Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 25. 02. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 25. 02. 2019

dolů
   autor příspěvek
Travegoist
Sobota, 23. února 2019 - 15:47:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 3-2014
749.243-2:
"Pravidelně se samozřejmě v Ejpovicích u R a Ex (ani u Os) nestřídá. Neměl Ex včera zpoždění už před nehodou? Případně se praktikuje střídání s protijedoucím Ex,neboť z Německa jezdí vlaky zpožděné metodou náhodných výbuchů.
Posláno z mobilu. 2.0"

Ano, už na odjezdu z Prahy měl nějakých +20...
Miroslav_ Zikmund
Sobota, 23. února 2019 - 18:56:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 539
Registrován: 2-2016
ad nehoda Studénka - vážení, vyklikejte si na webu České televize datum 8.8.2008, ČT 24, pořad Události komentáře, moderátorka Daniela Drtinové (španělská jezuitská inkvizice byla proti ní hadr) a zaměřte se hlavně na konec toho pořadu, zejména rozhovoru s tím tiskovým mluvčím tehdejší firmy ODS ... (podobnost s politickou příslušností předsedou vlády, na místě události přítomném = vystupoval v TV jako vesnický buran, toliko náhodná).
Doporučuji shlédnout každému, kdo hovoří o jakémsi pohybu s konstrukcí mostu v době jízdy vlaku EC 108 ....
Zpravodajství z dalších dnů (není toho tolik, jako v současnosti) velebí práci zaměstnanců ČD pod vedením ing. Paroubka (tehdejší šéf kolejových vozidel) za krátkou dobu zprovoznění trati, částečně za nepříznivých povětrnostních podmínek (dopočítal jsem se 38-40 hodin) ... úžasné ... ale pro vyšetřování, resp. práci kriminalistů skandální. Když v současnosti nějaký drban přepadne benzinku (jakýkoli krám) a to ještě nezastřelí nebo nezraní obsluhu, tak se okolí opáskuje a desítky hodin tam nikdo nesmí - hledají se důkazy ... ve Studénce se neopáskovalo nic, ale vesele se možné důkazy ničily, jen proto, aby se mohlo co nejrychleji jezdit. Vyšetřovatel Jiří Jícha mohl je tiše přihlížet. A v současnosti, po vynesení rozsudku, mají všichni ústa plná mouder, proč TO spadlo .... Na jednu osobu se ovšem zapomnělo - na jistého pana Zababu ...
V roce 1997 po průjezdu EC z Vídně do Polska přes propustek (mostek) u Polomu se propustek (mostek) zřítil kvůli povodni, nejezdilo se mezi Hranicemi a Ostravou desítky dnů, resp. i kvůli dalším závadám na trati několik týdnů a svět se nezhroutil ... Pročež by se svět ani tuzemská doprava nezhroutily, kdyby se přes Studénku v srpnu 2008 v rámci kriminalistického ohledání místa činu nejezdilo třeba týden a "Paroubkovi chlapci" by nastoupili až po policejním odpáskování. Přesněji řečeno, "chlapci" by pracovali podle pokynů policejních techniků a vyšetřovatele ... Udělalo by TO jistou paseku v dopravě, ukázalo by se, že je nutná modernizace a elektrifikace trati před Frýdlant a Frenštát ...
Sobota, 23. února 2019 - 19:08:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 972
Registrován: 4-2006
Tři vážné incidenty za nějakých 22 hodin. Síla. [coze][uhoh][masinka]
X-Host
Sobota, 23. února 2019 - 19:39:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1690
Registrován: 7-2009
Agent: Nejen stínění a optočleny, ale také namísto napěťových signálů také vedení proudovými smyčkami a symetrickým (balancovaným) vedením, kdy se (zjednodušeně) počítá s tím, že se rušící signál naindukuje do obou vodičů prakticky stejně a díky tomu, že se posílá signál a inverzní signál, lze zpětně obvodem zrekonstruovat původní signál s eliminovaným rušením... Průmyslově např. RS485 nebo RS422.
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Sobota, 23. února 2019 - 19:48:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18521
Registrován: 5-2002
0.371: a nejde to odstřádat jen přes SW překlenutím, aniž by se muselo na střadače?
To přijde na to, čemu říkáš "odstřádat".
Jestli odbrzdit střadačovku tím, že foukneš vzduch do odbrzďovacího válce, nebo tím, že mechanicky "rozmotáš" střadač...

áno i ta pitomá pračka je chytřejší jak autoblok a voni nedokážou po takových letech spravit opravdu funkční drážní zabezpečovač
On už je dávno vymyšlenej, jenom stojí trochu víc, než ta pitomá pračka.

který nejenom zabezpečí vlaky ale i přejezdy v jednom celku?
Pokud by měl vlakový zabezpečit i přejezdy, tak by ho musela mít i auta. Takže tudy cesta asi nepovede...
Sobota, 23. února 2019 - 19:50:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1265
Registrován: 10-2011
Ta úterní jízda vlaku bez strojvůdce a brzd mi až moc silně něco připomíná... [coze]
Sobota, 23. února 2019 - 19:52:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18522
Registrován: 5-2002
Agent: No je to opravdu tak důležitý, i když se to nezdá.
Ono by možná stačilo, kdyby měl Oldcerry jet podle návěstidel se sundanými stínidly, na která svítí slunce, popřípadě v noci po trati obklopené správně rozjetou diskotékou s bombastickými světelnými efekty (namířenými všemi směry, tedy i jemu do očí). I to je stínění.
Ale řekl bych, že je to v jádru chytrej kluk a že stačí, když si vzpomene, jaká je to pakárna hledat výstrahu na předvěsti, za kterou je vesnice svítící sodíkovými světly...
Sobota, 23. února 2019 - 20:47:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6017
Registrován: 9-2011
Blbo: voni nedokážou po takových letech spravit opravdu funkční drážní zabezpečovač
A kdože jsou ty "voni"?

zabezpečí vlaky ale i přejezdy v jednom celku?
Vidím, že v tom máte jasno. Všichni jsou pitomci, jen vy jste letadlo.
Všichni jste volové. Servít
750371
Neděle, 24. února 2019 - 06:46:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12990
Registrován: 9-2007
Hajnej: dotaz byl tak nějak na toto: motorák odjel ze žst, měl odstřádáno...zastavil v zast. Martinice a zde nastal jaký problém? Jednotka zaparkovala, a střadačovka? Došlo k samovolnému zastřádání? Pak by byla někde chyba a nebo jednotka přes SW jen vyhodnotila zastřádaný stav tzn. nepůjde do trakce. Tedy mechanická závada nebo jen šotek v SW? v druhém případě to třeba na EJ lze obejít překlenutím, aniž by se muselo jít po střadačích. Tedy jestli to u těch MV jde?
Druhá věc, pokud tedy urvu střadače, tak je pak zpětně aktivuju nebo co dál? Osobně jsem se u střadačovek s takových stavem nesetkal a ani jsem to nečetl v manuálu, že by se tohle muselo dělat. Když to přeženu, tak to to skoro totéž, jako bych demontoval na 810 ruční brzdu.
s Ropidem na věčné časy...ámen...
Neděle, 24. února 2019 - 09:19:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 701
Registrován: 11-2012
Nejsem strojvedouci, neznaje brzdove systemy, ale mam dojem ze prave stradacova brzda mela podil na nehode vozu metra R1.

A kdyz tady ctu tu obsluhu stradacovky, docela si rikam proc se opetovne montuje?
Neděle, 24. února 2019 - 09:31:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5966
Registrován: 7-2007
Hajnej: Co to zas meleš Woe....Já jen jsem se zeptal, jak důležité je to stínění, protože jeho spojení mi nepřipadalo nejvhodnější (umělohmotné pásky).
Nic víc!
A těch kreténovin s "bombastickými světelnými efekty" si užíváme dost. A bohužel, vypatlanost v SRN začíná předčívat i tuzemskou kotlinku. Vegan a jeho stanoviště konstruoval naprostý kretén. Ty by si divili, kdybych jim mohl do toho hodit vidle. Zima, hluk, rentgenů přehršel, nesmyslností kvanta...Omlouvám se českým VH, na ty skopčáky nemáte, jsou ještě horší. Drtivá většina kolegů je spokojena??? No tak si to užívejte.... Myslel jsem, že nic horšího, jak stanoviště "Zázrak" být nemůže...Vegan to předčil. Jen můj soukromý pohled, stanovisko ČDC a zřejmě i ostatních kolegů je naprosto rozdílné. Za mě...narvěte si to do prdele, sráč jeden zkurvenej... omluva cukernatým za drsná slova.
Neděle, 24. února 2019 - 09:38:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3622
Registrován: 3-2006
Oldcerry: Já jsem s Traxxem celkem spokojen, na Vectronu jsem šílel vzteky.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
VIA
Neděle, 24. února 2019 - 09:44:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 54
Registrován: 8-2017
Kolegové, ta střadačová brzdy není nějaké zlo, jak se tu dočítám. Jen to chce při jejím VYPÍNÁNÍ uvažovat hlavou. Chybu vidím v nedostatečné "suché" přípravě, technika dnes ve škole v podstatě není, omezuje se v podstatě na bleskové seznamování se změnami typu GSM-R a jiných vymožeností a v provozu na experimenty není čas. Takže pak ve stresu, aby vlak dojel, udělý jeden lecjakou blbost. Nevím, já na místě nebyl. Možná by stačilo bývalo, než se začne nouzově manipulovat se střadačovou brzdou ctít pravidlo,že to musím mít zajištěné jinak. Klín pod kolo /na 841 bohužel ve výbavě není.../, zavěšení na jiné vozidlo, nebo prostě sebraný kámen položený těsně pod kolo by v tomto případě byl v duchu nejlepšího vědomí a svědomí, ač asi ne zcela košer... Sám jsem zvědavý na mechanismus vzniku té události. Já svůj názor mám. A jsem rád, že to dopadlo, jak to dopadlo, ten konec mohl být daleko horší. Nejvíc je mi líto strojvedoucího, který určitě vše činil v dobré víře, a peklo se mu odměnilo. [sad]
EDIT: Opravil jsem si tam překlep.

(Příspěvek byl editován uživatelem VIA.)
VIA
Neděle, 24. února 2019 - 10:03:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 55
Registrován: 8-2017
Oldcerry: On to Hajnej myslí dobře, ale neuvědomuje si, že někdy je ten pokrok technologií na strojích, aspoň podle mne, skutečně jen a jen proto, aby to prostě bylo pokrokové a super. Přesto mi třeba na rutinní obsluhu při posunu připadá nejlepší po všech letech skákání na různých strojích právě opovrhovaní 742, se kterou se dá jezdit v podstatě jen na polohu rukou bez koukání a za použití uší. Jen změnit výhled, utěsnit kabinu a vyměnit topení ze pořádné s termostatem a bez vyjícího ventilítoru. Miliony za elektroniku upoutávají fírovu pozornost věcmi, které sledovat nechce, ale musí. Případá mi to, jako bych si doma mazal krajic chleba místo nožem, rádiově řízenou, nejlépe na dron přidělanou a pomocí chytrého telefonu ovládanou hydraulickou rukou, navíc s jištěním proti přehřátí másla.[crazy] Možná si to myslím blbě, ale tak mi to občas připadá.

Ani nevíte, jak moc vás chápu.

PS: S Hajnym se hádat nechci, protože mne jistě miliony argumentů utluče, je prostě chytřejší (to zcela věcně, bez jakékoliv urážky), ale někdy to možná stejně je málo k tomu, aby to pro obsluhu bylo fajn a BEZ stresu.
Neděle, 24. února 2019 - 10:06:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18525
Registrován: 5-2002
0.371: pokud tedy urvu střadače, tak je pak zpětně aktivuju nebo co dál?
Musím vzduchem odstřádat (= znovu stlačit pružinu) a ta "rozmotaná" vazba se zase obnoví.

Pers: docela si rikam proc se opetovne montuje?
Protože má na rozdíl od mechanické ruční brzdy jednodušší zástavbu a dá se (vzduchem) odstřádat hromadně a dálkově.
Jinak ta otázka je celkem hloupá - nejvíc nehod způsobí strojvedoucí, proč se tedy opětovně montují...?

OC: Já jen jsem se zeptal, jak důležité je to stínění
No a já Ti odpověděl: hodně, ba přímo zásadně.

protože jeho spojení mi nepřipadalo nejvhodnější
To Ti připadalo právem, o tom žádná - ale na to ses neptal.

českým VH
Nějak jsem ztratil nit - co že ta zkratka znamená? Vy******é hlavy...?

VIA: Jen to chce při jejím VYPÍNÁNÍ uvažovat hlavou.
No a to je právě to zlo. V souběhu s tou nedostatečnou "suchou" přípravou je to vražedná kombinace a jistá cesta do pekel.
Na metru, kde je časový pres ještě větší, chodí fírové na tzv. havarijní hry - proč asi...?
Neděle, 24. února 2019 - 10:16:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5967
Registrován: 7-2007
Mikulda: Ať to neschytám za plevel, tak pokračování v kolonce 383. Ale i tak děkuju.
750371
Neděle, 24. února 2019 - 10:29:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12991
Registrován: 9-2007
Hajnej: pokud ta závada není SW, ale je mechanická, pak OK, to obnovení střadačovky je totožné i u jiných HV. Mně šlo o to, zdali to byl jen PC šotek nebo mechanická závada, kdy souprava takto zastřádá při zaparkování. Ale i tak, si vem, že bys tohle musel dělat u interpanterů! Takže prvotní chybu bych viděl u té 841 a měl by to řešit servis, aby se to nedělo.

Každopádně naopak zlatá střadačovka, než motat ručku která může být ještě méně spolehlivá, viz ř.162.
s Ropidem na věčné časy...ámen...
Neděle, 24. února 2019 - 10:30:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18526
Registrován: 5-2002
VIA: někdy je ten pokrok technologií na strojích, aspoň podle mne, skutečně jen a jen proto, aby to prostě bylo pokrokové a super
Tady to vypadá, že si něco neuvědomuješ pro změnu Ty. Některý pokrok je dán tím, že bez něj jednoduše neobstojíš v konkurenčním boji, jiný tím, že se bez něj nevejdeš do norem (to je například otázka emisí), jiný zase tím, že je dřívější technika dnes prakticky neudržovatelná (typicky analogové regulátory).

Miliony za elektroniku upoutávají fírovu pozornost věcmi, které sledovat nechce, ale musí
Miliony (v množném čísle) to nejsou, leda se započítáním celé rekonstrukce, která se zpravidla dělá z jiných důvodů. Kupříkladu na 754 se dosazoval elektronický regulátor proto, že to vyšlo levněji, než repase původního hydraulického regulátoru otáček (a na rozdíl od něho to umí omezovat dávku podle plnicího tlaku, takže se už nekonají atomové hřiby - viz předchozí odstavec).
Co se týče toho sledování, tak to je běh na delší trať, protože se musí (pro jednu každou věc zvlášť) vybalancovat kompromis mezi dvěma extrémy: systém dělá něco a fíra neví proč vs. systém hlásí něco, co fíra ví. Typický příklad je omezení otáček a výkonu při nedostatečně prohřátém motoru: žluté pole na teploměru bohužel nestačilo (zápisy v KO typu "loko nejde do otáček / nedává výkon"), tak se musela pro některé jedince přidat hláška, která jiné (právem) sere.
No a pak tu máme věci, které se dnes sledují čidly, ale dřív se to nehlídalo vůbec (třeba teploty ložisek alternátoru), případně se měly zjišťovat pochůzkou (teploty nápravových ložisek). Za to ale elektronika sama o sobě nemůže.
Neděle, 24. února 2019 - 10:33:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18527
Registrován: 5-2002
0.371: zdali to byl jen PC šotek nebo mechanická závada
Ono zpravidla nejde o žádného "PC šotka", ale o poruchu nějakého čidla. Dřív by v takovém případě svítila nějaká kontrolka - a je fakt, že ta se v mozku fíry podkládá snadněji, než chybějící signál v ŘS. [wink]
Neděle, 24. února 2019 - 10:46:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5969
Registrován: 7-2007
Hajnej: Já si to pečlivě přečetl (stínění). Děkuji za poučení - bez ironie, fakt vážně. Ta pitomina se stínítkami, co mi si to chtěl vlastně říci. Mě okamžitě totiž napadlo, že nějaký "moula", v rámci úspor, to zrealizuje.
českým VH dosaď si co chceš, já to myslím mnohem expresívněji. Ale aby "cukráři" se necítili moc dotčení, tak používám zkratku.
VIA: S Hajným jsme alespoň z mého pohledu přátelé, a i si považuji za čest se s ním osobně znát. Takže naše občasné přestřelky, jsou v přátelské rovině. Někdy i obdivuji, s jakou trpělivostí moje výstřely občas přechází.
S vaším příspěvkem plně souhlasím. Na posunu se opravdu projeví jednoduchost v ovládání. BP a kontroler (volant) jsou nepřekonatelné (742,751 atd..). 743 je s EB lepší, ale tam to za mrví el. ovl. přímočinné. 731 není špatná, ale ten komfort už takový není, ale dá se, je to o zvyku. Tvrdím a stojím si zatím, že BP a špalíková brzda - není nic lepšího. El. ovládání přímočiné s kotouči - dobré, nic proti. Vúbec nejhorší je el. ovládání špalíkové brzdy...to je prostě vopruz.
Jen změnit výhled, utěsnit kabinu a vyměnit topení ze pořádné s termostatem a bez vyjícího ventilítoru. No prostě jinou koncepci lokomotivy - věžovou.[happy]
Neděle, 24. února 2019 - 10:53:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5970
Registrován: 7-2007
Hajnej:ale o poruchu nějakého čidla. Jo, ale prvotní chyba je v konstrukci, neboť jedno čidlo je pro regulátor a druhé pro budík. Čili strojvedoucí má informaci, že má teplotu chladicí kapaliny 80°C (a i fyzicky si ji ověří) a lok buď nejede vůbec, nebo do 4° protože regulátor má info "studená". Pak to schytáte vy "koumesové", protože tohle je úplně blbě...
750371
Neděle, 24. února 2019 - 11:26:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12992
Registrován: 9-2007
Tak samozřejmě, že té řídící jednotce musí dát někdo (něco) signál...Nicméně nemusí jít vůbec o závadu, ale prostě nějaký impuls od čidla atd. viz třeba dveře panterů, kde se dodnes nepodařilo zjistit, kde ta sekundová závada vznikne, ovšem jednotka to je schopna zahlásit a zrušit tak rychle, že to ani obsluha nepřečte. Ale to už jsme mimo téma.
Původní dotaz byl o tom, zdali to nelze řešit jinak, než trháním střadačů a následnou aktivací.
s Ropidem na věčné časy...ámen...
Neděle, 24. února 2019 - 11:46:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18528
Registrován: 5-2002
OC: Ta pitomina se stínítkami, co mi si to chtěl vlastně říci
Jenom ilustrace odstupu signál-šum a spíš pro ostatní, než pro Tebe.

BP a kontroler (volant) jsou nepřekonatelné
Ale jsou.
Potřeba citlivě ovladatelného BP je historicky vynucena vlastnostmi regulátoru na páře a byla dlouho konzervována tím, že srovnatelná citlivost později chyběla i tomu volantu (byť šlo o jiné jevy). Prostě je to jen prostředek nutný k tomu, jak jet s takovou mašinou pomalu, nic víc.

No a k tomu překonání došlo díky elektronice, která umožňuje na 1% a 2% PT regulovat velmi nízké napětí na TM, takže mašina jede pomalým krokem, aniž by bylo nutné ji jakkoliv krotit přídavnou. Potom vypadá obsluha tak, že prostě takhle pomalu dojedeš s odbrzděnou mašinou a až se namáčkne a zastaví, tak ji zabrzdíš a sjedeš.
Řeči o tom, že je to nefírovské, neberu - to je jen zažraný starý myšlení, nic víc. Cíl je totiž jednoznačně danej: najíždět pomalu. Pokud to ta mašina umí sama od sebe, není sebemenší důvod nutit ji dělat to postaru. A i kdybys ji potřeboval trochu škrábnout kvůli spádu, není nutné s tím kvedlat sem-tam, protože si ta mašina ustálenou rychlost najde sama - na rozdíl od té přídavné, která je vlivem poklesu součinitele tření s narůstající rychlostí přirozeně nestabilní a vyžaduje proto neustálé korekce.
To je totiž nejčastější zdroj "problémů" s novými vozidly: chtít věci dělat za každou cenu postaru (asi jako psát text na počítači a každej řádek entrovat, protože na psacím stroji se to tak přece tou pákou vždycky dělalo).

OC: prvotní chyba je v konstrukci, neboť jedno čidlo je pro regulátor a druhé pro budík
To je trochu nepřesné (pokud je řeč o našich mašinách): jedno čidlo je pro EDC, druhé pro RTR, a budík je na jednom z nich.
Přidané čidlo přitom nešlo dát jinam, než na trubku od termostatu k chladiči, konstrukce motoru to bohužel neumožňuje - není kam. Ale i tenhle problém je už pár let vyřešen a postupně se to dostává i na starší mašiny.
No a důvod přidání druhého čidla je celkem prozaicky ten, že v J1939 je teplota vody na celé °C, což je pro snižování výkonu při vysoké teplotě příliš hrubé (mašina by v důsledku toho cukala o 10% na °C, což by se Ti asi moc nelíbilo).
Neděle, 24. února 2019 - 11:48:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18529
Registrován: 5-2002
0.371: kde se dodnes nepodařilo zjistit, kde ta sekundová závada vznikne, ovšem jednotka to je schopna zahlásit a zrušit tak rychle, že to ani obsluha nepřečte
Něco jako "historie poruch" na Panteru neexistuje...? [coze]
750371
Neděle, 24. února 2019 - 11:52:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12993
Registrován: 9-2007
To existuje, ale jak známo, ne vše se tam ukládá. Jsou závady, které tam nenajdeš. A pokud ČD není vybaveno diagnostikou jako na 471, pak se tím zpětně někdo nezabejvá. Důvod je ten, že ta pomyslná závada zanikne.
s Ropidem na věčné časy...ámen...
VIA
Neděle, 24. února 2019 - 11:56:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 56
Registrován: 8-2017
Hajnej: Co je zlo? Uvažovat hlavou? Tedy nahradit na jízdním kole někomu, kdo si cvakne lanka k oběma brzdám bezpečnost ještě nějakýmelektronickám bezpečnostní systémem? (který jde ovšem také nějakým jističem jistě vypnout?) Nebo jsem to špatně pochopil?

K tomu, co si pro změnu neuvědomuji já: Přesně tohle jsem čekal, nemám na to argumenty a proto se nebudu hádat, vážím si Vás nesmírně, ale s dovolením si ponechám svůj názor.

Oldcerry: Jo, je vidět, že víte, jak to myslím. A s Hajnym se taky osobně známe, jenom asi pod jinými jmény. Já veřejně přiznávám, že ho nestíhám myšlenkami sledovat, do hloubky věcí tak nikdy neproniknu. Hodnotím to z uživatelského pohledu, nikoliv z pohledu ekonoma, nebo badatele v TSI.
Neděle, 24. února 2019 - 12:17:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18531
Registrován: 5-2002
VIA: Co je zlo? Uvažovat hlavou?
Ano, pro někoho je zlo cokoliv, kvůli čemu musí uvažovat hlavou.
A pokud ta hlava navíc není naplněna správnými informacemi, tak je to poukázka na průser.

Nebo jsem to špatně pochopil?
Nejspíš. Proti lankům na kole vůbec nic nemám (ale i ta se musejí umět, špatně je jak příliš slabá, tak i - pro někoho možná překvapivě - zbytečně silná).
Neděle, 24. února 2019 - 12:31:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5971
Registrován: 7-2007
Hajnej:[rofl]takže mašina jede pomalým krokem, aniž by bylo nutné ji jakkoliv krotit přídavnou. Zlatý voči..tohle funguje pokud je to do kopce, na rovině hůře a ze spádu vůbec.
Cíl je totiž jednoznačně danej: najíždět pomalu. Souhlas o tom žádná. Pokud to ta mašina umí sama od sebe, není sebemenší důvod nutit ji dělat to postaru. Neumí a umět nebude! Je to stejné a i jsem ti to předváděl (myslím) když je Vp =0 a v = 3 km/h to jede na mírném spádu a jede a jede. EB 100% (v této rychlosti brzdí velmi málo, skoro vůbec). Do vzduchu si to nešáhne a jede a jede...Parkovačka nenaskočí (to je dobře!). Tak jsem to chtěl. Nezkoušejte to řešit, s tím se dá žít! Obávám se, že každé řešení by bylo jen zhoršení. Nechte to být, je to jen příklad, jak některé vynálezy v praxi prostě úplně nefungují.
To je trochu nepřesné (pokud je řeč o našich mašinách): To je možné, do detailu každý střep neznám. Mluvím o našich úžasných ČDC (tj ČKD).
Ale i tenhle problém je už pár let vyřešen a postupně se to dostává i na starší mašiny. S jednotkou dočasnosti 20 a více?
Neděle, 24. února 2019 - 12:56:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 493
Registrován: 8-2017
no, co jsem slyšel o té 841, tak se mu kousla středačovka - on ji chtěl "deaktivovat", ale místo, aby zavřel vzduch ke středačům, zavřel vzduch do brzdových válců, (otočil jiný kohoutky) a šel to ručně "odcvakat"
Neděle, 24. února 2019 - 13:08:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18534
Registrován: 5-2002
OC: Zlatý voči..tohle funguje pokud je to do kopce, na rovině hůře
Řeč je o dieslech z posledních let (pardon, zapomněl jsem zdůraznit), ale na ty se Ty (zatím) nedostaneš, takže je Tvé zlaté oči ještě neviděly. S žádným ARR to nijak nesouvisí, je to vlastnost regulace pohonu.
A opravdu to funguje, od Lega přes bangle všeho druhu a Kyklopa (tohos´ ale vlastně viděl) až po dvojitýho Sergeje.

Nechte to být, je to jen příklad, jak...
...jeden mluví a neví o čem?

S jednotkou dočasnosti 20 a více?
Obvykle se to doplňuje, když se do té mašiny kvůli něčemu hrabe, tak se srovná se současným stavem. Neboli to dost záleží na správci řady (či obdobné funkci).
Neděle, 24. února 2019 - 13:12:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18535
Registrován: 5-2002
Pract: místo, aby zavřel vzduch ke střadačům, zavřel vzduch do brzdových válců (otočil jiný kohoutky)
To by bylo zajímavé vidět označení těch kohoutů.
Vždycky mě obestíraly mrákoty, když jsem viděl označení typu "všechny coulový kohouty stejný číslo a rozlišení za lomítkem"...
Neděle, 24. února 2019 - 13:45:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5972
Registrován: 7-2007
Hajnej:Vždycky mě obestíraly mrákoty, když jsem viděl označení typu "všechny coulový kohouty stejný číslo a rozlišení za lomítkem".. [wink] Tak to se shodujeme...v dokonalosti je to na 743, kde několik (každý na něco jiného) má číslo stejné (41) bez čísla za lomítkem.
Kyklopa (tohos´ ale vlastně viděl) Jo, jen na skoro rovině kružítka. Ani netuším, že tam tohle je, má BP, tak to nepotřebuji...
Neděle, 24. února 2019 - 14:04:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18536
Registrován: 5-2002
OC: jen na skoro rovině kružítka
Neboj, fungovalo to i na oranici lotyšského depa. [wink]

má BP, tak to nepotřebuji
Jasně, §1.
Neděle, 24. února 2019 - 14:49:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 836
Registrován: 7-2017
VIA: Co je zlo? Uvažovat hlavou?
Ano, pro někoho je zlo cokoliv, kvůli čemu musí uvažovat hlavou.
A pokud ta hlava navíc není naplněna správnými informacemi, tak je to poukázka na průser.

Pract: místo, aby zavřel vzduch ke střadačům, zavřel vzduch do brzdových válců (otočil jiný kohoutky)
To by bylo zajímavé vidět označení těch kohoutů.
Vždycky mě obestíraly mrákoty, když jsem viděl označení typu "všechny coulový kohouty stejný číslo a rozlišení za lomítkem"...


Předpokládám, že to značení vymýšlí někdo nejmíň s maturitou. No holt počkáme na africké inženýry.
Neděle, 24. února 2019 - 15:21:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18537
Registrován: 5-2002
mot: Předpokládám, že to značení vymýšlí někdo nejmíň s maturitou.
Tím to nebude - na pár projektech se nám podařilo vydržkovat si značení tlakáčů tak, aby to mělo určitou logiku. Stejně tak si držíme systém v uspořádání připojení ovladačů a akčních členů na sobě podobných mašinách (kdo někdy viděl nějaký servisní obrázek CRV nebo RTR, ten ví, o čem mluvím) a určité zásady držíme napříč různými mašinami.

Tady prostě chybí něco, čemu se říká "štábní kultura" - a ta se vzděláním primárně nesouvisí.
Mimochodem, způsob číslování "velkých" stykačů je jedna z mála věcí, kterou stálo za to po ČKD zachovat - z označení stykače se dá dost dobře vytušit, k čemu asi tak je.
Smithers
Neděle, 24. února 2019 - 16:46:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 634
Registrován: 12-2007
Zvědavej dotaz: mají ČD nějakého přítele na telefonu, který v případě technického problému umí poradit? Bez sankcí, samozřejmě (prostě žádný "to máš dávno vědět", lepší se zeptat, než se pak divit).
Neděle, 24. února 2019 - 17:10:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8646
Registrován: 5-2007
Smithers: Áno.
Neděle, 24. února 2019 - 17:48:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 837
Registrován: 7-2017
Hajnej: já bych řekl, že "dorostu" chybí praktické zkušenosti. A bude hůř.
VIA
Neděle, 24. února 2019 - 18:50:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 8-2017
Hajnej: No a k tomu překonání došlo díky elektronice, která umožňuje na 1% a 2% PT regulovat velmi nízké napětí na TM, takže mašina jede pomalým krokem, aniž by bylo nutné ji jakkoliv krotit přídavnou. Potom vypadá obsluha tak, že prostě takhle pomalu dojedeš s odbrzděnou mašinou a až se namáčkne a zastaví, tak ji zabrzdíš a sjedeš.
Tak tohle zkusím pak říct někomu, komu jsem se trefoval třeba s balíky kolejových polí do kleští pokladače. Najet na vozy není problém, ale zastavit tam kde chci já, resp. ten, co mne navádí, to je už něco krapet jiného.

Ale říkal jsem, že se nebudu přít, a už tak činím... Pardon, nechám toho.

Budky pro sýkorky vyvěšeny, a to je dnes pro mne to důležité. Hezký večer všem.[vypravci]
VIA
Neděle, 24. února 2019 - 19:04:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 59
Registrován: 8-2017
K 841: Kohoutky jsou myslím číslovány třeba B 8, A 12, někdy myslím s indexem za lomítkem, pokud jsou dva ve stejné funkci, např. pro podvozek jedna a dva. Ale ruku do ohně už bych za to nedal.[nene]

Co se týče onoho zavírání, tak existoval určitý samodomo návod na zjištění, KDE je porucha, tzn. na kterém podvozku a pak se příslušý odstřádal a v podstatě pomocí kohoutů vypnul z brzdy. Se vší parádou - tj. přepočet skut. br. procent. Pokud se však někdo v zápalu boje na dvoupodvozkové lokomotivě dopustí uzavření brzd k obou podvozkům, tak pak je amen. Žádná záchranka, žádná ruční - ta není, žádný zásah VZ, resp. ano, ale do potrubí, které nic neovládá už může být děr třeba pět. Jedině pak ta nouzová kolejnicovka... To vozidlo je prostě jiné, než jsme všichni zvyklí. Tím neříkám, že to je špatně, ale nouzové obsluhy mají vždy být prováděny s rozvahou. Osobně bych se do jakékoliv takové manipulace nepouštěl bez klínu pod kolem. Ale to už jsem psal a po bitvě je každý generálem. Budiž to poučením pro příště. Prostě " Veškeré kvaltování toliko pro hovado dobré jest." Měl pravdu, Jen Amos.[kladivo]
Neděle, 24. února 2019 - 19:17:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18540
Registrován: 5-2002
VIA: Najet na vozy není problém, ale zastavit tam kde chci já, resp. ten, co mne navádí, to je už něco krapet jiného
Tak to určitě, i když na druhou stranu těžší souprava svojí hmotností zase ledacos "zkrotí".
A i těch pár voltů je při malé rychlosti schopno dát docela velkej proud (na bangli klidně 500-550 A), takže dost záleží na tom, jak moc jsou ty balíky těžké (a jestli hodně, tak už zas ani ta elektricky ovládaná přídavná není taková tragédie, jako na sólo mašině).
VIA
Neděle, 24. února 2019 - 19:28:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 60
Registrován: 8-2017
Hajnej: Je třeba si to ZKUSIT. Na žádnejch pár voltů prostě do toho pokladače nemůžu klepnout. A to je s elektrickým brzdičem /třeba na 741.5, 753.7/, takřka na osypání. S brzdičem BP pohoda.

A s tím krocením pomocí hmotnosti na řetězech přes prsa.... Nebo přistavování kotlovách vozů na místa stáčení v soupravách.... přistavování vozidel do zvedáků...

S najetím na zabržděnou soupravu nemám problém. Přesto to tak nečiním.
Kříž
Neděle, 24. února 2019 - 19:37:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 302
Registrován: 11-2005
To by bylo zajímavé vidět označení těch kohoutů.
Vždycky mě obestíraly mrákoty, když jsem viděl označení typu "všechny coulový kohouty stejný číslo a rozlišení za lomítkem"...


VT650 (snad ta 841 to má podobně):

F 6/1, F 6/2 kohouty ke střadačům jednotlivých podvozků (při deaktivaci nutno uzavřít);
B 14/1, B 14/2 kohouty pneubrzdy k jednotlivým podvozkům (možný kámen úrazu, před deaktivací uzavřít, po deaktivaci nutno opět otevřít jinak podvozek nebrzdí);
B 20 2x přívod vzduchu do brzdové jednotky (při deaktivaci na ně netřeba sahat, ale jsou ve stejné bedně s F 6/2 a B 14/2 (jsou-li oba uzavřeny, MV vzduchem nazabrzdí).

Jinak souhlas (k tomuto tématu) s VIA.


EDIT: teoreticky vzato za podmínky dodatečného zajištění MV lze provést deaktivaci střadače i obsluhou kohoutů B 20.

(Příspěvek byl editován uživatelem kříž.)
Neděle, 24. února 2019 - 22:12:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 838
Registrován: 7-2017
Neznalý věci se ptám. Ty dveře se zavírají automaticky při sebemenším pohybu nebo jak to, že se už nedostal do vozu? (možná se za ním zavřely automaticky časovačem, ale to nemá vypnutí této funkce?) Přeci jen běhat sám kolem mašiny je dost o hubu. Ale alespoň budou mít tvůrci předpisů co dělat.
P.S.: Jinak jsem si vzpomněl na větu ze Švejka: "Záchranná brzda musí fungovat!"

(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
Neděle, 24. února 2019 - 22:29:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18541
Registrován: 5-2002
VIA: A to je s elektrickým brzdičem /třeba na 741.5, 753.7/, takřka na osypání.
Však je tam taky NES, tedy regulátor ve starém stylu. Na první procento PT proud jako kráva - a až do aleluja, žádná zarážka na pár voltech.
Jenže to je něco úplně jinýho, než to, o čem mluvím... [nene]

A s tím krocením pomocí hmotnosti na řetězech přes prsa
Neboli vůle a pak natvrdo? Asi tak jako autoscepka? [proud]
To pak rozjíždíš 5000 tun a při rozjezdu zcela zřetelně cítíš, jak se postupně "přidávají" vozy. Pro našince strašnej nezvyk...
Mimochodem, v tom ex-CCCP mají na nových mašinách přídavnou se čtyřmi brzdicími stupni (cca po 1 baru až do 4 barů) a to je vše.

Nebo přistavování kotlovách vozů na místa stáčení v soupravách....
...nebo přistavování uhláků pod násypky (ty ale aspoň nešplouchají), případně modifikace téhož s plížením pod násypkou. Nebo plížení s mandelinkou s chlapama nahoře na plošině.
Pondělí, 25. února 2019 - 07:36:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1637
Registrován: 10-2009
Příteli VIA,
děkuju za pár moc hezkých příspěvků, s kterými souzním. Hezký den Vám i ptáčkům u krmítka. P.
Pondělí, 25. února 2019 - 09:22:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6019
Registrován: 9-2011
Pokud se však někdo v zápalu boje na dvoupodvozkové lokomotivě dopustí uzavření brzd k obou podvozkům, tak pak je amen.
Něco podobného zažito na "čtyřpodvozkové" lokomotivě (zavřena jedna mašina z dvojčete) na zkušební jízdě.
Výjezd z depa, zdá se nám, že to málo brzdí, ale manometr ukazuje správně.
Úvrať, vylezeme na druhou mašinu, máme volno, práskneme do koní, no a před vjezdem do další stanice, který je na Stůj, brzdíme i optickou brzdou. Na manometru je nula... samozřejmě, zavřený kohouty k podvozkům. Ještě že jsme dvojče...

Na první procento PT proud jako kráva - a až do aleluja
Z téže zkušebky: 1% EDB, proud jak dvě krávy, přes 1000 A, drc, proud padá někam na 200...
No prostě regulátor NES ve své plné kráse [kladivo]
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 25. února 2019 - 13:22:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 841
Registrován: 7-2017
Nechápu, jak může někdo stvořit, schválit a následně koupit něco, na čem lze tak jednoduše vyřadit brzdový systém.
Pondělí, 25. února 2019 - 13:26:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 494
Registrován: 8-2017
Aleš_Liesk.- no? a jak si pánové provedli zkoušku brzdy hnacího vozidla? - to je nejčastěji "ojebávaná" věc, přitom je to nejkratší cesta do průseru, a to stačí jen zvednout tu svou hnusnou línou prdel a tu mašinu okopat, oravdu nic na tom není, úkon na 5 minut

taky jsem se sebou takhle vydrbal, když jsem věřil tomu, že je to "nachystaný"
Pondělí, 25. února 2019 - 13:28:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 495
Registrován: 8-2017
mot - to lze na jakýmkoli vozidle - je to pro případ poruchy, aby se to dalo odtáhnout
Pondělí, 25. února 2019 - 14:16:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 842
Registrován: 7-2017
Praktikus: chápu, ale asi by to mělo mít kontrolku tlaku, ne jen manometr. Kdejaká kravina je hlášená nebo blokovaná a tady nic?
A ta záchranná brzda by měla fungovat za všech okolností, resp. vyřazená jen v opravdu naléhavých případech.

(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
VIA
Pondělí, 25. února 2019 - 14:25:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 61
Registrován: 8-2017
mot: Záchranná brzda nefunguje ani na starém dobrém blbém jednocuchém bezkohoutovém a neelektrickém vagoně, pokud si ho vypnete z brzdy a vypustíte vzduch ze vzduchojemu. Prostě nic není zcela blbuvzdorné.
VIA
Pondělí, 25. února 2019 - 14:33:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 8-2017
Podroužek: Zdravím do Brna, sýkorky taky pozdravujou. Dlabal jsem jim špalky, co přinesla voda:-) Jsem rád, že jste na mne tam dole pod kopcem všichni nezanevřeli:-)
Pondělí, 25. února 2019 - 15:12:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18544
Registrován: 5-2002
mot: Kdejaká kravina je hlášená nebo blokovaná a tady nic?
No jo, jenže to je většinou blokovanej start, zapnutí HV, jízda nebo něco podobnýho.
Ale jak chceš blokovat fíru, aby nevyběhl ven a nerozmotal střadače...?
Pondělí, 25. února 2019 - 15:28:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6022
Registrován: 9-2011
Pract: na první mašině si pánové do špalků kopli, ale na té druhé ne [sad]

Mot: Nechápu...
No a kdybyste nějakou tu hodinku zkejsnul na trati za vozidlem, který nepůjde odtáhnou z tratě, protože mu nejdou odstřádat střádsače, tak zas budete nechápat věc zcela opačnou.
To máte těžký. Ale berte to tak, že úplně všecko chápat nemůžete. [wink]
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 25. února 2019 - 15:31:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 843
Registrován: 7-2017
NO jo, no. A jak s těma dveřma, viz můj dotaz včera 22:12/ 838.
Pondělí, 25. února 2019 - 15:34:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1329
Registrován: 11-2005
Já jsem prosímpěkně blbec, ale neumí běžné HV vyvíjet tažnou sílu opačným směrem, než jakým se zrovna pohybuje, a tím pádem "brzdit"? Není takový postup vhodnější na jemné najíždění na překážku, než hraní s přídavnou?
M_g
Pondělí, 25. února 2019 - 15:44:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1067
Registrován: 6-2006
Možná by stačilo v optické blízkosti kohoutů, nebo na krytu přes ně cedule:
"Zajistil jsi vozidlo proti ujetí?".
Třeba by ho to trklo. Třeba by to s ním ani nehlo.
Třeba by to brali fírové jako podceňování jejich intelektu, takže by takový bazmeky nedovolili.
A kryt by mohl vadit při rychlé kontrole polohy kohoutů...
Pondělí, 25. února 2019 - 15:58:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13
Registrován: 12-2017
Jen to tak čtu a tiše zírám... Je to na těch nových strojích asi všechno úplně jinak než jsme byli zvyklí, pro mladé to prostě takhle funguje, pro ty starší asi problém, je to jako když jste zvyklí kydat vidlemi a najednou na nich máte elektronická čidla a sklápěcí zuby[wink] ale ono to kdysi bylo asi podobné, fíra zvyklý zahoukat a čekat až brzdaři zabrzdí se najednou měl učit cvičit nějakým kouhoutem v boudě, kdo to kdy viděl[wink]
Nicméně že se časy mění a my se měníme s nimi je stará známá věc, kvůli tomu bych neplýtval vaším časem. Co mě vyprovokovalo k reakci, je příspěvek p. VIA č. 59 "Prostě " Veškeré kvaltování toliko pro hovado dobré jest." Měl pravdu, Jen Amos.[kladivo]"
Chápu že tento domnělý citát jste jistě mnohokrát někde slyšel nebo i četl, i já už jsem se s tím setkal. Nicméně jde o hrubé zkreslení originálu a nevím, jestli se chudák Jan Amos netočí v hrobě jak ventilátor, když jsou jeho myšlenky tak často překrucovány. [talker]
Ve skutečnosti je kořen neporozumění v tom, že čeština biblí kralické je přeci jen trochu jinačí nežli čeština spisů páně Jiráskových nebo nedej bože dnešní generace intetnetů. Slovo kvaltování neznamená v Labyrintu světa a ráji srdce spěch, ale je to zhruba synonymum našich slov "práce, činnost, zaměstnání". V kapitole o "různých kvaltováních, jimiž se lidé obživují" je pak jeden odstavec, který má nadpis "kvaltování více hovadům než lidem připadající", jehož obsahem je, jak již bystřejší jistě pochopili, popis různých zaměstnání která člověka huntují, ničí a vysávají. Není zase tak daleko doba, kdy například skláři foukali skleněné perle ze skloviny do níž se přidávala rtuť a tito lidé umírali ve 30 - 40 letech s kůži modrou až černou. O podobných zaměstnáních je tato kapitola knihy Jana Amosa.
Takže si kdosi kdysi přečetl jen onen nadpis, bez znalosti obsahu textu nadpis za prvé zkomolil, za druhé nepochopil, což mu nebránilo udělat z něj citát.
Chápu že pro mnohé z vás je čtení 400 a více let starých knih ztrátou času, přesto si to dovolím vřele doporučit. Myšlenky lidí jako byl J. A. Komenský jsou - pro někoho možná překvapivě - velmi aktuální i dnes. Ostatně, jak zní heslo jednoho knihkupectví ve Wroclawie, "czytaj książki, to nie boli".

P. S.: Neberte to prosím jako útok nebo poučování, jen poznámku pod čarou od člověka který tiše úpí když postodvacáté čte tu zkomoleninu. Přeji krásné jaro!
Pondělí, 25. února 2019 - 15:59:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3042
Registrován: 7-2006
Jsem rád, že jste na mne tam dole pod kopcem všichni nezanevřeli:-)

Na dobré lidi "z koloniálu" se nezapomíná ....kolikrát já hádám kdo to byl .. [biggrin]

[vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..