Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » 4. koridor » Archiv diskuse 4. koridor do 16. 11. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse 4. koridor do 16. 11. 2019

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 03. listopadu 2019 - 21:57:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3366
Registrován: 5-2002
Pikehead: Porovnání takové alternativy nemá dnes už smysl, byť by to asi bylo zajímavé teoretické cvičení (celková délka tunelů, sklony, jednotková cena vs. celková délka stavby, užitek pro X osob v okolí jedné a Y v okolí druhé stavby, Vmax atd). Za sebe pro jistotu dodávám, že nekritizuju IV. TŽK, protože právě on je průkopníkem moderních novostaveb na české železnici* a při vědomí, jak to celkově vypadalo v době jeho přípravy a jistou dobu že nešlo vyloučit "stovkizaci jednokolejky", tak je v mých očích první českou VRT (byť bohužel zatím jen na 160 km/h).

Nicméně já tím chtěl naznačit jediné, a sice že ausgerechnet od vás je poněkud nepřípadné zpětně někoho kritizovat, že před těmi 20 lety neprosazoval přiblížení k městu Votice. A to i když pominu, že Sedlčanku by to spíš zhoršilo (prodloužením cest do Prahy, místní význam by to stejně nezachránilo) a samotnou hlavní trasu taky ne (akorát by vznikl nějaký závlek a s trochou smůlu rychlostní propad na trase směrem k Heřmaničkám).


*) Tunel Vepřek promine, ale on jen o něco posunul začátek rychlého úseku, aniž by něco měnil na tom že vede skoro kolmo na základní směr jízdy.
Bugear
Neděle, 03. listopadu 2019 - 22:15:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3785
Registrován: 8-2005
Obecně se mi zdá, že mezi Čerčany a Táborem se nevyužila jediná příležitost zlepšit obsluhu území, prostě to asi nebylo v zadání, takže aby se uhýbalo k Voticím bylo v kontextu toho přístupu naprosté scifi.
Na druhou stranu vzhledem k hustotě osídlení jsou ty škody celkem malé. Daleko víc mě štve třeba ignorování existence Unhošti při přípravě Kladna.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Pikehead
Neděle, 03. listopadu 2019 - 22:55:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5599
Registrován: 3-2007
Bugear: No nevím, samotné Votice mají takové 3000 a Bystřice (nepřesunutá) 2000 určitě - a to jsou čísla, která se dají srovnávat s Unhoští. Taktéž Benešov-Sever, na který taky mamlasové na benešovském MNV nějak neměli mentální kapacitu...

TZ: No i před 20 lety byly občas až nadčasově světlé chvilky (zrovna dneska jsem velebil autory úseku mezi Zábřehem a Třebovicemi).

IV. koridor zřejmě stál a padal na tunelu do Bystřice (čímž zabetonoval spoustu klikatic severněji) a byl fixovaný na dálkovou dopravu (čímž neřešil místní obsluhu jižněji). Ausgerechnet já jako člověk snažící se to využívat můžu říct, že výsledek je (za ty prachy) z pohledu regionálky dost na prd a že většině koridorových i jiných modernizací se přiblížení dráhy k lidem povedlo mnohem líp.

A i když si ze Slavíka utahuju, tak je to první člověk, který viditelně má dopravu jako téma a jakýmsi tápáním se začal přibližovat k výsledku (byť má teď to umanutí s Beztahovem).
Neděle, 03. listopadu 2019 - 23:20:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3486
Registrován: 12-2007
Bugear: Prosím pěkně, jak byste chtěl řešit Unhošť při stavbě dvoukolejné elektrizované železnice do Kladna? To byste ji vedl od Pavlova jižněji k severnímu okraji Unhoště? Stejně by to měla většina obyvatel Unhoště dost daleko na nádraží. Až se postaví železnice do Kladna, jistě nějaké autobusy pojedou z Unhoště do zastávky nebo stanice Malé Přítočno.
Neděle, 03. listopadu 2019 - 23:40:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3367
Registrován: 5-2002
(zrovna dneska jsem velebil autory úseku mezi Zábřehem a Třebovicemi).
Za to kilo v Hoštejně, rychlost 40-50 km/h do odbočky směr třebovský ranžír nebo za absenci zast. Hněvkov, aby bylo nutné mít trvalé dilema nebo souběh bus-Os? Ale hlavně, že se zachoval například Žichlínek... :-)
Neděle, 03. listopadu 2019 - 23:57:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20357
Registrován: 5-2002
TZ: Tunel Vepřek promine, ale on jen o něco posunul začátek rychlého úseku, aniž by něco měnil na tom že vede skoro kolmo na základní směr jízdy.
To by pak nebyl tunel Vepřek, ale tunel Říp...

nebo za absenci zast. Hněvkov
Hněvkovská zastávka byla v počátečních fázích projektována docela poctivě, o čemž svědčí mj. to, že se dostala až do mapy tratě pro AVV - a to dokonce v přesné poloze perónu (chyběla jen představa o přístupu, takže nebylo podle čeho určit způsob zastavení).
Zabita byla až později, takže za ni si autory do huby neber.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Bugear
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 00:25:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3787
Registrován: 8-2005
@Pikehead: Samotné Votice 3800, ale tam je otázka, za jakou cenu by to bylo. U Bystřice bych se nedivil, kdyby zachování polohy byla úlitba místním částem, obdobně jako u jiných nesmyslně položených zastávek na 4. TŽK. Nepředpokládám, že by v přesunuté poloze postavila SŽDC i P+R nebo aspoň K+R a obec se do toho nejspíš taky pouštět nechtěla. Zvlášť když se v té době na protažení příměsta nedalo pomýšlet. Benešov je sice mrzutý, ale trať tam vede, takže je šance to v budoucnu napravit.
@Wagon: Nějak takto: https://mapy.cz/s/jugumepoga Z centra 1km, z nejvzdálenější části 2 km. Když nastoupí do autobusu, můžou jet už rovnou po D6 na Zlý čin.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 04:20:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3368
Registrován: 5-2002
Hajnej: To by pak nebyl tunel Vepřek, ale tunel Říp...
Já přece netvrdím, že to být mělo, ale jen že nebylo, a tedy to ještě nebyl nějaký skutečně zásadní pokrok. Já se tomu tunelu dokonce omluvil, že ho nepočítám, takže jeho neviny jsem si vědom prokazatelně. [happy]

Zabita byla až později, takže za ni si autory do huby neber.
Jestli jsem se náhodou dotknul nějakýho tvýho kámoše, když tak ostrá slova, tak vezmi na vědomí, že "autorem úseku" není jen sám projektant. Taky zástupce investora, jeho nadřízení, MD, tehdy tuším ještě v uspořádání tzv. "dietní komise", a nevylučuji že ještě někdo další. Někdo z nich ji "zabít" musel a tedy zaslouží nepochvalu (na argument o penězích případně rovnou dodávám ten Žichlínek; Tatenice beru že asi byla nevyhnutelná v rámci projednání přeložky).
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 11:24:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3488
Registrován: 12-2007
Bugear: To by se železnice prodloužila, zároveň by vznikl u Pavlova oblouk. 2 kilometry je i pro chůzi zvyklé venkovany dost velká štreka, to by Unhošťští odmítali, a jezdili by i nadále na Zličín. Po vybudování moderní železnice do Kladna si spíše dovedu představit autobusy z Chyňavy, resp. z Malé Kyšice přes Unhošť právě do vlakové zastávky nebo stanice Malé Přítočno. Potom by pro většinu Unhošťských bylo výhodnější jet s přestupem na vlak než přes Jeneč na Zličín.
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 15:01:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3430
Registrován: 6-2016
Bugear: Nahlédneme-li do katastru, tak navržená nová trasa se jeví býti "poněkud neprojednatelnou".

https://nahlizenidokn.cuzk.cz/ZobrazObjekt.aspx?encrypted=n26mw6E H5p59-9vPscgQzhlNeeiJ0lDxIQwZDlPqES5ARCwtI3mbGnYIPG3iN9dCZGnFsVKp cXzaw3PeutEZcdZEe4ANHQ4tm90zkFTjdgGa2i3gq9WwVaipaxQFKC35_0X4uPcd1 sA=

Myslím, že se to tady už jednou řešilo se stejným výsledkem - Unhošťáci mají s vlakem smolíka.
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 15:41:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20364
Registrován: 5-2002
TZ: Jestli jsem se náhodou dotknul nějakýho tvýho kámoše, když tak ostrá slova
Ne, proč...? Jestli to tak máš nastavený Ty, tak prosím, ale já ne.
Když budeš tvrdit, že pí jsou prostě 3 celé a nějaký drobný Tě nezajímají, a já Ti kvůli tomu řeknu, že jsi idiot, tak to taky znamená, že je Ludolf můj kámoš...?

vezmi na vědomí, že "autorem úseku" není jen sám projektant
Zabilo se to údajně až nějak hodně ke konci, protože ta zastávka byla nová, tudíž podle tehdy platných pravidel nešlo o její "čistou" modernizaci, a byl proto požadován nějaký příspěvek od "obce". A o něm rozhodlo negativně nějaké místní zastupitelstvo, údajně snad MěÚ Zábřeh, pod kterej má Hněvkov spadat.
A zahrnovat mezi spoluautory i zastupiče, to už mi přijde poměrně dost ... kreativní.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 15:49:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3370
Registrován: 5-2002
HK: Nebo v rámci rozvoje spojení Praha - Nučice obnovit příslušnou část KND. [happy]

Hajnej: Zastupitele snad ne, ale toho, kdo se jich takto ptal. I ten byl spoluautorem. Mimochodem, ptát se raději KrÚ (který by mohl přímo zvážit případný vztah příspěvku na zastávku a úspory za zrušené busy) třeba nešlo?
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 17:45:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 625
Registrován: 5-2013
Petr Šimral, Pikehead (z Všeobecné...)

Bobiny rozhodně nevozily čtyřvozové expresy, ale takové ucházející minimum bylo deset vozů
... a v Klánovickém lese je předjel i pantograf s Vmax=100.
[lol]

Souprava 300 tun těžká v tunelu ve stoupání 18 promile (milosrdně přidávám jen 2 promile na odpor tunelu), celkem 20 promile pojede vyrovnanou rychlostí 183 km/h. V reálu, protože se potřebuje z Nemanic rozjet, nepojede více jak 160 km/h až do přechodu ze stoupání na klesání.
V Nemanicích po portál má být 4,6 ‰, v Hosínském tunelu 6,5 ‰, mezi tunely 10 ‰, v Chotýčanském tunelu 7,6 ‰. Rozjezd tauruse se sedmi Bmz (385 t) vypadá takto:

Dvoustovku dosáhne až za Ševětínem v klesání.
Mladějov
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 17:50:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14203
Registrován: 3-2007
K._A._F.:
"

Bobiny rozhodně nevozily čtyřvozové expresy, ale takové ucházející minimum bylo deset vozů
... a v Klánovickém lese je předjel i pantograf s Vmax=100.
[lol]

"

Poněkud zapomínáte, že v té době se jezdilo přes stanice max 100, na trati max 120 a leckde to ani nemělo cenu na pár metrů rozjíždět (volné jízdní doby R, desítky pomalých jízd).
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 18:40:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 626
Registrován: 5-2013
Mladějov

přes stanice max 100, na trati max 120 ... desítky pomalých jízd
To máte jistě pravdu. Navíc bývala 0. kolej obsazena náklady čekajícími, až je vezmou Vršovice seř. n.

Pikehead (taky ze Všeobecné...)

Tahle trať jako nečekaný dar šotoušů z Bruselu
Z Bruselu ani v nejmenším nenaznačili, že by stavbu Nemanice - Ševětín byli ochotni platit, spíš naopak.
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 18:58:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3371
Registrován: 5-2002
KAF - začíná být ovšem poměrně pravděpodobné, že "historicky zanedlouho" po stavbě NeŠe nebudou tamními nejrychlejšími vlaky pražské expresy.[wink]
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 19:49:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20369
Registrován: 5-2002
KAF: a v Klánovickém lese je předjel i pantograf s Vmax=100
A z Brodu do Úval je ta žába někdy dala i třikrát (pokud tedy nebylo z nulté parkoviště)...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 19:59:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12912
Registrován: 5-2004
"A z Brodu do Úval je ta žába někdy dala i třikrát"

Pokud nejela na půlku[biggrin]. A jednou jsem měl tu čest jet dvoužábou kde "žila" půlka jedný a to i kredenc se dvouma z Kytlic na Jedlovou bylo žihadlo[proud]
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 20:01:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1786
Registrován: 1-2005
Pohled z lesa směrem k obci Doubí.

Jediné slušné vlakové spojení z Prahy a Severních Čech do Polska a Vy ho chcete zpochybňovat. Ekonomie zničí vše užitečné s šetřily jako jste Vy. - M. Š., obhájce rychlíku Praha - Jelenia Góra a zpět.
Pondělí, 04. listopadu 2019 - 22:45:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20373
Registrován: 5-2002
Vlčoun: Pokud nejela na půlku
Některý žáby jezděj na půlku a některý vlci zas myslej na půlku - to "někdy" se netýkalo jen vhodného načasování, ale i "zdravotního" stavu.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pikehead
Úterý, 05. listopadu 2019 - 22:25:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5600
Registrován: 3-2007
KAF: díky za model, ony tam sedmivozové vlaky moc nehrozí, leda nějaký první ranní s kurzovými lůžky. Místní fascinace push-pully OeBB je nicméně tak trochu slepá cesta, správná jsou jednotky s přeci jen lepšími aerodynamickými a trakčními vlastnostmi i nižší mrtvou vahou než ten Taurus s Xmz... Takže si nemyslím, že by se štreka na 200 km/h výhledově neuživila.

Ad šotouši z Bruselu - i bez tunelů se ve vztahu k přepravním objemům jedná o dar více než velkorysý a málokdo si to uvědomuje, proto to zdůrazňuju...
Úterý, 05. listopadu 2019 - 23:01:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9069
Registrován: 5-2002
ad Pikehead: Zrovna na 4. TK asi nebude nikdo, komu by vadilo 200 km/h, dokonce ani já to nejsem...

Časový přínos je ale extrémně nízký, organizační přínos je extrémně náročný. Nicméně: pokud ETCS odzkouší nákladní dopravci, tak by Národní dopravce mohl zvládnout to složitější část: zařadit do soupravy vozy schopné jízdy 200 km/h. Když se občas podívám z mého šotokanclu vlevo, tak s tím má docela problémy [sad]
Úterý, 05. listopadu 2019 - 23:05:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9070
Registrován: 5-2002
ad Pikehead: díky za model, ony tam sedmivozové vlaky moc nehrozí, leda nějaký první ranní s kurzovými lůžky.

Sorry. K.A.F. upřesnil, poděkujme (já osobně velice děkuji, protože jsem měl zafixované úplně jiné sklonové poměry). Ale pokud to má jezdit ve čtyřvozovkách, tak to prostě NEMŮŽE být zaplatitelné ani pro státní správu. To je jen mrhání penězi daňových poplatníků...
Pikehead
Úterý, 05. listopadu 2019 - 23:20:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5601
Registrován: 3-2007
Inu a tak to asi i je. [happy] Ekonomické řešení by byla generálka jednokolejky s AB/DOZ a pár delšími výhybnami a možná pár přeložek největších zprasenin max. model Hořovice. (Co by za něco podobného dali v Liberci.)

Ale jak říkám, buďme rádi a děkujme Sv. Jeanu Monnetovi. Třeba se to jednou stane součástí rychlé cesty na jih/jihozápad...
Úterý, 05. listopadu 2019 - 23:48:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9071
Registrován: 5-2002
ad Pikehead: Ale jak říkám, buďme rádi a děkujme Sv. Jeanu Monnetovi. Třeba se to jednou stane součástí rychlé cesty na jih/jihozápad...

A kam cestovat liduprázdnem?

Děkujme pánu bohu, že 4.TK vyšel dvojkolejně a skoro na 200 alespoň v úseku Be - Nemanice (čest výjimkám).

A na všech z nás nyní je, abychom obhájili toto rozhodnutí CK (centrální komise) a do Českých Budějovic by šotoušstvo mělo snad jezdit povinně [uhoh].

Pokud Expresy zastaví v Mnichovicích a celá trať bude pod kvalitním příjmem dat, tak já osobně klidně budu kancelářit z vlaku a myslím, že můj ředitel se ke mě přidá (pozor, další zastávka - Čerčany) ...[rofl]
Ythomas_ct
Středa, 06. listopadu 2019 - 00:06:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2833
Registrován: 10-2009
Ad P.Š., K.A.F.:

(já osobně velice děkuji, protože jsem měl zafixované úplně jiné sklonové poměry)
Já též děkuji. A Petře, těmi jinými sklonovými poměry myslíš takovou tu tabulku, co jsme si počítali už nějakých pěkných pár let zpátky a hledali, jak rychle je potřeba tam vlítnout, aby to ještě vyšlo? (A co mi později posloužila jako zadání semestrálky?) ;-)

(milosrdně přidávám jen 2 promile na odpor tunelu)
Ano, to se zdá býti opravdu celkem milosrdné. Já bych se asi moc nebál to okometricky šacovat pro takové nějaké normální EC na cca +5 promile při 160 km/h a na +8 až +10 promile při 200 km/h. Ale kdyby byla příležitost si někde něco naměřit, tak samozřejmě velmi rád tyto své odhady zpřesním... ;-)
Středa, 06. listopadu 2019 - 00:08:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3374
Registrován: 5-2002
PŠ: Pokud ten expres vůbec přes Mnichovice a Čerčany časem pojede, já bych nějakou budoucí rovnější trať do BN jako úplně nepravděpodobnou tedy neviděl...
Pikehead
Středa, 06. listopadu 2019 - 08:00:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5603
Registrován: 3-2007
Petr_Šimral:
"A kam cestovat liduprázdnem? "
Ono asi není důležité liduprázdno po cestě, ale ne-liduprázdno na konci [happy] taková D1 vede taky pozoruhodnými prdelemi a liduprázdnem vliv na funkci to nemá.

Tomáš_záruba:
"já bych nějakou budoucí rovnější trať do BN jako úplně nepravděpodobnou tedy neviděl..."
Njn, jenže vy jste šotouš. Já jako poměrně nepravděpodobný vidím i krušnohorský tunel, natož 15 (?) kilometrový tunel pro 2 páry vlaků za hodinu...
Středa, 06. listopadu 2019 - 14:58:33  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73441
Registrován: 4-2003
PŠ, Ythomas_ct:
Pořád mi (skoro) všude nějak chybí zohlednění návěsti „Vypni proud” v Nemanicích. I na 380 nějakou dobu trvá, než naběhne a vlak přestane zpomalovat, na jiných (rychlých) strojích je to ještě o dost horší.
Nebo snad nějaká stavba uvažuje s odstraněním/přesunem (nevím o takové...)? I pod Chotovinama je to dost naprd a někteří fírové se směrem z Tábora na 160 ani nerozjíždějí (a dolů taky ne, aby si nemuseli na udržení traťové rychlosti pomáhat vzduchem), tady to bude mít vliv asi ještě mnohem horší. Jediné Heřmaničky se snad nějak „vsáknou”.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Středa, 06. listopadu 2019 - 18:40:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20387
Registrován: 5-2002
MZ: Pořád mi (skoro) všude nějak chybí zohlednění návěsti „Vypni proud” v Nemanicích.
Pokud tady fantazírujeme o 200 km/h, tak je zmizení nějaké vypínačky jen subtilní detail...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 06. listopadu 2019 - 19:40:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3375
Registrován: 5-2002
Dovolím si zopakovat názor, že "akce konverze" by klidně mohla začít zavedením jednotné fáze namísto stávající střídaviny.[wink]
Středa, 06. listopadu 2019 - 20:27:57  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73442
Registrován: 4-2003
I o 2×25 se snad začne reálně co nejdřív aspoň uvažovat. Jenže oboje nejspíš bude na pořadu dne mnohem později než 200, protože skutečný přínos málokdo vyčíslí a ještě méně lidí ocení. [sad]


Hajnej:
Když ono to docela vadí i pro 160... Kdysi jsem se to i pokoušel vyčíslit, ale výsledky si bohužel už ani trochu nepamatuju. Navíc vozidel nad 160 od té doby výrazně přibylo a pro některé aktuálně ani nevím časy, jak dlouho se "oživujou" po stažení/vypnutí HV atd.

Diskuse se dá vést i o tom, zda se má upravit trakční vedení (odstranit/přesunout stahovačky/vypínačky), nebo zda by to nemělo bez větších následků umět překonat vozidlo (některá to umí).
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Středa, 06. listopadu 2019 - 21:14:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13079
Registrován: 8-2004
Pikehead:
"Njn, jenže vy jste šotouš. Já jako poměrně nepravděpodobný vidím i krušnohorský tunel, natož 15 (?) kilometrový tunel pro 2 páry vlaků za hodinu..."
Myslím, že existují i realističtěji uvažující šotouši.[happy]
Petr_Šimral:
"Pokud Expresy zastaví v Mnichovicích a ... pozor, další zastávka - Čerčany)"
Už slyším to hlášení: Expres 1235 .... ... a České Budějovice. Vlak zastavuje ve všech stanicích a zastávkách.[lol]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 07. listopadu 2019 - 01:35:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7473
Registrován: 8-2007
Diskuse se dá vést i o tom, zda se má upravit trakční vedení (odstranit/přesunout stahovačky/vypínačky), nebo zda by to nemělo bez větších následků umět překonat vozidlo (některá to umí).

Jednoznačně upravit napájení.Protože vozidlo bude muset vždy vypnout napájení trakce i topení.Tam se dá zlepšit jen doba bez napájení.Při úpravě napájení se dá tento problém odstranit.Navíc moderní vozidla umí vracet energii do vedení při brzdění.To ovšem vyžaduje,aby byla spotřebována.Rozkouskování na dvacetikilometrové izolované ostrovy(jak je to obvyklé v dnešní době),bez možnosti posílat tuto energii do veřejné sítě vytváří prostředí,ve kterém je málokdy vyrobená energie využita efektivně.Buď se spálí v brzdových odpornících(tyristorky x6x),nebo elektrická brzda nebrzdí,protože umí jen rekuperaci a nahrazuje ji pneumatická brzda(Vectron).
Čtvrtek, 07. listopadu 2019 - 07:42:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 8-2019
Petr Šimral, Pikehead, K._A._F.

milosrdně přidávám jen 2 promile na odpor tunelu


Přidejte, nebojte se :-)

Tuhle jsem utrpěla další ze série porad snílků o dvoustovce za Ejpovicema a až na konci tam byla odprezentován výsledek měření leteckýho výzkumáku o odporech v předmětném tunelu a byly tam uvedeny veeelmi složité vzorce, a na konci těchto byl příklad pro jednotku 680 s tím, že potřebný výkon pro protlačení tohoto přístroje stálou rychlostí 200km/h tunelem do Plzně je cca 1370kW.
Čili, pokud jsem vše správně pochopila a pokud pánové z výzkumáku tam nemají nějakou řádovou chybu a pokud já se při přepočtu taky někde nesekla, tak mi přidaný odpor píertocelénadruhou vychází necelých 18 promile... A to je pendolíno dejme tomu aerodynamické.
No a pokud se ještě vrátím ke snům o dvoustovce za Ejpovicema, tak dostupné modely bez započítání tohoto evidují délku úseku s dvoustovkou na 900 - 1400 metrů, čili 16 - 25 sec vysokorychlostního zážitku. Pokud té italské věci ještě vemu dalších 1,4 MW na odpor tunelu, tak se těch dvěstě rýsuje tak leda s postrkem... A to máme směr do Plzně, do kopce to už nikdo ani nezkoumá.
Fire and Blood
Čtvrtek, 07. listopadu 2019 - 17:53:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3442
Registrován: 6-2016
Khaleesi: Pánové z VZLÚ svojí práci opravdu rozumí. Byl jsem tam párkrát na "otřásačkách" našeho zařízení a "za odměnu" mě vzali i k aerodynamickému tunelu. Jeden z modelů byla jakási aerodynamicky vyhlížející drážníjednotka[biggrin] Typ nevím, je to už 10 let...

Taky ukázali nějaká videa z měření v tom tunelu. Vědí toho určitě hodně.
Čtvrtek, 07. listopadu 2019 - 19:15:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20395
Registrován: 5-2002
Khal: pokud pánové z výzkumáku tam nemají nějakou řádovou chybu a pokud já se při přepočtu taky někde nesekla, tak mi přidaný odpor píertocelénadruhou vychází necelých 18 promile
No, 1370 kW ve dvoustovce je necelých 25 kN, tíha Pendolina je cca 3800 kN, takže ve výsledku dostaneme 6.5 promile...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pikehead
Čtvrtek, 07. listopadu 2019 - 22:43:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5605
Registrován: 3-2007
Khaleesi: no není nad to vyvracet někomu dvoustovku na příkladě nesmyslně krátkého úseku někde jinde, na výkonostně mizerném vozidle a celé to korunovat chybným výpočtem ze středoškolské fyziky. [biggrin]
Čtvrtek, 07. listopadu 2019 - 23:07:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9073
Registrován: 5-2002
ad Pikehead: já bych až tolik nerejpal.

Já jsem sice zaměnil sklony ze Studie proveditelnosti za úvahy, které jsme vymýšleli s kolegou Y-Thomas (co nejkratší tunel a co nejvyšší sklon, ale tak, aby ještě neomezoval možný normativ nákladních vlaků, které do tunelu najíždí náběhem), ale evidentně z toho vychází, že u vyšších rychlostí můžeme poučky o jízdním odporu vlaků v tunelu hodit do kanálu.

Dvojstovka v Ejpovickém tunelu je zcela logicky vhodná pro zkoušky, nehodí se ani na krácení zpoždění (pro deset vteřin ten naplno puštění Temelín nestojí za to)...
Čtvrtek, 07. listopadu 2019 - 23:19:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5847
Registrován: 9-2005
Tak to je snad jasný, že odpor tunelu nebude konstantní. Vždyť hlavní jeho složky jsou aerodynamické.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pikehead
Čtvrtek, 07. listopadu 2019 - 23:20:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5607
Registrován: 3-2007
Což je všechno hrozně hezké, ale stále bych s dovolením připomněl, že se bavíme o souvislém úseku ze Sofia hl.n. po oblouk v Lustige-Zwischenbrücke, ne o Ejpovickém tunelu.

Co kdybychom se domluvili, že Vectron může jet dvoustovkou aspoň ve směru z kopce? [proud]
Čtvrtek, 07. listopadu 2019 - 23:24:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9074
Registrován: 5-2002
ad Tomáš Záruba: PŠ: Pokud ten expres vůbec přes Mnichovice a Čerčany časem pojede, já bych nějakou budoucí rovnější trať do BN jako úplně nepravděpodobnou tedy neviděl...

Dle mého názoru --> prosazováním severní varianty VRT (Běcho - Poříčany) se já nedožiji u spojky Zahradní město - Stránčice (nedejbože Benešov) ani zahájení smysluplných projekčních prací (je mi skoro 52 let)...

ad Martin Zlivský: Pořád mi (skoro) všude nějak chybí zohlednění návěsti „Vypni proud” v Nemanicích. I na 380 nějakou dobu trvá, než naběhne a vlak přestane zpomalovat, na jiných (rychlých) strojích je to ještě o dost horší.

To je velice dobrá připomínka a její odstranění bude docela hodně drahé...

ad Hajnej: Pokud tady fantazírujeme o 200 km/h, tak je zmizení nějaké vypínačky jen subtilní detail...
S ohledem na konfiguraci napájení TV zrovno zmizení vypínačky v nemanickém trianglu vidím ve stovkách miliónů...
Čtvrtek, 07. listopadu 2019 - 23:26:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9075
Registrován: 5-2002
ad Pikehead: Co kdybychom se domluvili, že Vectron může jet dvoustovkou aspoň ve směru z kopce?

Kde tam máte úsek "pouze z kopce"? Buď jedete do kopce, nebo z kopce, v obou směrech. Od Veselí to je o kousek lepší...
Pátek, 08. listopadu 2019 - 02:03:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3377
Registrován: 5-2002
PŠ: No já neřekl, že ze Zahraďáku. :-) Tak z toho jsem samozřejmě vyrostl, abych se vsázel nebo tak, ale zdá se mi, že je jakási vůle to zkusit, a to pro Sp,R,Ex a ND, nikoli VRT, a tedy levněji. Jsou na to tlaky, ta světelská trasa Brna pár lidí, co se na BN hodně těšili, dost zklamala. Řekněme, že jsem takovým opatrným mírným optimistou. Odhaduji, že přes CBA to proleze celkem snadno. Případné nebezpečí bych spatřoval více v "nevůli se do toho pouštět" na zase jiných místech.
Pátek, 08. listopadu 2019 - 02:47:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15844
Registrován: 6-2003
Oznámení zahájení územního řízení o umístění stavby III-1014 Strančice, MOST ev.č. 1014-3
tj. demolice a stavba mostu přes nádraží ve Strančicích
Pátek, 08. listopadu 2019 - 08:59:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 8-2019
Pike

Že se můžu seknout, to jsem si vyhradila v příspěvku, že jsem použila jinou lokalitu - no bodejť, jiná není a z té vaší vysněné není ani čára na papíře a pokud, tak jen pár a že jsem uvedla mizerné vozidlo zase souvisí s tou jinou lokalitou - v Ejpovicích nic jiného se o 200 pokoušet nebude. Že je to nesmyslný úsek, s tím souhlasím.

Ale mám radost, že jsem udělala radost.
Fire and Blood
RAILcz
Pondělí, 11. listopadu 2019 - 06:57:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 5-2013
Po stopách stavby Soběslav – Doubí
Pondělí, 11. listopadu 2019 - 07:38:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10241
Registrován: 8-2012
generálka jednokolejky s AB/DOZ a pár delšími výhybnami a možná pár přeložek největších zprasenin max. model Hořovice. (Co by za něco podobného dali v Liberci.)
Co by za to dali? Podobných šotoúletů tu bylo namalováno několik a žádné velké nadšení nevzbudily.
(Jako praktičtější vidí v Liberci určitě přeložku I/13 na Albrechtičáku nebo I/35 mezi Turnovem a Jičínem mimo intravilány obcí.)

Ono asi není důležité liduprázdno po cestě, ale ne-liduprázdno na konci
Jenže v případě Českých Budějovicích je liduprázdno i na konci [happy], nemluvě už o tom, co je (není) ještě dál... (teda doufám, že zase nevypuknou šotofantazmagorie o Benátkách a francouzské Riviéře).
電車オタク
Pikehead
Pondělí, 11. listopadu 2019 - 09:23:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5611
Registrován: 3-2007
Odkazovaný projekt se blíží spíš současnému SuVo; zmíněné "quick wins" s mnohem výhodnějším poměrem nákladu na ušetřenou minutu se dají realizovat i mezi Prahou a Turnovem a i tak budou v Liberci rádi. [happy]

Z Českých Budějovic mám neustále dojem, že je to město okresní a ne krajské [happy] Nicméně pokud někam vede silněji vytížená dálnice, není nic divného na tom, aby daný přepravní proud kopírovala i elektrizovaná dvojkolejka, pokud se rekonstuuje, tak zase není nic divného učinit tak v relevantních parametrech (což směrové vedení na dvoustovku asi dnes je).
Bílý_petr
Pondělí, 11. listopadu 2019 - 17:06:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2686
Registrován: 7-2005
Dobrá práce [ok]

Já se byl v pátek 8.11. podívat v Dyníně a Neplachově.
1/ Dynín:

Mimochodem - na perony se chodí stále po provizorních lávkách a na nových stavební ruch utichl [ko]

2/ Neplachov:


3/ cestou jsem zachytil i nějaký provoz [wink]
Dynín:

Neplachov:

Mnohdy je důležitější vědět, o čem se mlčí, než to, o čem se mluví (Roman Kozel)

fotogalerie 4. koridoru
Ythomas_ct
Pondělí, 11. listopadu 2019 - 22:16:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2836
Registrován: 10-2009
Ad M. Z.:
Pořád mi (skoro) všude nějak chybí zohlednění návěsti „Vypni proud” v Nemanicích.
Hele, tak já to třeba po studentech v semestrálkách obvykle chci... ;-)

Ad Hajnej:
...takže ve výsledku dostaneme 6.5 promile...
Jo, to by mohlo u toho pendolina být. Prakticky to téměř přesně odpovídá tunelovému faktoru tau = 2.

Ad Bílý_petr:
To na té první fotce z Dynína, to je, prosím pěkně, co? Výstava dopravního značení? :-) Mimochodem jsem tuhle zahlédl na ceduli se seznamem zákazů na začátku uzavírky jedné ulice také informaci o tom, že: "Vstup povolen pouze v ochranné obuvy."
Pondělí, 11. listopadu 2019 - 22:53:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20449
Registrován: 5-2002
YT: jsem tuhle zahlédl na ceduli se seznamem zákazů na začátku uzavírky jedné ulice také informaci o tom, že: "Vstup povolen pouze v ochranné obuvy."
Já zas tuhle narazil na takovouhle krabici:

Asi šlo o nějaká extra velká vejce, že si slepice při jejich snášení udělaly kýlu...

Jo a pak mám taky jednu kouzelnou ceduli, ale tu asi naskenuju "naživo", tu by bylo škoda opisovat.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 12. listopadu 2019 - 00:55:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 219
Registrován: 7-2017
Výstava dopravního značení, říkáte? BKOM umí lepší, osadil více než 40 kusů!
Konec OT
Čtvrtek, 14. listopadu 2019 - 10:03:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4642
Registrován: 3-2004
YT: Už slyším to zdůvodnění - tvrdá obuv => tvrdé Y. [happy]
"Svět na to nebyl připraven, prostě to příliš předběhlo svou dobu. Ale stejné zákony nakonec zvítězí a budou slavit triumfální úspěch."
Nikola Tesla
Čtvrtek, 14. listopadu 2019 - 20:08:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13099
Registrován: 8-2004
Koudy:
Nějak takto? [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Hroch.)
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 15. listopadu 2019 - 22:06:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1787
Registrován: 1-2005
Pokud se nemýlím, tak dle harmonogramu měla být v listopadu dokončena ražba tunelu Deboreč. Nevíte, jak se to vyvinulo?
Jediné slušné vlakové spojení z Prahy a Severních Čech do Polska a Vy ho chcete zpochybňovat. Ekonomie zničí vše užitečné s šetřily jako jste Vy. - M. Š., obhájce rychlíku Praha - Jelenia Góra a zpět.
Pátek, 15. listopadu 2019 - 22:47:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 634
Registrován: 5-2013
V Deborči je vyraženo cca 360 metrů, celkem se razí 562 m a hloubí (na portálech) 98 m.
Maršál
Sobota, 16. listopadu 2019 - 18:12:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7563
Registrován: 1-2010
Dnes jsem byl fotit Arrivu v Heřmaničkách, tak jsem s dovolením vložím nějaké foto z komoušdoru IV.[proud]

T 478 1.,2. nejlepší lokomotivy u ČSD.[masinka][masinka][jidlo][vypravci][satan]
Sobota, 16. listopadu 2019 - 19:06:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4898
Registrován: 9-2005
Když jsem byl malej, pak dorostenec a pak už i skorotřicátník, pořád jsem slyšel O zemi, kde zítra znamená včera. A najednou vidím Maršálovu fotku, kde dnes již znamená zítra. Přesněji - v roce 2019 už píšeme rok 2021
Pikehead
Sobota, 16. listopadu 2019 - 19:17:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5621
Registrován: 3-2007
Taky si myslím, že pro slabší povahy by bylo lepší to zakrývat...