Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 28. 03. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 28. 03. 2019

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 23. března 2019 - 18:20:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 254
Registrován: 7-2017
"Apollo_17" . . . . . Omlouvám se za to těšínské "depo". Byla tam nějaká tankovací stanice, jaké byly tehdy pomalu v každé větší stanici. Mohli jsme dozbrojit na zpáteční cestě, tuším v Čadci a nebo v Kys. N. Meste, ale to by jsme se museli v půl cestě odvěsit z vlaku, což by se asi výpravčímu ani dispečerovi zrovna nelíbilo?
Jinak, jak jsem vzpomínal, tehdy, když byla silná nákl. doprava, dozbrojit se dalo leckde. U nás třeba v Kunovicích a Bylnici, kde byla i hala a točna (ale depo to nebylo) .Tamní tankovačky sice též zmizely (tak jako všechny po totálním útlumu nákl. dopravy na vedl tratích) hala pro Sergeje ale zůstala dodnes, a funkční je i točna. Jenže na té se nyní otočí parní mašinka jednou za "uherský rok" při nějaké příležitostní jízdě.
Ještě jednou se omlouvám, je to přeci už víc jak třicet let, když jsem tam čirou náhodou zabrousil, ale ty nevzhledné polské mašiny si pamatuji dodnes.
Ještě malá perlička na konec. Můj kolega a kamarád se za týden po nás vydal na Ostravsko na leopoldovském Sergejovi a 1750 t. zátěže, vápence do vysokých pecí. V Třinci jej očekával ostravský pilot . Měli zátěž odvézt až do Bartovic???. Po cestě, která byla plná pomalých jízd kvůli poddolované trati na trati uvázli. Přijel jim na pomoc Čmelák, společnými silami dopravili vlak do cílové stanice. Na kolegu došel z Ostravy do T.Teplé dispečerský příkaz. Náčelník depa jej potrestal odnětím prémií 100 kčs. Kamarádovi jsem vynadal, že se nechal oškubat, protože podle mě to byla jednoznačně vina pilota? . . . . . . . . . . [masinka]
Sobota, 23. března 2019 - 22:00:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 944
Registrován: 7-2017
Dráha je založená na pořádku. Chlívkem u vechtrovny to začíná a srážkou vlaků to končí.
Sobota, 23. března 2019 - 22:19:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 12-2017
add: Marf72: Handsfree nic neřeší. Základní problém, je, že telefonování odvede pozornost, fíra přehlídne předvěst a průser je na světě. Tohle úplně nenávidim, když se blížím ke stanici, telefon od výpravčího, 3x to vytípnete a po čtvrté volá po vysílačce s nějakou kravinou typu, "vy tady měníte mašiny?, střídáte se na ose?, dobíráš postrk?,...". Obvykle něco co by se vyřešilo, hned jak zastavím a než mi náklad povolí, tak jsme domluveni.

Výpravčí tyto informace potřebuje vědět (pokud nejsou v systému), aby věděl kam Vás má vzít.
Sobota, 23. března 2019 - 22:32:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18810
Registrován: 5-2002
Marf: Nebylo by třeba vybavit fíry hansfrei?Když je ten mobil potřeba tak by to asi něco řešilo --ne?
Ke služebnímu spojení byla vynalezena radiostanice a ničím jiným by fíra obtěžován být neměl.
A suplovat tu radiostanici mobilem je tak trochu, nebo spíš docela hodně ... rovnák na vohejbák.
Neděle, 24. března 2019 - 00:52:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8681
Registrován: 5-2002
A suplovat tu radiostanici mobilem je tak trochu, nebo spíš docela hodně ... rovnák na vohejbák.

K rovnáku na ohejbáky:

Zkus říci, kdo dodává telefony GSM-R, jak se to jmenuje a kolik to stojí [angry].

I my uvažujeme nad rovnáky nad ohejbáky, ale vidíme nedrážní a drážní ceny [coze][coze][coze]
Neděle, 24. března 2019 - 08:01:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10242
Registrován: 12-2009
do Bartovic???. Po cestě, která byla plná pomalých jízd kvůli poddolované trati na trati uvázli.
To spíš jinam. Do Bartovic by jeli na Havířov, tam nic poddolované není.
Ty sergeje kdysi pod dráty řádily hodně, zajímavé bylo, že dostávaly přes kopec elektrické postrky.

V Těšíně ty stejné,jen jinak natřené polské mašiny, jsou stále. A jsou často vidět i na vlacích směr Slovensko.
Neděle, 24. března 2019 - 08:05:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10243
Registrován: 12-2009
byla vynalezena radiostanice a ničím jiným by fíra obtěžován být neměl
Bývají situace, že fíra má "přítele na telefonu", s kterým řeší poruchu. Ale je fakt, že je to zřídka.
Martin2
Neděle, 24. března 2019 - 09:06:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3617
Registrován: 8-2005
ad Petr Šimral: a jak to je vyřešené v Německu nebo Rakousku? Tam se smí jezdit přes půl země na mobil?
Podle mne, minimálně v Rakousku to nejde. Vlak se při poruše GSM-R odstaví a čeká se na doručení mobilního terminálu GSM-R a nikdo to prostě neřeší, jednou to tak je nařízené a hlavně to dává smysl. Výpravčí přeci nemůže minuty hledat, zda má vlak základní/náhradní/nouzové spojení. Něco se děje, tak prostě sáhne po vysílačce a volá a je úplně jedno, zda tou vysílačkou je GSM-R, TRSka nebo Simplex.
Jedinou situaci, kdy si dovedu představit jízdu na mobil je porucha stacionární části, kdy všechny vlaky v určitém úseku pojedou na mobil.
Martin
Neděle, 24. března 2019 - 09:27:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7186
Registrován: 8-2007
Něco se děje, tak prostě sáhne po vysílačce a volá a je úplně jedno, zda tou vysílačkou je GSM-R, TRSka nebo Simplex.

Jenže to je jen když to funguje.A ono to často nefunguje.[nene]
Zastavím mezi N. Sedlem a Sokolovem z důvodu ztráty napájení(v jiném úseku spadl na trolej strom).Ale TRS vykazoval pořád Volný /Obsazený kanál a dovolat se nešlo .Až v oblasti Královského poříčí se mi výpravčí ze Sokolova dovolal a spojení fungovalo dobře.Takových míst na síti je hodně.
Neděle, 24. března 2019 - 11:00:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3464
Registrován: 6-2007
Dobře vyřešené vysílačky jsou třeba v PL, tam prostě každá lokomotiva na síti musí mít vysílačku, o nějaké jízdě na mobil nemuže být ani řeč. Maximálně když chce výpravčí/strojvedoucí něco řešit mimo, tak si zavolá mobilem. Ovšem výpravčí nemá možnost nikde číslo na strojvedoucího zjistit, takže ho musí na vysílačce vyvolat a poprosit aby mu zavolal [proud] A taky se tam vysílačky používají daleko víc než u nás - někdy je výhoda že se slyší všechno v okolí na daném kanále, ale zas člověk musí pořád poslouchat a čekat jestli neuslyší číslo svého vlaku, dost často se před to diktujou rozkazy, před odjezdem hlásí rozbor vlaku, výpravčí informujou o tom že se jede po levé, že se pojede na přivolávačku a proč, jestli bude postaveno, nebo ne a proč, strojvedoucí hlásí že se blíží k předvěsti a spousta dalších užitečných věcí [ok]

GSM-R telefon jsme zkoušeli, ale nějak se nám ho nepodařilo rozchodit, a jeho cena byla opravdu "vyživná"...
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Neděle, 24. března 2019 - 11:42:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18813
Registrován: 5-2002
PŠ: Zkus říci, kdo dodává telefony GSM-R, jak se to jmenuje a kolik to stojí
Tak je to na dráze víceméně se vším, prostě je to malosériová produkce v džungli norem a předpisů. Já taky kolikrát víc úřaduju než programuju, takovej (vynucenej) zářez do produktivity se na ceně neprojevit nemůže...
Holt jsme si vybrali živobytí na kolejích - v kamiónu by Ti stačilo GSM-obyč a o pokrytí podél dálnic se operátoři přetrhnou sami.

Ohl: Bývají situace, že fíra má "přítele na telefonu", s kterým řeší poruchu.
Ty ale většinou začínají tím, že volá fíra příteli a ne naopak. A i v případě zpětného volání už fíra tak nějak ví, oč jde (a nepřemejšlí, jestli ho v čase toho poptávaného pozítřejšího vlóža už někam nenakomandovala drahá polovička).
Neděle, 24. března 2019 - 12:54:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8682
Registrován: 5-2002
ad Martin 2 a ostatní: Vlak se při poruše GSM-R odstaví a čeká se na doručení mobilního terminálu GSM-R a nikdo to prostě neřeší, jednou to tak je nařízené a hlavně to dává smysl.

Ano a přesně tak by to mělo být i u nás. A místo doručení mobilního terminálu každý strojvedoucí vyfasuje mobilní telefon GSM-R (lokomotiva ho vyfasovat nemůže, protože to by dopadlo blbě i u nás :-() a v případě poruchy mobilní části to nebude neschopnost, ale vlak s lokomotivou normálně dojede do cíle.

V Německu při poruše stacionární části dovedou používat úplně normální operátory, jmenuje se to GSM-P a předpokládám, že Písmenková firma s tím taky brzy přijde...

U mě na návštěvě byl jednou železniční Švýcar a jiný služební telefon než GSM-R vůbec neměl. A moc se divil, že si u nás nezavolá, bo není roamingová smlouva...
Neděle, 24. března 2019 - 13:32:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18818
Registrován: 5-2002
PŠ: používat úplně normální operátory, jmenuje se to GSM-P
Aby nebyla mejlka - GSM-P je označení pro "veřejné" GSM, prostě zdůraznění, že je to GSM-nonR. Asi jako když řeknu "chlap" místo "člověk", pokud chci zdůraznit, že to není ženská.

Není mi ale úplně jasné, jak v takovém případě ti úplně normální operátoři podporují funkční volání směrem na mašinu (= plovoucí přiřazení SIM karet k číslům na základě registrace čísla vlaku). Leda že by tam byla na stacionární straně nějaká mezivrstva, která zajistí překlad čísel vlaku na úplně normální "civilní" čísla mobilek.
A nebo mají ti operátoři nějaký smluvní vztah s DB, ale pak by až zas tak úplně normální nebyli.
Neděle, 24. března 2019 - 13:39:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 12-2017
Teda prosimvás, to je jak u blbejch. Vymýšlíte složitosti, ale je to úplně jednoduchý.

Strojvedoucí by měl umět pracovat pod stresem, měl by být schopen prioritizovat úlohy a případně řešit i několik úloh najednou. Takže když mu při jízdě zazvoní telefon, tak ho buď nechá zvonit nebo ho zvedne a krátce řekne:"Počkejte, zavolám vám později". Není žádná povinnost, která by nařizovala okamžitě odbavovat příchozí mobilní hovory. A popravdě, jak má strojmistr poznat, jestli mašinfíra zrovna stanicuje nebo projíždí železniční uzel?
Neděle, 24. března 2019 - 13:45:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8683
Registrován: 5-2002
Leda že by tam byla na stacionární straně nějaká mezivrstva, která zajistí překlad čísel vlaku na úplně normální "civilní" čísla mobilek.

Tato mezivrstva je plně funkční všude na GSM-R. Naprosto bezpečně mě poznávali v Majlontu jen podle délky čísla - máme německé simky.
Neděle, 24. března 2019 - 14:14:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8717
Registrován: 5-2007
Hajnej: To funguje ako úplne normálny roaming. Každá tá SIMka má aj svoje telefónne číslo, ktoré by zodpovedalo "normálnemu" GSM (-P). Takže plovoucí přiřazení si robí operátor GSM-R a len sa dovoláva roamingovou službou na príslušnú SIMku.

Akurát to vyžaduje, aby sa SŽDC začalo chovať ako "normálny" operátor, a na to tam nie sú ľudia ani vôľa, takže sa robí len to nevyhnutné minimum a hlavne aby to nestálo peniaze.
Neděle, 24. března 2019 - 14:18:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8684
Registrován: 5-2002
Akurát to vyžaduje, aby sa SŽDC začalo chovať ako "normálny" operátor, a na to tam nie sú ľudia ani vôľa, takže sa robí len to nevyhnutné minimum a hlavne aby to nestálo peniaze.

Podpis.

A zítra mi na lokomotivu při zkušebce ETCS určitě bude volat pan Lá... :-)

Aby byla představa, ža jaké peníze nakupuje železnice, tak zde je nenápadný odkaz :-(

E-shop GSM-R

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr Šimral.)
Neděle, 24. března 2019 - 14:25:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18819
Registrován: 5-2002
PŠ: Tato mezivrstva je plně funkční všude na GSM-R.
Samozřejmě že je, když to je jedna z vlastností, kterou GSM-R dostalo do vínku... [wink]

Asdf: To funguje ako úplne normálny roaming. Každá tá SIMka má aj svoje telefónne číslo, ktoré by zodpovedalo "normálnemu" GSM (-P). Takže plovoucí přiřazení si robí operátor GSM-R a len sa dovoláva roamingovou službou na príslušnú SIMku.
Takhle bych tomu i rozuměl.
Akorát jsem to z toho Petrova popisu takhle vůbec nepochopil (a už vůbec nechápu, co by s tím měla mít společného "písmenková firma").
Neděle, 24. března 2019 - 14:27:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8685
Registrován: 5-2002
Akorát jsem to z toho Petrova popisu takhle vůbec nepochopil (a už vůbec nechápu, co by s tím měla mít společného "písmenková firma").

Že by monopolní dodavatel "schválených" telefonů :-(
Neděle, 24. března 2019 - 14:29:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8686
Registrován: 5-2002
ad Rychlokvaška: Strojvedoucí by měl umět pracovat pod stresem, měl by být schopen prioritizovat úlohy a případně řešit i několik úloh najednou.

I strojvedoucí je pouze člověk...
K12V170DR
Neděle, 24. března 2019 - 15:29:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 365
Registrován: 4-2014
Jeden_z_Vás: Ano, potřebuje to vědět, ale jistě ne ve chvíli kdy už jsem za předvěstí s očekávej x.. nebo už na zhlaví, když má stejně někam postaveno. Nehledě, že naši dispečeři to dávají do ISOŘe. To je jen lenost spousty výpravčích se do něj podívat, resp radši tam loví a klofe do mobilu moje číslo, než aby si to přečetl a teda zavolal až zastavím.

Pro příklad. Občas se střídáme třeba v Kolíně. Nemám nic proti tomu, když mi výpravčí zavolá hned jak se hnu z Velimy, Záboří nebo Oseka. Ale volání ve chvíli kdy jsem za předvěstí, je akorát odvádění pozornosti. A zrovna Kolín je vyloženě "blbá" stanice se spoustou cestáků.
Neděle, 24. března 2019 - 15:37:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8687
Registrován: 5-2002
Pro příklad. Občas se střídáme třeba v Kolíně. Nemám nic proti tomu, když mi výpravčí zavolá hned jak se hnu z Velimy, Záboří nebo Oseka. Ale volání ve chvíli kdy jsem za předvěstí, je akorát odvádění pozornosti. A zrovna Kolín je vyloženě "blbá" stanice se spoustou cestáků.

Tak to prostě neberte. Nouzové volání typu: VŠECHNY VLAKY NA PŘÍJEZDU DO KOLÍNA STŮJ, STŮJ, STŮJ!!! uslyšíte i bez toho.

Jinak to ty výpravčí a dispečery nenaučíte !!!
K12V170DR
Neděle, 24. března 2019 - 15:49:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 367
Registrován: 4-2014
Já to neberu, viz předchozí příspěvek. Jenže když se pan výpravčí nedovolá 3x na mobil, tak pak volá vysílačkou, proč mu neberu mobil. A na moje vysvětlení že se na vjezdu soustředim na jiné věci než mobily, se vzteká, že co kdyby nešla vysílačka a proti mě jel vlak atd....

Je spousta fajn dispečerů a výpravčích, ale taky spoustá matláků.
Neděle, 24. března 2019 - 15:55:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18821
Registrován: 5-2002
PŠ: Že by monopolní dodavatel "schválených" telefonů
To přijde na to...
Jestli to visí na tom, že se GSM-R mobilka neumí dovolat na GSM-P pásmech, tak budiž.
Ale jestli to visí na tom, že síť SŽDC nepodporuje roaming (jak píše Asdf), tak si "písmenka" bereš do huby zbytečně.
Neděle, 24. března 2019 - 16:24:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8688
Registrován: 5-2002
Kam to zase točíš?

Základem je, že GSM-R mobilní telefony dodáváte jenom vy a podle toho cena vypadá. A není to zrovna malý trh a SŽDC vám to asi hrdě platí :-(
Neděle, 24. března 2019 - 17:05:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8719
Registrován: 5-2007
Základem je, že GSM-R mobilní telefony dodáváte jenom vy a podle toho cena vypadá.
To ale nie je vina AŽD. Schvaľovanie MT na SŽDC je "pasívna" činnosť. Keď sa s nejakým dodávateľom dohodnete, tak ten dodávateľ absolvuje overenie typu podľa smernice SŽDC č.34, tzn. požiada si o súhlas s overovacou prevádzkou, spolu s Vami a SŽDC si dohodne podmienky overovacej prevádzky, potom príde na Křižíkovu, vyskúšajú či to nejak funguje, Vy si vyfasujete SIM karty, potom telefóny rozdáte pár Vašim fírom aj s lajstrom, kam budú vypĺňať zistené závady, nakoniec sa z toho spíše zápis, dodávateľ si na základe toho požiada o schválenie typu, dostane ho a hotovo. Ak si myslíte, že potom tá cena bude nižšia, než od DComu, smelo do toho. [proud]
Neděle, 24. března 2019 - 17:23:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18823
Registrován: 5-2002
PŠ: Kam to zase točíš?
No, nevím nevím, kdo kam co točí... [nene]
Zdá se, že se Ti zas jednou podařilo potvrdit rčení, že na každou otázku existuje jedna stručná, srozumitelná a zcela nesprávná odpověď. [rofl]

A není to zrovna malý trh
Velikost trhu je silně relativní pojem. Nejednou jsme zažili, že tuzemské objemy jsou plivnutí do moře. Ať už šlo o firmware řídicí jednotky Caterpillaru nebo o firmware touchsreenu do displeje.
A nejde jen o počty, ale i o jejich rozložení v čase - a taky o predikci toho rozložení. Když si najednou objednáš tisíc kusů po dvaceti tejdně, tak máš hnedle jinačí pozici, než když si jich po celej rok objednáváš dvacet tejdně.
Neděle, 24. března 2019 - 18:24:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6090
Registrován: 9-2011
Hele, mně nějak neni jasný, jak se můžete R-kovou radiostanicí dovolat na P-čkovou síť, když R-ková síť je o 10 - 15 MHz (Rx i Tx) pod Péčkovou...
Ledaže byste měli duální radiostanice.
Všichni jste volové. Servít
Neděle, 24. března 2019 - 18:45:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3974
Registrován: 5-2004
Asdf:
"Základem je, že GSM-R mobilní telefony dodáváte jenom vy a podle toho cena vypadá.
To ale nie je vina AŽD. Schvaľovanie MT na SŽDC je "pasívna" činnosť. Keď sa s nejakým dodávateľom dohodnete, tak ten dodávateľ absolvuje overenie typu podľa smernice SŽDC č.34, tzn. požiada si o súhlas s overovacou prevádzkou, spolu s Vami a SŽDC si dohodne podmienky overovacej prevádzky, potom príde na Křižíkovu, vyskúšajú či to nejak funguje, Vy si vyfasujete SIM karty, potom telefóny rozdáte pár Vašim fírom aj s lajstrom, kam budú vypĺňať zistené závady, nakoniec sa z toho spíše zápis, dodávateľ si na základe toho požiada o schválenie typu, dostane ho a hotovo. Ak si myslíte, že potom tá cena bude nižšia, než od DComu, smelo do toho. [proud]"
WTF? Proč to schválení neplatí pro celou EU? [crazy]
Neděle, 24. března 2019 - 18:47:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3975
Registrován: 5-2004
AL: běžnej dnešní péčkovej telefon těch pásem umí nějakých 5 (+ další dvě pro WiFi/BT).
Neděle, 24. března 2019 - 19:10:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2801
Registrován: 6-2016
David_jaša: Já už jsem z toho "vypadnul", takže se zeptám - které frekvence kromě 0,9 GHz, 1,8 GHz a 2,1 GHz dnešní mobil v GSM-P umí?

Kdesi vzadu v hlavě šelestí informace, že "nejspodnější" frekvence pásma 0,9 GHz dostalo GSM-R (zcela bez záruky[biggrin])
Neděle, 24. března 2019 - 19:25:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 255
Registrován: 7-2017
"V" rozkaz. . . . . . Taky "informace"?. . . . Zvětšit!

https://mail.centrum.cz/download.php?msg_id=000000011db000014d940 3c12121&idx=1.2&filename=rozkaz.jpg&r=6.748904719164028
Petr_hradecký
Neděle, 24. března 2019 - 19:29:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2683
Registrován: 4-2015
Ad pásma: Google našel tenhle odkaz.

@honzaklonfar: informace je zcela správná, tak jest...
Na K-Reportu od 2012.
Modely amerických trucků - dcp.wz.cz
Neděle, 24. března 2019 - 20:00:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3976
Registrován: 5-2004
honzaklonfar:
"David_jaša: Já už jsem z toho "vypadnul", takže se zeptám - které frekvence kromě 0,9 GHz, 1,8 GHz a 2,1 GHz dnešní mobil v GSM-P umí?
Kdesi vzadu v hlavě šelestí informace, že "nejspodnější" frekvence pásma 0,9 GHz dostalo GSM-R (zcela bez záruky[biggrin])"
Ještě LTE 800 a LTE 2600, viz, valná část umí i emerických GSM 1900. Takže 5-6.
Neděle, 24. března 2019 - 20:32:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8721
Registrován: 5-2007
David_jaša: Preto píšem overovaciu, nie skúšobnú [proud] Papiere z nejakej inej krajiny sú na to, aby to vyzeralo "len takto" podmienka nutná.
Neděle, 24. března 2019 - 23:22:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5608
Registrován: 5-2010
ETCS u ČD Carga
Pondělí, 25. března 2019 - 06:03:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2802
Registrován: 6-2016
Drak_ze_skalky: Zajímavé čtení. Moc se mi líbí odkaz na modernizaci řady 742. Kam to ETCS chtějí namontovat? Zákon o neprůstupnosti těles stále nebyl zrušen[biggrin]
Pondělí, 25. března 2019 - 08:21:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 946
Registrován: 7-2017
hk: do hytláků [lol]. Sergeje taky tahaly párovozy.

Ani minutu navíc: https://zdopravy.cz/hlidac-strojvedoucich-dorazil-do-snemovny-za- prekroceni-doby-jizdy-pokuta-10-tisic-25764/
Pondělí, 25. března 2019 - 08:37:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6093
Registrován: 9-2011
Na 742 je místa a místa...
Jinak Nemesis nabízí instalaci "cokoliv kamkoliv" (tj. pro Krachgo jak dělaný [happy]), včetně instalace typu "vlaštovčí hnízda", tj. krabice popřilepované zvenku na kapoty, jak je kde zrovna místo.

D. Jaša: ale jde woto, aby ty pásma byly tam, kde běhá GSM-R. Přes pásma přidělený Wifi a Blůtůtů se na mašinu nedovolám [wink]
Anebo by mohla nastoupit doba bastlířská - za protentokrátu se bastlily krátký vlny, za komoušů se konvertovalo z OIRT na CCIR, příp. naopak [wink], tak by nějakej šikovnej rádijoamatér mohl vymyslet, jak pomocí pár cívek, kondíků a další bižuterie přeučit standardní mobil za pár stovek na pásmo GSM-R. Však je to jen 15 MHz [proud].
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 25. března 2019 - 10:00:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 948
Registrován: 7-2017
krabice popřilepované zvenku na kapoty, jak je kde zrovna místo. Nejlíp na podlaze ochozu nebo ve výšce hlavy [angry].
Pondělí, 25. března 2019 - 14:01:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3977
Registrován: 5-2004
AL: Tím chcu říct, že ne/přítomnost pásem všeobecné mobilní sítě asi nebude dělat měřitelný rozdíl v ceně GSM-R vysílačky, když o půl řádu až řád levnější přístroje umí bezprostředně sousední pásma shora i zdola.

Asdf:
"David_jaša: Preto píšem overovaciu, nie skúšobnú [proud] Papiere z nejakej inej krajiny sú na to, aby to vyzeralo "len takto" podmienka nutná."
Stejně mi to přijde na hlavu padlý u telefonu. Ještě bych to chápal u bezdrátový části mobilky, ale u obyčejnýho mobilu - WTF? Působí to jako úžasný způsob, jak to celé zbytečně ještě víc prodražit.
Pondělí, 25. března 2019 - 14:32:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18832
Registrován: 5-2002
DJ: Stejně mi to přijde na hlavu padlý u telefonu.
A to mně zas ne - on i běžnej "civilní" telefon má nějaký podobný lejstro, akorát si ho výrobce nelenil zařídit na svý triko, protože čul, že se mu to vyplatí.
Pondělí, 25. března 2019 - 15:15:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3978
Registrován: 5-2004
Hajnej:
"DJ: Stejně mi to přijde na hlavu padlý u telefonu.
A to mně zas ne - on i běžnej "civilní" telefon má nějaký podobný lejstro, akorát si ho výrobce nelenil zařídit na svý triko, protože čul, že se mu to vyplatí."
Má to lejstro jedno pro celou EU. Nechápu, že u ne-zabezpečovacích zařízení pro ERTMS to nefunguje stejně.
Pondělí, 25. března 2019 - 15:44:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8723
Registrován: 5-2007
David_jaša: Pretože keď sa s mobilom nedovoláte na 112, je to prúser výrobcu mobilu, keď sa nedovoláte núdzovkou na GSM-R, je to prúser (aj) toho, kto Vám dovolil ten telefón na SŽDC používať...
Pondělí, 25. března 2019 - 17:20:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3979
Registrován: 5-2004
Asdf: A to protože železniční dodavatelé i přes mnohem větší drahotu per kus mají míň přísnou certifikaci než všeobecné telefony (BTSky, ...)?
Pondělí, 25. března 2019 - 18:58:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 954
Registrován: 7-2017
Chudák fíra
https://www.novinky.cz/krimi/500732-dva-mlade-zivoty-vyhasly-na-k olejich-osmnactilete-kamaradky-si-na-prostejovsku-lehly-pod-vlak. html
Pondělí, 25. března 2019 - 20:45:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8724
Registrován: 5-2007
David Jaša: Nie, skôr naopak. Ale zákony hovoria o nejakej zodpovednosti a k tej sa ten, kto ju má, nejako musí postaviť. A SŽDC má smernicu č. 34. A je úplne jedno, ako tvrdo je to zariadenie certifikované. Proste si to absolvujete.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Úterý, 26. března 2019 - 11:02:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1913
Registrován: 4-2006
V rámci genderové rovnosti páchají teror na dráze i děvčata:
https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/vlak-v-ceskem-tesine-narazil- do-hranolu-na-trat-je-polozily-deti_517724.html
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Úterý, 26. března 2019 - 13:10:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3641
Registrován: 3-2006
Hajnej:
"Není mi ale úplně jasné, jak v takovém případě ti úplně normální operátoři podporují funkční volání směrem na mašinu (= plovoucí přiřazení SIM karet k číslům na základě registrace čísla vlaku). Leda že by tam byla na stacionární straně nějaká mezivrstva, která zajistí překlad čísel vlaku na úplně normální "civilní" čísla mobilek.
A nebo mají ti operátoři nějaký smluvní vztah s DB, ale pak by až zas tak úplně normální nebyli."

No mně to taky není úplně jasné, ale funguje to. Přepnu se na P-GSM D a výpravčí se mi dovolá pod číslem vlaku. Já jemu musím volat "sedmičkovým" číslem, 02 na konci nahradím 05 a jemu zazvoní "státní" linka. Vytočením 1300 se dovolám na spojovatelku.
Nouzové volání v P-GSM nefunguje.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Úterý, 26. března 2019 - 13:52:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18839
Registrován: 5-2002
Mik: podle toho, co píše Asdf, to vypadá na nějaký ten roaming (možná doplněný nějakou štábní kulturou v číslování)...
Úterý, 26. března 2019 - 15:15:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8727
Registrován: 5-2007
Mikulda: GSM-R vychádza z klasického GSM(-P). To znamená, že na čokoľvek sa dá použiť (aj) kompatibilné riešenie. Čo sa týka registrovania účastníka v roamingu, tak príslušný protokol (MAP) má určité správy, ktoré roamingový partner len tupo preposiela operátorovi domovskému. A tak nie je problém, aby si vysielačka zaregistrovala číslo vlaku aj v prípade, že je v roamingu na GSM(-P).

Číslo vlaku sa používa len medzi volajúcim a ústredňou (resp. HLR, ak je ústrední viac). Tam sa to číslo premapuje na IMSI (unikátne číslo SIM) a ďalej už sa spojuje rovnako ako v klasickej GSM(-P) sieti. Takže pri volaní do GSM(-P) volajúci v podstate nič nepozná (ak sa nevyužívajú nejaké zvláštne fičúry tej ústredne - napr. tie núdzové hovory - to samozrejme nefunguje).

Teoreticky by sa dalo zabezpečiť, aj fungovanie skrátených volieb ala 1200, 1300, 1400, pretože to funguje úplne rovnako ako volania na 112 a podobné ustanovizne, stačí aby GSM-R operátor vystrčil tomu GSM(-P) vlastnú lokalizačnú službu, ale to už chce trochu vyšší level spolupráce.
Úterý, 26. března 2019 - 20:26:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8689
Registrován: 5-2002
Já mám po dnešku šílený sen, koukněte po chvíli do vlákna ETCS [biggrin]
Středa, 27. března 2019 - 21:29:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2066
Registrován: 8-2008

Má smysl to komentovat?? [ko][ko][zadnice][cunik]
Jsme jen lidi...
Středa, 27. března 2019 - 23:11:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1602
Registrován: 5-2007
No, nemá - ale přesto si to neodpustím:-)
Za 1. Zákony jsou od toho, aby se porušovaly....protože jinak je to:
a) státní šikana
b) policejní zlovůle
c) omezování podnikání
d) zásah do osobnostních práv
e) atd....
Prostě naše národní povaha, se kterou třeba nějaké obecné ohrožení nemůže soupeřit..:-(
Čtvrtek, 28. března 2019 - 13:01:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3396
Registrován: 9-2003
Ta fotka ovšem sama o sobě nic nedokazuje, protože ta světla se mohla rozblikat těsně předtím, i když stojící auta v protisměru svědčí o něčem jiném, v právu platí "In dubio pro reo".
Mmch., kdo by takovouhle fotku dal v Rakousku k dispozici policii (o vytlemení na web ani nemluvě) dostal by tučnej flastr.
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 28. března 2019 - 14:18:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5548
Registrován: 7-2011
S4991023:
"Mmch., kdo by takovouhle fotku dal v Rakousku k dispozici policii..."
Se spíš obávám, že by v Rakousku takováhle fotka ani neměla šanci vzniknout. [wink]
Pružinskij
Čtvrtek, 28. března 2019 - 14:25:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3511
Registrován: 4-2015
Ale mohla, to může kdekoliv na světě. Vám se ještě nestalo, že PZZ se spustilo v okamžiku, kdy jste ho přejížděl autem?
West code was broken.

Čtvrtek, 28. března 2019 - 14:34:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5549
Registrován: 7-2011
A to spolu souvisí jak? Pokud by se spustilo PZZ v okamžiku, kdy vjíždí na přejezd, asi by se naproti neštosovala auta. Čili je evidentní, že na to zkrátka dlabe.
Pružinskij
Čtvrtek, 28. března 2019 - 14:40:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3513
Registrován: 4-2015
Evidentní to není, z toho samozřejmě není poznat ani to, zda tam auta atojí či se "štosují", nebo jedou jen pomalu za sebou, nebo dojíždějí k přejezdu pomalu a první se např. chce rozhlédnout. Obojí je možné, jen vy máte hned jasno.
West code was broken.

Komis
Čtvrtek, 28. března 2019 - 14:42:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 230
Registrován: 2-2019
Já jsem to spíš pochopil tak, že taková fotka by tam nemohla vzniknout proto, že tam panuje c.k. pořádek, nebo chcete-li b) policejní zlovůle, takže si tam řidiči něco takového prostě nedovolí.