Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 23. 02. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 23. 02. 2019

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 19. února 2019 - 20:13:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5456
Registrován: 7-2011
Miroslav_ Zikmund:
"...že se jednalo o řetěz chyb."
Dobře, to se stát může. Jenže nemělo by. Měl jsem za to, že z podobných případů v minulosti (řetěz chyb) se již došlo k poučení a měl by být někdo, kdo je zodpovědný za to, aby k tomu řetězu chyb právě nedošlo. A jestli to chápu správně, on nikdo takový není? A "stavební dozor" je k čemu?
Úterý, 19. února 2019 - 21:24:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18497
Registrován: 5-2002
J11: I v bibli stojí "oko za oko"... je v lidské přirozenosti mstít příkoří na sobě nebo svých blízkých
Ale prdlajs - to "oko za oko" znamená, že to nemá být víc, nikoliv, že se nutně musí opácet stejným. Prostě aby se u tehdejších relativně málopočetných národů nerozjela spirála vendetty.
Lexa_karel
Úterý, 19. února 2019 - 21:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1100
Registrován: 12-2009
Pánové, kdesi jsem viděl soubor fotografií a videí z průběhu stavby, pořízených okolojdoucími zájemci o průběh stavby. Kdo se někdy pohyboval na montáži jakékoliv kovové konstrukce, tak tomu nechce ani věřit, jací "odborníci" tam působili. Např. řada sekundárních podpěr nebyla dostatečně stabilní (poměr výška/základna), navíc nikdo nevzal v potaz, že konstrukce byla nahoru mírně vydutá a při posunu se tedy průběžně měnily i výšky. Protože byl z kovové konstrukce vybourán beton, nebyla zřejmě ani dostatečně tuhá - strojvedoucí p.Šindelář v popisu událostí přece říká "najednou se to zavlnilo a spadlo". Tam skutečně nastal řetěz pochybení snad každého, kdo tam měl co dělat. Počínaje faktem, že montáž nebyla prováděna podle původně zpracovaného projektu - tedy nahodilá činnost podle nejlepšího vědomí a svědomí. A teď suďte ...
Úterý, 19. února 2019 - 22:35:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8635
Registrován: 5-2002
Ahoj Karle.

Napadá mě již velmi fousatý vtip:

Baví se dva inženýři: "Ty vole, když já si představím, jaký já jsem inženýr, tak mám strach jít k doktorovi..."
Úterý, 19. února 2019 - 22:44:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 12-2017
Ošklivý vtip. Přece inženýři nedělají chiby. Vím to, sám jsem inženýr.
M_g
Úterý, 19. února 2019 - 23:11:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1052
Registrován: 6-2006
Komis: tak ještě jednou.
Chcete říct, že při pomalé 40 by byly následky menší, když by most upadl na nějaký vagon?
Nebo chcete kdybovat, že by vlak stačil zastavit?
Tak to já vám v takovém případě zakontrakdybuju. Kdyby ten vlak neměl zpoždění, tak se žádnému cestujícímu v něm nic nestalo. Vůbec nic!

Takže pokud měl/má při nějaké operaci s mostem hrozit pád, tak jediné řešení bylo a je, úplně vyloučit provoz pod daným mostem.

Ale znovu. V době průjezdu postiženého vlaku se s mostem podle platného harmonogramu nemělo manipulovat.
Priapos
Úterý, 19. února 2019 - 23:16:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1579
Registrován: 10-2012
Komis:
"Jistě, za daných okolností by most asi spadl stejně, ale kdyby se jezdilo řekněme 40, nemusely být ty následky tak hrozné.
Nechci být rozhodně pobitevním generálem. "



No generálem tedy rozhodně nejste. Souvislost mezi rychlostí a následky vůbec není taková, jak nejen Vy, ale většina lidí domnívá. Ten most mohl totiž spadnout přímo na vlak i kdyby ten jel třeba krokem nebo dokonce pod tím mostem jenom krátce zastavil. Z toho tedy plyne, že jediný opravdu bezpečný postup proto spočíval pouze v totálním zastavení provozu při jakékoliv rizikové manipulaci s mostem.


Tak už totéž napsal m_g.
Komis
Středa, 20. února 2019 - 00:36:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 47
Registrován: 2-2019
Zeptám se teda jinak: Jak se něco takového vůbec může stát?
Středa, 20. února 2019 - 00:43:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8628
Registrován: 5-2007
Komis: Prečítajte si medializované informácie z vyšetrovania.
Středa, 20. února 2019 - 08:02:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8788
Registrován: 4-2003
má právo znamenat, že neskutečný chlív na stavbě vedoucí ke vzniku nehody s mnoha mrtvými a těžce zraněnými, je v pořádku

To popisujete není ovšem právo, ale morálka. Právě je jen podmnožinou morálky, kde se v daným případě hledá případná trestněprávní odpovědnost.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 20. února 2019 - 08:18:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5955
Registrován: 7-2007
Lexa_karel:Tam skutečně nastal řetěz pochybení snad každého, kdo tam měl co dělat. Milej zlatej, aby tě někdo nežaloval za urážku na cti. Znalci a ani soudce tam nic takového nenašli...[wink]
Počínaje faktem, že montáž nebyla prováděna podle původně zpracovaného projektu To je běžné a normální? Soudce (znalec/ci) tam nic takového asi neshledal/i.....
Tohle je to důležité: M:g: V době průjezdu postiženého vlaku se s mostem podle platného harmonogramu nemělo manipulovat.
To nepadla otázka (u soudu), kdo dal povel k nasouvání? A ten/ti kdo tento rozkaz vydali jsou zodpovědní.
Já než uvedu vlak do pohybu, zodpovídám za to, že jsou splněny všechny podmínky. Pokud něco opomenu - jsem jasný viník. Tady jsou mrtví, zranění doživotní omezení a nic...A jestli tito čekají, že po kárném výsledku soudu něco dostanou tak mají smůlu. Jak už kdysi psal Rudolf 33, povinnost odškodnit měla dráha (a i myslím udělala). zůčastněné fy už nejsou, osobní odpovědnost neexistuje a karavana jde dál. A že je zavřou (vůbec -li), komu to pomůže???
Jen z naprosto neodborného pohledu, vysoké školy nemaje....
Středa, 20. února 2019 - 08:55:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8790
Registrován: 4-2003
Já než uvedu vlak do pohybu, zodpovídám za to..Pokud něco opomenu - jsem jasný viník.

No právě, zodpovídáte jenom za ten jeden blbej úkon, nic víc. Nejste zodvědnej za konstrukci lokomotivy, vagónu, trati, jízdního řádu, předpisy, stavění cesty, údržbu, magegement, odbory, nábor zamců za jánevímcoještě. Navíc uvedení vlaku do pohybu je rutinní úkon prováděný mnohokrát denně jedním člověkem. Oprava mostu je vždycky prototyp a motá se kolem toho bambilion lidí, nichž část jsou na stavbě prostě dementi.

Kdyby to bylo tak jednoduchý jako třeba srážka dvou tramvají na jednokolejným úseku, tak je to dávno vyřešený.

povinnost odškodnit měla dráha

Dráha jsou koleje v zemi, ty nikoho neodškodňujou.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 20. února 2019 - 09:23:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5956
Registrován: 7-2007
RadekŠ: Njn, VŠ, tak abyste to pochopil....
Ten vlastní rozjezd není jen jeden úkon a předchází mu mnoho náležitostí. Za ty odpovídám, že jsou splněny. Rutina to částečně je. O tom žádná.
Oprava mostu je vždycky prototyp a motá se kolem toho bambilion lidí, nichž část jsou na stavbě prostě dementi. To nerozuporuji, ale o to víc to měli kontrolovat a zvláště pak, když nedodrželi porojekt (jak uvádí spoludiskutér p. Lexa) a harmonogram práce.
povinnost odškodnit měla dráha My, co nemáme VŠ, chápeme dráhou v tomto případě ČD, takže pro vás specielně:
Povinnost odškodnit (jak uváděl a osvětlil kdysi spoludiskutér Rudolf 33) měly ČD (a i myslím, že to i udělaly).
Středa, 20. února 2019 - 09:33:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3381
Registrován: 5-2002
To nepadla otázka (u soudu), kdo dal povel k nasouvání?

To je špatně pochopená věta "V době průjezdu postiženého vlaku se s mostem podle platného harmonogramu nemělo manipulovat." K nasouvání mostu mělo dojít další den. A je úplně irelevantní, jestli byla nebo nebyla objednána na ten další den výluka.

Ten most spadl, stejně jako spadla lávka v Troji. Rozdíl je v tom, že ve Studénce byl most "rozhrabaný". Takže se řeší, zda byl nebo nebyl správně podepřený a kdo může za to že nebyl (viz fotky deformovaných podpěr před pádem), zatímco v případě Trojské lávky se řeší, zda ji někdo kontroloval a jak, případně zda vůbec mohl...
Podle všeho žádný Pepek Vyskoč, který by o své vůli rozhodl "Tak to tam šoupneme dneska, ať máme hotovo." nebyl. Prostě s tím mostem v daný den nikdo nemanipuloval.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Středa, 20. února 2019 - 10:34:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5958
Registrován: 7-2007
Johny11: Tak tomu nerozumím.Prostě s tím mostem v daný den nikdo nemanipuloval. Ten most se ten den nenasouval, ten už byl takhle vysunutý? V tom případě beru zpět své věty a omlouvám se za mystifikaci. Špatně jsem si vyložil informace. Takže došlo k samovolnému pohybu?
Dva dny před nehodou se podle Rottera jeden z vozíků nesoucích mostní konstrukci zablokoval a konstrukce se naklonila. O den později byla přizdvižena a vyzkoušena, jestli se vozíky pohybují.
„Jenže už nikdo nezjistil, proč se vozík zablokoval, přitom to bylo zřejmé i pohledem,“ upozornil znalec Rotter.
... Osudný pátek 8. srpna se pak po odbroušení kol vozíku a další manipulaci dala konstrukce do pohybu a sesula se na trať.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/studenka-2008-nestesti-traged ie-okresni-soud-novy-jicin.A190218_142659_ostrava-zpravy_jog

Tzn., že ta konstrukce nebyla zajištěna proti samovolnému pohybu?
M_g
Středa, 20. února 2019 - 11:25:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1053
Registrován: 6-2006
Oldcerry:
"Milej zlatej, aby tě někdo nežaloval za urážku na cti. Znalci a ani soudce tam nic takového nenašli...[wink]"

Milej zlatej, našli, jen to teď už nikdo neopakoval.
Němec_z_ova
Středa, 20. února 2019 - 14:17:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3893
Registrován: 4-2009
Amatérským vyšetřovatelům tragédie ve Studénce malá rekapitulace
Čtvrtek, 21. února 2019 - 22:56:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18502
Registrován: 5-2002
OC: Njn, VŠ, tak abyste to pochopil
Nebuď trapnej...

Ten vlastní rozjezd není jen jeden úkon a předchází mu mnoho náležitostí
Jasně, ráno přijdeš do práce, najdeš v hajcu pár šikovnejch náprav, navineš si trakčáky, propojíš to drátama, napíšeš si software a k polednímu konečně vyrazíš na trať. No a večír to zase všechno rozebereš, ať má druhej den kolega co skládat.
Vypadá to, žes´ naopak Ty nepochopil, co Ti Radek psal... [nene]
Čtvrtek, 21. února 2019 - 23:18:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 1-2019
Priapos: Kdo je přímo pod mostem, toho to rozplácne bez ohledu na rychlost. Kdo je za mostem, ten se pomlátí úměrně tomu, jak jel rychle. vozy před mostem se utrhnou a celkem normálně zastaví. Takže na rychlosti záleží a to velmi.
Pátek, 22. února 2019 - 08:43:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5961
Registrován: 7-2007
Hajnej:Nebuď trapnej... Já, no a? Já si to mohu dovolit, jsem jen tupec od uhláků. Nepochopil, co jsem myslel "dráhou", tak jsem mu to upřesnil, aby to pochopil.
A jak tak koukám,taky ti trochu nedochází...
Jasně, .... co skládat. Co to meleš? To je reakce na:"Ten vlastní rozjezd není jen jeden úkon a předchází mu mnoho náležitostí. Za ty odpovídám, že jsou splněny. Rutina to částečně je. O tom žádná." ?? Kuk na strejdu....Dyť většina z vás ví úplné h...co vše musí strojvedoucí splnit, aby se ten vlak hnul. To samozřejmě jé úplné nic, proti stavbě mostu. Ale zajištění vozidel proti pohybu (a v tomto případě ten most nebyl nic jiného), na to nemusí být zrovna kapacita. Pro mě je to překvapivá informace, to jsem fakt nevěděl. Já žil v podvědomí, že to začali úmyslně nasouvat a ono jim to "jen" ujelo.
Nevím, co mi chtěl RadekŠ říci, asi abych se vyjadřoval přesněji. Tak jsem to pro něj specielně udělal. A to začáteční povzdechnutí bohužel souvisí s mými životními zkušenostmi. A že zrovna ty ho obhajuješ.....Vrána, vráně..[rofl]
Ale zpět k tématu železnice: Stínění kabelů těch vašich PCs je opravdu tak důležité a špatně zastíněný kábl rozhodí ty vaše PCs do nepoužitelnosti lokomotivy?
Pátek, 22. února 2019 - 09:13:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18505
Registrován: 5-2002
OC: Dyť většina z vás ví úplné h...co vše musí strojvedoucí splnit, aby se ten vlak hnul
Nicméně většina z těch musených věcí je někde definována a vymyslel je někdo jinej, než ten mašinfíra.

Nevím, co mi chtěl RadekŠ říci
No právě to, že v té Studénce nešlo o žádnou rutinní činnost.

A že zrovna ty ho obhajuješ.....Vrána, vráně.
Jednoduše proto, že má docela slušnej nadhled (zcela určitě větší než já) a pár pitomců, co mají fírcimru (doprkancl, topírnu, nehodící se škrtni) za pupek světa, si s ním furt vytírá tlamu.

Ale zpět k tématu železnice: Stínění kabelů těch vašich PCs je opravdu tak důležité a špatně zastíněný kábl rozhodí ty vaše PCs do nepoužitelnosti lokomotivy?
Stínění čehokoliv je hodně důležité, a to tím víc, čím menší je signálové napětí, čím větší je přenosová rychlost a čím intenzívnější jsou rušivé vlivy. Lidi, co stínění fakt rozumějí, patří v naší branži k veeeelmi uznávaným odborníkům...
Špatně odstíněný kabel dokáže udělat neplechu i na hradlovině (třeba falešnou odhlášku) nebo i na zvukové aparatuře (uširvoucí brum). No a na té mašině spolu sousedí miliwatty s megawatty...

Jedna ze života: kdysi dávno jsme dělali takovej malej terminálek na stanoviště (šlo o prototyp 843, pak se to na sérii díky využití klávesnice ze 471 udělalo jinak). Sbastlenej prototyp chodil jako víno, sériové kusy ani houbeles. Příčinu jsme našli, až když jsme začali ctít princip presumpce lidské blbosti: nějaký "chytrý" dráteník si řekl, že ti inžinýři jsou úplní kokoti, když ho tři dráty nutí tahat nesmyslně (čti: pracně) oklikou, když se to dá mnohem "efektivněji" táhnout nejkratší cestou.
Pointa? Ty tři dráty byly země tří komunikačních linek, které jsouce vedeny jinudy než signálové vodiče vyrobily zemní smyčku jak [cunik], do které se vesele indukovalo rušení od zdroje a bořilo komunikaci k nepotřebě. A to šlo o blbejch 9600 Bd na +/-12 voltech (RS-232), zatímco na CANu je 500 kBd na 5 voltech (a jedničky jsou recesívní).
Pátek, 22. února 2019 - 09:53:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7112
Registrován: 8-2007
gp: Takže na rychlosti záleží a to velmi.

A nebylo by trestuhodné zavádět pomalou jízdu z důvodu,že může spadnout most na trať?Když někdo jen malým procentem připustí,že může most při výstavbě spadnout na trať,musí být provoz v tomto úseku úplně zastaven.
To bych chtěl vidět,co by říkali chytrolíni,kteří dnes pranýřují nesnížení rychlosti v případě pádu mostu na pomalu se šinoucí vlak a např.80 mrtvých,místo 8.
Pátek, 22. února 2019 - 10:04:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5963
Registrován: 7-2007
Hajnej:No právě to, že v té Studénce nešlo o žádnou rutinní činnost. No když pro mě zajištění vozidla proti ujetí je rutinní ...[rofl] Jen pokus o vtip.
Stínění čehokoliv je hodně důležité A pak se mi divíš? Tak, když je to tak důležité, jak někdo (VŠ!!!) může to udělat tak, že několik kabelů (myslím 4 nebo 5) je položeno na pásnici a jejich stínění je nějakým způsobem zamotáno a k té pásnici přitaženo umělohmotnými páskami. I já tupec (nemaje VŠ) vím, že v té strojovně je buď velké vedro (pásky povolí) nebo mrzné (pásky prasknou). A vzniklý (použiji váš výraz) "vakl" udělal psí kusy. Neschopnost HV - 2 denní hledání a bádání 4 lidí. Tohle se proboha učí kde? Na VŠ? No to potěš koště...
nějaký "chytrý" dráteník si řekl, že ti inžinýři jsou úplní kokoti, když ho tři dráty nutí tahat nesmyslně (čti: pracně) oklikou, když se to dá mnohem "efektivněji" táhnout nejkratší cestou. To ti mohu lehce oponovat, nějaký chytrý inžinýr si prostě řekl, že to umí nejlíp a nedal koncák hlídající otevření žaluzií EB = upečená lokomotiva, nějaký inžinýr si klidně řekl, že silnouproudé kabely, slabouproudé a datové mohou být klidně vedle sebe (v jednom kanálu) či se dokonce v něm křížit...taky dobré co to časem provádělo...Ale to bychom se mohli dohadovat do nekonečna..[wink]
Každý najde příhodu, kde bude mít navrch. Jenže ty a i někteří s kterými jsem měl tu čest se setkat i vyslechnou tupcouhlákovské poznámky a zváží je. Jenže většina těchto "chytrolínů" okamžitě jiné názory zapudí - řekl je přeci nevzdělaný hlupík...No a pak se nestačíme někdy divit....
Když jsem řekl, že je nevhodné rušit reflektor na 363 (363.5), tak jsem byl zapuzen. Pravda, použil jsem drsnější výrazivo. Ale i jsem zdůvodnil proč...nebylo vyslyšeno. No a pak se to zas předělává de facto zpět (519, povedené i když jedovaté modrostudené světlo). Bože, proč musím "vzdělancům" vysvětlovat, že strojvedoucí musí vidět i na trolej. Co to stálo peněz, naprosto zbytečně...
Ale pro vaši obranu z mého osobního tupcouhlákovského pohledu...soudruzi z SRN vám úspěšně konkurují a v ohledech obslužných prvků na Němkyních zdaleka překračují...
Dovolím si parafrázovat náborový leták....chceš pracovat v kobce, chceš pracovat v televizním studiu, chceš být neustále rentgenován, chceš si stále hrát s datlováním čehosi někam, nechceš vycházet z údivu, koukat průzorem - jdi jezdit s Němkyněmy (Vegan)...[biggrin] Jen tu 20 kanón jsme tam ještě nedobastlili...[proud]
Pátek, 22. února 2019 - 11:13:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1635
Registrován: 10-2009
Apollone,
přesně tohle mám furt v bedně a teprve Ty jsi to napsal naprosto jasně! Když jsou pochyby o bezpečném provozu, zahájí se "nickolejný" provoz. Nejen v případě nějakýho mostu. A tak je to v absolutní většině průserů - pochybnost nikdo neměl.
v tomto konkrétním případě je blbý, že není ani jediná firma, natož jediný člověk, kterého lze vzít za rukáv a říct "to je von!!" Tak, jako se dá určit viník v provozu. Ovšem ani v tom provozu nikdo nepátrá po příčinách selhání, opomenutí, chybování jednotlivce. Tam stačí, že zodpovědnost má konkrétní osoba. P.
Pátek, 22. února 2019 - 12:48:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 876
Registrován: 9-2016
Projektant: může navrhnout, aby při stavbě či její nějaké etapě bylo omezení provozu (výluka, rychlost). Omezení lze zajistit přímo při vydání stavebního povolení nebo jej přikázat na určité činnosti
Stavbyvedoucí: Návrh projektanta musí respektovat, navíc může požádat o omezení sám
Provozovatel dráhy (SŽDC): Vyjadřuje se k stavebnímu povolení nebo navíc rozhoduje na základě žádosti stavbyvedoucího. Je-li ubezpečen, že nehrozí nebezpečí, jen velmi málo může sám nařídit omezení
Dopravce (ČD): Ani nemusí vědět o tom, že se něco děje. Pokud nemá informaci o omezení, nemá důvod jej zavádět sám
Pátek, 22. února 2019 - 12:50:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6014
Registrován: 9-2011
Když jsou pochyby o bezpečném provozu, zahájí se "nickolejný" provoz
To si ale málokdo vezme na triko, protože to stojí peníze (odklony, zpoždění,...)
To ty pochyby musí být začně silné, aby do toho někdo šel. Živě si představuju:
SŽDC: může vám ten most spadnout?
ODS: ne, nemůže.
SŽDC: hm, tak my tam provoz necháme.

Jednou, když jsem brigádně topičoval, jsme jeli s nějakým nočníkem, zastavili nás v Hranicích městě a [vypravci] nese rozkaz: "Mezi žst. HnM-m a HnM byla hlášena bomba. Jeďte se zvýšenou opatrností."
Fíra na to, co teda má dělat. Jestli to má projet rychle nebo naopak pomalu (kolik?), nebo jestli se má čekat, až přijede VB a nic nenajdou, či co.
[vypravci] pokrčil rameny a říká "No jeď, ale opatrně."
Prakticky k ničemu, jen alibismus.
Všichni jste volové. Servít
Pátek, 22. února 2019 - 13:08:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8796
Registrován: 4-2003
chytrý inžinýr si prostě řekl, že to umí nejlíp

Hele, to Vám nějaký inžinýr před pár desítkama let přebral holku? Že tady takhle vyvádíte...

Von hlavní problém je v tom, že se na inženýrství (což neznamená, že tu nutně dělá někdo s diplomem) koukáte optikou řemesla.

A krom toho most ve Studénce spadl primárně kvůli obyčejnýmu šlendriánu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 22. února 2019 - 13:25:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8797
Registrován: 4-2003
Ale i jsem zdůvodnil proč...nebylo vyslyšeno. Bože, proč musím "vzdělancům".

Vaše ona neznala můj ploblém je že jste z dálky čuchnul k určitýmu typu práce a už z toho vyšilujete, protože není hned po Vašem.

K tomu jen stručně: takhle svět nefunguje.[wink]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 22. února 2019 - 13:27:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18512
Registrován: 5-2002
OC: No když pro mě zajištění vozidla proti ujetí je rutinní
No tak pokud rutinně vozíš několik mostů tejdně, tak budiž... [wink]

jak někdo (VŠ!!!) může to udělat tak, že
Udělat nebo navrhnout...?
Nepředpokládám, že dráty tahají VŠ...

RŠ: hlavní problém je v tom, že se na inženýrství (což neznamená, že tu nutně dělá někdo s diplomem) koukáte optikou řemesla
Navíc v prostředí, kde se se špičkovejma inženýrama až na čestné výjimky zrovna moc nepotkává, protože ti šli jinam na lepší...
Pátek, 22. února 2019 - 13:34:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 215
Registrován: 7-2017
No, nafíroval jsem se dost, jednou jsme vezli z Leopoldova Sergeje do dílen v Nymburku. V Púchově nám za něj ještě přivěsili Brejlovce, který spíš vypadal jako kabriolet.
Někde na středním Slovensku sunuli,či kladli též novou mostní konstrukci přes jednokolejnou trať. Bohužel neodhadli správnou výšku a "zhoblovali" celou střechu pod ní projíždějící mašinky.
Jinak z mého pohledu bývalého fíry, nečiním si dělat nějaká rozhodnutí či rozsudky, ale za našich časů byla přes stavbu takového rozsahu zavedena alespoň pomalá jízda.
Ta stavba nezačala v den nehody. Stát se mohlo cokoli i před tím. A představa že se místem stavby proháněly tisícitunové vlaky mnohdy i rychl. 140 km/hod je trochu podivná. Vibrace tím způsobené též na stavbu mohly mít vliv. Ale jak říkám, nestraním ani neobviňuji nikoho, nebyl jsem tehdy při tom. . . . . . [masinka]
Pátek, 22. února 2019 - 14:04:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7113
Registrován: 8-2007
ale za našich časů byla přes stavbu takového rozsahu zavedena alespoň pomalá jízda.

A za naších se zavede na 4 hodiny v noci úplná výluka a most se tam nasune.O minulém víkendu v Mostě na Obrnickém zhlaví.Žádná pomalá(dokonce ani stahovačka tam není).
Podobně byl vybudován most na třebušické straně žst.Most.
Pátek, 22. února 2019 - 14:05:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5965
Registrován: 7-2007
RadekŠ:[ok] vy jste si rýpnul, já se to pokusil vrátit, v humorné rovině[wink]. Nepřebral, bylo to opačně. Moc na to hrdý nejsem, ale je to promlčeno a dávno (snad).
už z toho vyšilujete, protože není hned po Vašem. Nevyšiluju, je mi z toho jen smutno. Protože (viz výše) a je toho mnohem víc, se pak musí člověk (nádeník) s tím srovnávat. Ten "inženýr" sedí doma v teple a "nádeník" klepe kosu a má pro hloupost "génia" starostí věrtel. Pak zákonitě prská a nemůže některého "genia" ani cítit.
K tomu jen stručně: takhle svět nefunguje. No, ale neměl by. Jak říká klasik "S blbostí se musí bojovat, ale vyhrát se nedá..."
Hajnej: Nevím kolik ten most vážil, ale 2800t jsem na 15‰ zajišťoval...
Nepředpokládám, že dráty tahají VŠ... Žádnému (VŠ), který tam byl, to nepřipadalo divné a nesprávné...Prý je to tak normální. No mě to nepřipadlo.
Trochu nadhledu, vy dva koumesové...
Pátek, 22. února 2019 - 14:21:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 960
Registrován: 3-2004
Když už se tady trefujete do rutinního zabezpečení proti ujetí ...

odkaz
Pátek, 22. února 2019 - 14:33:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2698
Registrován: 6-2016
Oldcerry: Už delší čas tuhle debatu sleduju. A musím konstatovat (po 40 letech praxe), že "specialisté" se vyskytují na obou stranách barikády[biggrin] Tím myslím VŠ kontra dělnické profese. Při řešení vzniklých problémů pak jde o to, jak se k tomu "autor" postaví.
Já (VŠ) jsem zpravidla po úvodní hlášce "Jéžiš já jsem vůl"!!! začal organizovat/realizovat nápravu. Ale často ona úvodní hláška byla malinko jiná - "Jéžišmarjá, kterej vůl"??? A pak začalo shánění potřebné osoby, nejčastěji montážník/návěstní mistr + příslušné dokumentace. A že si tyto profese uměly "zjednodušit život"! Např. použití již položených starých kabelů, které "nahradily" nový kabel dle projektu. Nejenže měly horší elektrické vlastnosti, ale byly i násobně delší - nekup to[rofl]. Nebo využití našeho páru pro jiné zařízení, protože ten náš "nebyl využívaný"... Za socíku chybějící elektrolyt v NiFe baterkách v provozovaném zabzař... Z oblasti hnacích a řídících vozidel "inovativní" použití stávajícího propojovacího kabelu 814 - 914 v "jiné geometrické poloze" (přetržení některých žil...).
A proč to píšu? Protože situace byla charakterizována jednou univerzální větou - "Ten váš sráč zase nefunguje"[rofl] Ale já jsem snesl hodně, mezi dělnickými profesemi jsem se pohyboval jako "zkušebník" i jako manuální dělník. Takže jsem s nimi měl např. "stejný slovník", který jsem ve vypjatých chvilkách aktivně používal[biggrin]
Pátek, 22. února 2019 - 14:36:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3039
Registrován: 7-2006
A za naších se zavede na 4 hodiny v noci úplná výluka a most se tam nasune.

Aktuálně teď Lysá n/L .. [ok] Těch nákladů /odklonů/ v noci "u nás" bylo něúrekom ..[vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Pátek, 22. února 2019 - 14:50:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3040
Registrován: 7-2006
Prakticky k ničemu, jen alibismus.

Viz. "větrné rozkazy" ..[kladivo]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Pátek, 22. února 2019 - 15:08:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 36
Registrován: 7-2017
Osobní vlak na Vysočině mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím jel v úterý několik kilometrů bez strojvůdce.
https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/doprava/vlak-bez-strojvedouci ho-ujel-i-s-lidmi-nekolik-kilometru_514629.html
Cestující se snažili soupravu zastavit pomocí ruční brzdy. Ta však nefungovala.
Mladějov
Pátek, 22. února 2019 - 15:31:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13573
Registrován: 3-2007
Ano, rádio Jerevan [lol]
Pátek, 22. února 2019 - 16:14:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18516
Registrován: 5-2002
OC: Ten "inženýr" sedí doma v teple a "nádeník" klepe kosu a má pro hloupost "génia" starostí věrtel.
Zažil jsem mnohokrát i opačnou situaci: inženýr sedí na oživované mašině (kde buď klepe kosu a nebo je tam vedro) a hledá, co zpizdil nádeník sedící v teple u stolu, přičemž mu za [zadnice] chodí procesí tazatelů, kdy to už bude hotový.
Takže vidíš, že ty tvoje "třídní" představy jsou jenom takové schématické klišé pro jednodušší osoby...
Pátek, 22. února 2019 - 16:57:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2026
Registrován: 11-2012
"Kdy už to bude hotový?" mi připomíná další oblíbený dotaz lidí za prdelou, a to: "A kdy to pojede?" V takové situaci jsem nemálokrát odpověděl: "Nevím, zkuste: jízdní řády tečka cé zet." A byl klid. Kolega zase odpovídá: "Tohle je šroubovák a ne věštecká koule."
Kočátko říká, že poctivý analog je lepší než digitální náhražky.
Pohrdám všema, co si nechaj kálet na hlavu jakožto aj těma, kdo jim na tu hlavu kálí...
VIA
Pátek, 22. února 2019 - 17:06:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 48
Registrován: 8-2017
Mladějov: Já bych se nesmál. [sad] Ten Jerevan bude mít asi pravdu, předsedo...
Pátek, 22. února 2019 - 17:10:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 971
Registrován: 4-2006
ad Vysočina: To byly zablokovaný kola a jelo to jak sáňky? [coze]
Pátek, 22. února 2019 - 17:41:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1890
Registrován: 2-2010
Na Zdopravy píšou ve vlaku viděla svoji známou a zavolala ji s instrukcemi, aby zatáhla za záchrannou brzdu. „Její účinek není ale takový, že by vlak zvládla zcela zastavit. Nicméně ho výrazně zpomalila, do Velkého Meziříčí přijel vlak už poměrně pomalu,“ řekl generální inspektor Drážní inspekce

Prosim? [coze]
VIA
Pátek, 22. února 2019 - 17:51:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 51
Registrován: 8-2017
...zřejmě účinkovala již jen kolejnicová brzda. Kotoučová brzda na nápravách, ovládaná vzduchem, byla v tu dobu, vlivem provedeného odstřádání, již mimo hru...[sad]
363084
Pátek, 22. února 2019 - 18:50:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 642
Registrován: 1-2010
Urpín: patrně opět zkomolené. Myslím, že cestujícím zatažení záchranné brzdy nemusel nikdo radit po telefonu..
Pátek, 22. února 2019 - 20:10:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 145
Registrován: 12-2017
projetej klacek, klasika.. holt barvičkovač ten vlak nezastaví...
Koridor Praha – Plzeň stojí. Vlaky vyjely proti sobě, od srážky je dělilo 50 metrů
Sobota, 23. února 2019 - 06:49:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3206
Registrován: 7-2012
bandita:
"projetej klacek, klasika.. holt barvičkovač ten vlak nezastaví...
"

Než bude ETCS půjdu do důchodu! Tak budeme nově dávat autoblok bez kódování a jezdit 100 km/h max.
750371
Sobota, 23. února 2019 - 07:31:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12988
Registrován: 9-2007
VIA: a nejde to odstřádat jen přes SW překlenutím, aniž by se muselo na střadače? a parkovačka?
s Ropidem na věčné časy...ámen...
Chary
Sobota, 23. února 2019 - 08:23:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2479
Registrován: 3-2010
Když vidím ty fotky od DI a prohlášení, že nedošlo ke škodě, tak měl ten fíra z esa štěstí, že nezastavil tak dva tři metry dál, to už by říznul tu výhybku, že?
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Sobota, 23. února 2019 - 09:23:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 346
Registrován: 8-2010

Tento týden

2 týdny zpět

V lednu

Tento týden

(Příspěvek byl editován uživatelem Pernion.)
Bilbo
Sobota, 23. února 2019 - 10:10:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 185
Registrován: 5-2012
Kurnik všude je elektroniky nas..áno i ta pitomá pračka je chytřejší jak autoblok a voni nedokážou po takových letech spravit opravdu funkční drážní zabezpečovač který nejenom zabezpečí vlaky ale i přejezdy v jednom celku? V dnešních dní při zvyšování pracovních nároků zaměstnance a na druhé straně množství dostupných výkonných procesorů a možných prostředků moderní elektroniky nejsme schopni s tím něco kloudně udělat, a tak stále kejsnem v době kamený, však vono to nějak půjde, i digitální modelové kolejiště je lépe zabezpečený, no konec nářků, koukám po světě na žel.dopravu a schvaluji, jak u nás mohlo být daleko hůř
Sobota, 23. února 2019 - 10:19:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8773
Registrován: 9-2002
Oldcerry:
" Stínění kabelů těch vašich PCs je opravdu tak důležité a špatně zastíněný kábl rozhodí ty vaše PCs do nepoužitelnosti lokomotivy?"

No je to opravdu tak důležitý, i když se to nezdá. Ty jedničky a nuly se díky svojí rychlosti nechají zarušit hodně snadno. Mj. i proto se všude možně serou optočleny, aby to rušení nešlo i po drátech, neni to "jen" ochrana proti přepětí apod.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Kříž
Sobota, 23. února 2019 - 10:22:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 301
Registrován: 11-2005
...zřejmě účinkovala již jen kolejnicová brzda. Kotoučová brzda na nápravách, ovládaná vzduchem, byla v tu dobu, vlivem provedeného odstřádání, již mimo hru......

Jojo. Bohužel zřejmě nevhodný způsob/postup deaktivace střadačovky. Bylo by lepší postupovat podvozek po podvozku (zavřít kohouty jednoho podvozku, mechanicky deaktivovat, otevřít kohout a pak totéž pro další podvozek) a pro jistotu si to podložit čubou.

Ale asi to muselo stát, aby se na to vydal další elaborát a dával se větší pozor. V daný okamžik musí být člověk silný a nekoukat na čas a dělat si vše svým tempem a bezpečně a na nějaké "kdy to pojede" říci "až to bude, tak to bude a doté doby mi polibte [zadnice]".

A jestli byl náhodou omylem uzavřen kohout do brzdové jednotky, tak byla pneubrzda také úplně vyřazena ze hry.
Sobota, 23. února 2019 - 11:50:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1111
Registrován: 8-2007
Opravdu blbej začátek služby (z www.krimi-plzen.cz)
Drážní inspekce uvedla, že v 19.20 v Ejpovicích nedovoleně projel vlak EX 350 jedoucí z Prahy do Mnichova návěstidlo zakazující jízdu a vjel do postavené vlakové cesty pro osobní vlak jedoucí z Plzně do Radnice, s tím, že drážní inspekce šetří příčiny a okolnosti mimořádné události v místě jejího vzniku. V době vzniku mimořádné události cestovalo v osobním vlaku 17 cestujících a v expresu cca 300.
Policisté doplnili, že se v zastávce Ejpovice střídali v rychlíku EX 350 strojvedoucí a nový, který právě nastoupil službu, vyjel ze stanice, z nepochopitelného důvodu projel návěstidlem zakazujícím mu jízdu a vjel na kolej, po které se proti němu řítil osobní vlak jedoucí z Plzně na Radnice.
P_v
Sobota, 23. února 2019 - 12:02:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2109
Registrován: 5-2002
Naivní dotaz, proč se střídají v Ejpovicích a ne v Plzni, proč se musí expres kvůli výměně strojvůdců zastavovat v takové díře?
Mladějov
Sobota, 23. února 2019 - 12:14:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13578
Registrován: 3-2007
Protože se tím ušetří cca 20 minut na zpoždění protivlaku. Asi nějaký aktivní dispečer a samozřejmě mimořádnost.
Sobota, 23. února 2019 - 12:19:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 585
Registrován: 7-2017
Pravidelně se samozřejmě v Ejpovicích u R a Ex (ani u Os) nestřídá. Neměl Ex včera zpoždění už před nehodou? Případně se praktikuje střídání s protijedoucím Ex,neboť z Německa jezdí vlaky zpožděné metodou náhodných výbuchů.
Posláno z mobilu. 2.0
Sobota, 23. února 2019 - 13:58:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 7-2017
Když se daří[sad]
https://zdopravy.cz/cerny-tyden-ceskych-drah-v-ceskych-budejovici ch-se-srazily-lokomotivy-24192/
Sobota, 23. února 2019 - 14:23:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 570
Registrován: 6-2017

Tento týden se kolegům od ČD moc nevydařil, snad to na delší čas byla poslední. Většinou se to posere třikrát a pak je zase klid. [masinka]
Sobota, 23. února 2019 - 15:13:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 7-2017
Jestli nebude problém u ČD hlavně v tomhle:
(P.S. - na 28.,29. a 30. ještě nebyly směny naplánované - ve skutečnosti jenom 29. volno)
A buďte v klidu, opravdu to jde...

Hlavně že FSČR bude pičovat na půjčené ESO, ale na opravdové problémy serou...



(Příspěvek byl editován uživatelem ferova_konkurence.)