© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Nevelký kraj mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví se kromě atraktivní oblasti Kokořínska může pochlubit třeba také zajímavou historií železniční dopravy, která má do dnešních dnů „na svědomí“ i dvě zrušené tratě.
Zvlněnou krajinu v okolí Mšena v 60. a 70. letech 19. století jen nesměle „olízly“ důležité železniční tratě Turnovsko-kralupsko-pražské dráhy z jihu, České severní dráhy ze severu a nakonec Rakouské severozápadní dráhy ze západu. Následující období konce 19. století ovšem nesmírně přálo rozvoji místních drah, a tak se hned celé sítě tratí dočkala i do té doby zemědělská oblast. Hnacím motorem jejich stavby byl ovšem průmysl, který postupně dorazil i na venkov. V oblasti širšího Polabí se zejména dařilo cukrovarnictví.
Roku 1868 byl založen cukrovar v Dolním Cetně na Strenickém potoce, který o pár kilometrů dále po proudu už tehdy překračoval impozantní viadukt v Krnsku. Po několika letech ale začal podnik pociťovat potíže s dopravou a začal se proto poohlížet po železnici. Údolím Strenického potoka připravovaná trať Mladá Boleslav – Litoměřice se realizace nedočkala, a tak cukrovar na přelomu 80. a 90. let rozhodl o stavbě vlečky, která měla podnik napojit na trať Praha – Turnov. Namísto původní varianty připojení v Krnsku zvítězilo vedení kolejí do Chotětova. Během roku 1881 byla osmikilometrová sklonově náročná trať (sklon až 25 ‰) postavena a už v září zprovozněna.
Opravdový železniční boom nastal v kraji ale až o nějakých 15 let později. Ke konci století se po několika neprosazených úvahách podařilo prorazit myšlence stavby trati Mělní – Mšeno s odbočkou do Střednice. V letech 1896–7 byla dráha v délce 24 km s 3km odbočkou vystavěna a v létě téhož roku zprovozněna, aby již na podzim umožnila obsluhu hned několika cukrovarů v okolí. Ty ostatně byly i u vzniku trati, provoz však připadnul na bedra navazující Rakouské severozápadní dráze.
Ve stejné době místní obce a podnikatelé (včetně pivovaru Podkováň) připravovali a rovněž se zemskou garancí realizovali 15 km dlouhou trať Mšeno – Dolní Cetno, po které začaly vlaky jezdit po etapách do prosince 1897. Hlavní trať přes Chotětov provozovala už tehdy Česká severní dráha, která odkoupila a na parametry místní dráhy upravila vlečku do Dolního Cetna. Provoz pak zajišťovala v celém úseku Chotětov – Mšeno.
Trať odbočovala z rozšířeného nádraží v Chotětově a střídavým stoupáním a klesáním procházela po polích do tříkolejné zastávky nákladiště Bezno, která v počátcích provozu sloužila i jako stanice. Podobný chrakter mělo i pokračování do Strenic, kde bylo rovněž tříkolejné nákladiště se zastávkou. Odtud koleje pokračovaly strmým spádem 25 ‰ do údolí Strenického potoka, kde se nacházela čtyřkolejná stanice Dolní Cetno s vlečkou do cukrovaru. Proti proudu potoka trať už pokračovala jen v mírném stoupání do dvoukolejné zastávky nákladiště Podkováň, velmi podobné stanice Skalsko a dále do Mšena.
Zlatý věk lokálek v oblasti završila stavba trati Skalsko – Mladá Boleslav – Stará Paka, která odbočila z nového nádraží v Sudoměři-Skalsku v roce 1905. S ní pod Kokořín poprvé zavítaly státní dráhy a předznamenaly tak brzké převzetí provozu na zbylých tratích a postupné zestátnění.
Už během hospodářské krize ve 30. letech 20. století byl výrazně utlumen provoz na odbočce Lhotka u Mělníka – Střednice. Větší problémy měly ale přijít až po roce 1945. Uzavření cukrovaru v Dolním Cetně v roce 1958 přineslo úpadek dopravy mezi Skalskem a Chotětovem, který společně se špatným stavem trati vyústil v roce 1970 v zastavení veškerého provozu (ve stejný rok skončil provoz také do Střednice). Provozuschopné zůstaly jen koncové úseky Skalsko – Podkováň a Chotětov – Bezno. V Bezně ještě nakládala Mototechna automobily. V roce 1974 byla trať zrušena a zmíněné úseky se pak staly „parkovištěm“ pro autovozy mladoboleslavské Škody.
Čas šel ale nemilosrdně dál, postupně zmizela většina kolejí a těleso pohltila vegetace a asfalt. Ubylo i dochovaných budov, odjely poslední odstavené vozy a za své vzala i rezavá „pětasedma“ 475.1134, jako zjevení odstavená u Podkováně. Správa železniční dopravní cesty již vlastní v ose trati jen několik málo izolovaných pozemků, o zbývající se dělí velice pestrá struktura majitelů – od Škody Auto, které zbyla část majetku z dob odstavování vozů na trati, přes podkováňský pivovar, Pozemkový fond, Vodovody a kanalizace, jednotlivé obce až po množství soukromých osob.
Zhruba 1 200 metrů kolejí ze Skalska ke starému nádraží Skalsko je péčí Mladoboleslavského železničního spolku udržováno a postupně obnovováno do takového stavu, který umožní chystaný koněspřežný provoz v tomto úseku. V krátkém úseku již byla kolej vysypána pískem a nové „hnací vozidlo“ odzkoušeno. V posledních letech se objevila také iniciativa na stavbu cyklostezky od Jizery v osách zrušené vlečky Brodce – Chotětov a tratě Chotětov – Skalsko.
Následující snímky pocházejí z 28. listopadu 2009.