Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Podorlické tratě » Archiv diskuse Podorlické tratě do 29. 06. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Podorlické tratě do 29. 06. 2019

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 08. června 2019 - 09:43:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1261
Registrován: 1-2006
Koukal jsem do návrhu jízdního řádu 026 z pohledu využití možností daných stavbou. Působí to na mne tak, že k žádným zásadním změnám zatím nedochází, jen se využívá ZZ v Náchodě na zkrácení pobytu (z 6 min na 4 min) ve prospěch vaty na obrat ve Václavicích (ze 2 min na 3 min).

Je tam několik takových nesmělých pokusů jak to využít - např. 5144 nově odjíždějící na Hronov až po dojezdu 1859, s tím, že 1856 pojede Náchod - Hronov na oddíl za 5144 (pět minut za sebou). Ale působí to na mne jako opatrně čekání na reakci politiků zda nebude požadováno vatu využít např. na zastavení všeho na Bělovsi (očekávám to...; popř. i Malém Poříčí v rámci vývoje místní politiky v Náchodě...), což úsek Náchod - Hronov může dobře zbořit.

Zda bude nebo nebude k něčemu využita kusá v Hronově (možná při zpoždění Sp zhora o 10 a víc minut, s tím, že by se přehodilo křižování Sp do Hronova a současně tam obracel Os/Sp). Jak je řešen obrat 5122 dolů nevím. Nepůsobí to na mne tak, že by se počítalo s odstavením něčeho přes sedlo.

Otázku zda musí Sp Choceň - Náchod stavit ve Václavicích a musí k nim být přípoj od/do Starkoče zodpoví asi až nový koncept, bude-li někdy aplikován. Spíš to podle mne je na otočení pendlu od Starkoče v Novém Městě (současná eliminace přestupu ve Václavicích), což ale při současně provozovaném nevychází a bylo by to dražší řešení. Přemýšlel jsem zda by hradlo nemělo z tohohle důvodu smysl i mezi Novým Městem a Václavicemi, ale asi je to řešitelné jinak.

Takže to vidím jako rok na pokusy co bude a co nebude fungovat, s tím, že časem se uvidí jak dál...

David_jaša:

A to je to, co Vám nikdo (objednatel) neřekne dopředu. Postavte 90 metrů nástupiště (nejlépe na úkor něčeho dalšího - např. kolej pro nákladku ap.) s tím, že tam je jako do foroty. Nevyužije-li se, budou v rámci politiky padat hlavy. Ono kdyby byl možný centrální přechod více než přes jednu kolej, také by Hronov asi vypadal jinak. Otázkou také je (pominu-li finanční možnosti stavby), jestli Hronov nebyl zralý na podchod vč. přístupu z druhé strany... Pak by pro konfiguraci byly nové možnosti.
Sobota, 08. června 2019 - 13:20:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 327
Registrován: 8-2010
Také jsem koukal do návrhu jízdního řádu 026 v Náchodě-zastávka( pro obyvytele Staré město n/M-od Rybárny-sídl.Branka a pod.) v So+Ne Sp1871 Náchod-Choceň na (přípoj na Brno a v ČT na Olomouc)zastávku projíždí, jinak vždy vlaky zastavují. Stačilo by dát poznámku x - vlak zastaví jen na znamení pro nástup. Určitě to je školácká chyba.
Sobota, 08. června 2019 - 16:12:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1262
Registrován: 1-2006
Vandr:

Podle toho že u všech ostatních Sp na Choceň křížek není bych tipoval, že díky předpokládanému nasazení vozidel se s tím prostě nepočítá.

Možná je to překlep, ale současně také otázka, zda všechny vlaky musí stavit na všech zastávkách v Náchodě. Je opravdu Náchod zastávka frekvencí pro Sp směr Choceň tak zásadní, aby nestačilo, že cca patnáct minut před ji vytáhne starkočský Sp do Václavic? Chápu, nejde to, je tam fuj fuj přístřešek. V opačném směru problém není, v tomhle je tam přeci jen pěkné stoupání, takže ve slabších povětrnostních podmínkách ten rozjezd nejspíš nebude úplně rychlý...

Neviděl bych to jako školáckou chybu, není-li to překlep. Spíše jako řešení, jehož souvislosti neznáte a nechápete.
Sobota, 08. června 2019 - 18:54:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 328
Registrován: 8-2010
Vhd_sl:"" neznáte a nechápete"": Víte znám to moc dobře, jelikož v NA-z do vlaku nastupuji/ vystupuji, jedu nejen směrem na Choceň, a na vlaky na Brno, na Moravu spíše do Zábřehu-Šumperka-V.Losiny do Lázní koupání termální léčivé vody, a také přestupem ve Václavicích na Starkoč, ve směru na Trutnov do Krkonoš a pod. Tato zastávka je využívaná na čas příchodu 6:15-6:20, nastupuji více lidí, hlavně turistů. [masinka][vypravci][happy]
Sobota, 08. června 2019 - 19:17:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1263
Registrován: 1-2006
Vandr:

Myslel jsem to tak, že autorovi řešení do hlavy nevidíte, čímž je trochu mimo hodnotit to jako "školáckou chybu". [sad]

Pokud zastavovat nebude, přijdou prostě cca o 20 minut dřív a přestoupí ve Václavicích. Kde je problém - má to tak většina menších uzlů v kraji s podstatně větším potenciálem. Ta zastávka je o docházkové vzdálenosti, nikoliv o návazných spojích + na trasách, které uvádíte, je dráha proti IAD nekonkurence schopná, nepočítám-li režisty a seniory.
Radekedar
Sobota, 08. června 2019 - 20:12:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2446
Registrován: 6-2008
[pozor] POZOR - zveřejněný návrh je plný chyb, berte jej s velikou rezervou. Do definitivního JŘ ještě nějaký čas zbývá, a je tedy prostor to poladit.

pár reakcí na příspěvky výše:
- prodloužení pobytu na Václavicích z 2 na 3 min. je nutné z důvodu změny řazení (854+954 = úvrať 3 min.)
- 5134 odjíždějící z Náchoda až 14:55 je nesmysl, pojede samozřejmě v 14:40 jako dnes (proč by měl jet pouhých 5 minut před dalším vlakem, že...)
- 5122 se spojuje s 5143, v Náchodě přechází na 5123 (to je již dnes)
- zastavení choceňských Sp ve Václavicích - dokud se křižuje Česká Skalice, pak do sebe všechno ladí a přípojová skupina na Václavicích je OK (=> zastavení ve Václavicích není kvůli Václavicím, nýbrž jen kvůli přípojům)
- 1871 a průjezd Náchoda zastávky - opět chyba v návrhu
- vytáhnout Náchod zastávku 15 minut předem do Václavic = nikdo takové spojení nevyužije
Sobota, 08. června 2019 - 20:25:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1399
Registrován: 9-2004
83023/742202
Sobota, 08. června 2019 - 22:50:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 329
Registrován: 8-2010
Radekedar, Vhd_sl: Děkuji za vysvětlení, že se jedná o zveřejněný návrh JŘ.
Neděle, 09. června 2019 - 01:21:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 256
Registrován: 9-2008
ad ATB: než se s tím doplazím do Solnice tak to máš pověšené na netu [biggrin]ale na tom sloupu jsem tě neviděl.
Bartsk
Neděle, 09. června 2019 - 10:19:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 258
Registrován: 10-2008
Vandr: Nechci tady trolit, ale všiml jste si, že vlak 1871 v sobotu a neděli nejede vůbec? Je totiž už od prosince 2018 nahrazen vlakem 5117 začínajícím až v Náchodě a ten v NA na zastávce staví, projíždí jen Bohuslavice hbf. a Újezd u Chocně. Příjezd do Chocně ve stejné poloze jako 1871[wink].
Zrušte senzace, nechte něco pro TV Nova[lol].
Neděle, 09. června 2019 - 11:29:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 330
Registrován: 8-2010
Bartsk: Žádnou senzaci nedělám, píšu dle skutečnosti, vím o čem to je, je potřeba na chybičku upozornit, tímto vlakem 5117 a X-Sp 1871 velmi často jezdívám a vlaky využívám, pak i v novém JŘ
Sp 1871 a X- 1873, pro zlepšení-zpříjemnění cestování. [masinka][vypravci][happy]
Radekedar
Neděle, 09. června 2019 - 12:25:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2447
Registrován: 6-2008
Bartsk: uživatel Vandr popisuje stav dle návrhu JŘ 2020. Tam se z vlaku 5117 stává spěšný vlak 1871 s vyšším počtem projížděných zastávek (průjezd Náchoda zastávky je však omyl).
Bartsk
Neděle, 09. června 2019 - 16:33:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 259
Registrován: 10-2008
Radekedar: Už si sypu popel na hlavu[wink].Nevšiml jsem si že se bavíme o návrhu pro příští rok. Ale to je vždy jen nástřel, který se bude pilovat. Občas se ladí i ostré verze za pochodu.
Vandr: Omlouvám se zbrklejší čtení[happy].
Pondělí, 10. června 2019 - 18:26:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 379
Registrován: 12-2011
Pondělí, 10. června 2019 - 23:03:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 78
Registrován: 7-2006
Takový malý postřeh. O víkendu jsem jel z Náchoda do Hronova vlakem. Byl to celkem šok, když sice vystupuje na druhou stranu a na nástupišti není cedule Hronov, takže někdo někde zase šetřil na nesprávném místě. Kdy by to nehlásili asi mnozí by asi nevystoupili.
Úterý, 11. června 2019 - 01:25:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8840
Registrován: 5-2007
Honza_v: To bude najskôr len nejaký renonc a tá tabuľa tam určite príde.
Úterý, 11. června 2019 - 12:57:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1000
Registrován: 7-2017
Protože ty tabule nebyly v projektu tak se bude muset doplnit projekt, respektive vypracovat další. Někdo prostě pozapomněl. Chybička se do původního projektu jaksi vloudila. Již jsem se na to také informoval. Nový projekt bude řešit na co je umístit, zda do dlažby zakopat a zabetonovat další sloupky, či přišroubovat patky sloupků do zámkovky (staticky a dynamicky nespolehlivé ve větru a před vandaly), nebo přisvorkovat k modrému zábradlí alespoň ty krajní.
Ono je těch nedostatků více. Prostě šité horkou jehlou, ve spěchu prý z důvodů čerpání financí.
Jsem zvědav, jak dopadne požadovaný přístřešek se stojany na kola. Zatím to neesteticky řeší veranda a modré zábradlí (již začínající jevit známky opotřebení od řetízků a zámků).
Prostě dilentantský přístup k projektu a vlastní realizaci.
No a co především starší cestující obdivují je digitální cizojazyčná cedule na nástupišti s miniznaky Pro starší občany nečitelná. V zahraničí je také nemají v jazyce Českém.
Zpoždění vlaků je zakleto v druhém sloupci (takřka nečitelně, navíc cizojazyčně) skutečným odjezdem. Ještě že čísla jsou alespoň arabská.
Úterý, 11. června 2019 - 15:20:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 9-2014
mirek55:
"Protože ty tabule nebyly v projektu tak se bude muset doplnit projekt, respektive vypracovat další. Někdo prostě pozapomněl. Chybička se do původního projektu jaksi vloudila. Již jsem se na to také informoval. Nový projekt bude řešit na co je umístit, zda do dlažby zakopat a zabetonovat další sloupky, či přišroubovat patky sloupků do zámkovky (staticky a dynamicky nespolehlivé ve větru a před vandaly), nebo přisvorkovat k modrému zábradlí alespoň ty krajní. "
Tak nevím, kde jste se informoval, ale jelikož já mám momentálně celou dokumentaci před sebou, tak jí v Hronově v dokumentaci normálně vidím. Proč tam není ve skutečnosti nevím. Takže prosím uveďte zdroj Vašeho tvrzení, které je nepravdivé.


mirek55:
"Prostě dilentantský přístup k projektu a vlastní realizaci."
Koukám, že jste u tvorby projektu byl, a nebo ho máte před sebou a dokážete to poznat. Chtělo by to také znát pozadí rozhodování o projektu, časové a finanční možnosti projektu a další okolnosti. (To platí obecně). To, že něco nevyhovuje Vám neznamená, že je to špatně. Projekt není bez chyb, ale diletantsky udělaný rozhodně není.


mirek55:
"No a co především starší cestující obdivují je digitální cizojazyčná cedule na nástupišti s miniznaky Pro starší občany nečitelná. V zahraničí je také nemají v jazyce Českém."
Čeština není mezinárodní jazyk na rozdíl od angličtiny. To že to nevyužijí starší občané a nebo Vy, tak to není důvod to tam nemít. Neexistujete jen Vy.
Úterý, 11. června 2019 - 19:02:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1264
Registrován: 1-2006
Radekedar (2446): [ok]

mirek55:
zvláštní pokus v okamžiku, kdy je kritizovaná dokumentace veřejně dostupná (zadávací dokumentace u soutěže) a je to v ní... smutné... [sad]
Úterý, 11. června 2019 - 19:03:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4742
Registrován: 5-2002
Petr_Ogar:
"... ale jelikož já mám momentálně celou dokumentaci před sebou, tak jí v Hronově v dokumentaci normálně vidím. "

Že se k tomu vracím - jak to tam vypadá s tím varovným pásem u klasického obrubníku na rohu budovy? A tedy porušením principu vodící linie.
Úterý, 11. června 2019 - 19:36:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 7-2017
mirek55: O víkendu jsem byl v polské Zelené Hoře, kde probíhá rekonstrukce nádraží (podchod, nová nástupiště, imformační systém...). A světe div se, na digitální tabuli a směrovkách jsou nápisy v polštině, němčině a angličtině...
Úterý, 11. června 2019 - 21:02:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12878
Registrován: 8-2004
mirek55:
"Doporučuji naučíst se řádně číst a pak konstatovat, kdo začal plevelit, než to zde budete na někoho svádět. Překrucování skutečností skutečně nemám rád."
Jak tak čtu Petra Ogara a Vhd_sl, tak Vám ta citovaná sebereflexe moc dlouho nevydržela.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Úterý, 11. června 2019 - 23:02:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3232
Registrován: 6-2007
Dnešní R 949 Hradečan se 754 030-5

Středa, 12. června 2019 - 08:06:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 96
Registrován: 9-2014
Honza_o:
"Že se k tomu vracím - jak to tam vypadá s tím varovným pásem u klasického obrubníku na rohu budovy? A tedy porušením principu vodící linie."
To, co je vidět na třetí fotce od Maaaca, není výmysl projektanta. Ale musel se změnit projekt během stavby. V projektu by ponechán přístřešek, který je už evidentně zbouraný a chodník vedl až vedle něho a zakončen byl varovným pásem. Viz přiložený obrázek.
Co vedlo k ubourání přístřešku, jestli o tom vůbec projektant věděl a schválil to, proč je tak zmršená vodící linie, to jsou věci, které já už bohužel nevím.
Středa, 12. června 2019 - 12:24:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 265
Registrován: 3-2013
Tabule.
Podle mého názoru informace má především umožnit rychlou orientaci, to znamená co největší znaky, v jazyce, který je srozumitelný v podstatě pro všechny a hlavně ve stanicích, kde se přestupuje, má být U KAŽDÉ KOLEJE!

Petr Ogar: Projektanty bych za výsledek revitalizace asi taky nevinil. Jako celoživotní uživatel veřejné dopravy, a hlavně ten, kdo byl v Hronově, jako doma, se domnívám, že se revitalizace nepovedla a popravdě, vůbec mně nezajímá, kdo za to může. Pokud se ten, kdo ve finále rozhoduje, neseznámí s podmínkami do posledního detailu na místě, pak se nemůžeme divit, co vznikne.
Horší zázemí pro cestujícího, nelogické postavení peronu mimo budovu, naprosto necitlivé sladění s budovou…
Vaše teorie, že se cestující na nádraží nezdržuje, potvrzuje, promiňte, Vaši neznalost místních poměrů. Nic ve zlém. Hronov je východiskem pro turisty a jezdí sem hodně lidí do práce a do škol, a jak jsem vysvětloval, ne každý má možnost sladit čas ukončení svého pobytu ve městě s odjezdem vlaku. Opět, názor opírám o skutečný stav.
Jenom, když se podíváme na jižní stranu budovy-příchod od města-obrat doprava-doleva-doprava a doleva. To opravdu nenapadlo tvůrce, že dříve, nebo později, si lidi zkrátí cestu šikmo novým trávníkem? Mám pocit, že žádné zábradlí tam není a pokud se tam dodatečně dá, půjde o vyhozené peníze, pokud nedá, tak zapomeňme na trávník, když někdo spěchá… Podle mého názoru se měla přilepit k budově klec pro kola a chodník měl být položen šikmo, tedy přímo.

Aby bylo jasno, akci nevnímám jen jako souhrn mínusů. Domnívám se, že po řemeslné stránce byla odvedena poctivá práce, a že spousta věcí a zařízení si přímo koledovala o výměnu. Bohužel celkový výsledek v žádném případě nepovede ke zvýšení konkurenceschopnosti železnice, na koleje nepřitáhne nikoho.

12863 Videosen: „pochopitelně je jedno, jestli se končící souprava uklízí doprava, nebo doleva,“
Hroch: „Ne, není to jedno. Že je to jedno Vám neznamená, že tomu tak skutečně je.“

Nepsal jsem nic, že je to jedno mé maličkosti, ale že je to jedno kvůli času, který je potřebný pro uvolnění koleje.

Osmkrát jsem si stopnul čas od otevření dveří do rozjezdu v opačném směru (úvrať, režim vlak!). Nejhorší čas 1minuta 55 sekund, nejlepší minuta 29. U vlaku, kde se strojvedoucí „prodíral“ mezi cestujícími minuta 46 sekund.
Středa, 12. června 2019 - 13:19:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2179
Registrován: 12-2007
19.6. neveřejná jazda 310.0134:
10:10 žst. Opočno pod Orlickými horami
10:30 – 10:40 žst. Nové Město nad Metují
10:50 – 11:13 žst. Václavice
11:37 žst. Hronov
--------------
12:20 žst. Hronov
12:34 – 13:56 žst. Náchod
14:36 žst. Opočno pod Orlickými horami

[fotic]
Čtvrtek, 13. června 2019 - 04:42:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1411
Registrován: 7-2009
Do Potštejna dnes tradiční vůz pro pivovar a s ním 750.287-5.[fotic]
Se vším co má kola nebo kozy jsou problémy!
=M=
Čtvrtek, 13. června 2019 - 05:38:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 257
Registrován: 9-2008
Lahvičky do Potštejna přiveze dnes 750 287
Čtvrtek, 13. června 2019 - 05:42:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 258
Registrován: 9-2008
Sorry nějak jsem Holyyho příspěvek prekoukl
Neděle, 16. června 2019 - 09:09:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1003
Registrován: 7-2017
Petr_Ogar (Platí i pro Vhd_sl)
Mám pocit, že jako většinou, existuje více projektů stavby. Záleží na tom, na který se kdo dívá, a dle kterého se staví.
Sám nyní vidíte rozpor.

Hrochu Hrochu, zase zde plevelíte, neznaje skutečnosti. Budiš vám vaše neznalost odpuštěna.
Neděle, 16. června 2019 - 12:04:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12887
Registrován: 8-2004
mirek55:
"Hrochu Hrochu, zase zde plevelíte, neznaje skutečnosti."
Pořád jsem na tom lépe než Vy.[happy]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 16. června 2019 - 12:05:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1265
Registrován: 1-2006
mirek55:

Což nic nemění na tom, že ve verzi, co byla v soutěži (což je základní verze projektu před případnými změnami během výstavby - zde např. přesun Bělovsi nebo přizpůsobení na zbourání skladu vedle VB v Hronově) a je celou dobu veřejně dostupná, Vámi rozporované je. Neexistuje více verzí projektu, pouze byla vysoutěžená a stavebním řízením prohnaná verze v některých ohledech na základě požadavků aktualizována (vč. změny před dokončením na úřadech).

Není pravdivé Vaše tvrzení, že projekt ceduli na nástupišti s nápisem Hronov neobsahoval, a naopak je realitou, že šířením nepravd (zřejmě nejen v úrovni cedule orientačního systému) bezdůvodně poškozujete všechny zúčastněné. Je to smutnější o to, že se na rozdíl od většiny čtoucích ve věcech kolem projektu velmi dobře orientujete - naznačuje to úmysl... [sad]
Radekedar
Neděle, 16. června 2019 - 13:01:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2452
Registrován: 6-2008
Foťte štádlery, nebudou… [fotic]
Neděle, 16. června 2019 - 15:47:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2129
Registrován: 12-2009
Radekedar: A opravdu se všechny jejich výkony předají 814? To budem na jaře / podzim létat o víkendech do Rokytnice s 814? Neměl by jste nějaké info? Případně email pod nickem je funkční...
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Neděle, 16. června 2019 - 18:23:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 3-2018
A je nějaká naděje na zlepšení vozového parku v kraji? Snad o všech už bylo leccos slyšet, krom toho Královéhradeckého...
Neděle, 16. června 2019 - 19:12:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 349
Registrován: 3-2018
Honnzok: Je to tak, 814.
Neděle, 16. června 2019 - 21:38:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 74
Registrován: 10-2017
Na 023 by od prosince měla být snad celotýdně 810
Pondělí, 17. června 2019 - 04:36:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1412
Registrován: 7-2009
Do Rokytnice dnes 750.287-5.
Se vším co má kola nebo kozy jsou problémy!
=M=
Čtvrtek, 20. června 2019 - 21:28:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 79
Registrován: 7-2006
Pánové, jel jsem do Hronova od Náchoda, kdyby to v té regionově nehlásili, tak bych nestihl vystoupil - je tam jedna mizerná cedule s městem. Fakt nepřehledné - z jedné strany sběrné suroviny-šroták, a z druhé strany rampa s násypkou pro uhlí.

Bude se to lepšit?
Pátek, 21. června 2019 - 07:13:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 3-2018
Označení Hronova. no jo SŽDC ta má ve všem jasno. Myslím že to bude několik let trvat , než se zlepší značení. Onehdy na trati Teplice nad Metuji - Trutnov, byla označena zastávka Teplice nad Metují-město jako Teplice nad Metuji. Několikrát na to bylo upozorňováno, ale slavná SŽDC si dala načas. Trvalo to pár let. To je organizace, která si sama pro sebe dělá předpisy a nikdo s ní nehne. Ale není žalobce není soudce
Pátek, 21. června 2019 - 17:15:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1267
Registrován: 1-2006
Honza_v:

Soudě z Vašich příspěvků, jel jste minimálně podruhé, takže je otázkou co myslíte svým "Bude se to lepšit?".

Pokud pozvolný samovolný posun nástupiště směrem k Meziměstí, pak předpokládám, že všichni doufají, že nikoliv - že tam prostě taková kaverna pod zemí není. Pokud čekáte probuzení se ze špatného snu, pak zřejmě také ne. Pokud bylo otázkou myšleno, zda se náhled na věci s přibývajícími léty mění ve smyslu liberalizace vnímání věcí kolem, pak ze zkušenosti s okolím to vypadá, že jak u koho. U moudřejších ano, u ostatních je to složitější.

Nepomůže-li fixaci, že se vystupuje v konkrétním místě, přejetí cílové stanice s vírou, že vlak zastaví tam kde vždycky, zkusil bych Jeseník. Je tam spousta modrého zábradlí, mají zajímavé výsledky s vodoléčbou, je tam klid a celkem dobře vaří. Možná Vás tam pošlou i na křížek.

Hele, prostě je to tak a změny budou již jen kosmetické. Nenaděláte nic...
Bartsk
Pátek, 21. června 2019 - 21:12:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 262
Registrován: 10-2008
Honza V: Až pojedeš příště z Náchoda do Hronova, je to jednoduché. Projedeš Velkým Poříčím kde jsou dvě cedule od sebe vzdálené cca 3m (novou poznáš podle toho, že se nepovedlo udělat ani dvě stejně dlouhé nohy a jedna trčí 30 cm nad ceduli), hned budeš vědět že další zastávka je Hronov na kterou už proto cedule nezbyla. Ale jinak je vše v nejlepším pořádku a jak píše VHD SL: protože jsi moudřejší přestaneš reptat a s přibývajícími léty už ty kraviny budeš vnímat jinak[crazy].
Sobota, 22. června 2019 - 19:58:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 11-2010
Mohl bych se zeptat někoho místního znalého, dnes jsem byl na výletě v broumovském výběžku a mimo jiné jsem se stavil na "nádraží" v Bohdašíně. Jako kluk jsme zde byli s KŽM na výletě omrknout odstavené "čtyřkoláky". Docela mě překvapilo, že stanice byla degradována ale revitalizována na zastávku. Moje otázka, proč z historického hlediska bylo nádraží postaveno právě zde tak daleko od obce, a když tedy zastávku revitalizovali, proč jí neposunuli blíže k vesnici, však u přejezdu by se vešla?
Úterý, 25. června 2019 - 19:41:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 334
Registrován: 8-2010
Honza_v čp.79, H750 čp.6: ==jedna mizerná cedule s městem, označení Hronova, Bude se to lepšit?==

Byl jsem se podívat do Hronova. Na nástupišti uprostřed je dvou-cedule koleje 1 a 2 u 67.3 km, další je cedule vpravo na střeše v průchodu a vedle budovy nahoře starší nápis Hronov
"historický-černo bílý nápis", to samé je na opačné straně, a další před nádražní budovy.

Bylo by dobré dát cedule před nástupišti od budovy, a na opačné straně na konci nástupiště od Náchoda, jako je to instalováno v Náchodě.
Úterý, 25. června 2019 - 19:55:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 335
Registrován: 8-2010
Libor169 čp.90: =="nádraží" v Bohdašíně== Nádraží sloužilo dříve k vykřižování vlaků osobní a i nákladní, kdy jezdila pára a Hurvinky, pak nejen odstavené čtyřkoláky, také šlechtičky a štokry a pod., kde byly likvidovány autogenem.
Nádraží byla revitalizována na zastávku s modernizovaným nástupiště 550, ale vlaky projíždějí, nezastavují. Souhlasím, aby zastávka Bohdašín, byla posunuta blíže k vesnici-obci k silničnímu přejezdu, kde by byla více využívána pro lidi bydlící v obci.
Středa, 26. června 2019 - 23:00:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 80
Registrován: 7-2006
Ano, dát cedule "Hronov" na začátek nástupiště, aby cestující viděl kam dojíždí. Jezdí tu především regionovy .
Čtvrtek, 27. června 2019 - 05:32:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 337
Registrován: 8-2010
Honza_v čp.79 a 8O: Souhlasím, ano cedule "Hronov" na začátek nástupiště, jak od Police n.M, tak i od Náchoda. Jezdí tu především Regionovy (814+914) a také 854+057(954) ve směru Choceň-Adršpach a zpět v hlavní turistické sezoně a letních školních prázdnin.
Ještě doplním cedule "Hronov" je také uprostřed na střeše v průchodu hlavní staniční budovy,
lidi to přehlédnou.
Čtvrtek, 27. června 2019 - 10:13:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1016
Registrován: 7-2017
Petr_Ogar Středa, 05. června 2019 - 18:46:37 Číslo příspěvku: 92
Po 30 vteřinách náhledu vidím minimálně tři. (výhody nástupiště Václavice-moje poznámka)

Kratší vzdálenost o cca 300m z obce.
Pokud to nevíte tak i na druhém konci původních nástupišť byly přechody (račte se podívat na mapy cz, než to přefotí novým nástupištěm, já mám již zarchivováno)
S těmi 300 m jste to hodně přehnal. To jste asi měřil pouze od křižovatky u viaduktu k úrovňovému přechodu a zapomněl jste na chodník k nástupišti a pochůzku po nástupišti pod parným sluncem místo ve stínu stromů (již popílených) především ke druhé staniční koleji (to je ta Šturcová pro neznalé). Protože vlakové soupravy (dle mého sledování) zastavují u druhé a převážně i čtvrté staniční koleje blíže k bývalé staniční budově, tak se ta vzdálenost zkrátila pouze o nějakých 100 m.

Místní lidé si to nepřáli a byli proti takto umístěnému nástupišti. Proto i protestují proti hlučnému rozhlasu a nejen rozhlasu. Navíc dříve byl hluk nejen rozhlasu chráněn vegetací, včetně budovy skladu a též nefunkčního kiosku. To vše při reko vzalo za své. Mimo toho postaveny dva výrazně monotónně hlučící (asi klima) objekty zabezpečení.
Zajímavé, že i náhodní turisté se nepřestávají divit a marně nyní vyhledávají stín před příjezdy vlaků na opačné straně budovy, než je nástupiště. Vaše plus jde tedy výrazně v mínusu, především pro místní. To bude tím náhledem od stolu do mapy a neznalostí místní situace.

Zadruhé bezbariérové řešení nástupišť 550mm nad TK. To co tam bylo doteď, bylo max. 300mm nad TK a to bezbariérové rozhodně není. Takže nevím, kde jste vzal Vašich 7cm.
Bohužel nemáte tak zcela pravdu. Bývalá nástupiště (nevím jak se to povedlo, možná tím rekreačním zařízením ČSD hned nad nádražím) byla 42 - 49 cm nad TK (nejvyšší u 2 SK-existují fota), nástupiště 1 Sk, 3 SK a zbytku 5 SK vyla šíře 1 m, k nim bezbariérový přechod úrovňový šíře 2m, s poměrně pozvolným nájezdem k nástupištím. U 2 SK bylo nástupiště šíře 2m (panely) s navazující travnatou plochou další 3m samozřejmě bezbariérové v úrovni okolního terénu, nejlépe použitelné i pro vozíčkáře.

Zatřetí přestup hrana, takže mnohem větší bezpečnost a komfort.
Zde vám to opět trochu nevyšlo, ale jen trochu. Ta hrana mezi 1SK a 2SK je jaksi vzdálenější než dříve
a tím se podstatně prodloužila přestupní vzdálenost především mezi 1 a 2 SK. Již jsem několikrát zaznamenal zastavení vlaků od Náchoda na 4 SK před návěstidlem S4 takže se prodloužil přestup i cestujícím směr Starkoč a dále.

Jinak pro zajímavost v oficiálním materiálu, který mám před sebou je napsáno:
1 Hlavní staniční kolej směr Nové Město nad Metují a Starkoč (pro neznalé ta nejvzdálenější u plotu)
2 Vjezd - odjezd - průjezd mimo směr Nové Město n.M. (nevím jak může mít Šturcová-kusá průjezd)
4 Hlavní staniční kolej směr Náchod (nejblíže k příjezdové cestě - příjezd do lidí přes přechod)
Samozřejmě na ní přijíždějí především vlaky směr N.M.n.M., výpravčí mají rozum a ctí zásady.

Možná mne někdo bude opět přesvědčovat, že má jiný materiál.
Čtvrtek, 27. června 2019 - 12:18:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 338
Registrován: 8-2010
mirek55 čp.1016: plně se ztotožňuji, hlučný reproduktor by se dal ztlumit nebo otočit k Náchodu,
2 Vjezd - odjezd (Šturcová kolej slouží od příjezdu ze Starkoče a zpět do Starkoče, při přestupu
když se sjedou tři vlaky jak od N.M. n/M a Náchoda najednou a pak než se to postupně rozjede, tak jsem si všiml, že vlakvedoucí tří vlaku na to dbají a na cestující počkají hlavně starších lidí.
Čtvrtek, 27. června 2019 - 13:33:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8860
Registrován: 5-2007
Místní lidé si to nepřáli a byli proti takto umístěnému nástupišti. Proto i protestují proti hlučnému rozhlasu a nejen rozhlasu. ... To vše při reko vzalo za své.
To by ale vzalo pri ľubovoľnej forme rekonštrukcie (okrem postavenia Vysokovskej spojky a zrušenia stanice ako postrádateľnej).

vyla šíře 1 m, k nim bezbariérový přechod úrovňový šíře 2m
Pri prestupe s kočíkom, batožinou, nedajbože barlami úplne úžasné. Už to vidím.

nejlépe použitelné i pro vozíčkáře.
Stanica je používaná hlavne pri prestupoch. Ako pomôže takéto nástupište vozíčkarovi pri prestupe?

Jinak pro zajímavost v oficiálním materiálu, který mám před sebou je napsáno
Pretože ste čítali text, ktorý je uvedený na stránkach, odkiaľ ste ten materiál stiahol, tak je to evidentne úmyselný pokus škodiť. Neviem, čo Vám kto urobil, ale choďte do [zadnice], fakt.
Čtvrtek, 27. června 2019 - 16:50:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4095
Registrován: 5-2004
Asdf:
"Pri prestupe s kočíkom, batožinou, nedajbože barlami úplne úžasné. Už to vidím. "
Zkusil jsem si zrovna nedávno jet s dvěma děckama, každý kolo. Problém by nebyl ani tak v tom schodu navíc, nejhorší bylo, jak dát kola do nějaké nezavazecí pozice, z vlaku sundat děcka a tou celou akcí nezablokovat odchod dalších x desítek cestujících z nástupiště.
Čtvrtek, 27. června 2019 - 17:27:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 8-2017
Postup prací v Letohradu.


jitachru
Čtvrtek, 27. června 2019 - 22:06:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1052
Registrován: 3-2017
A Leoš bude jezdit na nové nádraží. Není to bomba ?
Pátek, 28. června 2019 - 07:45:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4761
Registrován: 5-2002
Tak rychle to asi nebude [nene] , Leošek si ještě vyžere nějakou tu NAD [zadnice] .
Pátek, 28. června 2019 - 09:55:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1017
Registrován: 7-2017
Asdf
Ve Václavicích řadu let takto nastupovalo a přestupovalo na bývalých nástupištích včetně kolařů i kočárkářů, turistů s baťohy, rekreantů (dříve s kufry), dokonce sem tam i vozíčkář. Je to totiž dosti frekventovaný přestupový uzel, ale sezonně též výstupní a nástupní stanice. V okolí Václavic je velké množství pomníků z Prusko Rakouské války, ale i dalších zajímavostí a výhledů, navzájem propojených sítí turistických cest a cyklostezek. Kvituji nové bezbariérové nástupiště, sic nešťastně řešené, jako poslední dobou takřka všechny.

Vysokovská spojka by zkrátila jízdní dobu mezi Českou Skalicí a Náchodem. Zcela určitě by neřešila špatně umístěné a směrované reproduktory ve Václavicích na nevhodně řešeném novém nástupišti, které nezkrátilo nijak výrazně docházkovou vzdálenost od obydlené přilehlé obce jak se nepravdivě uvádí v některých zprávách a zdůvodněních. Ba naopak prodloužila přestupní vzdálenosti.
Jinak k té vzrostlé zeleni se chovají směr západ, ale dnes i směr východ při rekonstrukcích odstatně citlivěji, než se stalo ve Václavicích (ale i jinde). (Nepatřím k zeleným, ale chápu pocity místních).

Pretože ste čítali text, ktorý je uvedený na stránkach, odkiaľ ste ten materiál stiahol, tak je to evidentne úmyselný pokus škodiť. Neviem, čo Vám kto urobil, ale choďte do , fakt.
Text používám v rámci své činnosti.
Mým úmyslem není škodit. Pouze nechápu tvůrce textu, úroveň myšlení a vzdělání v oblasti železniční, ale použitých výrazů, táhnoucí se již v několikáté verzi vydání v tabulce oficiálního úředního platného popisu stanice z které jsem jej ve zkrácené podobě přepsal.
Pokud jste náhodou autorem, prosím pokuste se o nápravu, protože těch uživatelů, kteří s tímto úsměvným materiálem pracují je více. Každý může udělat chybu. Důležité je umět si ji přiznat a nehledat vytáčky a nesmyslné důvody obhajoby. Kdo tvrdí, že žádné chyby nedělá navíc lže.
Pátek, 28. června 2019 - 15:06:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8864
Registrován: 5-2007
mirek55: Áno, aj ja som tam prestupoval. A nový stav proti tomu beriem všetkými desiatimi. Pretože čo začali jazdiť RN, človek beztak musel obísť súpravu, lebo odistené bolo len na strane od staničnej budovy. Čo sa týka výstupu a nástupu, tak pre cyklistov je rozhodne lepší súčasný prístup a to, že ešte nie je premaľovaná zelená značka, je snáď dočasný stav. Ale v porovnaní starého a nového stavu sú s ohľadom na dnes a do budúcna predpokladané nasadzované vozidlá, reči o predĺžení prestupnej vzdialenosti blbosť.

Zcela určitě by neřešila špatně umístěné a směrované reproduktory
Riešila. Veľmi elegantne. Rozhlas, ktorý nič nehlási, nikoho nemôže obťažovať hlukom.

Nie som autorom textu a nemám na jeho obsah žiadny dosah. Ten text nie je oficiálním úředním platným popisem stanice ako sa snažíte tvrdiť, a je to pri ňom pomerne výrazne napísané (tým je jedine Staniční řád, a verím tomu, že tam to je napísané dobre).
Pátek, 28. června 2019 - 17:56:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 99
Registrován: 9-2014
mirek55:
"Pokud to nevíte tak i na druhém konci původních nástupišť byly přechody (račte se podívat na mapy cz, než to přefotí novým nástupištěm, já mám již zarchivováno)
S těmi 300 m jste to hodně přehnal. To jste asi měřil pouze od křižovatky u viaduktu k úrovňovému přechodu a zapomněl jste na chodník k nástupišti a pochůzku po nástupišti pod parným sluncem místo ve stínu stromů (již popílených) především ke druhé staniční koleji (to je ta Šturcová pro neznalé). Protože vlakové soupravy (dle mého sledování) zastavují u druhé a převážně i čtvrté staniční koleje blíže k bývalé staniční budově, tak se ta vzdálenost zkrátila pouze o nějakých 100 m."
O přechodech na druhé straně nástupišť vím. Jen tam nevidím žádný oficiální přístup. Jen vyšlapanou cestičku v trávě v díře v plotě. Porovnával jsem oficiální přístupy na nástupiště. A tam mi ten rozdíl dělá opravdu cca 300m. U nového nástupiště jsem to bral téměř k přístřešku, jelikož tam jsem viděl pokaždé, když jsem se tam byl podívat, zastavit vlaky oběma směry. U první koleje dokonce zastavoval i pendl do Starkoče, který byl zpožděný. U minulého stavu beru vzdálenost na začátek nástupiště u první koleje. Šturc má sloužit na vlaky ze Starkoče, pokud má obsazeny obě hrany u první a čtvrté koleje. Občas se tedy stane, že se člověk bude muset projít o dalších 50 m dále. Přestupové vzdálenosti mezi vlaky se víceméně nezměnily.
O.T.: Jen rada pro ulehčení. Snímky na mapy.cz není nutno archivovat. Dají se celkem jednoduše dohledat všechny starší snímky.


mirek55:
"Místní lidé si to nepřáli a byli proti takto umístěnému nástupišti. Proto i protestují proti hlučnému rozhlasu a nejen rozhlasu. Navíc dříve byl hluk nejen rozhlasu chráněn vegetací, včetně budovy skladu a též nefunkčního kiosku. To vše při reko vzalo za své. Mimo toho postaveny dva výrazně monotónně hlučící (asi klima) objekty zabezpečení.
Zajímavé, že i náhodní turisté se nepřestávají divit a marně nyní vyhledávají stín před příjezdy vlaků na opačné straně budovy, než je nástupiště. Vaše plus jde tedy výrazně v mínusu, především pro místní. To bude tím náhledem od stolu do mapy a neznalostí místní situace. "
Místní lidé si nepřáli…. A jak si to místní přáli? A jsou to místní nebo jen ten jeden prudič, který prudí při jakékoliv příležitosti? Od několika místních, s kterými jsem se bavil, jsem nic takového neslyšel.
Jen by mě zajímalo, jak byste si představoval nakonfigurovat náchodské zhlaví tak, aby nástupiště byli u budovy a byli funkční.
Byli zbourány dvě nefunkční budovy a nahrazeny dvěma funkčními. Ano, to co může hlučet je klimatizace důležitých zařízení zabezpečovačiny. Byla vysekána náletová dřevina a pár tújí. Jo a vidím ještě uříznutý strom. Konečně to vypadá k světu.
Souhlasím s tím skrytím ve stínu. Přístřešek se dosti nepovedl a je to zralé na předělání. U projektu jsem nebyl, tak nevím, kde to vzniklo.

Na stěžování si na hluk u železnice mám jen jeden dotaz. Byla tam dříve železnice nebo ty domy? Pokud vím, tak se nádraží kvůli hluky vždy trochu vymisťovali mimo obce. A to že si někdo postaví barák vedle stanice, protože jsou tam levné pozemky a ušetří a pak si stěžuje na hluk, tak takové bych hnal do oněch míst hned.

mirek55:
"Bohužel nemáte tak zcela pravdu. Bývalá nástupiště (nevím jak se to povedlo, možná tím rekreačním zařízením ČSD hned nad nádražím) byla 42 - 49 cm nad TK (nejvyšší u 2 SK-existují fota), nástupiště 1 Sk, 3 SK a zbytku 5 SK vyla šíře 1 m, k nim bezbariérový přechod úrovňový šíře 2m, s poměrně pozvolným nájezdem k nástupištím. U 2 SK bylo nástupiště šíře 2m (panely) s navazující travnatou plochou další 3m samozřejmě bezbariérové v úrovni okolního terénu, nejlépe použitelné i pro vozíčkáře."
Bohužel pro Vás, pravdu mám zcela. Toto je popis nástupišť z oficiálních zdrojů SŽDC:
Nástupiště u koleje č. 1 (násupiště č. 2) - úrovňové, jednostranné vnitřní - konstrukce Tischer
Nástupiště u koleje č. 2 (násupiště č. 1) - úrovňové, vnější - konstrukce Tischer + desky K230
Nástupiště u koleje č. 3 (násupiště č. 3) - úrovňové, jednostranné vnitřní - konstrukce Tischer
Nástupiště u koleje č. 5 (násupiště č. 4) - úrovňové, jednostranné vnitřní - konstrukce Tischer

Z normy vyplývá, že úrovňové nástupiště může mít maximálně 250mm nad TK. Provedl jsem odměření ze zaměření stavu před zahájením stavby (oficiálního od SŽG) a maximálně jsem se dostal na hodnotu těsně pod hodnotu 300mm nad TK. Takže nevím, kde jste vzal hodnoty Vaše. Rád budu znát Váš zdroj.


mirek55:
"Zde vám to opět trochu nevyšlo, ale jen trochu. Ta hrana mezi 1SK a 2SK je jaksi vzdálenější než dříve
a tím se podstatně prodloužila přestupní vzdálenost především mezi 1 a 2 SK. Již jsem několikrát zaznamenal zastavení vlaků od Náchoda na 4 SK před návěstidlem S4 takže se prodloužil přestup i cestujícím směr Starkoč a dále."
Zde mi to, bohužel pro Vás, zase vyšlo. Bezpečnost a komfort znamená netlačit se na 1m širokém nástupišti v davu lidí, mezi koly a lidmi s batohy, jak píše výše David Jaša v příspěvku 4095, nemuset chodit po úrovňovém přejezdu mezi vlaky. Toto nástupiště znamená chodit mezi hranami po rovném povrchu v dostatečně dimenzovaném prostoru a mimo koleje. Jestli Vám tohle nepřijde jako zlepšení komfortu, tak už nevím.
Jen bych Vás chtěl upozornit, že nástupiště používají i nevidomí. Ti jsou závislí na rozhlasu (dostatečně hlasitým) a vodicích prvcích. Ať se koukám, jak se koukám, tak nikde nic takového nevidím a ani možnost něco takového doplnit.
Vzdálenost mezi vlaky na novém nástupišti mi nepřipadá o mnoho delší (na 2. kolej maximálně o pár metrů, mezi 1 a 4 určitě kratší) než dojít na úrovňový přechod a na pak na potřebné nástupiště (pokud jste věděl na jaké přesně jít, což nebylo jak zjistit, pokud jste nebyl místní a neznal místní poměry).

Nevím z jakých pramenů čerpáte. Zatím jste neuvedl žádný konkrétní. Ale směrodatný by pro Vás měl být Staniční řád stanice a další oficiální zdroje.

Ale je pravda, že když to tak pozoruji, měla se tato stanice vyškrtnout ze stavby a mohl tu vzniknout úžasný skanzen… Tomu místu vlastně nic nechybělo a bylo naprosto v pořádku.
Pátek, 28. června 2019 - 18:02:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 100
Registrován: 9-2014
Vandr:
"mirek55 čp.1016: plně se ztotožňuji, hlučný reproduktor by se dal ztlumit nebo otočit k Náchodu,"
Celkově je na nástupišti 5 reproduktorů. Čtyři jsou otočené na Náchod a jeden do obce. To mi nepřijde jako úplný problém. Žil jsem vedle železnice do svých 18 let a nikdy jsem to nepociťoval jako problém a ani mé okolí.
Přistěhovali jste se k železnici? Tak počítejte se zvýšeným hlukem.
Pátek, 28. června 2019 - 23:59:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3233
Registrován: 6-2007
Dnešní R 949 Hradečan se 750 701-5

Sobota, 29. června 2019 - 12:18:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 339
Registrován: 8-2010
Hlučný reproduktor ve Václavicích, je i nesrozumitelný, lidi to přeslechnou, zvláště starší, i méně slyšící a neslyšící a mladí mají sluchátka na uších a poslouchají muziku a hrají si s mobily, tak je lepší se podívat na tabuli odjezdů vlaků do směrů z kterých kolejí vlak jede.