naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 15. 10. 2022
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

z nejčtenějších

Singapur a kolejová doprava 22. 5. 2023
ŠKODA 15T je zde! 17. 9. 2008
Autotec 2006 – těžké nákladní automobily 25. 6. 2006

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2023
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » železnice » provoz » vlakem na tovačovský portál

Vlakem na Tovačovský portál

text a foto: Rostislav Kolmačka, KMD
vloženo: 14. 8. 2007

Po více než měsíčních přípravách vyrazily dne 11.8.2007 veřejné osobní vlaky na trať z Kojetína do Tovačova, aby odvezly návštěvníky (nejen) folkového festivalu Tovačovský portál. Letošní Portál byl v pořadí už devátý, a ačkoliv se myšlenka zrodila již dříve, až letos se podařilo vypravit zvláštní vlaky na trať, kde je od roku 1981 pravidelná osobní doprava zastavena.

I přes, myslím, dostatečnou propagaci jízd vlaků se akce potkala s poměrně nízkým zájmem veřejnosti – snad to lze přisuzovat zpočátku méně příznivému počasí a tomu, že byl čas dovolených a v nedalekém okolí se konalo několik dalších menších akcí pro veřejnost. Naopak poměrně slušný byl zájem příznivců železniční dopravy, kdy v páru spojů pro fotografy cestovalo přibližn po třiceti cestujících. Další zaznamenávali jízdy vlaků souběžnými jízdami na kole, motocyklu i automobily, ti však ekonomickému zdaru podniku příliš nepomohli.

Průběh jízd byl přibližně takový, jak popisují následující řádky.

Jako první se v 8:18 vydal do Tovačova samotný vůz 810.395, který byl „zapůjčen“ z oběhu vozidel trati Kojetín – Valašské Meziříčí, a který by jinak v Kojetíně hodinu stál.

Sólo motorový vůz 810.395 při pobytu v Tovačově.

Druhý vlak, vypravený kvůli návozu vozidel už ze Zlína, byl složen z motorového vozu 810.271 (poslední provozní své řady v unifikovaném červeném nátěru se širokým žlutým pruhem) a dvou přípojných vozů, z toho jednoho cyklovozu. V 10:12 odvážel toho dne nejvíce cestujících; skvělou atmosféru v prostředním voze vytvářela kapela Dojem, která, stejně jako předešlou hodinu na kojetínském nádraží, vyhrávala jeden hit za druhým. Zpět z Tovačova se vlak vracel v 11 hodin; cestujících nebylo mnoho, velkou část tvořily děti.

Již objetá souprava v čele s 810.271 připravená na odjezd z Tovačova.

Třetí spoj, původní plánovaný také s přípojnými vozy, byl pro nízké obsazení vypraven pouze sólo motorovým vozem (téměř plně využitým), odjezd byl asi 20 minut opožděn, protože jsme čekali na návštěvníky Portálu, kterým v Přerově ujel vlak. Odjíždělo se tedy zhruba ve 12:30. Zpět se motorový vůz 810.271 vracel jako „fotovlak“. Kromě asi pětadvaceti fotografů, kteří platili dvojnásobné jízdné, se vezlo i několik cestujících z řad veřejnosti. Odjezd z Tovačova byl ve 12:55, cestou motorový vůz fotografům zapózoval na šesti místech trati.

Čvrtý pár vlaků byl zahájen opět „fotojízdou“ do Tovačova (odjezd z Kojetína 13:30), ale také se vezli i běžní cestující. Motorový vůz byl opět téměř plný, díky časové úspoře bylo fotozastávek více, než se plánovalo – asi osm. Původně zatažená obloha se pozvolna vyjasňovala, místy nesměle prosvítalo slunce.

Motorák na odbočení vlečky Topos u Tovačova. Pravá lokálková romantika – nákladiště Lobodice.
S věží polkovického kostela a dočasným „kopcem“ mezi Lobodicemi a Uhřičicemi se prezentuje 810.271.
U přejezdu v Uhřičicích. Fotozastávka nedaleko Uhřičic.

Na poslední odpolední veřejnou jízdu do Kojetína vyjížděl z Tovačova ve 14:30 motorovm vůz obsazen asi z poloviny, velkou část cesty už naplno svítilo sluníčko – až nám přišlo líto, že jsme na odpoledne nenaplánovali ještě další jízdu.

Odpolední program však byl pro pořadatele minimálně stejně tak důležitý, jako samotné jízdy vlaků do Tovačova. V přípojném voze odstavené „tovačovskvé“ soupravy totiž skromným aktem a ustavující schůzí začalo reálně fungovat už dříve Ministerstvem vnitra registrované občanské sdružení Kroměřížská dráha (KMD), které (nejen) jízdy do Tovačova pořádalo a organizovalo. Se členy tohoto sdružení se v dohledné době můžete setkat na výstavě o historii železnice na Kroměřížsku, která se bude od poloviny září konat v městské knihovně v Kroměříži, nebo při jízdě vlaků s olomouckou parní krasavicí 464.202, která se pojede dne 28.9.2007 – kam jinam, než do Tovačova.

Odstavená souprava v Kojetíně.

Pátý pár vlaků se na svou cestu z Kojetína do Tovačova vydal ve 21:00, a přestože se z Kojetína vezli v podstatě jen pořadatelé (v Lobodicích přistoupili cestující jedoucí patrně na večerní Countrybál v Tovačově), šlo o jízdu nabitou fantastickou atmosférou – vždyť poslední osobní vlak jel do Tovačova za tmy před více než čtvrtstoletím!!! Protože motorový vůz jel kvůli následnému nedostatku času na posun v Kojetíně s oběma přípojnými vozy, konalo se v Tovačově za svitu staničních lamp i objíždění soupravy. Z Tovačova vlak odjíždel ve 21:40, v Kojetíně byl ihned po příjezdu a vystoupení cestujících připojen k motorovému vozu jedoucímu jako poslední pravidelný spoj do Kroměříže, kde souprava nocovala.

Objíždění přívěsných vozů v Tovačově. Noční osobní vlak v Tovačově po 26 letech.
Z rampy vyfotografovaný osobní vlak v Tovačově.

Šestý a poslední pár vlaků se vydal na svou cestu z Kojetína do Tovačova v nedlěli 12.8.2007 ihned po příjezdu z „odskočení“ si v podobě posily pravidelnuho vlaku do Bystřice pod Hostýnem, kde se na Hostýně konala velka pouť k Panně Marii. Vlak byl tedy opět ve třívozové sestavě, z Kojetína odjížděl v 9 hodin ráno téměř prázdný, zpět se z Tovačova vracel v 9:30 obsazený převážně návštěvníky Portálu, kteří v Tovačově nocovali. Tento spoj byl veden jako přímý do Otrokovic, v části trasy mezi Kojetínem a Otrokovicemi vlak využilo také několik „civilních“ cestujících, kteří si, ač mnohdy měli koupeny běžné jízdenky, zakoupili na památku i lepenkové jízdenky zvláštního vlaku.

Kromě zmíněného parního vlaku v září možná proběhne na tovačovske trati v letošním roce ješt jedna série jízd, a to v říjnu, kdy se v Tovačově koná výlov Hradeckého rybníka, což je ještě větší akce než Portál. Jízdy pro fotografy však zřejmě už nebudou. Informace se včas opět objeví na adrese http://www.prototypy.cz/tovacovka.htm.

Děkuji všem a těším se nashledanou při dalších jízdách (nejen) do Tovačova, zvláště pak za rok, kdy snad pojedeme i na jubilejní desátý Tovačovskt Portál!

Za KMD Rosťa Kolmačkadiskuse k článku

založit diskusi