© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Stejně jako loni se můžeme i letos těšit na množství výluk na železnici, které sice znepříjemňují život běžným cestujícím, ale současně umožňují příznivcům kolejové dopravy setkání s neobvyklými vlaky na tratích s jinak monotónním provozem. Jak už první měsíce roku 2007 napověděly, takových akcí bude letos opravdu požehnaně.
V této reportáži zavítáme na jednu z prvních letošních výluk okořeněných odklonovou vozbou – mezi Mladou Boleslav a Mnichovo Hradiště. Připravované uzavření přechodu v Lichkově za účelem elektrizace polské části tratě dost možná urychlilo rekonstrukci kolejí na souběžné trati přes Měziměstí (opět na polském území), kam má být poté přesunuta velká část zátěže. Na tuto akci v polovině března navázala výluková činnost na další spojnici s Polskem – mezi Raspenavou a Frýdlantem v Čechách. Nákladní vlaky se tak stále přesouvaly mezi těmito třemi přechody, což by samo o sobě nebylo až tak výjimečné. Souběžně s poslední uvedenou výlukou ale proběhla další výluka, související s rekonstrukcí výhybek v Mladé Boleslavi-Debři a kolejí v okolních úsecích. Ta od 26.3. rozdělila obvyklé rameno nákladní dopravy Liberec – Nymburk na dvě části. Vzhledem k současnému uzavření přechodu ve Frýdlantě bylo tedy nutno vozit odklonem jen zlomek běžné zátěže.
Průběžné nákladní vlaky byly odkloněny z Turnova přes Libuň a Jičín do Velelib a Nymburka, vlaky s auty do Polska byly z Mladé Boleslavi trasovány přes Dolní Bousov do Bakova nad Jizerou a dále po své trase, písek z Jestřebí byl veden přes Českou Lípu do Děčína a konečně písek z Libuně byl místo na Turnov směřován na Jičín a Nymburk. Zmenšený objem zátěže z Liberce stačily přes Jičín odvézt noční vlaky, nové Škodovky pro výluku na návazné trase jezdily přes Meziměstí a tak na Turnovsku bylo zvláštností jen uvěznění dvou pražských „zamračených“ (749.180 a 181) pro vozbu rychlíků do Tanvaldu.
Podstatnou změnou byl konec výluk ve Frýdlantě ke 30.3. a tedy návrat tranzitní zátěže zpět do trasy přes Liberec. Od následujícího dne byl zaváděn přes Jičín i denní pár vlaků Pn 63411/64302, což zejména v pracovní dny nebylo nic jednoduchého. Hustá osobní doprava a malá propustnost na tratích Turnov – Jičín a Jičín – Nymburk vedla ke zpožďování osobních vlaků. Proto byla většina zátěže provážena v noci, což si zase vyžádalo zrušení výluky dopravní služby v několika stanicích a odbočkách.
Nasazení hnacích vozidel v nákladní dopravě nebylo žádným překvapením – písek z Libuně a auta z Mladé Boleslavi vozila řada 742, o vlaky s pískem z Jestřebí se postaraly zejména „brejlovce“ z Děčína a České Lípy a průběžné vlaky z Liberce do Nymburka vozila dvojice strojů turnusové řady – 742.156+342, doplněná přežívajícími 751.095+210 a v době výluky jedinou dvojicí „brejlovců“ 753.073+301. Právě poslední mohykáni řady 753 vozili pravidelně zmíněný denní pár nákladních vlaků do Nymburka.
Konec výluky ve čtvrtek 5. dubna přinesl návrat k běžnému provozu jen na pár dní. Hned 10.4. totiž z důvodu opravy přejezdu v úseku Bakov nad Jizerou – Mnichovo Hradiště začala další, tentokrát čtyřdenní výluka. Ta sice umožňovala průjezd vlaků z Jestřebí do Nymburka v běžné trase, ale jinak se více méně shodovala s předchozí akcí. Větším rozdílem bylo akorát trasování vlaků s auty spirálou z Boleslavi přes Nymburk a Jičín do Turnova. Obdobné bylo i nasazení vozidel a tak zvláštností zůstala akorát jedna nečekaná jízda autovlaku Nex 47204 přes Doksy a Mimoň namísto kostrbaté cesty přes Nymburk a Jičín.
13.4. se s koncem výluky provoz vrátil do původních kolejí a rachot těžkých nákladních vlaků na lokálkách kolem Jičína zase na nějaký čas utichnul.