Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Ostatní země » Archiv diskuse Ostatní země do 15. 07. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Ostatní země do 15. 07. 2019

dolů
   autor příspěvek
Statistik
Pátek, 07. června 2019 - 16:01:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6359
Registrován: 6-2004
Přijmout čínskou mentalitu se ani nepokoušejte. Dodnes jsem ji nepochopil. Myslel jsem si, že horší pakáž, nejsou rusáci,na světě není. Číňan ovšem bere všechny trumfy.

Popis poměrů od P.Vlčka je přesný. Dodám jen, že vzdor big brotheru, v Číně focení vlaků fakt zásadní problém není. Spíš jde o to, co bylo naznačeno, že ve městech prakticky nemáte moc šancí kloudný záběr vůbec udělat, nebo se k vlaku vůbec dostat. Řešením jsou mosty a lávky, nezřídka ale obehnané vysokými ploty z poloprůhledného PVC nebo obehnané zábranami a hustými pletivy. Ve stanicích až na vyjímky prakticky nemožné jít volně na perón.
Neděle, 09. června 2019 - 12:45:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1106
Registrován: 9-2013
https://youtu.be/mSv1VX7WdX0

Návštěva švýcarského Baselu.
Pružinskij
Neděle, 09. června 2019 - 19:14:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3725
Registrován: 4-2015
Myslel jsem si, že horší pakáž, nejsou rusáci,na světě není. Číňan ovšem bere všechny trumfy.
Tak to raději vynechte většinu afrického kontinentu.
West code was broken.

Statistik
Pondělí, 10. června 2019 - 13:21:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6360
Registrován: 6-2004
Tak to raději vynechte většinu afrického kontinentu.

Jo, tak tam jsem naštěstí nebyl a ani mě to tam netáhne. Jeden kamarád si vzal holku z Keni. Upřímně, nevidím na ní nic zásadního, čím by se nějak výrazně odlišovala (kromě vzhledu), chová se zcela normálně, automaticky se snaží přizpůsobit evropským podmínkám, dokonce se i učí česky. Nijak zásadně nevybočuje z běžných vzorců chování Evropana. Jasně, je jenom jedna a navíc je z lépe situované vrstvy společnosti, což k tomu předchozímu dává určitý předpoklady.

Za to Číňanů jsem potkal pracovně i osobně desítky a mám s jejich chováním a jednáním "určité" nevalné zkušenosti. Až na jedinou výjimku, co nějakým záhadným způsobem vystudovala v USA, což bylo poznat právě na chování (o jazykové vybavenosti nemluvě), tak ostatní byli opravdu hodně, ale hodně "jiní". Obecně, jejich chování je fakt pro Evropana obtížně stravitelné. Počínaje fakt neuvěřitelnou zabedněností a omezeností, dále přes nulovou snahu se přizpůsobit evropskému myšlení a chování, a konče značnou sebestředností a minimální empatií. S rusáky mají dále společné to, že umějí jen požadovat, práskat bičem a bonzovat.
Tak hlavně, že mají na každé lince ty elektrobusy a platí všechno pomocí chytrých telefonů. Navenek to funguje jako projev technologického náskoku, ale záhy zjistíte, že to nemá to žádný obsah. Jde jen o tupě okopírovanou šlupku bez pochopení podstaty věci. Prostě "monkey see, monkey do".
Úterý, 11. června 2019 - 17:01:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 12-2018
Na druhý straně, proč by se měla miliarda a něco Chanů "přizpůsobit" euroasijskému myšlenkovému vzorci a "chování" s maximálně polovičním počtem uživatelů?
Proč se typický Evropan obvykle nepřizpůsobuje chování místních třeba v Thajsku (ano, jistě, tam jezdí trochu specifická skupina lidí), Japonsku nebo zrovna v té Číně?
Úterý, 11. června 2019 - 18:56:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12758
Registrován: 5-2004
"Obecně, jejich chování je fakt pro Evropana obtížně stravitelné"

Asi nejsme Evropani... V čem?

"Počínaje fakt neuvěřitelnou zabedněností a omezeností"

Nevšim jsem si že by se to nějak zásadně lišilo od nás.

"dále přes nulovou snahu se přizpůsobit evropskému myšlení a chování"

a) proč by měli resp. co by jim to přineslo? Mám neodbytnej dojem že přesně to by dělat neměli...
b) jsme byli vyptáváni a to velmi detailně "jak u vás a jak u nás"

"a konče značnou sebestředností a minimální empatií"

To jsem nepozoroval ani na ulici/v hospodě/v krámě/metru etc.

No a když jsem si sedřel kloub a sháněl flastr dotazem na recepci abych nemusel na periferii shánět lékárnu a "předvádět"[biggrin] tak se seběhli všichni tři co tam sloužili, vytáhli asi 4 "kufříky první pomoci" a vnucovali mi fáč jak na uřízlou ruku, dezinfekci a ještě kdejakej krám. Já si utrh 2 flastříky a druhej den ráno i při návratu jsem byl tázán zda je vše OK.

No a když jsme se naučili prosím a děkuji tak "byli naši" asi jako když se v Maďarsku řekne byť blbě jejich slovo. To je ale obecnej jev a já taky rád poradím a vysvětlím cizinci když se zeptá dů jů spík ingliš než když na mně rovnou vybalí anglicky (německy, rusky se mi to kupodivu nestalo, tam byl vřdy dotaz jestli paní máju[talker])

"S rusáky mají dále společné to, že umějí jen požadovat, práskat bičem a bonzovat"

Tuto zkučenost jsem neudělal ani s nima ani s "Rusáky" alébrž s Němci a to nikoli ex NDr ale ze "starejch spolkovejch zemí". Přesto netvrdím že to je fyzikální vlastnost Němce...
Pružinskij
Úterý, 11. června 2019 - 19:23:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3745
Registrován: 4-2015
LBD/PV: Asi tak. [wink]
West code was broken.

Úterý, 11. června 2019 - 19:32:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 12-2018
Vlček byl tři dny v Šanghaji a je z něj znalec Číny.
Miroslav_ Zikmund
Neděle, 16. června 2019 - 10:46:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 560
Registrován: 2-2016
Odkaz na jízdní řády v Norsku

https://www.vy.no/en/traffic-and-routes/timetables

mapa
http://ontheworldmap.com/norway/norway-railway-map.jpg

Nejsou pod hlavičkou NSB
Pondělí, 17. června 2019 - 00:47:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9024
Registrován: 4-2003
Tuto zkučenost jsem neudělal ani s nima ani s "Rusáky"

Čína má tuším asi 1,3 miliardy lidí a pokud jste tam byl tejden..14 dní, tak jakýkoliv postřehy jsou statisticky na úrovni náhodného jevu.

nepozoroval ani na ulici/v hospodě/v krámě/metru

Onom jsou jiný místa, třeba si s takovým člověkem sednete na tejden-dva-tři do jedný lavice na mezinárodním vzdělávacím kurzu, dále viz též Plha.[wink]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pružinskij
Středa, 19. června 2019 - 12:01:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3758
Registrován: 4-2015
Dva dotazy k Brienz - Rothorn bahn:
- nezkoušel někdo jet jen nahoru a dolů pěšky? Jak náročné to je?
- jsou návaly na ranní tarif na 8:36?
West code was broken.

Radim_j
Středa, 19. června 2019 - 19:16:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 155
Registrován: 2-2006
Pružinskij: jel jsem jenom nahoru, ale dolů jsem to pojal přechodem na průsmyk Brünig, což byla pěkná procházka (12 km, sklesáno cca 1600 metrů).
Čtvrtek, 20. června 2019 - 08:15:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 6-2019
Díky, dobrý tip! Myslíte, že se to dá slézt, když budu mít na zádech v krosně čtyřleté dítě a druhé 9 let s malým batohem? Tak cca 2 - 3 hodiny? Jde mi především o absenci exponovaných úseků, to by asi děti nedaly.

(změna nicku po pádu K-repu)
احمد شاه مسعود
Čtvrtek, 20. června 2019 - 16:40:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 441
Registrován: 10-2005
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Díky, dobrý tip! Myslíte, že se to dá slézt, když budu mít na zádech v krosně čtyřleté dítě a druhé 9 let s malým batohem? Tak cca 2 - 3 hodiny? Jde mi především o absenci exponovaných úseků, to by asi děti nedaly. "

Držím palce[ok]
Podle mých zkušeností je to s tímto nákladem s kopce vždycky horší.
Čtvrtek, 20. června 2019 - 18:26:38  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16287
Registrován: 11-2005
Ahmad_Šáh_Masúd:
"
(změna nicku po pádu K-repu)"

V čem byl problém? Že se nedařilo po pádu přihlásit? To se dalo odstranit odstraněním cookies v prohlížeči nebo znova vyplněním jména a hesla. Pokud problém přetrvával, stačilo se ozvat někomu z nás a vyřešili bychom to. Netřeba zakládat nové registrace.
Čtvrtek, 20. června 2019 - 19:01:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 6-2019
Z jiné IP to šlo bez problémů, z domácí ne (a v klávesnici problém nebyl :-) ). V prohlížeči to nebylo, zkoušel jsem dva. Ale myslím, že to je celkem jedno.
احمد شاه مسعود
Čtvrtek, 20. června 2019 - 20:19:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 5-2018
Ahoj, netuší někdo, zda budou letos jezdit zelené vláčky na Sardínii? Nedaří se mi toho moc dohledat..
Čtvrtek, 20. června 2019 - 20:41:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 6-2019
Jen na jedné trati:
Services in 2018 were cut back somewhat and it was announced that there will only be a limited service on one line, probably Palau to Tempio, in 2019. This was said to be because of renovation work taking place on other lines.
احمد شاه مسعود
Čtvrtek, 20. června 2019 - 21:13:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 96
Registrován: 5-2018
Vzhledem k mým letním cestám škoda, každopádně děkuji[happy]
Radim_j
Čtvrtek, 20. června 2019 - 21:59:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 156
Registrován: 2-2006
Ahmad_Šáh_Masúd: omlouvám se, ale to si nedovoluji posoudit. Různé popisy na webu trasu řadí spíš k středním až obtížným a na těch 12 km počítají 4:15 až 5 hodin. Např zde:
https://www.schweizmobil.ch/de/wanderland/routen/etappe-01577.htm l
https://haslital.swiss/de/sommer/tracks/brienzer-rothorn-bruenigp ass-gratwanderung/
Sobota, 22. června 2019 - 15:38:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 6-2019
Hm, také jsem četl... zkoušel jsem dogůglit různé fotky z trasy, ale všude to vypadalo celkem schůdně. Asi se rozhodneme až na místě.
احمد شاه مسعود
Sobota, 22. června 2019 - 18:23:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4668
Registrován: 4-2003
pekařJan: Chystám se tam v září, takže taky trochu pátrám a situace se má následovně... Sezóna provozu turistických vlaků měla začít už v půlce dubna, ovšem italský parlament během zimy schválil jakýsi zmršený zákon o turistických železnicích, který na Sardinii prostě zapomněl a turistické vlaky tak nemohly legálně vyjet. Už několik měsíců se řeší, co s tím, ale italští politici jsou neskutečné slibotechny, takže jen žvaní, že "řešení už je blízko a vlaky co nevidět vyjedou", ale reálně ještě pořád nevyjely a asi nikdo na 100% neví, kdy a jestli vůbec letos vyjedou. Doporučuji sledovat tuhle Facebookovou stránku - pokud se něco bude dít, určitě o tom budou informovat.
Neděle, 23. června 2019 - 08:56:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 6-2019
Pár fotek z krátké návštěvy Norska. Čtyřdenní volno doma i v práci se objevilo na poslední chvíli, takže cena letenek tentokrát nerozhodovala. 3 týdny předem se dalo PRG - OSL za cca 1500,- Kč s SAS (čt), zpět v neděli Norwegian za dva tisíce.
Rozdíl u dopravců byl jasný hned. SAS má v ceně nealko, trochu pohodlnější sedačky a co mě nejvíce překvapilo, že palubní magazín se dá část! Po mnoha letech jsem se začetl do něčeho jiného, než do reklamy destinací daného operátora. Několik článků na téma národních rozdílů mezi Nory a Švédy, rozdílů v mentalitě a krajině, no, prostě zajímavé. Při návratu jsem něco podobného hledal i u Norwegianu, ale samozřejmě marně, to už byly zajímavější zprávy DI :-) Tak tedy směr sever:

A po 22 letech opět na norské půdě. Na letiště jezdí soukromý dopravce FlyToget:

a tím jsem tedy nejel, protože firemní benefit je platný jen na dopravce národního, totiž Vy, býv. NSB:

Odpoledne hustě pršelo, a tak jsem jel projel trať do Gjoviku a Spikketadtu na příměstských linkách kolem Oslo:


a počkal na noční rychlík do Stavangeru.
K tolik diskutovaným místenkám. Samozřejmě povinné nejsou, ale stačilo se zeptat průvodčího, která místa jsou volná a noční přesazování se nekonalo. Každý průvodčí má malý tablet a každého (i bez místenky) eviduje a aktivně přesazuje. Ve čtvrtek večer a teprve na začátku léta byl noční Stavanger poloprázdný a vyspal jsem se do zelena (pro menšiny - do růžova) :-)
Pro poznání středu města stačí hodina:




Nejstarší norská katedrála se opravuje a je zavřená.
احمد شاه مسعود
Neděle, 23. června 2019 - 09:11:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 6-2019
V 8:47 jsem to otočil rychlíkem nazpět směr Kristiansand a Nelaug, Arendal. Palubní bar nabízí ceny jako u nás (*2,6 NOK), kafe od stovky, ale silné, dobré.
Arendalskou lokálku také přebírá Go-Ahead, v zásadě je na ní dvouhodinový takt. Vlaky poloprázdné a to byl pátek:





Zpět jsem popojel do Nordagutu a přestoupil na Os do Nottodenu. Tam měla být zastavena osobní doprava už před 10 lety, nakonec tam zbyl také jen dvouhodinový takt:



Došel jsem kilometr do města pro večeři a do Oslo dojel po jiné trase přes Skien. Mezi Nordagutu a Skien jediný fipkár, jinak nikdo, krajina totálně zalesněná, pustá. Dále ze Skienu do Drammen mnoho lokálních přeložek a také jedno známé low-cost letiště Torp. Do hotelu jsem dorazil až po 22 hodině večer, ale naprosto spojený s úžasnou krajinou a čistotou všude kolem.
احمد شاه مسعود
Neděle, 23. června 2019 - 09:30:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 6-2019
V sobotu najednou nebylo kam jet! Na tratích severně od Oslo byly výluky, muzejní železnice jezdily až v neděli, takže jsem zůstal v malé metropoli. A udělal jsem dobře, počasí bylo excelentní. Teploty hodně přes 20 stupňů. Dopoledne MHD, fantastické metro, šplhající vysoko nad město, zajímavé tramvaje...:




Po obědě jsem zašel do muzea - expozice známého vraha Anderse Behring Breivika (vřele doporučuji všem rasistům, xenofobům a dalším pitomcům tohoto druhu) a vzhledem k vedru odešel na pláž.
To byl vůbec nejlepší nápad dne - daly se výtečně hodnotit postavy místních Norek, přivandrovalých Rusek a dalších. Oslofjord měl osvěžujících 13,3 C, u koupaliště tedy nejspíš kolem 14, ideální. Cestou se jde kolem nové budovy Opery.




Výhodou je také bezprostřední blízkost kaváren a restaurací, kde lze průběžně chladit potrubí i zevnitř.
احمد شاه مسعود
Neděle, 23. června 2019 - 09:39:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 6-2019
Poslední den jsem ještě doprojel některé úseky metra a vydal se na dobře dostupnou muzejní úzkorozchodnou železnici do města Sørumsand, asi 50 východně od Oslo. První letošní den provozu byl o vlaky do zhruba 4 km vzdáleného Fossum jen vlažný zájem. Jízdné jen zpáteční za 150 NOK.


Ve Fossum je malá kavárna (nápoje, vafle apod.), jinak nic, vlak se vrací po občerstvení zpět do Sørumsandu.
I na "hlavní" trati do Švédska byla výluka (zrovna měnili dřevěné sloupy TV za kovové :-) ), takže i zpět raději autobusem se zajímavými výhledy, na letiště a tuctový let běžným letadlem i dopravcem, po půl sedmé na Ruzyni a s SA busem domů, do méně veselé reality.
Jinak Norsko je samozřejmě na auto, drtivá většina zajímavostí je přírodního charakteru a dost odlehlých.
احمد شاه مسعود
Neděle, 23. června 2019 - 11:00:15  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16292
Registrován: 11-2005
[talker][talker][talker]
Středa, 26. června 2019 - 13:17:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 97
Registrován: 5-2018
Jenda z HK: děkuji za cenné informace! Pokud nepojede zelený vlak, projedu alespon Sorso, Macomer - Nuoro a Isili, tam by to mělo podle stránek ARST jezdit. A kdyby se k tomu potkal nějaký starší Fiat, vůbec bych se nezlobil [happy].
Středa, 26. června 2019 - 13:37:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 5-2018
P.S. doufám tedy, že se na výše zmínenych tratích jezdí i přes letní prázdniny ( i když často jen v pracovní dny )?[blush]
Středa, 26. června 2019 - 21:19:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4669
Registrován: 4-2003
pekařJan: Zrovna dnes se objevilo nějaké info zde: http://www.sardiniamobility.com/calendario/ ...sice tam nejsou podrobné JŘ a on-line prodej taky ještě nefunguje, ale aspoň tam jsou předpokládané termíny jízd na jednotlivých tratích.

P.S.: V to, že se na "normálně provozních" tratích jezdí i přes prázdniny, doufám též...
Pátek, 28. června 2019 - 08:23:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 6-2019
Tak dejte pak vědět, jak jste dopadli. Já myslím, že to chce dvě návštěvy - jednu v nějaké bezvýlukové dny ten běžný provoz a druhou na tu čistě turistické úzké: Ty jsou ostatně v rekonstrukci, čili není co uspěchat.
احمد شاه مسعود
Neděle, 30. června 2019 - 10:31:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 99
Registrován: 5-2018
Teď jsem se díval pro jistotu do svých záznamů a zjistil, že jsme Sardínii navštívili v druhé polovině června 2013 ( byli jsme tehdy v Algheru, projeli celou trať až do Palau a pak to vzali přes Cagliari domů ). Alghero a snad i Sorso a Nulvi? normálně jezdilo ( italové mají prázdniny už od 15.6. ), tak doufám, že to tak bude i letos[happy]

P.S. tedy krom Alghera, pokud jsem to dobře pochopil, je tam ( stavební práce ? ) zavedena náhradní autobusová doprava.
Pátek, 05. července 2019 - 11:47:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 262
Registrován: 12-2007
Aktuálně Sardinie. Na nádraží visí cedule platící pro všechny turistické vlaky: Unfortunately the train is currently unavailable due to political situation. We are sorry for any disappointment.
Prý tak za dva týdny se jezdit bude.. .
Prostě Itálie = Západní Balkán
Pátek, 05. července 2019 - 21:18:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 100
Registrován: 5-2018
Etienne: díky za info. Zbytek úzkých jezdí?
Miroslav_ Zikmund
Neděle, 07. července 2019 - 11:50:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 563
Registrován: 2-2016
Zajímavé možnosti cestování nabízí v současnosti skandinávské země - Dánsko, Švédsko, Norsko díky výlukové činnosti a NAD

V Dánsku je NAD zavedena mezi Roedby a Kodaní u EC vlaků z/do Německa.
Jízdní doba BUS na trase dlouhé 160 km (dle dopravní značky) je cca 1,40 hod. Nasazeny byly dva patrové BUS, jeden mě za sebou kapacitní přívěs pro zavazadla. Zajímavostí je počet jízdních pruhů na dálnici. V některých místech v oblasti "velká Kodaň" byly v obou směrech čtyři jízdní pruhy, v přípojných místech až šest.

Kdo nemá zájem jet přes Oresundský most do Göteborgu může s jízdenkou Interrail využít trajektu Helsingoer - Helsinborg. Časově "TO" z Kodaně vychází nastejno.

Ve Švédsku jedou ve vybraných dnech dálkové spoje Stockholm - Oslo (povinná rezervace dle vyhledávačů spojení neexistuje) mimo Karlstad. Úsek Kristinehamn - Kill se objede po trati používané pouze pro nákladní dopravu.
Pozn. : stejný povinně rezervační nesmysl je u některých vlaků Göteborg - Karlstad vedených EJ řady 529. Cestující dotazující se personálu na povinnou rezervaci vypadá jako idiot.

Norsko : rozsáhlá výluková činnost v uzlu Oslo. Dálkové vlaky do Bergenu jezdí po odklonové trati přes Roa (podle kilometráže jde ovšem o původní trať). Dálkové vlaky do Stavangeru jsou nahrazeny BUS v úseku Oslo - Kongsberg.
Další výluka se týká vlaků na trase Oslo - Halden - (Göteborg) v úseku Oslo - zastávka Rygge.
V obou případech BUS pouze pro sedící cestující, pokud někdo přebývá, tak je pro něj přistaven nový BUS.

NAD v Oslu jezdí z odjezdových stání 30 - 39 umístěných vedle koleje číslo 19. Na přehledném panelu jsou uvedena čísla jednotlivých stání a cílová stanici BUS NAD.
Zastávka Rygge je na dvojkolejné trati, vlaky směr Halden odjíždí z koleje číslo 1. BUS zajíždí v nástupištní hradě. Vlaky od Halden přijíždí na kolej číslo 2, k niž se BUS přesunou.
Na trati "směr" Oslo je mezi traťovými kolejemi 1 a 2 spojka (odhaduji vzdálenost 2 - 3 km) využívaná pro "otáčení" souprav.
Část místních vlaků vozebně pokrývají EJ řady 473 (mezistátní verze lišící se vnitřním uspořádáním a kapacitou od vnitrostátní verze) jezdících na vlacích Oslo - Göteborg.

S rezervací míst není třeba dělat v Norsku problém, bohužel data ve vyhledávačích jsou v tomhle smyslu nesmyslná, přesněji řečeno liší se od toho, co je uvedeno v kursbuchových tabulkách. Místo "možnosti rezervace" je uváděna "povinná rezervace", na některých tratích dokonce informaci o !možnosti" rezervace v datech vyhledávačů chybí.
Pro cestující do Lillehammeru doporučuji využít regionálních vlaků jezdících v hodinovém intervalu. Jejich jízdní doba je dokonce kratší než dálkového spoje do Trondheimu a nejsou tak obsazeny.
Pondělí, 08. července 2019 - 11:52:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4024
Registrován: 9-2007
Děkuji za report a rovnou se zeptám - vlaky z Hamburku končí v Nykøbing Falster, odkud IDOS ještě nedávno ukazoval přímé regionální vlaky do Kodaně a všechna EC Hamburg - Kodaň jezdící do 28.9.

Teď vidím NAD v úseku Nykøbing Falster - Orehoved a dál zase vlaky, je tedy možné cestovat do Kodaně i touto regionální NAD a dále regionálním vlakem? Neděje se, že nějaký vlak dojede zpožděný a kvůli nepřípoji

A ještě blbší dotaz, jak jsem uvedl výše, zmíněné EC byly psané do 28.9., teď vidím, že jedou od 29.9. v celé trase. Znamená to tedy, že výluka po 29. září končí? Lodí tyto vlaky jezdí letos prý naposled (viz zde) a tak bych se tím ještě jednou moc rád svezl, jen nevím, zda počkat na konec září, anebo jet už teď..
Pondělí, 08. července 2019 - 22:08:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 263
Registrován: 12-2007
Další informace ze Sardinie (nemají tu WiFi zase tak často): Macomer-Nuoro jezdí, trať je zejm. že začátku a na konci hezká, vozidla Stadler. Bosa: hned za Macomerem mají sneseny most, tak nevím, jak tam chtějí jezdit, i kdyby mohli (leda je něco v nacestne stanici). V Bose ale pusto.
Do Alghera NAD od dubna do září, jezdí se aspoň Sassari - Sorso, vozidlo Stadler. Sassari tramvaj trolej snesená a v reko, ode dnes jezdí aspoň kousek z nádraží na konečnou, tedy provozně k ničemu, kopíruje vlak do Sorsa.
I trenitalia tu stojí za houby, třeba jsme chtěli
Středa, 10. července 2019 - 12:27:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1550
Registrován: 4-2003
Vantju: Hamburg - Kodaň jsem jel 29.6. Vlak jede do Nykøbingu, nicméně již v Roedby na něj navazuje NAD přímo do Kodaně. Z Nykøbingu se pak dá NAD do Naestvedu, odkud se pak jede S-Bahnem do Kodaně.
Středa, 10. července 2019 - 12:33:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4033
Registrován: 9-2007
Takže dá, výborně, díky. [happy] Busem právě jet nechci, co bych to byl za šotouše, kdybych se nesnažil jet po kolejích co nejvíce to jde.. [lol]
Miroslav_ Zikmund
Středa, 10. července 2019 - 14:27:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 564
Registrován: 2-2016
Vantju : ono to svezení BUSEM není taky marné, jede se třeba po mostech po nichž vlaky nejezdí, resp. můžete obdivovat železniční most.
Faktem je, že pro "lodní" dopravce ten vlak není příliš extra, souprava zabírá místo pro gumokolní vozidla, jak je to s placením těžko říci, patrně se nepočítají cestující. INTERRAIL platí jen při cestě vlakem, před pár lety se dalo jet i pěšmo. V současnosti je lodní doprava provozována SCANDLINES, v minulosti napůl loděmi DB a DSB. Ta přeprava vlaků je patrně důsledkem "nějakého" dlouhodobého smluvního ujednání, kterému končí platnost. Lodní dopravce si pak bude klást takové požadavky, že to železničním dopravcům nebude vyhovovat.
Prostory na lodi jsem nikdy nezkoumal, v minulosti se jezdilo i soupravami DB BR 605 - přímý spoj Berlin - Kodaň, které měly 4 vozy.
Při zvýšené frekvenci je IC 3 přeplněný, přidat další soupravu zjevně nelze z důvodu "malé smluvní kapacity, pokud by se tam 2x IC3 na délku vešlo. Přes Flensburg je to pochopitelně delší, ale zase by tam mohly jezdit elektrické dvousystémovky nebo klasika s dvousystémovkou. Spojení "linií tažných ptáků" svým způsobem přestalo mít význam v okamžiku, kdy byl postaven most Korsor - Nyborg a zanikla trajektová doprava. Do té doby se muselo přestupovat, lodí se vozily pouze spací vozy (Kodaň - Frederikshavn), resp. někdo kolem roku 1993 (možná později) spatřily světlo světa motorové soupravy IC3 které začaly najíždět na lodě a cestu zrychlily zhruba o hodinu oproti přesunu vlak > loď > vlak.
Nicméně stále existují úvahy o tom, že by se tam postavil MOST, což je jistě technicky proveditelné, takže lodě by šly "ke dnu".
Středa, 10. července 2019 - 14:47:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 167
Registrován: 8-2017
Ad Vantju: ano na konci zari vyluka konci a bude tudiz mozne si projet celou trasu v IC3 (do 14.12.). Predpokladam, ze behem poslednich jizd pres trajekt 14.12. budute mit moznost potkat ve vlaku/na trajektu nemalo zamestnancu DSB a DB.
Středa, 10. července 2019 - 14:56:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 168
Registrován: 8-2017
Ad M_Z: zacina se stavet tunel hotovo by melo byt cca do roku 2028, pote se tam doprava urcite vrati, protoze cilovy cas Hamburk-Kodan by mel byt okolo 3 hodin.

Do trajektu se vejde 2x IC 3, 3x IC 3 uz[nene]

Scandlines drive patrila DB a Danskemu kralovstvi, firma byla vsak v roce 2007 prodana soukromym investorum.
Středa, 10. července 2019 - 14:57:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1551
Registrován: 4-2003
Miroslav_Zikmund: Na nádraží v Roedby je ohromný plakát o stavbě Ringsted - Fehmarn, termín dokončení 2021. Stavební ruch (koridorizace, přeložky, drátizace) mezi Nykøbingem, Naestvedem, Ringstedem a Kodaní by nasvědčoval, že se něco skutečně děje, ale jak moc je to vážné a na spadnutí, to samozřejmě netuším.

Jinak mám pocit, že jednotka IC3 se na trajekt vejde dvojitě. Až do Roedby je vlak povinně místenkový, takže cestující se počítají. Z evakuačních plánků na lodích je zřejmé, že minimálně některé lodě měly 2 koleje.
Středa, 10. července 2019 - 15:59:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4034
Registrován: 9-2007
Jako samozvaný historik ještě doplním, že v roce, kdy jsem se narodil ([lol]), jezdily trajektem i osmivozové soupravy - rychlík Nord-Express v létě. Běžná EC tehdy byla tvořena třemi IC3, z nichž jedna jezdila jen Puttgarden - Hamburg, případně klasickými soupravami o 4-5 vozech.

Soupravou ICE-TD jsem dokonce ještě jet stihl, moc jsem toho ale také nezkoumal. Nicméně, třeba trajekt mezi Itálií a Sicílií má koleje hned tři, navíc vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, že těch kolejí opravdu bylo dříve více, než jen jedna. Ve zmíněném vyjádření z Facebooku, co jsem sem dával jako odkaz minule, se píše, že díky nějakým stavebním úpravám bude vlak přes Flensburg dokonce i rychlejší, jak po linii tažných ptáků, ale je otázka, s čím to plánují jezdit - stále IC3? Podle mapy Thorstena Bükera je celá trať Flensburg - Kodaň elektrizovaná na 25 kV, to umí pouze ICE 3M a těch je 16, tedy tak akorát na současné vlaky do Beneluxu a je zřejmě bez šance, že by jezdilo do Dánska něco lepšího, jak IC3. Výhledově se ale plánuje pořízení klasických souprav (!!!!) a ty nejspíše budou na tyto spoje nasazeny, ale to bude rok 2022-2023-2024.. to už se možná bude jezdit i tunelem. No a nějak nevěřím, že by nějaké EC Hamburg - Kodaň přes Flensburg jezdilo v klasické soupravě DB. Ledaže by se DB uvolnily nějaké lepší vozy po nasazení Kissů od WestBahn.. ale to by bylo i na Německo až příliš šoto.

No a pokud tedy do Dánska pojedu, tak zřejmě začátkem října, to ještě není taková zima a už bude po výluce. Od DB znám jen pár lidí, co jezdili jako průvodčí vlaků CNL poslední měsíce provozu, ti se tam asi neukážou. [lol]

Na závěr, pro potěchu oka, pár snímků německého autora z Flickru: Nord-Express na území Dánska v roce 1995, Viking-Express (Paris - København) v roce 1990 a posunování části soupravy vlaku Nord-Express na loď v roce 1994. Možná v některém z nich zrovna seděla má matka. [biggrin]
Středa, 10. července 2019 - 16:27:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 169
Registrován: 8-2017
Tady tiskovka DB, cesta pres Flensburg ma byt cca o 30 minut rychlejsi (4:40). Do roku 2023 budou jezdit IC 3 (i kdyz je cela trasa pod draty, coz ovsem v Dansku neni nic neobvykleho). Pote nove soupravy DSB (Vectrony + cosi - vyberko na vozy jeste bezi). Tunelem se pred 2028 urcite jezdit nebude.
Středa, 10. července 2019 - 18:05:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 101
Registrován: 5-2018
Etienne de Berry: moc zajímavé info, ještě jednou převelíké díky. Rozumím správně, že Fiaty ani Bredy jsi v provozu nepotkal? Prípadně trať do Isili jsi navštívil ( tam by snad ještě být mohly ) ? Hezký výlet přeji[happy]
Středa, 10. července 2019 - 18:53:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1415
Registrován: 11-2005
Doupřesním, že do trajektu se tam vejde naprosto přesně 2x IC3. Jeli jsme tím takhle loni v létě domů, fotku nemám, protože to právě kloudně vyfotit nešlo, jak to bylo na obou stranách natěsno u vrat [happy] Třetí IC3 odpojovali v Nykoebingu.
Pátek, 12. července 2019 - 15:03:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 264
Registrován: 12-2007
Cagliari - Mandas - Isili nově jezdí! Po kompletně modernizované trati se spoustou přeložek. A v provozu jsou staré Fiaty a Bredy.


Časem zase zpracuji cestopis na vlaky.net
Pátek, 12. července 2019 - 15:10:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 265
Registrován: 12-2007
Jízdní řády na http://www.arst.sardegna.it/orari_e_autolinee/TPL.html
Platí, do Alghera NAD. Staré Fiaty také částečně jezdí mezi Cagliari a St. Pietro jako náhrada za tramvajovou linku č. 2 (kvůli rekonstrukcím nutná vypnutá trolej).
Do Arbataxu prý převezli na trajlerech úzkokolejná vozidla, takže konečně příprava na sezonu.
úřední oznam, zní to jak z rozvojové země ve válečném stavu:

trať u Arbataxu, roste to tam rychle:

Nuoro a jeho těžce předimenzovaný (a nedokončený) vlakový terminál:

Sassari:

Sorso:
Pátek, 12. července 2019 - 16:14:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 102
Registrován: 5-2018
https://farm8.staticflickr.com/7309/27341684010_97bdc25e0c_b.jpg. Takže oblouky u Donori ( kousek za Cagliari ) jsou už minulostí?
Pátek, 12. července 2019 - 16:51:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 5-2018
P.S. školní spoj, který je v Isili 12:57 předpokládám nejezdí..
Pátek, 12. července 2019 - 22:09:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 266
Registrován: 12-2007
pekařJan: podle množství přeložek a viditelných bývalých tratí už minulostí jsou.

Co však zůstalo, tak neuvěřitelné množství ručně obsluhovaných závor. Tomu říkám zaměstnavatel...

Školní spoj asi nevyjede. Neumím si spíš představit, jak bych cpal do programu ten jeden krátký školní spoj....
Sobota, 13. července 2019 - 11:16:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 60
Registrován: 6-2019
Dálkové vlaky do Bergenu jezdí po odklonové trati přes Roa (podle kilometráže jde ovšem o původní trať).
Ano. Nákladní vlaky jezdí i dnes přes Roa. Krom nich i výletní muzejní spoje (měl jsem možnost, ale za cenu nějakých cca 5,5 kKč včetně večeře mi to nepřišlo zajímavé) a zmíněné, relativně časté, odklony.

to ještě není taková zima a už bude po výluce.
A to já bych si to dal toho 14. 12., když mi vyjdou směny...
احمد شاه مسعود
Sobota, 13. července 2019 - 18:27:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 6-2019
Tak došlo i mě a během minulého týdne jsem ošotil kompletně horské dráhy v regionu Jungfrau. Díky novému vstupu JFB do sdružení FIP klesla cena na +- únosnou úroveň, kterou jsem byl ochoten za ten cirkus dát. Fotky zde asi nemá ceny vůbec dávat, je toho plný internet, navíc nejen lidé zde připomínají nejvíce různé končiny Asie, nikoliv Evropu. Běžné jsou reklamy a menu v arabštině, exotická jídla apod. Z původního Švýcarska zbyly snad jen hory a dráhy a to ještě v pozměněné podobě.
Personál JB, BOB, WAB, BLM, HB i FB dobře proškolený a zaměstnanecké průkazy i jízdenky znající. Děti mají Junior-Kinder karte za 30,- CHF na celý rok, určitě se vyplatí a platí i na JB.
Na JB vybírat důkladně podle počasí, čili předprodej asi nemá větší význam. Na druhou stranu spoje jsou často vymístenkované a IMHO volné spíše odpoledne. Místenky za 10,- CHF určitě doporučuji - nemístenkové části vlaků byly často narvané na stojáka a za ty tisíce to musí být fakt zážitek :-).
BLM a okolí (mmj. i dvě kolejové pozemní lanovky) tak narvané nejsou, ale stojí se i tak.
Na HB odpoledne hodinová fronta, lanovka prostě nestíhá... Na WAB nová přeložka.
Krom těch známých lze ještě projet lanovku u Trümmelbachských vodopádů (11,- CHF), lanovku z Mürrenu do Allmendhubel (jednosměrná za 9,5) nebo např. krátkou lanovku v Ringgenbergu (v provozu jen při bohoslužbách) či řadu lodních linek po obou jezerech.

No a základní dilema - stojí to vůbec za ty prachy za to, když většinou v sezóně pojedete natřískanými spoji, plnými cizinců a na Jungfrau není k hnutí? Těžko říct. Plnou palbu bych za to nedal a i tak jsem mohl za ten balík strávit měsíc dva někde v autentické zemi na Východě a ještě si žít jako [cunik] v žitě.
Na druhou stranu jako doplňkový program to není špatné. I v této části CH jsme našli zapadlá údolí s minimem turistů, kde je opravdu na co se dívat. A k tomu viz:

Radim_j: Díky za tip, bylo to dobré. Švýcaři trochu přehánějí, je to klasická VHT, byť s trochu exponovanými úseky a sem tam odplavenou cestou. Nakonec to šlo na 3 piva (jedno na Rothornu, druhé v polovině, třetí v Brünigpassu) za 4,5 hodiny svižným krokem.
احمد شاه مسعود
Neděle, 14. července 2019 - 19:49:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 8-2017
Nevíte prosím někdo s FIPkařů, jak je to s využitím FIPek na trati Ferrara-Ravenna - Rimini,kde jezdí dopravce TPER? Pan Google mi to překládá, jako že cestující s lístkem Trenitalia budou přijati. Ale aby to nebylo třeba jako u Eurobahnu, kde visí cedule, že platí všechny jízdní doklady DB, ovšem ausser zaměstnanecké jízdné.
Neděle, 14. července 2019 - 20:49:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 70
Registrován: 6-2019
Nevím, ale napíšu po mém "víkendu", tedy ve středu. Zrovna jsem na cestě do Verony na letní koupák TPERu Bergamo - Rimini - Bergamo (ošocení spojky mimo Veronu) a nějak se samozřejmě budu muset na ten spoj vybavit. Web TI to prodat umí, nicméně fipkařské průkazy umí jen automaty, čili uvidíme.
احمد شاه مسعود
Neděle, 14. července 2019 - 22:23:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 104
Registrován: 5-2018
EdB: jeste posledni otazka; hezke.misto na foceni do Isili te.napada?
Neděle, 14. července 2019 - 22:35:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 5-2018
Jinak mam na konec cervence volnou lodenku Olbia - Civitavechia a volnou jizdenku na Italo ( Rim - Verona ),kdyby byl zajem..
Miroslav_ Zikmund
Pondělí, 15. července 2019 - 10:45:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 565
Registrován: 2-2016
R.Š. : já jsem neměl nikdy u jiných dopravců na infrastruktuře FS s FIP problém.
U toho EUROBAHNU (a jiných německých dopravců) se od prosince 2018 změnilo uznávání FIP na neuznávání. Přehled dopravců vydalo GŘ ČD, záleží na tom, jak jej jednotliví personalisté publikovali (viz příloha v PDF).
Já jsem od známého dostal (jak k tomu přišel nevím) seznam dopravců uznávajících / neuznávajících FIP DB už před lety, ale zjevně ten papír neznali ani zaměstnanci, takže s tím nebyl problém. Několikrát mne překvapilo, že s FIP DB nebyl problém ani u "jiného" dopravce provozujícího jen víkendové jízdy na tratích s jinak zastaveou dopravou. Optal jsem, se zda FIP akceptují a vždy byla kladná odpověď.
application/pdf
Aufstellung_NE_Bahnen_09.12.2018.pdf (40.0 k)
Miroslav_ Zikmund
Pondělí, 15. července 2019 - 11:02:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 566
Registrován: 2-2016
Vantju : přes Flensburg se z Německa do Dánska klasickou soupravou jezdilo, nař. v roce 2008 CNL 482/483 München - Koebenhavn. Podle německého HAFASu / Kursbuchu byl dlouhý pobyt v Padborgu. V té době ještě nebyla trať z Padborgu do Flansburgu a dál elektrifikována, takže v Padborgu byla výměna lok.