Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 12. 03. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 12. 03. 2019

dolů
   autor příspěvek
jagg
Pátek, 08. března 2019 - 05:16:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 641
Registrován: 5-2012
Však taky prasata ze SŽDC preventivně kácí.... Jasanů nebo jilmů 10m od kolejí se ani netknou, ale dvě statné hrušně co jsou dalších 5m za nimi se jim hodí. Prasata...
Pátek, 08. března 2019 - 07:46:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 171
Registrován: 2-2013
O bezpečnosti na železnici na DVTV
https://video.aktualne.cz/dvtv/zak-na-zeleznici-se-riskuje-pasivn e-se-ceka-na-nehodu-strojv/r~473b0c8e3ffe11e9a305ac1f6b220ee8/
Petr_hradecký
Pátek, 08. března 2019 - 07:50:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2657
Registrován: 4-2015
@Doktor: překvapil byste mne jinou reakcí... [wink]
Užívejte dne a nenechte se mnou dále zdržovat.
Na K-Reportu od 2012.
Modely amerických trucků - dcp.wz.cz
Pátek, 08. března 2019 - 08:21:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 172
Registrován: 2-2013
A šéf drážního úřadu...

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/strojvudce-vam-neprizna-ze-mist o-na-cestu-koukal-do-mobilu-r/r~6b150e9640f511e9819e0cc47ab5f122/
Pátek, 08. března 2019 - 08:21:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1190
Registrován: 7-2017
jagg:
"Však taky prasata ze SŽDC preventivně kácí.... Jasanů nebo jilmů 10m od kolejí se ani netknou, ale dvě statné hrušně co jsou dalších 5m za nimi se jim hodí. Prasata..."

Píliť treba, píliť... [rofl]
Pátek, 08. března 2019 - 08:22:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 224
Registrován: 7-2017
Na všechny zdejší reakce na můj příspěvek, jeden můj vlastní zážitek z cesty do Prahy v minulém roce.
Někde za Olomoucí se má dcera šla podívat dopředu za stanoviště strojvedoucího které se vyznačuje tím, že má prosklenou zadní stěnu, takže lze pohodlně sledovat jak práci fíry, tak i ubíhající trať.
Za chvíli se vrátila zpět a řekla mi "Tati ten strojvedoucí se má, on si hraje na tabletu nějakou bojovou hru". Šel jsem se tam podívat sám, měla pravdu, fíra byl svým "výkonem" zcela zaujatý. Pocity jsem z toho tedy příjemné rozhodně neměl. Nevím jak je to dnes, ale v minulosti se na hranici našeho depa skvěla tabule s nápisem "Nespouštěj oči z tratě". To už dnes asi neplatí. Je pravda, že tehdy měl "zelenou uličku" a VZ to hlídal za něj, ale jsou desítky jiných věcí které se mohou na trati vyskytnout, a o tom to je. Jinak psal jsem to hned při svém návratu z Prahy už minulý rok v jiném vlákně, takže "vycucané z prstu to rozhodně není. . . . . . . . [masinka]
Pátek, 08. března 2019 - 08:39:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1719
Registrován: 4-2011
(...) leckdy jde taky o to, že někdo buď z vlastní aktivity, anebo za všimné novinářům průběžně hlásí, že se stalo něco, z čeho by se dala vytřískat další senzace. V pět hodin rychlík projede klacek, v šest už novináři ví, že to nebyla obyčejná porucha na vlaku, ale MÚ, volají tiskového mluvčího ČD a o půl sedmé je venku článek. Podobnost s dopravními nehodami, kdy je bulvár na místě havárie pomalu stejně rychle jako IZS, možná vůbec nebude náhodná.

Zase v tom nehledejte spiknutí, prostě je takto nastavená spolupráce, novináři mají nastavenou komunikaci s operačními nebo s mluvčími, a není to nic pokoutného. Nejde o žádné všimné, ti mluvčí to mají v popisu práce aktivně oznámit, občas stačí sledovat Twitter. Rozhodně nelze přijmout argument, že kdyby se to nerozmazávalo, dráha si to v tichosti ututlá, fíra si tajně couvne zpět před návěstidlo a nikdo nic neví. To, že se něco v 5:00 stane a 7:00 je "venku článek" je důkaz toho, že kontrolní mechanismy fungují. Průser by byl, kdyby si někdo někde na ČD tajně šušnil statistiku nebo nedejbože tajil nehody a zakazoval o nich psát, jako se to dělalo kdysi.
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Pátek, 08. března 2019 - 09:07:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 8-2017
ad Kolelač: A u kterých dopravců je vidět na stanoviště strojvedoucícho ?
Pátek, 08. března 2019 - 09:17:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6052
Registrován: 9-2011
X-host: Takové AVV by muselo mít brzdnou křivku a minimálně řvát, že to ručně nestihne dobrzit...
Co kdybyste se vyjadřoval k tomu, čemu rozumíte?
(tím samozřejmě nijak nezpochybňuji, že pořádný zabezpečovač tu chybí).
Všichni jste volové. Servít
Pátek, 08. března 2019 - 09:22:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 225
Registrován: 7-2017
Dotaz. . . . . . Není problém si to zjistit, zase tak moc se jich na koridoru z Olomouce do Prahy nevyskytuje. Nebyla to ani klasická souprava, ani el. jednotka či Pendolino . . . . .Takže už zbývá jen jedna, stačí? . . . . . . . . . [masinka]
M_g
Pátek, 08. března 2019 - 09:28:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1076
Registrován: 6-2006
Bojím se, bojím, že Kolelač poukazuje na pravý systémový důvod (nevěnování se řízení), i když ho nejspíš "objevil" i neČD pilota.
X-Host
Pátek, 08. března 2019 - 10:21:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1704
Registrován: 7-2009
Aleš_Liesk.: A co kdybyste jezdili tak, aby nebyly nehody a MU?

Qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm: Zase jeden "chytrej" - jako grammar nazi možná
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Pátek, 08. března 2019 - 10:56:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12768
Registrován: 11-2002
X-Host: A co kdybyste jezdili tak, aby nebyly nehody a MU? - jak toho docílit? Občas padají i letadla a tam je ta bezpečnost nastavena ještě o nějaký ten level jinde, než na dráze.. [uhoh]
Pátek, 08. března 2019 - 11:04:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5431
Registrován: 9-2005
X-Host, Jena: Ona se někdy stala nehoda díky chybné funkci AVV od AŽD?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pátek, 08. března 2019 - 11:07:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6056
Registrován: 9-2011
X-host: nějak nemůžu najít souvislost mezi mou reakcí na váš nesmyslný výkřik o AVV a vaší celkem zbytečnou "radou", abychom jezdili bez MU.
(navíc "my" opravdu jezdíme bez nehod a MU, víme? [wink] )
Všichni jste volové. Servít
Pátek, 08. března 2019 - 12:03:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35
Registrován: 10-2017
Petr Hradecký: Ať se v Krouně vagóny utrhly nebo ujely z nedbalosti, tak to nic nemění na tom jaké možnosti měli v motoráku. Bez vysílačky žádné, byli předem "odsouzeni". To vaše opěvování klidné hlavy bez vymožeností je prostě trochu mimo.
Pátek, 08. března 2019 - 12:07:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 36
Registrován: 10-2017
sorry, výše napsané více patří uživateli "Kolelač" než "Petr Hradecký"
Pátek, 08. března 2019 - 12:54:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 226
Registrován: 7-2017
PBBH. . . . Nevadí mi vysílačky na mašině, ani "central stop". Jen nevím, jestli těch přístrojů není na mašině i na fíru trošku moc? A dá se na ně spoléhat na 100%?
V první řadě záleží vždy na pozornosti fíry. A nebo vám cokoli na lokomotivě ohlásí jakoukoli nečekanou překážku na trati ? Třeba spadlý strom, či auto na přejezdu a nebo jako se to stalo mně, když jsem najel na kompletní nárazník z polského návěstního vozu PN vlaku, který jel přede mnou.
A nebo událost či nehoda, která se udála mému synovci před nedávnem v Bylnici, kdy nic netušíc šiboval na lidečském zhlaví, a téměř v pravé poledne do něj napálil "Orchestrion" který jel z Lidče jehož fíra nerespektoval šajbu v poloze "Stůj", ani postavení výměn a na nich posunující mašinu. Kde byl asi myšlenkami, a nebo čím se v té době zaobíral?
Měl jsem i možnost správcovat pár let na jedné dnes velmi legendární a známé voj. kol. vlečce. Při obsluze mě vždy trošku rozveselilo, když ji obsluhovala mašina ČD Cargo a posunovač stojící vpředu na schůdkách nad fírou, který byl v okně nad ním oznamoval do vysílačky při najíždění na vozy "Mistře ještě 100m. ještě 70 m. . . . . . .tak mě napadlo, jestli ten fíra není slepý že nevidí sám, jak daleko od vozů je.
Ale jak se říká "Čo bolo to bolo. . . " Zažil jsem na kolejích svoje, a stačilo mi to bohatě. Mám nač vzpomínat, nakonec nenechal jsem si ty vzpomínky jen pro sebe, ale podělil jsem se i s otatními na zdejším káčku, takže opakovat už se nebudu, mějte se . . . . . . . . . [masinka]
Pátek, 08. března 2019 - 14:22:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 890
Registrován: 9-2016
Ono těch MU bylo na železnici mnoho vždy. Mně stačilo, abych nějakou dobu pracoval na traťovce a každou chvíli něco: MUVkou projeté zhlaví napříč (5x stůj), ujeté vozy z depa (naštěstí vyběhly na výkolejce, ale fíra na vedlejší koleji již chystal padák a my pak obravovali výhybku), lomy kolejnic, fíra co zapomněl houkat (a my dělnící skákali šipku z kolejí), přejetý hever (nadzvednutá kolejnice),... Jednou jsme s jeřábem málem spadli do řeky, když to strojník nebyl schopen ubrzdit (naštěstí jsme zastavili 0,5 m od konce koleje), jindy zastavil s kolejovým bagříkem, ale MUVka se třemi svařovacími vozíky (nebrzděnými) pak bagřík několikrát postrčila dopředu. Podobných historek zná každý, kdo na dráze dělal hafo.
Tehdy pokud nebyl úraz (s pracovní neschopností) nebo viditelná škoda, tak se to nehlásilo a výrazně neřešilo. Na to byly oběžné flašky, které putovaly z depa na traťovku, odtud na dopravu a odtud zase do depa či obráceně. Mnohé se dnes ututlat nedá (netvrdím, že je to špatně), ale z mnohého se dělá velká událost. A ještě se zastaví provoz na X hodin, ačkoliv to není potřeba.
Za komančů o velké nehodě (s X mrtvými) byl maximálně krátký článek (a to jen někdy), dnes se to řeší ve sdělovacích prostředcích několik dnů. Je to tak ode zdi ke zdi. A ještě pokud novináři shrnou všechny MU dohromady a nerozlišují co bylo příčinou. V posledních dnech sice projetých Stůj bylo docela dost, ale zdaleka to není největší příčina MU. Dále novináři nerozlišují nehodu od incidentu.
Jinak komunikace na mašinu (nebo generální stop) je obrovský plus, protože nehod, kterým by se dalo tímto zabránit, bylo v minulosti hodně.
Pátek, 08. března 2019 - 14:42:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1818
Registrován: 8-2006
Taď jem četl povíédání s panem Kolářem. Opět člověk ,který na mašině nikdy neseděl. Předpisy dělají lidi ,kteří na mašině nikdy neseděli atd atd (kozultace s předpisovou komisí FS je až když je vše v tisku nebo pár dní před tiskem) a všichni rozumí tomu co má a co nemá coby neměl a musí fíra na mašině dělat. Dokonce říká ,on vám fíra nepřizná ,že telefonoval a projel červenou. Kruci písek,když řekl fíra ,že projel červenou ,protože ladil vysílačku , uzemnili jej ,že má zastavit a pak ladit vysílačku. A buhužel to je pravda. Ale , vysílačka mi zvoní a většinou vždy ,když se blížím k vjezdu, protože výpravčí semnou nutně potřebuje mluvit. Ve stanici by to bylo většinou zbytečný. To samé je s mobilem. Mobil a tablet jsou pracovní vybavení každého fíry na lokomotivě.(SŽDC hrozí ,že nebude vydávat papírové JŘ. další problém a těch je a ještě bude. To je podnik ,kterého nezajímají dopravci) Již jsem to tu psal, zajízdy ladím stuhu, přihlašuji se , kam koukám ? Na třať?????? Nelze se přihlásit, nelze navolit GSMR , nelze se přihlásit ,vždy před vjezdovým návěstidlem!!!!!! Chyba při přihlašování , přepnout zpět a opět přepnout na GSMR , kam fíra kouká?????? a jede i stovkou?????? Na D3 kasičkář - je tam sám ,vypíše si křižovací rozkaz o změně a přijde několik cestujících a chtějí jízdenky, ochotně je vydává a vtom zapomene na křižovací rozkaz a malér je tu. Kdo mu zabrání ,aby neodjel?????? Blbě sepasaný rozkaz a výlukový rozkaz včetně povídání co a jak. Kdo zabrání ,aby si člověk něco nevysvětli podle svého ,když to neumí ani chytrý a přechytrý předpis? A malér je tu. Je vidět , že se o fíry starají přednostně lidi , kteří této práci vůůůbec nerozumí a nikdy ji nedělali. Stačí číst články lidí bafuňářů.
Pátek, 08. března 2019 - 15:00:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 776
Registrován: 11-2006
Makus: Jj, přesně tak. Projetá stůj znamená x hodin bez provozu, evakuace cestujících, jako kdyby hořelo nebo to mělo vybuchnout, stojí to peněz jak šlupek, přitom se to mohlo řešit jako kdysi. Fíra by řekl: no zapomněl jsem, brzdil jsem pozdě,.... Nic se nestalo? Chceš vystřídat. Ne, tak jedem dál. Dnes tahle šaškárna s DI, na kterou se vlastně ty hodiny čeká. Nárůst počtu MU bych viděl i v tom, že přibývá ZZ, kde se to nedá ututlat a tak i když je počet MU třeba stejný, navenek to vypadá, že se to zhoršuje. Dnešní technika bohužel zazanamená vše. Kdyby místo záznamové, ale raději používali tu opravdu zabezpečovací jako Indusi nebo ETCS nehod by opravdu ubylo.
Pátek, 08. března 2019 - 16:39:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3077
Registrován: 2-2010
Lakro: [ok][ok][ok]
Pátek, 08. března 2019 - 17:28:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 227
Registrován: 7-2017
"Lakro"[ok][ok][ok]. . . . . Potvrzuje to jen, co zde opakovaně píšu. . . .[masinka]
Pátek, 08. března 2019 - 17:31:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1819
Registrován: 8-2006
Esox souhlas jen ,ale maličkost. ETCS všemu nezabrání a bude jen na hlavních tazích a co ostatní? Jediné co pan Kolář řekl dobře je ,že nehody jsou a budou , bohužel je to pravda. Tady je vždy hned vidět ,když se něco nepovede.
Všemu totiž asi jentak nelze zabránit a vše svádět na mladý ,taky nelze. Dám příklad. Strojvedoucí veze R , je to už starší pardál, který je předpisář - opravdu zná - mašinku po technické stránce nikdo tak neumí ,jako on, chytrej chlap ,který na R jezdí mnoho let.
Blíží se ke stanici s posledním zastavením před konečnou stanicí. Je opožděn a tak stanice před jeho posledním zastavením ho bere na výstrahu na 1kolej s tím ,že po křivý prožene R s kterým by jinak křižoval ve stanici posledního zastavení. Ale v této stanici jej většinou berou do křivého a R naproti po 1koleji. Dnes je to opačně. Jestli se zapoměl nebo co vlastně dělal , když míjel dopravu výpravčí mu údajně ukazoval křižování. Když si uvědomil co se děje odjezd projel o mašinu. R proti ,ale spadlo vjezové návěstidlo nastůj,ale protože byl dost daleko za převěstí v pohodě u vjezdu zastavil. Vlastně obrovská klika, nic se jinak nestalo. Nyní, jak se stalo ,že fíra udělal takovou obrovskou chybu? Jak tomu chcete zabránit? Jsme lidi. Navíc u tutoho člověka věc nemyslitelná ,nikdo by neřekl ,že zrovna jemu se něco takového stane. A stalose. Možná jeho první velký průšvih za celou dlouhou dobu ježdění. Oběsíte ho nebo zastřelíte ? To jsou věci ,kterých se vysloveně bojím. Takže i velice zkušený člověk udělá chybu. Určitě měl spoustu bezesných nocí , vůbec mu nezávidím , protože se to klidně může stát komukoli. Ale zas o tom budou žvanit bafuňáři ,kteří neví co tato práce obnáší a vživotě neujeli ani metr.
Pátek, 08. března 2019 - 18:10:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 228
Registrován: 7-2017
Essox. . . .Musím trochu oponovat. Za komárů, pokud fíra švihl šajbu, a provalilo se to, tak šel na půl roku do "kanálu na špalky", ale to se stávalo málokdy. Já sám jsem projel návěstidlo jednou, na oddíle pod Pov. Bystricou. Předvěst (mechanická) byla v poloze "Volno" a návěstidlo v oblouku na "Stůj". Po zastavení jsem vynadal hradlaři, a potom zavolal do stanice. Výpravčí mi řekl "Choďte ďalej", a bylo to.
No, a s těmi cestujícími jako s rukojmími? S prominutím mrtvola v kolejišti nebyl důvod k nějakému omezení dopravy či k jejímu zastavení.
Jel jsem v pravé poledne přes mrtvého, který byl napůl, přikrytý černým igelitem. U něj vedle koleje postávali esenbáci a odzdravili mě. Pocit jet přes mrtvého jsem měl přitom všelijaký, jako by z toho nebožtíka něco vyzařovalo.
Podruhé? Rozjížděl jsem se s Os. vl. z Dubnice okolo půl páté ráno. Při rozjezdu mi zaúčinkoval živák, slepilo se tlačítko. Zůstal jsem stát na odj. výměnách. Ve strojovně jsem VZ vypl a podíval se na vlakvedoucího v hytláku. Ten mi odmávl odjezd. Po pár metrech jsem uviděl vedle v kolejích trup, o kousek dál nohu hlavu atd. Protože byla ještě tma a výhybky byly osvětleny výbojkami, zdálo se mi vše černé. První co mě napadlo bylo, že přede mnou jel Pn.vl, na kterém se otevřely dveře, vypadla z něj figurína a rozbila se. Po pár km. mi došlo, že se figuríny asi ve vlaku nepřepravují, celý jsem se rozklepal. Po zastavení v Ilavě jsem přivolal pod mašinu výpravčího s tím, že v Dubnici je na výměnách mrtvola. Mávl jen rukou, a řekl "Ten je tam od polnoci, zobral ho rýchlik" a vypravil mě.
Ani jízda se zetkou na konci vlaku, na které byl na obou dveřích křídou namalovaný kříž nebyla nic moc, ale to už takový horor nebyl. . . . . . [masinka]
Pátek, 08. března 2019 - 19:19:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1193
Registrován: 7-2017
Kolelač 228: Myslím, že ti naši předkové u dráhy, kteří ze všech front 1. sv války odvezli takových vozů s kříži do zázemí tisíce nebo ti, kdo za 2. sv. války vozili transporty smrti do i z koncentračních táborů, na tom museli být psychicky i morálně mnohem hůř... [smrt]

Z tohoto hlediska měla naše generace 60+ velké štěstí na to, kdy a kde jsme se narodili a prožili své životy. Obávám se, že naši potomci takové štěstí mít nebudou... [sad]
Pátek, 08. března 2019 - 19:42:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1141
Registrován: 1-2013
dědek hank: Z tohoto hlediska měla naše generace 60+ velké štěstí na to, kdy a kde jsme se narodili a prožili své životy. Obávám se, že naši potomci takové štěstí mít nebudou..

Pod tyto věty se klidně podepíšu, je to pravda, i ta obava...
Pátek, 08. března 2019 - 22:49:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 73
Registrován: 9-2017
V Brně hl.n.je prý funkční zab.zař. řekl Žák. Co je pravda?
Pátek, 08. března 2019 - 22:53:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8679
Registrován: 5-2007
exfíra: Závisí, čo si pod tým chcete predstaviť. Buď tam ešte funguje stará elmech, alebo je tam nejaká provizórka.
Pátek, 08. března 2019 - 23:23:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1586
Registrován: 5-2007
Minulé skoro dva týdny výluky byly....hlavní -Židenice, a podle webu IDS JMK právě z důvodu "zapojování provizorního zabezp. zař". Zda a jak je to skutečně nevím, ale takhle to psali:-), každopádně před hlavním od Židenic podél kolejí spousta kabelů vedených "volně" po povrchu či zábradlí /viděno takto minulý týden/
(A abych pravdu řekl, první co mě po srážce napadlo bylo " co se na tom přepojování neprovedlo??":-))

(Příspěvek byl editován uživatelem Jarda Krapas.)
Pátek, 08. března 2019 - 23:41:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8680
Registrován: 5-2007
Jarda_krapas: Tak pokiaľ sa provizórka preskúša podľa predpisu (a to som teda nikdy nezažil, že by sa to ojebávalo, predsalen sú tam konkrétne podpisy konkrétnych ľudí) tak je skoro nemožné tam niečo zmastiť. Ostatne technické chyby na ZZ som za dlhú zaznamenal snáď len dve (jednu na ETB v Poříčanech, jednu na SIMISe vo Veĺých Kostoľanoch), ak teda nepočítam teda "zlyhania predimenzovania" na elemech, napr. vylomené pravítko, ale aj to je zriedkavá záležitosť.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Pondělí, 11. března 2019 - 13:08:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5398
Registrován: 12-2004
Dříve by se to nazýváno Mimořádnou událostí.....
https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/olomouc-nadrazi-nakladni-vlak -vykolejil-navestidlo.A190311_113818_olomouc-zpravy_klu

Tak hlavně ,že všichni zdrávi....
Pondělí, 11. března 2019 - 13:57:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 620
Registrován: 12-2005
Olomouc z mobilu.

Hodně řečí málo práce, tak potom to s tou dráhou tak vypadá!
Pondělí, 11. března 2019 - 14:16:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2729
Registrován: 6-2016
Vsdmichalka: Podhození mezi podvozky?
Pondělí, 11. března 2019 - 17:05:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1362
Registrován: 10-2007
Vsdmichalka :

... ale dojel celkem daleko.
Každá správná mašina musí být cítit naftou a být aspoň trochu špinavá od oleje !
ČKD Praha můj vzor ! [fotic] [fotic] [fotic] [vypravci]

[ok] [ok] [ok] K6S 310 DR [ok] [ok] [ok]
Úterý, 12. března 2019 - 07:43:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 234
Registrován: 7-2017
"ZZZ". . . .Dříve by se to nazývalo "mimořádnou událostí". . . . . Já pamatuji časy, kdy se takové prkotiny vůbec neřešily, ne tak ještě o nich vytrubovat do světa. . . Prostě se uzavřely na "prevádzkové riziko"
Dám i příklad. "Podařilo" se mi v mezistaničním úseku roztrhnout vlak který měl nesprávné řazení. Za mašinou jsem měl 20 prázdných uhláků a za nimi 10 Px vozů s tanky o hmotnosti 700t. Po prvním mírném zabrzdění se tanky "utrhly"tak, že z prvního vozu Px "vytrhlo pajšl" a už to svěsit nešlo . . . Takže "prevádzkové riziko"
V Pov. Bystrici nám signalista podhodil výměnu,vůz Vsa vypadl jedním podvozkem. Náměstek stanice se na to přišel podívat a konstatoval "Keď to do hodiny zdvihnete, nič nehlásim". Za třičtvrtě hodiny jsme i s vypadnutým Vsa vozem pokračovali dál, jako by se nic nestalo. . . . . . . [masinka]\
Úterý, 12. března 2019 - 09:43:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18681
Registrován: 5-2002
Kolelač: Za třičtvrtě hodiny jsme i s vypadnutým Vsa vozem pokračovali dál, jako by se nic nestalo
A přeměřili jste aspoň rozkolí...? [uhoh]
Úterý, 12. března 2019 - 11:04:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7166
Registrován: 8-2007
hajnej:A přeměřili jste aspoň rozkolí...?

A čím by to změřili?[proud]

Podobnou příhodu mám z žst. Březno u Chomutova,když jsem začínal na posunu v polovině 80.let minulého století.Tam jsme vždy nasunuli prázdné Wapky,které nešly uzavřít.Nějaký maník přišel s heverem,zapřel ho u zem a dveře a ty pak zavřel a zajistil.Příští kolo se to opakovalo.[biggrin]
A protože z těch Wapek vypadávaly zbytky elektrárenského uhlí byly koleje zasypané.Jednou jsme také vytáhli skupinu vozů a když vyjely z toho mouru,bylo zjištěno,že jeden podvozek jede mimo koleje po pražcích.Takže za asistence náměstka se provádělo nakolejení nejdříve pomocí pražců,po kterých by vůz najel znovu na koleje.Vždy,když jel okolo osobní vlak,všichni účastníci dělali,jako že se věnují jiné činnosti.
Když se to po několika pokusech nedařilo a podvozek po popotahování se stále vzdaloval od kolejí,zašel někdo za jeřábníkem,který nakládal nějaké zboží a ten zvednul vůz za nárazníky ,posadil ho na koleje a za chvíli jel vůz k nakládce.
Jo když tady někdo říká,že kdysi nebyly průsery tak se tomu směji.V každém depu byl nehodový vlak,který rozhodně nezahálel.
Úterý, 12. března 2019 - 11:44:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1593
Registrován: 5-2007
Jako v jedné písničce jednoho známého hudebního filmu: každý den, každý den, k svačině jedině....si přečíst o dalším problému..[sad][sad]
https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/nehoda-srazka-posuno vane-vlaky-regionova-osobni-vlak-jindrichuv-hradec.A190312_104052 _budejovice-zpravy_klu
Úterý, 12. března 2019 - 11:54:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1907
Registrován: 4-2006
V žst. Jindřichův Hradec došlo k pravidelné události....[coze]
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Úterý, 12. března 2019 - 12:30:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8618
Registrován: 10-2003
Jarda krapas: Nj, protože to je teď pod drobnohledem, jinak by se o tom vůbec nepsalo.
Úterý, 12. března 2019 - 12:44:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 900
Registrován: 7-2017
Je moc novinářů.
Úterý, 12. března 2019 - 13:13:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 918
Registrován: 11-2007
Perla z Novinek:
Podle informací Práva se posunovaný vlak dopravce Regionova srazil se stojícím osobním vlakem.
Zdroj:
https://www.novinky.cz/krimi/499581-dalsi-nehoda-vlaku-dve-soupra vy-se-tentokrat-srazily-v-jindrichove-hradci.html
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Úterý, 12. března 2019 - 13:18:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 606
Registrován: 3-2011
Apollo 17-plně s vámi souhlasím.Sloužil jsem na NPP jeden kalendářní rok a uplně to stačilo,zažitek na celý život dřina a zase dřina. Po čtyřech hodinách nárok na jednu sušenku,po osmi hodinách konzerva.To co se dnes děje v nákladní dopravě na silnicích to bylo před třiceti lety na železnici.Každá šichta nějaký průser v dnešní době MU. [wink]
Úterý, 12. března 2019 - 13:26:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4834
Registrován: 3-2004
https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/zeleznice-nehoda-vlaky-dra zni-inspekce-federace-strojvudcu.A190307_154101_eko-doprava_cfr

V souvislosti s tímto článkem a se zdejším povídáním o tom, jak fíra, co projel červenou chodil "za trest" na dílnu jsem si uvědomil jednu poučku pro začínajcí vedoucí pracovníky: Za přiznané selhání podřízeného se netrestá!
Pokud budeš trestat, nikdy ti nic nepřiznají a nikdy nic nezjistíš.
Úterý, 12. března 2019 - 15:32:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 903
Registrován: 7-2017
Jestli mi paměť dobře slouží, tak na vojně směl velitel trestat až po 24 hodinách. A jinak snad dosud platí, že přiznání = polehčující okolnost.
Němec_z_ova
Úterý, 12. března 2019 - 16:00:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3898
Registrován: 4-2009
Za přiznané selhání podřízeného se netrestá!

Máte na mysli něco podobného?[lol]
Úterý, 12. března 2019 - 16:11:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1646
Registrován: 10-2009
Pepo, to je super!! Dlouho mě nic tolik nepobavilo. Dík. P.
Úterý, 12. března 2019 - 16:35:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8815
Registrován: 4-2003
Já pamatuji časy, kdy se takové prkotiny vůbec neřešily, ne tak ještě o nich vytrubovat do světa. . . Prostě se uzavřely na "prevádzkové riziko"

Moje řeč, tomu fírovi dopravce Regionova se se těch 50 hadrů prostě strhne z vejplaty a bude to.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 12. března 2019 - 16:44:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 904
Registrován: 7-2017
Nějaký srážky lze ze zákona a jinak jsou dopravci jistě pojištěni.
M_g
Úterý, 12. března 2019 - 17:13:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1077
Registrován: 6-2006
Pojišťovna dopravce určitě nebude chtít platit část, kterou lze ze zákona strhnout zaměstnanci.
Leda, že by zaměstnanec měl správnou pojistku "na blbost", pak to platí pojišťovna fíry.
A 50 hadru se do tří platů fíry vejdou bohatě, si myslím. (když budeme uvažovat, že nešlo o úmysl, u něhož žádné omezení není)
Úterý, 12. března 2019 - 17:17:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 236
Registrován: 7-2017
Radek Š. . . . . Ber to případ od případu. Nevím jak nyní, ale spíš jsme měli nějaké pojištění, jinak nám bez soudu mohli vzít max. tři měsíční platy . . . . . . . [masinka]
Úterý, 12. března 2019 - 18:32:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3539
Registrován: 3-2006
Dnes zaměstnavatel po vás může chtít náhradu v maximální výši 4,5 násobku průměrného hrubého měsíčního výdělku.
ČD má pojištěná vozidla? Pamatuji dobu, kdy se tvrdilo, že se to nevyplatí, protože pojistka by byla tak velká,že by to byl několikanásobek součtu všechny škody na vozidlech za rok.ČD nejspíš mají jen pojistku na způsobené škody třetím osobám, svojí činností.
Úterý, 12. března 2019 - 18:55:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7168
Registrován: 8-2007
M-g:Pojišťovna dopravce určitě nebude chtít platit část, kterou lze ze zákona strhnout zaměstnanci.
Pokud si myslíte,že má ČD "havarijní pojištění" na tisíce vozidel,která budou pojištěna proti havárii(kterou by způsobil zaměstnanec),živlu(v případě nárazu do spadlého stromu za vichřice),střetem se zvířetem(nárazy do jelenů,prasat,srn)-tak to fakt nemá.
Pojištění "povinné" musí mít každý dopravce,ale z toho se platí škody třetím osobám.
Zaměstnanec platí 4,5 násobek hrubé mzdy.
Způsobí-li škodu cizí osoba,platí se škoda z jeho pojistky(pokud není vyšší,než sjednaná částka-viz škoda na Pendolínu po nehodě ve Studénce,která byla asi 4x vyšší,než sjednaná částka ručení kamionu).
Úterý, 12. března 2019 - 19:00:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 237
Registrován: 7-2017
Hajnej,. . . . . . . Takové věci se neřešily.
Jednou v noci jsem na Pn.vl. u púchovských gumáren najel na kompletní polský nárazník, spadl z návěstního vozu vl. který jel před námi. Kdo pozná polské vozy, určitě ví, že jejich nárazníkové talíře mají 2x takový průměr jako třeba naše, stejně takové, jaké mají světla na mašinách. Navíc nárazník byl mezi kolejemi talířem otočený proti nám.
Uviděl jsem ho na míň jak 100m, hodil jsem tam rychlobrzdu, ale do nárazu se rychlost o moc nesnížila. Chytil to první TM, Sergeje nadhodilo o dobrých deset patnáct cm. a potom už se nárazník mlel pod mašinou. Po 100-150 metrech jsme zastavili. Dal jsem brzdič do jízdní polohy, ale bohužel byl někde roztržený vlak. Vzal jsem baterku, slezl z mašiny dolů a šel jsem se podívat na předek Sergeje. Na trakčáku nebylo nějaké viditelné poškození, krom sedřeného laku. Potom jsem šel podle vlaku, nárazník byl asi pod dvanáctým vozem napůl zabořený v rozbitém betonovém pražci. Šel jsem ještě dál a někde za dvacátým vozem byl vlak roztržený. Na druhém dílu soupravy vpředu bylo spřáhlo vytržené i s pajšlem.
Protože zadek vlaku byl ještě na zhlaví púchovské stanice, šel jsem na stavědlo s tím, aby staniční záloha vtáhla zadní díl vlaku do stanice, odhodila vůz bez táhla bokem a zbytek zatlačila na nás.
Vlakový dispečer mě ale z mého optimismu vyvedl s tím, že všechno se udělá tak, že odtáhnu první polovinu vlaku do Beluše, tam ji odstavím, potom se vrátím zpět, vezmu poškozený vůz a též jej odstavím v Beluši a nakonec se vrátím pro zbytek vlaku a spojím jej s prvním dílem v Beluši. Odporoval jsem mu, že kdyby to udělala staniční záloha, že je za dvacet minut vše hotové. On mi ale odpověděl, ať nespekuluji, že mě velice dobře pozná (podotýkám, že jsem jako Moravák jezdil na Slovensku), a udělám to tak, jak mi nařídil. Řekl jsem mu ještě že by se měl změřit rozchod kolejí, protože bylo pár pražců úplně rozbitých. Poradil mi s ironií v hlase, ať si ulomím vedle štreky nějakou větev a rozchod si poměřím sám. Na to jsem se ale vykašlal.
Odvezli jsme a odstavili první díl ve 5km. vzdálené Beluši. Šel jsem za výpravčím, ať nám dá nějaké lano, či řetěz, aby jsme mohli dotáhnout vůz Vsa, který byl bez táhla. Řekl mi, že tam nic takového není. Donutil jsem ho, aby vzbudil náčelničku stanice. Ta přišla rozespaná po desíti minutách, znovu jsem přednesl svou žádost, zakroutila hlavou a řekla že tam nic takového nemají. Do háje, řekl jsem jí na to, to tu nemáte ani nějaký drát a nebo něco? Chvilku přemýšlela, odešla a vrátila se z. . . . . autolanem.
Co jsem měl dělat? Vzal jsem s nadávkami autolano, vrátili jsme se ke zbytku vlaku, zajeli na něj, odvěsili jsme Vsa vůz naložený koksem, dali ho na vzduch, přivázal jsem ho k mašině autolanem a velmi pomalu se sunuli opět do Beluše, do které byl mírný spád, takže jsem nějakou tažnou sílu nemusel ani moc vyvíjet.
S pomocí Boží jsem tak dojeli do Beluše, kde jsme vůz odstavili na manipulační kolej.
Vrátili se pro zbytek vlaku, ten jsme v Beluši spojili s prvním dílem a po chvíli pokračovali do T.Teplé, kde nás kolegové vyměnili "na ose" s tím, že máme jít k náčelníkovi depa na zápis.
Podotýkám ještě, že toto všechno se událo před ranní smečkou košických rychlíků do Bratislavy které si naši exhibici poctivě odstáli v Púchově a Pov. Bystrici.
Přišli jsme do depa, odevzdali strojmistrovi papíry a šli nahoru k náčelníkovi. Ten mi podal dálnopisnou zprávu, kde stálo "Rychlíky a os. vlaky zpožděné v souhrnu 720min, nákladní doprava nevyčíslena" . Zeptal se mě, co já na to? Měl jsem toho už tak akorát dost, chtěl jsem mu říct něco ostrého, ale nakonec jsem se ovládl, a řekl mu, ať si to vyřídí s vlakovým v Žilině. Odzdravil jsem ho, a šel domů. Kupodivu to tím bez jakýchkoli dalších následků pro nás skončilo.
Tož tak to tenkrát bylo, ale pro jistotu jsem nikdy nikomu neřekl, na čem jsme naložený osmdesátitunový vůz odtáhli. Nevím, jak by to bylo dnes, ale tehdy to prostě bylo tak, nebyla to zdaleka jediná příhoda, kterou jsem za 28 let na mašině zažil, mějte se . . . . . . . . . . . .[masinka]
M_g
Úterý, 12. března 2019 - 19:05:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1078
Registrován: 6-2006
A17: já si o pojištění ČD nemyslím nic. Já si jen spletl násobek platu, který zaměstnanec zaplatí za chybu.
A pokud mu někdo dokáže, že šlo o úmysl, tak platí všechno.
Úterý, 12. března 2019 - 19:55:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8644
Registrován: 5-2002
Pokud si myslíte,že má ČD "havarijní pojištění" na tisíce vozidel,která budou pojištěna proti havárii - ono by to bylo zvláštní pojištění, kam by přispívalo jen a jen ČD (asi to nejde přimíchat do pojištění aut), a pardon dnes marginálně by přispěli možná i další dopravci, ale v době monopolu to nedávalo vůbec smysl.
Úterý, 12. března 2019 - 20:10:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3541
Registrován: 3-2006
Borovička:
"Pokud si myslíte,že má ČD "havarijní pojištění" na tisíce vozidel,která budou pojištěna proti havárii - ono by to bylo zvláštní pojištění, kam by přispívalo jen a jen ČD (asi to nejde přimíchat do pojištění aut), a pardon dnes marginálně by přispěli možná i další dopravci, ale v době monopolu to nedávalo vůbec smysl."

U velkých společností, ale toto opravdu nemá cenu, i velmi velká škoda, je z pohledu jejich obratu a nákladů, jen marginální problém.
Další věcí je, kdo by takové pojištění, respektive zajištění poskytl, obávám se, že i největší zajišťovny by měly docela honičku.
Úterý, 12. března 2019 - 20:28:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4559
Registrován: 4-2003
Petr_hradecký:
"překvapil byste mne jinou reakcí..."
To je taková bezobsažná, univerzální fráze použitelná, ať bych napsal cokoliv. No, a vy byste překvapil, kdybyste objasnil myšlenku svého příspěvku 2656.

M_g:
"A pokud mu někdo dokáže, že šlo o úmysl, tak platí všechno."
Standardně snad u všech pojišťoven rovněž v případě, pokud by byl pod vlivem alkoholu či drog.

Kolelač:
" A nebo vám cokoli na lokomotivě ohlásí jakoukoli nečekanou překážku na trati ?"
Jakoukoliv ne. Ale stále lepší, když ohlásí alespoň nějakou, než když neohlásí nic. On pak vlastní úsudek a rozhodování či sebevětší pozornost může být strojvedoucímu na nic - viz kupříkladu Krouna.
Kolelač:
"S prominutím mrtvola v kolejišti nebyl důvod k nějakému omezení dopravy či k jejímu zastavení."
Pomineme-li otázku zajišťování případných stop, pak jde i o úctu k mrtvému. S tím se ježdění přes mrtvolu vylučuje.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Úterý, 12. března 2019 - 20:59:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1707
Registrován: 4-2005
Kolelač: Vy byste měl konečně vydat tu knihu:-) Někde jste psal, že se znáte s Vildou z muzea ve Staré Turé. Roky jsem ho neviděl, ale léta na Balogu byla krásná. A ty jeho kresby také.
Vaše příběhy hltám stejně tak jako vyprávění pamětníků kolem Zubačky. Tehdy bylo všude rudo, ale nějaké vykolejení vozu při posunu se vůbec neřešilo. Prostě vůz se nakolejil a jelo se dál. Ať se daří a zdraví slouží.