu je prodloužení linky do přístavu Lübeck s návaznou přepravou návěsů trajektem až do Švédska.diskuse k článku

založit diskusi