Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Předpisy » Archiv diskuse Předpisy do 29. 04. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Předpisy do 29. 04. 2019

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 09. dubna 2019 - 21:05:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3081
Registrován: 2-2010
M152_0045:
"Jak jsem se měl zachovat, když na trati je "zetko", ale o PJ nejsem zpraven? Normálně se držet traťové rychlosti nebo jednat podle návěsti "očekávej pomalou jízdu". A řídit se jí od "začátku po konec pomalé jízdy"?"
Nejsem předpisář, ale řídím se všemi návěstmi, které vidím, pokud nejsou zneplatněny. Takže se návěstmi pro PJ řídím od Z až po K a to i přes to, že o PJ nejsem zpravena V rozkazem. Závadu v nezpravení o PJ podle čl.3281g) nahlásím co nejdříve výpravčímu. A v domovském depu napíši po ukončení směny hlášení.
Středa, 10. dubna 2019 - 10:41:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 1-2018
Podroužek:
"
Nuže první případ: R z Brna do Bohumína zastavil asi ve 23.30 v Ostravě hl.n. Strojvedoucímu byl doručen V rozkaz tohoto znění. "Návěstidlo S101b se neobsluhuje, po rozkazu k odjezdu můžete odjet". A dále: "Vlak 849 z 1.SK do Bohumína Odjezd!" Strojvedoucí rozjíždí vlak. Návěstidlo míjí návěstidlo s návěstí Stůj a chyba!! To návěstidlo má označovací štítek Sc1. Nikoli S101b! A MU je na světě.
"


Dostal jsem v této stanici podobný rozkaz a bylo v něm uvedeno návěstidlo, které v Ostravě neexistuje. Ale ďábel je schován v tom, že stojíte u perónu a dostanete písemně rozkaz k odjezdu. Strojvedoucí maje poznání přes půl republiky s desítkami různých stanic vidí ve tmě asi 200m před sebou návěstidlo na stůj, vybaví si, že za ním je zhlaví a konstatuje, že to bude asi ten klacek z rozkazu. Ale chyba on je to cesťák. Tady je ta hajzlovina kde odjezdové návěstidlo je až za zhlavím a kryje jen výhybku na vlečku. Taky jsem to málem projel, ale pro jistotu jsem zastavil posvítil si baterkou na ten štítek - bez zastavení by ten štítek nešlo přečíst. Někteří solidní výpravčí řeknou do vysílačky, že budeš odjíždět na přivolávačku nebo barvu.
application/pdf
rozkaz.pdf (511.7 k)
M152_0045
Středa, 10. dubna 2019 - 13:48:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 824
Registrován: 12-2011
Láďa: Takže jednoznačná chyba na straně provozovatele dráhy. Ta D1 je občas psaná divně.

Haan: Já jsem naučenej od starších, "když si nejsi hned jist, zpomal". Nahlášení výpravčímu a hlášenka je jasný. Spíš mi jde o to, jak se chovat dle předpisu.
Středa, 10. dubna 2019 - 15:38:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3082
Registrován: 2-2010
Teloc:
"Strojvedoucí maje poznání přes půl republiky s desítkami různých stanic vidí ve tmě asi 200m před sebou návěstidlo na stůj, vybaví si, že za ním je zhlaví a konstatuje, že to bude asi ten klacek z rozkazu. Ale chyba on je to cesťák."
Já si nemohu pomoci, ale já v rozkaze vidím, že stojíte na koleji 101b a že návěstidlo, které máte před čelem vlaku, se jmenuje Sc101b-čili je to cesťák. A za cesťákem snad musí nutně následovat odjezdové návěstidlo. O dovolení jízdy za neobsluhovaný cesťák Sc101b s návěstí Stůj máte písemný rozkaz a současně rozkaz k odjezdu-tedy za Sc101b jen k dalšímu (ve Vašem případě k odjezdovému) návěstidlu a u něho se řídíte jeho návěstním znakem. Za Vaším cesťákem musí být ještě odjezdové návěstidlo (nepředpokládám, že cesťák Sc101b plní funkci odjezdového pro určité VC) a tedy byste ten odjezd neměl "málem projet", ale jet k němu PRP a řídit se jeho návěstí. V tom problém nevidím-tak jak ho chápu. Jen text, který je uveden v písemném rozkaze, je mi hodně divný a je taky hodně blbou pastičkou - výpravčí Vám dává svolení k jízdě kolem Stůj na Sc101b a současně Vám nařizuje jet k prvnímu oddílovému návěstidlu PRP. Cožpak může za cesťákem (který neplní pro Vaši VC funkci odjezdového) existovat oddílové návěstidlo? Tam snad může být jen další cestové nebo odjezdové návěstidlo. Nikoliv oddílové. Nemám plánek stanice, vycházím jen z toho, jak to píšete.
M152_0045:
"Já jsem naučenej od starších, "když si nejsi hned jist, zpomal". Nahlášení výpravčímu a hlášenka je jasný. Spíš mi jde o to, jak se chovat dle předpisu."
Ale já Vám rozumím. Binec (nejen) v neodstraňování (neosazování) návěstí pro PJ Vám všem mění a křiví priority-nedivím se. Jak se máte chovat podle předpisu? No přece bezpečnějším stavem-tj. vidím návěsti pro PJ, chovám se podle nich-dodržím pokyny návěstí pro PJ. Závadu musím vidět jen v tom, že jsem měla být, ale nejsem, o PJ zpravena. A vůbec nesmím předpokládat, že když výluka skončila, tak jen maníci zapomněli odstranit návěsti pro PJ. Co když tam ta PJ zůstala oprávněně i po skončení výluky a výpravčí Vás "jen" zapomněl o PJ zpravit? A vy do toho vletíte traťovou a vypadnete na tom. Co myslíte, kdo bude viník, když řeknete, že jste ta návěstidla pro PJ viděl a nerespektoval je? [sad]
balik
Středa, 10. dubna 2019 - 16:48:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2437
Registrován: 11-2002
Haan & Ostrava:
Špatně jste si vyložila místopis, chtělo by to mrknout na plánek [wink] . Já to pochopil takto:

Vlak stojí u perónu v OH na 1.SK a má odjíždět ve směru Bohumín. Nejblíž před sebou má cesťák Sc1 na stůj (obsluhuje se z reléovky). Následuje kolej 101b v Hrušově, zakončená odjezdovým návěstidlem S101b (z JOP, v poruše). V tom je ta zrada, že zpravujete o neobsluhování vzdálenějšího návěstidla a dovolujete kolem něj jízdu, aniž by se k němu v okamžiku zpravení dalo jet...

Tady jde zřejmě o situaci dle čl. SŽDC D1 čl. 1007. poslední věta: (… Pokud však neobsluhovaná návěstidla nenásledují bezprostředně za sebou, musí být vlak buď: a) zpraven u každého neobsluhovaného návěstidla zvlášť nebo b) musí být již před vydáním písemného rozkazu postavena vlaková cesta až k vjezdovému návěstidlu pro opačný směr jízdy. Stejně tak musí být již před vydáním písemného rozkazu postavena vlaková cesta až k vjezdovému návěstidlu pro opačný směr jízdy, pokud je strojvedoucí zpravován o neobsluhování návěstidla u některého předchozího obsluhovaného návěstidla.

Domnívám se, že před vydáním rozkazu každopádně musí být postavena a zajištěna vlaková cesta. Od Sc1 k porouchanému zřejmě nepůjde stavět na barvu. Pokud se kolem Sc1 pojede na přivolávačku, měla by svítit už před vydáním rozkazu (a pak je znění rozkazu v podstatě OK). Pokud nebudou na Sc1 rozsvěcovat přivolávačku, měla by navíc do rozkazu přibýt i instrukce o jeho neobsluhování (Ve stanici Ostrava hl.n. se cestové návěstidlo Sc1 a odjezdové návěstidlo S101b neobsluhují, vlak 849 z první koleje do Bohumína odjezd.
Středa, 10. dubna 2019 - 16:50:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 289
Registrován: 1-2007
Haan: Boha jeho Vy se tu trošku stavíte do pozice znalkyně předpisů, ale vždyť Vy tu D1 vůbec neznáte!!!! Podívejte se na článek 160. Takový základ a Vy o tom polemizujete, že (nepředpokládám, že cesťák Sc101b plní funkci odjezdového pro určité VC).[proud][proud][proud][proud]
Tímto netvrdím, že to tak v Ostravě je. Viz. balik

(Příspěvek byl editován uživatelem rybář.)

(Příspěvek byl editován uživatelem rybář.)
balik
Středa, 10. dubna 2019 - 17:01:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2438
Registrován: 11-2002
K "rozkazové problematice" se hodí uvést, že od 1.4.2019 je v účinnosti Služební rukověť SŽDC SR101/1(D) - (prozatímní) metodická pomůcka pro zaměstnance řízení provozu. Stanovuje vzory písemných rozkazů, metodické postupy pro řešení některých dopravních situací a texty dalších závazných znění pro zahajování a ukončování výluk. Tedy jakási aktualizovaná obdoba toho, co starší znali ještě jako předpis ČD D2/2.
Podle mě pro [vypravci] výborná pomůcka!
No a je předpoklad, že na jejím základě by fírové mohli být ušetřeni i některých shora popsaných podivností...
Středa, 10. dubna 2019 - 17:28:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3083
Registrován: 2-2010
balik: děkuji. Bez plánku stanice to dohromady nedám. Stojí-li vlak na koleji 101b (z ní dostal rozkaz k odjezdu, protože proč by ho dostával, kdyby nestál?), tak předpokládám, že stojí čelem vlaku před návěstidlem Sc101b, které se neobsluhovalo. Tak jsem asi špatně pochopila Teloca.

Rybář: a Vy víte, podle toho, jak to píše Teloc, že Sc101b neplní v jeho případě současně funkci odjezdového návěstidla? Já to nevím-jak píšu nemám plánek stanice. Proto jsem psala, že to v jeho případě nepředpokládám, aby dávalo smysl mé "divení se" textu ...k prvnímu oddílovému návěstidlu (za cesťákem?) PRP.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
balik
Středa, 10. dubna 2019 - 17:36:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2439
Registrován: 11-2002
(Ohledně SR101/1 - věřím, že snad i autoři ještě počítají s dochytáním drobných nedokonalostí. Namátkou A 23.3 - nevynávěštěnou PJ podle SR může sepsat i zpravovací stanice, což se bije s výše zmiňovaným Tržilovým pokynem zpravovat nejdál u souseda. Nebo u probíraných situací s neobsluhovanými návěstidly A 2.26, 2.27 se jeví poněkud jako anachronismus dávat oba příklady s vložákem, namísto cesťáku... Ale nechci to nijak shazovat, za mě [ok] ).
Němec_z_ova
Středa, 10. dubna 2019 - 18:12:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3923
Registrován: 4-2009
Haan: Jde o mou domovskou stanici a tak se do debaty též vložím. Je to tak, jak píše kolega balik. Viz mapa.
Správně se to odjezdové návěstidlo jmenuje S 101b - proto ta poznámka kolegy Teloca o neexistujícím návěstidle.
Středa, 10. dubna 2019 - 19:11:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3084
Registrován: 2-2010
NzO: děkuji. Jenže na písemném rozkaze má uvedeno, že Sc101b se neobsluhuje-tedy cestové se neobsluhuje. On tam cesťák Sc101b vůbec v jeho VC není? A pokud není, proč mu tam píšou, že cesťák Sc101b se neobsluhuje?
Středa, 10. dubna 2019 - 19:39:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3452
Registrován: 5-2002
Pro Haan: http://gvd.cz/cz/data/planky/3xx/305/343640.xls
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Němec_z_ova
Středa, 10. dubna 2019 - 19:53:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3924
Registrován: 4-2009
Haan: Ne, návěstidlo Sc 101b se v Ostravě vůbec nevyskytuje a v rozkaze je to označení uvedeno omylem. Jiná návěstidla (platná pro vlak, vlak/posun) před sebou při odjezdu z koleje 1. neměl.
Středa, 10. dubna 2019 - 20:28:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3981
Registrován: 11-2008
Haan:
"NzO: děkuji. Jenže na písemném rozkaze má uvedeno, že Sc101b se neobsluhuje-tedy cestové se neobsluhuje. On tam cesťák Sc101b vůbec v jeho VC není? A pokud není, proč mu tam píšou, že cesťák Sc101b se neobsluhuje?"
No tak se někdo spletl. To se stává. Už to dál prosím nerozebírejte. Nebo se to tady zase zvrhne v hromadu nedorozumění. [andel]
Středa, 10. dubna 2019 - 20:39:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3085
Registrován: 2-2010
Johny11+NzO: děkuji oběma. Už chápu pastičku v příspěvku Teloca. To snad někdo chce po fírovi, aby v okamžiku, kdy přebírá a čte V rozkaz, aby se šel před jeho podepsáním přesvědčit, že ten klacek před čelem vlaku se jmenuje tak, jak je v rozkaze uvedeno? Neboť, když to neudělá a to návěstidlo před čelem vlaku v poloze Stůj projede (na které nemá písemné svolení), tak se mu to hodí na hrb, protože přece má znalost trati a ZDD stanice (pokud má?). A to i přesto, že ani výpravčí ve vlastní stanici nemá páru o tom, že návěstidlo Sc101b v jeho stanici vůbec není a přesto ho fírovi do rozkazu uvede? No hlavně, že je tam důležitě napsáno, kam až má jet PRP, když to za odjezdem proti Stůj na trať s AB vyplývá jasně z předpisu a každý fíra to musí vědět a dobře ví.
Neuvěřitelný, jak musí ještě i fíra kontrolovat správnost výkonu práce výpravčího...

Vxy: Neříkám, že se výpravčí nemůže splést, jenže ten Telocem uvedený V rozkaz, je někým předtištěný, takže asi podle nějakého vzoru, který někdo "znalý" stanice v klidu od stolu vytvořil pro více případů a nikdo, krom pár fírů, si té chyby nevšimnul, protože si autor to své dílo ani po sobě nepřečetl. Nakonec celá SŽDC žije vědomím, že poslední, kdo chybu musí objevit, je právě fíra, který je až ten poslední v řadě. Takže, proč by si ti v řadě před ním dělali nějaké starosti o kvalitě své práce. To je ovoce toho minimálně "dvojího jištění" na dráze.
Středa, 10. dubna 2019 - 20:40:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3453
Registrován: 5-2002
NzO: Mícháte dvě věci dohromady

První situace: "Strojvedoucímu byl doručen V rozkaz tohoto znění. "Návěstidlo S101b se neobsluhuje, po rozkazu k odjezdu můžete odjet". A dále: "Vlak 849 z 1.SK do Bohumína Odjezd!" Strojvedoucí rozjíždí vlak. Návěstidlo míjí návěstidlo s návěstí Stůj a chyba!! To návěstidlo má označovací štítek Sc1. Nikoli S101b! A MU je na světě. "

Zde došlo k pochybení v tom, že strojvedoucí dostal rozkaz k odjezdu z 1. SK s tím, že S101b se neobsluhuje. Jenže "někdo" opominul Sc1 a přitom větou "Vlak 849 z 1.SK do Bohumína Odjezd!" vlak vypravil,

Druhý případ je v tom PDF od Teloc, ze kterého není jasné, odkud vlak odjížděl, ale uvádí se v něm, že "Návěstidlo Sc101b se neobsluhuje..." přičemž takové návěstidlo v Ostravě hlavním neexistuje.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Středa, 10. dubna 2019 - 21:49:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3086
Registrován: 2-2010
Johny11:
"Zde došlo k pochybení v tom, že strojvedoucí dostal rozkaz k odjezdu z 1. SK s tím, že S101b se neobsluhuje. Jenže "někdo" opominul Sc1 a přitom větou "Vlak 849 z 1.SK do Bohumína Odjezd!" vlak vypravil,"
Jestliže na Sc1 nesvítila barva, nebo přivolávací návěst, ale byla tam návěst Stůj, tak snad výpravčí přece nesmí vlak (proti obsluhovanému a platnému návěstidlu Sc1 před čelem vlaku s návěstí Stůj) vůbec vypravit. A když si fíra uvědomí, že na to Sc1 nemá rozkaz proti Stůj a projede ho a následně zastaví, tak si myslím, že na tom vinu nemá. Ale to je to-když si to uvědomí..., protože přece fíra věří, že ho výpravčí vypraví z koleje, u níž musí být aspoň pootevřené dveře u prvního hl. návěstidla (návěst dovolující jízdu vlaku), že?
A tak si při té příležitosti vzpomínám na dávno řečenou radu k nezaplacení, kterou sem kdysi napsal Oldcerry: dokud po výpravě na návěstidlo nevidí, jede k němu jako ke Stůj-tedy tak, aby u něj mohl zastavit - ne proto, že na něm bude Stůj, ale proto, že na něm může být přivolávací návěst a hned za návěstidlem mohou na koleji stát vozy, do kterých nesmí prásknout. Jde přece především o kejhák fíry.
Středa, 10. dubna 2019 - 22:12:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8721
Registrován: 5-2002
Jak paní Haan vidíte, dnes už neplatí pravidla naprosto žádná.

Viník je vždy jasný, on přece musí znát. Ti ostatní nemusí znát nic!!! (Výpravčí XY, kterého si velice vážím promine).

Něco je hodně špatně, viz: http://www.dicr.cz/uploads/Zpravy/MU/DI_Trest_120525.pdf
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 01:22:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5997
Registrován: 7-2007
Haan: Ty jo, on někdo moje věty taky bere vážně a pamatuje si je.[wink] Jen bych si vás dovolil trochu poupravit. ne proto, že na něm bude Stůj, I proto! abych si ušetřil vyšetřování MÚ...což je neskutečná pakárna a máte chuť ty všechny "moudré a chytré" vyšetřovatele nakopat do...Každopádně kolegovi (já furt beru plácajdy, signalisty atd.. za kolegy), tak proč někomu nepomoci, že...je to oboustrané, taky nejsem svatej...
No a to co je tady uvedeno mi docela vyráží dech...takže teď už budu jezdit proti stůj "na rozkaz" krokem a až se přesvědčím, že štítek odpovídá rozkazu...no ty woe...Když tam bude stahovačka...tak holt se počká, až se přesvědčím ze staničního řádu přílohy 1 (kuwa nerad, ale tedy díky za tablet), že je to v pořádku...Tedy tohle už je fakt za hranou, pisatel/autor, v tomto uvedeném případě, rozkazu je zbaven svéprávnosti? Nebo už všichni absolutně na vše kašlou...Haló, joudové, já potřebuji ještě 7 let přežít...
Johny11: Děkuji, vaše věta o kůrovci...[rofl][ok] Fakt dobré!!!
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 08:47:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6037
Registrován: 11-2009
Honzo, Ty to ještě znáš - vydržať !! [wink]

Pomalu už dva roky to tady pročítám z "tepla domova" a jsem rád že po 39 letech na mašině to mám "za sebou".
Dráha byla od malička pro mě vším, ale co se na ní začalo dít poslední léta a teď ...... Vám všem provozním zaměstnancům to teda vůbec nezávidím.
Pár měsíců před důchodem jsem měl vjezd na obsazenou kolej, 20 metrů mě dělilo od "rány". Být to v noci, radši nedomýšlet .....
Přeji vám pevné nervy, trochu toho štěstíčka a mě už jenom stačí si ty mašinky vyfotit, nebo nakreslit. [proud]


Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 10:27:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3454
Registrován: 5-2002
Oldcerry: Rádo se stalo :-). Vaše jihočeská hejtmanka to minulý týden formulovala ještě pregnantněji: "Kůrovec ke svému šíření potřebuje teplo, sucho a "ekologické" aktivisty." [sad]

U_p: To je "jen" obraz obecného stavu společnosti, kterému někteří "užiteční idioti" i tady na k-repu tleskají... Hodně zdraví a pohody v tom důchodu. Za první republiky byste se honosil titulem "strojvedoucí - oficál Československých státních drah v.v." [wink]
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 11:39:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5999
Registrován: 7-2007
Johny11:[ok][rofl] dobře ona...
Za první republiky byste se honosil titulem "strojvedoucí - oficál Československých státních drah v.v. A poslední výplata by byla výše důchodu a z něj si platil i služku. Majitelé činžovních domů by se předháněli, ke komu jít na byt...
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 14:28:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2595
Registrován: 5-2008
to všecko odnés čas
Don Parmezano
Pružinskij
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 14:48:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3558
Registrován: 4-2015
dnes už neplatí pravidla naprosto žádná.
Bohužel musím souhlasit.
Máme stav, kdy jeden závazný a platný předpis říká něco jiného než jiný závazný a platný "Pokyn" a základní dokument, tedy D1 je v takovém stavu, že je v podstatě v laika nepojmutelný a řada věcí rozporovatelných i jen prostou výrokovou logikou.
Co v tomhle chlívku asi nastane, že? Většina lidí podobné pokyny vyignoruje a pojede dál podle zažitých pravidel a dopravního uvažování. Menšina (odhaduji tak 20 - 30 %) začne koumat, že bude neoznačený PJ zpravovat v poslední stanici (čímž do zavedeného systému vnese ještě větší chaos). A pak se najde pár koumáků, kteří začnou takzvaně přemýšlet. Nedejbože, když budou mít nějakou kompetenci, jako např. vydat nějaké stanovisko (samozřejmě interní, aby se o tom jiné právní subjekty dozvěděly pokud možno neoficiální cestou), změnu nebo doporučení.
Jako sory pánové, kdo má IQ alespoň 130, tak se tímhle vůbec zabývat nebude. To je prostá ztráta času, řádově efektivnější je normálně uvažovat a dát na odhad, zkušenost, lidskej faktor, úsudek.

Podle mě pro [vypravci] výborná pomůcka!
Ehhhh. Pane, to je další stoh papírů, který říká něco, co by lidi měli buď vědět nebo dovodit z toho, že prošli nějakým sítem. Reálně to nijak neupravuje ani nemění podmínky, které platily do konce března. Takže výborně, další stoh papírů, aby si v tom někdo nevytížený mohl hledat nějaký větičky, super.
Mimochodem do ČD D2/2 jsem neměl nikdy potřebu nahlédnout. Na tuhle byrokraciii jednou celá společnost dojede.
West code was broken.

Pátek, 12. dubna 2019 - 09:39:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1652
Registrován: 10-2009
Kolego Pružinskij, smutné, leč pravdivé. Hlavně neobtěžovat nadřízené. Jako v OCP východ, kde byla vydána vyhláška, že kdo použije v textu slova v rozk. způsobu, jako např. "zařiďte, proveďte apod", dopouští se porušení pracovní kázně. To je jako by to psal pán velkomožný v 19. století.
Jinak řečeno, když máš smůlu a padne to na tebe, přiznej se a pykej.
No a na obzoru je 4. změna D1. Prý zásadní. Tož jsem zvědav. P.
Pátek, 12. dubna 2019 - 09:41:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8873
Registrován: 4-2003
Jako sory pánové, kdo má IQ alespoň 130, tak se tímhle vůbec zabývat nebude.

Ten se bude zabejvat něčím takovýmhle a do provozní profese kdekoliv -nejen na dráze - ani nepáchne ( pokud tedy nepůjde o šotouše non plus ultra, podívína).

ane, to je další stoh papírů, který říká něco, co by lidi měli buď vědět nebo dovodit z toho

No já nevim, ale třeba dost lidí se naučí pravidla silničího provozu podle vzorových testů - úplně klasicky křižovatky a pro 95 % lidí by byla neskutečná pakárna se připravovat jen podle platného znění silničního zákona.

----------------
Esli spíš není "ploblém" ve firemní kultuře SŽDC, viz ty zmínky že někdo někam vleze a začne někoho přezkušovat.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pružinskij
Pátek, 12. dubna 2019 - 12:21:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3563
Registrován: 4-2015
Ten se bude zabejvat něčím takovýmhle a do provozní profese kdekoliv -nejen na dráze - ani nepáchne ( pokud tedy nepůjde o šotouše non plus ultra, podívína).
Tím se zabývám o nočních, rychleji to pak uteče.

Esli spíš není "ploblém" ve firemní kultuře SŽDC, viz ty zmínky že někdo někam vleze a začne někoho přezkušovat.
Trefa do černého. (ostatní si to přečtou dvakrát a zamyslí se)
West code was broken.

Pátek, 12. dubna 2019 - 13:17:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18981
Registrován: 5-2002
OC o J11: vaše věta o kůrovci
A ta prosím pěkně zní jak...? Nějak jsem ji nepostřehl...
(ale pod tu hejtmančinu bych se klidně podepsal)
VIA
Pátek, 12. dubna 2019 - 14:07:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 69
Registrován: 8-2017
Podrouzek: Velkopansky manyry, to byla vzdycky uzasna vec. Asi se budu muset do normalii podivat, abych zase nevisel na nastence[sad]
Pátek, 12. dubna 2019 - 14:17:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6002
Registrován: 7-2007
Hajnej: Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Má ji v podpisové příloze, či jak to nazvat..
Sobota, 13. dubna 2019 - 20:14:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18995
Registrován: 5-2002
A jo - to je tam už tak dlouho, že jsem to už zasklil. Já myslel, že jde o něco nového...
Neděle, 14. dubna 2019 - 11:06:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 4-2019
Dobrý den, chtěl bych poprosit o vysvětlení, jak se chovat ve stanici, kde je v sešitovém jízdním řádu značka N nezávislá návěstidla a k tomu symbol výpravka.
1) dle předpisu pokud jsem na vjezdu zastaven u nezávislého návěstidla, musím s vlakem zastavit. Co znamená to zastaven? Když třeba bude na predvesti výstraha a pak na vjezdu už volno, považuje se to za zastavení? Nebo musí prostě být na vjedu stůj já u toho návěstidla musím zastavit a následně pak volno? Není mi jasné, co přesně znamená být zastaven. 2) Pokud tedy ve stanici s nezávislými návěstidly nebudu na vjezdu zastaven, budu tam mít volno, tak mohu celou stanici projet a nezastavit. A co když tam k té značek N je výpravka? Také mohu jen projet bez zastavení a výpravčí nemusí dávat průjezd pokud jsem vlak s cestujícími projíždějící tu stanici? A poslední otázka: pokud tedy jsem na vjezdu nějak zastaven, musím v té stanici s vlakem zastavit, tak mohu zastavit u konce vlakového cesty, což je u odjezdového návěstidla a nebo u dopravní kanceláře? Předem děkuji moc za odpověď. Ivan Horňak
Neděle, 14. dubna 2019 - 13:00:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6006
Registrován: 7-2007
Ivan_Horňak: Študuješ či co, nebo začínáš?
Tak popořadě.
značka N nezávislá návěstidla a k tomu symbol výpravka.
N = znamená, že hlavní návěstidlo nepředvěstí návěst dalšího hlavního návěstidla (příklad na vjezdu volno, na odjezdu stůj).
Symbol výpravka = to má jen osobka, to přesně nevím, ale myslím, že tam musí být udělen souhlas k pohybu (výprava) ne jen návěstidlem, ale i pokynem výpravčího. Tzn to platí i ve stanicích nejen s N!
Co znamená to zastaven? v = 0km/h
Když třeba bude na predvesti výstraha a pak na vjezdu už volno, považuje se to za zastavení? NE
Nebo musí prostě být na vjezdu stůj já u toho návěstidla musím zastavit a následně pak volno? ANO
Pokud tedy ve stanici s nezávislými návěstidly nebudu na vjezdu zastaven, budu tam mít volno, tak mohu celou stanici projet a nezastavit. Pouze v případě jsi -li vlak dle TJŘ pravidelně projíždějící.
A co když tam k té značek N je výpravka? To musí někdo z osobky. Ale obecně, pokud si vlak zastavující (dle TJŘ), nebo projíždějící (dle TJŘ) a byl jsi zastaven u vjezdového návěstidla, musíš předpokládat zastavení ve stanici a na projetí stanicí musíš dostat návěst odjezd nejen návěstidlem, ale i od výpravky!
pokud tedy jsem na vjezdu nějak zastaven, musím v té stanici s vlakem zastavit, tak mohu zastavit u konce vlakového cesty, což je u odjezdového návěstidla a nebo u dopravní kanceláře?
Musíš zastavit tak, abys neprojel návěstidlo s návěstí stůj (nebo konec vlakové cesty). Pokud výpravka chce, abys zastavil u DK měl by ti to nějak dát na vědomí. Obecně to nejde specifikovat. Občas se stalo, že tě zastavili u vjezdu a pak si stoupl s praporkem ke koleji a divil se, že si u něj nezastavil. On to není trakař...
Snad jsem to nedokopal a napsal srozumitelně.
Neděle, 14. dubna 2019 - 16:32:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 4-2019
Děkuji moc za odpověď, ano studuji 1 ročník na dopravce. A ještě tedy k tomu dotazu, pokud budu v této stanici vlak projíždějící, tak když nebudu zastaven u vjezdu, projedu. Pokud budu vlak zastavující z dopravních důvodů bude tam to znaménko plus, tak mě u vjezdu zastavovat nebude a vjezd bude na volno? A jak by se postupovalo v případě, když budu vlak zastavující z dopravních důvodů ve stanici N s výpravkou, budu tam mít pobyt třeba 10 minut, ale já bych přijel zpožděný, tak stejně musím zastavit nebo nikoliv? Děkuji moc.
Neděle, 14. dubna 2019 - 16:48:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1350
Registrován: 5-2002
Pokud jsi vlak pravidelně projíždějící (tzn. ve sl. 5 TJŘ nemáš žádný údaj):
- na vjezdu jsi byl zastaven: očekáváš odjezdové návěstidlo v poloze Stůj!
- na vjezdu jsi nebyl zastaven: očekáváš odjezdové návěstidlo v poloze Volno!

Pokud jsi vlak pravidelně zastavující (tzn. ve sl. 5 TJŘ je nějaký časový údaj), tak očekáváš zastavení vždy a nad ničím nemudruješ!

Značka výpravky ve sl. 2 se týká jenom vlaků s přepravou cestujících a řeší jen a pouze postup při odjezdu: nemůžeš odjet jen tak na návěst odjezdového návěstidla, i když se jedná o situaci, ve které by to vlaku bez přepravy cestujících bylo dovoleno; musíš pěkně počkat na výpravčího.

Pokud budu vlak zastavující z dopravních důvodů bude tam to znaménko plus, tak mě u vjezdu zastavovat nebude a vjezd bude na volno?
Ano, a na odjezdu bude (tedy může být) Stůj!

když budu vlak zastavující z dopravních důvodů ve stanici N s výpravkou, budu tam mít pobyt třeba 10 minut, ale já bych přijel zpožděný, tak stejně musím zastavit nebo nikoliv?
Musíš se chovat jako vlak pravidelně zastavující!
Neděle, 14. dubna 2019 - 18:24:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2600
Registrován: 5-2008
Ivan_Horňak: nezáleží jestli jedeš zpoždené nebo s náskokem , když Ti výpravčí ukáže toto[vypravci]
zapísškáš toto -.. a jedeš dál
Don Parmezano
Neděle, 14. dubna 2019 - 18:41:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 4-2019
Děkuji moc za odpovědi, konečně jsem to pochopil. :-) Ivan
Neděle, 14. dubna 2019 - 22:01:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 10-2008
Haan, zOboru: Děkuji Vám i ostatním za odpovědi (byl jsem týden pryč).
Neděle, 14. dubna 2019 - 22:14:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 4-2019
Možná ještě jedna věc: když tedy s tím vlakem v té stanici s nezávislými návěstidly budu zastaven a zastavím... (nebudu například stát v prostoru pro výstup a nástup cestujích, nebo nebudu vlak s přepravou cestujích) tak mohu odjet na návěst postavení odjezdového návěstidla i v té stanici s nezávislými návěstidly se symbolem výpravky v TJŘ a nemusím čekat na výpravčího? Děkuji. :-)
Neděle, 14. dubna 2019 - 22:30:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3463
Registrován: 5-2002
Značka výpravky ve sl. 2 se týká jenom vlaků s přepravou cestujících a řeší jen a pouze postup při odjezdu: nemůžeš odjet jen tak na návěst odjezdového návěstidla, i když se jedná o situaci, ve které by to vlaku bez přepravy cestujících bylo dovoleno; musíš pěkně počkat na výpravčího.

Jak u blbých na dvorečku. Umíte číst s porozuměním???

Buď jste vlak s přepravou cestujících a pak je jedno, kde stojíte, dokud nepřijde výpravčí, tak nejedete. Anebo nejste a pak se vás výpravka netýká.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pondělí, 15. dubna 2019 - 10:19:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3097
Registrován: 2-2010
Ivan_Horňak:
"Možná ještě jedna věc: když tedy s tím vlakem v té stanici s nezávislými návěstidly budu zastaven a zastavím... (nebudu například stát v prostoru pro výstup a nástup cestujích, nebo nebudu vlak s přepravou cestujích) tak mohu odjet na návěst postavení odjezdového návěstidla i v té stanici s nezávislými návěstidly se symbolem výpravky v TJŘ a nemusím čekat na výpravčího? Děkuji. :-)"
Přišel k nám študý chudent v rozpláštěném trháku. Vítám Vás, pane študáku. Uchlebte si našeho kroja předpisového...[wink]

Dovolím si doplnit můj názor. Ono je to ještě kapánek složitější a vždy záleží na konkrétní situaci.
- jste-li vlak s přepravou cestujících a máte v TJŘ pobyt z dopravních důvodů (+), a ve sl.2 symbol výpravky, zastavil jste v prostoru pro výstup a nástup cestujících, musíte být vždy vypraven jiným způsobem, než návěstí hlavního návěstidla (čl.2982). Pokud jste podle čl.3033 zastavil mimo prostor pro výstup a nástup cestujících (ani poslední dveře nestojí u peronu), rozkaz k odjezdu dostanete návěstí hlavního návěstidla, pokud je splněna podmínka čl.2977a).
- jste-li vlakem pravidelně projíždějícím (v TJŘ nemáte pobyt) a ve stanici jste byl mimořádně zastaven a zastavil jste tak, že stojíte všemi vozy mimo prostor pro výstup a nástup cestujících, (což můžete-čl.3037), pak se symbolem výpravky neřídíte. Rozkaz k odjezdu dostanete návěstí hlavního návěstidla, pokud je splněna podmínka čl.2977a).
Z čehož mně vyplývá, že nezáleží na tom, zda jsem vlakem projíždějícím, či zastavujícím z dopravních důvodů, ale kde stojím a podle toho se ne/řídím symbolem výpravky.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Pondělí, 15. dubna 2019 - 11:53:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19005
Registrován: 5-2002
Haan: Vítám Vás, pane študáku
Snad "Študám vás, pane vítáku", ne...? [nene]
Pondělí, 15. dubna 2019 - 12:22:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3099
Registrován: 2-2010
Hajnej:
"
Snad "Študám vás, pane vítáku", ne...? [nene]"
Samozřejmě. Ach ta moje paměť ...
Pondělí, 15. dubna 2019 - 13:12:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6009
Registrován: 7-2007
Johny11: Proč tak příkře? Je to mladý kluk v 1 ročníku a ptá se. To je dobře, radějí víc, jak méně. Na nás je mu to osvětlit, aby to pochopil. A klidně dvakrát, no a? Paní Haan to doplnila dobře a odborně, tak snad je mu to jasné. Když ne, tak se zeptá znovu, no a?

H+H: Študám vás, pane vítáku Co to citujete?

Ivan_Horňak: Paní Haan to odpředpisovala, ok? Já to zkusím lidsky.
(nebudu například stát v prostoru pro výstup a nástup cestujích, Pak se tě ten symbol výpravky netýká. (Pozn. je pouze v TJŘ osobní dopravy) nebo nebudu vlak s přepravou cestujích) tak mohu odjet na návěst postavení odjezdového návěstidla Pouze je-li v takovéto stanici povolena výprava vlaku jenom návěstidlem (tj návěstidlo platné jen pro jednu kolej, nebo skupinové s indikátorem s číslem koleje pro kterou platí) i v té stanici s nezávislými návěstidly se symbolem výpravky v TJŘ a nemusím čekat na výpravčího? Viz Haan - pochopeno?
Pondělí, 15. dubna 2019 - 15:49:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19008
Registrován: 5-2002
OC: Co to citujete?
Nějakou dávnou slovesnost, připisovává se to J.V. Sládkovi...
Pondělí, 15. dubna 2019 - 16:13:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1656
Registrován: 10-2009
Pro Ivana Horňáka, příspěvek č. 4.
Aby Tě nezmátla Jonnyho11 odpověď (přísp. 3463), napsal Ti to blbě. Když zastavíš mimo prostor pro výstup a nástup cestujících, tak můžeš být vypraven návěstí hlavního návěstidla platnému pro tu jednu jedinou kolej, na které stojí čelo vlaku. Ta výpravka přijde ke slovu jen z prostoru pro výstup......
Ostatně paní Haan Ti ocitovala znění předpisové. Každopádně jsem rád, že se o to zajímáš. Soudě podle jména asi Veselí n.Mor. Nebo se pletu? Tam ty případy stanic typu N ještě jsou. Zdraví P.
Pondělí, 15. dubna 2019 - 16:40:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 4-2019
Dobrý den, už jsem to konečně pochopil. Děkuji Vám všem za odpovědi a přeji pěkný den. A ano, jsem z oblasti Veselí nad Moravou. Ještě jednou dekuji. Horňak
Úterý, 16. dubna 2019 - 19:17:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 4-2019
Zdravím
Ještě k tomuto: pak jsou ještě stanice označené NS nezávislá skupinová. Jak se budu v této stanici chovat když budu vlak projíždějící a na vjezdu nebudu zastaven? Mohu stanici projet bez zastavení?
A u stanic P se závislými návěstidly bez rychlostní návěstní soustavy kde je zastavení z dopravních důvodu důvodů, tak pokud bude na vjezdu volno, tak mohu projet stanici a zastavení z dopravních důvodů nedodržet? (případně když bude ve stanici P odjezdové návěstidlo skupinové). Děkuji, ve škole na to má bohužel každý názor úplně jiný tak se raději ptám tady, abych to celé pochopil.
Úterý, 16. dubna 2019 - 21:02:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3100
Registrován: 2-2010
Koukám, že jste se pustil do čl.2977 a 3072-3074. Držím Vám palce, ať se daří [happy]. Mně trvalo dost dlouho, než jsem rozlišila, kdy jsem vypravována návěstí hl. návěstidla, abych mohla projet, či naopak-kdy mně musí výpravčí dát svolení k průjezdu, abych nemusela zastavit.
Trochu mého názoru (odborníci jistě opraví, upřesní, nebo to řeknou svými slovy, nebo stručněji):
Ivan_Horňak:
"Ještě k tomuto: pak jsou ještě stanice označené NS nezávislá skupinová. Jak se budu v této stanici chovat když budu vlak projíždějící a na vjezdu nebudu zastaven? Mohu stanici projet bez zastavení?"
Jste vlakem projíždějícím podle TJŘ, řídíte se čl.2977ba)-stanicí projedete, protože rozkaz k odjezdu (svolení k průjezdu) dostáváte návěstí skupinového odjezdového návěstidla a to i pokud nemá toto skupinové odjezdové návěstidlo indikátor.
Neznám v TJŘ označení NS, ale jen P,N,B.
Ivan_Horňak:
"A u stanic P se závislými návěstidly bez rychlostní návěstní soustavy kde je zastavení z dopravních důvodu důvodů, tak pokud bude na vjezdu volno, tak mohu projet stanici a zastavení z dopravních důvodů nedodržet? (případně když bude ve stanici P odjezdové návěstidlo skupinové)."
- ano, stanicí mimořádně projedete a řídíte se čl.3072-2.odst.
Neděle, 28. dubna 2019 - 08:58:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1657
Registrován: 10-2009
Přátelé, zvlášť předpisáři!
Nedávno zde proběhla celkem obsáhlá diskuze o zneplatňování už i tak neplatných návěstidel.
Nabízím story starou pár dnů. Os z Kolína je vybaven V rozkazem: Z Pardubic do Kostěnic jedete v mezistaničním oddílu, Oddílová náv AB pro vaši jízdu neplatí, u návěstidla s návěstí Oddílové návěstidlo jednejte jako na návěst Výstraha. Prostě ten obvyklý text, který jsem snad moc nezmrvil.
A tak se jelo. Na neplatných návěstidlech zelená, pak žlutá a červená.... no nic, stejně neplatí. Ale ouha, ten vlak před Os na stejné koleji jedoucí stejným směrem, či už spíš stojící před vjezdem do Kostěnic, ten taky neplatí?
Tož zkuste názorovat, kde vznikla chyba a k čemu došlo. Vjel vlak do obsazeného oddílu? Něco je špatně, že? A kdo to posral?
Jiná událost, taktéž z tohoto mezistaničního úseku. Os z Pardubic do Třebový dostal v Pardubicích rozkaz, že pojede po 2.TK, tedy "proti srsti". Cestující však nejsou na zastávkách informováni o jízdě po 2.TK. Asi nefunkční peronní rozhlas, nevím. Je však úsměvné, když na rozkazu je napsáno pro vlakový personál, aby informoval cestující na zastávkách o jízdě po jiné koleji. Na zastávkách propukl zmatek. Zvlášť v Černé za Bory, kde přístupová cesta vede přes most a je asi 200 metrů dlouhá. Lidé skáčou do pojížděné 1. koleje, včetně invalidy o berlích, jemuž spoluobčané pomáhají. Ale na peron se nevyškrábe, proto strojvedoucí odjišťuje dveře do koleje a cestující se derou ze štěrku nahoru do regíny.
Taky tady se ptám: Existuje nějaký předpisový postup pro takovou situaci? A jaký? Podělal tady někdo něco? Nebo bylo vše v rychtyku? Přeju všem Káčkařům hezkou jarní neděli. P.
Pružinskij
Neděle, 28. dubna 2019 - 09:12:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3624
Registrován: 4-2015
Přátelé, zvlášť předpisáři!
Všichni předpisáři si už dávno hodili mašli...[smrt][ko]

Vjel vlak do obsazeného oddílu? Něco je špatně, že? A kdo to posral?
Podle toho, co píšete, to vypadá skutečně na MU - vjezd do obsazeného oddílu a to s ohrožením, protože jste počítal s tím, že jedete mezistaničně.

Asi nefunkční peronní rozhlas, nevím.
Asi, jinak je rozhlas dostačující. Zajímavé je to tam, kde jsou lávky nefunkční (Hlavno) nebo nejsou přístupy vůbec (Chudeřice). Tam to radši nechci vidět.

A další ze zásobníku:
Jak můžeme zpravovat o kilometrické poloze s indexem "p", když taková návěst vůbec neexistuje?
Ale co, jak říkavali Arabové: Pes štěká, karavana jde dál ...
West code was broken.

Neděle, 28. dubna 2019 - 11:26:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3103
Registrován: 2-2010
Podroužek:
"Os z Kolína je vybaven V rozkazem: Z Pardubic do Kostěnic jedete v mezistaničním oddílu, Oddílová náv AB pro vaši jízdu neplatí, u návěstidla s návěstí Oddílové návěstidlo jednejte jako na návěst Výstraha. Prostě ten obvyklý text, který jsem snad moc nezmrvil.
A tak se jelo. Na neplatných návěstidlech zelená, pak žlutá a červená.... no nic, stejně neplatí. Ale ouha, ten vlak před Os na stejné koleji jedoucí stejným směrem, či už spíš stojící před vjezdem do Kostěnic, ten taky neplatí?"
A mě by zajímalo:

1) konkrétní a přesný text celého písemného rozkazu a zda byla oddílová náv. AB zneplatněna kříži. Protože pokud nebyla, měl být vlak zpraven rozkazem z níž má platit(čl.3309)-tj. v Pardubicích-čl.3312: "VR může nařídit zpravování rozkazem V místo rozkazem Z ve zpravovací stanici (výchozí,je-li blíže), popř. ve stanici, kde vlak naposledy zastavuje, při:
b) výluce AB, jsou-li oddílová návěstidla označena jako neplatná, zakrytá nebo odstraněná."


2) jakým způsobem dostal strojvedoucí rozkaz k odjezdu z Pardubic do Kostěnic. Doufám, že ne návěstí hlavního návěstidla (barva na něm), když v té době nemohla být ještě odhláška za předchozím vlakem.
Neděle, 28. dubna 2019 - 17:42:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8751
Registrován: 5-2002
A tak se jelo. Na neplatných návěstidlech zelená, pak žlutá a červená.... no nic, stejně neplatí. Ale ouha, ten vlak před Os na stejné koleji jedoucí stejným směrem, či už spíš stojící před vjezdem do Kostěnic, ten taky neplatí?

Ani nechci pomyslet, kdyby u toho vjezdu stála třeba dlouhá vyrovnávka kontejneráků a měli na vjezdu na Volno :-(
Neděle, 28. dubna 2019 - 21:15:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4001
Registrován: 11-2008
ad Haan: Podroužek upozornil na nějakou věc. Nechápu, k čemu vám bude v tomto případě, odpověď na vaše dotazy. Tady je to přece jasné. Výluka ZZ byla ukončena dříve a bohužel to výpravčí podělal !!! Zapomněl si zjistit, který vlak je ještě o výluce ZZ zpraven a rozkaz "V" mu zrušit. Naštěstí se nic nestalo a tak to dál nepitvejte. [vypravci]
Neděle, 28. dubna 2019 - 21:31:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8752
Registrován: 5-2002
ad VýpravčíXY: Naštěstí se nic nestalo a tak to dál nepitvejte. [vypravci]

Už je stejně pitváno...

Jo, tys to projel o deset metrů? Naštěstí se nic nestalo, tak to dále pitvat nebudeme...
Neděle, 28. dubna 2019 - 21:38:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3105
Registrován: 2-2010
Vxy: "Výluka ZZ byla ukončena dříve"-to sem píšete až teď Vy.
Pokud nebyla(?) oddílová návěstidla označena jako neplatná, tak by se o jízdě v mezistaničním oddíle musely vlaky zpravovat až v Pardubicích a tedy pravděpodobně by nikdo nic nepodělal, žádný rozkaz o jízdě v mezistaničním by nikdo nepsal, když už se jezdilo na AB.
Neděle, 28. dubna 2019 - 23:04:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8753
Registrován: 5-2002
Pokud nebyla(?) oddílová návěstidla označena jako neplatná, tak by se o jízdě v mezistaničním oddíle musely vlaky zpravovat až v Pardubicích a tedy pravděpodobně by nikdo nic nepodělal, žádný rozkaz o jízdě v mezistaničním by nikdo nepsal, když už se jezdilo na AB.

Ovšem pokud strojvedoucí tuto jemnou nuanci nebude znát, tak na základě popsaného rozkazu pojede stovkou za červenou a nedejbože, aby na rovinaté trati pak koupil volno předchozího vlaku na vjezdu.

Fakt to není sranda [angry]
Neděle, 28. dubna 2019 - 23:36:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3106
Registrován: 2-2010
PŠ: dobře vím, co to obnáší. Fíra měl rozkaz o jízdě mezistaničním a je mi to jasné, jak mohl jet. S fírou tahle nuance nemá co dělat. Jen jsem chtěla říci, že se výpravčí do té pastičky nemusel chytit, kdyby... autor D1, všichni urychlovači provozu a i zpracovatel VR předpokládali, že lidi nejsou stroje.
My jsme se vždy učili zásady, kde a jakým rozkazem smí být vlak zpraven a taky u zkoušek se správná odpověď tvrdě vyžadovala. Při dnešním kvaltu a honění vteřinek, se za čas dočteme v D1, že o vjezdu, nebo odjezdu proti Stůj, může být vlak zpraven ve výchozí (zpravovací) stanici tak, jako je to už dnes u Op... sleduji, jak se nám plíživě a nenápadně otáčejí priority směrem-napřed plynulost a až potom bezpečnost.[angry]
Pondělí, 29. dubna 2019 - 07:27:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4002
Registrován: 11-2008
ad Haan: Tak zrovna v tomto případě, kdy je výluka ZZ plánovaná a je vydán ROV, se co se týká zpravovaní vlaků rozkazem, za dobu co jsem na dráte ( 40 let ) nic nezměnilo. Stále platí, že v takovém případě se vlaky zpravují již ve výchozí ( případně dispoziční stanici ). [andel]
Pondělí, 29. dubna 2019 - 10:39:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1659
Registrován: 10-2009
Nazdar,
já tam zapomněl napsat, že výluka skončila dřív, jak již poznamenal kolega výpravčíxy.
Napsal jsem to proto, že mě z toho taky zamrazilo. Výpravčí si docela hlídají, zda byl vlak zpraven, zvlášť u stahovaček a zab zař. Docela často se stává, že pomalá jízda nebo dočasná pomalá jízda na rozkazu je, návěstidla nikde. (Teď by mě zajímalo, zda ta pomalá platí nebo ne, a podle kterého článku). Totéž u stahovaček. Na rozkazu je, v reálu nic. Mám jet se staženým sběračem?
Že na trati je něco z toho a na rozkazu ani čárka, to se stává méně často. Ale stává se, zrovna včera PJ na Vyšehradě. Ovšem nutno uznat, že byla skoro předpisově označena.
Že však může být docela nebezpečné, když je vlak rozkazem vybaven, to mně tedy nedošlo. Nejedná se mi o zesměšňování kohokoli z provozních zaměstnanců, natož jeho urážení či kriminalizování. Ani strojvedoucí, který toho byl účasten nic nehlásil - zas by to odskákal nějakej chudák. Já jen kdyby se to dostalo do povědomí jako riziková věc pro příště.
No a ta jízda proti srsti je v tomto podobná. Já to zažil v Dolních Loučkách. V Řikoníně jsem dostal V rozkaz ukládající povinnost vlakovému personálu, tedy i mně, abychom cestující v zastávce Dolní Loučky informovali o jízdě po koleji opačného směru. Na ja! Ale kdy a jak?! Netušil jsem, že to bude tak dramatické. My bychom klidně čtvrthodinku posečkali, než staříci obejdou pod tratí a zase nahoru. Ale jich se zmocnila panika a lezli přes koleje a po kolenou a břiše se soukali ze strany sousední (první) koleje. Jinak řečeno, my jsme s paní konduktérkou rozkaz V nesplnili a cestující jsme neupozornili. Od té doby už nikdy nepřevezmu takový rozkaz. Prostě vlak bude vypraven bez něj, nebo nepojede. Je to jen další sloka téže písně - jak odpovědnost ze SŽDC přehrát na dopravce. A z mé strany varování kolegům strojvůdcům i vlakvedoucím. Jdu dělat něco užitečnýho, pochvala mě nemine. (Jsem nepolepšitelný optimista). P.