Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » 383 a další nové lokomotivy zahraničních výrobců » Archiv diskuse 383 a další nové lokomotivy zahr... do 10. 03. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse 383 a další nové lokomotivy zahr... do 10. 03. 2018

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 02. března 2018 - 09:26:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1367
Registrován: 1-2007
Ono to nemá pružinovú brzdu ??
https://www.youtube.com/user/K6S310DR
Pátek, 02. března 2018 - 10:58:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 617
Registrován: 8-2011
Rozsute: má ale změna tažená/netažená se provádí otočným přepínačem, v poloze TAŽENÁ je pružinová brzda odbrzděná, lok zabrzděná vzduchem
Ythomas_ct
Pátek, 02. března 2018 - 11:23:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2539
Registrován: 10-2009
Ad Petr Šimral:
Tak koukám, že už se to profláklo.
Pěkný, no; stane se. Ale to tempo oprav - klobouk dolů! Dokážu si představit dopravce, u kterých by to trvalo rok, přičemž by se poslední z lokomotiv zatím "zkanibalizovala". Holt ne všichni řeší ekonomiku provozu... :-)

A z jiného soudku - viděli jste SMARTRON? Koukám, že to lze udělat celkem lehké (což trochu zpochybňuje těch 300 kN), ale zeptám se - opravdu na tom nebude (nemusí být) ETCS?
Wearts
Pátek, 02. března 2018 - 11:44:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 11-2009
Na Smartron koukám už od včerejška a jeho smysl mi pořád nějak utíká. Motivace Siemensu je asi jasná - zrecyklovat a zhodnotit investice do vývoje Vectronu medium power, kterého se doposud vyrobily celé 2 kusy, prototypy. Ale v čem přesně je jeho výhoda oproti Vectronu AC, který lze (prý) teoreticky přebastlit i na MS... Nikde jsem nezjistil, zda není nějaká změna u podvozků, třeba tlapové motory (čemuž by nasvědčovala max. rychlost 140km/h, stejně jako u ES64F4), ale z fotek je vidět prd a podobnost rámů Vectroního a Eurosprinteřího podvozku je v zavázaném stavu značná.

Ohledně hmotnosti se před časem v ŽM vyjádřil i Hector Rail, kdy jako provozovatel ex 1012 OBB, která sdílí podobnou hmotnost 82,6t, že je to pro nákladní dopravu nepostačující hodnota...
Pátek, 02. března 2018 - 12:49:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2522
Registrován: 9-2003
Wearts: Smysl je jasnej - vyžrat zakázky na nejlevnější konfiguraci 187 DE bez LM.
Traxx má 84 tun a pro nákladní dopravu postačuje. My ovšem nejsme v Německu a musíme počítat s tím, že ne všechny tratě jsou D4.
Ythomas: Nemusí, nejde o interoperabilní lokomotivu - není to DAHU, DACH ani DA, je to jen D.
NOBLE BRICKS
Desiro
Pátek, 02. března 2018 - 13:00:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3246
Registrován: 2-2004
Smartron na mě působí spíše jako marketingové oprášení Vectronu Medium Power novým jménem a zdůrazněním možnosti zjednodušeného způsobu nákupu (který ovšem u Siemense byl možný již drive).

ETCS pro Německo být nemusí.
Pátek, 02. března 2018 - 19:42:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5035
Registrován: 5-2010
Další přírůstek 187 538 HSL Logistik
Sobota, 03. března 2018 - 10:20:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 66
Registrován: 3-2013
[fotic][fotic][fotic]


[new] www.railtrains.sk
Ythomas_ct
Sobota, 03. března 2018 - 23:40:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2540
Registrován: 10-2009
Ad 310097:
386.201 alias MIRKA
Po kom, sakra, tyhle přezdívky lokomotiv jsou a kdo je vymýšlí? Zrovna u té Mirky se mi vždycky vybaví totok... :-)

Ad Wearts:
...jsem nezjistil, zda není nějaká změna u podvozků, třeba tlapové motory (čemuž by nasvědčovala max. rychlost 140km/h, stejně jako u ES64F4)...
Taky by mě zajímalo, proč zrovna 140 km/h. Tipuji ale, že podvozky budou stejné jako u ostatních Vectronů, protože tady by změna znamenala asi zbytečné komplikace schvalovacího rázu. Spíš to ve mě budí podezření, jestli to není proto, aby případní zájemci o lokomotivu pro osobní dopravu (kde se těch 160 km/h obvykle využije) "museli" jít cestou standardního (a tedy asi dražšího) vectronu...

Ad S4991023:
Nemusí, nejde o interoperabilní lokomotivu - není to DAHU, DACH ani DA, je to jen D.
Ach so, ein Deutschland - kein Interoperabilität... :-)
Neděle, 04. března 2018 - 11:47:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5038
Registrován: 5-2010
Včera se nechtělo do Drážďan 193 298 ČD na EC 178,tak si pro něj do Elbtalu sklouzla 101 118 DB Fernverkehr.
Pondělí, 05. března 2018 - 10:05:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2029
Registrován: 8-2010
ad Ythomas_ct:
Nemusí, nejde o interoperabilní lokomotivu - není to DAHU, DACH ani DA, je to jen D.
To je celkem pitomost - je absolutně "buřt", jestli je mašina ABCDEFGHI nebo OPRSTUW...[rofl][biggrin]..rozhodující je totiž tento "rozhodující pavouk":

1)) jedná/nejedná se o vysokorychlostní vozidlo z pohledu TSI LOC PAS - tj. jeho nejvyšší dovolená rychlost je vyšší než V = 190 km/h (včetně) nebo ne ? ANO - musí být ETCS, NE - pokračuj na bod 2) a bod 3)

2) je vozidlo určeno pouze pro vnitrostátní provoz mimo koridory a oblasti uvedené v příloze Rozhodnutí komise 2012/88/EU ? ANO - nemusí být ETCS, NE - musí být ETCS(*)
(*) - NE znamená , že vozidlo je sice (!) pouze pro vnitro, ale i ve vnitru bude "brázdit" koridory/oblasti uvedené v přílohách 2012/88/EU

3) je vozidlo určené pouze pro přeshraniční provoz mimo síť TEN, tj. dopravu do první stanice v sousední zemi nebo do první stanice, odkud v sousední zemi existují další spojení ? - ANO - nemusí být ETCS, NE - vrať se na bod 2)...[proud]

Přesně v tomto duchu je to dnes implementováno do naší národní legislativy, stejně jako je to v legislativě německé...[wink]

PS: O tom, kde bude ve vnitru vozidlo jezdit samozřejmě nerozhoduje výrobce, ale dopravce...[biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Ythomas_ct
Pondělí, 05. března 2018 - 22:11:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2541
Registrován: 10-2009
Ad P. R. A.:

Přesně v tomto duchu je to dnes implementováno do naší národní legislativy, stejně jako je to v legislativě německé...[wink]

Aniž bych se s Vámi chtěl hádat o tom, co a jak je implementováno do které legislativy, tak si dovolím vyslovit vážné pochybnosti o tom, že by si německá legislativa u nového siemensovského Smartrona neporadila s povolením k uvedení do provozu, byť na tom žádné ETCS nebude a byť to bude brázdit především RFC koridory Německem procházející či zajíždět do tamních přístavů. A propos, BR 102 pro DB (alias 109E3) snad je mobilní částí ETCS vybavena?
Úterý, 06. března 2018 - 00:02:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2030
Registrován: 8-2010
ad Ythomas_ct:
...tak si dovolím vyslovit vážné pochybnosti...
Také jsem je trošku měl..[wink], neboť jak víme, tak papír snese vše a to i třeba tento konkrétní, když už řešíme Smartrona...[wink]

Takže jsem ráčil malinko kouknout za česko-německé hranice - direkt směr EBA - jestli náhodou si tato instituce platné Nařízení komise EU malinko pro svoje potřeby - jak to říct - "nepřiohla" a ono krapet jo....[proud], sice u vozidel od 1.1.2015 ETCS chce povinně, a to jak konvenčních, tak i vysokorychlostních - viz strana č. 59 a 60 tohoto klíčového dokumentu (*) - nicméně do závorky si tam k té povinnosti ETCS "šupla" tento text (viz strana č. 60 dole):

Z toho jsou vyloučeny nové posunovací lokomotivy, jednotky a další kolejová vozidla se stanovištěm strojvedoucího, jakmile jsou určena výhradně pro vnitrostátní provoz nebo regionální přeshraniční dopravu.
(*) - první a druhá změna kmenového dokumentu + samotný dokument je ke stažení zde.

Respektive toto platilo ještě za éry dřívější 2012/88/EU - viz zde, dnes již to nejde....[nene]

Apropo, když už se koukáme k sousedům a jejich "vnitru", tak můžem rovnou kouknout i pod domácí pokličku:

Hnací drážní vozidla a řídící vozy, které jsou určeny výhradně k provozování na území ČR a jsou nově schvalovány do provozu po 1. 1. 2017, musí být vybaveny mobilní částí vlakového zabezpečovače systému ERTMS/ETCS podle předpisu Evropské unie v případě, že mají být provozovány na tratích, které jsou vybaveny schválenou traťovou částí vlakového zabezpečovače systému ERTMS/ETCS podle předpisu Evropské unie.

Takže mám malinko pocit, že tady je opět někdo poněkud víc v předklonu, než jak to má soused..apropo, abych nezapomněl na tu Vámi zmiňovanou 380-ku - tam asi to datum jejího schválení naším DÚ bude krapet dřívější než je 1.1.2017 - v případě ČR a co se týče té jednosystémovky pro napětí 15 kV a f = 16,7 Hz pro NIM-expres - tady holt hraje roli ta "německá Ebí vnitroprovozní ETCS-výluka" - viz text výše...[vypravci]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Úterý, 06. března 2018 - 05:54:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2527
Registrován: 9-2003
PRA: Takže jste se mohutným citátorováním a vyvracením sebe sama dopracoval k tomu, co já jsem řekl jednou větou a co vy jste nazval "celkem pitomostí" [rofl] .
NOBLE BRICKS
Úterý, 06. března 2018 - 08:57:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2031
Registrován: 8-2010
ad S4991023:
Pro mne osobně je hlavně (malinko) překvapení, že EBA - viz minulý příspěvek - nedokázala od poslední změny (provedené v roce 2014) mnou odkazovaného klíčového jejího vlastního dokumentu tento aktualizovat - dle aktuálně platného Nařízení komise EU z roku 2016 - a stále má "zapracovánu" pouze unijní zastaralou verzi z roku 2012 [pozor][pozor]. Když i takovým státům jako je ČR se to zapracování úspěšně "povedlo" - možná bychom jim mohli poskytnout nevyžádanou právní pomoc..[biggrin][rofl]

Osobně jsem zvědavý co se stane, až za a) to na EBA zjistí a provedou aktualizaci 3. změnou a b) jak překvapení z toho budou místní Smartron-oví dopravci...[proud][proud]
Ythomas_ct
Úterý, 06. března 2018 - 09:32:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2542
Registrován: 10-2009
Ad P. R. A.:

...dnes již to nejde...
Když se chce, tak jde (skoro) všechno...

...mají být provozovány na tratích, které jsou vybaveny schválenou traťovou částí vlakového zabezpečovače systému ERTMS/ETCS podle předpisu Evropské unie.
Budu-li detailista, tak se zeptám, co si pod tou schválenou traťovou částí ETCS podle předpisu EU mám vlastně představit, resp. které konkrétní úseky toto u nás nyní splňují? Nebo jinými slovy - je již někde v ČR traťová část ETCS schválena pro běžný provoz, nebo zatím probíhá (nějaký) zkušební provoz? Nebo se tím "schválením podle předpisu EU" snad rozumí to, že v příloze XYZ nařízení ABC EU je napsáno, že tam a tam to prostě bude vybaveno ETCS do roku 123?

...abych nezapomněl na tu Vámi zmiňovanou 380-ku...
Ale já jsem žádnou třistaosmdesátku nezmiňoval... ;-)

...co se stane, až za a) to na EBA zjistí a provedou aktualizaci 3. změnou a b) jak překvapení z toho budou místní Smartron-oví dopravci...
Odhaduji, že případná aktualizace bude obsahovat podobnou výjimku. A ono to má logiku - PZB/LZB jsou zabezpečovače, které opravdu zabezpečují, které umožňují jezdit rychle a kterými (resp. alespoň jedním z nich) je vybavena naprostá většina tratí v Německu. Kolik je tam tratí, kde je jenom ETCS - VRT z Lipska na Norimberk? A Smart-dopravci? Ty bude zajímat jen a pouze to, jestli mají schválenou lokomotivu a jestli s ní můžou jezdit...
Desiro
Úterý, 06. března 2018 - 09:43:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3247
Registrován: 2-2004
PRA: Nebudou z ničeho překvapení, protože ta mašina je schválena bez ETCS a tak také může být následujících minimálně 7 let od vystavení certifikátu vyráběna (podle bodu 7.1.3.x TSI LP - vám se to jako Citátorovi bude líbit).

BR 102 pro DB (alias 109E3) snad je mobilní částí ETCS vybavena?
Není vybavena.

Němci ETCS nechtějí a dokud se mu budou chtít vyhýbat, tak jim ho nikdo nevnutí.
Úterý, 06. března 2018 - 10:04:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2032
Registrován: 8-2010
Odhaduji, že případná aktualizace bude obsahovat podobnou výjimku.
V tom je právě trochu ten problémek, totiž že došlo oproti stavu v roce 2012 k "unijnímu" zpřísnění v tom vnitru a to je potřeba jaksi respektovat..[wink]..není to proto fakticky výjimka, ale stále zapracované dnes již neaktuální tehdejší 2012/88/EU..psal jsem to výše...[wink]

Nebo se tím "schválením podle předpisu EU" snad rozumí to, že v příloze XYZ nařízení ABC EU je napsáno, že tam a tam to prostě bude vybaveno ETCS do roku 123?
Správný dotaz mířící na merito věci...[ok]...jsou to konkrétní koridory, které mají být vybaveny do roku 123 - jak píšete, to a) zda vůbec budou a b) od kdy se už jaksi (moc) neřeší - myšleno čistě technicky..[sad]

ad Desiro:
Němci ETCS nechtějí..říká pohledem z okna odborně Desiro...[biggrin][rofl][biggrin]. Asi Vás to překvapí, ale i Němci mají zpracován národní implementační plán ve kterém počítají s tím, že stávající LZB/PZB bude v nějakém časovém horizontu vyřazeno z provozu...[vypravci]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Úterý, 06. března 2018 - 10:13:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2528
Registrován: 9-2003
PRA: Já bych doporučoval, abyste se zrovna ve vztahu k Desiru, k mně, k TH nebo k Petru Šimralovi nepouštěl ani do teoretických diskusí, co Němci chtějí a co mají.
A kdybyste chtěl Němcům poskytovat nevyžádanou právní pomoc, ZEJMÉNA pak ve věci vnucování ETCs, tak dávejte pozor, abyste tvrdě nenarazil koncem svého čichového orgánu.
NOBLE BRICKS
Úterý, 06. března 2018 - 10:30:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2033
Registrován: 8-2010
ad S4991023:
...Desiru, k mně, k TH nebo k Petru Šimralovi...
No, já jsem myslel, že v Bibli se psalo o Svaté trojici a nikoliv čtveřici viz zde - někoho budu muset teda asi vyškrtnout nebo nějak tu Bibli chápat poněkud "šířeji"...[wink]. Petra znám osobně, s ním se diskutovat v pohodě dá...[happy]

ad Ythomas_ct:
..resp. které konkrétní úseky toto u nás nyní splňují? ...
V případě ČR se jedná pouze o koridor E (*) - Drážďany - Děčín - Praha - Brno - Břeclav s paralelní větví přes Nymburk - Havlíčkův Brod - Brno...u "Alemána" je těch koridorů víc (A, B, E, F) - přičemž právě to B vede právě přes tj. Norimberk - Ingolstadt - Mnichov tj. úsek, kde mají jezdit NIMy...[happy]

(*) - v úseku Břeclav - Kolín probíhá ověřovací provoz, Kolín - Kralupy nad Vltavou se už na 3. pokus soutěží, Kralupy nad Vltavou - Děčín - Německo by se mělo pak soutěžit tuším nejpozději 2019...
Úterý, 06. března 2018 - 11:18:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2530
Registrován: 9-2003
PRA: No tak diskutujte s Petrem Šimralem, on vám to vysvětlí. Potřebujete-li vyjmenovat další lidi, abyste ztratil negativní konotaci ke svaté trojici, můžu dodat.
NOBLE BRICKS
Úterý, 06. března 2018 - 11:25:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 561
Registrován: 11-2003
Pokud by někoho zajímalo pár obrázků, že včerejší prezentace 1293.001 pro ÖBB, tak tady jsou. Omluvte kvalitu - foceno mobilem a navíc byla neeeeskutečná kosa...



Zabij bobra, zachráníš strom...
www.martinhanzal.net
Úterý, 06. března 2018 - 12:41:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2531
Registrován: 9-2003
Kde je nápis Nationaler Beförderer a ožralá orlice [biggrin] ?
NOBLE BRICKS
Úterý, 06. března 2018 - 13:13:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8064
Registrován: 5-2007
S4991023: V Rakúsku je na to dostatočná cieľovka v podobe voličov SNS, ĽSNS a Smeru? [biggrin]
Úterý, 06. března 2018 - 13:19:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 562
Registrován: 11-2003
S4991023 + Asdf: Vorstand ještě po volbách dostatečně nezmodral...[uhoh]
Zabij bobra, zachráníš strom...
www.martinhanzal.net
Ythomas_ct
Úterý, 06. března 2018 - 13:40:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2543
Registrován: 10-2009
Ad P. R. A.:

...v úseku Břeclav - Kolín probíhá ověřovací provoz, Kolín - Kralupy nad Vltavou se už na 3. pokus soutěží, Kralupy nad Vltavou - Děčín - Německo by se mělo pak soutěžit tuším nejpozději 2019...
...no a právě proto jsem měl v té otázce přítomný čas zdůrazněný slovíčkem "nyní"... ;-)

...i Němci mají zpracován národní implementační plán ve kterém počítají s tím, že stávající LZB/PZB bude v nějakém časovém horizontu vyřazeno z provozu...
A nevíte tedy, kdy asi tak plánují vypnout PZB/LZB na trati N-I-M? Osobně si myslím, že to "chvilku" potrvá...

A propos - ZSSK ve smlouvě na RegioPantery vysloveně uvádí, že je požadují bez mobilní části ETCS... ;-)
Úterý, 06. března 2018 - 14:11:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2532
Registrován: 9-2003
Asdf: Keď sa pozrieme na výsledok rakúskych volieb, tak evidentne áno.
NOBLE BRICKS
Úterý, 06. března 2018 - 15:35:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2035
Registrován: 8-2010
ad Ythomas_ct:
A nevíte tedy, kdy asi tak plánují vypnout PZB/LZB na trati N-I-M? Osobně si myslím, že to "chvilku" potrvá...
V horizontu "někdy po roce 2030" - koukněte do prezentačky sem na 6 slide...[wink]

A propos - ZSSK ve smlouvě na RegioPantery vysloveně uvádí, že je požadují bez mobilní části ETCS... ;-)
Smlouvu jsem (bohužel) nečetl - nicméně čistě technicky koridor E přes ně vede spodem, takže pokud plánují jezdit pouze "regionálně" na severu v okolí Žiliny bez ETCS-mobilky, tak není síla, která by jim v tom zabránila..[wink]. Nevím no, musím někde na netu pohledat tu smlouvu..[wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Desiro
Úterý, 06. března 2018 - 16:01:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3248
Registrován: 2-2004
PRA: Němci ETCS nechtějí..říká pohledem z okna odborně Desiro...[biggrin][rofl][biggrin]. Asi Vás to překvapí, ale i Němci mají zpracován národní implementační plán ve kterém počítají s tím, že stávající LZB/PZB bude v nějakém časovém horizontu vyřazeno z provozu

To je jak přes kopírák to, co jste udělal S4991023, jednoduše jste se mohutným citátorováním a vyvracením sebe sama dopracoval k tomu, co já jsem řekl jednou větou: Stačí se do té prezentace podívat, hned na straně dva tam píšou, že na tratích TEN je povinnost výbavy ETCS do roku 2050 (ne, že to vybaví!). A o neTEN tratích (naprostá většina!) ani slovo. Co to asi může znamenat?

Pro mě je důležitý, že jsou Němci konzistentní, protože přesně to samé prezentovali na CCRCC 2015 v Lille vedoucím pracovníkům ERA do očí (Desiro u toho bylo). Co jiného to může být, než faktická rezignace na ETCS? Klidně to můžete nazývat odborným pohledem z okna, to je mi jedno.

To, že někdo (já, S4991023, který to zná dobře z praxe, ...) tvrdí něco, co se vám nepozdává, ještě neznamená, že se s ním nedá diskutovat. Ale klidně se toho dalšího do trojice zeptejte.


(Příspěvek byl editován uživatelem Desiro.)
Ythomas_ct
Úterý, 06. března 2018 - 21:55:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2545
Registrován: 10-2009
Ad P. R. A.:

V horizontu "někdy po roce 2030"...
Tak to bych byl klidný. Ono to "někdy po roce 2030" - jak ostatně píše Desiro - taky může znamenat "někdy kolem roku 2050", takže pořizovat si jen pro takto vzdálené vize dneska ETCS bych považoval za hloupost. Ono se taky může snadno stát, že se té "nezbytnosti výbavy ETCS" dnes vyrobené/objednané vozidlo buď vůbec nedožije, nebo se zopakuje historka z pendolina ČD, kde se prvních 15 let (!) vozila mobilní část ETCS za účelem zobrazování rychlosti strojvedoucímu, aby se dnes zjistilo, že to s aktuální traťovou částí nelze jako zabezpečovač použít... :-)

Smlouvu jsem (bohužel) nečetl...
Je na ní odkaz v příslušné zprávě v "hlavních zprávách" tady na K-reportu... ;-)


Mmch., viděli jste stanoviště vectrona ÖBB, zřetelně inspirované obrněnými vozidly? :-) Mohu-li se zeptat - to nějak souvisí s výbavou pro provoz v Itálii?
Úterý, 06. března 2018 - 22:48:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 282
Registrován: 2-2014
Ythomas_ct; stejné stanoviště má i 383 005 CDC
372_001_8
Středa, 07. března 2018 - 08:38:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 778
Registrován: 5-2008
Paráda, jezdit +-ob den 10-12h tankem jsem si vždycky přál ... .[ko]
Středa, 07. března 2018 - 10:27:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 748
Registrován: 11-2004
@Ythomas_ct
Mmch., viděli jste stanoviště vectrona ÖBB, zřetelně inspirované obrněnými vozidly? :-) Mohu-li se zeptat - to nějak souvisí s výbavou pro provoz v Itálii?

Ten modul vlevo nahoře je SCMT, takže ano.
Středa, 07. března 2018 - 11:56:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 225
Registrován: 8-2010
Středa, 07. března 2018 - 12:34:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 69
Registrován: 3-2013
"Včera 05.03.2018 prebehlo vo Viedni predstavenie prvého Vectrona pre ÖBB. Prvý červený bratranec Vectronov jazdiacich pre ZSSK dostal označenie 1293 001 a taktiež je zo série multisystémových rušňov, ktoré sú svojím vybavením uspôsobené pre jazdu vo viacerých krajinách ( AT / DE / IT / HU / ČR / PL / SK / HR / SI )."

podľa fotky môže vectron jazdiť len v daných krajinách?? [uhoh]



ZDROJ: http://www.railpage.net/prvy-vectron-pre-obb-predstaveny-vo-viedn i/
Středa, 07. března 2018 - 13:06:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 1-2014
Ythomas_ct : "zřetelně inspirované obrněnými vozidly? " ...už tam len chýba lafeta pre ťažký guľomet a hotový ""palpost" [biggrin]
nuž doba je zlá a treba byť pripravený na všetko [rofl][wink]
Středa, 07. března 2018 - 14:03:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2535
Registrován: 9-2003
310097: Pravdepodobne v tých zakrižikovaných krajinách ešte nemáu povolenie k prevádzke, až ho získa, tak sa to odlepí.
NOBLE BRICKS
Středa, 07. března 2018 - 15:30:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 226
Registrován: 8-2010

Wels Vbf Gl. 178
Středa, 07. března 2018 - 20:13:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15946
Registrován: 5-2002
PRA: No, já jsem myslel, že v Bibli se psalo o Svaté trojici a nikoliv čtveřici
Pokud problematiku rozšíříš o praktickou možnost jezdit podle brzdných křivek, můžeš to klidně aktualizovat na pětici... [proud]
Čtvrtek, 08. března 2018 - 08:35:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1214
Registrován: 4-2003
Němci kašlou na ETCS asi takto.
. Navíc celý podzim se zacvičovali na jízdu s ETCS fírové z Berlína.
Jakub_Bond
Čtvrtek, 08. března 2018 - 12:00:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 2-2017
Čahoun:
"Němci kašlou na ETCS asi takto. "

Ovšem zde jde o ETCS ve Švýcarsku, řekl bych...
Jmenuji se Bond. Jakub Bond
Čtvrtek, 08. března 2018 - 14:33:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8065
Registrován: 5-2007
310097: Klasická železničná choroba. Nedostatok razítok. Naopak dnes je vplyvom rôznych SW úprav a následného schvaľovania skôr problém vidieť novú mašinu, čo nemá nič škrtnuté. Napríklad vidieť novú mašinu, ktorá tam má H a nemá ho škrtnuté, je vplyvom schvaľovacích procedúr v Maďarsku prakticky nemožné. Skôr je interesantné vidieť škrtnuté CZ a neškrtnuté SK.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Čtvrtek, 08. března 2018 - 14:46:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 749
Registrován: 11-2004
Skôr je interesantné vidieť škrtnuté CZ a neškrtnuté SK.

To jo. Nicmene se obavam ze ani do jedne z techto dvou zemi ta masina stejne v blizke budoucnosti jezdit nebude. Vectroni byli prorizeni predevsim pro cesty na jih (Italie, Slovinsko), kde maji OeBB nedostatek masin. Pokud vim, tak zatim vsechny skonci ve Villachu nebo Innsbrucku.
Čtvrtek, 08. března 2018 - 14:57:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1542
Registrován: 7-2002
Přesně, já myslím, že škrtlé zkratky nebývají tak dramatickou záležitostí, jak to náhodní kolemjdoucí často vnímají. Ne vždy prostě mašina vyjede už z fabriky s razítky pro všechny země. Může jít i o pořadí priorit dopravce, záleží tedy asi i na tom, jak je to vyžadováno ve smlouvě. A navíc tento Vectron má ještě skoro tři měsíce do oficiálního předání, viz zde
Jinak Maďarsko sice např. vyžaduje samostatnou TBZ pro každou loko, ale když se zeptáte dopravců/výrobců na nejhorší země na schválení, Maďarsko mezi nimi (z mé zkušenosti) nezaznívá
Čtvrtek, 08. března 2018 - 14:59:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1543
Registrován: 7-2002
Ovšem zde jde o ETCS ve Švýcarsku, řekl bych...
Resp. v návaznosti na rýnsko-alpský koridor, který je v Německu mezi prvními v pořadí v instalaci v ETCS, takže zrovna tam to Němci určitě řeší. Viz i schválené projekty podpory v nejnovější výzvě CEF-T, kde je mj. i instalace ETCS do 122 loko 185.1/186 DB Cargo.
Ale u Smartronu nebo i jiné loko, v níž se dopravce rozhodne nemít ETCS, mi to dle stávající legislativy připadá, že by na tento koridor ani neměla mít přístup, což by mi přišlo dost omezující:
Nařízení 2016/909, článek 7.4.3. odst. (2): "Členské státy se mohou rozhodnout, že od povinnosti stanovené v prvním odstavci bodu 7.4.2.1 oprostí všechna nová vozidla určená výhradně pro vnitrostátní provoz, kromě případů, kdy oblast použití těchto vozidel zahrnuje úsek delší než 150 km, jenž je v současnosti vybaven nebo má být vybaven systémem ETCS do pěti let po schválení uvedení do provozu daných vozidel."
A například z tohoto mi vyznívá, že by tam mělo být ETCS dříve než za pět let.
Čtvrtek, 08. března 2018 - 15:41:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2036
Registrován: 8-2010
ad Kade:
...by na tento koridor ani neměla mít přístup...
Bude mít, protože Němec tady konkrétně na 5 slidu říká, že u něho je ETCS doplňující systém ke stávajícímu systému třídy B, tj. PZB/LZB, takže ten Smartron si nejenom na tomto koridoru A (ale i B, E, F) bude jezdit bez omezení - minimálně do doby, než bude na síti DB to stávající PZB/LZB vyřazeno z provozu z důvodu jeho ekonomické/morální zastaralosti a samozřejmě zejména peněz..[proud].

...oblast použití těchto vozidel zahrnuje úsek delší než 150 km...
"Hořím" trochu zvědavostí, jak se těch ujetých více než 150 km bude v reálu měřit (?!) - jestli to má Evropská komise nějak více promyšlené než jen ve formě tohoto deklaratorního prohlášení...[happy]

..by tam mělo být ETCS dříve než za pět let..
Na tom 5 slidu je vidět, že ten koridor A má velkou prioritu - datum vybavení je tam rok 2023, ať už si o reálnosti tohoto termínu myslíme cokoliv...[vypravci]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Desiro
Čtvrtek, 08. března 2018 - 15:49:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3249
Registrován: 2-2004
mj. i instalace ETCS do 122 loko 185.1/186 DB Cargo
Což je vyvoláno potřebou jejich provozu
- Betuwelijn, kde je výhradně ETCS
- ve Švýcarsku s cílem minimalizovat počet zabzařů na mašině

u Smartronu nebo i jiné loko, v níž se dopravce rozhodne nemít ETCS, mi to dle stávající legislativy připadá, že by na tento koridor ani neměla mít přístup, což by mi přišlo dost omezující
Svého času jsem to řešil pro jedno vozidlo, co mělo zajíždět do přípojné stanice ETCS koridoru v Německu. Oni Ti němci oficiálně na to žádný papír nedají, ale při diskusích s NoBo Ti řeknou, že to tam požadovat nebudou a schválí Ti to I bez toho.

Musel bych to pohledat, ale tohle nevybavení Ti povolí na základě nějakého bodu NNTR .

EDIT PRA: Bude mít, protože Němec tady konkrétně na 5 slidu říká, že u něho je ETCS doplňující systém ke stávajícímu systému třídy B, tj. PZB/LZB, takže ten Smartron si nejenom na tomto koridoru A (ale i B, E, F) bude jezdit bez omezení - minimálně do doby, než bude na síti DB to stávající PZB/LZB vyřazeno
Jsem rád, že se shodneme.

(Příspěvek byl editován uživatelem Desiro.)
Čtvrtek, 08. března 2018 - 16:32:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8066
Registrován: 5-2007
PRA: "Hořím" trochu zvědavostí, jak se těch ujetých více než 150 km bude v reálu měřit

No jak, jednoduchp sa spraví sjetina z informačného systému a čau nazdar.
Čtvrtek, 08. března 2018 - 16:54:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1544
Registrován: 7-2002
No to bych právě taky předpokládal, že bez ohledu na to, jak to kde kdo bude mít vymyšlené konkrétně, bude vždy následovat nejdřív nějaké přechodné období umožňující provoz i takovým případům. Jen mi připadá, že znění toho Nařízení tomu nedává prostor.

Zda má dotyčný koridor 150 km se ještě změřit dá, ale spíš jsem si říkal, jak se chce kontrolovat, že na něj nepustíme zrovna tuto lokomotivu, protože tato v době schválení už měla mít ETCS.. Byť ano, přes záznam v nějakém "revozu"...

Tu prezentaci jsem četl, ale já to chápu jako stav k roku 2023, to mnou odkazované znění k podpoře pořízení mobilek uvádí totiž dokonce "Implementation schedule: Start date: January 2014, End date: December 2020".. Ale jinak ano, v tom stavu k roku 2023 je akorát tento koridor, Berlín - polská hranice a pak už jen pár příhraničních mini úseků.

V podobném kontextu jsem si říkal v kauze "Lotos Kolej odmítl převzít objednané lokomotivy Griffin" zde, do jaké míry to výrobce opravdu "vyřešil", když si lokomotivy nechá a bude je pronajímat. Tj. jestli beztak nebudou mít dost omezený akční radius, ale neprocházel jsem implementační plán ETCS v Polsku...
Čtvrtek, 08. března 2018 - 21:26:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8067
Registrován: 5-2007
Kade: Ja mám za to, že to prechodné obdobie tu "už bolo", len jaksika uplynulo bez nejakého väčšieho povšimnutia.
Desiro
Pátek, 09. března 2018 - 08:54:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3251
Registrován: 2-2004
Pravda. Ono těch přechodných období ETCS už bez větších dopadů proběhlo vice.
Pátek, 09. března 2018 - 09:27:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1545
Registrován: 7-2002
no já jsem měl ale na mysli mezistav, kdy se na určité konkrétní trati spustí ETCS a nějaký čas je na ní ještě umožněn provoz s předcházejícím zabzař. Tedy ne nějaké globální celoplošné mezidobí (to ani nevim, čeho by se mělo týkat a jaký by mělo mít smysl. Leda by bylo vypsané třeba na období dvaceti let)

Ale jinak si fakt nemužu pomoct, pokud by na rýnsko-alpském koridoru (resp. aspoň 150 km souvisle) bylo etcs do pěti let, tak znění toho Nařízení tam podle mě provoz nyní schvalovaného typu vozidla bez etcs neumožňuje. Leda by tam ještě někde dál byla nějaká výjimka...
Pátek, 09. března 2018 - 09:32:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2037
Registrován: 8-2010
ad Kade:
Jen mi připadá, že znění toho Nařízení tomu nedává prostor.

No, kromě vlastního Nařízení je potřeba sledovat tak nějak aktuální ETCS-časovou souslednost a ta je momentálně taková, že členské státy EU byly povinny loni zaslat Evropské komisi své vnitrostátní prováděcí plány ve kterých měly mj.:

a) uvést termíny vybavení jednotlivých tratí železniční sítě systémem ETCS (kdy bude umožněn provoz se systémem ETCS),
b) orientační termíny vyřazení systémů třídy B z provozu na jednotlivých tratích železniční sítě (kdy již provoz se stávajícími systémy nebude možný).

Pokud se v nejbližších patnácti letech [pozor][pozor] nepředpokládá vyřazení systémů třídy B z provozu, nejsou tyto orientační časové údaje nutné - viz bod 7.4.4 Nařízení.

Tady si můžete přečíst, co komisi poslala ČR jak členský stát EU prostřednictvím MD ČR, co zaslalo Německo si zatím nepřečtete, dokud se neprovede vzájemné porovnání všech vnitro-plánů a tyto nebudou zveřejněny, což se očekává v průběhu roku 2018, nicméně nějak čistě pocitově nepředpokládám vzhledem k rozsahu sítě, že by Německo do 15 let "vysemenilo" PZB/LZB ze své sítě...[nene][nene]

Nejvyšší prioritu z pohledu EK má aktuálně toto = Evropský prováděcí plán (EDP), ve kterém jsou stanoveny (konečně už..[crazy]) závazné (..[biggrin][rofl]..) termíny vybavení konkrétních evropských nákladních koridorů sítě TEN-T core - pro ČR jsou důležité tři koridory - Baltic-Adriatic, East-Med a Rhine-Danube.

Jinak v pravomoci každého členského státu je stanovit si délku přechodového období mezi systémy třídy A a třídy B - třeba SŽDC s.o. uvádí "striktních" 5 let a ani o minutu déle, ale je to v pravomoci každého členského státu stejně jako je v jeho pravomoci stanovit jak to bude s vozidly ve vnitru - přitom ale musí zohlednit vydané Nařízení, které platí přímo a je závazné pro všechny členské státy.

Takže v případě sporu Lotos versus Griffin jde dost možná o to, kam se kdo dívá, jestli do Polského vnitrostátního prováděcího plánu nebo do Nařízení komise EU....[rofl]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Pátek, 09. března 2018 - 10:19:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1546
Registrován: 7-2002
Díky, tak to je mi jasné, že jsou nějaké implementační plány, termíny a že systémy třídy B budou mít nějaký doběh. Ale ani v bodě 7.4.4. nevidím nic, co by znění 7.4.3. odst. (2) dávalo nějakou výjimku. Zní to sice jako opravdu dost omezující, ale chápu, že to je prostředek jak prostě jednou utnout možnost vybavování vozidel jinými zabezpečovači. Ale taky chápu, že Německo si to udělá tak, jak samo uzná za vhodné. A pořád se bavím jen o RFC1 a horizontu pěti let, nikoliv celém Německu. Samozřejmě pokud mají ve svém implementačním plánu, že ani do pěti let nebude ani 150 km na RFC1, tak tato diskuze padá, i když tedy jen v konkrétní rovině, nikoliv obecné.
Pátek, 09. března 2018 - 13:07:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 227
Registrován: 8-2010

TXL s Waltry, 193.830 jedna z nových u ELL.
Pátek, 09. března 2018 - 13:27:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 563
Registrován: 11-2003
ad 1293.001 ÖBB a tabulka přechodnosti: buďte rádi, že jste ho neviděli z druhé strany - od kolejí - kde bylo přeškrtnuté úplně všechno kromě Německa... :-)))
Zabij bobra, zachráníš strom...
www.martinhanzal.net
Pátek, 09. března 2018 - 14:57:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2038
Registrován: 8-2010
ad Kade:
Teď to nechte chvílu koňovi..gró je to, co má Alemán napsáno ve svém aktuálním vnitrostátním prováděcím plánu a to teď asi (zatím ještě) nevíme...[nene]..můžeme tak maximálně kouknout do poslední oficiální zveřejněné verze - platné někdy okolo roku 2007 - viz zde, a to už je krapet dnes zastaralé...[angry].
Pátek, 09. března 2018 - 21:41:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2539
Registrován: 9-2003
Pokud Němec není blbec (a to není), tak možná na nějakých Neubaustrecken vybuduje jen ETCS (jako je aktuální Lipsko - Erfurt), na nějakýchskoronovostavbách jako Horka - Hoyerswerda bude taky jen ETCS, ale jinak i pri velkých modernizacích půjde ve prospěch ETCS dolů jen LZB, PZB samozřejmě zůstává, nebudou přece rvát do stovek různých panťáků, 146-ek, 185-ek a Honeckerovek 143 ETCS, zejména když zrovna na VRT Leipzig - Halle - Erfurt se tak krásně předvedlo.
I když teda nejabsurdnější a navíc dobrovolné nasazení ETCS taky znám z Německa - známý wuppertalský Schwebebahn. Tam fakt akutně potřebovali interoperabilitu.
NOBLE BRICKS
Sobota, 10. března 2018 - 09:20:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7297
Registrován: 8-2012
na nějakýchskoronovostavbách jako Horka - Hoyerswerda bude taky jen ETCS
Nebude (strana 7): ETCS tam je v plánu až od 06/2022, zatímco pro provoz od 12/2018 bude klasické PZB resp. SHP. Tlakem na dopravce (způsobeném zřejmě nějakou záměrnou debilitou projektu) používat ETCS bude spíš to, že se místo změny trakce (3/25 kV) bude nacházet jinde než místo změny zabezpečovacích systémů, na což stávající lokomotivy většinou nedokáží reagovat jinak než zastavením (ať už cíleným, nebo nouzovým). Výjimkou budou zřejmě jen ty s možností volby systému "DB 3kV" [happy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Sobota, 10. března 2018 - 10:18:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15969
Registrován: 5-2002
TH: na což stávající lokomotivy většinou nedokáží reagovat jinak než zastavením
Jojo, tahle vazba VZ na trakci je ďáblův vynález. Docela by mě zajímalo, jestli je závazná i naopak - pro projektanty infra, aby nedocházelo k tomu, o čem píšeš.

Výjimkou budou zřejmě jen ty s možností volby systému "DB 3kV"
Z podobných důvodů existuje na 380 "země" VUZ, aby se dalo na okruhu normálně žít.