Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Historické vozy osobní a nákladní » Archiv diskuse Historické vozy osobní a nákladní do 01. 04. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Historické vozy osobní a nákladní do 01. 04. 2018

dolů
   autor příspěvek
dědek_hank
Úterý, 20. března 2018 - 12:24:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 443
Registrován: 7-2017
Barton: Poznalo by se to podle rozvoru. 4,2 m - ČSD, 4,4 m - kKStB (a 84 vozů dodaných ČSD ještě podle objednávek vozů rakouské konstrukce). Rakouské vozy se dělaly bez výhledových oken, ale na některé se mohla okna dosadit dodatečně. Šikmé výztuhy by ukazovaly na provedení ČSD, pro které se až na pár posledních vozů z r. 1929 stále až do r. 1924 stavěly vozy s celodřevěnou skříní.
Výběr čísel a další info viz Parostroj.

Převzaté vozy kkStB a starých soukromých společností dostaly u ČSD čísla 6-15xx až 6-20xx.

Vozy z let 1936-37 už mají kovovou kostru a rozvor 5 m.
Úterý, 20. března 2018 - 12:44:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 606
Registrován: 2-2005
zeuke: z nějakého hodně starého Železničáře, článek se jmenuje Na hodech v Hungarii, moc pěkné čtení.[jidlo]
Úterý, 20. března 2018 - 15:07:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 888
Registrován: 7-2017
ahá[wink]díky..
Polabský
Úterý, 20. března 2018 - 21:26:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1008
Registrován: 10-2010
Barton: Ano, tento vůz jsem měl na mysli. Popisy na něm jsou pro filmaře.
Středa, 21. března 2018 - 09:04:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2536
Registrován: 7-2005
Svého času se tu někdo dotazoval na složení rychlíkové soupravy z 30.let pro případný model. Měl jsem v ruce spis řešící nepravidelnosti dopravy v roce 1936, jehož souřástí byla i zpráva dopravního kontrolora o jízdě rychlíkem č.1 z Košic do Prahy dne 21.10.1936 (do Prahy samozřejmě přijel ráno 22.10.). Tak jsem z vlakopisu opsal řazení a čísla vozů
Z Košic do Sp.N.Vsi táhla vlak loko č.365.312 a přípřež 365.304; ze Sp.N.Vsi do Bohumína 486.005, z Bohumína do Prahy 387.007
A ty vozy byly složené takto (nejsou uvedené typy, ale to jistě odborníci doplní)- 6-5022, 4-5105, 2-8743, 2-8013, 2-8007, 4-5031, 2064, 90003, 1-8888

Ale pro obvod řsd Olomouc se dochovalo několik sešitů řazení vlaků v rychlíkové i osobní dopravě z druhé půlky 30.let. Jenže to jsou typové teorie, zde je soupis čísel, jak to opravdu jelo...
Středa, 21. března 2018 - 13:39:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 159
Registrován: 7-2017
Zdepa: Všechno běžné vozy, zajímavý je WL 2064, který vyrobil rou 1910 Van der Zyphen v Kolíně nad Rýnem. V Praze byl dislokovaný většinu meziválečné doby a vzhledem ke svému věku sloužil ve často i na mezinároních spojích. Jinak je to směs všeho - celokovové panceřáky všech provedení (BCa 2-8013 a 7, Ca 4-5105), smíšená stavba z roku 1925 (Ca 4-5031), konstrukce kkStB stavěné u nás po r. 1918 (Da 6-5022) a poslední konstrukce kkStB (BCa 2-8743 a ABCa 1-8888). Na určení vozu 90003 by to chtělo ten sešiťák, aby bylo vidět kdo v tom roce měl dodávat kurzový vůz. Můj tip je CFR, ale je to jen střelba podle toho jak mám v paměti čísla osobních vozů železniční správ na východě.
Středa, 21. března 2018 - 20:51:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11366
Registrován: 4-2003
Nevím kam to napsat ,ale zajímalo by mě zda i v dnešní době se někde objeví mimo koleje nově odkoupený vyřazený vůz. Nebo už se to vubec nevyplatí oproti novostavbě nějaké kulny nakouopené v OBI ??

Také by mě zajímalo kolik v dřívější době cca mohl tak stát nějaký vařazený vůz když i do dnešní doby se jich zachovalo poměrně dost i na místech poměrně vzálených od kolejí ??
https://www.k-report.net/diskuse/prohlizec-obrazku/?autor=Jnd
Němec_z_ova
Čtvrtek, 22. března 2018 - 09:41:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3821
Registrován: 4-2009
Nevím kam to napsat ,ale zajímalo by mě zda i v dnešní době se někde objeví mimo koleje nově odkoupený vyřazený vůz. Nebo už se to vubec nevyplatí oproti novostavbě nějaké kulny nakouopené v OBI ??

Služebně jsem se nachomýtl u takové akce ještě v roce 2002. Možné to tedy bude[wink]
Čtvrtek, 22. března 2018 - 10:20:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7215
Registrován: 9-2003
Ale jo,vozy se prodávají,ale pokud někdo chce něco trochu tradičního nejčastěji jde o dřevěné služební vozy ČD Cargo..ještě jich je relativně dost..jenže prodejní cena se i u vraků pohybuje až okolo 80tis. takže je na rozmyslu zda to investovat..Proč je odepsaný vůz kde je třetina hmotnosti dřevo tak drahý se neptejte..(já to nevím..)Další možnost je připravovaný prodej nadbytečných vozidel DHV který se připravuje..ale cenově to levnější nebude..spíš horší..
..pořádná mašina má kotel a komín..
dědek_hank
Čtvrtek, 22. března 2018 - 11:58:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 452
Registrován: 7-2017
Alf: "...prodejní cena se i u vraků pohybuje až okolo 80 tis. ..."

Veřejně deklarovaná prodejní cena má v prodejním procesu předem odfiltrovat nežádoucí potenciální zákazníky, tj. především naivní outsidery bez korupčních fondů a bez možnosti neoficiálního přístupu k decision makerům. Doprovázeno to je kecy o péči řádného hospodáře apod. Jsem přesvědčen, že kolem DHV bude ten prodejní šrumec ještě navíc řádně medializován.

Zřejmě to nebude náhoda, že zmínky o drážních strukturách (týká se to především SŽDC) se opakovaně objevují ve výročních zprávách BIS.
Němec_z_ova
Čtvrtek, 22. března 2018 - 17:03:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3822
Registrován: 4-2009
Nevím, možná jsem divný, ale 80 tisíc se mi nezdá za železniční vůz tak moc. Za to dnes nekoupíte mnohé jízdní kolo[wink] K tomu si vezměte ten nepoměr váhy[lol] V případě dvounápravového vozu určitě přes 10 tun a u kola v jednotkách kilogramů.

Pokud by vůz měl sloužit jen jako zahradní "bouda", tak je dnes asi lepší koupit námořní kontejner s cenou okolo 50 tisíc Kč.
Čtvrtek, 22. března 2018 - 17:24:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 2-2018
Prodám dokumentace k vozům viz foto více info na :Knihylok@seznam.cz.

dědek_hank
Čtvrtek, 22. března 2018 - 20:05:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 454
Registrován: 7-2017
Němec_z_ova:
"
Pokud by vůz měl sloužit jen jako zahradní "bouda", tak je dnes asi lepší koupit námořní kontejner s cenou okolo 50 tisíc Kč."

Kontejnery ISO "na poslední cestě" se dají koupit mnohem levněji, zejména ze zemí na východ od nás... [wink]
Statistik
Pátek, 23. března 2018 - 09:14:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5907
Registrován: 6-2004
Kontejnery ISO "na poslední cestě" se dají koupit mnohem levněji, zejména ze zemí na východ od nás...

Konkrétně? A přes celnici to dostanete jak?
dědek_hank
Pátek, 23. března 2018 - 10:31:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 458
Registrován: 7-2017
Statistik:
"Kontejnery ISO "na poslední cestě" se dají koupit mnohem levněji, zejména ze zemí na východ od nás...

Konkrétně? A přes celnici to dostanete jak?"

Asi jsem se nevyjádřil úplně přesně.

Proč přes celnici? Přes tuzemského dovozce, který v tom dostal zboží a celní řízení absolvoval on... Tyto kontejnery bývají započítány v ceně dovezeného zboží - víceméně jako obal, a stávají se tak majetkem dovozce. U příjemců často slouží jako provizorní sklady na továrních dvorech apod. a když přestanou být potřeba, někdy se neví, co s nimi.
Statistik
Pátek, 23. března 2018 - 14:05:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5908
Registrován: 6-2004
Tak Vy jste psal, že se dají sehnat ze zemí na východ od nás. Patrně jste tím tedy nemyslel shánět je přímo tam, ale až tady. To je totiž diametrální rozdíl, mj. i finančně...
Statistik
Pátek, 23. března 2018 - 14:11:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5909
Registrován: 6-2004
Jinak za 50 tisíc koupíte třeba 40´ Last Way kontejner, ale hodně záleží na tom, v jakém je stavu. Samozřejmě dvacetistopák (pokud ho v rozumném stavu vůbec seženete) vyjde opravdu levněji. Ale pod nos Vám ho taky nikdo nedonese, což jsou samozřejmě další náklady...

Oproti tomu, kupovat předraženou fušerskou stavebnici montovaného zahradního domku v OBI, to si ten domek za ty prachy radši postavím sám a pořádně, třeba ze dřeva koupenýho na pile.
Pátek, 23. března 2018 - 14:28:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3138
Registrován: 5-2002
Statistiku, ty nevděčníku, ty jako snad neoceníš, že k té stavebnici dostaneš tubu silikonového tmelu, PUR pěny a sošku Sv. Zkurwila (patrona všech řemeslníků)? [biggrin]
Pátek, 23. března 2018 - 14:52:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7218
Registrován: 9-2003
[lol]Přesné..nicméně semtam se i nějaké vagony ve formě boudy objeví i na bazoši a podobných serverech pro inzerci..leckdo to má po stavbě nebo někde na zahradě po příbuzných a neví co s tím..Občas se pak objeví unikát.To platí i pro tramvaje a autobusy..
..pořádná mašina má kotel a komín..
Statistik
Pátek, 23. března 2018 - 15:26:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5910
Registrován: 6-2004
Pavel Reiser: tohle fakt ocenit neumím 😁
Bobo
Pátek, 23. března 2018 - 16:07:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13981
Registrován: 5-2002
Sv. Zkurwila[proud][lol][biggrin][kladivo]
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
dědek_hank
Pátek, 23. března 2018 - 16:40:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 460
Registrován: 7-2017
Statistik:
"Tak Vy jste psal, že se dají sehnat ze zemí na východ od nás. Patrně jste tím tedy nemyslel shánět je přímo tam, ale až tady. To je totiž diametrální rozdíl, mj. i finančně..."

Ano, přesně tak jsem to myslel, a ze zemí na východ od nás (čímž teď nemyslím zrovna jenom Čínu, ale např. středoasijské ex-sovětské republiky) kontejnery na poslední cestě skutečně bývají při popsaném způsobu jejich "dovozu" (tj. z hlediska částek, které si na ně odesílatelé započítávají do cen, když je zahrnou do nákladů na "obalové materiály") mnohem levnější než z jiných světových stran... [wink] Samozřejmě je pak taky na místě otázka jejich fyzického stavu.
Pátek, 23. března 2018 - 16:52:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 204
Registrován: 7-2011
Na webu jsem našel takovéto foto, údajně z léta 1981. Jde o čs. Ztr, asi jeden z těch, co se kdysi exportovaly do BRD.
Statistik
Pátek, 23. března 2018 - 20:42:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5911
Registrován: 6-2004
Ano, Gms39 je naše Ztr dodávaná k DB. Ta úprava na pivo bude nějaký reklamní nebo spolkařský tuning.
Sobota, 24. března 2018 - 21:46:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2403
Registrován: 5-2008
Mám dotaz : Kamarád co píše " práci" o bojích Sokolů na jižním Slovensku v roce 1919 se na mě obrátil s žádostí o potvrzení správnosti označení a řady těchto dvou vozů a já nejsu schopem dát mu správnou odpověď. Jedná se o tyto dva vozy:
Jk" 271.004.a JF 274.764.
Don Parmezano
Neděle, 25. března 2018 - 22:06:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 1-2018
Tak p. Konspicientovi nakonec exekutor zabavil vagón a momentálně je v aukci. [satan][kladivo].

https://www.okdrazby.cz/drazba/35602-zeleznicni-historicky-postov ni-vuz-typu-f-postaa-50-54-00-20-229-5
Vámos
Pondělí, 26. března 2018 - 14:12:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5820
Registrován: 6-2002
Parmezano (2403):
Zas takový odborník nejsem, ale nemají být oba Jk? Není mi jasné, co by bylo JF.
Jk je vysokostěnný vůz.

Pokud se nepletu, tak písmenný systém označování vozů z roku 1891 byl jednotný pro Před- i Zalitavsko. F byl poštovní vůz, takže kombinace s vozem plošinovým nedává smysl[crazy]
U těch "jéček" platil (zjednodušeně) převod na systém ČSD:
J -> P
Jh -> O
Jn -> N
Jk -> V
Další upřesnění mohlo být písmennými indexy, které ale už snad jednotné nebyly.

(Příspěvek byl editován uživatelem Vámos.)
Pondělí, 26. března 2018 - 14:38:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 160
Registrován: 7-2017
Malý dodatek k sestavě prvorepublikového rychlíku (Zdepa č.přísp. 2536): Vozem 90003 byl vůz CFR řady ABCa.

Parmezano: Oba vozy s největší pravděpodobností patřily MÁV. První číslo 271004 byl zřejmě vůz MÁV řady Jkn z roku 1910, druhé číslo 274764 patřilo vozu Jkh z roku 1907. Nevím odku pochází řady vozů, ale nelze vyloučit jak nečitelnost fotky, tak chyby v papírech. U jiných drah v okolí se tato čísla nevyskytovala. Vozy obou typů později převzaly ČSD při dělení vozového parku MÁV.
Pondělí, 26. března 2018 - 14:59:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 161
Registrován: 7-2017
Vámos: Pokud se nepletu, tak písmenný systém označování vozů z roku 1891 byl jednotný pro Před- i Zalitavsko.

Jenom pro pořádek: Závazná byla pouze velká písmena řadového značení a malá písmena na řádce, které tvoří samotnou základní řadu. Malá písmena v indexu mohla být použita pro interní specifikaci a mohla být volena jednotlivými drahami zcela libovolně. Označení JF na voze MÁV je úředně nesmysl, ale tou dobou se po celé Evropě potulovaly tisíce vozů, které byly třeba hned několikrát ukořistěny a různě přeznačeny, někdy jen částečně. Paušálně to zamítnout nejde, i když s velkou pravděpodobností půjde o chybu.
Pondělí, 26. března 2018 - 16:14:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2404
Registrován: 5-2008
Drake : dík i za kolegu "Zemakta" z portálu " Palba.cz "

(Příspěvek byl editován uživatelem parmezano.)
Don Parmezano
jagg
Pondělí, 26. března 2018 - 23:38:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 548
Registrován: 5-2012
Copak je to za specialitu ten vůz hned za loko...
FOTO

Fotka má být z KND.

(Příspěvek byl editován uživatelem jagg.)
Úterý, 27. března 2018 - 00:37:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 162
Registrován: 7-2017
jagg: Je to vůz DR, tzv. "Klappdeckelwagen". V systému DR měl označení typu Tm5605.
Úterý, 27. března 2018 - 09:19:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1327
Registrován: 10-2007
Ty si pamatuju z katalogu BTTB, to byly jediné vagóny, které měly z výroby patinu - bílé od vápna.
Statistik
Úterý, 27. března 2018 - 09:20:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5921
Registrován: 6-2004
jagg: a patrně jde přímo o vůz DR. U ČSD tohle nejezdilo.[wink]
(což samozřejmě nebrání tomu pořídit tento vůz DR na kolejiště, což je patrně podtext Vašeho dotazu)
Vámos
Úterý, 27. března 2018 - 10:55:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5821
Registrován: 6-2002
drake:
A jak vypadaly ty vozy Jkn a Jkh? Nebylo to třetí písmeno v indexu? Vysokostěnný s oplenem si nějak dokážu představit, ale pod tím Jkn snad jedině že měl nějak středně vysoké stěny.

A když už se nakouslo to období, tak bych se znalých ještě zeptal na barvy nákladních vozů. Prosím o potvrzení nebo vyvrácení mých názorů [crazy]
Ty výše zmíněné vozy byly předpokládám šedé.
Šedá barva byla "jednotná" pro všechny nákladní vozy v celém Rakousko-Uhersku ještě z doby před Rakousko-Uherským vyrovnáním v 60.letech? (samozřejmě kromě chladících vozů, cisteren a případně jiných zvláštních vozů).
Platilo to pro státní i (velké) soukromé dráhy?
Na fotkách z desátých let (okolo války) mi připadá, že odstín je světlejší (?)
Červenohnědá barva byla zavedena až u ČSD spolu s přeznačením a přečíslováním na nový systém? Nebo se to časově nekryje? (o tom tady kdysi někdo psal, ale nepodařilo se mi to najít)

Díky
dědek_hank
Úterý, 27. března 2018 - 12:04:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 465
Registrován: 7-2017
Na modelářské diskusi už se to řešilo několikrát (2014, 2017), tady je úryvek z diskuse s použitelnými závěry.

(Nákladní vůz KFNB) vůz určitě nebyl hnědý resp. červenohnědý. Tato barva se v předlitavsku nikdy nepoužívala, u nás se objevuje teprve později s ČSD. KFNB používala buď původní zelenou nebo později zavedenou šedohnědou (viz RAL 8012).

Takže, spodek černý, skříň zelená (jako vagonová) a profil „U“ černý. Písmo bílé. Barva RAL 8012.

Těžko říct jestli zelená byla jako vagónová, spíše bych to vyjádřil porovnáním. ÖNWB měla vozy tmavě zelené (dunkelgrün), u KFNB se udává jen zelená (grün). Když se bude používat RAL vzorník, tak pod tmavě zelenou bych viděl třeba RAL 6007. A zelená bude něco jako RAL 6001 nebo 6002. Při pohledu na vůz by měl být člověk schopen říct jestli je to jen zelené, světle zelené nebo tmavě zelené. Pokud zvolíš šedohnědou (graubraun), pak bych se rozhodně držel RAL 8019. Tento odstín potvrzují i kolegové z Rakouska. RAL 8012 je i pro vozy II. epochy u nás nepoužitelná.

ATE používala na své vozy šedou (tmavší než kkStB, ale světlejší než KFNB). Vypadá to, že i na velkou část soukromých kotlů nebo i uhláků pro Schichta byla použita stejná barva. Ovšem dřevěné části vozů s kameninovými nádobami se zdají tmavší.

O jakou barvu se jedná na voze KkStB ?

RAL 7001 silbergrau (stříbrně šedivá). Přitom RAL 7000 - Fehgrau je o něco tmavší. Ještě tmavší je RAL 7005 - Mausgrau.

Našel jsem jedno rakouské pojednání, kde se konstatuje, že pro muzejní vozy kkStB se používá RAL 7005, pro vozy Südbahn RAL 7001, ÖNWB RAL 6020.

Zatím všechny informace.
KFNB, KsOD, StEG - RAL 8019 graubraun
SNDVB - RAL 6007 dunkelgrün
ÖNWB - RAL 6020 chromoxidgrün
KkStB - RAL 7005 mausgrau
Südbahn - RAL 7001 silbergrau
ATE, BNB, BEB, StEG - šedá RAL ????

Myslím, že jsem ten článek také kdysi viděl, ale za bernou minci bych ho nebral. Známe muzejníky. Zaprvé je podivné, že kkStB i Südbahn udávají "silbergrau", tak proč by měly mít tak celkem rozdílné odstíny. Hlavně kde lze spatřit v muzeu vůz kkStB v šedé barvě?

Pro porovnání foto ze Strasshofu, vpředu vozy StEG (šedá), vzadu jeden SB (stříbrošedá). Rozdíl mezi barvami je jasně vidět. A také nevím proč by SNDVB a ÖNWB měly mít jinou tmavě zelenou.
Pánové, mám za to, že pátrání po úplně přesném odstínu je bláhovost a porovnávání s dnešními vzorníky rovněž. Zvlášť ve jménu absolutní pravdy.
Kdo z vás vzal v úvahu následující fakta :
1/ že se mnohdy barevně lišily identické odstíny nejen od různých výrobců dané barvy ale mnohdy i odstíny jednotlivých šarží téhož výrobce, když si o kolorimetru mohli jen nechat zdát ?
2/ že ihned po nanesení začaly působit povětrnostní vlivy s maximem proměnných podle oblasti, kde se natřený předmět pohyboval a tím i změna odstínu a struktury barvy ?
U kitařů je to taky věčné téma a mnozí výrobci modelářských barev věnovali nemalé prostředky na získání originálních ,, autentických odstínů"? Ale je li výsledek autentický neví nikdo.

Má smysl starat se o to, aby byly vzájemně k sobě v souladu. Hledat přesný odstín nemá smysl. Vozy SB a kkStB byly asi světlejší než šedé vozy StEG nebo BEB. A proti vozům StEG byly zase vozy KFNB hodně tmavé.

Poznámka ke SNDVB a ÖNWB směřovala k tomu, že tyto dvě společnosti měly vozové parky řízené z jednoho místa. V tuto chvíli není důvod myslet si, že každá měla jinak zelenou barvu. Jestli je to ten či onen RAL nevím.

Přesnost barev (odstín) nebude vždy přesný nikdy. Vzorky staré barvy - neprůkazné, není známo ovlivnění stářím a degradací barvy.
Výrobce - lidská nepřesnost,pigmenty a lak různého původu.
Barevná fotografie - absolutně neprůkazné, ovlivněno stářím, zpracováním, typem a značkou záznamového materiálu, datem jeho výroby.

kkStB - vždy stříbrošedé (silbergrau) a nikdy jinak. Jinou barvu mohly mít pouze dráhy soukromé v provozu kkStB, netýká se to však lokálek.
KFNB - nikdy šedé, buď zelené nebo šedohnědé (grün oder graubraun - tj. dost tmavé oproti vozů kkStB)
ÖNWB/SNDVB - vždy zelené (grün) a nikdy jinak, žadná zelenohnědá, zelená je u nákladních vozů zmíněná už v dodacích listech z roku 1857
StEG - kromě šedé (grau) měla už před rokem 1900 u některých vozů zavedenou červenohnědou

Vámos
Úterý, 27. března 2018 - 14:15:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5822
Registrován: 6-2002
Dědek hank:
Díky.
Zkusím to nějak kriticky probrat.
Určitě jsem někde ohledně barev vozů StEG i KsOd četl, že byly šedé (tuším že Zinkgrau).
Zajímavý je ten převod na RAL, ten se ale taky musí brát s rezervou. Vzorníky barev v dnešním slova smyslu neexistovaly, ale místo nich byly takové "kuchařky", v jakém poměru se jednotlivé složky mají míchat. Pak je otázka, jestli to muselo vyjít vždy do stejného odstínu.
Ale ta Zinkgrau podle mě byla u kkStB. Jako pigment byla zinková běloba (Zinkweiß) smíchaná s nějakými "smolnými sazemi" (Kienruß).

Díky.
Třeba ještě někdo bude vědět něco víc.
Úterý, 27. března 2018 - 15:36:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 163
Registrován: 7-2017
Vámos: Ano, formálně bych měl psát Jkn a Jkh. Malé n měla u MÁV význam jako malé g u kkStB - ložná váha 15 t.

Určitě jsem někde ohledně barev vozů StEG i KsOd četl, že byly šedé (tuším že Zinkgrau)

Zinkgrau jsem nikdy neviděl, navíc ten předchozí text zkopírovaný hankem je určitou zkratkou, kterou si vytvořil Tempotaxi z několika odpovědí, takže to je trochu zmatené a převodník barev bych bral s rezervou. Samo o sobě by to dalo na rozsáhlý text. Třeba KsOd používala stejně jako kkStB od počátku silbergrau/stříbřitěšedá, po roce 1900 se přešlo k graubraun/šedohnědá. Jakou barvu měly vozy po vzniku StEG jsem zatím nikde neviděl, první zmínky o šedé jsou až z počátku 70.let, v roce 1882 byla zavedena graubraun/šedohnědá. Až do konce StEG jsou udávány obě barvy, ale proč nebo jak se používaly není známo. KkstB nikdy neuváděla jinou barvu než silbergrau, je v podkladech VDEV i předávacích protokolech vozů.
Vámos
Úterý, 27. března 2018 - 18:49:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5823
Registrován: 6-2002
drake:

Díky.
Vámos
Úterý, 27. března 2018 - 19:59:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5824
Registrován: 6-2002
A už jsem přišel na to, kde jsem vzal Zinkgrau. Tam, kde jsem myslel původně, to nebylo (tam jen, že se to kkStB míchalo z Zinkweiß a Kienruß).

Ale v knize Anstrich und Bezeichnung von Güter- und Dienstwagen je na straně 9 tohle

Úterý, 27. března 2018 - 21:17:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 7-2017
Vámos: "Farbstoff" je barvivo, ne barva.
dědek_hank
Úterý, 27. března 2018 - 22:19:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 467
Registrován: 7-2017
Vámos, drake: Pochopitelně, jinak řečeno, v r. 1875 byla organická chemie v plenkách, takže nátěrové hmoty pro průmyslové použití se vyráběly na bázi tehdy běžně dostupných anorganických pigmentů.
dědek_hank
Úterý, 27. března 2018 - 22:31:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 468
Registrován: 7-2017
Zinkgrau neboli zinková šeď se míchala ze Zinkweiss, tj. zinečnaté běloby (kysličníku zinečnatého) a Kienruss, tj. lampové černi, což je v podstatě čistý uhlík, získávaný žíháním sazí různého původu "uhlířským" způsobem za nepřístupu vzduchu v retortách.
Vámos
Středa, 28. března 2018 - 09:17:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5825
Registrován: 6-2002
drake:
"Farbstoff" je barvivo, ne barva

To vím.
Jenže to jsem si nepamatoval a že je tam Farbstoff jsem zjistil, až když jsem nalezl zdroj [sad]
Vámos
Středa, 28. března 2018 - 09:20:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5826
Registrován: 6-2002
dědek_hank (468):
Díky, hlavně za Kienruß, protože mi nebylo úplně jasné, co to valstně je.
Středa, 28. března 2018 - 10:32:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 165
Registrován: 7-2017
Vámos: Je to v podstatě soupis rozumně dostupných anorganických barviv tehdejší doby. Proto byly vozy v různých odstínech šedé, zelené případně hnědé. Doporučuji najít si knihu na kterou odkazuje autor. Tam je to docela detailně popsáno, mě facinovalo jak složité bylo tehdy natřít vůz. Vrchní lak byl tak patnáctou vrstvou celého procesu [wink]
jagg
Středa, 28. března 2018 - 14:39:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 549
Registrován: 5-2012
drake: díky za identifikaci
Pátek, 30. března 2018 - 15:27:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 503
Registrován: 7-2017
V roce 1992 jsem na Smíchově fotil tento vůz s ZÚ číslem 93150
Zná někdo jeho historii?
Bdlm
Pátek, 30. března 2018 - 16:34:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1490
Registrován: 3-2007
Viki59: ten vùz je v depozitu NTM v Čelakovicich
jagg
Pátek, 30. března 2018 - 22:53:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 550
Registrován: 5-2012
Podobné vozy dělali jugoslávci pro DR jako Zkod (Uc-x).
Sobota, 31. března 2018 - 00:44:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7222
Registrován: 9-2003
Pokud se nepletu,vůz sloužil k dovozu práškového uhlí při pokusech s lok.556.101
..pořádná mašina má kotel a komín..
Sobota, 31. března 2018 - 00:48:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7223
Registrován: 9-2003
Ad.kolega Němec.. něco pro tebe [happy]
https://www.sbazar.cz/dankape/detail/28709406-zeleznicni-vagon
..pořádná mašina má kotel a komín..
Sobota, 31. března 2018 - 10:28:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1502
Registrován: 5-2009
K nedávné diskusi o barvách historických nákladních vozů jsem dostal od Karla Justa výsledky jeho výzkumu a s jeho svolením je zde uvádím. V dohledné době by měly vyjít také tiskem v o něco obsáhlejší podobě. Pro přehlednost materiál rozdělím do několika dílčích příspěvků podle témat.

Nejdříve seznam použitých pramenů:

a) „Zápisník skladištního dozorce žst. Jindřichův Hradec z období 6. 6. 1922 až 5. 1. 1925“ (- ukončen).
b) „Zápisník dojetých a odejetých vozů – žst Nová Včelnice z období 30. 8. 1927 až 26. 10. 1928.
c) „kkStB: Předpis pro dílenskou službu (Vídeň 1912).
d) Milbauer: „Tovární výroba barev (Praha 1926).
e) Vzorník odstínů: „Barvy v prášku pro olejový nátěr od firmy Hieronymi A. G. Göttingen (Dresden 20./30. léta).
f) Vzorník odstínů RAL Classic (Sankt Augustin 2001).
g) Průzkum vrstev nátěrů historických železničních vozidel.

Můj doplněk: ke vlastnímu průzkumu nátěrů provedenému na dochovaných skříních vozů připomínám, že Karel obvykle pátrá v místech, která jsou co nejméně zasažená slunečním svitem i kouřem z lokomotivy - tedy na plošince na čelní stěně pod střechou.
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
Sobota, 31. března 2018 - 10:45:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1503
Registrován: 5-2009
První část se týká označování vozů, resp. průběhu přeznačení na řady a čísla ČSD

Pramen a) uvádí změnu označení úzkorozchodných vozů z /s na /u.

Do 20.10. 1924 jsou vedeny pouze vozy řad G/s, Jk/s, Jhn/s a Jh/s.
První vozy G/u 203, 204, a 207 jsou uvedeny 21.10.1924. Další 25.10.1924 Gu 257 a 202, 27.10.1924 Gu 201 a 251, 29.10.1924 Gu 206, 20.11.1924 Jhu 223-225 a 267-236, 21.11.1924 Jku 211, 209, 210 a 263, 28.11. Jku 264 a 214.

V zápisníku jsou uvedeny takto (např. Gu) - tedy bez lomítka (správně: G/u), ale se dá předpokládat, že zapisující si zjednodušil práci, jako i v dále uvedených případech, a na vozech ve skutečnosti lomítko bylo.


Pramen b) neuvádí zpočátku žádný úzkorozchodný vůz s řadou a číslem dle systému ČSD. Např. v září 1927 jsou uvedeny

vozy Gu 206, 252, 203, 260 atd., Jku 212, 209, 210, 261 atd. a Jhu 233 a 278.

První vůz s číslem podle ČSD přistavený 26.1.1928 do Nové Včelnice byl Gu 2021, dále uvedený 10.2.1928, 10.4.1928 atd., jako druhý vůz Gu 2019 uvedený 1.2.1928 a dále 6.2.1928 atd. Další vozy: 15.4.1928 Ju 9087, 25.5.1928 Gu 2068, 29.5.1928 Jku(!) 9087, 30.5.1928 Ju 9084, 1.6.1928 Jku 4000 atd.

30.7.1928 je uveden vůz Jku(!) 9154, 20.8 Ju 9155 a 23.9.1928 Ju 9156 – tyto 3 vozy předtím zrekvírovala roku 1916 vojenská správa pro provoz na síti Hrubieszów v tzv. Ruském Polsku a Polsko je vrátilo až r. 1928.

Ještě 25.10.1928(!) je uveden vůz G/u 206 (s rakouským číslem).

Nákladní vozy v Jindřichově Hradci dostaly tedy řady Z/u, V/u, O/u a Ot/u až v roce 1929. Seznam úzkorozchodných vozů ČSD následně vyšel v roce 1930. Rychlost přeznačení a zpracování odpovídá „operativní“ byrokracii státních drah.

Normálněrozchodné nákladní vozy byly přeznačovány na číslování ČSD od roku 1921 (vozy vyrobené po roce 1918) a 1923 (vozy převzaté).

V září 1927 jsou uvedeny např. vozy G 188843, 178801, 47164, Gg 1-52549, 169586, 111638, 11-075, 1-21991, 1-58947 atd., Gge 2-27471, Jrb 367504, U 6-73788, K 660953, 6005, 6232, 357307, 49336, 667809 atd. V říjnu 1927 převažují vozy Gg s číslem dle ČSD a jsou uvedeny vozy Vtd 4-70145, K 434898, 635503, Jn 2856+2205 atd. 28.2.1928 je uveden ještě Gg 20-625, 13-428, G 75-865, 13.6.28 K 632-800,
15.6.28 vozy Gg 215-840, Jkn 466-670. 7.9.28 vůz Jke 4-40832.

U většiny vozů nebyla zřejmě napsána pomlčka a tak nelze bez podrobné studie číslovacích seznamů určit, zda jde o číslo po kkStB nebo již ČSD.
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
Sobota, 31. března 2018 - 11:11:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1504
Registrován: 5-2009
Druhá část materiálu od Karla Justa se týká barevnosti. Zkoumána byly pouze na těch částech obložení, které jsou na vozech dochovány v originální podobě z výroby a nebyly při pozdějších opravách nahrazeny novými díly.

Na skříni vozu Gge 102-103 / Zd 2-28051 r.v. 1915 byly zjištěny tyto odstíny: šedá, nad ní hnědá, nad ní hnědočervená, nad ní vagónová zelená (= stavební vlak, dílenský vůz).
Strop: bílá, světle šedá, tmavě šedá (= stavební vlak).
Stěny: bezbarvý lak, světle šedá, tmavě šedá. Některá prkna pod světle šedou červenohnědá. Vypadá to, že vnitřní šedé nátěry pocházejí až z doby, kdy byl vůz ve stavebním vlaku.

Vůz G/s 256 / G/u 2068 / Z/u 2068 / NNV 863, r.v. 1906.
Skříň zvenku: šedá (několik vrstev), hnědá (1-2 vrstvy), hnědočervená (více vrstev). Strop: bezbarvý lak (prkna ale nemají ozdobnou drážku tzv. Landhausprofil a mohou být novější. Viz Z/u 2072).
Stěny zevnitř: střední šedá, tmavší hnědá, šedá (=nehodový vůz).

Vůz G/s 208 / G/u 2067 / Z/u 2067, r.v. 1897.
Skříň: nelze zjistit.
Strop: bílá, hnědá, šedá (=JHMD).
Stěny: bezbarvý lak ?, hnědá, šedá (=JHMD).

Vozy řady Z/u měly zasklená větrací okna (dosud jsou zbytky kytu a hřebíčky), neboť byly od počátku určeny k přepravě vojska a nouzové přepravě cestujících.

Vůz G/s 260 / G/u 2072 / Z/u 2072, r.v. 1906.
Skříň: nelze zjistit.
Strop: bezbarvý lak (ale palubky bez drážky- viz Z/u 2068. Vzhledem k tomu, že oba vozy jsou ze stejné dodávky, mohou být tyto palubky z výroby), šedá.
Stěny: bezbarvý lak, šedá, hnědá.

Podlaha se dle dílenského předpisu kkStB u krytých nákladních vozů nenatírala, u otevřených pouze tehdy, když se to vyplatilo.

Uvnitř v oddíle vlakvedoucího vozu kkStB DF/s 101 (Ondrášov – Dvorce) jsou na palubkách z výroby dva odstíny šedé: spodní odpovídá RAL 7000 (veverková šedá),další vrstva nad ní RAL 7030 (kamenná šedá). Další vrstvy: žluť dubová+fládr, žluť dubová.
Zavazadlový oddíl: šedá, hnědá RAL 8015 (kaštanová) nebo 8016 (mahagonová).

Nevyřešena je i barevnost skříni osobních vozů. Úzkorozchodné vozy, prezentující na turistické dráze Ybbsthalbahn-Bergstrecke období kkStB, jsou natřeny světle zelenou barvou (odpovídá tak RAL 6002 listová zelená). Tato barva byla nalezena při renovaci vozu D/u 600 r.v. 1900 pod střechou na futru dveří z plošiny.

Na voze Ci/u 362 r.v. 1927 byla u pantů dveří nalezena pod bíločerveným nátěrem tmavě zelená lesklá barva RAL 6009 zelená jedlová. Vůz jezdil od roku 1927 na trati Užhorod – Antalovce, roku 1938 byl přesunut do Trenčianské Teplé, kde dostal zmíněný červenobílý nátěr. Zelená barva pochází tedy z období před rokem 1938.

Z těchto faktů se nabízí hypotéza, že za Rakousko-Uherska měly osobní vozy státních drah světle zelenou barvu a vozy ČSD pak tmavě zelenou podobnou jako tehdy ÖBB (u ÖBB používána u starších osobních vozů až do 80. let), nákladní vozy ČSD zpočátku tmavší hnědou kaštanová/mahagonovou opět podobně jako ÖBB ale ta byla brzy změněna na hnědočervenou.

Černobílé tovární fotografie jsou neprůkazné, liší se podle použití orto- nebo panchromatického filmu. Někde se uvádí, že zkreslují právě zelené a červené odstíny. Například na tovární fotografii (a také na jedné provozní fotografii v Osoblaze) je M 11.001 vysloveně světlý, zatímco na snímku ze zkušební jízdy s vozem DF/u je zcela tmavý.

Motorový vůz M21.003 (vyroben 1939) je na továrních fotografiích tmavý, což svádí k domněnce, že ještě obdržel dříve používanou tmavší zelenou ačkoli již roku 1938 byla předpisem zavedena u motorových vozů hnědočervená barva skříně. Při průzkumu nátěrů skříně vozu M21.003 však byly nalezeny pouze dva odstíny barev: hnědočervená a na ní později používaná vínově červená.
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
jagg
Sobota, 31. března 2018 - 22:42:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 551
Registrován: 5-2012
Když jsem se zajímal o letadla z WWII, tak vím, že šlo rozpoznat a určit druh použitého fotografického materiálu a dle toho se pak odpovídajícícm způsobem interpretovaly barvy. Rekonstruovaly se tak např. vícebarevné kamufláže strojů Luftwaffe a mezi WWII leteckými historiky ve světě i u nás byli na toto celkem machři.
Neděle, 01. dubna 2018 - 10:29:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3361
Registrován: 11-2007
Přátelé, neví někdo jaké označení Ce měl vůz Be 3-2673? Děkuju
Neděle, 01. dubna 2018 - 14:07:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 509
Registrován: 7-2017
Mám tu pár ZÚ vozů. Našly by se o nich nějaké informace?
ZÚ 64649_1992.02.10_Praha Smíchov


ZÚ 54044 SPVp_1992.03.12_Praha Vyšehrad


ZÚ 64680 SPVp_1992.03.12_Praha Vyšehrad


ZÚ 74119_1992.04.04_Pardubice


ZÚ 34604 SV_1992.03.07_Poříčany
Neděle, 01. dubna 2018 - 16:14:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 717
Registrován: 7-2009
Viki59

Opět paráda ve Vašem provedení !!!
Neděle, 01. dubna 2018 - 16:29:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1439
Registrován: 8-2006
Ten pardubický byl Ringhoffer 62192, rok 1901. Tehdy se jej spolku nepodařilo získat...
Zachrochtám, zavrčím, zahalím se do oblaku dýmu a zmizím jako červený sršeň! www.pshzd.cz