Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie předcházející | další

Fotografování + fotografové + fotografie

dolů
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Archiv diskuse Fotografování + fotograf... do 07. 04. 2018 Ladis-63 60 07-04-18  22:13
Archiv diskuse Fotografování + fotograf... do 27. 10. 2018 Honzinus 60 27-10-18  20:48
   autor příspěvek
Čtvrtek, 01. listopadu 2018 - 16:32:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1144
Registrován: 9-2013
Zdravím všechny fotografy!
Potřeboval bych poradit, ohodnotit jeden typ fotoaparátu, odkaz níže:

https://www.rollei-eshop.cz/cs/digitalni-fotoaparat-rollei-powerf lex-350-wifi-fotr4900.html

Jaký názor na tento fotoaparát a značku máte? Já je jeho obsluha- jednoduchá, složitá? Sháním už něco lepšího, než malé kompakty (Současnost NIKON COOPLIX S3700). V závorce zmíněný fotoaparát mi dosloužil, proto už sháním trochu něco lepšího, ale ne zase na nějaké extra profi úrovni.
Kdyby jste poradili něco lepšího, v ceně do přibližně 6000 Kč, budu jen rád. Děkuji předem za rady. [happy]
Honzinus
Sobota, 03. listopadu 2018 - 15:44:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1161
Registrován: 8-2010
Za mě tenhle ne. Je to sice o trošku lepší než mýdlová krabička, ale žádnou extra kvlaitu bych nečekal. Je tam velký zoom, to taky nebude nic moc. V podstatě platí, že čím větší zoomový rozsah, tím horší optická kvalita. Pokud máš ale cenu stanovenou na 6 000 kč, tak to se těžko bude radit. Zajímavější je to až k těm 10 tis.
Sobota, 03. listopadu 2018 - 22:01:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 8-2017
Ono je to těžké, řídit se cenou. Po 3 kompaktech, které vydržely průměrně 4 roky (v cenách od 2 do 7 litrů), jsem zatoužil po zrcadlovce. Bankéřka (manželka) mi na tu hračku uvolnila 15 000,-. Zavítal jsem tedy do prodejny "Megapixel" a hrdě zahlásil:"Chci digitální zrcadlovku za 15 000,- Kč.". Setkal jsem se s hodně pohrdavým pohledem pana prodavače. Nakonec mi, div ne s odporem, nabídl Canon EOS 1300D. Koupil jsem ho pak v nějaké akci jinde za stejnou cenu, ale i s teleobjektivem navíc. Zatím jsem spokojený, snad mi to vydrží.
Sobota, 03. listopadu 2018 - 22:41:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1148
Registrován: 9-2013
Zjistil jsem, že by to zase nemuselo být uplně hrozné. Samozřejmě, že to nebude žádná extra profesionalita, ale snad to půjde. Hlavně, aby vydržel déle, než ty předchozí přístroje z řady NIKON Coolpix. Fotky dělají dobré, ale vydržely mi vždy průmerně tři roky.
Neděle, 04. listopadu 2018 - 07:28:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9517
Registrován: 8-2012
Jaký názor na tento fotoaparát a značku máte?
Za mě tenhle ne.
Zjistil jsem, že by to zase nemuselo být uplně hrozné.

Tak proč se vlastně ptáte? [happy]
První otázka musí přece znít - na co ho budu používat? Něco jiného je "dokumentačně" na výlety, něco jiného "profi" šotoušení na pešuňkách a stromech... výsledkem tohoto prvního přefiltrování musí být zejména rozhodnutí, jestli kompakt/mobil nebo zrcadlovka.
電車オタク
Neděle, 04. listopadu 2018 - 08:00:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1149
Registrován: 9-2013
T. H . : No jo, blbě jsem to vysvětlil. Má to být na výlety, ale i focení u trati. Ovšem, nehodlám se tím zrovna živit. Někdy v budoucnu bych rád, ale v současnosti na to žel nezbývá moc času.

(Příspěvek byl editován uživatelem Rychloběžka.)
Neděle, 04. listopadu 2018 - 09:13:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9692
Registrován: 6-2004
přístroje z řady NIKON Coolpix. Fotky dělají dobré, ale vydržely mi vždy průmerně tři roky

jsou super, nedám na ně dopustit [ok]
Neděle, 04. listopadu 2018 - 09:34:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9518
Registrován: 8-2012
Rychloběžka: No vypadla-li z tohoto předfiltru první varianta (a jsem-li si vědom jejích limitů, tzn. nic moc focení věcí v pohybu a v noci - u trati tedy budete většinou akorát za hlupáka), tak 6000 zas není tak málo peněz, aby se s tím nedala zahrát slušná muzika. Já teda nejsem žádný recenzent, ale dál bych postupoval následně: především vyloučit všechno mimo "velkou čtyřku" (Canon, Nikon, Sony a Panasonic... a i s ním už opatrně). Na okraji možná ještě Olympus, ale jeho vyřazením nic nezkazíte (oni jdou svou, poněkud zvláštní, cestou a s jejich "rozumným" kompaktem se do šesti tisíc možná ani nevlezete [happy] ). Pozor i na "značky" Kodak nebo Polaroid a objevila se (opět) i Minolta - všechno to jsou jen kvůli svému zvuku ve fototechnice "zneužité" značky jako OEM licence čínských výrobců. Všechny ty EasyPixy, Benqy, Sencory, Rollei, Geniusy apod. pak dokážou potěšení z focení akorát změnit v noční můru.
No a pak je třeba se podívat, co vlastně na tom kterém kompaktu stojí šestku. Jsou totiž dvě možnosti: buď je to kvalitní optika a čip (což je základní základ [happy]), nebo hlavně nějaké frikulínské pičoviny typu GPS a WiFi za absurdní cenu (pak je lepší za tu šestku koupit mobil), prostě polívka ze šutrů a reklamní kecy. No a zase: recenzovat by se dalo hodiny, ale důležité jsou základní parametry (tzn. ne kolik to má zoomu, většinou tzv. "digitálního" - nic se nezoomuje, ale fuzzy logikou dopočítává neexistující pixely). Optický zoom paradoxně radši ne přestřelený, tak do 100-150 mm 35_mm_ekvivalentních, protože jednak jde proti sobě ohnisko a světelnost, jednak se do toho maličkého těla nedá velký zoom pořádně poskládat. Čip je lepší CCD než CMOS, ale v této kategorii bude CMOSů 99% (a nakonec všichni berou čipy od jednoho nebo dvou výrobců...). Stabilizace je plus (a v této cenové kategorii snad standard), samozřejmě zase optická, ne digitální. Video - některé foťáky mají video bez zvuku [happy] (ne že by ten zvuk byl kvalitní, uslyšíte hlavně vítr a vaši bundu, ale svědčí to o určitém ojebání něčeho a tím pádem velmi pravděpodobně i ojebání něčeho dalšího). Atd. atd., je hlavně dobré číst recenze, protože ona je ta nabídka přes svou vizuální bohatost dost uniformní.
Já bych teda v dané ceně vzal Sony Cybershot DSC-HX60 (když to teď nacvakáte u mimozemšťana, tak vám ještě desetikoruna zbyde [happy] ), i když ten jeho vysouvací blesk vypadá komicky. No a nebo kvalitn(ějš)í mobil, i když na ty "praví" fotografové plivou, ale mnohdy je to lepší volba než šíleně nekvalitní ultrazoom. A co je zajímavé, s mobilem jste takový "nenápadný" fotograf, protože tak fotí "každý" a lidi už tomu nevěnují pozornost.
Teda kdybych tuhle volbu musel mít a nemohl si ušetřit na něco v hladině 10-12000, nejlíp rovnou nějakou (bez)zrcadlovku, i když tam samozřejmě přistupuje problém objektivů. Na druhou stranu to umožňuje postupně dokupovat - na začátek tělo se setovým objektivem, ale to pak nemusíte vyhodit, můžete se postupně propracovávat i třeba přes Tamrony nebo Sigmy, ne hned "originální" příslušenství značky. Tělo nějaké bezzrcadlovky začíná někde na těch šesti (na mall.cz je aktuálně rozbalenka Canon M10 za šest a půl, plus teda asi přechodka EOS M-EF nevímzakolik) a objektiv z bazaru na začátek se nechá pořídit řekněme za dva tisíce... to je sice o něco víc, ale kvalita absolutně nesrovnatelná. Ono tady se tím neživí asi nikdo, ale samotnej časovej i finanční vklad do toho koníčku přece nezabije technicky katastrofální fotka.

No ale počítám, že si nakonec stejně koupíte zoufalý Rollei 350, následně sám sebe přesvědčíte, že je to "dobrý", i když mázlý a neostrý a gumový, a budete spokojenej.
電車オタク
Neděle, 04. listopadu 2018 - 14:54:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1152
Registrován: 9-2013
T. H. :Tak z tohoto obsáhlého textu mi šla po přečtení hlava kolem. [crazy] Ale i tak díky za informace. Tak černě, jak to vidíte Vy, bych to zase neviděl. Prostoru po Vašem vyloučení daných značek už nějak moc nezbývá, ale je to spíš věc názoru. Každému vyhovuje jiný přístroj.
Děkuji za snahu vysvětlit vše, pokud možno, dopodrobna. [ok]
Neděle, 04. listopadu 2018 - 15:17:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9522
Registrován: 8-2012
OK, prostě si ten Rollei 350 kupte, tak se člověk nejlíp učí a je potřeba to vidět růžově.
電車オタク
Neděle, 04. listopadu 2018 - 15:33:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1153
Registrován: 9-2013
T. H. Přesně tak, praxe je nejlepší učitel.
Chary
Úterý, 06. listopadu 2018 - 22:52:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2461
Registrován: 3-2010
Namátkou jsem do google zadal "ROLLEI POWERFLEX 350 test review" a nenašlo mi to žádný test anglicky. Což je velmi zajímavé, v dnešní době, kdy se na internet dává kdeco a testů a recenzí všelijakých věcí jsou mraky. Velmi zajímavé. [wink][ko]
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Čtvrtek, 08. listopadu 2018 - 13:22:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2272
Registrován: 9-2006
To je skvělý fotoaparát. Velmi vhodný na noční fotky ze stativu.
https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/4395-Rollei-Powerfl ex-350
Honzinus
Čtvrtek, 08. listopadu 2018 - 21:23:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1162
Registrován: 8-2010
Fakt je tam jen 1 s? To by mě ani ve snu nenapadlo..[coze].. Sodoma gomora...[coze][coze][coze]
Pátek, 09. listopadu 2018 - 14:33:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9546
Registrován: 8-2012
Někdo si holt na ta kamna musí sáhnout, tak ho nechte.
電車オタク
Pátek, 09. listopadu 2018 - 16:45:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1164
Registrován: 9-2013
Víte co pánové, narazil jsem na několik recenzí, které to zase nevidí tak černě. Takže uvidíme.
A tímto bych toto téma uzavřel, pokud to nebude vadit.
Pátek, 09. listopadu 2018 - 17:10:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11776
Registrován: 4-2003
Hmm ta 1 s , je teda málo ... Noční fotka je hezká a jednoduchá záležitost ,ale stímhle to nepujde. ISO 6400 nesmyslně vysoké .. pochybuju ,že to bude koukatelné ...
Taky bych volil cokoliv jiného ...
https://www.k-report.net/diskuse/prohlizec-obrazku/?autor=Jnd
Honzinus
Pátek, 09. listopadu 2018 - 19:33:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1163
Registrován: 8-2010
Přesně tak. Nebrat![pozor][pozor][pozor][pozor][pozor][pozor][pozor][pozor]
Pátek, 09. listopadu 2018 - 22:58:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12487
Registrován: 11-2002
Rychloběžka: narazil jsem na několik recenzí, které to zase nevidí tak černě. - přesně, nenechej se odradit několika štvavými komentáři [talker] nepřejícných jedinců a jdi směle do toho. Na určitý typ fotek, které třeba i preferuješ, to bude ideální stroj. [proud]
Honzinus
Sobota, 10. listopadu 2018 - 10:50:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1164
Registrován: 8-2010
Jeno, to je legrace, že?[lol] [biggrin]
Sobota, 10. listopadu 2018 - 17:25:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12488
Registrován: 11-2002
Honzinus: to je přísně tajné.. [wink][happy]
Pátek, 16. listopadu 2018 - 10:52:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 390
Registrován: 2-2009
Rychloběžka: doporučil bych ti tu HX 60 od Sony. V dané cenové hladině je myslím docela super. Pro člověka co fotí architekturu, občas nějaký ten vláček a podobně naprosto dostačující. Výhoda je její výborná skladnost a tudíž možnost mít foťák stále u sebe. Já s tím fotím občas i v podzemí a dá se to. Až na ten vyskakovací blesk u něhož čekám kdy ho urazim je i překvapivě robustní. Párkrát mi upadl, jednou jsem se vysekal na kole, já dodřenej, foťák v pohodě. Znám několik zrcadlovkařů co ho mají jako druhý foťák když se jim nechce tahat s velkým vybavením/potřebují být nenápadní a rychlí.
www.solvayovylomy.cz
Pátek, 16. listopadu 2018 - 12:36:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1172
Registrován: 9-2013
Abdul z sb: Tak to byl přístroj akorát pro mě. Diky za typ. [ok][happy]
Pátek, 16. listopadu 2018 - 14:15:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 324
Registrován: 8-2012
Rychloběžka: Hlavně že ti tip na tento přístroj někdo dával už před 2 týdny.[crazy]
Pátek, 16. listopadu 2018 - 22:00:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1174
Registrován: 9-2013
perník: No jo, tak jsem to nejspíš přehlédl.
Sobota, 17. listopadu 2018 - 09:30:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9617
Registrován: 8-2012
No jasně, šla vám z toho hlava kolem... Tak hlavně když se vás podařilo odradit od nákupu té sračky Rollei 350, i když jste do ní už byl vážně zamilovaný, vy type.
Mission accomplished [happy]
電車オタク
Sobota, 17. listopadu 2018 - 14:19:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1175
Registrován: 9-2013
No jo, to by bylo, aby jste alespoň menší narážku nedodal, že? Ale to by jste holt asi nebyl Vy. [wink]
Neděle, 18. listopadu 2018 - 19:30:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9647
Registrován: 8-2012
Na blbce bejvám někdy hnusnej, vím o tom. I když chápu, že nemůže bejt každej chytrej a i ty Rollei se někomu prodat musí.
電車オタク
Neděle, 18. listopadu 2018 - 23:10:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1180
Registrován: 9-2013
Z Vašeho komentáře to vyznívá, jako by jste to blbce myslel na mě. Jestli to tak je, tak si ty urážky račte odpustit, nebo si je nechat někam do pochybné ,,nižší" společnosti. Toto je slušný web a na urážky tu není nikdo zvědaví.
Pondělí, 19. listopadu 2018 - 08:24:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9652
Registrován: 8-2012
To není urážka, ale konstatování faktu.
I když dnes se má správně říkat "jedinec s dysfunkcí", takže se vám omlouvám.
電車オタク
Pondělí, 19. listopadu 2018 - 11:07:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1181
Registrován: 9-2013
T. H. : Neexistuje jediný důvod, proč bych měl být dle Vás blbcem a ani Vy mi to nemůžete ukázat. Vůbec očividně nemáte ponětí, co je to urážka. Pokud nepřestanete urážet mou osobu, budu donucen Vás nahlásit. Člověk, který uráží a ještě mu to připadá normální, nemá v diskuzi na tomto portálu co dělat. [kladivo]



(Příspěvek byl editován uživatelem Rychloběžka.)
Pondělí, 19. listopadu 2018 - 11:28:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9658
Registrován: 8-2012
Neexistuje jediný důvod, proč bych měl být dle Vás blbcem
Chtěl jste si koupit Rollei 350 a nechtěl jste si to nechat vymluvit (ještě jste si to dokázal obhájit "ne tak černě vidícími" recenzemi). To je dostatečný důvod.

P.S. Klidně mě nabonzujte.
電車オタク
Pondělí, 19. listopadu 2018 - 11:36:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1182
Registrován: 9-2013
T. H. : Každý se může mýlit. Jenže to neznamená, že je hned za blbce, to je jen a jen ve Vaší hlavě. Díky tomu, že máte na tomto webu pověst člověka, který umí hlavně útočit, tak se s Vámi nebudu, co se týče nahlašování, trápit, protože to nemá žádný cíl. Jednou možná přijdete na to, že Vaše přechytračelé a útočné chování není normální.
Pondělí, 19. listopadu 2018 - 14:55:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9663
Registrován: 8-2012
Ano, každý se může mýlit, ale jen blbec setrvává na své pravdě a snáší si pro ni další "ne-tak-černě-vidící" důkazy.
Tak hlavně že takové chování je normální [happy].
電車オタク
Úterý, 20. listopadu 2018 - 09:40:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 385
Registrován: 12-2012
Pokud dáváte své snímky na net do různých fotogalerií, možná se Vás to taky týká: http://www.vladanfoto.cz/clanky-pozor-na-praktiky-magzine.cz.html
Úterý, 20. listopadu 2018 - 20:20:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1558
Registrován: 11-2005
Mou fotku použili bez dovolení pro svůj web jakési "Věci veřejné", to byli teprve [cunik]. [proud]
Dejte mi moc ovládat měnu národa a bude mi jedno, kdo tvoří zákony. - M. A. Rothschild
MJ + DM = Black Celebration
Sobota, 24. listopadu 2018 - 10:54:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 329
Registrován: 7-2017
Miram: A tento obrázek souprav Leo Expressu jsem viděl, pokud se nepletu v Železničním magazínu od vydavatelství Railway Builder. http://magzine.cz/leo-express-od-konce-listopadu-obnovi-vlaky-mez i-prahou-a-krakovem/
Sobota, 24. listopadu 2018 - 11:13:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 330
Registrován: 7-2017
A navíc jsem na magzine.cz našel, že s nima spolupracuje nějaký Martin Sýkora, strojvedouci u Deutsche Bahn. Může to být Němec původem z Čech a nebo taky Čech zaměstnaný u německého dopravce. I takové věci se stávají.
Lofofor
Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 14:06:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 141
Registrován: 7-2010
Zdravím vospolok, pred časom sa tu spomínalo, že suncalc prestal zobrazovať satelitné mapy od Google. Problém bol však vždy do pár hodín odstránený, takže som tomu neprikladal žiadnu väčšiu váhu. Momentálne však problém pretrváva už niekoľko týždňov a nefunguje suncalc.net ani suncalc.org. To mi príde ako veľmi nemilá záležitosť, keďže bez satelitných máp je to takmer nepoužiteľné. Nemáte náhodou nejakú radu, ako z tejto šlamastiky von?
Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 14:31:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5780
Registrován: 9-2011
Ono bez suncalcu nejde pořizovat šotofotografie?
Nebo proč se to řeší v debatě o šotofocení?
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 14:50:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 326
Registrován: 8-2012
Aleš_Liesk. Protože práce s násvitem je kupodivu leckdy docela podstatnou záležitostí fotografické tvorby (nejen železniční). Ale samozřejmě ne každý to při focení řeší. Nicméně k tématu se to bezpochyby vztahuje.
Pružinskij
Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 15:08:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3126
Registrován: 4-2015
Mně fungují obě, čili chyba bude asi na Vašem PC.
West code was broken.

Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 18:05:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 9-2009
Lofofor: No ono jestli nebude spíše chyba na straně provozovatele suncalc.net viz "https://www.antstudio.cz/google-maps-api-key" to jest změna politiky užívání služeb google maps a jejich zpoplatnění.
Zkoušeno na Mac a Win - Safari, Firefox, Chrome, a Linuxu - Firefx, u všech zakázány všechny blokátory a různé fičury, které by mohly mít vliv na zobrazení stránek ale výsledek vždy stejný - chybé načtení google maps, dostupné jen pro vývojáře :-)
Co funguje tak aplikace suncalc pro iOS, pro android nevím nevlastním.
No a suncalc.org běží na openstreetmap a to je jiná politika.
Pátek, 07. prosince 2018 - 19:28:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 9-2016
Možná, že tento dotaz zde už byl.
Vývoj jde neustále dopředu a tak jsem se rozhodl pořídit si nový monitor, vyloženě pro editaci fotografií.
Pročítám recenze a už jsem asi trochu z toho magor a tak prosím o radu.
Obětoval bych asi kolem deseti tisíc a vybral jsem tyto typy:HP E 273g; DELL U2715 H;
Beng GW 2765 HT; LG IPS 235 P; Eizo EV 2455; nebo poraďte jiný. Dík.
Honzinus
Sobota, 08. prosince 2018 - 19:09:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1165
Registrován: 8-2010
Eizo. Nic jiného nepřipadá do úvahy. [proud]
Všechny je chytím! (lvl 40)

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Pondělí, 10. prosince 2018 - 10:43:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2273
Registrován: 9-2006
https://forum.digineff.cz/viewtopic.php?f=40&t=1675
Pondělí, 10. prosince 2018 - 12:44:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 9-2016
Honzinus,Topič: děkuji za info. Tak Eizo.
Chary
Neděle, 30. prosince 2018 - 20:47:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2465
Registrován: 3-2010
Pokračování z diskuse ve vlákně 121...

Rychloběžko, kdybyste měl pocit, že chcete nějakým způsobem zlepšit svoje fotografie, jako vždy se dá začít jako u doktora - tak co vás trápí? Kde vás to bolí? Protože tam se dá začít. A když dobře popíšete ono soužení, určitě se dá najít spousta rad, babských i sofistikovaných. Pokud vás ovšem netrápí nic a jen vás trápí ostatní diskutéři, tak doporučuji splachovací metodu, protože aby vám někdo dával rozumy, tak musíte chtít. Znám spoustu majitelů fotoaparátů, kteří si to fotí po svém a je to tak v pořádku. Když je to tak baví, proč ne. Nemusí každý fotit hned na kalendář, ale měl by být tak nějak šťastný při tom, co dělá. Proč by to jinak dělal.
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Neděle, 30. prosince 2018 - 21:07:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1246
Registrován: 9-2013
Chary: Přiznám se tedy, doufám že neschytám posměch, ale zatím stále neznám funkčnost clony. Předchozí mé fotoaparáty clonu neměly, takže je to pro mě novinka. Už u předchozích fotoaparátů mě trápilo, že se snímky často při vyšší rychlosti mázly. U současného fotoaparátu SONY je to lepší, ale i tak se ten problém občas vyskytne. Jako třeba včera v Prackovicích. Na třetí koleji stálo Eso, čekající na uvolnění tratě po průjezdu rychlíku. Chtěl jsem si Eso a Krysu v čele rychlíku vyfotit spolu, ale Krysa se mi na rozdíl od statického Esa pořádně mázla. Dalo by se s tím něco dělat? Pomůže třeba ta clona? Nevím, jestli tomu třeba nepomohly i horší světelné podmínky. Vložil bych sem i ten pokažený snímek, ale jsem jen na mobilu a fotku mám přimo v počítači. Nejsem v mém bydlišti. Leda, kdyby šel nějak propojit můj fotoaparát s telefonem třeba přes Bluetooth, nevím, či to je možné.
Neděle, 30. prosince 2018 - 21:31:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12620
Registrován: 11-2002
Rychloběžka: Chary Ti to jistě rozebere profesionálněji, ale ten problém s limity stroje se probíral snad už v době, než Ti odešla "krabička". A hezky to popsal i ve svém příspěvku 2463 právě Chary. Co on v klidu se svým vybavení dá (nebo někdo jiný), Ty se svým modelem prostě ne.

Máznutí je problém dlouhého času při expozici, je otázkou, nakolik třeba toto můžeš vlastně ovlivnit (na manuál Tvého stroje jsem se nedíval). Asi tam budeš mít určitě nějaký režim "Sport", ale zase to bude "něco za něco"... [wink]
Neděle, 30. prosince 2018 - 21:44:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1248
Registrován: 9-2013
Jena: Na režim ,,sport" fotím pohyb automaticky. To už jsem dělal i u předchozích přístrojů. I tak se snímek občas mázne.
Chary
Neděle, 30. prosince 2018 - 21:45:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2466
Registrován: 3-2010
Jeno, ten přístroj je skutečně celkem pěkně uživatelsky vybaven, umí totální manuál (PASM) a má spoustu kreativních režimů, advanced sport, antiblur a kdesicosi. Neměl jsem to v ruce a nevím, jak to ve skutečnosti funkuje, ale je to tam. Čili vše půjde za řidičem...

Rychloběžko, teď, než se začnu rozepisovat, myslíš, že to s focením myslíš nějak vážněji, a chtěl bys proniknout do tajů fotografie jako technicko-uměleckého oboru (včetně komplexního ovládání přístroje a následné editace pořízených fotek), nebo spíš jen chceš mačkat čudlík a dělat obrázky vláčků? Nesměj se (ty ani nikdo jiný), otázka je zcela na místě a minimálně mně pomůže zefektivnit způsob, jakým ti to naservíruju. Třeba i ten problém se clonou.
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Neděle, 30. prosince 2018 - 22:03:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1249
Registrován: 9-2013
Rád bych využil možností toho fotoaparátu, když ho mám.
Jinak nefotím jen železnici. Rád fotím také přírodu a krajinu se vším, co nabizí. Mám to na stejno- přiroda, krajina, železnice.

(Příspěvek byl editován uživatelem Rychloběžka.)
Mladějov
Neděle, 30. prosince 2018 - 22:37:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13372
Registrován: 3-2007
Ale to je od Charyho velmi případná otázka - a chápat základní trojúhelník doba osvitu/clona/citlivost by ses naučit měl úplně na začátku a neříkej, že to nejde vygůglit.
Neděle, 30. prosince 2018 - 22:59:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1250
Registrován: 9-2013
Mladějov: Se strýčkem Googlem jsem to ještě neprobíral. Zkusit to můžu. Dík za radu. [ok]

(Příspěvek byl editován uživatelem Rychloběžka.)
Chary
Neděle, 30. prosince 2018 - 23:55:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2467
Registrován: 3-2010
Mladějove ale to je těžký. Koupit si počítač může každej. Ale kdo první, když narazí na problém, se ho snaží (pokud možno anglicky, dramaticky to zvyšuje úspěšnost) napsat do google?

Rychloběžko
Clona - čas - iso
tyto tři hodnoty mají vždy dva účinky na výslednou fotku
vždy ovlivňují výslednou světlost (tmavost) fotky, a vždy mají další efekt

Pokud jde o světlost (tmavost) fotky, pro jednoduchost si představ, že čip snímače je tenisový kurt, na kterém jsou vyrovnané kbelíky. Prší. Ty chceš, aby všechny kbelíky byly plné vody přesně z 85 %. Prší plusmínus rovnoměrně, ale ne úplně přesně stejně. Tady prší trošku víc než támhle a tenhle kbelík je vlastně trošku větší než ten druhý, protože při výrobě jsou nějaké tolerance.

Clona je mechanismus v objektivu, který má nějakou funkci a vliv na fotky, ty to ale na kompaktu s pidičipem poznáš jen částečně. Pro tebe je důležité, že čím vyšší číslo (clona f/6,3 je vyšší číslo než f/3,5), tím tmavší fotka. Další efekt je změna hloubky ostrosti fotky (všechno ve fotce je ostré, nebo naopak ostré je jen něco a zbytek je neostrý, viz třeba slečna v pozadí ostrá a les vzadu neostrý, nebo ostré oboje. U tvého aparátu můžeš této vlastnosti využít velmi omezeně, bohužel. Čím menší čip, tím méně se tento efekt projeví. Další efekt je zlepšení kresby (ostrosti detailů), ale to se na kompaktech projevuje také naprosto minimálně. Tebe zajímá hlavně, že to ztmavuje fotku. Jednou pro tebe praktickou výjimkou je focení makro, kdy čím blíž zaostřuješ, tím menší hloubku ostrosti dostaneš (pozadí je neostré), a toto lze vidět i na kompaktech.
Čím delší ohnisko, (nebo) kratší vzdálenost zaostření (od fotoaparátu) a (nebo) menší clonové číslo, tím menší hloubka ostrosti, tedy tím vyšší rozmazání pozadí.
Naopak čím kratší ohnisko, větší vzdálenost zaostření a větší clonové číslo, tím větší hloubka ostrosti.

Světlost fotky a analogie s kbelíky - můžeš mít trychtýř, kterým chytáš víc vody, než je plocha kbelíku. Nebo můžeš ten trychtýř naopak obrátit a zmenšit otvor, kterým do toho kbelíku prší, čili musí pršet delší dobu, aby se naplnil. Čím víc zacloníš (zvolíš větší clonové číslo), tím víc zužuješ tu díru, kterou prší do každého kbelíku. Každý objektiv se chová různé, některé objektivy, jakmile prodlužuješ ohnisko (zoomuješ, přibližuješ), tak automaticky vlivem konstrukce zvyšují to clonové číslo (zmenšují díru nad kyblíkem). Můžeš ručně zvýšit hodnotu clony, ale nejmenší číslo je dané technickou konstrukcí každého objektivu. Proto máš jednu fotku focenou na f/3,5 a jinou na f/6,3 a nic s tím neuděláš.

Čas- expoziční čas - doba, po níž je světlo zachytáváno na snímači.
Vliv na tmavost - čím delší čas (1/500 s je delší než 1/1000, je to matematický zlomek), tím světlejší fotka. Analogie s kbelíky - když budeš na dešti dvakrát delší dobu, nachytáš dvakrát víc vody.
Vedlejší praktický efekt - čím kratší čas, tím víc je zmrazen pohyb. Čím delší čas, tím víc se pohyb rozšmouhuje.

ISO - citlivost snímače.
Vliv na tmavost - čím nižší citlivost (ISO100 je méně než ISO200), tím tmavší fotka.
Vedlejší efekt - čím vyšší citlivost, tím horší kresba, vzniká šum. Protože snímač má jen nějakou předem danou citlivost a ty ji dodatečně zesiluješ.
Analogie s kbelíky - představ si, že by pršelo tak a tak silně a abys naplnil kbelíky na požadovanou míru (oněch 85 % kapacity), tak bys tam musel stát na dešti třeba deset minut. Příklad. Tak si řekneš "ne, budu tu stát jen 5 minut, pak změřím vodu ve všech kbelíkách a vynásobím dvěma).
Teoreticky fajn.
Prakticky bude v jednom kbelíku 45 %, v druhém 44, v dalším 46, v dalším 43 a ty získáš 90, 88, 92, 86.
A teď si představ, že to celé uděláš ještě jinak, místo 10 minut tam budeš 1 minutu a vynásobíš deseti. V jednom bude potom 8, v druhém 9, ve třetím 7, v dalším 11 a ty získáš 80, 90, 70 a 110. Čím vyšší hodnota ISO, tím slabší signál ti stačí a ty to nějak vynásobíš, ale násobí se i nepřesnosti.

Jenomže světla není vždy tolik, kolik bys chtěl. Ideální by bylo, aby chcalo jako z konve a tys ty kbelíky naplnil hned.
Jenomže ono občas jen tak poprchává, a ty máš jen tu jednu minutu, protože delší expoziční čas = rozmazaný pohyb ve fotce. Takže musíš buď použít široký trychtýř (co nejnižší clonové číslo, někdy nelze, protože prostě objektiv nic nižšího neumí) anebo se spokojit s málem vody ve kbelíku a násobit výsledek (zvyšování hodnoty ISO, roste šum).

Proto taky ta 121.023 SD vypadá tak strašně hrbolatě (málo světla, hodně zesiluješ) a ten bagr na sluníčku tak pěkně čistě (hodně světla, nezesiluješ vůbec).

Vždy bojuješ s trojčlenkou, vždy hledáš kompromis těch tří hodnot.
Čím vyšší clonové číslo, tím tmavší fotka (zoomuješ, konstrukce objektivu sama zvyšuje clonové číslo).
Čím kratší čas (chceš zmrazit pohyb), tím tmavší fotka.
Musíš to dorovnat vyšší citovostí ISO, a zvyšuješ šum, zhoršuješ jemnost fotky.
Hledáš kompromis.

Automatické režimy toto ví, a přizpůsobují volbu hodnot tomu.
Režim makro úmyslně zvyšuje clonu, abys dosáhl co nejvyšší hloubky ostrosti, aby byla ostrá nejen první, ale i třetí noha na mouše.
Režim sport úmyslně zkracuje čas, i za cenu vyšší hodnoty ISO, protože potřebuješ zmrazit běžce.
Režim krajina zvyšuje clonu (potřebuješ hloubku ostrosti, ty kytky metr před tebou, i ten zámek vzdálený 200 metrů) a prodlužuje čas, protože ví, že to budeš fotit nejspíš ze stativu a jezero s lesem ti neuteče.
Režim ohňostroj zvolí přiměřeně dlouhý expoziční čas, aby se výbuch světlice pěkně stihl vykreslit a vytvořil tu kytičku na nebi.
A tak dále a tak podobně podle příslušné scény a její specifičnosti.


Postupně také zjistíš, že na rozmazání pohybu mají vliv i další věci, jako např. relativita pohybu ve fotce jako takové.
Čím blíž kraji fotky, tím víc se pohyb projeví.
Čím blíž k fotografovi, tím víc se pohyb projeví.
Čím širší ohnisko objektivu a čím větší úhel vůči objektivu, tím víc se pohyb projeví.
Nejméně se pohyb projeví, pokud je to na velmi velké ohnisko a pohyb se odehrává někde daleko a směrem k (nebo od) fotografa). Proto se ta 121.023 SD na velké ohnisko z dálky hodně na čelo jeví relativně (pohybově) ostře, i když je použit relativně dlouhý čas.
Nejvíce se pohyb projeví, pokud probíhá "zleva doprava před fotografem". Proto se ta 122.049 focená hodně zboku jeví jako lehce máznutá, ačkoliv byl expoziční čas kratší, než u té 121...




Doporučil bych proštudovat články Fotoškoly, které jsem napsal na ŽelPage, především ty "pro začátečníky". Počti, zkus pochopit, a pak se ptej. Především pro začátek doporučuji článek Expozice, a pokud jde o tebe, tak bych vzal ten seriál pro začátečníky od začátku, včetně kompozice.
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Pondělí, 31. prosince 2018 - 08:52:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1251
Registrován: 9-2013
Chary: Díky moc za obsáhlé informace a ochotu mi to vysvětlit. Podívám se i na ŽelPage, jak si mi doporučil. Až budu mít víc času, vklidu si to pročtu a když si budu myslet, že bych to mohl zvládnout, půjdu to vyuzkoušet v praxi. Jak jsem byl úspěšný, dám vědět.
Přeji vše nejlepší do nového roku 2019.[fotic][vypravci]