Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 08. 05. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 08. 05. 2018

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 05. května 2018 - 17:40:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 993
Registrován: 9-2014
Tr24 : zaznie rozrezný zvonček ( dobre silný s nepríjemným zvukom , príslušná vlaková /posunová cesta sa rozpadne. Na príslušnom súbore výmeny sa rozsvieti červená kontrolka - strata kontroly polohy výhybky.
Sobota, 05. května 2018 - 18:27:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8168
Registrován: 5-2002
Co by mělo být slyšet za zvuk, když se ,, řízne ,, výměna?

Páni zabezpečováci, on se Tr 24 asi neptá, co zvoní někde v dopravní kanceláři, SAKRA...

Na stanovišti lokomotivy nebo motorového vozu či jednotky by měl zaznít netypický svištivý zvuk odlišný proti normálnímu průjezdu výhybkou, u čelisťového uzávěru by měla jít slyšet jeho destrukce.
Záleží na úrovni hluku v kabině (otevřené, zavřené okno) a na pozornosti strojvedoucí (pokud má někoho na stanovišti a s ním toká nebo je pouze otráven vším možným a nic neregistruje).

Ale já na tento váš příspěvek reaguji zcela záměrně.

Pánové zabezpečováci... Vždyť tato trať se předělávala na dálkovinu docela nedávno. Někde jsem četl o zařízení, velmi podobné houkačce, které při projetí Stůj začne vydávat velice výraznou návěst "Stůj, zastavte všemi prostředky". Tedy pro neznalé: 3 krátké zvuky jakýmkoliv zdrojem hluku (další možnosti teď zmiňovat nebudu) několikrát po sobě opakované.
Proč tam doprdele na tom zhlaví ty houkačky nejsou? Je to pro našeho dvorního dodavatele moc laciné?

Nebo ono by to nebylo v SIL 4 a hrozilo by, že si při planém poplachu někdo odře nos?
Pružinskij
Sobota, 05. května 2018 - 18:44:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2474
Registrován: 4-2015
Záleží na co se ten SIL 4 spočítá.... Sirény VNPN jsou/mají být (osobně jsem to nezažil) tak ohlušující, že by je neslyšel jen fíra hluchej jak pařez, a takový nejspíš nejsou nikde na světě, nejen u nás (samozřejmě při fyziologické indispozici to může být úplně jedno).
Pokud tam je funkční VNPN, tak tam ty sirény být musí, bez toho to jaksi nemá význam, protože po nich už je jen GS přes TRS. A na nich visí samozřejmě cedulka s upozorněním na možnost poškození sluchu ...[wink][biggrin]
West code was broken.

Sobota, 05. května 2018 - 18:50:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7785
Registrován: 8-2012
Proč tam není vlakový zabezpečovač?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Sobota, 05. května 2018 - 19:12:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8169
Registrován: 5-2002
Protože v Čechách je normální používat rovnáky na ohejbáky :-(

A bylo by to moc drahé a nevyšla by ekonomika...

Jako bys to neslyšel.

A ještě: nikdy se to tak nedělalo...
Sobota, 05. května 2018 - 19:46:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1188
Registrován: 1-2007
Ta siréna by měla to být nainstalovaná v ŽST. Mladá Boleslav hl. n. jetli to je někde jinde a počítá se s jeho instalací a provozem do budoucna, to už nevím. Nechť posoudí každej sám o účinnosti tohodle ohejbáku na silnej kus, kterému násilně přestavovaná vexle zacvičí s motorákem, v poho jede dál a rychlobrzdu tam nasype až v momentě, kdy na něj z oblouku vybafne kolega s protijedoucím vlakem

(Příspěvek byl editován uživatelem Pershink.)
Sobota, 05. května 2018 - 20:00:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8170
Registrován: 5-2002
Já zde účinnost vidím jako velmi vysokou. On úděsný kravál ve stylu tři krátké několikrát za sebou probudí i souložícího mašinfíru [biggrin]. A i ty spící v blízkém okolí tratě, ale o ty v takovém případě nejde.

Každopádně strojvedoucí minimálně u nás jsou školeni, jak mají reagovat na zobrazení pokynu STOP na displeji vlakové radiostanice v případě, když není propojena nebo neučinkuje generální Stop (navíc to dělá nepřeslechnutelný kravál). Při TBZ ho na všech lokomotivách kontrolujeme a divili byste se, jaká je to dřina ho někdy vyvolat. A rozhodně to není ani na plném signálu nějak rychlé zařízení, jedna minuta žádná míra...
Sobota, 05. května 2018 - 20:34:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3507
Registrován: 3-2006
Houkačky na zhlaví, tak to je mazec. Vztahuje se taky na to riziko ukradení kabelu, jako na magnety PZB?
Příště vynalezneme nějaký rozbalovací plakát "Stůj, Forreste"?
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Sobota, 05. května 2018 - 20:55:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3328
Registrován: 6-2007
Když se ty houkačky na zhlavích začaly u nás v okolí objevovat, tak ani nikdo netušil co to je a k čemu to slouží. Někteří vytvářeli různé spekulace, jiní to považovali za rozhlas a většině to bylo naprosto jedno. Předpokládám že tak podobně to bylo asi všude a že se to asi moc nezměnilo, takže je otázka, jak by na ten kravál kdo reagoval... [uhoh] Je to sice zajímavé řešení, ale něco takového bych čekal že by fungovalo tak před 40-50 lety a ne v současnosti.
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Sobota, 05. května 2018 - 21:13:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8171
Registrován: 5-2002
Je to sice zajímavé řešení, ale něco takového bych čekal že by fungovalo tak před 40-50 lety a ne v současnosti.

Souhlas. Ale před padesáti lety nikdo moc takovéto nehody neřešil. Ani Stéblová nebyla nijak moc mediálně řešena.

A i tam by tomu pitomá houkačka s velkou pravděpodobností zabránila. Ale pravda, on by jí mohl někdo ukrást úplně stejně jako magnet PZB [sad]

Musím zde na rovinu říci, že bych se rád dožil toho, že hrdě prohlásíme, že jsme pokryli vlakovým zabezpečovačem (hodným toho jména) více jak 90% tratí...
Sobota, 05. května 2018 - 22:31:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16437
Registrován: 5-2002
PŠ: Protože v Čechách je normální používat rovnáky na ohejbáky :-(
A bylo by to moc drahé a nevyšla by ekonomika...

Protože se v devadesátkách zabilo všechno, co nebylo ETCS, lhostejno, zda to bylo ALSK (licenční Ericsson), nebo domácí vývoj.
Kdyby se to nezabilo, měl bys za těch víc než 20 let na nedávno pořizované mašině prostě něco jinýho, než je Mirel, ale bylo by to funkční a umělo by to v zásadě to samý, akorát by to polohu návěstidel nevěštilo, ale znalo.

A kdyby Tvůj dvorní tvůrce konspiračních teorií něco opravdu věděl a znal, tak by i věděl, kdo to zabil a proč.

divili byste se, jaká je to dřina ho někdy vyvolat
Jo, to mě taky překvapilo. Ale zas si říkám, že ten komisař má víceméně univerzální přenosku, která na to přece jen není primárně určena...

Musím zde na rovinu říci, že bych se rád dožil toho, že hrdě prohlásíme, že jsme pokryli vlakovým zabezpečovačem (hodným toho jména) více jak 90% tratí
To já taky, akorát poté, co jsem zažil pakárnu okolo schvalování SW na SIL, už nijak netoužím po tom podílet se na tom osobně (na rozdíl od těch devadesátek). Trakce a ATO mě uspokojuje fakt mnohem víc...
Jo a čeho bych se chtěl dožít je to, že někdo dokope UNISIG k reedici Subsetu řešícího brzdný křivky, aby zásahový křivky nebyly tak dementní a braly v potaz už probíhající brzdění - pak totiž nebudou potřeba rovnáky na vohejbáky typu uvolňovací rychlost...
Sobota, 05. května 2018 - 22:40:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3554
Registrován: 11-2008
Tr24:
"Asi se zeptám blbě:
Co by mělo být slyšet za zvuk, když se ,, řízne ,, výměna?"
Upřesněte prosím otázku. Kdo by to měl slyšet ? Takhle vám mnozí odpoví na úplně něco jiného. .....[happy] .......Asi jste myslel strojvedoucího, který by měl něco slyšet. Takhle vám hned následující příspěvek odpovídá, co by měl při rozřezu výměny slyšet obsluhující zaměstnanec. Třeba signalista, výpravčí, nebo já na CDP , [andel] Při nepřesné otázce tady pak vzniká zbytečné nedorozumění, z kterého se tu pak někteří jedinci radují a dělají z ostatních blbce ......[andel]
Sobota, 05. května 2018 - 23:24:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8173
Registrován: 5-2002
Jo, to mě taky překvapilo. Ale zas si říkám, že ten komisař má víceméně univerzální přenosku, která na to přece jen není primárně určena...

Jsi dosti mimo. Tou přenoskou to jde vždy a bez problémů. Problémy nastávají až v ostrém zkoušení při TBZ. Přenoskou se to zkouší při UTZ VZ.

To já taky, akorát poté, co jsem zažil pakárnu okolo schvalování SW na SIL, už nijak netoužím po tom podílet se na tom osobně (na rozdíl od těch devadesátek). Trakce a ATO mě uspokojuje fakt mnohem víc...

Toto není mířeno přímo na Tebe, ale na všechny od zabezpečováků:

HLAVNĚ, ŽE ŘEŠÍTE ABSOLUTNÍ BEZPEČNOST, KDYŽ UŽ LÉTA MOHLO BÝT PRO NEHLAVNÍ TRATĚ ŘEŠENÍ, ALE PRAVDA --> NE 100% BEZPEČNÉ, ALE JEN 99,9 % BEZPEČNÉ.

Ta velká písmena jsou záměrně, já opravdu křičím...

V ČR je pokryto vlakovým zabezpečovačem (myšleno alespoň něco o trochu více než KBS a úseky, kde je něco dvakrát (VZ + ETCS) prosím nesčítat) něco přes dvacet procent tratí. Pravdou je, že na těchto tratích se uskutečňuje více jak 80% železniční dopravy. Na zbylých tratích není nic (ale občas se používají rovnáky na ohejbáky) a my řešíme, že to zařízení, které by tam mohlo být musí být absolutně bezpečné?

Není to spíše o tom, že zabezpečováci velí a fírové jsou vždy viníci, tak co jim do nich je? [sad]
Sobota, 05. května 2018 - 23:33:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7788
Registrován: 8-2012
Protože se v devadesátkách zabilo všechno
...a v nulkách taky a v desítkách taky. Prostě pětadvacet let výmluv, sto osmdesát let bez vlakového zabezpečovače. Zatímco stanice po elektromechanikách a reléovkách už zabezpečujeme ve třetí generaci elektronicky a výpravčí jen s telefonem a zapojovačem je pomalu atrakce do muzea, max. nouzové řízení provozu, na mašinách nepřítomnosti zabezpečení v podstatě tleskáme (někdo dokonce až na úroveň "jsme nechybující supermani a žádný zabezpečovač nepotřebujeme") a případně akorát zúčtujeme s nějakým fujfuj nesprávným dopravcem...
kdyby Tvůj dvorní tvůrce konspiračních teorií něco opravdu věděl a znal
... ale ono to už zase je od dvorního advokáta interrupce místo antikoncepce akorát osobní, takže to nemá cenu. Holt je potřeba prodat rovnáky, hrnce a trumpetky.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 06. května 2018 - 09:59:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 241
Registrován: 3-2005
Petr Šimral:
Co by mělo být slyšet za zvuk, když se ,, řízne ,, výměna?

Páni zabezpečováci, on se Tr 24 asi neptá, co zvoní někde v dopravní kanceláři, SAKRA...


omlouvám se za nepřesnou formulaci, ano, šlo mi o zvuk řízlé výměny, co bych jako strojvedoucí měl slyšet, zaplaťpánbůh, ještě jsem neměl možnost výměnu říznout a doufám, že se tak snad nikdy nestane.

Výpravčíxy:

Upřesněte prosím otázku. Kdo by to měl slyšet ? Takhle vám mnozí odpoví na úplně něco jiného. .....[happy] .......Asi jste myslel strojvedoucího, který by měl něco slyšet. Takhle vám hned následující příspěvek odpovídá, co by měl při rozřezu výměny slyšet obsluhující zaměstnanec. Třeba signalista, výpravčí, nebo já na CDP , [andel] Při nepřesné otázce tady pak vzniká zbytečné nedorozumění, z kterého se tu pak někteří jedinci radují a dělají z ostatních blbce ..

Taktéž se omlouvám za nepřesnou formulaci otázky, viz odpověď výše.
Jinak je mi z jakékoliv nehody smutno, mám pocit, že v jakékoliv dopravě snad nikdo neudělá nehodu schválně. Občas si vzpomenu na starou zrezivělou plechovou ceduli při výjezdu z depa s nápisem ,, nespouštěj oči z tratě ,, má to i dneska něco do sebe.
Bobo
Neděle, 06. května 2018 - 11:12:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14049
Registrován: 5-2002
že zabezpečováci velí - ne. velí čsd,čd,sždc,md. cokolif ne etcs tu prostě nechtěj.
že je to blbě souhlasim. ostatní viz hajnej
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Neděle, 06. května 2018 - 11:18:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6580
Registrován: 5-2002
Chtělo by to výberko na provozovatele dráhy, no, jak má SŽDC monopol a jistotu že to budou mít bez práce i dalších 100 let, tak i za těch 100 let nebude zabezpečovač všude, takže se bude umírat při zbytečných nehodách. Celkově dopravní cesta bude upadat, jednokolejky budou postižené bídnou disponibilitou ( viz Plzeň - Žatec ) a podobně, prostě díra na prachy, tragédie na výstupu a minimální veřejná kontrola.
Neděle, 06. května 2018 - 14:02:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 232
Registrován: 8-2017
pánové, ale ono to ETCS není žádná výhra, za ty prachy to moc muziky není
Neděle, 06. května 2018 - 14:34:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 233
Registrován: 8-2017
jízda pod ETCS L1 https://www.youtube.com/watch?v=y1UtFDRjyk0

no, jestli po každém zastavení se bude jezdit ke každýmu následujícímu klacku jen 40 km/h, tak to to rovnou můžete tu dráhu zavřít



(Příspěvek byl editován uživatelem Practicus.)
Neděle, 06. května 2018 - 14:48:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 234
Registrován: 8-2017
To mi připomíná tady tu "opravu" Brno Maloměřice - Brno židenice. Dřív se do Židenic od majlontu jezdilo 80km/h, teď max. 40km/h, neb jsou návěstidla na nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost, přitom jejich pozice se nijak zvlášť neměnila. (jen se papírově změnila zábrzdná vzdálenost ze 700m na 1000m, protože ze směru od Adamova je traťová rychlost 110/115 km/h). A pokud je mezi Židenicemi a Hlavním jiná souprava, bude Vám na vjezdu do židenic svítit 40 a výstraha, nebo 40 a výstraha na NZV, a na opakovači stůj, a přes tu protihlukovou stěnu ty návěstidla vidíte až na poslední chvíli, takže se jezdí i pomaleji (já tam jezdím tak 20-30km/h, abych to bezpečně před tím klackem zastavil).

inu, vítejte v 21. století....

(Příspěvek byl editován uživatelem Practicus.)
Neděle, 06. května 2018 - 14:52:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7793
Registrován: 8-2012
za ty prachy to moc muziky není
Jojo, a proto se musí vylepšit různými vohejbáky typu nenulové rychlosti na konci "povolení k jízdě", aby se na ně daly vynalézt (a prodat!) nějaké ty rovnáky, výstrahy a trumpetky [happy].
Anebo teda můžeme další desítky let čekat na nějaký ten Úplně Dokonalý Zabezpečovač, akorát se čas od času holt něco srazí.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 06. května 2018 - 14:55:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3557
Registrován: 11-2008
ad TH : Když jste tak všeznalý, jak by jste to tedy řešil vy ?

(Příspěvek byl editován uživatelem výpravčíXY.)
Neděle, 06. května 2018 - 14:58:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 235
Registrován: 8-2017
T_._H_. - to se srazí i tak, neb by se při každé sebemenší poruše nehlo ani kolo - i když mě osobně to je jedno, jsem placenej od hodiny a ne od kilometru, já nikam jezdit nepotřebuji, a nejbezpečnější druh jízdy, je stání - to cestující a materiál se chce/je potřeba někam dostat, a pokud ti/ten se nikam nedostane, zákazníci se poohlédnou po jiném druhu přepravy a dráha, jako taková, přijde zrušit...
Neděle, 06. května 2018 - 15:06:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 236
Registrován: 8-2017
Výpravčíxy - kombinace liniového a bodového systému, liniově přenos návěsti a dovolené rychlosti, bodově pak kolej, místo, vzdálenost následujícího návěstidla (popř. návěst na něm a za ním na dalších návěstidlech) přičemž pokud bych měl projet stůj (PN, rozkaz), tak podmínka by byla rychlost do 40km/h a potvrzení.
Neděle, 06. května 2018 - 15:33:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8154
Registrován: 4-2003
Toto není mířeno přímo na Tebe, ale na všechny od zabezpečováků:

Hm. Já jsem dotěď žil v domnění, že společnost už vyrostla z toho, že by zemědělci, havíři, železničáři, vojáci "měli něco". To přeci nejdou žádný jednolitý skupiny, krom toho přes ně kolikrát ani nejdou rozhodovací procesy.

Holt 40 let bolševický výchovy zanechalo stopy...
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 06. května 2018 - 15:35:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8155
Registrován: 4-2003
o výberko na provozovatele dráhy, no, jak má SŽDC monopol a jistotu že to budou mít bez práce i dalších 100 let, tak i za těch 100 let nebude zabezpečovač všude

Jste při smyslech?
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 06. května 2018 - 15:49:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3789
Registrován: 3-2010
ŠNÓBL :
Jste při smyslech?
===========================
H k při smyslech určitě je, na rozdíl od tebe a má naprostou pravdu. SŽDC, AŽD, TELEMATIKA, ti všichni mají monopol na zakázky a nebo je v případě SŽDC přehrávají na své kamarády. Železnice je po armádě největší bordel v republice řízený mafiány, ČD nevyjímaje.
Neděle, 06. května 2018 - 16:26:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8156
Registrován: 4-2003
SŽDC, AŽD, TELEMATIKA, ti všichni mají monopol na zakázky a

SŽDC mám monopspon (monopol nakupujícího) na zakázky -logicky a přirozeně, protože to je provozovatel dráhy. Představa, že by tady dráhu provozoval někdo jiný (a ten by zabezpečovač z nějakýho záhadnýho důvodu měl ) mi přijde mírně řešeno slaboduchá. A že by AŽD či kdokoliv jiný coby dodavatel odmítal zabezpečovač - jakou to má (proboha) logiku?

------------

Zabezpečovač tady není, protože MKD (Matka Kojná Dráha) a politici měli pritoritu někde jinde a ty peníze (pokud nějaký byly) směřovaly tam. To je celý a místo toho se tady hledá milion zástupných důvodů a frustráti dokonce fackovací panáky.[crazy]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 06. května 2018 - 19:50:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3790
Registrován: 3-2010
Proč tady tedy meleš něco o "40 letech bolševický výchovy" , když posledních třicet let je to ještě horší?
Neděle, 06. května 2018 - 20:25:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6581
Registrován: 5-2002
Jste při smyslech?

Já docela jo. Místo osobního napadání zkuste uvést argumenty, proč je SŽDC super firma starající se o železniční dopravní cestu nejlépe... Případů, že to tak není, jsou tu tuny, vlákno je aktuálně o věčné absenci zabezpečovače. Ale i projektování nových staveb s ignorováním normativů ND a podobně, údržba třeba koridorů - jsou to tragédi v mnoha aspektech...

Ale rád si přečtu argumenty proč ne.
Neděle, 06. května 2018 - 20:36:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8190
Registrován: 5-2007
Petr_Šimral: Ono je to s tou "absolútnou bezpečnosťou" také ošemetné. Zabezpečovacie zariadenie by hlavne nemalo vytvárať nebezpečné situácie svojimi chybami. To znamená, že sa aj pri chybovom stave musí chovať nejakým spôsobom korektne. A o tom je väčšina celej tej pakárne pri hodnotení bezpečnosti. Pretože v okamihu, keď máte spoľahlivosť "len" 99,9 a máte tých stavadiel alebo PZZ kľudne stovky (alebo tisícky čidiel počítača náprav, koľajových obvodov apod.), tak už sa tá šanca, že sa do tej basy posadiť pôjdete, nepríjemne zvyšuje. A aj zabezpečováci by si radi dopriať kľudný spánok. kým fíra v spánku (pokiaľ samozrejme nespí za šaltpákou) nehodu nevyrobí, zabezpečovák by ich kludne mohol stihnúť niekoľko).

V podstate je to o tom, kto môže za nehodu pri zlyhaní zariadenia. Ak je to fíra, môžete chcieť čo sa vám zľúbi. Ak je to zariadenie, tak to zariadenie holt musí byť nejak skonštruované. Môžeme to začať robiť ako v amerike, že vyriešime tých 99,9 a na zvyšok sa poistíme, ale ako sa na to budete dívať až sa v tom 0,1% odveze niekto z vašich blízkych?

Ja osobne som veľký odporca generálneho stopu (tvrdím, že v ČR a v Poľsku nemôže prísť k žiadnemu zázraku, lebo celoštátny prídel vyčerpá dráha na železničné nehody, ktorým sa týmto spôsobom zabránilo) ale je dlžné podotknúť, že VNPN vzniklo ako rovnák na ohýbák spôsobom "čo môže SŽDC urobiť bez akejkoľvek spoluúčasti dopravcov pre aspoň teoretické zmiernenie následkov prejednia cez stoj?". Nič viac za tým nehľadajte. A tiež to, že náklady na to sú (viac)rádovo menšie než v prípade PZB, a to aj keby sme o tom tvrdili, že to je rovnaký "rovnák na vohjebák" a teda SIL0 (neviem si predstaviť, že by v rámci hodnotenia bezpečnosti dnes - a to aj v SRN - prešlo hodnotenie bezpečnosti rozhrania trať-vozidlo u PZB).

Practicus: 40 k návestidlu sa jazdí len pokiaľ správca infraštruktúry moc šetrí. Na "normálnych" infraštruktúrach sa dá infill balíza hneď za nástupište a informáciu o jazde traťovou rýchlosťou máte na mašine spravidla ďaleko skôr, než sa na 40 rozbehnete.

T.H.: Za to poďakujte úžasným zabezpečováckym firmám zo zahraničia, že nie sú schopní ustáliť špecifikácie ETCS za 25 rokov a furt sa tvárili, že "už to bude". A tiež vrcholovým úradníkom MD, že sa nenechali na národný VZ presvedčiť. A že ich nepresvedčili ani tie nehody, ku ktorým došlo. Už som tu minule písal, že bohužiaľ asi umrelo málo ľudí...
Neděle, 06. května 2018 - 20:43:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8158
Registrován: 4-2003
uvést argumenty, proč je SŽDC super firma starající se o železniční dopravní cestu nejlépe... Případů, že to tak není,

Hlavní důvod, proč tomu tak je se jmenuje peníze. To si vážně myslíte, že někde vyškrábne z ptidělených peněz třeba 2 milardy ročně po dobu čvrstoletí, aby aspoň část sítě měla zabezpečpovač ?
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 06. května 2018 - 21:21:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7797
Registrován: 8-2012
Za to poďakujte
Ale já nehodlám nikomu děkovat, nikoho hanět, to jen bůhvíproč Hajnej neomylně startuje s devadesátejma letama pokaždé, když si tu dovolím prohlásit, že v České republice nemáme vlakový zabezpečovač (většinově vůbec, na některých tratích lepší ukazovátko barviček). Ale výmluvy na devadesátý léta, když děcka tehdy narozená už jsou dávno plnoletá... to je prostě typicky český.
Už vám to tu nebudu kazit - poplačte si, jak všem ubližuju a až se to zase někde srazí, tak za to může liberalizace a dopravce (nebude-li to Jediný Správný, o.c.) a soudruzi Poláček a Berounský můžou napsat další rozhořčená stanoviska svých odborových organizací na podporu Matky Dráhy, snaživýho Správce Dopravní Cesty a Tradičního Výrobce moderních rovnáků na vohejbáky.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 06. května 2018 - 21:32:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8193
Registrován: 5-2007
T.H. to je prostě typicky český
Lenže typicky české (a viacmenej aj slovenské) je bohužiaľ aj to, že keby sa do toho niekto pustil, iný by mu do toho začal hádzať vidle s tým, že to je zbytočné plytvanie verejných prostriedkov, a ak by to bol náhodou niektorý z tuzemských výrobcov, tak by to mohol doplniť aj průpovídkou o zázračných hrncoch, žeáno...
Neděle, 06. května 2018 - 21:33:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 119
Registrován: 8-2009
tak jak to čtu, došli diskutující k následujícím opatřením po nehodě:
1) zrušení SŽDC a jejich předpisů - nahradí soukromník
2) zrušení AŽD - vše se doveze z Německa nebo Rakoska
3) zrušení Drážního úřadu - vše už je schváleno v Německu a Rakousku
4) zrušení VÚŽ - už není třeba nic testovat
5) ostatním firmám vyrábějícím v Čecháh sdělovací a zabezpečovací zařízení pro železnici bude s okamžitou platností zakázana činnost
6) dopravci mohou používat dle libovůle vozidla a vybavení, které uznají za vhodné dle jejich finanční situace nebo co jim kdo poradí.
Neděle, 06. května 2018 - 21:40:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6583
Registrován: 5-2002
Ne, to je v pohodě, jezdit bez zabezpečovače a žehrat na devadesátky, nebo na Brusel, nebo na cokoliv, o co jde, do kriminálu půjde vždycky fíra a lidí je tu taky dost... Rozhodně nechceme rušit drážní klid a bordel drzým požadavkem na zastavení vlaku před stůj, v roce 2018, to je... To tak na rok 2118 nebo 2218, do příští nebo přespříští stoletky by se to mohlo vejít.

Proto jsem se drážní zabezpečovačkou nakonec nerozhodl živit - tolik životů by mohly zachránit i celkem levná zařízení se SIL0, ale tenhle "mindset" na dráze - radši nechat lidi umírat dál, já bych se do toho spolku alibistů přidat nemohl... I když bych měl vždycky čisté ruce, v podstatě...
Neděle, 06. května 2018 - 21:46:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8194
Registrován: 5-2007
H_k: Nikto nežehrá na devadesátky ani na brusel ale na "národných" politikov a úradníkov.

Ono aj tie zariadenia so SIL0 musia mať nejaké pravidlá fungovania - nemôžete predsa nechať ľuďí, aby sa spoliehali na niečo, čo môže - ale nemusí - správne fungovať.
Neděle, 06. května 2018 - 21:53:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6584
Registrován: 5-2002
Ono aj tie zariadenia so SIL0 musia mať nejaké pravidlá fungovania

To asi mají veškerá technická zařízení, nějaká pravidla... Pokud to bude nadstavba nad současnou bídou, tak proč ne?

Ale zpátky do reality, např. úsek Ejpovice - Chrást se po modernizaci hlavní tratě dostane do D3 nově... Tak až se tam třeba srazí krabička s manipulákem, tak to zase bude vina fíry - 21. století v podání SŽDC...
Neděle, 06. května 2018 - 21:57:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8160
Registrován: 4-2003
kolik životů by mohly zachránit i celkem levná zařízení se SIL0, ale tenhle "mindset" na dráze - radši nechat lidi umírat dál

Kolik lidí zemřelo na území ČR při železničních nehodách v posledních 20 letech? Na silnici za tu dobu umřelo středně velký město. V zaměstnání vlivem pracovního úrazu malý město.

To že tady není VZ je bezesporu problém je, ale neztrácí se kontext celkovýho obrázku?
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 06. května 2018 - 22:01:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8174
Registrován: 5-2002
To že tady není VZ je bezesporu problém je, ale neztrácí se kontext celkovýho obrázku?

To je velmi dobrá připomínka.

Železnice nikdy nebyla bezpečnější než dnes, zraněných i mrtvých je naprosté minimum. Ne, že by nešlo ještě snížit, viz. diskuze výše, ale nehodovost je velmi nízká.
Neděle, 06. května 2018 - 22:09:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8195
Registrován: 5-2007
RadekŠ: A to je presne tá opačná strana kontextu. Železnica funguje prakticky "úžasne" aj bez akéhokoľvek VZ. A keď to ešte spojíme s veľmi malým pomerom počtu mŕtvych a ťažko zranených k počtu účastníkov nehôd (a to aj bez započítania samovrahov a posádok zrazených automobilov) - to je zasa výrazný rozdiel oproti leteckej doprave - máme vlastne problém nedirektívne presadiť akékoľvek drahšie opatrenie k zabráneniu nehodám.

Podobné to majú aj v SRN, kde ani LZB nemá (relatívne k sieti aj relatívne k vyšším úrovniam TEN-T) zas až tak veľké rozšírenie...

Petr Šimral: Ja myslím (chcel by som si to niekedy štatisticky podložiť, nemal som ešte čas), že historicky páchali najhoršie nehody výpravcovia. A tých už máme pomerne dobre "podchytených". A to nielen stran ZZ 3. kategórie ale aj napr. toho, že namiesto papiera má pred sebou väčšinu času provozní aplikaci, v ktorej vidí aktuálnu a správnu dopravnú situáciu a nemusí riešiť čo a ako má s vlakom robiť.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Neděle, 06. května 2018 - 22:11:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 120
Registrován: 8-2009
a pak tam se nikdy už nic nestalo:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/srazka-vlaku-nemecko-neuss-du sseldorf-zeleznicni-nestesti_1712052048_haf
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/nehoda-vlaku-na-jihu-nemecka -si-vyzadala-nekolik-mrtvych-a-p/r~5bfca94acf0211e593630025900fea 04/
https://zpravy.idnes.cz/srazka-vlaku-v-nemecku-sest-mrtvych-db8-/ zahranicni.aspx?c=A030611_135347_zahranicni_mad
Neděle, 06. května 2018 - 22:16:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8196
Registrován: 5-2007
Theo: Dokonalé nie je nič. Ale je treba si uvedomiť, že tam je tých nehôd zasa (relatívne k vlakokilometrom, osobokilometrom, tonokilometor, prípadne inému relevantnému porovnávaciemu faktoru) majú o nejaké to percento (a pomerne nemalé) nehôd menej.
Neděle, 06. května 2018 - 22:23:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2807
Registrován: 2-2010
Petr_Šimral:
"...ale nehodovost je velmi nízká."
...jen těch projetých červených nám neustále přibývá. Tak se radujme nad tím, že jsou (zatím) jen bez ztráty na životech.
Neděle, 06. května 2018 - 22:32:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6585
Registrován: 5-2002
Kolik lidí zemřelo na území ČR při železničních nehodách v posledních 20 letech? Na silnici za tu dobu umřelo středně velký město. V zaměstnání vlivem pracovního úrazu malý město.

No tak když 95% dopravního výkonu udělá silnice... ?

Nebo ne tolik, ale cca 100 milionů cestujících ročně je u nás výkon dráhy, tzn nějakých 250 tis jízd denně?

Na psích spřeženích se u nás taky moc lidí nezabije... [happy]

Seriózně, představme si to naopak, dráha by vozila 95% obyvatel, 5% po silnici - obrovský frmol na dráze bez zabezpečovače = hromada nehod, naopak prázdné silice - logicky potom vydávané za docela bezpečnou přepravu ( když by se tam pomalu nedalo s čím potkat) .
Neděle, 06. května 2018 - 22:33:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 121
Registrován: 8-2009
https://www.eisenbahn-unfalluntersuchung.de/EUB/DE/home_node.html
Neděle, 06. května 2018 - 22:34:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8161
Registrován: 4-2003
..jen těch projetých červených nám neustále přibývá

To ovšem není ještě nutně špatně - taky přibývá počet ujetých vlkkm a počet dopravních bodů, kde se to nedá ulhat.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 06. května 2018 - 22:36:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8197
Registrován: 5-2007
Haan: Len pre istotu. Naozaj? Nie je to pribúdanie dané skôr
a) pribúdaním staníc, kde sa to vďaka použitému typu ZZ nedá ututlať? On napr. Petr Šimral takto často dáva k dobru poznámku, že snáď v Břeclavi mali dokonca na stavadle napísané, čo pijú...
b) tým, že sa k historickým číslam zabúda pričítať kategória MU "odjazd bez výpravy"?

H_k: Aj keď to vztiahnete k tým 5%, stále to bude výrazne lepšia štatistika.
Neděle, 06. května 2018 - 22:42:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2808
Registrován: 2-2010
Asdf:
"Haan: Len pre istotu. Naozaj? Nie je to pribúdanie dané skôr"
Stačí se podívat do statistiky DI za posledních 10 let.
Neděle, 06. května 2018 - 22:43:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8198
Registrován: 5-2007
Haan: A v tej štatistike je aj podiel stavadiel vybavených záznamovou technikou, rozsah dopravy a pod.? Ja nenamietam tú štatistiku, ja len konštatujem, že ona sama o sebe nemusí ešte predstavovať zhoršenie bezpečnosti.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Neděle, 06. května 2018 - 22:47:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8162
Registrován: 4-2003
obrovský frmol na dráze bez zabezpečovače = hromada nehod

Ach jo - železnice je přeci X krát bezpečnější i vztaženo k dopravnímu výkonu. Akorát blbci jako jako je Poláček z buzerace strojvůldců a alkoholik Berounský tomu dělají svým krátkozrakým vystupováním mědvědí službu.

dráha by vozila 95% obyvatel,

Tak by tam tekly úplně jiný finanční toky a dávno by nějaký zabepečovač měla, stejně jako má slušný zabezpečovač odjakživa třeba metro v Praze.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 06. května 2018 - 22:53:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6586
Registrován: 5-2002
Ach jo - železnice je přeci X krát bezpečnější i vztaženo k dopravnímu výkonu.

A dá se k tomu najít nějaký skutečný podklad, krom obecných výroků a teorií?

Nevím jestli je někde země nebo oblast, kde by drážní doprava odtáhla aspoň půlku dopravního výkonu... Třeba v Hong Kongu má auto asi 5% obyvatel, něco odvezou busy, něco metro, tam by to půl na půl (metro vs silnice ) mohlo být , snad... Ale nějaká skutečná statistika, která by ten dopravní výkon respektovala, by neuškodila...
Neděle, 06. května 2018 - 23:25:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 9-2017
Na netu nové pomůcky GVD
Neděle, 06. května 2018 - 23:37:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16443
Registrován: 5-2002
PŠ: Přenoskou se to zkouší při UTZ VZ.
Aha, to je docela dobře možný, já zas komisaři pod ruce nekoukám - popravdě řečeno se častěji potkávám s OTKářema při jakési "TBZ na nečisto"...

TH: ono to už zase je od dvorního advokáta interrupce místo antikoncepce akorát osobní, takže to nemá cenu. Holt je potřeba prodat rovnáky, hrnce a trumpetky.
Až na ten malej detail, že jak výše řečeno jsme se o nějakou koncepci té antikoncepce kdysi pokoušeli, když už si teda libuješ v příměrech tohohle druhu (holt když to nejde dolem, tak to jde horem...).
GS mi přišlo jako hovadina už když jsme dělali 843 a VNPN je +/- totéž v bleděmodrým (ale aspoň to neprudí konstruktéry mašin) a nevzpomínám si, že bych pro to někdy horoval, tak si ty kecy o dvorním advokátovi laskavě vetkni do vrkoče.

proto se musí vylepšit různými vohejbáky typu nenulové rychlosti na konci "povolení k jízdě", aby se na ně daly vynalézt (a prodat!) nějaké ty rovnáky, výstrahy a trumpetky
Pokud sis ráčil povšimnout, tak uvolňovací rychlosti považuju za kravinu stejně jako Ty a nehodlám k tomu nic vynalézat (jak asi?), anóbrž dokopávat (nebo aspoň podechcávat) fušery z Unisigu, aby ty intervenční křivky konečně udělali pořádně (když to u jiných VZ jde).
Prodávat to budou stejně oni a ne já, takže jsou mimo i Ty svoje mantry o čímsi prospěchu - no a trumpeta jsi tu leda Ty sám (ba přímo basbombardón).

to jen bůhvíproč Hajnej neomylně startuje s devadesátejma letama pokaždé, když si tu dovolím prohlásit, že v České republice nemáme vlakový zabezpečovač
Škoda, že Ti pořád nedochází, že Hajnej nestartuje na tvrzení, že tu nemáme VZ (protože Hajnej i přes svých -5D není slepej a vidí to taky), ale na Tvoje nesmyslný konstrukce, proč tomu tak je.

Asdf: Lenže typicky české (a viacmenej aj slovenské) je bohužiaľ aj to, že keby sa do toho niekto pustil, iný by mu do toho začal hádzať vidle s tým, že to je zbytočné plytvanie verejných prostriedkov, a ak by to bol náhodou niektorý z tuzemských výrobcov, tak by to mohol doplniť aj průpovídkou o zázračných hrncoch, žeáno...
Přesně tak.

Ono aj tie zariadenia so SIL0 musia mať nejaké pravidlá fungovania
Ony ty mobilní řídicí systémy mají SW, který "zvládá" i SIL=1 (a z pohledu SW je to pro SIL=1 a SIL=2 stejné), takže je načase s tím zjednodušováním "když ne SIL=4, tak je to automaticky SIL=0" přestat.
Jiná věc je to, že jsou asesoři drazí a dost často zahlcení, takže se raději skončí u validace a prohlásí se to za SIL=0 s tím, že se bezpečnost "naloží" na okolní HW (např. se něco nezávisle na SW trhne v drátech).

Haan: jen těch projetých červených nám neustále přibývá
A/nebo jsou líp zdokumentované.
To je jako tvrdit, že je teď furt někde nějaká povodeň nebo zemětřesení a dřív to nebejvalo - bejvalo, ale my jsme se o tom nedozvěděli.
Pondělí, 07. května 2018 - 07:07:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8163
Registrován: 4-2003
HK:jaká teorie? Nehodovost je normálně publikována na webu čsú.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 07. května 2018 - 10:46:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 613
Registrován: 9-2016
Ještě jako traťovák jsem zažil, že jsme projeli s MUVkou ve stanici dvě návěstidla na stůj (neřídil jsem, vozíčkář zapomněl nafoukat brzdy), ale nic se nestalo. Jen z ampliónu se ozvalo "Kropak nám to projel návěstidla? Kdopak se půjde do dopravy omluvit? Dvakrát omluvit!". Tak jsme nabrali dvě flašky rumu a šli jsme se dvakrát omluvit. A nikde o tom nebyl zápis. Za pár dní jim zase fíra řízl výhybku. Opravilo se bez zápisu a flašky se nám vrátili.

Obávám se, že dneska by to flaška nespravila a byla by to MU i se zápisem. Dokonce i když nám bouchnul termit ve stanici (při svařování jeden mamlas odhodil tyglík do kaluže), jen se zametly šrapnely. Naštěstí to bylo bez vážných následků (jen onen mamlas byl trochu popálený). Opět bez zápisu.

Takže spíš než by MU přibývalo, více se zaznamenávají. A více se o nich mluví.
Pondělí, 07. května 2018 - 16:22:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 237
Registrován: 8-2017
Makus - ano takové "malé" MU byly vždy, jen se to nezaznamenávalo a vyřešila to flaška

Asdf - ono se to dá řešit tzv. "euroloop", což je drát natažený na patě kolejnic a chová se to jako liniovka - ovšem při poruše kolejnicového pásu není zaznamenán defekt a taky by moc dlouho nevydržela, díky našim nenechavým spoluobčanům
Pondělí, 07. května 2018 - 16:56:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16453
Registrován: 5-2002
Pract: ono se to dá řešit tzv. "euroloop",
Jojo, čím víc hejblů v kolejišti, tím víc Adidas, resp. tím víc si mne ruce dodavatel...

Když si uvědomím, že se řízení provozu stěhuje do všelijakých těch CDPček, kde jsou k mání veškeré informace potřebné pro RBC, kde je po ruce datovej vstup do GSM-R a kde je taky mnohem spíš po ruce nějaký ten udržující technický personál, tak fakt nechápu, proč se zalamovat s takovejma krkolomnostma...

(Příspěvek byl editován uživatelem Hajnej.)
Pondělí, 07. května 2018 - 21:17:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2638
Registrován: 9-2003
Hajnej: A kdyby Tvůj dvorní tvůrce konspiračních teorií něco opravdu věděl a znal, tak by i věděl, kdo to zabil a proč.
Typické je, že Ty naznačuješ, že víš, kdo a proč ale neřekneš, protože hrad v Karpatech je proti Tobě Sputnik News.
Haan: Přibývá projetých "Stůj", které se nepovedlo zatlouct. To je celá pravda, ať si o tom ing. Chrdle i s Igorom Sovičom vykládá, co chce.
NOBLE BRICKS
Úterý, 08. května 2018 - 01:37:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 146
Registrován: 7-2017
Nejsem zabezpečovák, vlastně nemám s dráhou nic společné, navíc mám jen malé povědomí o problémech v ČR.
Ale připadne mi, že v Německu mají v poslední době tak trochu víc nehod s fatálními následky: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/dva-lide-zemreli-pri-srazce- vlaku-v-bavorsku-dalsich-ctrnact/r~5f21113a524311e894960cc47ab5f1 22/
Je to jen pocit, způsobený dostupností internetu (který teda osobně používám asi 20 let), nebo jsem si jen nenašel ty správné statistiky?
Nebo to jo ještě na člověkokilometra vychází dobře?
A nebyla by dostupná nějaká mapa s vyznačením použitých ZS na všech tratích v DE? N aportálu SŽDC je, existuje nějaký portál i u sousedů?
Omlouvám se dopředu těm, kteří to najdou na první klik, ale opravdu mám problém s němčinou.
Umím jen trochu anglicky, slovensky, ještě míň rusky, holandsky, italsky, pár slov španělsky a italsky.
Prostě negramot[happy]