© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Linecké železárny VoestAlpine jsou dlouholetým a významným odběratelem ostravského a polského černého uhlí, určeného pro výrobu koksu, nezbytného pro hutní výrobu. Ostravské uhlí (v posledních letech dodávané z oblasti Karviné) bylo až do těchto dní vždy tradičně přepravováno železnicí přes hraniční přechod Horní Dvořiště – Summerau, naproti tomu uhlí polské je již řadu let přepravováno přes Břeclav. Ovšem první srpnové dny letošního roku znamenají pro černouhelné vlaky přes Českomoravskou vysočinu a po někdejší koněspřežce z Českých Budějovic derniéru, a proto věnujme jejich historii několik následujících řádků.
Celá moderní historie provozu na tomto poměrně dlouhém rameni je poznamenána chronickou stavební a výlukovou činností v ČR a Rakousku. Tradičním ramenem těchto přeprav bývala trasa Ostrava – Přerov – Česká Třebová – Praha – Tábor – Horní Dvořiště, a to až do konce 90. let, kdy s probíhající stavební činností na 1. a 3. tranzitním železničním koridoru (Přerov – Praha) a po roce 2006 též 4. tranzitním železničním koridoru (Praha – České Budějovice) kdy došlo k její změně na méně exponované tratě Přerov – Brno – Havlíčkův Brod – Jihlava – Veselí nad Lužnicí a dále na Horní Dvořiště.
Touto změnou se tak dostaly poměrně těžké a dlouhé vlaky, tvořené zpravidla soupravami vozů řady Eas, a v dřívějších dobách i Falls, i na část někdejší českomoravské transverzální dráhy mezi Jihlavu a Veselí nad Lužnicí, mimo jiné charakteristickou svými červeno-žlutými budovami jednotného stylu. Další změnou bylo zahájení elektrického provozu na trati České Budějovice – Horní Dvořiště – Summerau, v roce 2001, jež umožnilo nasazovat do čela vlaků dvojice lokomotiv řady 230 a 240, spojených kabelem mnohočlenného řízení a ovládané jedním strojvedoucím.
I tento provoz byl ovšem často narušován výlukovou činností, především nekonečně se opakujícími mi nepřetržitými výlukami na trati z Českých Budějovic do Lince. Snad každý rok se na této jednokolejné trati koná alespoň jedna nepřetržitá výluka, a to buď na české nebo rakouské straně (případně na obou). To znamenalo, že během těchto období musely být uhelné vlaky odkláněny na hraniční přechod Břeclav, což neomylně naznačovalo budoucí trend a události. Jako zajímavost lze též uvést, že naopak při výlukách v oblasti Břeclavi, případně vídeňského uzlu nebo trati Vídeň – Linec (Westbahn) byly na Vysočinu a do jižních Čech odkláněny i vlaky s polským uhlím pro stejného příjemce.
Zde je třeba uvést velmi důležité datum: 4. duben 2005. Toho dne převzala na rakouském úseku dopravu vlaků společnost LogServ, neboli dceřiný dopravce lineckých železáren (viz článek ČD spolupracují s dalším zahraničním „třetím“ dopravcem). Zpočátku nedošlo směrem k ČD a později ČD Cargo k žádné změně, neboť tehdy malému a začínajícímu dopravci vozba na krátkém rameni, navíc s loženými vlaky po spádu vyhovovala. Naopak dlouhé rameno přes Vídeň do Břeclavi, navíc zatížené rozsáhlými stavebními pracemi ve vídeňském uzlu a na celé Westbahn, pro něho znamenalo zbytečnou komplikaci. Tato situace se ovšem začala pomalu měnit, a to jednak díky růstu firmy a zvyšování počtu hnacích vozidel, a též díky zlepšování parametrů tratě Břeclav – Vídeň – Linec. Proto začalo být jen otázkou času, kdy ke změně, která příjemci a zároveň majiteli uhlí (a především též LogServu) přinese výrazné snížení nákladů na přepravu, dojde.
Definitivní „ránu z milosti“ této variantě přinesla „tradiční“ nepřetržitá výluka na dvořišťské trati, vyvolaná stavebním pracemi na rakouské straně, která probíhá ve dnech 6. srpna až 9. září 2012. Během ní došlo opět k přesměrování těchto vlaků na hraniční přechod Břeclav, ovšem s tou změnou oproti minulým letům, že po jejím ukončení již nedojde k návratu na Horní Dvořiště.
Tato nová situace bude mít velmi vážné důsledky pro ČD Cargo, a to nejen v oblasti Českobudějovicka, které ale každopádně zasáhne nejcitelněji. Je neoddiskutovatelnou skutečností, že tyto těžké vlaky, vedené zpravidla v počtu čtyř dvojic denně, tvořily jakousi páteř celé nákladní dopravy nejen na trati České Budějovice – Horní Dvořiště, ale i směrem na Jihlavu a Havlíčkův Brod. Po jejich „zmizení“ tak v celém regionu jižních Čech zbyde již prakticky jen přeprava vozových zásilek, především dřeva ze šumavských lesů, doplňovaná několika málo relačními vlaky z Českých Budějovic do Lince a Welsu, případně nepravidelnými přepravami PHM z Mostu a Kralup různým příjemcům v Rakousku a automobilů z ČR a Německa do slovinského přístavu Koper. Otázkou se tedy stane sám smysl existence rozsáhlého provozního zázemí ČD Cargo v Českých Budějovicích, a to jak lokomotivního, tak zejména personálního. Dále tato změna velmi pravděpodobně zasáhne do početního stavu letitých „laminátek“, jejichž využití a potřeba poklesne skutečně velmi citelně.
Úplně posledním loženým vlakem, který projel tuto tradiční trasu, byl Pn 47545, který vyjel z dolu ČSM v sobotu 4. srpna 2012 krátce před polednem, a přes státní hranici u Českého Heršláku opustil ČR v neděli 5. srpna v 15:28. Definitivní tečku pak znamenal vyrovnávkový vlak Vn 47544, který vyjel z Horního Dvořiště v neděli 5. srpna v 16:13 (hranici přejel v 14:53, takže oba poslední vlaky se potkaly v Horním Dvořišti) a na Důl ČSM dorazil o den později, v pondělí 6. srpna ve 13:50.
Celá tato historie bohužel též ukazuje na systémové nedostatky současné české železnice, kdy jsou na jednu stranu vynakládány enormní prostředky do budování tzv. tranzitních koridorů, aby pak na druhou stranu nebyly vytvářeny podmínky pro „každodenní“ nákladní dopravu, která je doslova „vyháněna“ na silnici, případně koleje sousedních států (jako se to stalo v tomto případě).