© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Mechanická vjezdová a odjezdová návěstidla patří i v jednadvacátém století k celkem běžnému koloritu našich stanic. Nejčastěji se s nimi setkáme ve stanicích neelektrizovaných tratí, vzácně na elektrizovaných (tratě č. 020 a 220), ale na elektrizované dvoukolejné trati se dnešních dnů dožila jen v jedné jediné stanici – Říčanech u Prahy. Avšak vzhledem k postupující výstavbě tzv. 4. tranzitního koridoru (viz zde a zde) jsou i jejich dny sečteny, neboť v souvislosti s přestavbou stanice bude v nejbližší době uvedeno do provozu nové, byť jen provizorní, zabezpečovací zařízení, a vjezdová i odjezdová mechanická návěstidla zde budou nahrazena světelnými, která už jsou ve stanici osazena.
Úplně posledními „mechanikami“ na dvojkolejných elektrizovaných tratích tak zůstanou pouze oddílová mechanická návěstidla i s mechanickými předvěstmi odboček Železný most a Záběhlice na trati 221 a německé mechanické uzávěry koleje v Sokolově.
Přitom ještě v relativně nedávné historii, koncem osmdesátých i počátkem devadesátých let dvacátého století, nebyla mechanická návěstidla v obdobných i důležitějších stanicích až takovou vzácností – připomeňme si například Prahu-Hostivař, Prahu-Malešice, Prahu-Vršovice seřaďovací nádraží, severní zhlaví pražského Hlavního nádraží, nebo třeba stanici Rohatec na trati Břeclav – Přerov.
Několik následujících fotografií nám připomene provoz v Říčanech na přelomu dvacátého a jednadvacátého století.
Na snímku Jana Boneva opouští 19. 6. 2005 s „víkenďákem“ Říčany 141.058, pro tuto trať řada naopak velmi typická. Vzhledem k současnosti pražských „bobin“ je možná i toto minulostí. |
Aktuální situaci v Říčanech zachycují tyto snímky ze soboty 4. března 2005.