Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 20. 03. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 20. 03. 2018

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 17. března 2018 - 18:59:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 751
Registrován: 1-2013
Johny 11: V Praze?
Ano.
FiJi
Sobota, 17. března 2018 - 19:19:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 80
Registrován: 1-2017
Stenly:
"Proč kdokoliv má potřebu házet odpovědnost za svojí bezpečnost na někoho jiného."
Myslíte, že by například:
* Strojvedoucí měli přestat házet odpovědnost za svou bezpečnost na výpravčí a signalisty a jezdit podle rozhledu?
* Strojvedoucí měli přestat házet odpovědnost za svou bezpečnost na zabezpečovací zařízení?
* Měli cestující přestat házet odpovědnost za svou bezpečnost na strojvedoucího, vyhodit ho a usednout na jeho místo sami?
* Měli strojvedoucí přestat házet odpovědnost za svou bezpečnost na řidiče aut, před každým železničním přejezdem zastavit a dál jet teprve po té, co se přesvědčí, že mohou bezpečně projet?

Víte, ono „každý se stará o svou bezpečnost“ má limity hodně nízko. Pokud chcete bezpečnost dál zvýšit, a nebo při zachování bezpečnosti umožnit víc (rychlejší cestování, větší objem dopravy), musíte na to „každý sám za sebe“ rezignovat a naopak bezpečnost řešit tam, kde jsou informace.

Přál bych vám, aby vám někdy někdo reálně předvedl, jak by ta vaše bezpečnost reálně vypadala – ideálně na konci vaší směny, abyste si to opravdu užil. Že by si v každé stanici někdo otevřel dveře na obou stranách, pořádnou baterkou si svítil ven na jedné straně a rozhlížel se, zda je to dost bezpečné, pak by se přesunul na druhou stranu a zkoumal to tam, pak by se možná pro jistotu vrátil na první, pak by si konečně vybral, začal k příslušným dveřím stěhovat kufry nebo děti, po úspěšném výsadku by se ještě vrátil zavřít dveře na obou stranách – a pobyt v každé stanici by se prodlužoval o minuty.

Taky by mne zajímalo, zda „každý se má o svou bezpečnost starat sám“ uplatňujete i tam, kde vy jste laik. Jestli si třeba všechny potraviny testujete, zda neobsahují nějaké jedy; dům jste si projektoval a stavěl sám, aby vám nespadl na hlavu; pračku, ledničku nebo počítač jste si stavěl sám, abyste věděl, že nevyhoříte nebo vás nezasáhne elektrický proud.
Sobota, 17. března 2018 - 19:44:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1698
Registrován: 4-2010
Pokud jde o vypadle dítě. Pokud na dvěřích není vydět na první pohled jejich nedovření. Je zase dost extrémní se snažit obvinit průvodčí. Že měla dveře znovu zavřít aby se ujistila, že jsou skutečně správně zavřené. Mám zato, že to byla jediná reálná možnost. Musí se počítat s tím, že se najde cestujicí co dobihá vlak na poslední chvíli.

Nicméně otázkou je, proč takové vozy jezdí. Kde není dobře vidět správné nedovření dvěří.
Sobota, 17. března 2018 - 20:09:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7994
Registrován: 4-2003
To tady převládá postoj "cestující si za to může sám".

Holt bude muset dojít k nějakýmu neštěstí a soud to bude muset modrogumům vysvětlit.

A pak si budou moci zahrát na udivené, zaskočené, překvapené místo stávajícího kolovrátku "nejde to".
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Sobota, 17. března 2018 - 20:18:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7442
Registrován: 8-2012
Ale no tak "projeví hlubokou a upřímnou lítost" a vymluví se na šest tisíc vlaků denně, to už přece Šťáhlavský a spol. mají po předchozích průserech zmáknuté.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Sobota, 17. března 2018 - 20:41:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3499
Registrován: 11-2008
Cestující, který "vystoupí tam, kde nemá", to se dá pochopit. Ale když to udělá personál dopravce a fíra mu pak málem ujede, to už je trochu divné.[blush]
Sobota, 17. března 2018 - 20:47:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 882
Registrován: 11-2007
Původně jsem tu už nechtěl reagovat, ale nedá mi to. Takže pár volně ložených poznámek k některým zdejším komentářům.
- Jasně, není důvod cestujícího vodit za ručičku. Jenže doba (a technika) postoupila a máme tu jakési možnosti. Takže navázat hlášení o straně výstupu na odblokování dveří není nepřekonatelný problém.
- Je tu určitá skupina cestujících, kterým jaksi pohled ze dveří nestačí k bezpečnému rozhodnutí, na kterou stranu vystoupit. Jo, je nás jen asi 100000. No a takové hlášení dokáže hodně pomoci. Je s tím spojeno takové slovo - přístupnost. A vlastně i bezpečnost.
- Nemusí to být jen problém jednokolejných zastávek. Zkusím tu popsat jeden můj osobní zážitek.
Jel jsem osobákem z Brna do Tišnova. Byl to ten s příjezdem po půl dvanácté v noci a tento vlak v Ti končí. Takže vlastně může přijet na jakoukoliv ze čtyř SK.
U takových vlaků se primárně snažím orientovat podle průjezdu přes výhybky. Jenže v Ti jjsou výhybky ze 2TK na 3SK prakticky hned za sebou a mnohdy mám problém rozlišit, jestli jsme projeli jen jednu nebo už dvě. Toto třeba v Kuřimi (od Tišnova) nenastává, protože mezi výhybkama je docela dlouhý rovný úsek.
Takže druhá moje pojistka je hlídat si příjezd přes aplikaci Můj vlak. Problém ovšem je, že i když si kolej zkontroluju v Hradčanech, tak v Ti je to pak někdy stejně jinak.
No a v ten den jsme měli přijet na 3SK. V noci už tolik lidí nejezdí. A tak jsem byl se psem nachystanej na pravé straně ve směru jízdy. Vlak zastavil a já vystoupil. A jaksi jsem se propadl mnohem hlouběji. Naštěstí mám dobrou stabilitu a ustál jsem to. No a pes hned za mnou. Asi se dost divila, kam to až letí. No a další cestující se objevil, až už jsem byl dole.
Takže jsem psa vysadil do toho Bymáče a vystoupil druhou stranou. Od té doby si to snažím hlídat holí, ale tak úplně dobře to nejde. Navíc to stejně není stoprocentní, protože zrovna v Ti můžeme zastavit ve snížené části služebního přechodu. To už se mi taky stalo, rychlík R9 zastavil s Bbdgmee rovnou v té díře. A už jsem zas letěl.
Takže hlášky typu "cestující snad vidí, kam vystupuje" nejsou jaksi na místě. A jak jsem psal na začátku, není důvod, aby to strojvedoucí musel hlásit "na hubu". Dnes už opravdu ne.
A pro rýpaly: samozřejmě vím, že Bymáč by stejně i tak nehlásil.
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Sobota, 17. března 2018 - 21:38:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 205
Registrován: 5-2006
FiJi Když někdo něco neudělá dobře a fíra to nezachrání, je v řití, protože to nezachránil. A v noci se bude extra hlásit pro ty, co sedí proti směru jízdy, co kdyby zapomněli na kterou stranu jede.
Sobota, 17. března 2018 - 21:48:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1879
Registrován: 12-2009
Metcalf: Jak se bude hlásit na kterou stranu jede, to by mě opravdu zajímalo.... To si nedovedu představit. Ke dveřím se snad ani nebudu vyjadřovat, vždy když někde tu kauzu slyším rudnu vzteky...
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Sobota, 17. března 2018 - 21:58:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 10-2005
750371:
" add Nicméně jak říkám, dnes jakékoliv blekotání do čehokoliv je nesmysl a je to překonáno IS naštěstí... "
Jako pravidelný cestující na trati 171 mám tedy zkušenost, že při jakékoli nepravidelnosti je IS k ničemu a neinformuje. Vlak mimořádně obrací na Smíchově a IS hlásí „příští stanice Praha - Hlavní nádraží„, obdobně vlak obrací na Karlštejně a IS „příští zastávka Srbsko”. Nikdy jsem zatím nezaznamenal, že by IS na mimořádnost reagoval. V poslední době to alespoň většinou hlásí strojvedoucí plechovou hubou, a to dokonce opakovaně. Dřív to skoro vždy končilo tak, že vlak obíhala průvodčí a (v každém patře 471) hlásila hubou. To asi vše k operativnosti IS.
Practicus:
"add obsluha infosystému za jízdy a pod..... - ZA JÍZDY NEEXISTUJE "
Ty mimořádné obraty na 171 kupodivu strojvedoucí hlásí téměř vždy za jízdy mezi stanicemi a ne při stání ve stanici.
Sobota, 17. března 2018 - 22:08:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6513
Registrován: 8-2007
samozřejmě vím, že Bymáč by stejně i tak nehlásil.

To je humorné.Dva dny se tady tepe strojvedoucí,že nehlásí stranu výstupu a cestující vystoupí na druhou stranu a spadne mimo peron.
Teď mi řekněte,které soupravy nemají stranové odblokování a zároveň umožňují strojvedoucímu hlásit do těchto vozů směr výstupu.

P.R.A: 162 WTB, 163 WTB..apod.), tak OK..ať to dělá vlaková četa...jenže asi otočit kličkou bude bohužel časově dost zásadní problém

Byl jste už někdy na takové mašině? Tušíte něco o tom,že ta mašina pak nepojede?

T.H:
To je fakt marný - někdy se skoro tomu ČD topmanagementu nedivím, že si s těmi "nejdeto" qerulanty vytřou řiť, protože to je jak s malejma dětma.


To je fakt marný.Chce to o problému něco vědět a pak něco plácat.
Jsem rád,že se všude staví kilometry modrého zábradlí(aby chudák cestující někam nespad),vysoké protihlukové stěny(aby chudák občan nebyl rušen hlukem) a doufám,že budou brzo zakázané všechny vozy bez blokování dveří(aby chudák občan nevypad z vlaku),všechny stanice bez bezpečných peronů(např. Malá Skála-aby chudák cestující nevlez pod vlak) a provoz bude umožněn jen na infrastruktuře,která plně odpovídá nynějším TSI.[kladivo]




(Příspěvek byl editován uživatelem Apollo 17.)
Sobota, 17. března 2018 - 22:10:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1699
Registrován: 4-2010
RadekŠ
Zatím co jiní mají názor, že za vše můžou ČD. Nejraději by byli, kdyby byla odsouzená vlakvedoucí a průvodčí vlaku, ze kterého vypadlo dítě. Má přeci, zkonrolovat, že dvěře jsou zavřené. To že to pohledem v daném případě zjistit nešlo. dotyčné nezajímá. Měla ke dvěřím dojít a znovu zavřít.

Technologie se vyvyjí a k dobrému informačnímu systému by hlášení na jakou stranu se vystupuje mělo patřit. Ostatně soudobé vozy nevytápí pára, okna se nespouštějí pomocí koženého řemenu a osvětlení neobstarávají žárovky.

Nicméně to patří mezi ty věci, kde si lze položit jak se to zvládlo t takovou dobu předtím? Jak je možné, že lidé hromadně nevystupovali na špatnou stranu vlaku a nevypadali za jízdy z vlaku.

Na druhou stranu chápu odpor k některých diskutujicích aby strojvedoucí kromě mnoha věcí hlasil zasávky. Ano, lze to zvládnout. Ale zajímavé je, že to prosazují ti, kteří by takového strojvedoucího nikdy nešli dělat.
Stenly
Sobota, 17. března 2018 - 22:25:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 81
Registrován: 2-2016
Fiji: prave zamenujete nezamenitelne, ze ja se spoliham na zabzar a vypravci neni to same jako kdyz vosel vleze pred auto, vlak, letadlo, lod a nevim co jeste ... Me uz jen nebavi ze kazdej kdo ma do [zadnice] diru se ohani svoji samostatnosti a pak dobrovolne leze tam kam nema a cedulky o tom ze tam nema co delat jsou VSUDE!! Asi to zacnem delat jako v americe kde jsou vyhybny oplocene a jedinej kdo tam leze jsou trainhopperi (ti znaji rizika tohodle zpusobu dopravy)
Sobota, 17. března 2018 - 22:56:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16062
Registrován: 5-2002
Marjápanno, tady je to fakt jak u blbejch na dvorečku...
Už Xkrát jsme tu řekli, že základem jsou ty dveře a to hlášení je jen třešinka na dortu pro mimořádnosti a pro budoucnost, a zase se najde někdo, kdo udělá tu (snad se TH nebude zlobit za použití jeho sousloví) zatáčku ke strašidlu, že z toho či onoho důvodu není možné hlásit... [crazy]

To samý Haldir a kolovrátek s vlakvedoucí - kdyby tam bylo pořádný CZD propojený až na mašinu, tak buď zůstane svítit kontrolka dveří a fíra se nerozjede, nebo zhasne a rozsvítí se až za jízdy, což bude vidět na záznamu tachografu. Co na tom furt chcete řešit...?
Stenly
Sobota, 17. března 2018 - 23:16:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 82
Registrován: 2-2016
Hajnej: a opet sme u toho : kdo rozhod ze z vozidel majici blokovani dveri se vymontuje, kdo nerozhod ze se vrati i s kabelem do masiny a 2 svetlama a 1 kroutikem na pult (jako u nemeckych stroju)?? Nejaky management, ale za neciho neuhlidanyho smrada pude sedet nekdo jinej na koho se to hodilo [kladivo].
Sobota, 17. března 2018 - 23:35:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16064
Registrován: 5-2002
Stenly: a opet sme u toho : kdo rozhod ze
Tuhle hru já nehraju. Mě zajímá, čeho se má dosáhnout, a ne, koho za co pojebat.
Stenly
Neděle, 18. března 2018 - 00:01:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 2-2016
Hajnej: ja taky ne, bohuzel na tom svet zrejme stoji
A dosahnout se da vseho, jen se proto musi neco udelat a taky nejak zaplatit
Neděle, 18. března 2018 - 08:39:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1660
Registrován: 1-2009
Po piatkovej čelnej zrážke osobného vlaku a rušňovlaku v Pezinku ostávajú v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) hospitalizovaní traja pacienti. Potvrdila to hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Všetci traja utrpeli vážne zranenia. Jedného z nich do UNB priviezli s ťažkým poranením v oblasti hlavy a hrudníka, museli ho operovať. "Hospitalizovaní pacienti sú v súčasnosti mimo ohrozenia života a ich zdravotný stav je stabilizovaný," povedala Kliská.

Najhoršie zranenia má mať, podľa našich informácií, 68-ročný vodič rušňa.[masinka]lokorail.com
Predbežné zistenia vyšetrovania, podľa informácií TV Markíza, vylúčili zlyhanie infraštruktúry i chybu zamestnanca Železníc slovenskej republiky. Osobný vlak išiel v čase nehody rýchlosťou približne 60 km/h.

"Vykonaná dychová skúška u rušňovodiča osobného vlaku požitie alkoholických nápojov nepreukázala, druhému rušňovodičovi bol nariadený odber krvi za účelom zistenia prítomnosti alkoholu," povedala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Slamková.
FiJi
Neděle, 18. března 2018 - 11:31:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 81
Registrován: 1-2017
Haldir:
"Nicméně to patří mezi ty věci, kde si lze položit jak se to zvládlo t takovou dobu předtím? Jak je možné, že lidé hromadně nevystupovali na špatnou stranu vlaku a nevypadali za jízdy z vlaku."
Tuhle otázku myslíte vážně? Opravdu nevidíte rozdíl mezi dnešní situací, kdy se i v ČR někde jezdí po 15 minutách, pobyty na zastávkách se počítají na půlminuty a je jeden průvodčí na celou soupravu – a situací, kdy příjezd vlaku byl malý svátek, ve stanici se nikam nespěchalo, průvodčí obešel svůj vagon a zavřel všechny dveře? Vystoupit na špatnou stranu vlaku nešlo, protože obě dvě byly správné a nehrozilo, že by jel jiný vlak, který by vystoupivší mohl ohrozit? A občas z toho vlaku také někdo vypadl, akorát se to tak neřešilo, protože prostě lidé při různých nehodách nebo nemocech umírali častěji.

Holt se doba mění, a to, že lidé dříve přežili třeba bez internetu, bez elektřiny nebo bez vlaků, neznamená, že tak máme žít i dnes.
FiJi
Neděle, 18. března 2018 - 11:36:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 82
Registrován: 1-2017
Stenly:
"prave zamenujete nezamenitelne, ze ja se spoliham na zabzar a vypravci neni to same jako kdyz vosel vleze pred auto, vlak, letadlo, lod a nevim co jeste"
V čem teda ten rozdíl spočívá? Já jsem reagoval na větu, že každý se má o svou bezpečnost starat sám – tam žádné další podmínky nebyly, vypadalo to, že by ta věta měla platit obecně – tak jsem jen vyjmenoval některé případy, kterých se také týká.
Neděle, 18. března 2018 - 11:41:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 640
Registrován: 11-2012
FiJi: Holt se doba mění, a to, že lidé dříve přežili třeba bez internetu, bez elektřiny nebo bez vlaků, neznamená, že tak máme žít i dnes.

Což ale neřeší onen základní problém. Používání vlastní hlavy a rozumu a pudu sebezáchovy. Ono v hrách jsou sice 3 životy, ale v reálu jen jeden. Což je vidět na té špatné lávce ve Strašnicích. Lávka je postavena pro lidi, aby mohli přejít bezpečně (tedy tak aby je nesrazil a nezabil vlak) přes koleje. A přesto tam vidávám naprosto neuvěřitelné množství těch co lezou přes koleje. Třeba mají ten internet a 3 životy.

Mimochodem před xx dlouhou dobou jsi tvrdil že tyhle podchody, nadchody, přechody a chodníky a pod. jsou špatně navržené. Já jsem ti nabídnul že místo kecání na K-R s tím teda budeme něco dělat. Navštěvovat samosprávy a jednat o nápravě. Sám do toho nejdu, ale dva už by jsme mohli něco udělat. Dal jsem ti na sebe i mail (lze najít v historii). Tento postup se mi zdá lepší, než tady planě kecat a tvrdit že to je špatně. Dodneška ses nijak neozval a nic neřešíš, kromě blbých keců na K-R. Tak co s tím uděláme? Budeme to řešit, nebo na to kašleš a bojíš se?
FiJi
Neděle, 18. března 2018 - 11:45:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 1-2017
Hajnej:
"Už Xkrát jsme tu řekli, že základem jsou ty dveře a to hlášení je jen třešinka na dortu pro mimořádnosti a pro budoucnost"
Podle mne tady ta budoucnost už měla dávno být. Protože zdravý člověk ve dne možná peron bez problémů uvidí, ale vlakem mohou cestovat i lidé, kteří vidí hůře nebo nevidí vůbec (viz příspěvek o něco výše). Pro ně je to hlášení dost podstatné.

Ale celé je to o tom, že hlášení i blokace dveří mají dnes být považovány za standard a má se řešit, jak toho dosáhnout všude – ne to neustále považovat za nějaký bonus navíc a hledat důvody, proč to nejde, jak tu mnozí předvádějí.
FiJi
Neděle, 18. března 2018 - 11:57:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 1-2017
Persink163054:
"Což ale neřeší onen základní problém. Používání vlastní hlavy a rozumu a pudu sebezáchovy."
Ano, to je ten problém. Místo aby někdo použil vlastní hlavu a rozum a zjistil, že nejlepší informace o tom, kde se má vystupovat, má dopravce – takže by se měl dopravce postarat o to, aby tyto informace cestujícím předal – tak to radši hodí na někoho jiného, v tomto případě na cestující.

Persink163054:
"Lávka je postavena pro lidi, aby mohli přejít bezpečně (tedy tak aby je nesrazil a nezabil vlak) přes koleje."
Pokud lidi přes tu lávku nechodí, tak asi není postavena pro lidi. Někdo tady psal, že na některé řadě by musel fíra před každou zastávkou lovit mikrofon někde mezi nohama. Úplně stejně, jako ochota fíry hlásit výstup závisí na tom, jestli má mikrofon připravený tak, že může rovnou mluvit, nebo ho musí odněkud vylovit, závisí ochota lidí používat lávku na tom, zda ji mají při cestě a dostanou se na ní snadno.
Neděle, 18. března 2018 - 12:06:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 641
Registrován: 11-2012
FiJi: A proč teda ta lávka ve Strašnicích je? Že by pro srandu králíkům? Jak tam chceš přejít bezpečně na druhou stranu?
FiJi
Neděle, 18. března 2018 - 12:59:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 1-2017
Persink163054:
"A proč teda ta lávka ve Strašnicích je? Že by pro srandu králíkům?"
Že by ze stejného důvodu, jako proč je na mašinách mikrofon?


Persink163054:
"Jak tam chceš přejít bezpečně na druhou stranu?"
To se můžete podívat hned kousek vedle, v místě křížení železnice s ulicí V Korytech. Kdyby vlaky stavěly tam (a udělalo se to aspoň trochu rozumně), přes koleje tam nikdo nepoleze. Pokud ten rozdíl nevidíte, pak v místě křížení jsou chodníky v úrovni okolních pěších komunikací a železnice je v jiné úrovni. Takže cestující, který by tam vystoupil z vlaku, by tam stejně musel sejít k chodníku dolů, a pak už by tam zůstane. Zatímco když vystoupí cestující z vlaku ve Strašnicích dnes, je na té správné úrovni, ale když by měl použít lávku, musí jít úplně zbytečně nahoru a pak zase dolů.

Dříve nebyl přecházení přes koleje problém, naopak úrovňový přechod byl to nejlevnější řešení – proto tam jsou speciálně železnice i pěší komunikace svedeny na stejnou úroveň. Dnes se (oprávněně) za bezpečné považuje jen mimoúrovňové křížení, takže ta současná zastávka je v okolí to nejméně vhodné místo – všude okolo vede trať nad úrovní místních komunikací, takže by tam cestující přirozeně používali podchod.

Všimněte si, že přesně takhle jsou navržené stanice Praha – Zahradní město i Praha – Eden.
Neděle, 18. března 2018 - 13:09:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3762
Registrován: 3-2010
No, nedá mi to napsat k těm dveřím a hlášením, na kterou stranu vystupovat, drobnou poznámku. U starých dobrých 810sítek vybavených Synergy nebo u RS1 a regiobud s OIS žádný problém, jedno stisknutí tlačítka nebo jediný dotyk displeje. Navíc dveře jsou odblokovány jen na to správnou stranu a když se nezavřou, nelze se rozjet. Tedy vše OK. U klasických souprav je to horší. To nic nemění na tom, že nechat dvouleté dítě samotné na chodbičce může jen hloupá husa. Tedy vina je jasná. Ale co bude dál? Vlak by se neměl rozjet, když nejsou dveře zavřené. To padá na hlavu vedení ČD. Bohužel, tam jsou funkce obsazovány ne podle odbornosti, ale podle známostí a asi i sexuální orientace. Jsem rád, že jsem v penzi. Čest.
Neděle, 18. března 2018 - 13:38:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16067
Registrován: 5-2002
FiJi: vlakem mohou cestovat i lidé, kteří vidí hůře nebo nevidí vůbec (viz příspěvek o něco výše). Pro ně je to hlášení dost podstatné.
Pro ně bude lepší ta akustická signalizace uvolnění dveří, když už teda musí prudit ostatní. Aspoň pak dotyčný nemusí řešit, kde vlastně je vlevo a kde vpravo.

Pokud lidi přes tu lávku nechodí, tak asi není postavena pro lidi.
Jistěže je postavena pro lidi - ale pro lidi z doby, kdy byla postavena.

Kdyby vlaky stavěly tam
Dtto.
Neděle, 18. března 2018 - 13:41:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 317
Registrován: 3-2010
Když už se probírá otevírání dveří. Jsou dvě věci, které mi vrtají hlavou a pořád nemůžu pochopit jejich smysl:
1) Regionova - když na ní vypnu řízení, odblokují se mi dveře na obě strany. Což je super hlavně při jízdě úvratí. Konkrétně třeba při odklonech Krč - čekačky - Vršovice. Dále se mi stala situace, že si výpravčí na wilsonu spletl čísla vlaků a s Regínou mě poslal do šturcu. Automat v tu chvíli sám zahlásí konečnou stanici a poprosí lidi o výstup. Horko těžko se jim potom vysvětluje aby zůstali ve vlaku. Většina z nich totiž pospíchá do práce, do školy a po rozsvícení zeleného světýlka je už nějaké "prosíme nevystupujte" nezajímá. Jak odjistíte dveře, začnou vám pelášit kolejištěm pryč. Samozřejmě u narvaného vlaku když vyskočí jeden, ostatní ho následují. To se prostě uhlídat nedá. Není proto lepším řešením předvolba jako třeba na hliníku?
2) Nevím konkrétně které vagóny to dělají, tuším nějakou zmršeninu z Parsu. Kdykoliv vlak zastaví - začnou dveře vyřvávat jako o život. Takže je super, když vlak od Libně zastaví před hlavasem v tunelu, vagón opět zahlásí konečnou stanici a ještě dveře začnou hulákat protože se odblokovali. Pokud by u dveří stál slepec (pro kterého jsou nakonec tyhle vymoženosti instalovány), pravděpodobně si pěkně namele.
Může mi někdo znalý vysvětlit logiku těhle dvou věcí?
Neděle, 18. března 2018 - 14:03:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16069
Registrován: 5-2002
Npv-pvr: tuším nějakou zmršeninu z Parsu. Kdykoliv vlak zastaví - začnou dveře vyřvávat jako o život.
Tady je v tom Pars možná nevinně - jde nejspíš o to, že je vůz sice připraven na ovládání z mašiny, ale ta to neumí nebo k ní není připojen.
No a pak dveře blokuje jen protismyk za jízdy, takže po každém zastavení co? Takže po každém zastavení blokování pomine...
FiJi
Neděle, 18. března 2018 - 16:00:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 86
Registrován: 1-2017
Hajnej:
"Pro ně bude lepší ta akustická signalizace uvolnění dveří, když už teda musí prudit ostatní."
Ne, není. Protože signalizace uvolnění dveří se překvapivě spustí až po uvolnění dveří, tedy se dotyčný nemůže ke správným dveřím přesunout předem.


Hajnej:
"Aspoň pak dotyčný nemusí řešit, kde vlastně je vlevo a kde vpravo."
To, že někdo nevidí, neznamená, že je blbej.
Neděle, 18. března 2018 - 16:36:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16074
Registrován: 5-2002
FiJi: tedy se dotyčný nemůže ke správným dveřím přesunout předem
Všechny zdravý vagóny (vyjam vzácných výjimek v podobě jídeláku) mají dveře na levé/pravé straně vstřícně, takže to přesunutí znamená cca 2 metry. A případ, kdy vagón zdravej není a ten přesun znamená jít do jinýho nástupního prostoru, jsem tu já osobně explicitně zmiňoval (dokonce snad několikrát).
Tak si prosím Tě nejdřív diskusi přečti celou, než se do ní budeš vlamovat, jinak budeš právem za rohatý zvíře.

že někdo nevidí, neznamená, že je blbej.
To, že slepej není blbej, ještě nemusí nutně znamenat, že pro něj něco neznamená ani zvýšený úsilí, ani stres.
On totiž na rozdíl od vidoucího FiJiho nevidí, kterým směrem ten vlak jede, takže na svoji vlastní orientaci vůči směru jízdy může usuzovat leda tak ze setrvačných účinků. Jenže k tomu zas potřebuje vědět, jestli jde o zrychlování nebo zpomalování, a to zas musí rozeznat z jiných vjemů (měnící se hluk valení kol apod.). Opravdu bezpečně pozná až finální zastavení - a v té době mu to ta signalizace naservíruje hotový a bez stresu.
Neděle, 18. března 2018 - 17:31:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5430
Registrován: 9-2011
obsluha infosystému za jízdy a pod..... - ZA JÍZDY NEEXISTUJE
V tom případě žiju asi v nějakým paralelním systému za zrcadlem

Myslíš, že každé spuštění hlášení "Příští stanice Kotěhůlky" nebo "Kotěhůlky" znamená obsluhu informačního systému?
Na hliníku (a ostatní vozidla na tom budou stejně) se ve výchozí stanici informák nastaví a pak už se o něj fíra - s výjimkou mimořádností - nestará.

Takže navázat hlášení o straně výstupu na odblokování dveří není nepřekonatelný problém.
"Nepřekonatelný" nemusí být technicky, ale finančně. Pokud ta bedýnka nemá 2 vhodný vstupy, tak to znamená celou bedýnku vyhodit a dát místo ní jinou, která ty vstupy bude mít. Plus nové ovládací skříňky nebo přeprogramovat displej (pokud pro své ovládání používá vozidlový displej).
FiJi
Neděle, 18. března 2018 - 17:40:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 1-2017
Hajnej:
"takže to přesunutí znamená cca 2 metry"
To, že pro vás nejsou dva metry problém, neznamená, že to není zbytečná komplikace pro někoho s více zavazadly, pro rodiče s dětmi, pro někoho s kočárkem nebo s kolem, pro invalidu na vozíku, pro slabozrakého nebo nevidícího, který bude hledat tlačítko pro otevření dveří.

Hajnej:
"Tak si prosím Tě nejdřív diskusi přečti celou, než se do ní budeš vlamovat, jinak budeš právem za rohatý zvíře."
Já jsem diskusi četl. Ale to, že vy si nedokážete představit, jaké prkotiny mohou lidem zbytečně komplikovat situaci, neznamená, že já jsem rohaté zvíře.


Hajnej:
"To, že slepej není blbej, ještě nemusí nutně znamenat, že pro něj něco neznamená ani zvýšený úsilí, ani stres."
Zvláštní, že teoreticky to víte. Ale už si to nedokážete spojit s praxí, že to zvýšené úsilí a stres je zaviněno především tím, že se informaci o straně výstupu dotyčný dozví pozdě – až v okamžiku, kdy jsou dveře odblokovány a všichni počítají s tím, že už všichni vystupují, zatímco dotyčný se bude zatím jen přesouvat ke správným dveřím a hledat jejich otvírání.


Hajnej:
"On totiž na rozdíl od vidoucího FiJiho nevidí, kterým směrem ten vlak jede, takže na svoji vlastní orientaci vůči směru jízdy může usuzovat leda tak ze setrvačných účinků."
To, že je někdo slepej, vážně neznamená, že je blbej. Všimněte si, že pokud je dost volných míst, sedají si lidé většinou po směru jízdy – a to pěkně prosím ve stanici, když vlak stojí. A i když někdo neví, kterým směrem vlak odjede od nástupiště, pozná směr jízdy v okamžiku rozjezdu – protože většina lidí (na rozdíl od vás chápe), že nastoupili do stojícího vlaku, a stojící vlak nemůže zpomalovat, může jedině začít zrychlovat.


Hajnej:
"v té době mu to ta signalizace naservíruje hotový a bez stresu"
Právě naopak, v té době už mu to naservíruje se stresem, protože bude vědět, že zatímco jinde už vystupují, on se teprve přesouvá na druhou stranu a hledá tlačítko pro otevření dveří, a že zatímco on se teprve bude štrachat ze schodů, průvodčí už bude mávat odjezd a nadávat, kdo zase zdržuje a že pak vlaky nemají mít zpoždění, když někdo neumí vystoupit včas.
Neděle, 18. března 2018 - 18:45:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16075
Registrován: 5-2002
FiJi: neznamená, že to není zbytečná komplikace pro někoho s více zavazadly, pro rodiče s dětmi, pro někoho s kočárkem nebo s kolem
Pokud si dobře vzpomínám, tak jsi nutnost hlášení začal obhajovat špatně vidícími osobami. Takže tu teď najednou máme slepého cyklistu...? [crazy]
Mimochodem, to kolo má na délku skoro ty dva metry, o kterých je řeč, a vyjet se s ním dá i pozadu, když už se to nepodaří trefit napoporvé...

Všimněte si, že pokud je dost volných míst, sedají si lidé většinou po směru jízdy
Blahopřeji k objevu Ameriky - jaký kontinent tam máš dál...?

a to pěkně prosím ve stanici, když vlak stojí.
Prozradím Ti veliké tajemství: ti lidé většinou mají dost dobrou představu o tom, kam ten vlak pojede, a to zejména když jsou pravidelnými cestujícími.

protože většina lidí (na rozdíl od vás chápe), že nastoupili do stojícího vlaku, a stojící vlak nemůže zpomalovat, může jedině začít zrychlovat.
Já to (pro Tebe asi kupodivu) chápu taky, ale musel bych si to celou cestu pamatovat, takže je to prašť jako uhoď, furt je to ten opruz a stres, o kterém jsem mluvil.

zatímco dotyčný se bude zatím jen přesouvat ke správným dveřím a hledat jejich otvírání ... zatímco on se teprve bude štrachat ze schodů
Jestliže mluvíme o tom, co by mělo být standardem u moderních zastávkových vlaků, tak můžeš jak na nějaké hledání otvírání, tak i na schody směle zapomenout...
A než začneš namítat nějaké to EC v klasice, tak tam to "průvodčí už bude mávat odjezd a nadávat, kdo zase zdržuje" prakticky nehrozí, protože takové vlaky opravdu nemají pobyty půlminutové (natož "trojúhelníkové") a zpravidla je u nich silější a tedy i déle trvající výměna cestujících i v ostatních dveřích.

P.S. Dneska o výluce v Zelenči fíra ten výstup vlevo do plechový huby zadával.
Neděle, 18. března 2018 - 18:51:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7453
Registrován: 8-2012
nevidí, kterým směrem ten vlak jede, takže na svoji vlastní orientaci vůči směru jízdy může usuzovat leda tak
Sorry, ale zase plácáš. I nevidomý přece nastoupil do stojícího vlaku a od té doby je takříkajíc v neinerciální vztažné soustavě, takže může usuzovat (zorientuje se hned z toho prvního zrychlení).
FiJi to říká přesně: slepej ještě neznamená blbej. Naopak, o to "bystřejší" mívají další smysly.

No ale asi je holt potřeba "omluvit" to nehlášení absurdním argumentem, že hlášení by mohlo poplést nevidomého...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 18. března 2018 - 19:34:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 883
Registrován: 11-2007
FiJi, Hajnej: zvuková signalizace je taky kapitola sama pro sebe. Ve voze je to OK, opravdu ty 2 metry nejsou problém a dá se podle zvuku rozlišit, kde ty dveře dělají kravál. Na přesdržku je to ovšem zvenčí (třeba takové Bbdgmee), kdy to udělá trojitý trilek a pak nic. Z mého hlediska by bylo ideální, kdyby ten kravál šel spustit pomocí VPN, kterou má většina cestujících nevidomých u sebe. Tím by to stále neotravovalo zdravé cestující, jen na zastávkách s nástupem nevidomého by to asi dělalo trochu delší kravál (než nevidomý nastoupí). Jenže tuto funkci má jen některá z řad 842/843 (stále se mi pletou). 471 nemám vyzkoušené, tak nevím. Jo a RP/IP pro jistotu tuto funkcionalitu nemají vůbec. Pouze jakýsi blbě slyšitelný zvuk.
A k tomu určení směru: když vlak přijíždí, ttak samozřejmě vím, z jakého směru, dá se to poznat. Nesmíte se ale ve voze tak zamotat, že pak nevíte.
Mám opět zážitek z Brna hl.n.. Nastoupil jsem do Bymáče a vlak se rozjel. Jenže na lahváči je jen nějakých 30km/h a to je dost pomalu na to, aby se dal při klidném rozjezdu poznat směr. A A protože jsem ke vlaku přicházel v době, kdy stál, tak pak pozvolný rozjezd mě dost rozhodil. Opravdu jsem měl pocit, že jedeme směrem ke Břeclavi a ne ku Praze. Uklidnilo mě až pak brždění v Židenicích. A navíc to byl polední vlak, kdy zrovna kolem nebyl žádný jiný cestující, u kterého bych si směr mohl ověřit.
Dá se využít držení bílé hole za horní šňůru a podle náklonu zjistit směr zrychlení. Jenže při malé rychlosti je to neznatelné. Takže tak. :-)
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Neděle, 18. března 2018 - 20:14:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16077
Registrován: 5-2002
HB: Z mého hlediska by bylo ideální, kdyby ten kravál šel spustit pomocí VPN, kterou má většina cestujících nevidomých u sebe.
Naprostý souhlas, z mého taky. Je překvapivé, jak režim "jen na vyžádání" dokáže změnit vnímání a z obtěžujícího se stane potřebné...

Nesmíte se ale ve voze tak zamotat, že pak nevíte.
To jsem se snažil FiJimu vysvětlit, ale obávám se, že marně...
Neděle, 18. března 2018 - 20:45:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 884
Registrován: 11-2007
Hajnej: Přesně, i mě ten nevyžádaný kravál obtěžuje. A to bych měl být jejím uživatelem. Jde jen o "nedomyšlenou" implementaci. Ale předpokládám, že to jen plní nějakou normu, takže s tím půjde jen těžko něco udělat.
A FiJi není mimo mísu, očividně má určitou zkušenost, byť spolu v některých věcech nesouhlasíte. :-)
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Neděle, 18. března 2018 - 21:13:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16079
Registrován: 5-2002
HB: Ale předpokládám, že to jen plní nějakou normu, takže s tím půjde jen těžko něco udělat.
Obávám se, že to vzešlo z toho, že pravděpodobně nejde spoléhat na interoperabilitu slepeckých pomůcek - ve výsledku je tedy dostupnost akustické orientace zajištěna její bezpodmínečností...
Neděle, 18. března 2018 - 21:31:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 885
Registrován: 11-2007
Hajnej: už jsme trochu mimo téma vlákna. Nicméně nevidím důvod, proč by u nás vyrobená vozidla tímto čudem neměla být vybavena. Jedná se o povelovou sadu. Dle toho článku jsou jí vybaveny pouze jednotky 471. Ale ověřeno to nemám, protože jsem touto jednotkou ještě nejel (s VPN). Navíc to má minimálně MHD v Brně a Praze a určitě i v jiných městech (Olomouc, HK, Pardubice...).
Čekal bych to třeba i u 814, ale mám smůlu. A o RP/IP už jsem psal. A Sysel taky nic.
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Neděle, 18. března 2018 - 22:04:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16081
Registrován: 5-2002
HB: já měl na mysli ten poměrně novodobý kravál, takové to tadadááá, tadadááá, co se ozývá třeba na Syslech a které pochází odkudsi z TSI.
Tou interoperabilitou je totiž míněno, že to funguje nejen ve 471, v Brně, v Praze a jinde v ČR, ale napříč Evropou.
FiJi
Neděle, 18. března 2018 - 23:49:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 1-2017
Hajnej:
"Pokud si dobře vzpomínám, tak jsi nutnost hlášení začal obhajovat špatně vidícími osobami. Takže tu teď najednou máme slepého cyklistu...?"
Nikoli, obhajoval jsem ho tím, že ne každý musí být schopen rychle rozeznat, kde je ta správná strana pro výstup. Pak jsem si vzpomněl na vás a doplnil jsem příklad, u kterého jsem doufal, že i vy uznáte, že jde o objektivní a nezaviněný důvod, proč někdo ten peron nevidí – totiž zrakově postižení. Mimochodem, špatně vidící cestující s kolem vůbec nemusí být slepý cyklista, to je zase jen vaše klasické podsouvání.


Hajnej:
"Mimochodem, to kolo má na délku skoro ty dva metry, o kterých je řeč, a vyjet se s ním dá i pozadu, když už se to nepodaří trefit napoporvé... "
A vyjíždět s tím kolem pozadu budete zavřenými dveřmi, nebo ho musíte opřít, dojít otevřít dveře, vrátit se zpět a pak konečně můžete vyjíždět pozadu?

Hajnej:
"Jestliže mluvíme o tom, co by mělo být standardem u moderních zastávkových vlaků, tak můžeš jak na nějaké hledání otvírání, tak i na schody směle zapomenout... "
Moderní zastávkové vlaky nemají poptávkové otvírání dveří?

Hajnej:
"A než začneš namítat nějaké to EC v klasice, tak tam to "průvodčí už bude mávat odjezd a nadávat, kdo zase zdržuje" prakticky nehrozí, protože takové vlaky opravdu nemají pobyty půlminutové (natož "trojúhelníkové") a zpravidla je u nich silější a tedy i déle trvající výměna cestujících i v ostatních dveřích."
Ono stačí malé zpoždění, a stres je z toho hned. Zejména pokud bude dotyčný třeba přestupovat, a místo aby se mohl připravit u správné strany dveří, aby šetřil každou vteřinu, bude muset čekat na informaci o správné straně. Mimochodem, při té déletrvající výměně budou jistě nastupující cestující potěšeni, když se proti nim najednou objeví slepec se psem, a jistě to celou výměnu cestujících urychlí a zpříjemní.

Hajnej:
"To jsem se snažil FiJimu vysvětlit, ale obávám se, že marně..."
Nikoli, vy jste to napsal, jako by zrakově postižený nebo alespoň nevidící nevěděl, kterým směrem jede, nikdy, nebo skoro nikdy. Proto jsem vám musel tak podrobně vysvětlovat, že se i vidící cestující běžně ohledně směru vlaku orientují jinak, než pohledem z okna, kam ubíhá krajina. Ano, samozřejmě se může stát, že se někdo „zamotá" a ztratí směr – ovšem to se může stát i vidícímu cestujícímu. Pro vás jako pro vidícího člověka je samozřejmé, že se v případě ztráty orientace srovnáte podle toho, co vidíte za oknem. Jenže je chybná vaše úvaha, že když nevidící tuhle možnost nemá, je na tom výrazně hůř. Pro nevidícího je ale klíčové vytvářet si model okolního prostoru, protože nemá tu možnost kdykoli zjistit, jak to kolem vypadá, tak, že by se prostě podíval. A zejména pokud nevidí od narození, je to pro něj úplně přirozené vnímání prostoru, nezná vnímání na základě zraku. Takže takové „zamotání se“ je pro nevidícího člověka nejspíš méně pravděpodobné. No a nevidící pak má samozřejmě svoje způsoby, jak se znovu zorientovat, které vy neznáte – když vám stačí pohled z okna.

Takže to, že nevidícímu nepomůže ani hlášení „výstup vlevo“, se výjimečně stát může, ale rozhodně to není důvod k tomu nehlásit to vůbec. Jinak samozřejmě vedle toho hlášení by v moderním vlaku měla být i optická signalizace, protože tím vlakem nemusí cestovat jen zrakově postižení, ale i sluchově postižení. A nebo taky Hajnej může hlášení přeslechnout. A než začnete argumentovat hluchoslepými, rovnou předesílám, že nejde o to vyřešit 100 % případů, ale výrazně jich zlepšit třeba 99 %.
Pondělí, 19. března 2018 - 10:10:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16083
Registrován: 5-2002
FiJi: A vyjíždět s tím kolem pozadu budete zavřenými dveřmi, nebo ho musíte opřít, dojít otevřít dveře, vrátit se zpět a pak konečně můžete vyjíždět pozadu?
Vedu-li kolo, pak jsem cca uprostřed jeho délky, neboli otevřít dveře před kolem nebo za kolem vyjde zhruba nastejno (vzadu dokonce nemusím obcházet řidítka [wink]).

Moderní zastávkové vlaky nemají poptávkové otvírání dveří?
Píšu, že máš zapomenout na "hledání otvírání", nikoliv na otvírání samotné... [nene]
Dnes už je to, že čudl má být na dveřích a ne někde vedle, dostatečně jasné všem, tudíž to můžeme za budoucí standard, o kterém je řeč, považovat celkem oprávněně.

místo aby se mohl připravit u správné strany dveří, aby šetřil každou vteřinu
Pokud je tam sám, tam to obnáší dvě vteřiny, tak furt nevím, na co si tu hraješ. A pokud tam není sám a nepřišel první, tak je to zas něco jinýho...

Navíc Ti pořád uniká, že se dobýváš do otevřených dveří - jako s budoucím standardem s takovou funkcí přece počítám taky, vždyť už jsem to tu psal... Jenom to prostě nepovažuju za až tak nezbytně nutné, aby se to muselo dělat násilně za každou cenu už dnes. To je vše.

vy jste to napsal, jako by zrakově postižený nebo alespoň nevidící nevěděl, kterým směrem jede, nikdy, nebo skoro nikdy
Ale já jsem nepsal, že to neví - já jsem pouze psal, že to "musí řešit". Prostě tu informaci nemá vždy dostupnou tak snadno, jako my vidící.
Nicméně i kdyby to řešení měl dobře zvládnutý, tak je pro něj zabečení dveří ze správný strany pořád srozumitelnější, než nějaké hlášení vlevo-vpravo.

rozhodně to není důvod k tomu nehlásit to vůbec.
Viz výše.

Jinak samozřejmě vedle toho hlášení by v moderním vlaku měla být i optická signalizace, protože tím vlakem nemusí cestovat jen zrakově postižení, ale i sluchově postižení.
A to sousloví "stranově selektivní ovládání dveří se srozumitelnou signalizací", co jsem (naposledy) napsal v mým #16058, je asi co...?!?

Takže takové „zamotání se“ je pro nevidícího člověka nejspíš méně pravděpodobné.
Nějak mi to nepasuje k větě "Nesmíte se ale ve voze tak zamotat, že pak nevíte", kterou napsal Honza Balák...

TH: No ale asi je holt potřeba "omluvit" to nehlášení absurdním argumentem, že hlášení by mohlo poplést nevidomého...
Podsuv...?
Arctia
Pondělí, 19. března 2018 - 10:14:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1147
Registrován: 6-2010
FIJI: Nechces si jit zase chvili hrat na Alika mezi sve, trolle?
"Já to viděla!" Karma
Pondělí, 19. března 2018 - 10:45:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 886
Registrován: 11-2007
Tak to "zamotání se" bylo mírně přehnané. Mně se to za 5 let stalo asi jen jednou :-). K navození podobného stavu se stačí jen krátce zamyslet nad něčím jiným a v tu chvíli ztratíte nit s vnější vztažnou soustavou. A tohle je mnohem pravděpodobnější.
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Pondělí, 19. března 2018 - 18:08:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 206
Registrován: 8-2017
T_._H_. - výborně, tak až projedu nějaký stůj a do něčeho řachnu, tak to svedu na infosystém, protože jsem dostal nařízeno obsluhovat to a ne sledovat trať.

To by infosystém musel mít zvlášť displej a tlačítka rychlý volby a já vědět, že nějaká situace nastane, abych si patřičný hlášení mohl přednastavit a pomocí 1-2 tlačítek spustit hlášení.
Ovšem, pokud se do něj musím proklikávat přes 2 obrazovky a hledat patřičný hlášení přes další 2, tak než tam nastavím, co je třeba, je ten vlak 2-5 minut bezprizorní (jsou mezi námi i starší, kteří na to bez brejlí nevidí, a musí si je i vyměnit).

Cokoliv co nesouvisí s vedením vlaku, mě za jízdy nezajímá - už jenom to, že člověk se musí věnovat zabezpečovačům a hlídat je, místo aby jimi byl hlídán.

př.: ZZ LS06, žst. Moravičany - ten, kdo tama jezdí ví, že při jízdě do kříže se musí stahovat (jsou tam na děličích citrony, balonky, vajíčka - každej tomu říká jinak)

Při jízdě po 2.SK směr Olomouc (opačně, než se jezdí normálně) vypadával kód VZ cca 2-5s svícení, 2-5s nesvícení, a do toho brzdit na 60.
Takže co myslíte, že člověk dělal - žádný čučení z okna a v poklidu brzdit na 60 a stáhnout sběrač.
Stresová situace, aby mě to neprásklo a nezablokoval celou stanici, takže čučení po opakovači, a datlení po 2 tlačítkách, protože zvukovej signál je tak idiotsky udělanej, že prvních pár milisekund nerozeznáte, jakej je požadavek (na esu 030 je dokonce přerušovaná houkačka jak na potvrzení, tak na bdělost). Sem tam jsem se mrknul, kde je klacek - no samozřejmě, minul jsem ho v cca 75km/h, místo 60-ti a co je horší, zapoměl jsem na nějaký citrony (protože jsem se musel věnovat něčemu jinýmu), takže dělení jsem projel se zvedlým smetákem, i když jsem na poslední chvíli otočil pakeťákem.

A teď se Vás zeptám, pane chytrý, když by tam byla napěťovka a maníci makali na drátech a já to propojil a těm maníkům se něco stalo - kdo by za tu újmu na zdraví těch pracovníků nesl odpovědnost? Ten, kdo to zařízení vyrobil? či ten, kdo ho schválil, protože jsem díky němu nemohl sledovat trať a návěsti a podle toho jednat?

Nebo kdyby tam někdo vběhl - to bych o něm vůbec nevěděl - Tohle se stalo s Mirelem - fíra hypnotizoval mirel s prstem na tlačítku a vůbec nevěděl, že mu tam někdo vběhl. Jeho zbytky dovezl až do peronu.

Pokud budete tvrdit, že za knipl nepatřím, tak tam nepatří nikdo, protože pozornost je jenom jedna.

Pozornost je jen a pouze 100%!!, ne 110,120,150,200%, ale pouze 100%- tím, že se instalují takováto zařízení, nařizuje se dělat něco, co s vedením vlaku nesouvisí (viz ten IS a pod), ta pozornost klesá - v kritických momentech (jízda proti stůj, žluté mezikruží, výstraha při V>120km/h, výpadky kódu atp..) dle mého odhadu až na 40-50%, do toho ještě někdo zavolá do vysílačky, tak je to dalších 10-20% dolů.
A teď bych do toho měl ještě datlit informační systém, kterej je tam někde zahrabanej, což vyžaduje ještě větší pozornost, abyste tam necpal kraviny, displeje, který na dotyk moc nereagují, a jiný ovládání není, navíc, každej IS je jinej a do každýho se leze jinak.

Takže když já jako strojvedoucí řeknu, že to odvádí pozornost, tak to odvádí pozornost a neručím za následky - pokud Vy tvrdíte opak, sedněte si do mašiny, rozjeďte to na 140-160 a laborujte, ale garantuju Vám, že to 100% poserete, neb nevíte, o čem mluvíte - hlavně pak neříkejte "já jsem myslel" - dalšího dne se již nedožijete, neb zemřete strašlvou smrtí bongo-bongo.
Cernosickej
Pondělí, 19. března 2018 - 18:59:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 81
Registrován: 9-2012
Tak bych se zeptal - proč se pořád snažíte ten Mirel tak zachraňovat? Proč ho prostě nenechat žít tak, jak autor (a pan Schvalovatel) zamýšlel? Ať to bouchá, obouvá kola, blokuje zhlaví, padají kufry na hlavu. Kdyby se to týden,dva dělo, tak by se třeba začal někdo zodpovědný zajímat o jeho skutečné funkce.

(Příspěvek byl editován uživatelem Cernosickej.)
František_plášek
Pondělí, 19. března 2018 - 19:35:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1478
Registrován: 9-2006
Kdyby se to týden,dva dělo, tak by se třeba začal někdo zodpovědný zajímat o jeho skutečné funkce

Nezačne
Pondělí, 19. března 2018 - 19:37:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4396
Registrován: 5-2002
Nevidíte to příliš složitě [uhoh] ? Prostě při požadavku odblokování dveří vlevo / vpravo infosystém řekne nebo napíše vlevo / vpravo. Jde to takhle propojit nebo je to zase nemožné [rofl] ?
Pondělí, 19. března 2018 - 20:49:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7464
Registrován: 8-2012
výborně, tak až projedu nějaký stůj a do něčeho řachnu, tak to svedu na infosystém ... je ten vlak 2-5 minut bezprizorní
Svést to na infosystém a 2-5 minut bezprizornosti samozřejmě můžete zkusit. Já bych vás v takovém případě odeslal opakovat psychotesty, ev. rovnou na úřad práce, protože nejste mentálně schopen řídit ani přechod u školy, natož vlak.
pokud se do něj musím proklikávat přes 2 obrazovky a hledat patřičný hlášení přes další 2
Že to máte u Jediný Správný Dráhy blbě (a ještě to dokážete obhajovat), tak to ještě furt neznamená, že "nejde to" (správně).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 20. března 2018 - 01:23:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 209
Registrován: 8-2017
Cernosickej - nezačne - příkladem budiž všechny railjety, který jsou více či méně obutý
Úterý, 20. března 2018 - 01:45:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 210
Registrován: 8-2017
T_._H_. - Pane, Vy tu navrhujete nesmysly, a navíc cituji "Ono bude stačit za to nějakého obzvláště zaťatého "nejde to" modrogumídka zadřít na penězích. ", takže ano, jde to, ale za cenu mimořádných událostí, kterých je už dnes víc, než dost.

Vy navrhujete trestat strojvedoucí za nepuštění hlášení do info systému, tak já navrhuji Vás trestat za každou mimořádnou událost, která by díky tomuto vašemu nesmyslu vznikla - a to v plný palbě.

Vy jste to vymyslel, Vy jste za to zodpovědný.

Zákon č. 40/2009 Sb.
§ 16
Nedbalost

(1) Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel

a) věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo

b) nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.

(2) Trestný čin je spáchán z hrubé nedbalosti, jestliže přístup pachatele k požadavku náležité opatrnosti svědčí o zřejmé bezohlednosti pachatele k zájmům chráněným trestním zákonem.
FiJi
Úterý, 20. března 2018 - 07:14:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 1-2017
Practicus:
"Vy navrhujete trestat strojvedoucí za nepuštění hlášení do info systému, tak já navrhuji Vás trestat za každou mimořádnou událost, která by díky tomuto vašemu nesmyslu vznikla - a to v plný palbě. "
A co takhle trestat vás za každou mimořádnou událost, která vznikne tím, že cestující tu informaci nemá? Jedna taková celou diskusi rozpoutala, další byla zmíněna v diskusi.

Mimochodem, prvořadým úkolem strojvedoucího by měla být starost o bezpečnost cestujících. Je vaším hlubokým omylem, když si myslíte, že to znamená mít oči přišpendlené na trati a o nic jiného se nestarat. To, že cestující vystoupí na špatné straně, je pro něj mnohem větší bezpečnostní riziko, než odvedení vaší pozornosti na dvě vteřiny tím, že byste musel něco hlásit nebo spustit hlášení.
Úterý, 20. března 2018 - 07:29:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7466
Registrován: 8-2012
tak já navrhuji Vás trestat
Jééé, už dlouho mě žádný právní analfabet netrestal... a dokonce "v plný palbě", no labůžo [happy]. No tak navrhujte, nýmande, ať se OČTŘ aspoň pobaví, až jim budete zdůvodňovat skutkovou podstatu...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 20. března 2018 - 07:33:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4397
Registrován: 5-2002
FiJi:
"To, že cestující vystoupí na špatné straně, je pro něj mnohem větší bezpečnostní riziko, než odvedení vaší pozornosti na dvě vteřiny tím, že byste musel něco hlásit nebo spustit hlášení."

Jen se tak zeptám: Kolik metrů ujede vlak za dvě vteřiny při stošedesátce [masinka] ? Já nesouhlasím s tím, aby strojvedoucí musel za jízdy někde něco hledat v infosystému, hlášení o výstupu by mělo být propojeno s ovládáním dveří a na to snad není nutné listovat někde v menu. Mimořádnosti by měl hlásit vlakvedoucí, po dohodě se strojvedoucím ve vhodné chvíli.
Úterý, 20. března 2018 - 08:00:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1678
Registrován: 11-2009
Ve Zvolenu os.st. právě teď vykolejená souprava (asi od rychlíku).


Úterý, 20. března 2018 - 08:14:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1520
Registrován: 10-2009
Practiku, Cernosickej a spol,
tato debata je celkem zbytečná. Nikdo nás nenutí, myšleno zaměstnavatel, abychom ovládali nějaký infosystém za jízdy. Ba dokonce si to nepřeje, viz už zmiňovaný článek v předpisu ČD D2. Názory různých individuí na Káčku jsou jen blbé tlachy, nemající na nic vliv. Nějaký kontakt se zákazníky může přicházet v úvahu jedině tam, kde není obsluhy vlaku. Jinak je to její byznys a nevidím důvod jim tu práci brát.
Co se týká strojvedoucího, měl by být psychologicky na takové úrovni, aby rozlišil důležitost směru své pozornosti v každém okamžiku. Tedy že v době, kdy se třeba blíží k návěstidlu, na které musí reagovat, nebude brát telefon ani vysílačku, a to ani v tom případě, že mu to předpis ukládá. Prostě, nemá-li volnou ruku nebo rezervy v pozornosti, je to on, kdo rozhodne o pořadí důležitosti. Vjíždím-li do stanice, brzdím a výpravčí si usmyslí, že mně bude dávat nějaké pokyny o místě zastavení, má smůlu. Practicus má recht v tom, že pozornost, samozřejmě každého člověka, se jen může rozdělit. V momentě, kdy se věnuji telefonnímu hovoru, je pozornost k vlastnímu řízení slabší. To není o neochotě, ani o tom, že by to byl slabší kus, neschopný řídit přechod u školy. Ostatně, tohle je docela důležitá část psychotestů - schopnost zvládat více vjemů při zachování nějakého procenta pozornosti v činnosti původní.
O tom, že VZ LS 06 i Mirel jsou "ďáblovy vynálezy" co se náročnosti na velkou část strojvůdcovy pozornosti týká, není pochyb. Přesto aspoň u Mirela už se předpisové snahy o eliminaci nechtěných zastavení vlivem výpadků kódů objevily. Jmenuje se to Pokyn provozovatele dráhy č. 3, ve své třetí změně platné od 7.6.2016. Tento Pokyn nařizuje jízdu max rychlostí 120 km/h přes všechna místa s výpadkem kódu.
Jinak řečeno, pokud dojde z důvodu výpadku kódu při rychlosti vyšší než 120 km/h k nucenému zastavení vlaku zásahem Mirelu, nenese za to SŽDC žádnou vinu. Je to věcí dopravce. Nevím o tom, že by některý dopravce byl žalován za ublížení na zdraví cestujícího z důvodu prudkého brždění zásahem VZ způsobeného. I když ti zranění už byli, o tom vím jistě. O škodách na majetku cestujících (vylitý kafe nebo zupa na šólně) taky. Podle mého názoru by uspět nikdo neměl, pokud nedojde k mimořádné události. Žádná vozidla u nás provozovaná nedisponují neschváleným typem brzd. Mg je normální provozní brzda. Leč ten Pokyn výše uvedený trochu smrdí. Soudím i podle toho, že byl a je dopravci před strojvedoucími utajován.
Honzo o, já taky nesouhlasím s tím, aby strojvedoucí za jízdy musel něco hledat v infosystému. Ale on ani nemusí, viz výše uvedené.
Co se týká informace o stranovém odblokování dveří, nevidím v tom extra problém. Ono se to stejně na neodblokované straně otevřít nepodaří. Přesto fascinuje mě mnohý zážitek z Německa. Jak to ví strojvedoucí (nebo infosystém), že se bude vystupovat vpravo či vlevo dřív, než vlak dojede do stanice? Tedy tam, kde je víc než jedna možnost. To bych u nás udělat nemohl, abych mezi Wilsonem a Libní ohlásil Libeň s tím, že vystupovat se bude na tu kterou stranu. Je to tak, že na síti DB prostě není možné, aby vlak vjel na jinou kolej, než na tu jednu? Přeju Vám moc fajn den. P.
Úterý, 20. března 2018 - 11:14:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5437
Registrován: 9-2011
je ten vlak 2-5 minut bezprizorní
Není to trochu moc, Antone Pavloviči?
(přeci jen, zkuste si těch 5 minut stopnout...)

každej IS je jinej a do každýho se leze jinak.
No a čí je to vina?
Výrobce toho IS ne.
Kdyby ČD do technických podmínek zadaly "Ovládat se to bude takhle: ...", tak můžete mít ovládání všech systémů stejný.

Tento Pokyn nařizuje jízdu max rychlostí 120 km/h přes všechna místa s výpadkem kódu.
Úžasné!!!!
A jsou ta místa nějak označena (včetně předvěstníků), nebo SŽDC předpokládá, že ze 160 to na tu 120 zbrzdím na dvou metrech? Anebo výpadky budou patřit do "seznání tratě"? Každou pitchovinu chtěj SŽDC návěstit (viz inverzní střelnice), ale tohle nechají jen tak? Co když ten kód vypadává jen občas? [kladivo][kladivo][kladivo]

EDIT: na síti DB prostě není možné, aby vlak vjel na jinou kolej, než na tu jednu?
A není na síti DB prostě možné, že v případě mimořádnosti vezme dispečer kouzelné sluchátko a řekne do něj "Haló haló, proč je koček málo, a tak volám jako hrom, že EC 179 přijede na Suedkreuz mimořádně k peronu 9 3/4 a bude se ausštégovat links"?

(Příspěvek byl editován uživatelem aleš_liesk..)
Úterý, 20. března 2018 - 12:03:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 535
Registrován: 12-2007
Nezoufejte, take byste mohli ukazovat a nahlas rikat co na navesti, v SJR, na displejich vidite

Samozrejme byste absolvovali skoleni, abyste ukazovali tak elegantne jako v tom videu
M_g
Úterý, 20. března 2018 - 12:13:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 900
Registrován: 6-2006
Honza_O:
Mohl byste mi naznačit, ve které stanici se vystupuje při stošedesátikilometrové rychlosti???

[rofl]