Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 30. 07. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 30. 07. 2019

dolů
   autor příspěvek
Flaizer
Pondělí, 29. července 2019 - 20:19:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1443
Registrován: 10-2009
Potvrzuji, pokud originální video nebylo zrychleno, pak dle zjednodušeného přepočtu rychlosti (ujetá vzdálenost dle snímkové frekvence) ten vlak vyjel z lesa s velkou pravděpodobnosti cca 86 km/h [uhoh]

Rád bych přispěl svým názorem, je to však zbytečné, v tuto chvíli platí nanejvíše známé pořekadlo " a bude hůř..." [sad]
Pondělí, 29. července 2019 - 20:49:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 124
Registrován: 7-2017
Dobrý večer, já bych si takový železniční koridor dovolil přirovnat k dálnici. Nakonec, ten člověk, který řídí autobus, kamion, nebo auto je stejný člověk, jako ten, který řídí vlak. Člověk je tvor omylný. Někdy je však třeba lidským smylům pomoci, někdy prostě ta železniční značka může splynout s pozadím, nemusí být dobře zřetelná. Jak je možné, že ŘSD má poměrně slušně zpracovaný předpis TP 66 "ZÁSADY PRO OZNAČOVÁNÍ PRACOVNÍCH MÍST NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH". Jak neskutečně rozdílný přístup v porovnání se SŽDC. Je namátkou vybírám: "Svislé značky zvětšené velikosti se užívají na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla a případně na dalších dopravně významných (zejména směrově rozdělených) pozemních komunikacích. Při snížené rychlosti do 80 km.h-1 lze ve stísněných podmínkách v rámci pracovního místa na těchto komunikacích užít značky základní velikosti." a dále:"Pro zvýraznění (zdůraznění) významu vybrané značky se tato doplňuje výstražným světlem typu 1. Světlo se umísťuje nad příslušnou značku a musí odpovídat ČSN EN 12352." Možná by to byla ta správná cesta, jak podobné věci eliminovat ku prospěchu všech. Tím nechci snižovat pochybení strojvedoucího, nicméně určitě by to dalším strojvedoucím pomohlo v situaci, kdy je určitá šance, že něco přehlédnou. A chybu po čase může udělat každý, ale vždy je menší pravděpodobnost, že přehlédne strojvedoucí značku zvětšenou, nebo doplněnou světlem.
Pondělí, 29. července 2019 - 20:56:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 125
Registrován: 7-2017
Další věc, proč na dálnici je snížení rychlosti označeno několika značkami a postupně, nikdy to není ze 130 na 30 jenom dvěma značkami. Já vím, že D1 to takto připouští, ale bylo by možná dobré označování takových to zásadních propadů rychlosti změnit. Takto já bych si osobně představoval jedno z opatření k této MÚ.

Je to ale názor do diskuze, netvrdím, že to tak být musí. Nicméně je to řešení levné, dostupné a nikoho v provozu nezatíží.
Pondělí, 29. července 2019 - 20:57:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8903
Registrován: 5-2007
Jarda_Cempírek: Keby ste takúto myšlienku prezentoval pred touto nehodou, bol by ste minimálne za debila, ktorý zbytočne zamoruje trate ďalšími návesťami.
Pondělí, 29. července 2019 - 21:01:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6980
Registrován: 5-2002
Mne zaujalo že právě za Svojšínem bývala jedna pomalá předvěstěna i s dvěma blikačema, co se používají na silnicích...( Nevím jestli je to tam i u té současné)

Ale jestli někdo má touhu provizorní 30 na stavbě mostu zavádět jako traťovou, tak to je těžký...
Pondělí, 29. července 2019 - 21:02:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 7-2017
Já vím, ale nejsem bůh a před nehodou jsem nad tím nepřemýšlel, jsem obyčejný člověk, který se většinou poučuje z chyb svých, nebo ostatních. Každopádně, nechtěl bych být teď v kůži toho strojvedoucí, určitě nešel do práce s tím, že se mu směna takto nepovede. Tak douufám, že když je to jenom plechařina, že se s tím snad nějak vyrovná, každopádně mu přeji, ať se z toho ce nejdřívě psychicky dostane. Celkem si umím představit, jak toto může člověka poznamenat.
zOboru
Pondělí, 29. července 2019 - 21:03:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 68
Registrován: 7-2018
Ahmad_Šáh_Masúd: plánované změny v TTP byly ze strany SŽDC loni (možná už předloni? ten čas neskutečně letí...) prezentovány dopravcům. Zmizet měly třeba zkratky návěstí pro elektrický provoz. Proteklo už tolik vody ve Vltavě a stále nic. Snad mj. tento případ přiměje SŽDC k tomu, aby se s tím znovu začalo něco dělat...
Pondělí, 29. července 2019 - 21:26:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2656
Registrován: 5-2008
jeden dotaz : to druhý "eso" , bylo obsazený, nebo na"kabel , nebo "studený "
Don Parmezano
Pondělí, 29. července 2019 - 21:28:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13092
Registrován: 11-2002
Asdf: rozumný názor, který tady prezentuje Jarda_Cempírek, není ojedinělý. Ale jakkoli je na dráze často preventivně řešena kdejaká kravina, vysloveně průserová věc se zahrne do běžné šedi drážního provozu. Otázka, zda by se něco takového stalo, kdyby byli před podobným místem co 100m umístěni razící barvou natřené figuríny s přísným výrazem garantů předpisů a zdviženým prstem pro výstrahu se už nezodpoví, ale podle toho, co zatím zaznělo, byla prevence ze strany provozovatele dráhy hodně slabá. Ale samozřejmě, řešeno zcela v souladu s předpisy...

Proč to silnicích jde a železnici ne? I tady zatím vlaky řídí jenom lidi...
Priapos
Pondělí, 29. července 2019 - 21:28:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1636
Registrován: 10-2012
Hajnej:
"Pokud tím místem někdo jezdí obden, tak nemá smysl ho rok a něco prudit rozkazama, to spíš přehlídne něco jiného.
Čili je potřeba určit, kdo a jak má postupovat, pokud tam fíry posílá řidčeji. A tady bych to už viděl jako parketu nejen SŽDC, ale i dopravce: nechť jeho interní IS eviduje, kdy komandovaný fíra jel danou(é) trať(e) naposledy, a v případě překročení oněch magických 21 dnů nechť vyskočí upozornění, že si musí přečíst změny v TTP "


A co když ten nešťastný strojvedoucí ten úsek znal velmi dobře a jel tam už i po tom 15.07?
Pondělí, 29. července 2019 - 22:15:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 687
Registrován: 9-2009
Parmezano: Jde o rekoEso 363.5XX, to jezdí ve dvojci na kabel...
http://railspotting.webnode.cz/
Pondělí, 29. července 2019 - 22:15:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8886
Registrován: 9-2002
Haan:
"Domnívám se, že největším ohrožením bezpečnosti je ten, který práci strojvedoucího řídí a přitom mu nezajistí odpovídající pracovní podmínky takové, aby byl schopen svou práci bezpečně vykonávat.
Odpovídající bezpečnostní povědomí by měl mít především ten, který firmu řídí a který musí umět vyhodnotit, co už je nad limity a schopnostmi jeho živého výrobního prostředku."
Kde se to dá podepsat ? - Tohle je dobrá připomínka...
Jsem jednou žasnul, co jsem vyfasoval před lety za půlmistra na údržbě větrných generátorů: Prudit, bonzovat a lézt na nervy by mu šlo, ale o elektrotechnice měl ponětí odpovídající svojí původní profesi - nevyučenej zedník. Ani neznal rozdíly mezi tranzistorem a tyrystorem a zrovna tak by nedokázal ani odvodit zjednodušený schémata svěřených strojů. Za půl roku jsem dělal půlmistra já a ten tlustej šmejd dostal kopačku do [zadnice] a u firmy skončil. Šéf se pak nechal slyšet, že kdo si ne něj nestěžoval, tak s ním nepracoval. Dokonce mě jednou donutil zahrabat auto do sněhu s tím, že dneska musíme nutně delat tenhle větrník a ne ten další, kam se nemusely auta brodit v metrovym sněhu. By mě fakt zajímalo, co v tom Domě na Pobřeží Chujoviny dělají. Raději nemyslet.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pondělí, 29. července 2019 - 22:47:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1852
Registrován: 8-2006
Pánové, jsou tady názory dobrý a méně dobrý. Strojvedoucího je mi líto. TTP je past , jako "Brno". Ale nikdo stím nic nechce udělat.
Cvičný na tento problém ukazují již velkou dobu. Ale, předpisy dělá SŽDC , vše háže na dopravce. Předpisy se staly snůžkou blábolů a krávovin , hlavně od lidí ,kteří nemají s provozem nic co dočinění. Bohužel tuten fíra asi dlouho na této trati nejel.U předvěstníku možná čuměl co mu dělají mašiny a průser je nasvětě. 21dní rozkaz a pak se poserte . Mě se stalo něco podobného ,ale maličkost ,proti tomuhle, v Lysé n.L.. Dlouho jsem tam nebyl a najednou v plném brždění do peronu tvrdá stahovačka. Vůbec jem o ní nevěděl. Čuměl jsem jako puk. Takže se vůbec nedivím takovému to průseru. Kdy se už konečně někdo chytí za rypák a začne stěma nesmyslama v předpisech něco dělat.
A to byly rajky. Nemyslet ,jak by to dopadlo s osobkou.
Pondělí, 29. července 2019 - 23:03:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3122
Registrován: 2-2010
Lakro:
"A to byly rajky. Nemyslet ,jak by to dopadlo s osobkou."
https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4087642
Pondělí, 29. července 2019 - 23:07:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9151
Registrován: 4-2003
Ale člověk, který Vám vydělává peníze. Vy mu naložíte takových povinností, připravíte tolik pastiček

Temahletěma blábolama akorát kopete hrob dalším strojvedoucím a třeba i cestujícím. Přeci tohleto se mohlo stát kdekoliv jinde v úplně jiný situaci.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 29. července 2019 - 23:47:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3123
Registrován: 2-2010
RadekŠ:
"Temahletěma blábolama akorát kopete hrob dalším strojvedoucím a třeba i cestujícím."
Těmahle blábolama nekopu hrob já. O to už se dříve postarali jiní-ti kteří, si neuvědomují a stále uvědomit nechtějí, že jejich živý výrobní prostředek má své limity.
RadekŠ:
"Přeci tohleto se mohlo stát kdekoliv jinde v úplně jiný situaci."
Ano, když těm situacím jde zaměstnavatel naproti.
Výpravčího možný omyl jistí technika, a tam, kde ne, tak ho jistí strojvedoucí.
Jak je jištěn možný omyl strojvedoucího při rychlostech, kterými se dnes jezdí a s "bezporuchovou" technikou a jinými vymoženostmi moderní doby, které mu odvádějí pozornost ze soustředění se na jízdu a sledování trati?
Promiňte, ale alibismus dopravce a SŽDC, že měl sledovat TTP jsou nesmyslem-kolik času tomu strojvedoucímu při nástupu služby na to dáte-10-15min? Ony ty TTP nemají jen jednu tabulku rychlostí, ale další důležité tabulky (1,3...) a to aby se hrabal ne v jedněch TTP, ale ve všech TTP tratí, kudy pojede a taky ve všech TTP jejich objízdných a odklonových tras, pokud tam má seznání. A k tomu ještě další mimořádnosti podle ROV, ze kterých taky mnohdy vyplynou pastičky všeliké, atd...
Já jen doufám, že tahle nehoda a její příčiny konečně s někým pohne.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Úterý, 30. července 2019 - 01:12:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19607
Registrován: 5-2002
Haan: Čímž se hned zvedne turnusová potřeba strojvedoucích
Jenom těch, co jezdí po všech čertech a najednou se dostanou na změněnou trať. Těch, co danou trať projíždějí aspoň jednou za 21 dnů, se to netýká, stejně jako těch, kteří tratě sice vymetají jednou za uherák, ale ty tratě jsou stabilní.
Takže uškudlenou mzdou za těch pár čtvrthodinek na hromadu fakt nenašetříte...

to aby se hrabal ne v jedněch TTP, ale ve všech TTP tratí, kudy pojede a taky ve všech TTP jejich objízdných a odklonových tras, pokud tam má seznání
Proč by se měl hrabat ve všech? Stačí jen v těch změněnejch. A nemusí se v tom nutně hrabat ten fíra.
Bejt fírovskej odborář, tak mám teď krásně přihráno na to, prosadit do nedávno diskutované a aktuálně chystané evidence výkonů další funkcionalitu: sledování změn TTP od poslední jízdy po té které trati.

JC: Další věc, proč na dálnici je snížení rychlosti označeno několika značkami a postupně, nikdy to není ze 130 na 30 jenom dvěma značkami.
Postupně po malých změnách je to z jednoho prostého důvodu: silniční značky neznají něco jako předvěstník (používaný na snad všech drahách, které znám).
A to se bavíme o dálnici, kde je dalším důvodem roztáhnout to zpomalení doprovázené zpravidla zipováním na co největší délku, aby na to všechno byl čas. Protože pořadí vjezdu do nižšího počtu pruhů si musí šoféři pořešit sami, kdežto za fíry to dělá nějaké to ZZ.
Na silnici je 90 na (řekněme) 30 jen dvěma značkami naopak zcela běžné: značka Zatáčka vlevo/vpravo a v samotné zatáčce vodicí tabule. Ba co víc: ta rychlost tam není vyznačena vůbec, tu musí řidič odhadnout - na obyčejné silnici sice omezení rychlosti v kdejaké zatáčce fakticky existuje, ale explicitně vyznačeno není.

Jena: Proč to silnicích jde a železnici ne?
Protože na silnici žádná povinnost vydávat TTP ani seznamovat se s nimi neexistuje. Provoz je tam organizován úplně jinak.
Fascinuje mě, jak tu teď všichni volají po silničních zvyklostech, ale kdyby se na dráze opravdu zavedly, tak by se z toho dotyční posrali čtyři metry do vejšky, takže by hlavou škrtali o trolej...

Priapos: A co když ten nešťastný strojvedoucí ten úsek znal velmi dobře a jel tam už i po tom 15.07?
Tak ho zjevně až zas tak velmi dobře neznal. [nene]
Gratuluji k ukázkovému protimluvu. [biggrin]
Úterý, 30. července 2019 - 05:26:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 27
Registrován: 12-2016
Dekuji J.c. za nazor shora. Dam taky navrh. V danem useku vypnout kod VZ. Proc? Na zelene vlne jede lokomotiva sama bez vybavovani VZ. Ted cekame na to, az tam pojede strojvedouci, ktery dostane km pred tim infarkt a sesune se k zemi. Vypnutim kodu zacne zabezpecovac rvat do cca 20 vterin musi vybavit tlacitko. Pokud ho nevybavi, vsechny vlaky se zabezpecovacem zastavi samy. Takze
1) vypnout v danem useku kod
2? Vysroubovat zelenou zarovku nebo jde-li, to zasahnout tak, aby neslo volno rosvitit

Vratim se ke zminene situaci. Pokud ssebou strojvedouci svihne, bude pruser o mnoho vetsi, protoze jiz od Plzne jede s nastavenou rychlosti mnohem vetsi a masina se zacne rozjizdet sama. My porad jen doufame, ze se nic a nikomu nemuze stat.

Pri trose dobre vule to jednim telefonatem vyresite hned dnes. A nemyslim jen na plzensky, ale kdekoliv v CR. Najde se nekdo odvazny, kdo by to zabezpecovakum mohl naridi. Samozrejme je toto zvyseni bezpecnosti v danem useku omluvou, proc kod nejde. A tudiz i duvodem, proc se za to zabezpecovakum neberou premie.
Úterý, 30. července 2019 - 07:21:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13093
Registrován: 11-2002
Hajnej: Protože na silnici žádná povinnost vydávat TTP ani seznamovat se s nimi neexistuje. Provoz je tam organizován úplně jinak. - to nezpochybňuju, nikdo tady nevolá po zavedení silničních zvyklostí na dráze obecně, ale věřím, že i Vy uznáte, že zápis do nějakých tabulek, je proti případnému opomenutí platné asi jako mrtvému zimník. Snad s výjimkou AVV, kde by se dalo rychle doplnit (pokud se to programátor včas dozví). Dopravce, provozovatel dráhy je samozřejmě z obliga, ale lokomotivu řídí stejný člověk, jako to auto. Na drtivé většině tratí je to jen na něm. A stejně jako řidič autě se prostě může přehlédnout, zapomenout se. Nevyviní ho to z ničeho, ale přesto, pokud je něco úplně jinak než bylo a kde je i laikovi jasné, že v případě opomenutí to nedopadne dobře, mohlo, resp. mělo by se udělat něco nad rámec dosavadních zvyklostí / litery předpisů. Ne se spokojit s tím, že se fíra seznámil s TTP a osadí se patřičné návěsti. Prostě předvídat, v odůvodněných případech zvýšit prevenci. Když se na křižovatce změní přednosti, taky se kolem objeví výstražné cedule upozorňující na daný stav a jsou tam poměrně dlouho i po přehození značek. Přesto by vůbec nemusely, značky jsou přeci platné, jezdí se podle rozhledu, každý řidič má tedy možnost, ba povinnost se podle toho řídit. Na co nějaké cedule navíc, pro ty, co jezdí po paměti?!
Úterý, 30. července 2019 - 08:23:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 127
Registrován: 7-2017
Hajnej: Já to vím, že silniční značky nemají předvěstník. Tomu rozumím, nicméně chtěl jsem poukázat na dvě věci:
1. Jak rozdílně se tato problematika řeší na SŽDC a ŘSD, kdy ŘSD tomu věnuje výrazně větší pozornost a má k tomu výrazně vyšší respekt.
2. V zásadě je takové výrazné snížení rychlosti zajištěno pouze jednou značkou, předvěstníkem, pokud ho strojvedoucí přehlédne, tak v případě nákladního vlaku už nemá šanci svou chybu napravit. Samozřejmě je tam ještě rychlostník, ale tam už s ohledem na zábrzdnou vzdálenost bude zřejmě po boji.

To je celý, průšvih se stal, po boji je každý generál, věštit zatím neumíme, ale můžeme se zamyslet nad tím, co udělat proto, aby se to pokud možno neopakovalo, tedy zda není možné to riziko v budoucnu výrazně snížit.
Úterý, 30. července 2019 - 08:45:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 123
Registrován: 6-2019
takový železniční koridor
Ošelínskou lesní železnici? [lol][lol]
احمد شاه مسعود
Úterý, 30. července 2019 - 08:51:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3124
Registrován: 2-2010
Hajnej:
"Těch, co danou trať projíždějí aspoň jednou za 21 dnů, se to netýká, stejně jako těch, kteří tratě sice vymetají jednou za uherák, ale ty tratě jsou stabilní."
Týká se to všech stejně. Jede-li vlak z Břeclav-Praha, pak TTP 320,324,326 (+všechny varianty kolem Brna), 501,502 (+všechny varianty kolem Prahy) Díval jste se, kolik změn v těchto TTP bylo uděláno za např. poslední 2 měsíce? A pak si je musíte od doby seznámení se s nimi, celou dobu pamatovat až do doby, než tam pojedete prvně a zažije ty změny na vlastní oči. Tohle by měl mít strojvedoucí před sebou a na očích tak, jako má TJŘ. Ale nemá.
Hajnej:
"Priapos: A co když ten nešťastný strojvedoucí ten úsek znal velmi dobře a jel tam už i po tom 15.07?
Tak ho zjevně až zas tak velmi dobře neznal. [nene]
Gratuluji k ukázkovému protimluvu. [biggrin]"
Proč protimluv? Já tam vidím tu zásadní past: znám trať velmi dobře. 14.7. jsem tam jela zpravena o PJ. 15.7. jsem tam jela taky, ale už o PJ nezpravena. Co z toho mylně vyvodím? No že je tam zpátky traťová - ta která tam byla před zavedením PJ a při dalších povinnostech, které musím taky sledovat a dodržet, přehlédnu v rychlosti 90 předvěstník. A že jsem si před 15.dny přečetla v TTP změnu, jsem v tom množství dalších jiných ne/důležitých info nevzpomněla.
Úterý, 30. července 2019 - 08:51:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9155
Registrován: 4-2003
předvěstníkem, pokud ho strojvedoucí přehlédne

Stejně tak dobře může přehlídnout něco jinýho. Jako ten v Jaroměřicích, co přehlídl 4 upozorňovadla, předvěst, tři upozorňovadla a vjezd.



ŘSD tomu věnuje výrazně větší pozornost

Protože je to pro ty řidiče taky daleko větší zátěž, protože musí rozdělit pozornost na daleko víc věcí (auto přede mnou, auto za mnou, auta ve vedlejším prudu, odstupy, rychlost, otáčky, zúžení, svodidla, exity..). Aut tam projednou desítky tísíc za den a úměrně tomu narůstá i riziko. Kdyby to ŘSD neudělalo, tak ta bude každej den bouračka se zatarasením dálnice.

Jako pokud srovnáváte třeba aktální stav uzavírek na D5 a naproti tomu vyhlídkovou jízdu strojvedoucího lesy poblíž Mže, kde jediný vzrůšo pro toho borce bylo křižování někde v Ošelíně v protijedoucím Sharkem....[crazy][crazy]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 30. července 2019 - 09:14:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 12-2018
při dalších povinnostech, které musím taky sledovat a dodržet, přehlédnu v rychlosti 90 předvěstník
No jo, on je strojvedoucí na té lesní železničce podél Mže fakt děsně přetížený.
Hlavně že tu ti samí šotoušci div nepopravují, když udělá chybu nebo nedbalost řidič auta.
Úterý, 30. července 2019 - 09:23:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1049
Registrován: 9-2016
Zde je potřeba brát v úvahu i psychologii. Já dost často jezdím po jedné silnici, kde je už léta najednou 30 a radar. Ačkoliv o něm vím, tak stejně jednou do roka platím. Prostě mi vypadne z "ostražitosti". To samé bylo asi u toho fíry. Prostě na normální trati najednou taková děsnost a ještě za obloukem v lese. Několik protisměrných oblouků je to nejhorší co vlak může potkat. Dokáže jej to pěkně rozhoupat. Ale obávám se, že zde nic jiného než ETSC (či cokoliv, co mašinu zpomalí automaticky) nepomůže. I když si to fíra přečte v TTP, nemusí si to hned přiřadit k místu (pokud tu změnu v TTP postřehne, prosím za to nekamenovat, nedávám mu to za vinu, ale prostě i to se stane). Když míjí předzvěst, zrovna mrkne jinam a u návěsti je již pozdě. Postupné snižování rychlosti je sice jakés-takés řešení, ale na rozdíl od silnice, kde je jen "návěst", zde je i předvěst, takže dopředu ví, co bude. A předzvěst na silnici nahrazují ty postupné značky.
Zde se ukazuje problém oddělení dopravy a kolejí. Mnohdy (za mé traťovácké éry) byl traťmistr na "koberečku", že takhle ne, že by to byl problém pro fíry. Což si traťovák neuvědomí, fíra to vidí jinak a bylo proto nutno hledat jiné řešení. Prostě zde někdo spíše ze snahy ušetřit finance vyrobil past, která sklapla. Podle mne, když už je to na tak dlouhou dobu, že je tam trvale pomalá měli trochu utáhnout ten oblouk v lese a celé to vést mimo, aby nemusela být ta housenka. Jenže to by stálo finance navíc a za fíry není kdo by orodoval (a došel za načalníkem, který vládl jak traťovákům, tak fírům, aby zjednal nápravu).
Dráhy si dříve z každého průseru brali ponaučení. Doufám, že si ho vezmou i z tohoto a příště takovouto past nenalíčí znovu. Na druhou stranu, pokud už tam byly skoro průsery před pár dny, proč nikdo na ČDC neudělal oranžovou kartičku, kde by bylo napsáno "v km XY zrádná pomalá!!!!!" kterou by dal fírovi na mašinu, když tam má jet.
Úterý, 30. července 2019 - 09:32:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 10-2018
Jo, když se za totality postavily Kyjice, naše nejdelší železniční stanice tak všechny návěstidla ukazovaly rychlost 40 km/h a očekávej rychlost 40 km/h. A tam by ta trať i snesla trošku vyšší rychlost, prorože tam byly 4 koleje. Dvě z nich byly vždy vyloučené a podbíjely se. A po dvou opravených se jezdilo 40. A tady se jede na volno a sníží se rychlost na 30 km/h. Do rozkazů se píšou různé - nedůležité blbosti, ale toto ne, byla by to asi nadbytečná informace. A tak jedno opomenutí X velká hromada. Smůla, že to byly ložené Rajky - mají vysoko těžiště. Štěstí že to nebyl třeba západní expres...
Priapos
Úterý, 30. července 2019 - 09:59:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1638
Registrován: 10-2012
Haan:
""Priapos: A co když ten nešťastný strojvedoucí ten úsek znal velmi dobře a jel tam už i po tom 15.07?
Tak ho zjevně až zas tak velmi dobře neznal. [nene]
Gratuluji k ukázkovému protimluvu. [biggrin]"Proč protimluv? Já tam vidím tu zásadní past: znám trať velmi dobře. 14.7. jsem tam jela zpravena o PJ. 15.7. jsem tam jela taky, ale už o PJ nezpravena. Co z toho mylně vyvodím? No že je tam zpátky traťová - ta která tam byla před zavedením PJ "



Logická úvaha. Ale co když třeba ten inkriminovaný úsek po 15.07 už několikrát projel v obou směrech naprosto správně rychlostí 30 km/hod?
Úterý, 30. července 2019 - 10:11:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3125
Registrován: 2-2010
Priapos:
"Ale co když třeba ten inkriminovaný úsek po 15.07 už několikrát projel v obou směrech naprosto správně rychlostí 30 km/hod?"
No, tak tuto teorii vůbec nepředpokládám a tedy k tomu nemám co dodat.
Úterý, 30. července 2019 - 10:25:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9158
Registrován: 4-2003
tuto teorii vůbec nepředpokládám

No však jo. Vyberete si co se Vám hodí do krámu, k tomu přidáte ničím nepodložené domněnky, nějak vhodně pospojujete a teorie hodící se do krámu je na světě.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 30. července 2019 - 10:34:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 938
Registrován: 11-2007
Ještě poznámka k těm tabletům. Je vcelku jedno, kdo tablety provozuje, zda dopravce či SŽDC. Psal jsem o aplikaci, která by na tabletu jela.
Nicméně si i tak dokážu představit bezpečnostní tahanice mezi dopravcem a SŽDC v případě, kdy by nastalo něco nepředvídatelného, chyba synchronizace atd. Ale většinu toho jde nějak ošetřit.
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Úterý, 30. července 2019 - 10:55:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3911
Registrován: 3-2010
Díky za to, že jsem už rok a půl v důchodu a pryč z toho bordelu zvaném železnice. Nevím, co tady pořád omíláte znalost TTP. Čerstvý strojvedoucí nastoupí do práce, za deset minut vyosuje kolegu , na což má dalších pět minut, a to ještě převezme půl i více metru dlouhý rozkaz "V" a vyrazí na trať, na trasu dlouhou třeba 200 km. Kdy se má seznámit s těmi TTP? Ve svém volnu? Toho moc nemá, v dnešních poměrech, kdy díky neschopnosti vedení nejsou lidi. Je to chyba, měl osovat třeba půl hodiny a zarubat pár vlaků, ony by se pak řešily "dispečeráky" proč tam stál tak dlouho. Jenže aktivní blbec jede a pak udělá hromadu.No, já jsem TTP nečetl snad nikdy, ale motal jsem se kolem "základny" a když jsem někde nebyl delší dobu, opravdu jsem "nespouštěl oči z trati", abych něco nepřehlédl. A ještě něco. V autě mám navigaci, nic extra, ale i ta mi hlásí rychlostní omezení kus dopředu. Proč něco podobného nemůže být na mašinkách? Vlastně, je to jasné, proč. Protože by té bandě na GŘ nezbylo tolik na chlastačky s odborovými předáky a sponzorování turnajů v "ČLOVĚČE NEZLOB SE"
Úterý, 30. července 2019 - 11:16:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 125
Registrován: 6-2019
Kdy se má seznámit s těmi TTP? Ve svém volnu? Toho moc nemá, v dnešních poměrech, kdy díky neschopnosti vedení nejsou lidi.
Zjevně si na to ten čas bude muset najít, pokud se tedy nechce zabít.

Zajímavý je, že my byli v tomto duchu proškoleni jasně už před několika lety - pokud nejsme seznámeni s mimořádnostmi, obsahem aktuálních ROVů, změnami ve zpravování atd. atd., tak nešáhnout reálně na nic jinýho než na papíry.
Ale zjevně to mají někde jinak.
احمد شاه مسعود
Úterý, 30. července 2019 - 12:17:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1051
Registrován: 9-2016
Jirka XXL: Ten příměr s tou navigací v autě chápu, ale:
- nikdy nebude mít 100% aktuální data. Ani na železnici, natož na silnici
- nebude znát dynamická data (rychlosti) - návěstidlo pro vlak resp. proměnlivá značka pro auta
- nebude umět rozdílné rychlosti na dvou souběžných kolejích / pruzích. Waze mi v autě řve, že jedu moc, když jedu 98 v pruhu na D1, který má povolenou 100. Vedlejší pruh (za svodidly) má totiž jen 80.

= nedá se na ni spolehnout. Na železnici trochu více, ale na silnici omezeně. Takže nevím. zda by to nebylo víc na škodu
Úterý, 30. července 2019 - 12:34:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19610
Registrován: 5-2002
Jena: Snad s výjimkou AVV, kde by se dalo rychle doplnit (pokud se to programátor včas dozví)
Údržba dat se netýká programátora, ale správce map tratí (jakkoliv to může být táž osoba), a ta údržba obnáší mimo jiné i to, že se průběžně kontrolují změny TTP (podle četnosti každý půlměsíc tomu interně říkáme "muslimský rituál").

lokomotivu řídí stejný člověk, jako to auto
Rozhodně nesouhlasím. Stát se řidičem je mnohem snazší. Takže sice je obojí jedinec druhu Homo sapiens, ale mezi řidiči se najde mnohem větší procento volů.

JC: můžeme se zamyslet nad tím, co udělat
Dovolil bych si zdůraznit to slovo "zamyslet" - aby z toho zas nebyl nějaký odezdikezdismus (popírající svoji vlastní předchozí verzi).

Haan: Díval jste se, kolik změn v těchto TTP bylo uděláno za např. poslední 2 měsíce?
Dívám se na změny všech TTP už čtvrtým rokem. Ještě nějaký dotaz tímto směrem...?

14.7. jsem tam jela zpravena o PJ. 15.7. jsem tam jela taky, ale už o PJ nezpravena. Co z toho mylně vyvodím? No že je tam zpátky traťová - ta která tam byla před zavedením PJ a při dalších povinnostech, které musím taky sledovat a dodržet, přehlédnu v rychlosti 90 předvěstník. A že jsem si před 15 dny přečetla v TTP změnu, jsem v tom množství dalších jiných ne/důležitých info nevzpomněla.
No já tedy předpokládám postup stejný jako při aktivování nového návěstidla - tedy zpravování rozkazem ještě těch 21 dní po změně. Pokud se tak neděje, tak bych to považoval za chybu.

CDP: když se za totality postavily Kyjice, naše nejdelší železniční stanice tak všechny návěstidla ukazovaly rychlost 40 km/h a očekávej rychlost 40 km/h
No ovšem to byla doba, kdy se pěstovala úchylárna vynávěstit jakékoliv omezení rychlosti v obvodu stanice. Z té době pocházela návěstěná 80 v Libni či v Kralupech přes angličany do rovnýho, jejímž neblahým důsledkem byl vždy žlutý kód před předvěstí.
Úterý, 30. července 2019 - 12:54:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3126
Registrován: 2-2010
RadekŠ:
"tuto teorii vůbec nepředpokládám
No však jo. Vyberete si co se Vám hodí do krámu, k tomu přidáte ničím nepodložené domněnky, nějak vhodně pospojujete a teorie hodící se do krámu je na světě."
Vždyť Vy taky srovnáváte chování řidiče automobilu za volantem s chováním strojvedoucího za kniplem, byť je to nebe a dudy.
Tuhle teorii nepředpokládám proto, že jsem chtěla poukázat na jen jednu z okolností, které mohou snadno i sebelepšímu fírovi namydlit schody do průseru. A (nejen) Vy nechcete poslouchat oprávněné argumenty a připomínky těch, kteří za tím kniplem sedí. Ostatně, naprosto správně tady poukázal pan Makus-na silnici Vás na změnu přednosti v jízdě v dosti případech po nějaký čas upozorňují tabule, jak vrata. Proč asi, si jistě dovodíte sám. Na železnici (vztaženo nejen k případu vyložených rajek) stačí uvést odkaz na TTP, na jejichž seznámení mnohokrát dopravce nedá fírovi ani čas-jo študuj si je ve svém volnu, jsi za to přece placen. Ale kdyby to byly jen TTP, ono je mraky dalších listin a změn, které musí přečíst, zamontovat si je do mozku a nezapomenout je [angry]

Hajnej: OK. Díky za reakci.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
ridic_vlaku
Úterý, 30. července 2019 - 13:14:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 5-2019
Jen malou pripominku k TTP. Z meho pohledu ridice vlaku, by bylo vhodne data obsazena v TTP preskupit nebo z nich udelat resersi, tak aby vznikl jeden dokument platny pro rizeni vlaku a pouzitelny i za jizdy. Byly by v nem napr. kilometricke polohy omezeni rychlosti, navestidel pro elektricky provoz, hlavnich navestidel, ,spady pripadne jina omezeni. Proste ebula, jen bez casovych poloh. :-)
Úterý, 30. července 2019 - 13:23:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3912
Registrován: 3-2010
Makus Nemyslel jsem, že by se strojvedoucí měl tou "navigací" řídit, ale že by ho před nově zavedenými omezeními mohla varovat jako "něco navíc" pro zajištění bezpečnosti. Určitě by to bylo větším přínosem než tablety s na slunci nečitelným displejem. Ale jak říkám, zlatý důchod. Jen přeji těm mladým, ať to odkroutí v pohodě a bez průseru jako já těch 44 roky.
Úterý, 30. července 2019 - 13:27:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 825
Registrován: 6-2015
Škoda že mu to vypnuli. Mohlo být hezké video na Jůtube
https://zpravy.aktualne.cz/regiony/muz-v-decine-vylezl-na-sloup-t rakcniho-vedeni-vlaky-maji-nek/r~44514518b2ab11e9b6a9ac1f6b220ee8 /?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_content=default&utm _term=position-2&utm_campaign=Aktualne
Úterý, 30. července 2019 - 13:32:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 10-2018
Hajnej: za to u Mariánek měl kód volno, aby nebyl donucen snižovat rychlost - důsledek rozdělení železné dráhy. Každý si hraje jen na svém písečku, tady i s vápencem. No teď po opravě provizoria tam zase pomalá jízda nějakou dobu možná bude. Ale toto místo na trati si budou strojvedoucí dlouho pamatovat.
Úterý, 30. července 2019 - 13:36:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13095
Registrován: 11-2002
Hajnej: Údržba dat se netýká programátora, ale správce map tratí - za nepřesnost se omlouvám, nevěda přesně, kdo to má na starosti jsem zvolil obecnější, resp. nepřesný pojem.

sice je obojí jedinec druhu Homo sapiens, ale mezi řidiči se najde mnohem větší procento volů - to nezpochybňuju, ale tak jsem to taky nemyslel. Bylo to ve smyslu, že i fíra se může zapomenout, přehlédnout, že je prostě jen člověk. Uznávám, to procento "exotů" je mezi fíry nesrovnatelně menší, že mezi fíry se nenajde snad nikdo, kdo by vědomě hrubě porušoval předpisy (jakože na silnici to je bohužel běžné) a už vůbec nikdo, kdo by třicítku vědomě prohulil několikanásobnou rychlostí (na silnici opět nic neobvyklého). Proč se ale lidská chybu u fírů moc nepřepokládá (ale často se náležité osolí), zatímco na silnicích vidíme prevenci, v letectví vidíme prevenci... Každému myslitelnému problému či chybě se předejít nedá, ale leckdy se to ani nezkusí...
Jan_perner
Úterý, 30. července 2019 - 13:59:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 254
Registrován: 10-2002
Ještě k těm Mariánským Lázním.
Pokud omezení tam rychlosti bylo trvalé, tak se mi nemůže nevybavit, jak vypadá německý nebo rakouský sešiťák. Je tam přímo uvedeno, jaká rychlost je od jakého km, tj. při pohledu do sešiťáku a na hektometrovníky na trati fíra ví, jak má kde jet rychle, i kdyby rychlostník někdo ukradl. Kdyby měl i u nás fíra takový sešiťák před sebou i u nás.....[angry][sad]

Hlavně že tam má, jak se mu trase mění potřebná brzdící procenta[crazy]

(ale už jsem to tady psal před lety a zasloužilí nádražníci se do mě pustili, že to je přeci v dodatku[sad])
Ceterum autem censeo ČD a.s. esse delandam
Jan_perner
Úterý, 30. července 2019 - 14:23:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 255
Registrován: 10-2002
Ještě tedy pár ukázek sešiťáků (Buchfahrplan), jak vypadají v civilizovaných zemích:




(Teď jsem to stáhnul z internetu, tak snad jsem správně přiřadil země)
Ceterum autem censeo ČD a.s. esse delandam
Úterý, 30. července 2019 - 14:45:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4126
Registrován: 3-2006
Ad Jan_perner (255):[ok][vypravci]
Úterý, 30. července 2019 - 14:53:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19611
Registrován: 5-2002
CDP: za to u Mariánek měl kód volno, aby nebyl donucen snižovat rychlost
Tyhle geniální nápady zamontovat změnu traťové rychlosti do návěštění nebo kódování se po podobných událostech objevují se železnou pravděpodobností. A s neméně železnou pravděpodobností se po opadnutí emocí zjišťuje, že by to byla pěkná ptákovina...
Když už se s ohledem na "brzký" příchod ETCS zabilo upgrade LVZ kontrolující i traťovou rychylost před čtvrt stoletím, tak teď, když už se to ETCS opravdu zavádí, nemá smysl vymejšlet nějaké rovnáky na vohejbáky.
Úterý, 30. července 2019 - 15:47:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9160
Registrován: 4-2003
Vždyť Vy taky srovnáváte chování řidiče automobilu za volantem s chováním strojvedoucího za kniplem, byť je to nebe a dudy.

No právě. Ty auta řídí vesměs amatéři a množství podnětů na ně působících v dnešním provozu je spíš jak z nějaký akční počítačový hry typu Star Wars. Získat papíry na auto je taky nepoměrně snažší.
A tomu všemu odpovídají opatření.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 30. července 2019 - 16:13:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9161
Registrován: 4-2003
ukázek sešiťáků (Buchfahrplan)

Loni z důvodu násobného překročení rychlosti došlo k těžké nehodě na Mariazellbahn.

Von svět je kapánek složitejší.

(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 30. července 2019 - 16:26:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3726
Registrován: 5-2002
Drobná otázka pro šotovyšetřovatele, nejlépe některého, který se byl podívat na místě: Byly skutečně osazeny rychlostníky "30" a "Očekávejte 30"? Skoro bych se při současných poměrech bál toho, že jedna "ruka" změnila TTP a druhá ty návěsti neosadila....
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Úterý, 30. července 2019 - 17:52:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8888
Registrován: 9-2002
Hajnej:
"Když už se s ohledem na "brzký" příchod ETCS zabilo upgrade LVZ kontrolující i traťovou rychylost před čtvrt stoletím, tak teď, když už se to ETCS opravdu zavádí, nemá smysl vymejšlet nějaké rovnáky na vohejbáky."
Co to bylo za upgrade ? Tohle mě zajímá dost... Libeňský rádio pro AVV ? Cosi takovýho jsem četl v souvislosti s AVV na 470...
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Úterý, 30. července 2019 - 17:58:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1685
Registrován: 10-2009
Přátelé Káčkaři,
omlouvám se těm, kteří se řízením vlaků neživí, když Vám sdělím, že nemáte dostatek znalostí pro posuzování události. Byť železnici, fotbalu a politice každý rozumí. Chtěl jsem zabrousit trochu do historie, myslím, že to tady v tomto případě nikdo neudělal. Taky se kouknout k některým sousedním železnicím. Ale to už načal kolega Jan Perner. Tak budu pokračovat v tom, co dal na Káčko on. V SJŘ, v tomto případě rakouských, jsou údaje o traťových rychlostech a jiných důležitých místech na trati v tabeláru obsaženy. Ty naše jsou naopak historicky stále jednodušší, údajů značně ubylo.
K sešiťákům našich rakouských, německých a j. kolegů vychází ještě každý týden dokument provozovatele dráhy zvaný La. Ten má strojvedoucí jako druhý dokument k sjř na pultu před sebou. Tam se píší všechny změny důležité pro vedení vlaku a bezpečnost strojvedoucího (průj. průřez apod), které v sjř nejsou. Pro změny téhož druhu, které nemohly být do týdenních La napsány pak souží písemné rozkazy. Není tedy možné, aby strojvedoucí byl o něčem takovém, jako změna traťové rychlosti, stahovačkách apod informován pouze traťovou značkou. Vždy má před sebou ještě písemné upozornění na tuto skutečnost. Navíc při změně rychlosti větší než tuším 15 km/h je u návěsti, která předvěstí rychlostník nebo začátek pomalé jízdy umístěn magnet zabezpečovače Indussi. Takže další upozornění, které, aby nedošlo k zastavení vlaku, musí strojvedoucí potvrdit.
Vrátím se teď v čase. Jak se takové změny řešily dřív. Strojvedoucí byli prokazatelně informováni buď písemným rozkazem, nebo v depu vyhláškou. Ta obsahovala právě takové změny.
Co se změnilo? Ze strany SŽDC vychází každé dva týdny seznam změn TTP, SŘ, plánků stanic. Tyto jsou, aspoň u ČD, přeposílány na majlovou adresu služební pošty všem strojvůdcům. Nejedná se ovšem o nic jiného, než o seznam změněných dokumentů. V čem ta změna spočívá, to tam napsáno není. Změn tam každé dva týdny bývá třeba 8, ale mnohdy i několik desítek. Rád bych znal čas, který je k vyhledání a nastudování třeba. Kdo ví, jak "přehledné" jsou uvedené dokumenty ví, jak nesmírně obtížně se tam ty změny hledají. SŽDC považuje takto zpracovaná upozornění za dostatečná, dopravce, jako ten náš asi taky. Není ani nutno, aby strojvedoucí na daném úseku nejel dlouho. Stačí, když informace o závažné změně unikne, což se v nepřehledných tabulkách stane snadno i tomu, kdo tam třeba koukal. Druhý den jede strojvedoucí po známé trati, což je svým způsobem horší, než po trati, kterou nemá zažitu, nic zlého netuše přehlédne třeba v zeleni strčený předvěstník nebo návěst Připravte se ke stažení sběrače a neštěstí je hotovo. Písemné rozkazy nemusí být dávány ani den, stačí, když 14 dnů před započetím platnosti změny vyjde změna TTP.
Veřejnost laická i odborná stále volá po změnách v zabezpečení přejezdů, přechodů pro chodce a dalších nebezpečných míst. Kdybychom postupovali stejně, jako se postupuje u české železnice, nebylo by třeba žádných závor. Proč? Stačí zjištěný viník, poukaz na platnou vyhlášku a je to. Myslím však, že je lepší a levnější nebezpečím předcházet a ne se spokojit s určením viníka. Pokud tedy předpokládáme, že ten člověk na mašině to nedělá schválně. Ale zabít se asi nikdo nechceme.
Nastupuje-li strojvedoucí u ČDC, ale mnohdy i u nás, nemusí vůbec vědět, který vlak a kam pojede.
Platné TTP, SŘ, plánky stanic, ale třeba i dokumenty dopravce, včetně všech předpisů máme už v tabletech. Problém je, že nemůžeme mít před sebou obé. To by ty tablety musely být dva. Navíc, kterou tabulku TTP by měl mít strojvedoucí před sebou otevřenu? Ty tabulky ani nemají jednotlivé sloupce, řádky a zkratky vysvětleny v těch tabulkách! Na to je zase zvláštní soubor "TTP pro strojvedoucí", kde se to dá dohledat. Každopádně strojvedoucí musí všechny změny vyčíst na portálu provozování dráhy a podržet v paměti, nebo si je vypsat či vytisknout! Nic z toho nedostane s sebou!
Přátelé, nechci fakt nikoho urazit. Kdo neví a je dost inteligentní, nechá se poučit. Kdo je inteligentní, ale všechno ví předem, tomu nejsou moje názory určeny. Jsem na mašině 35 let a věnuji se železnici od dětství dosud víc, než jen prostředku pro získání obživy. Jsem na svou profesi a na mnohé kolegy hrdý. Na některé míň. Tak už to asi chodí v každé profesi, od zedníků až po lékaře. Takže nechci zodpovědnost nikoho, ani sebe, snižovat. Ale tady se mi opravdu nezdá, že by bezpečnost železniční dopravy byla zajištěna adekvátně. Máte-li jiný názor a znáte-li to lépe, nejste mými nepřáteli. Z bezpečí domova zdraví Váš P.
jkl
Úterý, 30. července 2019 - 18:10:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 212
Registrován: 7-2017
Možná p. Beránek z ČT již něco natočil. V událostech má být reportáž na téma ,,Spor o značení na trati, kde v neděli vykolejil vlak."
Petr_hradecký
Úterý, 30. července 2019 - 18:23:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3149
Registrován: 4-2015
@Jan Perner ad 2. obrázek: Čistě ze zájmu, ty barevné vysvětlivky jsou v jakém jazyce? To je nějaký diakekt němčiny? Němčinu jsem měl tři roky na střední, v krámě jsem s ní mluvil s německými turisty víc než 15 let, ale tady rozumím asi tak každý 10. slovo a hlavně mě matou ty přehlasovaný o...[uhoh]
Na K-Reportu od 2012.
Modely amerických trucků - dcp.wz.cz
Úterý, 30. července 2019 - 18:44:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4127
Registrován: 3-2006
Petr_hradecký:
"@Jan Perner ad 2. obrázek: Čistě ze zájmu, ty barevné vysvětlivky jsou v jakém jazyce? To je nějaký diakekt němčiny? Němčinu jsem měl tři roky na střední, v krámě jsem s ní mluvil s německými turisty víc než 15 let, ale tady rozumím asi tak každý 10. slovo a hlavně mě matou ty přehlasovaný o...[uhoh]"

Vypadá to na Boarisch, tedy Bavorštinu.
Úterý, 30. července 2019 - 18:55:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2657
Registrován: 5-2008
Johny11: možná byly , ale někdo je ukradl , mě se stalo , že u Blažovic někdo ukradl , " stáhněte sběrač a připravte se " od Holubic
Don Parmezano
Úterý, 30. července 2019 - 19:30:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19614
Registrován: 5-2002
Agent: Co to bylo za upgrade ? Tohle mě zajímá dost... Libeňský rádio pro AVV?
V podstatě něco na ten způsob. MIBy + datový rádio + mapy tratě, jenom místo naváděcích křivek by to počítalo ochranné a místo provozní brzdy by to sahalo na rychlobrzdu.

Podr: omlouvám se těm, kteří se řízením vlaků neživí, když Vám sdělím, že nemáte dostatek znalostí pro posuzování události
Místo omluvy jste si tohle hloupé entrée mohl raději odpustit úplně...

Ty naše jsou naopak historicky stále jednodušší, údajů značně ubylo
Ono toho zas tolik neubylo - "stadionky" se staly standardem a místo nich je vyznačen opak (podobně jako z jedněch návěstidel zmizely plechové výpravky a na zbytku se objevily "naučné stezky"), krátké jízdní doby se zrušením závorářů pozbyly smyslu a třídy sklonu se taky trochu přežily...

nebo v depu vyhláškou. Ta obsahovala právě takové změny
A teď slovo do pranice: byla na komandu (nebo někde tam) nějaká taková informace nebo nebyla...?

Kdo ví, jak "přehledné" jsou uvedené dokumenty ví, jak nesmírně obtížně se tam ty změny hledají
Ano, vím. Nesmírně složitě se otevře dokument Seznam změn k DD.MM.RRRR.pdf a v něm jsou vypsány změněné tabulky. Jednotlivá tabulka se najde v ZIPce, otevře se příslušné PDFko a hledají se řádky, které mají na pravém okraji X-ko nebo lomítko (v některých tabulkách se v poslední době objevuje i sumarizace změn, to bych viděl jako pokračováníhodný počin).
Přesně tímto nesmírně obtížným postupem se dostávají změny traťové rychlosti do map tratí pro AVV. Pokud je změna nahoru, "zlomí" se platnost mapy až k datu platnosti TTP, pokud je směrem dolů a je tam tou dobou již shodná pomalá, udělá se ta změna s platností okamžitou.

Je nějaký fyzikální důvod bránící tomu, aby někdo u dopravce podobným způsobem přetavil změnu TTP ve zmiňovanou dřívbylolíp vyhlášku...?
Stenly
Úterý, 30. července 2019 - 20:15:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 128
Registrován: 2-2016
Hajnej:
"nebo v depu vyhláškou. Ta obsahovala právě takové změny
A teď slovo do pranice: byla na komandu (nebo někde tam) nějaká taková informace nebo nebyla...? "
V knize kanálií stvrzuju svým podpisem že jsem se seznámil se změnou TTP, když tam je napsána (vždy) a aktuální mi stahuje tablet automaticky.
Úterý, 30. července 2019 - 20:35:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 302
Registrován: 1-2007
Branka u Opavy nehoda regionovy a tahače. Tahač vzhůru kabinou.


(Příspěvek byl editován uživatelem rybář.)
Úterý, 30. července 2019 - 20:56:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19619
Registrován: 5-2002
St: V knize kanálií stvrzuju svým podpisem že jsem se seznámil se změnou TTP
A jakou formou je tam ta změna prezentována? Nicneříkajícím odkazem TTP 713B, tabulka 06b, hledej šmudlo, nebo slovy "třicítka na přeložce mezi Chodovkou a Mariánkama, km 422"...?
Stenly
Úterý, 30. července 2019 - 21:00:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 129
Registrován: 2-2016
Hajnej:
"St: V knize kanálií stvrzuju svým podpisem že jsem se seznámil se změnou TTP
A jakou formou je tam ta změna prezentována? Nicneříkajícím odkazem TTP 713B, tabulka 06b, hledej šmudlo, nebo slovy "třicítka na přeložce mezi Chodovkou a Mariánkama, km 422"...?"
Á je správně.
Úterý, 30. července 2019 - 21:20:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5861
Registrován: 5-2010
Tak Honza Beránek už udělal reportáž o nehodě u Mariánek
Jan_perner
Úterý, 30. července 2019 - 21:42:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 256
Registrován: 10-2002
Petr Hradecký:
Du vastest net östroichisch?
Ceterum autem censeo ČD a.s. esse delandam