Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » ERTMS: ETCS, GSM-R » Archiv diskuse ERTMS: ETCS, GSM-R do 25. 10. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse ERTMS: ETCS, GSM-R do 25. 10. 2019

dolů
   autor příspěvek
Desiro
Úterý, 09. dubna 2019 - 21:49:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3392
Registrován: 2-2004
Noviny dále rozebírají téma nerealisticky drahého ETCS.

Z článku k tématu, které tu bylo rozebíráno zaznělo, že k ještě vyšším cenám se dopracovali soukromí dopravci.

Skoro jako by se tu někdo z MfD inspiroval.
Středa, 10. dubna 2019 - 06:35:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2863
Registrován: 6-2016
Bylo by zajímavé vědět, kolik že z ceny tvoří HW + SW + montáž a kolik stojí všechny "papíry"...
A jsem přesvědčen, že při instalaci mobilky ETCS se "svezou další drobné rekonstrukce". Což považuji za logické řešení, když už se ta mašina odstaví a částečně rozebere.

Aneb, když měním kotouče na autě, tak nechám vyměnit i destičky[biggrin]
Bkp
Pondělí, 20. května 2019 - 09:11:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8092
Registrován: 8-2003
Jaký je smysl stavět návěstidla na trati, na které se prakticky hned počítá s výhradním provozem s ETCS? Ano, je zde mezistav, ale dá se ten nějak řešit. Jaký je třeba poměr nákladů ETCS vs. návěstidla na trati jako Olomouc - Uničov, resp. o kolik by bylo dražší na úseku Uničov - Šumperk nemít návěstidla, ale mít ETCS?
Pondělí, 20. května 2019 - 09:44:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8768
Registrován: 5-2002
ad Bkp: návěstidla ve stanicích budete mít i při plném provozu pod ETCS.

Teď se zrovna řeší, jak budou tyto návěstidla vypadat.
Pondělí, 20. května 2019 - 11:37:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5551
Registrován: 9-2005
Co se myslí tím vypadat, Petře?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pondělí, 20. května 2019 - 17:55:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19233
Registrován: 5-2002
Q: Co se myslí tím vypadat, Petře?
Kupříkladu že se nebude předvěstit lichá rychlost číslicí, ale nejblíže nižší sudá klasicky.
Nedivil bych se, kdyby se rezignovalo na bílé svítící číslice.
Pondělí, 20. května 2019 - 18:29:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8770
Registrován: 5-2002
No, zatím se uvažuje, že se rychlostně nebude návěstit nic. Ale počkejme, až to SUDOP oficiálně odevzdá.

U Uničova to vidím tak, že základy pro návěstidla zůstanou, dnes se dají "čtyřsvětla a pětisvětla s tabulkami" a pak se použijí kabely a základy a přijdou tam "dvojsvětla".

Každopádně indikátory a pruhy tam nebudou... (alespoň jsem to takto pochopil)
Úterý, 21. května 2019 - 08:50:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8976
Registrován: 4-2003
Kupříkladu že se nebude předvěstit lichá rychlost číslicí, ale nejblíže nižší sudá klasicky.

Řekl bych že na návěstidle budou znaky posun/dovolen zakázán a dále něco jako odjezd dovolen (pro případy, že vozidlo neprojelo první balízou).[wink] Na to stačí dvě světla.

Spíš by mě zajímalo, zda vůbec budou vjezdová návěstidla (myšleno proměnná světelná).[proud]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 21. května 2019 - 09:28:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6192
Registrován: 9-2011
Tak jestli se tu vyhlašuje tipovací soutěž [happy], tak já bych si tipnul:
vjezd: stůj + dovolující návěst ("něco jako 40 a výstraha") + přivolávačka
odjezd: dtto + možná "posun dovolen".
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 23. května 2019 - 21:43:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8821
Registrován: 5-2007
Aleš Liesk: Takže červená + kmitavá modrá (možno vyjadrená kľudnou zelenou) + bílá [biggrin].
Čtvrtek, 23. května 2019 - 22:55:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6199
Registrován: 9-2011
V rámci jednoty místa, děje a času bych tu dovolující návěst dával buď kmitavou modrou nebo raději žlutou než zelenou, přece jen ta zelená by mohla být příliš optimistická (já vím, na mechanikách bývala taky jen zelená... [wink])
Ale někdo na to udělá za pár milionů rozbor a vymyslí třeba pomalu kmitající hnědou [proud]
Všichni jste volové. Servít
Sobota, 25. května 2019 - 21:47:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12847
Registrován: 8-2004
Asdf:
Já bych to viděl bez té červené.[wink]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 02. června 2019 - 18:31:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3064
Registrován: 6-2016
Při četbě článku o poslední cestě posledních žabotlamů mi padl zrak na pravý dolní roh[biggrin] a tam byl tento odkaz:

https://zdopravy.cz/cd-cargo-zrusilo-soutez-na-etcs-zabezpeceni-b ylo-prilis-drahe-29183/
Neděle, 02. června 2019 - 20:50:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12857
Registrován: 8-2004
honzaklonfar:
Také jsem zaregistroval a nikterak mne to nepřekvapuje.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 02. června 2019 - 22:51:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8788
Registrován: 5-2002
A bude hůř. Jasně to ukazuje, že o modernizace na rozdíl od nových vozidel není ze strany dodavatelů zrovna zájem...
Pondělí, 03. června 2019 - 10:57:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2446
Registrován: 8-2010
Něco aktuálního k těm retrofitům ze semináře ZČU...
Desiro
Pondělí, 03. června 2019 - 12:42:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3407
Registrován: 2-2004
V clanku pisou, ze neni mozne vyuzit LS90 a starsi, ale na fotce pultu 842 je videt opakovac LS1/2/3. Jak to teda je ?
Pondělí, 03. června 2019 - 12:59:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3471
Registrován: 9-2003
Je to tak, že v té 842 bude muset být při instalaci LS/MIREL evidentně vyměněn. Na foto je přece stávající stav.
NOBLE BRICKS
Desiro
Pondělí, 03. června 2019 - 15:26:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3408
Registrován: 2-2004
Jo, to jsou ty polomodernizace kvater, tak to jo. Na stanovisti 842 jsem se vezl jeste za uplne puvodniho stavu. Vzdyt vlastne pisi, ze CD matka jeste nevysoutezila, takze zadne kvatro ETCS mit nemuze - uz jsem doma.

(Příspěvek byl editován uživatelem Desiro.)
Středa, 05. června 2019 - 21:26:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12864
Registrován: 8-2004
Petr_Šimral:
"A bude hůř. Jasně to ukazuje, že o modernizace na rozdíl od nových vozidel není ze strany dodavatelů zrovna zájem..."
A proto z některých "moudrých" hlav proudí neustále nápady na urychlené zavedení výhradního provozu v co největším rozsahu sítě.
Jako nic proti, z hlediska provozu to bude lepší stav než smíšený provoz. Jen si nějak nejsem úplně jist, zda ten "dočasný" mezikrok, kdy se na české železnici při tomto postupu pomalu nehne kolo, je opravdu nezbytný.[uhoh][crazy]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Středa, 05. června 2019 - 22:56:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8792
Registrován: 5-2002
A proto z některých "moudrých" hlav proudí neustále nápady na urychlené zavedení výhradního provozu v co největším rozsahu sítě.
Jako nic proti, z hlediska provozu to bude lepší stav než smíšený provoz. Jen si nějak nejsem úplně jist, zda ten "dočasný" mezikrok, kdy se na české železnici při tomto postupu pomalu nehne kolo, je opravdu nezbytný.[uhoh][crazy]


V současné chvíli si myslím, že to takto nezbytné je. Ono je to mimo jiné i o přístupu státu k ETCS, kde na jednu stranu se platí 100% SŽDC, ale dopravce se snaží oškubat, jak jen to jde (například sliby 85 %, určování nereálných termínů). Dále je zde dlouhodobá nekomunikace s dopravci ohledně ETCS, která se mění teprve tak poslední rok až dva (například kdo si vzpomene na předváděčku ETCS v reálném provozu pro dopravce?).

Ale myslím, že důležité bude si říci tak někdy v roce 2022 (bude dobíhat OPD2), jak na tom skutečně jsme a čeho jsme reálně schopni a podle toho NIP upravit.

Nemyslím si, že by měl nastat zásadní problém na tratích Olomouc - Uničov a Otrokovice - Vizovice, zde jde přece jen o omezený počet vozidel.

Samozřejmě, pokud v roce 2025 budeme mít v provozu tratě Břeclav - Praha - Děčín, Břeclav - Petrovice, Česká Třebová - Přerov, Praha - Votice, tak to už problém je, bude potřeba mnoho stovek vozidel a pouze novovýroba na těchto tratích provoz nezajistí.

A pokud to s instalacemi ETCS bude tak jak nyní (různá rušení výběrových řízení pro nezájem či nepřiměřeně vysoké ceny můžeme sledovat prakticky on-line na webu Z dopravy), pak je na místě počkat.
Čtvrtek, 06. června 2019 - 14:43:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3472
Registrován: 9-2003
Nebo vyvalej ETCS na trh za polovinu Číňani nebo Indové a TRADIČNÍ evropští výrobci budou naříkat, jak je to nefér.
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 06. června 2019 - 20:28:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8794
Registrován: 5-2002
Nebo vyvalej ETCS na trh za polovinu Číňani nebo Indové a TRADIČNÍ evropští výrobci budou naříkat, jak je to nefér.

No, jak tak koukám na vývoj, tak už aby to bylo...
Čtvrtek, 06. června 2019 - 20:48:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12869
Registrován: 8-2004
Petr_Šimral:
"Samozřejmě, pokud v roce 2025 budeme mít v provozu tratě Břeclav - Praha - Děčín, Břeclav - Petrovice, Česká Třebová - Přerov, Praha - Votice, tak to už problém je, bude potřeba mnoho stovek vozidel a pouze novovýroba na těchto tratích provoz nezajistí.
A pokud to s instalacemi ETCS bude tak jak nyní, pak je na místě počkat."
Však o tom píšu - rychle rychle co největší část sítě převedeme na výhradní provoz a pak se na české železnici řadu let (takřka) nehne kolo? Já si nemyslím, že je to správná cesta. (To jsem měl na mysli tím: zda ten "dočasný" mezikrok, kdy se na české železnici při tomto postupu pomalu nehne kolo, je opravdu nezbytný).
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 06. června 2019 - 21:23:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8796
Registrován: 5-2002
Však já o tom píši taky:

A pokud to s instalacemi ETCS bude tak jak nyní (různá rušení výběrových řízení pro nezájem či nepřiměřeně vysoké ceny můžeme sledovat prakticky on-line na webu Z dopravy), pak je na místě počkat.
Pátek, 07. června 2019 - 14:00:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8837
Registrován: 5-2007
Asi bude na mieste počkať, len to SŽDC nesmie nikomu povedať dopredu, lebo sa na to všetci vyserú...
Pondělí, 10. června 2019 - 22:27:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 307
Registrován: 6-2009
Dotazy k ETCS: Jak je to se sníženou rychlostí při jízdě do odbočky. Při ETCS je nařízeno snížení rychlosti až od 1.pojížděné výhybky nebo jeno přes ty rozhodující? Např. Cheb - odjezd od nástupiště na 1.TK směr Lipová u Chebu. Bude moct zvyšovat rychlost nad 60 km/h už za poslední spojkou přes kterou jede v odbočném směru, nebo až od poslední pojížděné výhybky tj. výhybky č.1? V případě druhém je tím pádem zvýšení rychlosti ve stavbě Modernizace ŽST Cheb nevyužito. Koukal jsem, že při výměně ZZ v Chebu v rámci ETCS nebudu zřízena odjezdová návěstidla před kolejovou křižovatkou. Ta by to eliminovala i bez ETCS. Jiný příklad jsou třeba Dětmarovice odjezd z 8.SK směr Bohumín na 2.TK.
Dále bych se chtěl zeptat, zda je možné při ETCS L2 a zároveň existenci světelných návěstidel provozovat vozidla i bez ETCS? Jinými slovy řečeno: Dokud jsou umístěna světelná návěstidla, je možno provozovat jakákoliv vozidla (bez ohledu na národní VZ)? Kolejové úseky při této úrovni jsou tak si myslím, že by neměl být problém.
Pondělí, 10. června 2019 - 22:41:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8801
Registrován: 5-2002
Až ta rozhodující, pokud tam není přejezd. A to není případ Chebu.

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr Šimral.)
Úterý, 11. června 2019 - 09:10:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6211
Registrován: 9-2011
zda je možné při ETCS L2 a zároveň existenci světelných návěstidel provozovat vozidla i bez ETCS?
Samozřejmě. To bude náplní tzv. přechodového období, kdy na trati budou jezdit vozidla s ETCS podle povelů ETCS a vozidla bez ETCS podle náv. znaků návěstidel.
Až tzv. "výhradní provoz pod ETCS" znamená, že vozidla bez ETCS na trať nesmějí, anebo jen za zvláštních podmínek (z.B. jízda v mezistaničním úseku apod. - víceméně taková "koridorová D-3")
Všichni jste volové. Servít
Úterý, 11. června 2019 - 13:53:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19279
Registrován: 5-2002
PŠ: Až ta rozhodující, pokud tam není přejezd.
Tak ono není problém ten přejezd přepočítat a do toho RBC to vtělit pro přepočítanej.
Úterý, 11. června 2019 - 18:09:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8805
Registrován: 5-2002
Tak ono není problém ten přejezd přepočítat a do toho RBC to vtělit pro přepočítanej.

Pokud je mi známo, tak to tak nebude. Možná třeba jenom zatím...
Úterý, 11. června 2019 - 20:54:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19283
Registrován: 5-2002
Taky bych to viděl, že "vrémja pakážet"...
Marcik
Neděle, 30. června 2019 - 08:40:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 250
Registrován: 9-2007
28.6.2019 - České dráhy podepsaly první rámcovou smlouvu na vybavení vozidel mobilní částí ETCS. Že by už? [wink]
Bugear
Středa, 03. července 2019 - 22:45:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3757
Registrován: 8-2005
Smlouva na zpracování ZP ETCS Liberec(mimo)-Česká Lípa(mimo) a to alternativně pro variantu L1 i L2: https://smlouvy.gov.cz/smlouva/9525515
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Čtvrtek, 04. července 2019 - 10:09:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 300
Registrován: 1-2007
A jak to bude na tratích vybavených ETCS s pracovními vozidly, třeba takový PUŠL, nebo podbíječky? Ty budou muset být taky vybaveny mobilní částí? A nebo budou mít zákaz jízdy přes úseky ETCS?
Čtvrtek, 04. července 2019 - 10:49:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8867
Registrován: 5-2007
Rybář: Vozidlá, ktoré potrebujú jazdiť hore dole (MVTV, MUV) budú vybavené, vozidlá, ktoré to nepotrebujú, budú na akciu dovezené vozidlom vybaveným, následne prevádzkované v zvláštnom režime a odvezené opäť vozidlom vybaveným.
Stenly
Neděle, 07. července 2019 - 22:47:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 121
Registrován: 2-2016
Asdf : nějak v tom cítím prodloužení doby výluky
Neděle, 07. července 2019 - 23:24:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8871
Registrován: 5-2007
Stenly: Skôr by som videl väčší nutný rozsah výluky, než časové predlžovanie výluk.
Čtvrtek, 24. října 2019 - 14:05:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10131
Registrován: 8-2012
Řešení samozřejmě existuje: ETCS L2.
A teď se spustí přehradná palba hysterických hejtů, počítám [happy]
電車オタク
Čtvrtek, 24. října 2019 - 14:57:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9079
Registrován: 5-2007
Presne tak. A čo najskôr a čo najširšie.
Čtvrtek, 24. října 2019 - 17:32:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5789
Registrován: 9-2005
Už aby to ETCS L2 bylo na všech celostátních tratích. Zadávání rozkazů do systému-nesystemu a osobní předávání fírům je pravěk a uživatelsky silné nepřívětivé.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Čtvrtek, 24. října 2019 - 19:01:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13054
Registrován: 8-2004
Nechci Vám kazit iluze nebo "malovat čerta na zeď", ale mám pocit, že někteří čekají od ETCS takřka zázraky. Aby nebyli zklamaní.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 24. října 2019 - 19:17:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6424
Registrován: 9-2011
Zklamáni čím? Že už se nebude možno promačkat okolo červené? Nebo že nebude možno vlítnout do nově ztrvalené třicítky devadesát? Případně že už nebude probíhat losování "kolikrát ještě bude 40 a opakovaná výstraha, než bude Stůj?"
Aha, už vím, už nebude možno ukojit žízeň Ugovou čerstvou šťávou!
Myslím, že tohle je to, co od toho všichni očekávají.
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 24. října 2019 - 22:09:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5790
Registrován: 9-2005
Nevím jak jiní, ale já třeba vím, že ETCS zatočí s kapacitou, dojezdy do šturců a podobně. A kolik stojí mobilka.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pátek, 25. října 2019 - 08:58:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10140
Registrován: 8-2012
ETCS zatočí s kapacitou, dojezdy do šturců a podobně
Přesně tyhle argumenty zaznívaly, když se zaváděl MIREL s jeho brzdnými křivkami, kterými se z barvičkovače snažil udělat zabezpečovač - že to sníží propustnost, že budou vlaky stát nebo vůbec nevyjedou, že se nedojede do šturcu... Nejvíc paradoxní bylo, že tím argumentovali strojvedoucí (zejména federanti), kterým to mělo reálně krýt záda - jenže oni jsou neomylní superhrdinové, žádný zabezpečovač nepotřebují, stačí jim mačkat knoflík. Takže celé zabezpečení u MIRELu skončilo na tom, že se režim MAN stal z výjimky naprostou rutinou - a tak se dál projíždí návěstidla, dál se sráží vlaky (aby se to stalo nejdřív mediální a pak politickou kauzou a vymýšlely se debilní nicneřešící ale líbivá gesta jako "bodový systém" pro strojvedoucí), hlavně že SŽDC nemusela nic dělat s nedostatečnou stavební vybaveností tratí a stanic (dlouhé koleje, prokluzy, mluvit o více kolejích třeba z Prahy na východ by vůbec bylo kacířství) a je naprosto spokojená.
Opravdu mají tyhle kecy cenu? Nebo je už konečně čas říct, že takhle to dál nejde a využít ETCS ke konečně kvalitativní změně stran vlakového zabezpečovače, který bude skutečně zabezpečovat? Nebo se teda zas bude aplikovat rovnák na vohejbák i v tomhle případě, zvyšovat uvolňovací rychlosti a nadužívat/zneužívat "Override"? Tak si pak ale nestěžujte, že se zase někde něco srazilo nebo že máme 200 projetých návěstidel ročně, protože argumentace "sníží nám to kapacitu a nedojedeme do šturcu" je akorát obhajobou stávajících pořádků.
(Zvlášť mě taková argumentace, jak to bude na hovno a dřív/dnes je líp, překvapuje od strojvedoucích třeba v "Nářkách" - existují snad výpravčí dožadující se telefonického dorozumívání a tabule pro zavěšování klíčů?)
電車オタク
Pátek, 25. října 2019 - 09:18:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5791
Registrován: 9-2005
Aha, já jsem TH-čkovi zapomněl výslovně připsat, že můj postoj je "už aby ETCS bylo na všech celostátních tratích".
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pátek, 25. října 2019 - 11:02:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10143
Registrován: 8-2012
Stačí to psát, jak je to myšleno - jsem čtenář příspěvků, nikoli myšlenek a použití termínu "zatočí s kapacitou a dojezdy do šturců" dává nějaký postoj celkem najevo.
電車オタク
Pátek, 25. října 2019 - 11:40:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5792
Registrován: 9-2005
TH: Tys nečetl všechny moje příspěvky? Můj postoj k ETCS je vysvětlen ve dvou z 24. 10. v 17:32 a v 22:09.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pátek, 25. října 2019 - 13:20:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20297
Registrován: 5-2002
TH: Takže celé zabezpečení u MIRELu skončilo na tom, že se režim MAN stal z výjimky naprostou rutinou
To ovšem není dáno ani tak fírovskou mentalitou, ale primárně právě těma z palce vycucanejma křivkama - jinde to ani skončit nemohlo.

Koneckonců i tomu ETCS v jeho současné podobě je dána do vínku naprostá neschopnost pracovat s již existujícím zabrzděním vlaku a její všemožné očůrávání prokluzama (kteréžto jsou různými užitečnými idioty propagovány jako spása železnice).
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Desiro
Pátek, 25. října 2019 - 13:33:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3422
Registrován: 2-2004
TH teď se spustí přehradná palba hysterických hejtů, počítám
Dobrá taktika, kterak veškeré další poznámky na dané označit za nežádoucí.
Vítej doma.
Pátek, 25. října 2019 - 14:03:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9031
Registrován: 5-2002
její všemožné očůrávání prokluzama (kteréžto jsou různými užitečnými idioty propagovány jako spása železnice).

A rychločinným brzděním místo provozního...
P_v
Pátek, 25. října 2019 - 19:49:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2284
Registrován: 5-2002
Hajnej: Když se zatím nedaří vynalézt způsob, jak dosavadní zabrzdění zjistit ze stavu brzdy, co takhle ho měřit derivací rychlosti nebo akcelerometrem?
Pátek, 25. října 2019 - 19:51:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10147
Registrován: 8-2012
primárně právě těma z palce vycucanejma křivkama
...což se samozřejmě nedalo řešit odcucáním těch křivek (které holt restriktivní musí být z principu neexistence bodové informace o poloze vlaku), ale rutinním vyMANěním v 99% případů.
(No a taky ten MIREL dost zhoršil prodejnost LS06, řekl bych [happy] ).
v jeho současné podobě je dána do vínku
...přičemž na jeho současné podobě se od devadesátých let podíleli také nejlepší odborníci z ČR, nebo že by ne? (Vedle toho, že se tito hlavně snažili do TSI protlačit automatickou reakci G-STOPu nepochopivše, že civilizovaná železnice má zabezpečovač co zabezpečuje a tudíž rovnák na vohejbák tak úplně nepotřebuje.)

P.S. jestli se v té "přehradné palbě hysterických hejtů" někdo poznal, tak není mi líto. Ještě taky může následovat reakce "falešné dilema", že kdo nečůrá proti ETCS je jeho nekritický obdivovatel nebo tak něco. Prostě klasické principy tohoto fóra.
電車オタク
Pátek, 25. října 2019 - 20:02:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2532
Registrován: 8-2010
ad P_v:
Když se zatím nedaří vynalézt způsob, jak dosavadní zabrzdění zjistit ze stavu brzdy, co takhle ho měřit derivací rychlosti nebo akcelerometrem?
To ETCS mobilka samozřejmě normálně umí, a to dokonce hned dvěma způsoby, buďto si změří aktuální tlak v brzdovém válci nebo tlak v hlavním potrubí, problém je v tom, že na tuto vyfikundaci musí mít mobilka a) instalováno příslušné volitelné rozhraní a pak za b) jeho využití musí být povoleno v paketu č. 3 národních hodnot, defaultní nastavení je ZAKÁZÁNO.
Pátek, 25. října 2019 - 20:32:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13056
Registrován: 8-2004
Aleš_Liesk.:
"Zklamáni čím? Že už se nebude možno promačkat okolo červené? Nebo že nebude možno vlítnout do nově ztrvalené třicítky devadesát? Případně že už nebude probíhat losování "kolikrát ještě bude 40 a opakovaná výstraha, než bude Stůj?"
Aha, už vím, už nebude možno ukojit žízeň Ugovou čerstvou šťávou!"
Fakt máte tu potřebu reagovat zrovna takhle a vkládat mi do klávesnice něco, co jsem nepsal?[sad][crazy]

Jedni čekají od ETCS vyřešení problémů s rozkazy, jiní s omezeními rychlosti, další s kapacitou a ještě další s bezpečností v míře nekritické.
Přijde mi, že se na ledasco používá ETCS jako univerzální zaklínadlo.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 25. října 2019 - 21:01:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10151
Registrován: 8-2012
Jedni čekají od ETCS vyřešení problémů s rozkazy
Rozkazy při jízdě pod ETCS L2 v režimu FS prostě nebudou. (Ovšem nemusí vám to připadat jako "vyřešení problému" [happy].) Jediný rozkaz, který bude existovat (zato aspoň dvoustranný [happy] ), je na "poruchové stavy" ETCS.
jiní s omezeními rychlosti
Omezení rychlosti budou u L2 vysílány z RBC přímo na vozidlo a úplná kontrola rychlosti se bude týkat i jich (omezení jako taková existovat samozřejmě budou, ale to tu snad nikdo netvrdí, že ne). Dtto "ópéčka", kontrola "stahovaček" atd.
další s kapacitou
Kapacita bude problém, protože na zabezpečovač, co skutečně zabezpečuje, není připravená infrastruktura. Ale to není problém ETCS (spíš sklízíme amatérismus dřívějška, kdy jsme si nechali vnutit to vyMANění na MIRELu jako rutinu a SŽDC tudíž zase neměla potřebu cokoli řešit na straně stavebního uspořádání stanic a ztratili jsme tak dvacet let).
ještě další s bezpečností v míře nekritické
Pokud se nebudou vymýšlet rovnáky na vohejbáky, aby se ty vlaky rychleji "uhnuly" nebo přilítly ke stůj jako dnes (tzv. hasiči k vohni), tak by se z 200 projetých návěstidel ročně mohlo jít na "nekritickou míru" (při posunu nebo nějakých ne-plno-dohledových režimech). Záměny návěstních znaků se sousední kolejí, nepozornost strojvedoucích (od hraní her na mobilu po únavu), chyba při "výpravě" vlakovou četou... proč by to nemělo ETCS bezpečně eliminovat?
電車オタク
Desiro
Pátek, 25. října 2019 - 21:21:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3423
Registrován: 2-2004
Jsem toho názoru, že je současná podoba ETCS pro dopravce nevýhodná - pravda, pro některé více, pro některé méně. Také považuji kooperativní postoj některých dopravců k tomu zařízení za netaktický a takovým dobře tak, až je bude železniční průmysl kostit.

Nechápu, když se zástupci některých dopravců zříkají diskuse a konstruktivní kritiku (a jinou tu zatím, díky bohu, nevidím) označují za "přehradnou palbu hysterických hejtů". To přece není ve vašem zájmu.
Marcik
Pátek, 25. října 2019 - 21:32:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 251
Registrován: 9-2007
Zdravím, většina příspěvků o ERTMS, které zazněly minulý týden na konferenci v ČB, už je na webu: zde.
Pátek, 25. října 2019 - 21:34:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10152
Registrován: 8-2012
Tak konečně tu máme i onu dvoustavovou pozici "nečůrá dost intenzivně proti ETCS, tak je netaktický a zříkající se diskuze". Už jsem myslel, že s tím nikdo nepřijde. Děkuju!
電車オタク
Pátek, 25. října 2019 - 21:44:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2533
Registrován: 8-2010
ad T.H.:
Rozkazy při jízdě pod ETCS L2 v režimu FS prostě nebudou.
Pokud vzniknete jako nový vlak ve stanici a bude tam výhradní provoz někdy v budoucnu bez návěstidel, tj. pouze s plechovými tabulkami, tak se to minimálně bez rozkazu č. 7 u fíry neobejde, neboť mu bude muset napřed někdo (= traťový dispečer, výpravčí) postavit vlakovou cestu s volnoznakem, aby se k tomu nesvítícímu plechu mohl jaksi Vmax = 40 km/h (= národní hodnota pro mód SR = Na odpovědnost personálu) nějako dostat a to nejlépe i se zproštěním jet podle rozhledových poměrů, protože ten kdo staví tu cestu by mě na 100% vědět, jestli na té dopravní koleji je ten začínající vlak sám, nebo něco před ním....[wink][happy]


Omezení rychlosti budou u L2 vysílány z RBC přímo na vozidlo a úplná kontrola rychlosti se bude týkat i jich...
No to samozřejmě ano, ale to platí víceméně všechno jen v nedegradovaném módu úplného dohledu (= FS), pokud bude vlak v jakémkoliv degradovaném jiném módu, např. OS nebo já nevím SR, tak už holt ten dohled vlaku na trati bude poněkud omezen, bez rozkazů se to asi neobejde a bude na to navázána holt i jistá míra rizika...[nene]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)