Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » 3. koridor » Archiv diskuse 3. koridor do 05. 11. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse 3. koridor do 05. 11. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 07. října 2016 - 13:57:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1174
Registrován: 12-2007
Metrostav a.s.: Uvařte si dobrou kávu, pohodlně se posaďte a podívejte se na časosběrné video z přípravy Viktorky na ražby druhého tunelu

https://www.facebook.com/Metrostav/
Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Hostivař, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz
Neděle, 09. října 2016 - 20:30:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1175
Registrován: 12-2007
Beroun 9.10.2016 - obhlídka fotofleků na jižní skále

http://zst-beroun.rajce.idnes.cz/161009
Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Hostivař, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz
uzlik
Pondělí, 10. října 2016 - 20:34:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 2-2015
Kasme:

Některá místa jsou tam překvapivě hodně dobrá... [ok]
Ta stavba mne zajímá, ale pravidelně do kolejiště se mi tam nechce (mám dost jiné práce), čímž moc důvodů vydat se tímhle směrem doufám nebude. Navíc si myslim, že tam ze začátku bude z hlediska proměn kolejiště celkem dost nuda. Začnou-li po zimě, začne to být opravdu zajímavé spíš až 2018.
Už to někdo vyhrál?
Pondělí, 10. října 2016 - 21:58:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1176
Registrován: 12-2007
Prý Eurovia - OHL - GJW - Subterra
Druhý Strabag rail o pět a půl míče...
Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Hostivař, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz
uzlik
Středa, 12. října 2016 - 20:59:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 65
Registrován: 2-2015
Kasme: [ok]

Plzeň 12.10.16 (z mostu):


Středa, 12. října 2016 - 21:05:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1503
Registrován: 4-2003
ví se už, jestli už tentokrát konečně dojde k propracování koleje a laníčkování v úseku Rokycany-Ejpovice - poslední z mnoha termínů byl přelom října a listopadu.
Středa, 12. října 2016 - 21:31:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1715
Registrován: 11-2005
Když tak koukám na přestavbu té Plzně, říkám si, že to potřebovala jako prase drbání. Připadá mi to objemem prací a náročností ještě větší, než oprava Olomouce. Ono se to nezdá, ale to, že bude v uzlu minimální rychlost 80 km/h, to hodně zrychlí celý průjezd a citelně zkrátí celkové cestovní doby. Daleko více, než zvednutí rychlosti někde na šíré trati ze 100 na 140.
Donner au train des idées d'avance...
Luboš_3.21
Středa, 12. října 2016 - 23:11:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 891
Registrován: 4-2014
Uzlík - pěkná fotoreportáž.
Rail2005 - Ano ta Plzeň tu rekonstrukci opravdu již potřebovala, protože když jste vešel do těch starých podchodů, tak jste se ze současnosti ocitl někde o nějakých 60 let zpět. Pro filmaře ideální stav, pro cestující již nikoliv.
Středa, 12. října 2016 - 23:35:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2901
Registrován: 5-2002
A hlavně ta armáda pobíhačů s klíči od výměnových zámků...
Škoda, že v Plzni není obecné nákladiště. Zkuste si tam nechat přivézt vagon, že si z něj něco složíte nebo do něj naložíte. Není prostě kde [angry]
Luboš_3.21
Středa, 12. října 2016 - 23:56:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 892
Registrován: 4-2014
Pavel reiser - to zabezpečovací zařízení v Plzni to byla bomba, stačila jedna stanice a dotyčný poznal všechny druhy SZZ najednou, kromě elektrodynamiky, která nebyla. V jiné stanici v celé ČSSR později v ČSFR a ČR takovýto slepenec všech druhů SZZ asi nebyl.
Zajímavé také je to, že to tam vydrželo tak dlouho, a když se v roce cca 1980 dělala číslicovka na St.5 Radbůza, tak proč se ta číslicovka nenatahla do celého uzlu a zůstal tam ten slepenec. Moje domněnka je ta, že nebyli peníze a přitom velmi hustém provozu až nad provozu, bylo téměř nemožné tam kopat výkopy a tahat kabely po celém uzlu a pak to přepojovat vše na St.5.
Co se týče nákladiště tak zbytek nákladiště byl zrušen cca v roce 2004 - 2005, teď tam stojí obchoďák HORNBACH. Ještě před tím, než se ten zbytek nákladiště zrušil, tak k prvnímu ořezání nákladiště došlo mezi lety 1987 - 89, když se rozšiřovala Rokycanská třída, do dnešní podoby, přitom také padla část toho nákladiště, kde dnes vede silnice směr Praha. Zbytek pak zrušen cca v roce 2004 - 2005, možná že to bylo ještě o rok dva dříve a pak na tom volném pozemku byl postaven ten obchoďák.

(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
FAST
Pondělí, 17. října 2016 - 21:01:44  
Neregistrovaný host
90.181.36.254
Propracování Rokycany-Ejpovice je v dlouhodobém plánu výluk v termínu 25.10. až 4.11. Měly by to být osmi hodinové denní výluky. Broušení proběhne v následujícím týdnu po ukončení propracování.
MP michal
Pondělí, 24. října 2016 - 12:34:30  
Neregistrovaný host
84.244.113.91
Jen blbej dotaz, jak to jde "Viktorce"? Je to v porovnání s prvním tunelem lepší nebo srovnatelné?

Dík Michal
749.243-2
Pondělí, 24. října 2016 - 18:27:34  
Neregistrovaný host
37.188.229.92
FAST: to už jako vážně? Neměl by se dát nachladit šampus? [vypravci][biggrin]
Úterý, 25. října 2016 - 16:48:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 436
Registrován: 12-2007
zatim asi jenom kosmetika: cisti se lopatama odvodneni kolem trati, v Klabave byl zasypan sterkem svah vedle zastavky, ale treaba se behem dne neco delo, rano byl v Chrastu PUSL a pluh s kostatkem
Úterý, 25. října 2016 - 18:36:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1180
Registrován: 12-2007
prej maj za první den podbito 3km, tak by to měli za těch 11 dní stihnout [crazy]

mám v plánu se tam o víkendu mrknout a projít Rokycany - Plzeň

jo a Viktorka má něco málo pod 200m
Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Hostivař, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz
Úterý, 25. října 2016 - 18:43:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 441
Registrován: 12-2007
Jinak z původního tělesa trati v Klabavě se stala skládka suti a bordelu (už od doby výstavby přeložky). Škoda, že se to hned tenkrát nezavezlo vedle vykutanou zeminou, byl by klid a nestálo by to nic navíc.
Čtvrtek, 27. října 2016 - 08:51:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1182
Registrován: 12-2007
2. TK Rokycany - Ejpovice podbita, dnes a zítra bude řádit pluh a dvoucesťák...


Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Hostivař, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz
Malý_fotograf
Čtvrtek, 27. října 2016 - 09:12:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6054
Registrován: 5-2002
Kasme: Konečně! [happy]

Žíža: Jak by to nestálo víc peněz? Nezapomínej, že v době, kdy se kutala přeložka se po původní trati jezdilo. Nešla tedy zasypat rovnou. Přesouvat hlínu na dočasnou skládku a pak na zasypání původní tratě, by určitě stálo peníze navíc.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Čtvrtek, 27. října 2016 - 19:30:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 8-2009
Doporučuji projet si trať Rokycany - Nezvěstice tento víkend. Od 1.11. opět výluka v úseku Příkosice - Nezvěstce. Proměna stanice Příkosice mi přijde impozantní.
Pátek, 28. října 2016 - 00:29:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 442
Registrován: 12-2007
MF: Myslel jsem to tak, že stejně dělala halda na zelené louce, která se pak rekultivovala. Takže kdyby se to rovnou vršilo vedle starého tělesa, byla by s tím stejná práce.
Pátek, 28. října 2016 - 22:43:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1185
Registrován: 12-2007
Žíža: No nevím, kam by se to mezi novou a starou trať vešlo...
dneska vypadal celý prostor celkem v pohodě, jen pár kusů betonu a nějaký ten kabel nebo chránička...

pár fotek ze skládky i z celého úseku Rokycany - Plzeň na rajčeti... [vypravci]

http://kasme.rajce.idnes.cz/ropl-161028/

dle "hlavní" cedulky pod vedením VVN je vyraženo cca 222m [happy] https://mapy.cz/s/1b2rx
Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Hostivař, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz
Sobota, 29. října 2016 - 07:06:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6479
Registrován: 4-2003
Kasme, díky za pěkné fotky [wink].

Máš tam dokonce zachycen automobil, co už by spíš měl být opatrován jako vzácný veterán a ne být ještě dnes proháněn po stavbě [biggrin]:

http://kasme.rajce.idnes.cz/ropl-161028/#PA280440.jpg
uzlik
Sobota, 29. října 2016 - 20:39:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 66
Registrován: 2-2015
Kasme: [ok]

Btw. kdybych na závěr fotek koukl dříve než cestou z Plzně, mohl jsem si ušetřit cestu na most. [happy]

Ale zas bych přišel o krásný příklad dodržení jízdního řádu Rx 760 na odjezdu z Prahy hl.n. (s esem na zadku, které pravděpodobně mířilo jen na Smíchov - chápu, že s ohledem na Rokycany - Plzeň je nutné mít zpoždění až na Smíchově a ušetřit trasu Lv navíc, aby se dále neplnila kapacita omezená tím, že se mezi Smíchovem a hl.n. přistavované/odstavované soupravy rychlíků sunou) přes to, že ve stejném okamžiku přistávaly R 930 a EC 154 opožděné cca o 30 - 40 minut z důvodu výluky resp. poruchy na voze, a o profesionální výraz průvodčího, který vám před Prahou vysvětluje, že plzeňský rychlík opravdu nepočká. Vím, měl jsem si tu dálniční známku koupit a výletovat autem. Mea culpa. Nebo kua kua kua?

Jen je to po včerejšku, kdy se mne prodavačka jízdenek v nejmenované šestkrát zeptala v kolik přesně jedu rychlíkem bez toho, že by jí stačila skutečnost, že daným směrem nic jiného následující hodinu a půl nejede, informace, že chci na rychlík cca za půl hodiny, informace, že se ten rychlík jmenuje Buchlov (názvy rychlíků nezná a na listě před očima je to příliš malé na přečtení), ani informace, že opravdu nepotřebuji místenku, ale jen jízdenku IN25, další ukázka vynikajícího prozákaznického přístupu a toho, že je mi věnována opravdu mimořádná pozornost. Pointa byla v tom, že jízdenka integrovaného systému byla o 10 Kč levnější než IN 25 a paní nechápala proč její nabídkou slevy deseti korun pohrdám a fakt chci tu jízdenku.

Asi mám blbou karmu a měl bych se začít bát cestovat s ČD. :-P

No, třeba díky nedělání fotek konečně najdu čas na nějaké srovnávačky původního a nového. ;-)
Sobota, 29. října 2016 - 23:35:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 369
Registrován: 11-2004
Ta asfaltová silnice mezi novými stožáry TV v místě budoucích kolejí vedoucích od Ejpovic do tunelu zůstane a na ni se položí železniční svršek nebo je jen manipulační a před položením kolejí se zlikviduje?
Sobota, 29. října 2016 - 23:51:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12261
Registrován: 5-2002
Podle všeho je správně B...
27
Neděle, 30. října 2016 - 00:38:40  
Neregistrovaný host
193.179.13.239
Uzlik: Držení rychlíků na Plzeň je věčný problém, protože poznámka v jízdním řádu... Když to člověku ujede o 4 minuty... Aby to pak stálo v Rokycanech, protože má nadjeto... [angry][angry][crazy][angry]
uzlik
Neděle, 30. října 2016 - 08:20:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 67
Registrován: 2-2015
27:

Já bych pro to i měl pochopení, protože je fakt, že během výluky Rokycany - Chrást prostě musí být rychlík na odjezdu z Rokycan v konkrétní čas (pravidelný odjezd + 5 minut na zpoždění protijedoucího R z důvodu pomalé jízdy úsekem se stavbou). Je zbytečné riskovat, že to nevyjde, protože v takovém případě (zpoždění Prahy nad 10 minut) se na zbytek dne rozsype celá Plzeň a zabije se případná trasa za rychlikem v úseku Rokycany - Chrást. O rozsypání příměstské kolem Prahy v jiném čase než kolem toho poledne taky nepochybuji.

To, co mne v konkrétním případě vyvedlo z míry bylo to eso na zadku, tedy větší pobyt na Smíchově z důvodu odpojení. Pravda, asi ne takový jako přestupní doba mezi sedmým a druhým nástupištěm, která by kvůli hradečákovi asi musela být uplatněna.

A druhá věc, a to srovnání práce čet hradeckých nebo plzeňských rychlíků, kde se čety o přípoje zajímají, a práce ostravské čety ECčka, která neměla potřebu mít přehled o tom, kolik lidí kam dál pokračuje vlakem a pouze reagovala na případné dotazy (včetně těch naivních typu počká můj přípoj na Masaryčce?). Nějak nevěřim, že jsem byl v ECáku na Plzeň sám, jen jsem byl jedinej, kdo se na vazbu zeptal, a vypruzenej výraz průvodčího, který konstatoval, že na toto se ještě nikdo neptal a tudíž to bude muset zjišťovat, mluvil za vše. [sad] Pokud dispečerovi oznámil, že má jednoho člověka na Plzeň, rozumím tomu, že by se nečekalo ani v případě, že by to možné bylo.

Přiznávám, že můj pohled je ovlivněnej i tím, že v mém případě šlo o druhý minutový nepřípoj během dvou dní (v pátek něco podobného předvedl autobusák CDS v rámci IREDO v Náchodě, protože si nejspíš nechtěl krátit oběd a ten přestup asi moc lidí nepoužívá - tak proč čekat na zpožděný vlak), díky čemuž jsem se nedostal včas na další přestup a mohl jsem akorát tak jet dom. A tím, že jsem byl blbej a v představě, že od Moravy to musí vyjít, jsem dal o padesát procent víc za přímou jízdenku přes Pardubice místo klasického dělení na jízdenku do Prahy a jízdenku dál, a bylo mi to houby platný.

Vim, že to chlapi od ČD nemají jednoduchý, ale občas je ta hrana mezi tím, jestli to klapne ku spokojenosti klienta, v detailech a v ne/ochotě je řešit. [sad]

(Příspěvek byl editován uživatelem uzlik.)
Neděle, 30. října 2016 - 08:39:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6483
Registrován: 4-2003
uzlik:Já bych pro to i měl pochopení, protože je fakt, že během výluky Rokycany - Chrást prostě musí být rychlík na odjezdu z Rokycan v konkrétní čas (pravidelný odjezd + 5 minut na zpoždění protijedoucího R z důvodu pomalé jízdy úsekem se stavbou).

Já proto pochopení nemám, ale tady je hlavně míč na straně SŽDC, kdy se nepostavením provizorních výhyben obtěžují v Ejpovicích a Doubravce několik let obtěžují cestujíc ve vlacích ČD nepravidelnostmi (plus dopady na nákladní dopravu u všech dopravců), neb je zcela zbytečně snížena kapacita trati příliš dlouhými jednokolejnými úseky, které jsou ale přitom nezasaženy stavbou koridoru [crazy].
Pondělí, 31. října 2016 - 15:12:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 75
Registrován: 10-2011
Jrjk, podle toho co řikali kluci z tunelu na DOD by tam ten asfalt měl zůstat...
Pondělí, 31. října 2016 - 18:57:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 866
Registrován: 1-2006
Bram:

Jak dlouho že se jezdilo jednokolejně, že je řeč o několika letech obtěžování, které by provizorní odbočky vyřešily? Měl jsem pocit, že Chrást - Plzeň to bylo dvakrát pět měsíců s opatřeními v GVD (plus možná něco za Plzeň co nešlo v souběhu), a že v Ejpovicích je poměrně slušnou dobu v provozu staniční zabezpečovací zařízení. Fakt to SŽDC tak zvorala nebo má ta pohádka logické mezery?
Pondělí, 31. října 2016 - 19:53:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1721
Registrován: 11-2005
Já tedy nevím, jak to bude s tím asfaltem na přeložce k tunelu, ale ve Francii na LGV se ten asfalt poprvé vyzkoušel na LGV Est 1. fáze v několika úsecích a na LGV Est 2. fáze a LGV SEA už je to standard.

Objasním - použití asfaltu do železničního spodku snižuje potřebnou výšku konstrukční vrstvy (šetří kamenivo), zabraňuje vnikání vlhkosti do hloubi spodku tělesa a zároveň snižuje vibrace přenášející se do okolí trati. Francouzi kromě tunelu pod Vogézami nepoužívají PJD v betonu jako Němci, ale preferují klasické šterkové lože. Jejich filozofie je, že nikdo neví, co udělá PJD třeba za 50 let. Kolejnice na PJD se musí stejně cca jednou za 10 let vyměnit a z hlediska GPK je lepší to pravidelně (cca 2x ročně) preventivně podbít tam, kde už se GPK přibližuje k limitu tolerance. Souprava IRIS 300 (tož je laboratorní TGV) projíždí po francouzské vysokorychlostní síti o nočních výlukách, kontroluje a reportuje. Výměna kolejnic se dělá letmo a pracuje se vždy v úsecích od kolejové spojky ke kolejové spojce, kdy je jedna kolej vyloučena. V době stavebních prací je na funkční koleji zavedna PJ 120 výjimečně 100. Pokud je kolej již položena a podbita a zatím není bezstykově svařena, může jít do provozu s rychlostí 160. Po svaření, zbroušení a následné finální kontrole GPK se opět zvedá rychlost na maximální v daném úseku (300/320). Pokud se nabagruje štěrk (jako ted několik let po sobě na LGV Nord), tak bývá dotčený úsek vyřazen z provozu maximálně týden.
Donner au train des idées d'avance...
Úterý, 01. listopadu 2016 - 11:18:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 437
Registrován: 12-2007
Rail2005> no vida, tak kdyby se z nejake cyklostezky, vybudovane na zrusene trati, zase delala trat, tak se muze asfalt nechat a mame rovnou moderne zalozenou plan
Bergo
Úterý, 01. listopadu 2016 - 17:53:03  
Neregistrovaný host
80.188.235.204
Jelikož ten asfalt má dělený příčný sklon, tak je pravděpodobné, že bude použit jako konstrukční nepropustná vrstva. Jinak mě nenapadá, proč by to u dočasné komunikace neudělali jednoduše v jednotném sklonu.
Středa, 02. listopadu 2016 - 08:27:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1186
Registrován: 12-2007
malcait sekeremetenec nahrál(a) video Rekonstrukce Plzeň hl.n. - 1.11.2016

https://www.youtube.com/watch?v=pz6hoRpkp5o


A středeční výlukové komando na startu v Rokycanech


Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Hostivař, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz
Ghost
Středa, 02. listopadu 2016 - 09:56:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1664
Registrován: 1-2011
Když vidím tu fotku z Rokycan, to je dojebané nádraží jedna radost. Kde jsou časy, kdy byla na nádražích třeba nějaká zeleň, lavičky, nějaké pítko s vodou apod. Dnes však už jen dominují betonové ohyzdné plochy, které nejsou k ničemu. Vrcholem je ten škaredý plot, k zblití fakt. Hnus [cunik]
Středa, 02. listopadu 2016 - 10:06:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6507
Registrován: 4-2003
Spíš se divím, že v Rokycanech se ušetřila jedna výhybka, mohlo to tam vypadat takto:

https://mapy.cz/zakladni?mereni-vzdalenosti&x=13.5933937&y=49.740 0526&z=18&l=0&base=ophoto&rm=9e5NRxVyx2QdKfU8IBSdJkQoKdQ8KgRGJ-P8 LL
Středa, 02. listopadu 2016 - 10:10:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6508
Registrován: 4-2003
Vhd_sl:Fakt to SŽDC tak zvorala nebo má ta pohádka logické mezery?

Pokud někomu připadá dvakrát pět měsíců provozu velmi dlouhé jednokolejky v pořádku, tak to logická mezera není, ba naopak a vyslouží si od dopravců obdiv [biggrin].

Do toho je zahrnuta jen rekonstrukce úseku Rokycany - Ejpovice, nebo i Doubravka - Plzeň?
Středa, 02. listopadu 2016 - 12:02:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12283
Registrován: 5-2002
Bram: mohlo to tam vypadat takto
Doufám, že to myslíš jen jako sudou předjízdnou k dobru (když už není v Holoubkově) a ne jako peronizovanou kolej pro lokálku...?
Středa, 02. listopadu 2016 - 12:35:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6510
Registrován: 4-2003
Hajnej:Doufám, že to myslíš jen jako sudou předjízdnou k dobru (když už není v Holoubkově) a ne jako peronizovanou kolej pro lokálku...?

Myslím to jako předjízdnou kolej k dobru [wink].

Pokud bude objednavatel dopravy při rozumný, tak zavede vlaky Plzeň - Ejpovice - Radnice a nikoliv zcela nesmyslné vlaky Rokycany - Ejpovice - Radnice [crazy].
Středa, 02. listopadu 2016 - 17:38:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1015
Registrován: 12-2007
Bram: O tom se diskutovalo již dříve, a bylo řečeno, že budou právě jezdit vlaky Plzeň - Ejpovice - Radnice.
Středa, 02. listopadu 2016 - 18:20:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 868
Registrován: 1-2006
Bram:

"... kdy se nepostavením provizorních výhyben obtěžují v Ejpovicích a Doubravce několik let..."

Ještě jednou. Kde je těch několik let? Dále, kde je chybějící provizorní výhybna Ejpovice? Manipulace? Problém říct, že žeru chrousty a obvinil jsem křivě?

"Pokud někomu připadá dvakrát pět měsíců provozu velmi dlouhé jednokolejky v pořádku..."

Pokud někomu připadá, že vydání většího množství desítek milionů za to, aby se devět měsíců (minimálně měsíc na montáž a demontáž) jezdilo jednokolejně na dvou kilometrech místo osmi tam, kde se to, co je potřeba s výjimkou několika špičkových Os provozí, je v pořádku, je to jeho názor.

Jenom přemýšlím, kolik staveb (resp. jiných veřejných statků) mohlo být za peníze, které se vyhodily za nesmyslné provizorní stavy proto, že máme psychický problém cestujícího přeložit do autobusu a postavit to za polovinu času.

Skoro na úrovni toho, že si na dobu malování zaplatím luxusní hotel. Z veřejných prostředků fakt podivné. Nesmyslně požadujete věci ze zlata tam, kde železo na to, co je reálně potřeba, stačí. A divíte se, že tam, kde byste něco viděl rád, prostředky chybí...

(Příspěvek byl editován uživatelem Vhd_sl.)
Středa, 02. listopadu 2016 - 19:22:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11224
Registrován: 8-2004
Vhd_sl:
"Jenom přemýšlím, kolik staveb (resp. jiných veřejných statků) mohlo být za peníze, které se vyhodily za nesmyslné provizorní stavy proto, že máme psychický problém cestujícího přeložit do autobusu a postavit to za polovinu času."
Nemíním nijak komentovat konkrétní situaci v úseku Rokycany - Plzeň.
V obecné rovině ale nabízíte jen část faktů. Kromě toho je třeba také dodat, kolik stojí ty autobusy nebo kolik času to stojí lidi v těch autobusech (pokud se třeba vůbec vejdou). Že máte psychický problém s provizorii neznamená, že jsou nesmyslné.[ko]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Peta303
Středa, 02. listopadu 2016 - 22:09:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2420
Registrován: 6-2005
Ghost:
"Když vidím tu fotku z Rokycan, to je dojebané nádraží jedna radost. Kde jsou časy, kdy byla na nádražích třeba nějaká zeleň, lavičky, nějaké pítko s vodou apod. Dnes však už jen dominují betonové ohyzdné plochy, které nejsou k ničemu. Vrcholem je ten škaredý plot, k zblití fakt. Hnus [cunik]"

Kdyby jen to, doělo i k vykácení stromů mezi nádražím a sousedící ulicí. Takže zatímco před rekonstrukcí člověk o vlaku nevěděl, teď se mu to i přes výměnu oken díky těm debilním zdem rozléhá i s ozvěnou (a to už se téměř nevyskytují staré vozy se špalky, které dříve byly prakticky výlučným standardem), o množství prachu nebo téměř nepřístupnosti nádraží pro záchranné složky nemluvě. :-(

Největší chuťovkou ale byla sama rekonstrukce (práce zásadně jen po krátkou část dne a pak téměř celou noc, nejlépe ty nejhlučnější, např. kácení litinových sloupů bran TV atd.), tříletá a neskutečně odfláknutá rekonstrukce podchodu. Neuvěřitelně pitomým (ne)přístupem k němu to pak završilo město.
Středa, 02. listopadu 2016 - 22:22:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 870
Registrován: 1-2006
Hroch:

Záleží na konkrétním případě a provedení. Jak výluky tak autobusů. Jsou případy, kdy máte pravdu, a jsou případy, kdy jde o politické rozhodnutí bez opory v reálné potřebě. OK, nejde o nesmysl, ale občas jde o technicky méně dokonalé řešení, které mohlo dopadnout lépe pro všechny zúčastněné (i v případě úhrady busů stavbou), kdyby nebylo mantrou to, že se musí jezdit za každých okolností. ;-)

Tvrzení Brama, že je za každých okolností, tedy i při stavbách, nutné zajišťovat výrazné rezervy pro ad.hoc vlaky a nepravidelnosti GVD, aby nenastala pohroma v podobě nějakého zpoždění nebo omezení jízdy špičkového Os, je o politice. Obviňování provozovatele dráhy v takovém případě je podpásovka. Prostě je tam omezení stavbou a je to nadimenzováno na akorát.
Čtvrtek, 03. listopadu 2016 - 08:02:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6512
Registrován: 4-2003
Vhd_sl:Tvrzení Brama, že je za každých okolností, tedy i při stavbách, nutné zajišťovat výrazné rezervy pro ad.hoc vlaky a nepravidelnosti GVD, aby nenastala pohroma v podobě nějakého zpoždění nebo omezení jízdy špičkového Os, je o politice.

Jistě, shození argumentů tímto způsobem má své kouzlo. To kouzlo ale přestane působit, když zmíním, že během celé doby výluk mezi Plzní a Rokycanami jsem cestoval z Prahy do Plzně rychlíky několikrát do měsíce a snad vždy jsme v Plzni měli + 15 minut, někdy i více. Vzhledem k tomu, že rychlíky jezdily (a pořád jezdí) v taktu, tak se dá očekávat, že se to týkalo všech rychlíků během dne, nejen těch, se kterými jsem zrovna jel. A z těchto relativně četných cest lze říci, že ani nešlo o jevy náhodné [wink].


Prostě je tam omezení stavbou a je to nadimenzováno na akorát.

Viz výše, co si myslím o významu slova akorát v tomto případě [wink].
Čtvrtek, 03. listopadu 2016 - 18:32:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 845
Registrován: 8-2007
během celé doby výluk mezi Plzní a Rokycanami jsem cestoval z Prahy do Plzně rychlíky několikrát do měsíce a snad vždy jsme v Plzni měli + 15 minut, někdy i více.
A to bylo po celou dobu těch vašich několika let nebo je během 10 měsíců?
Čtvrtek, 03. listopadu 2016 - 19:44:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 871
Registrován: 1-2006
Bram:

Korektní by bylo zabývat se důvody těch zpoždění. Předpokládám ale, že jako cestujícího Vás zajímal pouze výsledek a zjednodušil jste to na to, že tato konkrétní stavba.

Této konkrétní stavbě se přitom na účet neexistence odbočky u Doubravky dá připisovat objektivně zpoždění jen v případech, kdy vzniklo čekáním ve stanici přilehlé úseku z důvodu jízdy protijedoucího vlaku. V Plzni navíc jen při delším čekání na protivlak, při kterém by Váš vlak bylo možné protáhnout na Doubravku. Ve správném směru fungoval autoblok.

Kolikrát jste těch 15 minut postál v Chrástu? Kolikrát v Plzni bez toho, že by to bylo dáno zpožděním, které si vlak přivezl, zpožděním plynoucím z křížení cesty pražského rychlíku žateckým z důvodu stavebních prací u hran v sudé skupině Plzně v kombinaci s klíčovým hospodářstvím na středním zhlaví v Plzni?

Kolik zpoždění bylo tedy opravdu způsobeno výlukou v úseku Chrást - Plzeň?

Také jsem jezdil jednou dvakrát do měsíce a nějaké výrazné stání v Chrástu si nepamatuji. V Plzni ano, ale většinou ne z důvodu čekání na protivlak. I proto, že mezi příjezdem a odjezdem od/do Chrástu je ve většině případů (snad mimo Pendolíno) přes čtvrt hodiny.

Obávám se, že těch problémů, které by vyřešila odbočka na Doubravce, bylo minimum. Pokud, zasáhlo to hlavně kapacitu pro nákladku a domnívám se, že ne v zásadním množství. O tom jste ale nepsal. Za větší počet desítek milionů, na které by odbočka vyšla, to nestálo. Vaše obvinění provozovatele infrastruktury tudíž podle mého názoru bylo liché.
Pátek, 04. listopadu 2016 - 18:24:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3969
Registrován: 5-2002
U nás na východě se stavěly odbočky a tím naštěstí nezbylo na PHS [rofl] . Vážně by to byla taková pálka?
Pátek, 04. listopadu 2016 - 19:57:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4459
Registrován: 9-2005
Pronájem kontejneru s technologií cca 250 000 měsíčně
Potřebuješ další kontejner s TZZ (pronájem)
Kontejner pro výpravčího vč. JOP a vybavení (pronájem)

Všechno dopravit na místo, úpravy terénu, příp. zřízení komunikace pro těžkou techniku.

Odbočka má: 4 návěstidla + jejich Př., 4 výhybky, 8 počítacích bodů (počítače náprav), 4 telefonní objekty u vjezdů.
Mezi sousedními dopravnami a odbočkou se musí zřídit TZZ (další PN), úvazky na SZZ sousedních dopraven, optokabel na vzdálené JOP a vybavení samotným JOP.
Zajistit silovou přípojku.

Všechno zakabelovat, zapojit, přezkoušet. Pro položení výhybek zemní práce.
Při každé změně konfigurace (minimálně 4x při dvou TK) odpojit/připojit venkovní prvky, opět přezkoušení.

Při likvidaci odbočky vše zdemontovat a odvézt.

Asi jsem na něco zapomněl, odbočky jsem měl v údržbě za dobu stavby Benešov - Strančice dvě (Bedrč a Mirošovice) a byl jsem u nich od zahájení zemních prací až po likvidaci.
Levná záležitost to rozhodně nebude.

(Příspěvek byl editován uživatelem Plešoun.)
Pátek, 04. listopadu 2016 - 20:40:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4460
Registrován: 9-2005
Jen ještě doplním, že Odb.Bedrč byla v provozu od 4.2007 do 8.2008. 16 měsíců.
Pátek, 04. listopadu 2016 - 20:40:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 929
Registrován: 10-2007
Pronájem kontejneru s technologií cca 250 000 měsíčně
Potřebuješ další kontejner s TZZ (pronájem)
Kontejner pro výpravčího vč. JOP a vybavení (pronájem)

Všechno dopravit na místo, úpravy terénu, příp. zřízení komunikace pro těžkou techniku.

Odbočka má: 4 návěstidla + jejich Př., 4 výhybky, 8 počítacích bodů (počítače náprav), 4 telefonní objekty u vjezdů.
Mezi sousedními dopravnami a odbočkou se musí zřídit TZZ (další PN), úvazky na SZZ sousedních dopraven, optokabel na vzdálené JOP a vybavení samotným JOP.
Zajistit silovou přípojku.

Všechno zakabelovat, zapojit, přezkoušet. Pro položení výhybek zemní práce.
Při každé změně konfigurace (minimálně 4x při dvou TK) odpojit/připojit venkovní prvky, opět přezkoušení.

Při likvidaci odbočky vše zdemontovat a odvézt.

Asi jsem na něco zapomněl, odbočky jsem měl v údržbě za dobu stavby Benešov - Strančice dvě (Bedrč a Mirošovice) a byl jsem u nich od zahájení zemních prací až po likvidaci.
Levná záležitost to rozhodně nebude.

(Příspěvek byl editován uživatelem Plešoun.)


Chápu, že z hlediska drážního pohledu je čas cestujících zadarmo, ale obávám se, že kdyby se to tam zahrnulo, tak výše zmíněná částka jsou drobné.

(Příspěvek byl editován uživatelem Martyss.)
Sobota, 05. listopadu 2016 - 09:16:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 873
Registrován: 1-2006
Martyss:
"Chápu, že z hlediska drážního pohledu je čas cestujících zadarmo, ale obávám se, že kdyby se to tam zahrnulo, tak výše zmíněná částka jsou drobné."
"Drobné", které byly ve prospěch drážní infrastruktury využity jinde. Desítky mega a související omezení dopravy navíc na přepojování jsou opravdu špatně ať v poměru k celkovým nákladům konkrétní stavby jsou nebo nejsou kapkou v moři. Pořád jsou to desítky mega, které by se musely vzít z ranečku na drážní stavby.

V konkrétním případě zde Bram střílel od boku podle pocitu, že v Plzni bylo vždy zpoždění, a v rámci svého "svatého" boje za kapacitu navíc za všech okolností (ve kterém se tu s ním poslední dobou dost střetávám, protože ten názor nesdílím a vadí mi obviňování dráhy tam, kde je to o letmém pohledu dotyčného bez podkladů). Nezabýval se tím, že by si to rozebral a korektně posoudil, kolik času by se ušetřilo, kdyby byla odbočka zřízena, z hlediska toho, kolik zpoždění vzniklo opravdu jen touto stavbou a ne okolními věcmi a vazbami na celé trati. Já se obávám, že by se to významně blížilo nule. Prostě jen přiživuje blbou náladu.

Není to o neúctě k cestujícím a dopravcům. Tam, kde to něco řeší, odbočky vznikají. Jen je řečnickou otázkou, zda by se to nedalo dělat i tak, aby se provizoria redukovala na to, co je opravdu nezbytně nutné a nejde řešit jinak. Aby ten raneček peněz pro dráhu nebyl tímto zbytečně děravej. A to je o té politice.

Osobně bych se k tomu přikláněl i na úkor lokálních omezení, protože si nemyslím, že peněz na drážní stavby je tolik, aby se jimi dal hradit "luxus", který občas není nezbytný. Navíc by to šlo s kompletním zákazem vjezdu (tam kde lze) podstatně rychleji a stavba by mohla otravovat polovinu času a být dříve užívána včetně svých přínosů namísto otravování pomalými jízdami, což může být přínosem vyrovnávajícím ztráty času i náklady NAD, o kterých psal Hroch, a které nezpochybňuju.

Je to přecijen o udržitelnosti některých drah u nás, protože na ty, na které nezbyde dnes, nemusí být v budoucnu, což může vést k redukci sítě. Politika "luxusu" může dráhu zabíjet stejně jako ji dlouhodobě ubíjí "luxusní" požadavky jednotlivých profesí na dráze a požadavky z Evropy. ;-)
Sobota, 05. listopadu 2016 - 10:16:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6515
Registrován: 4-2003
Vhd_sl:Je to přecijen o udržitelnosti některých drah u nás, protože na ty, na které nezbyde dnes, nemusí být v budoucnu, což může vést k redukci sítě.


V podstatě tu ani nemusím prezentovat hloubkové analýzy, někteří jedinci se odkopou sami a rádi ještě přiznají, že jejich snahou je zachovat síť SŽDC v neredukovaném rozsahu. Myšlenkový stav, který tu byl již kýmsi nastíněn v podobě důležitosti lůžka do Burgasu, žije evidentně dále [crazy].

Co na tom, že využití mnoha tratí limituje k nule a je zcela bez šance, aby na nich nějaký smysluplný provoz (ne jen nějaká občasná objednávaná turistická doprava) byl[crazy].

Osobně bych se k tomu přikláněl i na úkor lokálních omezení, protože si nemyslím, že peněz na drážní stavby je tolik, aby se jimi dal hradit "luxus", který občas není nezbytný.

Například nákladná obnova trati Mšeno - Mělník luxus je.

Navíc by to šlo s kompletním zákazem vjezdu (tam kde lze) podstatně rychleji a stavba by mohla otravovat polovinu času a být dříve užívána včetně svých přínosů namísto otravování pomalými jízdami, což může být přínosem vyrovnávajícím ztráty času i náklady NAD, o kterých psal Hroch, a které nezpochybňuju.

Jistě, kompletní zákaz vjezdu by vše urychlil. I optimalizace trati Beroun - Plzeň by tak byla výrazně rychleji hotova.

Žasnu, co se tu nedozvím [blush].

SŽDC musí být PROZÁKAZNICKY orientovaná organizace, ne institut, kde její pracovníci si žijí zcela odtrženi od ekonomické reality. A ti zákazníci SŽDC jsou všichni dopravci, pokud to není (například panu Vhd_sl zcela určitě) dostatečně jasné. Že mu to není jasné, dokládá svými výroky o průjezdnosti trati jako stav 1 a 0 jako stav neprůjezdnosti. Jenže mu také uniká stav, kdy jsou podmínky průjezdnosti velmi ztížené. A dřívější běžná realita, kdy se řeklo, že nákladní doprava počká, až se vše vyřeší (a vyjezdí se osobní doprava), není možný. Pokračování tohoto stavu do budoucna akorát povede k poklesu přeprav v železniční dopravě [crazy].
čisté náklady
Sobota, 05. listopadu 2016 - 13:19:32  
Neregistrovaný host
213.220.193.114
Ad Plešoun:

Díky za věcnou informaci, ale ta technologie se přece nevyhodí, ne? Předpokládám, že se následně použije jinde, buďto opět na nějaké provizorium nebo definitivně (pokud tedy nepotřebujete nějakou atypickou výhybku, ale i ta by se snad dala někde jinde využít). Takže v netto ekonomických nákladech na vybudování odbočky budou jen odpisy plus ty dodatečné zemní a jiné práce (projekt, instalace, oživení atd.)
Sobota, 05. listopadu 2016 - 16:47:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2450
Registrován: 5-2002
Tady zase "někdo" dělá z komára velblouda. Že to neřešíte také ve vztahu k ŘSD nebo krajským SÚS, které bez problémů na pár týdnů až měsíců zavřou silnici první třídy a objížďka má také pětinásobek délky uzavírky. Po okreskách. Nebo dá na dva roky semafor a tu silnici zjednosměrní (Lužany I/27). To jsou desetitisíce člověkohodin... A prozákaznický přístup.
"Někteří" jsou holt zblblí marketingovými poučkami, přitom nejde o život. Když vím, že se někde buduje, tak si do svého plánu započítám delší čas na cestu. A je vymalováno.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Sobota, 05. listopadu 2016 - 19:35:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 874
Registrován: 1-2006
Bram:

Asi jste to nechtěl napsat tak, že vynakládat náklady na provizorní věci, jejichž užitek není prokázán, je v pořádku, protože ušetřené prostředky politici nasměrují do věcí, které jsou podle Vašeho názoru nesmyslné...

Bylo by fér dodat, že investorem je stát, zastoupený SŽDC, a objednatelem velké části výkonů dopravců (většina v osobní dopravě) je také stát, zastoupený ministerstvem nebo krajem. Čímž by stát měl být PROZÁKAZNICKÝ vůči státu? Nebo by si politická reprezentace státu měla srovnat co potřebuje a upravit tomu smluvní vztahy + dopravce, kteří pro stát nejezdí, kompenzovat za vyšší proběh a za vícenáklady na úpravu nakládky/vykládky slevou na poplatku za použití dopravní cesty (oni při jednokolejném provozu stejně nemají moc šanci, že)?

Dovedl bych si představit při realizaci úseku Beroun - Rokycany to, že by stát na konkrétní GVD neobjednal rychlíkovou linku v plném rozsahu Praha - Plzeň, ale pouze v rozsahu Praha - Beroun (prostupnost Prahy je slabší), a Beroun - Plzeň vozil rok autobusy. Beroun - Zdice by se dělalo po jednotlivých kolejích, aby zůstala napojená odklonová trasa přes Březnici, dál v kuse, s tím, že by přípravné práce zajistily vše, co se dá udělat dopředu. Mezi Rokycany a Plzní (+ zhlaví v Plzni) si také dovedu představit variantu technického řešení s vyloučením trati na nezbytně nutnou dobu, a nemyslím si, že by to bylo pro železnici likvidační.

Současně ale dodávám, že si jsem vědom toho, že stát to nastavení smluv nemá, i toho, že by to vyžadovalo chirurgickou přesnost načasování na všech dotčených frontách a zajištění bezvýlukového stavu odklonových tras, čímž jsou tyto úvahy o možné variantě technického řešení aktuálně passé.

čisté náklady:

Plešoun to vypsal pěkně. Upřesnil bych jen to, že v konkrétním případě je asi slabší jít na šesti kilometrech z autobloku na jeden prostorový oddíl, takže by to asi bylo s hradlo s návěstním bodem, čímž by to zas bylo o trošku dražší. Je z toho i vidět, že většina peněz, které by do toho šly, by šla na montáž/demontáž, na pronájmy a na personální náklady dopravy (výpravčí odbočky na několik let stavby tunelů, s tím, že na konci stavby dostane padáka). Investice, které by byly využitelné dál, by byly v případě, že by zhotovitel neměl dostupné zařízení.

Je tam ale ještě jedna nepříjemnost. Čas. Zhotovitel by musel čekat až bude odbočka připravená, což znamená odsun zahájení stavebních prací cca o rok - holt v Hornbachu se to neprodává a na sklad nevyrábí. Čímž by se termínově nesešel s Plzní a vznikly další problémy a další omezení. Konkrétní případ tak má, krom toho, že je to o ničem z hlediska přínosů v dopravě, více souvislostí.
Sobota, 05. listopadu 2016 - 20:18:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11230
Registrován: 8-2004
Vhd_sl:
Pozoruji, že Vy celkem pravidelně zamlčujete část faktů, které se Vám nehodí do vysněné teorie. Co takhle třeba nákladní doprava? A to se týká jak toho prozákaznického přístupu, tak těch nápadů na zastavování provozu.
A prozákaznický přístup se samozřejmě týká též koncových uživatelů produktu v osobní dopravě - tedy cestujících.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 05. listopadu 2016 - 21:16:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3972
Registrován: 5-2002
Vhd_sl:
"Je tam ale ještě jedna nepříjemnost. Čas. Zhotovitel by musel čekat až bude odbočka připravená, což znamená odsun zahájení stavebních prací cca o rok - holt v Hornbachu se to neprodává a na sklad nevyrábí. Čímž by se termínově nesešel s Plzní a vznikly další problémy a další omezení. Konkrétní případ tak má, krom toho, že je to o ničem z hlediska přínosů v dopravě, více souvislostí."

U nás na východě byla snad jedna technologie odbočky, která se postupně posouvala podle potřeby. Výhybky se vždy vzaly nějaké jeté (tuším že z Moravského Písku byly snad na třech místech, dokud se nerozpadly úplně). Takže bych předpokládal, že kontejner s technologií leží ve skladu a výhybky se napasují třeba z Kařezu. Dneska je v módě všechno kupovat nové nebo je mezi tratí Přerov - Ostrava a Plzeň - Rokycany takový rozdíl?
Malý_fotograf
Sobota, 05. listopadu 2016 - 21:25:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6074
Registrován: 5-2002
Plešoun: Kalkulace, zejména pronájmů, u odbočky zní velmi zajímavě. Dost mne udivuje, že si SŽDC alespoň jednu takovou technologii nezakoupí, protože v tom už musela zahučet taková spousta milionů, že by to aspoň jednu sadu kontejnerové technologie zaplatilo. [happy]
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Sobota, 05. listopadu 2016 - 22:01:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12321
Registrován: 5-2002
MF: Dost mne udivuje, že si SŽDC alespoň jednu takovou technologii nezakoupí
Takové technologie nepochybně existují, byť netuším, kdo je má ve vlastnictví, jestli SŽDC nebo někdo jiný.
Je ale ještě otázka, kolik takových kontejnerů vlastně dohromady existuje. Jeden byl totiž docela dlouho vázán na vysunutých spojkách v Úvalech (kde tedy odvedl rozhodně víc práce než leckde jinde), další nejspíš v Hostivaři (Plešoun jistě upřesní/vyvrátí)...

A hlavně bych nedělal dalekosáhlé závěry z toho, co termínově byť i částečně zasahovalo do roku 2015, kdy končilo OPD 1 a konalo se boží dopuštění co do souběhu akcí.