Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 02. 03. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 02. 03. 2017

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 28. února 2017 - 22:22:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13190
Registrován: 5-2002
SV: bude tam strojvedoucí, jen bude mít také střelecký výcvik, aspoň krátkou střelnou zbraň a bude ovládat boj zblízka
Vy jste ráčil prodělat transgenní mutaci...? [coze]
Úterý, 28. února 2017 - 22:57:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4521
Registrován: 8-2012
se třeba ukáže... anebo prostě budou dělníci rozbíjet stroje, všechno už tady bylo. Ale ty střelný zbraně... to je hezký, svědčí to o vaší obrazotvornosti. Realita je samozřejmě daleko přízemnější. Ovšem nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko - přestaňte hysterčit, kterýkoli dnešní strojvedoucí to (skoro) do důchodu na mašině doklepe (byť třeba na roznosu kafe [rofl]).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
prag
Středa, 01. března 2017 - 02:54:42  
Neregistrovaný host
95.80.224.126
Prvně to asi měla DLR v Londýně, to je kolik, cca třicet let? Jenže tyhle bezfírový systémy jsou vesměs postavený s hermetickym oddělenim kolejiště od okolního prostoru, to se na Vlašimce pořídí těžko.
Starý Vlk
Středa, 01. března 2017 - 05:35:05  
Neregistrovaný host
90.178.49.205
Hajnej, T_._H_.: Ale vůbec ne, jen sleduji dění nejen v malém českém rybníčku. Jak dlouho to potrvá, než někdo z fanatiků ve jménu svého zvráceného náboženství začne útočit na vlaky? Nebo se bude snažit-a takových, kteří by to dokázali není zanedbatelná část-proniknout do systému řízení vlaků? Ona to zas taková sranda není, podívejte se co se děje s auty, sloužícími teroristům a vyšinutým jedincům jako zbraň.

Dělníci stroje rozbíjet nebudou, ale jestli jste si jistí, že ti, kteří dali své profesi kus života hodně sil, budou nad tím, co je připraví o aspoň pocit z toho, že to dělám dobře jásat, pravděpodobně se mýlíte. Ač nerad, nakusuji opět kyselé jablíčko jízdních výhod-pokud je o ně ty, kteří je mají připraví, nebudou využívat vlak (pokud nebudou muset)už jen z důvodu hořkosti a zatrpklosti. Zde to bude obdobné, zeptejte se někde mezi strojvedoucími.
Pro pana T_._H_.: Nehysterčím, to nechávám jiným. Je mi sedmdesát a nyní jezdím více-méně už jen pro zábavu, mne už to nepostihne. Jinak si dovolím upozornit, že hysterie je pro mne neznámým pojmem, nepostihla mne ani před léty, kdy jsem byl z řad strojvedoucích národního dopravce vyhozen pro nadbytečnost tři roky před důchodem.
Středa, 01. března 2017 - 07:01:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 765
Registrován: 5-2002
Mladějov:
"Psychologii neokecáš pohrdavými řečmi."
Přesně tak. A právě proto se občas taky trochu bojím jezdit vlaky řízenými živým člověkem - pravděpodobnost selhání je mnohem větší, než u automatu.
Středa, 01. března 2017 - 08:14:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6855
Registrován: 4-2003
A právě proto se občas taky trochu bojím jezdit vlaky řízenými živým člověkem

Přesně. Jak dneska ráno, dva tydýti v kabině, zastavili cestujícím úplně jinde, takže půlka lidí šla za vlakem a pak minutu stála, protože člověk na čele vlaku zapomněl odjistit dveře.

hermetickym oddělenim kolejiště od okolního prostoru, to se na Vlašimce pořídí těžko.

A proč by tam měl bejt plot? Já si myslím, že nic takovýho nebude.

Jinak je trend mít dálkovém na vlaku víc a víc lidí..viz Jančura,

Jančura především ukazuje flexibilitu a za pět let jeho obchodní model může vypadat úplně jinak - viz nová třída low cost. To je firma, kde jedinou jistotou je nejistota a změna. A je to taky důvod, proč řada "modrejch" navyklejch na "no change" od modrý kolíbky po modrej důchod tak vyšiluje, protože je to pro ně těžká mentální změna.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 01. března 2017 - 08:43:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 349
Registrován: 9-2002
Než se někdo na Pobřeží Chujoviny probudí a začne reálně uvažovat o automatizaci Vlašimky, tak už bude mít velká část obyvatel autoatizované auto doma. Gumokolisti si definovali šest úrovní, jak moc je auto automatizované (od nulté do páté). První úroveň už má dneska kde co, a i ta dost snadňuje řízení. Nejautomatizovanější běžně dostupná auta na trhu jsou cca na třetí úrovni. Tj. po dálnicích to víceméně zvláají sami, avšak řidič musí být kdykoli připraven převzít řízení.

No a kdo je lepší se pozná podle výsledku. Tesla má při naježděných více než 2Tm v režimu autopilota jednoho mrtvého. Statistika českého průměru by dala na stejnou vzdálenost cca 20 mrtvých.
Středa, 01. března 2017 - 09:06:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3155
Registrován: 3-2010
Bavím se naivitou zdejších kinderšotoušků a jejich představami o vlacích jezdících automaticky bez obsluhy. Ano, možná to tak někdy bude. Nejprve v Metru, pak na nějakých vláčcích mezi letištěm a městem (třeba ve Vancouveru už to mají řadu let) , na nových VRT, pokud se nějaké postaví.... Ale na současné železniční síti? Nesmysl. Před skoro padesáti lety v časopisech VTM a ABC byly podobné fantazie, jak vlak jezdí sám. Také tam předpovídali rakety létající světelnou rychlostí a navštěvující sousední galaxie. Rád jsem četl verneovky. Jistě, bez fantazie by člověk skončil v jeskyních. Ale realita je realita...
Středa, 01. března 2017 - 09:07:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3091
Registrován: 5-2004
Jak dlouho to potrvá, než někdo z fanatiků ve jménu svého zvráceného náboženství začne útočit na vlaky?

Už se stalo, jeden výsledek nevalný (bomba v TGV 1983, dva mrtví, ani nevykolejilo), jeden pořádný (příměstské vlaky v Madridu, 13 časovaných bomb ve sportovních taškách, necelých 200 mrtvých) a pak jeden nepodařený (loni nebo předloni, tuším že střelná zbraň, odvráceno jestli si dobře pamatuju U.S. vojákem na skutečné [happy] dovolené).

Z toho, že se dají teroristické útoky na železnici v Evropě za posledních 35 let udržet v hlavě (a i ty na metro se dají spočítat na prstech) bych vyvozoval opak - čím víc zbraní na palubě (resp. v celým prostoru metra), tím větší riziko průseru.
Středa, 01. března 2017 - 09:51:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6856
Registrován: 4-2003
Před skoro padesáti lety v časopisech VTM a ABC byly podobné fantazie,


DBAG chce spustit železniční testovací provoz někde poblíž hranic s ČR už příští rok.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Federantům
Středa, 01. března 2017 - 10:11:53  
Neregistrovaný host
88.101.101.189
Ale nebudou jezdit bez obsluhy, Jiříku. Akorát že ta obsluha bude v prvé řadě pečovat o cestující, uklízet po nich a mejt hajzly. V případě závady v nějakém nouzovém režimu dojede krokem k civilizaci. Samozřejmě že jí to nedovolí kalit to plnou rychlostí, tolik důvěry zase ta uklízečka nedostane.
Středa, 01. března 2017 - 10:12:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4523
Registrován: 8-2012
Jak dlouho to potrvá, než někdo z fanatiků ve jménu svého zvráceného náboženství začne útočit na vlaky?
To se děje (naštěstí ne běžně), aniž by tomu přítomnost strojvedoucího byla fakticky schopna zabránit. A jestli tím myslíte "hacknuté" řídicí systémy... tak se moc díváte na akční filmy. I tam je snazší přidržet pistoli u hlavy strojvedoucímu.
kyselé jablíčko jízdních výhod
Já s vámi v tomto rozhodně souhlasím - největší zdržení automatizace vlaků nevznikne z technických nebo právních problémů ale proto, že roboty nepůjde odborově organizovat.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Cogwheel
Středa, 01. března 2017 - 10:40:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4552
Registrován: 1-2012
V této souvislosti jsem si vzpomněl na přímo "boží" béčkový akční film: http://www.csfd.cz/film/216541-vlak-smrti/prehled/ který byl natočen již před >10 lety v Německu. Zhlédl jsem ho během noční jízdy autobusem na Balkán. [wink]
Středa, 01. března 2017 - 10:49:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3094
Registrován: 5-2004
A jestli tím myslíte "hacknuté" řídicí systémy... tak se moc díváte na akční filmy. I tam je snazší přidržet pistoli u hlavy strojvedoucímu.

Opravdu? Aut hacknutých za jízdy už bylo několik, a vzhledem k neustále přetrvávající víře v security-through-obscurity nevěřím tomu, že byly poslední. [sad]

Já s vámi v tomto rozhodně souhlasím - největší zdržení automatizace vlaků nevznikne z technických nebo právních problémů ale proto, že roboty nepůjde odborově organizovat.

Však je to taky reálný problém u automatizace existujících linek metra, nejlíp asi řešitelný tím, že se soupravy obměňují postupně a "jen" se nenabírají noví fírové.
Středa, 01. března 2017 - 12:29:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4525
Registrován: 8-2012
Aut hacknutých za jízdy už bylo několik
Se zeptejte Hajného, jestli aktualizace á-fau-fau dělá přes wifi hypertextem, nebo se musí fyzicky dostavit na vozidlo s jejich (neinteroperabilním, samozřejmě) jednoúčelovým softem. (Že si někdo vymýšlí do aut pičoviny kolem nepřetržité konektivity, aby zabavil přepravovance, s tím rozhodně nesouvisí.)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 01. března 2017 - 12:53:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4670
Registrován: 9-2011
Aktualizace dat přes "wifi"*) někde jde a jinde se musí přijít buď s fleškou (ale aby někdo přitom přinesl i flašku, tak to se nějak neujalo [sad]) nebo dokonce s přenosným EC1040.
Aktualizace softu jedině lokálně, speciálním komunikačním softwarem (a pokud si někdo myslí, že napíše fejkový AVV v Javě, tak se lehce mýlí).

Nicméně věřím, že v emerickejch filmech to íránský (ruský, půlnočněkorejský, islámský...) zlotřilec úspěšně zkusí, avšak Čak Noris (Tom Krujs, Žánklódfandam,...) ho stačí zpacifikovat dřív, než stiskne poslední potřebnej Enter. Před tím samozřejmě potoky krve, hromady explozí, elektrický oblouky v pětivoltový síti, auta a vlaky na sra*ky, nějaký kozy-ven atd. atp.

*)(i když to není klasická wifi 802.11ag či kolik - prostě "Marconi to zkusil bez drátů")
vlaky bez fíry
Středa, 01. března 2017 - 14:26:28  
Neregistrovaný host
88.101.106.91
http://www.rozhlas.cz/zpravy/svet/_zprava/hackeri-zneuzili-plysov e-hracky-z-nezabezpecene-databaze-ukradli-statisice-udaju--170346 7

Hacknout se dá cokoliv a s dalším vývojem bude hackrů přibejvat!
S tím se těžko bojuje!
Raděj si chrańte účty, at vám někdo nevyluxuje těžko vydřené výplaty, než přemýšlet nad tím jestli někdo hackne vlak.[happy]
Středa, 01. března 2017 - 14:32:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8766
Registrován: 12-2009
Nalezen vzor řidičů kamionů.
Ghost
Středa, 01. března 2017 - 15:13:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1721
Registrován: 1-2011
[rofl] [rofl]
Středa, 01. března 2017 - 15:28:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 122
Registrován: 9-2016
Ad Hajný a další: Tím, že letadlo nepotká nenadálou překážku (když tedy při startu nepočítám ptáky) jsem měl na mysli, že letadlu nespadne do cesty strom nebo se nesplaví kamení na trať apod.
V současné době při řízení vlaků se strojvedoucími není známá žádná systémová chyba. Pokud se však vyskytne, je operativně řešena. A opět o tom letectví. Pokud dojde na MU a je podezření na systémovou chybu, je vydán někdy dokonce zákaz letů daných letadel, dokud se příčina MU nevyřeší.
Na některých tratích je sice automatické bezobslužné řízení, ale jedná se o speciální tratě, které jsou izolovány od okolí nebo žádný z níže uvedených stavů nemůže nastat. V případě "obyčejných" tratí jsou známy systémové chyby, které tak brání provozu. Jsou to např.:
- nebezpečí chyby řídícího SW (a kdo někdy něco programoval, ví kolik chyb a děr se v systému časem najde)
- nebezpečí při komunikačním přenosu informací (a nejen hackeři)
- nebezpečí neočekávané překážky - zde se musí vycházet z toho, kudy stávající tratě vedou - je to pod skalami, poblíž stromů, poblíž silnic, možnost přechodu lidí a zvěře mimo přechod a desítky dalších. Zatím žádný algoritmus kromě lidského mozku není schopen nenadálou situaci spolehlivě vyřešit (i když ani lidský mozek není spolehlivý, ale je schopen řešit i neznámé situace). Jen tak namátkou, co se může vyskytnout:
-- strom, který je částečně vyvrácen do průjezdného průřezu vs. stojící srnka. V prvním případě je nutno reagovat intenzívním brzděním, ve druhém nikoliv.
-- kámen spadlý na kolejnici vs. zajíc sedící na kolejnici. Opět v prvním případě je nutno intenzívně brzdit, ve druhém případě nikoliv.
-- vybočení koleje. Zde nedojde k přerušení žádných kolejových obvodů, takže není elektricky rozeznatelné. Optické rozlišení nejde (zase ten zajíc).

Systém je bezpečný nejen tehdy, když dokáže včas reagovat na nebezpečí, ale zároveň generuje falešné poplachy v minimální míře. Jak by se asi cestujícím líbilo, kdyby automat nouzově brzdil před každým zajícem, který vběhne na trať? A k tomu jen dodám, že jsem již několikrát viděl zajíce i srnku v prostoru dálnice uvnitř oplocení.

A to už vůbec nepočítám finance.
Středa, 01. března 2017 - 17:44:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13198
Registrován: 5-2002
TH: Se zeptejte Hajného, jestli aktualizace á-fau-fau dělá přes wifi hypertextem, nebo se musí fyzicky dostavit na vozidlo
Jak na kterým vozidle. Někde i to GPRS, ale ne přes hypertext, a hlavně i ta mapa tratě je nějak zabezpečená, takže jinou než z origo překladače to neschroupe.

Makus: V současné době při řízení vlaků se strojvedoucími není známá žádná systémová chyba.
Jistěže známá je, dokonce nejmíň dvě: fíra není ani neomylnej, ani nesmrtelnej - proto všelijaké ty VZ.
Ostatní později, už mi to jede...
Středa, 01. března 2017 - 18:05:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4855
Registrován: 11-2007
Makus: ač mnohými slovy, přesto jste neuvedl nic, co by řídící systém automatizovaného metra nezvládl. Dovolím si připomenout, že již před padesáti léty přistávaly automaty na Měsíci, později i na jiných planetách, a to bez strojvedoucích. Postihne to i dráhu, jde jen o čas. Mimochodem, i ta srnka či zajíc jsou živými tvory jako člověk.
Vikijous
Středa, 01. března 2017 - 18:10:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1032
Registrován: 4-2003
Makus:
- nebezpečí chyby řídícího SW (a kdo někdy něco programoval, ví kolik chyb a děr se v systému časem najde)
Kdo někdy programoval, tak ví, že s časem chyb ubývá a pokud se objeví, tak v "sudý čtvtek v úplňku, když byla na oběd gulášovka"....
- nebezpečí při komunikačním přenosu informací (a nejen hackeři)
Že se US Army nebojí, když jim drony lítají nad Afganistánem.
-- strom, který je částečně vyvrácen do průjezdného průřezu vs. stojící srnka.
Můj nejoblíbenější "argument" - "spadlý strom.
Komu bude věřit víc, když pojedete ve vozidle - šoférovi, který viděl spadlý strom na silnici/dráze maximálně ve zprávách nebo algoritmu, který má projeté tisíce až miliony simulací, jak tuto situaci řešit. A to ještě nepočítám rekační dobu 2s vs. pár ms.

Ad zvířestvo/rostlinstvo/kamenstvo - díváte se na to moc pouze spekrem očí. Stačí se třeba posunout od infraspektra a hned dostáváte jiný obraz.
Středa, 01. března 2017 - 18:36:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 498
Registrován: 6-2016
Rudolf_33: Jako pamětník si dovolím připomenout, že úspěšnost těchto přistání nebyla ani náhodou 100%...
Středa, 01. března 2017 - 21:40:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13199
Registrován: 5-2002
Makus: nebezpečí chyby řídícího SW (a kdo někdy něco programoval, ví kolik chyb a děr se v systému časem najde)
Ano, někdy už jsem něco takového programoval... [wink]
Občas se něco najde, nachází, ale spíš to má ten charakter, že je něco potřeba udělat maličko jinak, než že by se z ničeho nic nacházely fatální kiksy.

nebezpečí při komunikačním přenosu informací (a nejen hackeři)
To se dá řešit ledasjak, protokoly na vozidlech zpravidla vypadají trochu jinak, než když si radioamatéři stavěli nějaké retranslační čudo a otiskli zdroják v Amáru.

nebezpečí neočekávané překážky
Dá se účinně redukovat na přijatelnou úroveň - třeba vykácet stromy na pádovou vzdálenost, dtto sanace skal a osazení záchytných sítí (a zrovna u nich vede trať často "za roh", kde je i ten mozek v [zadnice]).

Systém je bezpečný nejen tehdy, když dokáže včas reagovat na nebezpečí, ale zároveň generuje falešné poplachy v minimální míře.
Doporučuju podívat se na definici bezpečnosti a spolehlivosti, uvědomit si rozdíl mezi nimi a do budoucna si je neplést...
prag
Čtvrtek, 02. března 2017 - 01:01:13  
Neregistrovaný host
95.80.224.126
Optické rozlišení samozřejmě jde, co jinýho než optický rozlišení má k dispozici fíra .. akorát navzdory všem scifi filmům furt ty kamerový systémy nemaji rozlišení, zorný pole, hloubku ostrosti a hlavně analytickej softwér na vyhodnocení v levelu cvičenýho lidskýho oka. Odhaduju to tak na 10-15% .. ale zas nepodlejhaji únavě a nepozornosti při dlouhejch směnách, nejvejš finální únavě materiálu. A jsou samozřejmě naprogramovaný defenzivnějš než běžnej frajer f šáde superb.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 07:13:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4859
Registrován: 11-2007
honzaklonfar: "Jako pamětník si dovolím připomenout"

Já si zase dovoluji připomenout, že od té doby uplynulo půlstoletí, během něhož se pojmy jako PC, notebook a nebo tablet přesunuly říše fantazie na váš stůl. Aneb jak říkal v té době můj dědeček (absolvent techniky v r. 1916): A já se ještě učil, že atom je nejmenší a nedělitelnou částí hmoty.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 07:31:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 499
Registrován: 6-2016
Rudolf_33: Skutečný technický a technologický pokrok (před 45 lety jsem ve Strašnické Tesle zkoušel na brigádě elektronkové zesilovače) a technologický pokrok neznamená automaticky, že nápady vizionářů (kteří vidí jen výjevy) jsou BEZPEČNÉ a REALIZOVATELNÉ.
Jako příklad si dovoluji uvést čerstvou zprávu z tisku aj tlače:
http://technet.idnes.cz/spacetram-hyperloop-do-vesmiru-maglev-hyp erloop-fbl-/tec_vesmir.aspx?c=A170228_105532_tec_vesmir_dvz

A závěrem otázka gerontošťourala - "pozemní" hyperloop bude mít jakou hodinovou kapacitu? Nikde jsem to nenašel, ale nejsem dobrý internetový hledač... Mně vychází, že nic moc kvůli zábrzdné vzdálenosti a volnosti mezistaničního úseku.
Mladějov
Čtvrtek, 02. března 2017 - 07:37:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9731
Registrován: 3-2007
>nápady vizionářů

No..jak nemám moc rád Dilberta (krátký komiks v jedněch novinách z anglosaského kancelářského prostředí), tak jeden byl fakt výstižný: "Já mám perfektní vizi...a vy zpátečníci a debilové to dotáhněte do konce".
(ukázky)

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Hroch. R420...
Čtvrtek, 02. března 2017 - 08:03:55  
Neregistrovaný host
46.135.75.27
Ad ohl: Nalezen vzor řidičů kamionů. Tak doufám, že si své řidiče řádně vycvičíte [biggrin]
Čtvrtek, 02. března 2017 - 08:37:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4529
Registrován: 8-2012
technologický pokrok neznamená automaticky, že nápady vizionářů (kteří vidí jen výjevy) jsou BEZPEČNÉ a REALIZOVATELNÉ
Nepochybně i u těch stolních počítačů, mobilních telefonů a bezdrátového internetu bylo dost hlasatelů "nejde to", "je to nebezpečné" a "je to na hovno".
U autonomních dopravních prostředků se ovšem pozice "nejde to" už pomalu přesouvá do pozice "jde to, ale je to moc drahé" (tzn. pořád je levnější dosadit tam nějakého cvičeného hominida, který bude tahat za páky, točit kolečkem a reagovat na barvy a zvuky). Což neznamená, že fáze plně autonomních dopravních prostředků není možná kvůli "bezpečnosti" a "realizovatelnosti" - jen jednoduše do té fáze ještě nedospěla. Ono v minulosti se za nebezpečnou považovala třeba rychlost na železnici - lidi měli zešílet a krávy přestat dojit...

Pozn. obecně k pohrdavým výrokům na stranu automatických meter: jde tam sice o uzavřené systémy, kam nemá neoprávněná osoba přístup, na druhé straně si i tak musí poradit s atypickými podněty (např. poletující mikrotenový sáček) a nikde není řečeno, že železnice v budoucnu bude vypadat jako dnešní lokálka do Vlašimi. Ostatně v zemích, kde je elektrická trakce napájena třetí kolejnicí (např. Velká Británie), mají "nepřístup" neoprávněných osob na dopravní cestu z podstaty věci vyřešen už dnes.

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 08:59:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 123
Registrován: 9-2016
Hajnej:
"Makus: nebezpečí chyby řídícího SW (a kdo někdy něco programoval, ví kolik chyb a děr se v systému časem najde)
Ano, někdy už jsem něco takového programoval... Občas se něco najde, nachází, ale spíš to má ten charakter, že je něco potřeba udělat maličko jinak, než že by se z ničeho nic nacházely fatální kiksy."
Vzhledem k tomu, že pro zákazníky upravuji SW jedné velké světoznámé firmy (a MS to není), tak vím kolik chyb a děr je tam předem mnou a kolik jich tam je za mnou. Nejhorší jsou právě ty opravy a změny, které původní spolehlivou koncepci rozhodí. A navíc, proč třeba MS neustále záplatuje?


Hajnej:
" nebezpečí při komunikačním přenosu informací (a nejen hackeři) To se dá řešit ledasjak, protokoly na vozidlech zpravidla vypadají trochu jinak, než když si radioamatéři stavěli nějaké retranslační čudo a otiskli zdroják v Amáru."
Mám povědomí o komunikačních protokolech. Vždy ale existuje někdo, kdo zná daný protokol přesně. A přesně ví, jak má vypadat určitá instrukce. A přesně ví, jak ji danému SW předat. To je ta bezpečnostní díra.

Hajnej:
" nebezpečí neočekávané překážky - Dá se účinně redukovat na přijatelnou úroveň - třeba vykácet stromy na pádovou vzdálenost, dtto sanace skal a osazení záchytných sítí (a zrovna u nich vede trať často "za roh", kde je i ten mozek v )."
Vykácet stromy lze. Teoreticky. Prakticky nikoliv. Dovedete si představit kolik by to bylo stromů? A že by to prošlo? U většiny tratí by to neprošlo.

Hajnej:
" Systém je bezpečný nejen tehdy, když dokáže včas reagovat na nebezpečí, ale zároveň generuje falešné poplachy v minimální míře.
Doporučuju podívat se na definici bezpečnosti a spolehlivosti, uvědomit si rozdíl mezi nimi a do budoucna si je neplést..."
Rozdíl chápu. Ale vy byste jel dopravním prostředkem, který každou chvíli intenzívně bezdůvodně brzdí? Kde je pohodlí?

Vikijous:
"nebezpečí při komunikačním přenosu informací (a nejen hackeři)
Že se US Army nebojí, když jim drony lítají nad Afganistánem."
Jenže když jim spadnou na hlavu Afgánce, tak to projde. Ale nad americká města nesmí. Právě kvůli bezpečnosti

Vikijous:
" strom, který je částečně vyvrácen do průjezdného průřezu vs. stojící srnka. Můj nejoblíbenější "argument" - "spadlý strom. Komu bude věřit víc, když pojedete ve vozidle - šoférovi, který viděl spadlý strom na silnici/dráze maximálně ve zprávách nebo algoritmu, který má projeté tisíce až miliony simulací, jak tuto situaci řešit. A to ještě nepočítám rekační dobu 2s vs. pár ms. "
Reakční doba automatu je skutečně mnohem kratší. To beze sporu. Lze zajistit, aby cosi kontrolovalo průjezdný průřez a poznalo, zda v něm není žádná překážka. A právě proto píšu ulomený vzrostlý strom částečně v průjezdném průřezu vs. srnka. Automat zde těžko rozezná jedno od druhého (i částečně viz odpověď níže). Takže obojí vyhodnotí jako překážku a bude brzdit...

Vikijous:
"Ad zvířestvo/rostlinstvo/kamenstvo - díváte se na to moc pouze spekrem očí. Stačí se třeba posunout od infraspektra a hned dostáváte jiný obraz."
Jj. Ale spadlý (úmyslně položený) kámen na kolejnici na sluníčku může mít povrchovou teplotu vyšší než 40°C. Sedící zajíc (kočka, pes,...) má velmi podobnou povrchovou teplotu. Takže ani infra zde moc nepomůže. A jen tak pro info, při projektování tratí se počítá s teplotami v rozmezí -40°C až +60°C (rozehřátý štěrk na slunci).

Já vůbec netvrdím, že to nejde. Ale, že je to v současné době na stávajích tratích nerealizovatelné. Tratě lze vybavit vším možným, vozidla taktéž. Ale kdo to zaplatí, když je (zatím) levnější varianta.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 09:07:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4533
Registrován: 8-2012
Vždy ale existuje někdo, kdo zná daný protokol přesně. A přesně ví, jak má vypadat určitá instrukce. A přesně ví, jak ji danému SW předat. To je ta bezpečnostní díra.
U "konvenční" železnice vždy existuje někdo, kdo zná daný postup a přesně ví, jak se řídí vlak. Strojvedoucí, to je ta bezpečnostní díra [biggrin]
(Jako fakt radši budete hackovat vlak a nutit jednoho ze dvou lidí v zemi, aby přepsal instrukce a předal je podle protokolu do software, nebo se s tím vlakem radši naučíte jezdit popř. dáte pistoli k hlavě nejbližšímu strojvedoucímu? S letadlem se spíš naučíte aspoň trochu lítat, abyste s ním mohl natrachtit do nějakého vysokého baráku, nebo budete hackovat autopilota?)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 09:41:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6857
Registrován: 4-2003
Prag: ifi filmům furt ty kamerový systémy nemaji rozlišení, zorný pole, hloubku ostrosti a hlavně analytickej softwér na vyhodnocení v levelu cvičenýho lidskýho oka.

Oko stejně jako kamera jen snímá obraz a dál následuje jeho přenos a zpracování. [wink] Na pravděpodobnostní bázi, prostě občas se nám může stát, že místo kočky domácí náš mozek uvidí tygra a nebo obráceně([uhoh]).

A doporučuji s těmito úvahami seznámit majitele, zaměstnace či akcionáře firem, který do toho už nacpaly miliony a spíš řeší problémy, že jim ti zkušební řidiči (i někteří zákazníci) za volantem chrápou.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

22michal
Čtvrtek, 02. března 2017 - 10:06:32  
Neregistrovaný host
85.93.96.34
Něco k tematu nehod- náraz vlaku do sesutého kamení v Košťálově.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 10:20:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4537
Registrován: 8-2012
Cože ty šutry strojvedoucí nerozlišil od zajíce, kočky, psa? [happy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
22michal
Čtvrtek, 02. března 2017 - 10:20:59  
Neregistrovaný host
85.93.96.34
Já myslím, že rozlišil, ale nestihl před nimi zabrzdit.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 10:46:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13205
Registrován: 5-2002
TH: na druhé straně si i tak musí poradit s atypickými podněty (např. poletující mikrotenový sáček)
Přesně tak. Příčinou drtivé většiny nedokončených bezobslužných obratů na Dejvické byl planý poplach od kamerového systému.

Makus: tak vím kolik chyb a děr je tam předem mnou a kolik jich tam je za mnou
On je ten počet chyb silně závislej na velikosti toho SW, proto je i v EN 50 128 malá velikost kódu legitimním prostředkem k dosažení vyšší SIL.
Čistě pro ilustraci: CRV&AVV pro 471 mělo zpočátku 40 KB, po přechodu na OJV druhé generace (tzv. "rychlíkovej") má 60 KB, to vše na CISC Motorole. Srovnatelný SW na 380 má cca 110 KB, protože je to na RISC Fujitsu (zato to běhá rychlejš). Navíc je jádro toho SW prověřeno cca 20 lety užívání.
Na jak velkým monstru se ráčí vyskytovat těch "kolik chyb" v Tvém případě...?

Nejhorší jsou právě ty opravy a změny, které původní spolehlivou koncepci rozhodí.
Na to existují takové postupy, jako dopadová analýza na začátku a testování na konci...

A navíc, proč třeba MS neustále záplatuje?
Protože to je komerční SW pro masovou spotřebu, kterej je ve srovnání s vozidlovými SW šitej horkou jehlou, aby se vyšlo na trh dřív než konkurence.

Dovedete si představit kolik by to bylo stromů? A že by to prošlo? U většiny tratí by to neprošlo.
Vzhledem k tomu, že s výjimkou přehledných přímých úseků nedokáže před stromem zastavit ani člověk, bych to jako určující rozdíl neviděl. A některé tratě mají ekonomiku provozu takovou, že nepřežijí tak ani onak.

Ale, že je to v současné době na stávajích tratích nerealizovatelné.
Však to taky nebude ani v současné době, ani na tratích ve stávajícím žalostném stavu.

Když před 50 lety začínali naši o generaci starší kolegové s ARR, bylo to pro některé jedince cosi nemyslitelného. O 25 let později to byla bráno naprosto běžná věc (nesměšovat s "bylo to úplně všude").
Přesně to samé jsme zažili my před 25 lety s AVV, dneska s tím jezdí Ešusy okolo Prahy a Ostravy opět naprosto běžně.
Dnes slyšíme tisíc a jeden důvod, proč to či ono nejde, a mám důvodně za to, že za dalších 25 let to zase bude naprosto běžná věc.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 11:02:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4538
Registrován: 8-2012
ale nestihl před nimi zabrzdit
...čímž ta pozice, jak je to dnes dobrý, že tam někdo sedí, zatímco s autonomním vozidlem to bude stát za hovno, protože kámen, zajíc, kočka, pes, kámen ve tvaru kočky a zajíc ve tvaru kamene způsobí nebezpečnost a nerealizovatelnost, ztrácí trochu na svém lesku.

nedokončených bezobslužných obratů
Jenže třeba v tom Norimberku si s tím už poradí (u nich to bylo popisováno jako "problém rozfoukaných novin", ale kdo by už dnes četl papírové noviny [biggrin]).
to samé jsme zažili my před 25 lety s AVV
...přičemž vedle selfpromotion v českém rybníčku jezdily před těmi >25 lety naprosto rutinně se skutečným "automatickým vedením vlaku" *) vlaky Docklands Light Railway v Londýně (od 31.7.1987, letos bude výročí... mimochodem i tehdy tam byla Bětka jako královna [happy]).

*) ne že se vytvoří aura jakési automatické funkce, ale po nehodě je konstatováno, že to automat není
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 11:14:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6858
Registrován: 4-2003
Na jak velkým monstru se ráčí vyskytovat těch "kolik chyb"

Tupuji, že fční v SAPu, Oracle nebo něčem podobným.[proud]

Protože to je komerční SW pro masovou spotřebu

Hlavně motat dohromady masový SW vyvíjený podle diametrálně jiných zásad (nabídneme proof koncept, pak přidáme pp fce a řízneme to nějakýma knihovnama z něčeho jinýho) na univerzálních masově vyrábených zařízeních (PC) s průmyslovou řídící technikou mi přijde fest ujetý.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 02. března 2017 - 11:50:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13207
Registrován: 5-2002
TH: vedle selfpromotion v českém rybníčku
Původní myšlenka byla, že se "nemyslitelné" za cca jednu generaci stane běžnou věcí, nad kterou se nikdo nepozastavuje.
Ale nepřekvapuje mě, že v tom dokážeš najít i poměřování pinďourů - zřejmě je to Tvůj modus vivendi...
Čtvrtek, 02. března 2017 - 11:53:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4673
Registrován: 9-2011
Makus>
Vždy ale existuje někdo, kdo zná daný protokol přesně. A přesně ví, jak má vypadat určitá instrukce.
Jak vypadá protokol "wifiny" se dá někde zjistit. O tom, že je dost důkladně zabezpečenej, mám ponětí i já jako laik v této oblasti. Ale popis, jak vypadají "instrukce" AVV, se na internetu nenajde.

Vykácet stromy lze. Teoreticky. Prakticky nikoliv. Dovedete si představit kolik by to bylo stromů? A že by to prošlo? U většiny tratí by to neprošlo.
V takovým Finsku to třeba prošlo. Tam mají lesem tak širokej průsek, že strom na trať prostě spadnout nemůže. Když byli Finové u nás, tak jim připadalo strašně zvláštní, jak blízko u kolejí tu máme stromy.

Rozdíl chápu. Ale vy byste jel dopravním prostředkem, který každou chvíli intenzívně bezdůvodně brzdí? Kde je pohodlí?
"Doporučuju podívat se na definici bezpečnosti a spolehlivosti, uvědomit si rozdíl mezi nimi a do budoucna si je neplést...". Už to tu bylo řečeno. Pohodlí a bezpečnost fakt není jedno a totéž.

A navíc, proč třeba MS neustále záplatuje?
Protože tak velkej pytel blech, jako je Mrkvosoft Vopice, se při životě jednoduše udržet nedá.
Kdyby měl Word 60 kB, tak jako AVV, tak by vydávali záplaty tak jednou za 10 let [happy].

TH "problém rozfoukaných novin"
Tady to skončilo na tom, že jistá německá firma, která ten "automatický dohled" měla dodat, nebyla schopná úspěšně rozlišit "velký balon" od "malého balonu" (oba - přivázané na provázku - se během zkoušek náhodně házely do kolejiště a systém to měl vyhodnotit).
Jestli to byla tatáž firma, která je v Norimberku, nevím.

naprosto rutinně ... vlaky Docklands Light Railway v Londýně
Dva malé rozdíly: DLR se od počátku navrhovalo na autonomní provoz, zatímco u nás se to muselo naroubovat na existující vozidla, včetně zachování kompatibility v "manuálním" provozu.
No a pak v Anglii na to měli poněkud víc peněz a líp se tam získávaly různé "embargované" součástky.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 12:11:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4541
Registrován: 8-2012
v tom dokážeš najít i poměřování pinďourů
Očividně nejsem sám, spiknutí se rozrůstá.
(Ona je ta selfpromotion taková ta enápadná hudcovská cestovatelská: "tam a tam někde nedaleko jsou díry v silnici"; "copak tam, ale v Mongolsku/Namibii/Nepálu/kdekoli jinde aspoň 10000 km daleko jsem já viděl díry v silnici ještě větší" [happy] .)

Jestli to byla tatáž firma, která je v Norimberku, nevím
Nevím, kdo to byl v Praze; v Norimberku předpokládám, že si to Siemens řešil celé sám (resp. VAG to dostal na klíč). Vzhledem k tomu, že U3 (a U2) jezdí automaticky, tak se jim asi problém nakonec podařilo úspěšně vyřešit (se zpožděním cca 2 roky).
Dva malé rozdíly nejsou vůbec podstatné - prostě rutinní provoz AVV jako příklad autonomního vozidla před pětadvaceti lety je spíš ten Londýn, i když to nedokážete kousnout.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 12:27:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13208
Registrován: 5-2002
TH: rutinní provoz AVV jako příklad autonomního vozidla před pětadvaceti lety je spíš ten Londýn, i když to nedokážete kousnout
Však ono taky není kousat co - my totiž vozidlo s AVV považujeme spíš za inteligentní, než za autonomní.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 12:30:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4674
Registrován: 9-2011
O můj chrup nemusíš mít strach.
DLR nijak nezpochybňuji.
Na druhou stranu bys ty mohl uznat, že "s obslužné" "voll-bahn" AVV nikde jinde po světě rozšířené není.

Dva malé rozdíly nejsou vůbec podstatné
Tak samozřejmě, i tak se na to dá nahlížet. Zvlášť když se to týká někoho jiného.
Chtěl bych vidět Metrans, kdyby kontejnerové vozy byly embargované a na nové mašiny by vám "muselo stačit" třeba 10 MKč na jednu [wink]
Čtvrtek, 02. března 2017 - 13:26:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7599
Registrován: 5-2002
Chtěl bych vidět Metrans, kdyby kontejnerové vozy byly embargované a na nové mašiny by vám "muselo stačit" třeba 10 MKč na jednu

Nemuselo by stačit nic, protože by nebylo co vozit a pravděpodobně ani zákony v takovém státě by neumožňovaly cokoliv nestátního.

Nejstarší statistiku mám až z roku 1995.
1995 - Mezinárodní nákladní doprava cca 66 mil. čistých tun
2015 - Mezinárodní nákladní doprava cca 120 mil. čistých tun

Ale nevytahoval jsem to podle rozdělení na země východního a západního bloku, byť by to mohlo být zajímavé, jak se postupně mění přepravní proudy.

A kombinovaná doprava po železnici přepravila:
v roce 2000 2,3 mil. čistých tun.
V roce 2015 10,8 mil. čistých tun.

Do větší hloubky jsem nešel, není to pro budoucí vývoj potřeba.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 13:36:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4546
Registrován: 8-2012
Do větší hloubky jsem nešel
Ani nebylo třeba... to byla jen klasická vysírka přes tričko, tentokráte spíš taková drnovická.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 02. března 2017 - 14:03:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4675
Registrován: 9-2011
Nemuselo by stačit nic
No vidíš. A nám to stačit muselo. [happy]
Vzpomínám si, jak jsme dávali žádost o přidělení devizových prostředků na nákup z nesocialistické ciziny. Potřebovali jsme osciloskop, bateriový, dvoukanálový, paměťový. Vyráběl ho Tektronix.
Z příslušného odboru nám přišla žádost zamítnutá s tím, že se podobný výrobek dá pořídit i ze socialistické ciziny. Nabízeli dvoukanálový osci Tesla (stolní síťový) nebo bateriový osci z Ruska (jednokanál, asi 10 kilo :-) nebo paměťový osci (stolní, už nevím, kolikakanálový, ale nesplňoval nějaký požadavek na frekvenci).
Takže vám by místo jednoho 3-systémového Traxe nabízeli na 3 kila dva peršinky, na 25 kilo dvě laminátky a na 15 kilo nějakou východoněmeckou mašinu, že to je skoro totéž [proud], ale hlavně to není za tvrdý.

Do větší hloubky jsem nešel
Zde se shodnu s Tomášem [happy]
Cílem nebylo zjišťovat, co a jak byste dělali, ale naznačit, že se tenkrát pracovalo za zcela nesrovnatelných podmínek (a přesto byly výsledky).
Cogwheel
Čtvrtek, 02. března 2017 - 14:25:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4560
Registrován: 1-2012
No, už jsem zvědav, jak třeba osazenstvo Drážního úřadu bude řešit problém "vlaky bez strojvůdce" versus kosmické částice: http://www.osel.cz/9272-stice-kosmick-ho-z-en-vyvol-vaj-poruchy-e lektroniky.html [biggrin]
Čtvrtek, 02. března 2017 - 14:35:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7430
Registrován: 5-2007
Cogwheel: Tento problém sa už dnes rutinne (a v zásade úspešne) rieši. Článok je len o tom, že sa časom bude musieť začať riešiť aj v ďalších oblastiach a naviac do značnej miery zbytočne straší.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
22michal
Čtvrtek, 02. března 2017 - 14:57:36  
Neregistrovaný host
85.93.96.34
Cogwheel- třeba tak, jak Nasa- pojedou na Intelech II. Ty nejsou tak háklivé. Možná ještě III?
P_v
Čtvrtek, 02. března 2017 - 15:29:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1730
Registrován: 5-2002
22michal: A v době Intel II se totéž říkalo o 486. To je pokrok. Stárnutím procesor získává na odolnosti. [happy]
revoluce v železnici
Čtvrtek, 02. března 2017 - 15:33:28  
Neregistrovaný host
88.101.106.91
https://video.aktualne.cz/ze-sveta/zmizi-haly-vlaky-budou-jezdit- tesne-za-sebou-britove-meni-ce/r~d3df8520f85211e68ad70025900fea04 /?utm_source=volnyHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=recomb ee1&utm_term=position-5

Britové jdou ještě dál!
My budem asi stejně stále pozadu!
Petr_hradecký
Čtvrtek, 02. března 2017 - 15:38:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 692
Registrován: 4-2015
Tak tady se řeší všelijaké broskvoviny, ale toto sem nikdo nedá. V obvodu hlavního nádraží HK se včera večer srazila 742 144-9 vedoucí nákladní vlak (číslo ať dodají znalci) s Regínou 814 149-1. Ta částečně vykolejila. Viz odkaz
Nejsem [new] Na K-Reportu od 2012.
Modely amerických trucků - dcp.wz.cz
22michal
Čtvrtek, 02. března 2017 - 15:39:03  
Neregistrovaný host
85.93.96.34
P_v: nebo se zmenšují vesmírné částice? Možná katování kostů ve vesmíru? [proud]
P_v
Čtvrtek, 02. března 2017 - 16:11:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1731
Registrován: 5-2002
22michal: Asi to souvisí s rozpínáním vesmíru. Vše se zvětšuje, i rozestupy v krystalické mřížce, což snižuje pravděpodobnost zásahu čipu. Proto se ostatně dnes mohou vyrábět čipy více nahuštěné, dřív by se to tam nevešlo. Zároveň s teplotou reliktního záření i klesá energie těch částic.

(Příspěvek byl editován uživatelem P_V.)
Čtvrtek, 02. března 2017 - 16:30:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 502
Registrován: 6-2016
" i rozestupy v krystalické mřížce"
O kolik se zvětšily za posledních 50 let (první procesory v programu Apollo)? Přiznávám bez mučení, že to sám neumím spočítat. Ale domnívám se, že to bude hooodně malé číslo (i v procentech původní vzdálenosti, např. Si)
Čtvrtek, 02. března 2017 - 16:41:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3095
Registrován: 11-2008
ad revoluce v železnici: Co to je za reportáž ? Novináři mají okurkovou sezonu ? Co je na tom revolučního ? Signální systém zabrání srážkám vlaků ? [lol][lol][lol] Copak tam dodnes jezdí bez "signálního systému" a vlaky se tam běžně srážejí ? [lol][lol] To je tase reportáž pro děti nebo pro politiky, kteří vlakem nikdá nejeli ......[lol][lol][lol][lol]
P_v
Čtvrtek, 02. března 2017 - 16:49:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1732
Registrován: 5-2002
(honzaklonfar: zapomněl jsem na smajlík [lol] )
rejpálek
Čtvrtek, 02. března 2017 - 17:04:22  
Neregistrovaný host
165.225.72.106
Jirko, čtu že prej u dráhy končíte. A to vy starej zkušenej nás rychlokvašky v tom necháte? Za kým se půjdeme poradit, až bude potřeba naladit kytaru nebo dotáhnout vejfuky ne brejlovci?