© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Rozsáhlá výluková činnost posledních let nepolevila ani v roce 2009, a tak opět po celé zemi vyrazila na neobvyklé tratě řada zajímavých osobních i nákladních odklonových vlaků. Radost hrstky železničních fandů je v takových případech ovšem jen malou náplastí na nepříjemné komplikace v každodenním provozu, které stále častěji odrazují od používání železnice cestující i přepravce. Nepříznivý stav má původ v dlouhodobě zanedbaném stavu sítě, nemalou měrou se však podílí i omezený rozpočet SŽDC, dovolující opravovat tratě jen v nejnutnějším rozsahu. V praxi tak dochází každoročně k výlukám stejných úseků, při nichž se realizují jen dílčí opravy.
Nejinak tomu bylo letos v okolí Turnova, kde je provoz od jara omezován výlukami na všech okolních tratích. Hned dvě z nich přiměly nákladní vlaky mezi Libercem a Bakovem nad Jizerou využít sklonově náročné trasy přes Novinu, Mimoň a Doksy. Poprvé se tak stalo už v druhé polovině dubna, kdy mezi 20. a 24. dubnem probíhaly opravné práce mezi stanicemi Bakov nad Jizerou a Mnichovo Hradiště. Při této výluce se část zátěže nákladních vlaků mezi Libercem a Nymburkem vydala přes Turnov a Jičín, část právě přes Novinu. Další a podstatně delší výluka následovala už v květnu, konkrétně od 5. do 24. května probíhala pracovní činnost mezi Turnovem a Libercem (10 dní pouze Turnov – Hodkovice nad Mohelkou). Náplní této výluky byla především rekonstrukce jedné koleje a tří výhybek na turnovském zhlaví žst. Sychrov, dále rekonstrukce přejezdů v Jeřmanicích a v Doubí u Turnova, oprava izolace mostku v Sychrově, opravy bezstykové koleje a čištění skalních svahů.
Na odklonové trati Liberec – Výhybna Žizníkov – Bakov nad Jizerou byly naplánovány trasy pro pravidelné vlaky Nex 47204, Nex 47205, Vn 47218, Pn 63411, Pn 63413, Pn 64300 a Pn 64302 a pro možnost jízdy nočních vlaků v potřebné dny zrušena výluka služby dopravních zaměstnanců ve stanicích. Odstranění deponovaných vozů z Rynoltic umožnilo po delší době využít tamější 3. kolej k dopravním účelům. Kromě běžných „směsek“ pro Liberec (resp. přechod Zawidów) a souprav ložených i prázdných autovozů zpestřily odklonový provoz i různé ucelené vlaky a zajímavé zátěže. Předně to byly tři ložené vlaky o hmotnosti téměř 1 400 tun s už tradičním nákladem močoviny z litvínovského Unipetrolu RPA (dříve Chemopetrolu) do polských Żarů a dvě vyrovnávkové soupravy k nim, dvě soupravy prázdných „cibulí“ od sody v relaci Řetenice – Janikowo a tři vlaky cisteren z Neratovic do Polska. Přes Novinu projely ve dvou dílech i cisterny s naftou z Gdańsku do Chlumce nad Cidlinou a jedna vyrovnávka v opačném směru. Za zmínku rozhodně stojí i jedna přeprava uhlí z nedalekého Turoszówa do Smiřic vlakem o hmotnosti přes 1 420 tun a několik ucelených souprav z Liberce do vnitrozemí. Výčet lze uzavřít neobvyklým vlakem z doprovodných vozů vojenských přeprav, o kterém pojednává článek Vojenská přeprava po trati č. 132. Za dobu květnové výluky projelo přes Novinu na 104 nákladních vlaků, které svými 60 000 tunami na krátký čas oprášily zašlou slávu „Severočeské transverzálky“.
Vozba nákladních vlaků odklonem letos v celé délce připadla strojům z libereckého provozního střediska (PJ Nymburk) a v rozhodující míře ji zajistily druhým rokem opět turnusové „brejlovce“ řady 753, letos posílené o novinku v podobě dvojice lokomotiv řady 750, v tomto případě 750.103+277. Svým dílem přispěly pochopitelně i „kocoury“ řady 742.