Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Podorlické tratě » Archiv diskuse Podorlické tratě do 18. 02. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Podorlické tratě do 18. 02. 2019

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 20. ledna 2019 - 14:29:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1193
Registrován: 1-2006
Pikehead:

Obávám se, že člověku, který má osobní zájmy, pro které je ochoten jít na hranu pomluvy, problematiku ze strany státu nevysvětlíte.

Když se kouknu na Týniště - Broumov, jsou tam dva přejezdy, které nebylo možné zrušit proto, že prodaný drážní domek (nutno dodat, že kdysi dávno prodaný). Naopak, ze zamčených přejezdů se jde na plnohodnotně zabezpečené. Co stavba, to spousty dalších příkladů, kdy se, kvůli tomu, že se nezbouralo, ale prodalo (nebo pronajalo - např. patro ve výpravní budově), vynakládají nesmyslné prostředky na zajištění ochrany zdraví těch, kteří v těchto stavbách žijí, a hledají se řešení, jak se popasovat s tím, že daná nemovitost, která např. zavazí v rozhledu na přejezdu, říká pane někomu jinému než dráze. Bez milosti rubat a rádobyzachránce posílat do patřičných mezí...
Neděle, 20. ledna 2019 - 19:57:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3162
Registrován: 5-2002
Možná je otázka, jestli by se pro účely "protihlukové ochrany" (nebo zmíněného řešení PZM) nedalo uvažovat o výkupu a demolici těch objektů v rámci stavby (v nejhorším i vyvlastněním, když/pokud je stavba dráhy VPS). Nevím, je-li někde definováno, že vykupovat (popř. nuceně) lze jen to, co fyzicky překáží novému kolejišti, nebo by to šlo vztáhnout i na okolí.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 07:58:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4812
Registrován: 3-2004
Když už o tom hovoříme:

Při šmejdění jsem narazil na tuhle budovu k pronájmu:
http://nemovitosti.ceskedrahy.cz/nemovitost/NB002765/pronajem-byv --utulku-v-trebovicich-v-cechach

https://mapy.cz/s/3ltwh

Patří do ČD, chtějí za 18 Kč/m2 x 31 m2 x 12 měsíců = 6696 Kč rok. Podle stavu zvenku soudím, že je to vybydlené, tudíž:
- buď do bude muset majitel (CD) za svoje prachy zvelebit a i kdyby to toho vrazili mizerných 100 tis, na nájmu se to nevyplatí nikdy.
- nebo do toho vrazí prachy nájemník, ale to znamená, že bude chtít slevu na nájmu na příštích mnoooho let.

Takže celkově zisk z barabizny nula nula nic. Předpokládám, že při při převodu majetku to SŽDC za (smyšlenou) odhadní cenu nekoupí. Takže tam zůstane veš v kožichu, kterou ČD někomu nakonec prodá, leží to hned vedle kolejí, jen problémy, problémy do budoucna.
Tohle je přesně ten typ objektů které by se měly bez milosti bourat.

Jinak, mezi námi, kdybych byl místní - nádherná zašívárna, nebo klubovna - za ty prachy to samozřejmě beru hned, trochu si to tam poladit a paráda.

PS: Proč Dráha budovala takové kadiboudy kdesi v Třebovicích, kde byla k dispozici nádražní budova jak kráva? (Tipuju, že budova byla obsazena nevyhoditelnými nájemníky)

PS2: Proč Dráha v takových objektech dělala nějaké topení kamny? Proč tam nešoupli prostě akumulační kamna, copak na Dráze se muselo šetřit elektrikou?

PS3: Proč je v katastru majitelem celé stanice (myšleno koleje) Třebovice stále ČD? Když už teda proběhne ten finální převod?
Pondělí, 21. ledna 2019 - 11:34:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1005
Registrován: 7-2017
Píliť treba, píliť...
M_g
Pondělí, 21. ledna 2019 - 16:11:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 996
Registrován: 6-2006
Honzasl:
1) Nejen nájemníci, ale i různé kanceláře, řekl bych. Druhak, pokud by byl v budově, hrozí nebepečí, že bude odpočívající rušen nejen projíždějícími vlaky, ale i službu konajícím personálem, který si bude chtít poklábosit.

2) Akumulačky bylo možno připojit výhradně na tzv "noční proud", to znamená, že pokud bylo potřeba někoho ubytovat, muselo to být jasno nejpozději předchozí večer a když nepřijel, topilo se "veverkám". Pokud by to někdo chtěl "ošefovat" přepnutím na přímotop, hrozilo překročení čtvrthodinového maxima, a to je pak elektřina za úplně jiný prachy. Třeťak - nejspíš se topilo uhlím i v budově, takže obsluha zauhlování prostě byla.

3) protože tak probíhalo "odstátnění" majetku drah. Nejprve na ČD a pak část na SŽDC.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 16:56:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4813
Registrován: 3-2004
2) No pokud to bylo určeno pro nahodilé ubytování, dejme tomu. Já jsem myslel (myslet znamená..), že tyhle útulny byla spíš "turnusové".

3) No, teď koukám, že ono se to někde zadrhlo. Tak to už chápu. https://zdopravy.cz/miliardova-injekce-ceskym-draham-zadrhla-ve-h re-je-az-20-miliard-za-pozemky-20617/
M_g
Pondělí, 21. ledna 2019 - 17:54:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 997
Registrován: 6-2006
Jenže akumulačky topily celý den, protože jejich izolace nebyla až tak dobrá a ventilátorek byl jen pro zvýšení odvodu tepla (rychlosti vybíjení).
Středa, 23. ledna 2019 - 19:23:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1017
Registrován: 7-2017
Tohle
https://zdopravy.cz/kzc-doprava-opustila-topirnu-zasmuky-kvuli-pa dajici-strese-szdc-ji-nejspis-zboura-19363/#comments
je sice z jiné tratě, ale taky příznačné. A je to škoda, protože ten objekt jako příklad čistého architektonického funkcionalismu by si byl zasloužil dokonce i památkovou ochranu.
Středa, 23. ledna 2019 - 20:26:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4818
Registrován: 3-2004
V tomhle případě vidím blbost všech zúčastněných, SZDC, CD, KZC.
Na začátku nájmu snad byla nějaká předávka vyklizené vybílené nemovitosti, fotodokumentace atd. Nebo ne?
Pátek, 01. února 2019 - 20:03:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 322
Registrován: 12-2013
Ve Vamberku Ids dvojče Čmelaku se dřevem [fotic]
Pátek, 01. února 2019 - 20:51:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4413
Registrován: 10-2005
Nakládala se tu v poslednich ucelenka nebo se cmelaci jeste zdrzi?
Sobota, 02. února 2019 - 10:00:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 323
Registrován: 12-2013
Alešt:už to bylo naložené, takže kdo vi kde jsou teď 🙂ja si toho všiml z auta.
Sobota, 02. února 2019 - 13:09:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1662
Registrován: 3-2011
Tak duo čmeldů dorazilo do HK s 20 klaníčákama před půlnocí,zde si dali šlofíka do rána a kolem 6 vyrazili do Děčína.Určo to není poslední várka,ale i ve vých. čechách malý brouček zaměstná nejednoho dopravce při odvozu kalamitního dříví[jidlo]
Sobota, 02. února 2019 - 15:02:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1386
Registrován: 7-2009
Kluci a který čmeláci tam byli? Část toho nakládali i v Rychnově.
Se vším co má kola nebo kozy jsou problémy!
=M=
Sobota, 02. února 2019 - 16:12:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1663
Registrován: 3-2011
Ad Hollywood:770 529+541
Neděle, 03. února 2019 - 17:17:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1387
Registrován: 7-2009
Díky!
Se vším co má kola nebo kozy jsou problémy!
=M=
M_g
Středa, 06. února 2019 - 19:41:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1025
Registrován: 6-2006
Kdo chce zachraňovat, tak tady má možnost.
Nove Hamry

Pravda, od podorlických tratí je to trošku dál.
750371
Čtvrtek, 07. února 2019 - 16:11:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12943
Registrován: 9-2007
do Pardubic míří rudý ďábel 201 pod IDSC se soupravou na dřevo, nejspíš rozptyl na nakládku, ale víc jsem nezjišťoval...
s Ropidem na věčné časy...ámen...
Čtvrtek, 07. února 2019 - 20:35:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7452
Registrován: 9-2003
Letohrad před přestavbou..
https://zdopravy.cz/szdc-zmodernizuje-uzel-letohrad-uz-ma-stavebn i-povoleni-23093/?fbclid=IwAR2jBrIN9bpM2GR4WP6yvd8rbYjN0uVTY5X5Kf pmORWwZIMApfPZ5UYYU88
..pořádná mašina má kotel a komín..
jitachru
Pátek, 08. února 2019 - 08:11:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 894
Registrován: 3-2017
Alf - možná k ničemu - viz. https://zdopravy.cz/lokalky-v-ohrozeni-stat-uz-na-ne-nechce-kraju m-posilat-miliardy-23296/?fbclid=IwAR1n3UJLP4gW0ULXXbgeJqSkdDTdFr 426fgTyQBtESxAvJY8VFdXBWNX8cE
Pátek, 08. února 2019 - 21:36:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 205
Registrován: 3-2013
Jitachru, zachovejte paniku. Lokálky jsou sice v ohrožení, ale asi ne kvůli vyjádření ministryně. V ohrožení jsou z jiného důvodu. Mnohem horší je, že se dělá málo pro to, aby měla železnice u nás smysl, aby jezdilo víc lidí. Současné investice to jen potvrzují, (Adršpach, Václavice…). Bez systémového řešení, tj. bez výrazného zrychlení, bez lepších vozidel a bez odstranění přestupu tady zkrátka koleje nikdy nemůžou konkurovat. Nechci tady jen naříkat, naopak, věřím, že dojde k poučení z chyb, které se staly, a že už konečně nastoupí systémové řešení. Jsem opatrný optimista.
jitachru
Sobota, 09. února 2019 - 00:10:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 897
Registrován: 3-2017
Ano a z těchto důvodů ministryně dotace na lokálky zruší a nebude jezdit nic.
Stejně jako PU kraj nenavyšuje objem veřejné dopravy proto, že zájem o ní stagnuje.

K jakému poučení a systémovému řešení může tak dojít? Hlavně pod ministrem Ť..... Max k tomu, že se veřejná doprava zruší zcela.
Sobota, 09. února 2019 - 14:27:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 514
Registrován: 4-2013
Ja myslim, ze by ty penize mohli vzit z toho kdyby studentum dali slevu 50% na jizdném a 1,5 mld by bylo hned k dispozici. Myslim si že sleva50% na jizdné by bohatě stačilo. Tak ať sahnou do toho...
Petr_hradecký
Sobota, 09. února 2019 - 14:50:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2573
Registrován: 4-2015
"...bez lepších vozidel..." V tom je právě ten problém. Když lokálka = ve většině případů prastarý střep řady 810, kde maximálně došlo k potažení prastaré lavice látkou a v souběhu s aktuálním stavem trati. takže kvalita cestování za 500... Ale nové vozidlo si na sebe na lokálce nevydělá, nehledě na sklony některých jedinců ničit všechno, co není přišroubované zase v souběhu se skutečností, že vlak je obsazen 1+0 (tedy jen fíra, co ještě musí prodávat lístky). To prostě není konkurenceschopný model. Jaksi z toho není cesty ven, obvykle narazíte na to, že byste sypali peníze do bezedný díry.
A aby nebylo mýlky: "lokálka" je pro mně spojnice několika malých/menších obcí s jednou nebo více většími, jízdní doba 15 - 35 minut.
Na K-Reportu od 2012.
Modely amerických trucků - dcp.wz.cz
Sobota, 09. února 2019 - 16:49:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1103
Registrován: 7-2017
Petr_hradecký:
"lokálka = ve většině případů prastarý střep řady 810, kde maximálně došlo k potažení prastaré lavice látkou"

No tak humanizace 810 včetně té poslední na řadu 816 znamená snad přece jen něco víc než potažení prastarých lavic látkou... Musím říct, že třeba olomoucká 646 mě jako cestujícího vůbec neuráží. K technické stránce ať se vyjádří ti, kdo sedávají za kontrolérem (nebo jak se tomu teď říká...).
Sobota, 09. února 2019 - 19:40:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 206
Registrován: 3-2013
Petr hradecký: „A aby nebylo mýlky: "lokálka" je pro mně spojnice několika malých/menších obcí s jednou nebo více většími, jízdní doba 15 - 35 minut.“

Mýlka rozhodně nehrozí, tady jsme na podorlických tratích, tady jde popsat každý kamínek. Takže se dá naprosto konkrétně ukázat na to, co se povedlo, co ne a hlavně to, co je potřeba udělat, aby měla železnice v regionu smysl.
Podle mne je nejdůležitější, jak budeme regionální dopravu chápat, mám na mysli, jestli tržně, nebo jako veřejnou věc. Jestli tržně, tak zrušit okamžitě! Jestli jako veřejnou záležitost, tak nabídka musí předcházet poptávce. Nabídka musí být taková, aby koleje jednoznačně konkurovaly silnici. A to se u nás díky naprosto nesystémovým krokům vůbec, ale vůbec nedaří. Tady upřesním, že píšu o Broumovsku a o náchodském regionu a tady má sever 026 rozhodně potenciál.
Petr_hradecký
Sobota, 09. února 2019 - 21:27:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2574
Registrován: 4-2015
@dědek_hank: Jakousi 810 (číslo bohužel, to jsem nedíval) jsem jel párkrát Trutnov - Vrchlabí. Už jsem to někde na Káčku psal, vůz nejenže "dupal" strašným způsobem, ale jak jsem byl poučen, ono šlo i o to, že údržba trati od SŽDC taky žádná hitparáda. Všechno drnčelo, protože s každou akcelerací slušný vibrace od motoru, lidem padaly bundy z polic, atd.. Sice to mělo jen potažený lavice látkou, ale prý WC s uzavřeným okruhem, schovaný v původním obkladu "bytový jádro". Tak smysl takové "humanizace" mi tedy uniká, když R Kolín - Ústí n/L. vozily ještě minulý rok jedničku s toaletou na šlapku (což byl pro mne docela šok...).
Na K-Reportu od 2012.
Modely amerických trucků - dcp.wz.cz
Neděle, 10. února 2019 - 18:28:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 110
Registrován: 11-2017
ze skeneru: vypadá to jako klasický letohradský ropovod, ale jsou to dvě spojené soupravy:
Neděle, 10. února 2019 - 23:13:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7453
Registrován: 9-2003
Ad. m.bobeš - Krása,ano letohradský vůz č.327,dnes zatoulaný do okolí Čerčan..a na fotu asi spojené soupravy od Štítů a Hanušovic..podobné soupravy se sestavovaly většinou v pátek,neděli a pod.

Ad. reko 810 a pod. čistě technicky,reko vozy s výjimkou nízkopodlažnosti nabízejí srovnatelné pohodlí se současnými autobusy + WC,navíc jak už zaznělo i od ČD, doplnit wifi , zásuvky a klimu bude realizováno a jak ukázala "nová" řada 816 není to závažný problém.. Ze subjektivních poznatků v interiéru nevidím problém - sedačky s opěrkami hlavy,u některých vozů jsou dosazeny ještě jiného typu,nerespektující původní uspořádání,takže vycházejí některé mimo sloupky okna a navíc je pak odstraněno původní vytápění využívající odpadní teplo z chladící kapaliny motoru.Což je sic moderní,ale vyžaduje to další náklady na topný olej do samostatného argegátu,který pokud je v poruše nemá co nahradit a cestující mrznou..Jako samozřejmost jsou nová dvojitá (spouštěcí) okna a infosystém.Vylepšený motor,elektronický stavěč otáček,ale zachovaná možnost "řadit" ručně je jistotou,vůz vyjede všude..Potíž zatím vidím spíše v nejednotnosti rekonstrukcí,kdy co vůz to originál.. Prostě pro regionální dopravu opravdu nic lepšího a provozně levnějšího není.Samozřejmě pokud bude vozidlo používáno dle svého určení..
..pořádná mašina má kotel a komín..
Pondělí, 11. února 2019 - 17:56:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 264
Registrován: 2-2009
ALF : Odpadním teplem můžeš topit stále. Ovladač topného agregátu má polohu "oběhové čerpadlo" a pak ti to topí od motoru.
Pondělí, 11. února 2019 - 21:55:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7456
Registrován: 9-2003
[wink]Čau,to ano,ale větrák pod sedadlem to nenahradí..tedy alespoň moje zimní zkušenost..[lame]
..pořádná mašina má kotel a komín..
Úterý, 12. února 2019 - 04:19:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4826
Registrován: 3-2004
Hm a proč by měl byt agregát v poruše? Nefunguje topení = nejede se a basta.

Jako cestující vitam odstranění zdroje kraválu [happy] Ve všech modernizovaných vozidlech teplovodní topení funguje, tak proč ne v 810?
Úterý, 12. února 2019 - 10:46:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3227
Registrován: 6-2007
Dnešní Mn 83474 se 742 176-1

Úterý, 12. února 2019 - 10:55:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1114
Registrován: 7-2017
Sag:
"Dnešní Mn 83474"

Broumov je snad jedno z posledních míst, kam směřují vozové zásilky v Gbs. Díky patří Diakonii za to, že zachovává přízeň dráze.
M1520161
Úterý, 12. února 2019 - 19:00:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 65
Registrován: 7-2017
Na modernizovaných 810 v poloze topení z agregátu i v poloze oběhové čerpadlo spínají v salónu čtyři ventilátory topení, které jsou pod okny / sedáky, místo těch dvou původních hučáků. Jediný rozdíl je v tom, že v poloze z agregátu, agregát dohřívá vodu ve vodním okruhu a v poloze oběhovka se topí jen odpadním teplem z motoru. V poloze automatika to udžuje cca 21 stupňů (u stropu, kde je umístěné nad dveřma čidlo pro teplotu) a pak je tam poloha pro trvalé topení v salonu (netřeba rozvádět) a vypnutí topení v salonu (zavře se ventil vody do okruhu topení). Porucha agregátu neznamená rovnou, že to netopí vůbec, jen z kopce hůř.
Možná je to u těch reko 810 s topením podobného typu jako na 814 trochu o obsluze. Pokud je tam pocitově chladněji, dá se to z automatiky přepnout na topení stále.
Osobně jedu radši v motoru s reko topením, protože ten má i polospoštěcí okna, přes která tolik netáhne.
Středa, 13. února 2019 - 01:08:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 265
Registrován: 2-2009
M1520161 : Add obsluha souhlasím, ale problém bych viděl i v tom, že po rekonstrukci je na vnitřní straně dveří od rozvaděče většinou stále obrázek el. zapojení VA20 místo nějakého návodu k obsluze nového topení.
Středa, 13. února 2019 - 22:22:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 5-2018
ad) registrovaný malý bobeš + Alf
to musela být nějaká mimořádnost(třeba Cihelna apod.), je tam navíc ten třetí M 152.0. Jinak to jezdilo v neděli se 2x M a v UO se objíždělo.
Středa, 13. února 2019 - 23:47:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 377
Registrován: 12-2011
BURDA: v neděli do Štítů jezdíval po 14 hod M152+vlek a po 16 hod 152+2x vlek+152 (zpet v 17.30 hod směr Letohrad) a to každou neděli.Jezdil jsem s ním do Štítů z MD.Žádná mimořádka to nebyla.V Lipce se 152 s vlekem odpojil směr Hanušovice.
Čtvrtek, 14. února 2019 - 16:49:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 11-2017
už sice dost zapomínám, ale v roce 83 "Cihelna" fakt ne...
běžné řazení zde (Mladkov, u koupaliště):
Čtvrtek, 14. února 2019 - 18:56:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1120
Registrován: 7-2017
registrovaný_malý_bobeš:
"...běžné řazení..."

Běžné řazení motor+přívěs+motor bylo "od nepaměti", tj. nejmíň od příchodu singrovek koncem 60. let, protože a) hlavní směr byl UO - Kyšperk - Hanušovice a v Ústí se tak nemuselo objíždět, b) norma pro jednu singrovku na Hanušovice byla v 70. letech jenom M 20 tun. Soupravy se šukafóny to jen zdědily po těch singrovkách, ale oběhy se do poloviny 80. let zatím neměnily. (Aspoň pokud si dobře pamatuju.) Akorát obrat v Hanušovicích po 7. hodině ráno byl pro sólo motor (a byly to i v dobách singrovek pravidelné výkony pro M 131.1 - nějak to souviselo se zajížděním školních vlaků do Králík), později byl zaveden ještě v pondělí v nějakou nekřesťanskou hodinu ráno ještě jeden obrat pro sólo motor a poslední večerní obrat v Hanušovicích kolem 21. hodiny byl už v 80. letech taky pro sólo motor (ale v 70. ještě ne).

Tahám to z hlavy, tak se můžu mýlit, když tak mě opravte.
jitachru
Čtvrtek, 14. února 2019 - 21:17:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 902
Registrován: 3-2017
Podle mne je nejdůležitější, jak budeme regionální dopravu chápat, mám na mysli, jestli tržně, nebo jako veřejnou věc
Je kapitalismus, takže logicky tržně, proto se objem dopravy v PU kraji zásadně nenavyšuje, protože peníze.

v neděli do Štítů jezdíval po 14 hod M152+vlek a po 16 hod 152+2x vlek+152 (zpet v 17.30 hod směr Letohrad) a to každou neděli.Jezdil jsem s ním do Štítů z MD.Žádná mimořádka to nebyla.V Lipce se 152 s vlekem odpojil směr Hanušovice.
A vozil ten vlak do Štítů vzduch jako do 2018 nebo tím přecijen ,, náhodou,, někdo jel ?
Čtvrtek, 14. února 2019 - 21:25:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 242
Registrován: 3-2018
jitachru: Nějací lidé jezdili, ale v koncovém úseku před Štíty to extra sláva nebyla. Je nutno si hlavně uvědomit, jak se od té doby změnil stupeň automobilizace obyvatelstva a že kdekoliv vyjma Králík (tam taky, ale rozdíl není tak markantní) jste ze Štítů autem výrazně rychleji než vlakem.
Čtvrtek, 14. února 2019 - 22:34:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1121
Registrován: 7-2017
jitachru:
"Podle mne je nejdůležitější, jak budeme regionální dopravu chápat, mám na mysli, jestli tržně, nebo jako veřejnou věc
Je kapitalismus, takže logicky tržně..."

Co je na tom logického? Ono jako v kapitalismu neexistuje něco jako veřejný zájem? A jestliže ano, tak veřejná hromadná doprava do něj nepatří?

A to jsem si já starej vůl myslel, že generace našich vnoučat bude mít snahu zorganizovat si tenhle svět rozumněji než my... No nic, asi se nám něco ve výchově vašich rodičů nepodařilo a oni to úspěšně přenesli i na vás. Ale jak si to uděláte, takové to budete mít. Já už u toho naštěstí nebudu, až se vám konečně logicky tržně podaří rozebrat si zeměkouli pod nohama.
Pátek, 15. února 2019 - 06:37:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 363
Registrován: 10-2010
Dědek Hank: Jitachru je v tom nevině :-) Peníze drží Pardubický kraj.
Pátek, 15. února 2019 - 08:08:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1123
Registrován: 7-2017
Jezevec:
"Dědek Hank: Jitachru je v tom nevině :-) Peníze drží Pardubický kraj."

Ale zaráží mě, jak snadno si nechala naočkovat postoj, že hromadná doprava není veřejný zájem. Kraj není přírodní zákon, kraj jsou lidi, které tam někdo zvolil a kterým někdo dovolí dělat si s penězi voličů ne to, co chtějí voliči, ale to, co chtějí někteří šíbři na kraji nebo ti, kdo je mají na špagátkách... [satan]

Ale třeba to voliči opravdu tak chtějí. [crazy] Nebo to možná někteří nechtějí, ale nestojí jim za to něco s tím dělat.
jitachru
Sobota, 16. února 2019 - 01:19:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 904
Registrován: 3-2017
dědek_hank:
"jitachru:
"Podle mne je nejdůležitější, jak budeme regionální dopravu chápat, mám na mysli, jestli tržně, nebo jako veřejnou věc
Je kapitalismus, takže logicky tržně..."
Co je na tom logického? Ono jako v kapitalismu neexistuje něco jako veřejný zájem? A jestliže ano, tak veřejná hromadná doprava do něj nepatří? "
Bohužel neexistuje. Jinak logicky by VD do veřejného zájmu patřit měla.


dědek_hank:
"A to jsem si já starej vůl myslel, že generace našich vnoučat bude mít snahu zorganizovat si tenhle svět rozumněji než my... "
To já si o generaci našich vnoučat, mezi kterou bude z 90% tma, takové iluze fakt nedělám.

dědek_hank:
"No nic, asi se nám něco ve výchově vašich rodičů nepodařilo a oni to úspěšně přenesli i na vás."
Ve velkém procentu naší generaci nenaučili solidaritě, ohleduplnosti, sociálnímu cítění. Sama se často stydím, že k té naší generaci bohužel patřím a věřte, není to jednoduché s těmito vrstevníky spolupracovat. Sama mám zkušenosti.

dědek_hank:
"Ale jak si to uděláte, takové to budete mít."
To bohužel ano. Mezi naší generací jsou dvě takové skupiny lidí:

a) pravicová většina, která by měla spíše (podle mě povrchní) zájmy, jako pasivní podnikání, byznys, všechno americké, nějaké Česko nezajímá, po vystudování jdu za hranice, veřejná doprava alias socka je pro důchodce, kterým důchody zajistí kdyžtak Ukrajinci, co makají ve fabrikách, a tu přece nebudu dotovat, když mám dvě auta Alforomeo, Mercedes (né nějakou trapnou Škodovku, natož Felicii), tak k čemu nějaké České dráhy, nějaká Karosa, Vagónka? Sockou nejezdím, vypadal(a) bych trapně, tak přece to nebudu platit z daní, když si za to koupím Ajfon nebo Epl, abych mohl na Instagram házet selfíčka, co dělám.

b) jedinci se sociálním cítěním, kteří myslí na lidi a nesnaží se ze všeho vyždímat jen kapitál, ale zajistit lidem kvalitní služby (např. pořádné spojení veřejnou dopravou). Také by nás, pár jedinců, mělo zájem budovat soběstačnou republiku, mít české potraviny, české vlaky z Vagonky,ne z nějaké polské Pesy, české autobusy z Karosy,ne nějaké SORky a Iveka, české počítače z Tesly,ne nějaké Helvety z Foxconu.

Bohužel skupina b) (se kterou souhlasím já) je velmi slabá a nectižádostivá.

dědek_hank:
"Jezevec:
"Dědek Hank: Jitachru je v tom nevině :-) Peníze drží Pardubický kraj."
Ale zaráží mě, jak snadno si nechala naočkovat postoj, že hromadná doprava není veřejný zájem."
Tím našim rodičům vymíval mozek Santa z ODS a ti pak nám. (Neříkám že jde o mě rodiče). Díky němuž by privatizace, která tento prosinec ve velkém proběhne, proběhla již v roce 1995 a v roce 2000 už by možná vlak nejezdil ani do Králik, Vamberka, Broumova, Adršpachu, Litomyšle, Lanškrouna, Poličky... Nedošlo k tomu, protože zasáhl ,,zlý,, Ing.Dušek.

dědek_hank:
"Ale třeba to voliči opravdu tak chtějí. [crazy] Nebo to možná někteří nechtějí, ale nestojí jim za to něco s tím dělat."
Stačí podívat se na výsledky prezidentských voleb - studenti hlasovali převážně pro navoněného slizského profesora a předtím ,,vtipného,, uslintaného knížete. Panem Zemanem naše generace velmi pohrdá bohužel.

Docela mě ještě dnes (včera) večer ,,pobavil,, film, který dávali v televizi ve 21h (název nevím, nekoukala jsem, jen jsem televizi občas zaslechla, hrál tam Jiří Lábus např.) o tom, jak se po revoluci všichni chtěli dostat do Evropy a pak tam po filmu hrála píseň od pana Černocha o Evropě, něco jako ,,Evropo do svého domečku nás vezmi,,. Teď bychom zpívali ,,Evropo, pusť nás ven.,, Bohužel vtipy se v každé generaci opakují, v tomto případě jde o to, že nikdo moc nemyslí dopředu.
Sobota, 16. února 2019 - 06:07:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 244
Registrován: 3-2018
jitachru: Prezidentské volby mají na veřejnou dopravu nulový vliv. Naopak významný vliv mají volby parlamentní a krajské. Což si ne každý uvědomuje. Zejména si myslím, že řada železničářů volila tatíčka Babiše, aniž si uvědomila, co všechno to může přinést. Ale populismus vládne dnešním světem. Jinak dost politiky...
Sobota, 16. února 2019 - 06:57:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 207
Registrován: 3-2013
Starý Hanák: Nulový vliv na veřejnou dopravu mají bohužel všechny volby. Aby politik získal co nejvíce bodů, nepodřízne současný pseudorůst. Protože je náš „blahobyt“ založený na výrobě aut, tak nemůže existovat něco, jako podpora veřejné dopravy. Představa, že by stát vytvořil takovou veřejnou dopravu (kapacita, rychlost, pohodlí), že by lidi přecházeli z aut do vlaků, že by se výrazně změnil poměr železnice-silnice, ta představa je podle mého názoru nesmyslná. Bohužel. Pro dokreslení, např. v televizi. Jedna reklama o autě (které jede samo v překrásné krajině) za druhou. Super pocit svobody! A kdepak máme osvětu s tématem veřejná doprava?
A protože jsme na podorlických tratích, tak jen zopakuji. U nás se investuje, ale bohužel ne proto, aby někdo přešel do vlaků, konkurenceschopnost dráhy nijak nenaroste. Název současně probíhající akce zůstává pouze názvem.
Sobota, 16. února 2019 - 07:38:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1126
Registrován: 7-2017
Starý_Hanák:
"Jinak dost politiky..."

No a tohle je ten omyl ze všech nejtragičtější. Všechno je politika. Základ je v tom, že se většina vykašlala na politiku ve smyslu podílu občanů na řízení věcí veřejného zájmu.

Jestliže ovšem někdo vychází ze stanoviska, že něco jako veřejný zájem neexistuje, pak mu opravdu není pomoci... [uhoh]
jitachru
Sobota, 16. února 2019 - 10:21:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 905
Registrován: 3-2017
Zejména si myslím, že řada železničářů volila tatíčka Babiše, aniž si uvědomila, co všechno to může přinést.
AB sice není takový extra politik, jak se dělá. Ale řada lidí ho prostě volí proto, že menší zlo ve vládě zatím nesedí (nejsem si jistá Okamurou, který má sice dobré názory, ale následky nevidí).
Uvědomte si, jak by železnice dnes (zejména ČD) vypadala, kdyby tam seděl Kalousek, Nečas, Klaus či jakákoliv jiná tunelářska pravice..... U našeho kraje je problém, že zodpovědnost za veřejnou dopravu byla svěřena členu ODS, v jiných krajích veřejná doprava funguje (plzeňský, Ústecký, olomoucký) dobře. Např. Ústecký kraj má radního z ČSSD myslím, proto taky soukromníkovi byla svěřena jen malá část tratí, ne jak u nás, kde od ODS Leo dostal takovou důležitou trať a ČD se nechal jen zbytek a navíc v UL kraji neplatí dogma o nenavyšovaní objemu dopravy, ale doprava tam roste, ne jak u nás, kde se říznou 4 tratě, aby bylo na ,, spěšné,, vlaky Pardubice Hlinsko, které urazí dráhu asi o 8 minut rychleji......
Sobota, 16. února 2019 - 10:47:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5354
Registrován: 12-2004
jitachru: Myslíte opět špatně. Radní pro dopravu v Oustí je pan Komínek, tedy KSČM.
A je to právě Ústecký kraj, který poměrně ve velkém pustí soukromého dopravce na své území.
Jinak nejlepší změny( pro cestující!, ne vás , odboráře a nostalgických vzpomínačů na dobu Milouše Jakeše) v Ústí byly za pana Jeřábka s posvěcením ODS, byť bych se jinak těchto politiků nezastával a za vzor cností je nedával....

A jestli mluvíte o zaříznutí 4 tratí, tak peníze , které se dávají na víkendové spoje do vlaku přes Chornici, které nebyly zrušeny, by šly využít pro zlepšení víkendové dopravy v Pardubickém kraji mnohem účelněji a pro více lidí...

Čest práci novodobá soudružko.
Sobota, 16. února 2019 - 11:17:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3945
Registrován: 11-2008
ad Jitachru: Jen technická poznámka. Ten film se jmenuje "Slunce, seno, ……" a pozná to snad každé dítě. Je to téměř "kultovní" série filmu od Zdeňka Trošky. Divácky stále úspěšný na všech televizích. [lol][lol][andel]
Sobota, 16. února 2019 - 12:33:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 552
Registrován: 3-2005
Dotaz - jak se vy místní díváte na snahu místních podnikatelů postavit z Červeného Potoka odbočku s tunelem do údolí pod Kraličák? Neproběhl tady dřív nějaký situační nákres, případně diskuze?
Sobota, 16. února 2019 - 14:43:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1130
Registrován: 7-2017
Jariss:
"Dotaz - jak se vy místní díváte na snahu místních podnikatelů postavit z Červeného Potoka odbočku s tunelem do údolí pod Kraličák? Neproběhl tady dřív nějaký situační nákres, případně diskuze?"

Asi jako na snahy o tunel pod Červenohorským sedlem: V dané situaci to nemůže ekonomicky projít, a to ani při zavření obou očí. A to ještě šance tunelu pod ČHS zvyšuje alternativa společného tunelu silničně-železničního. Takové stavby se jen rekreační dopravou lyžařů nikdy nezaplatí. (Věřím ovšem tomu, že v údolí Desné se podaří natáhnout těch cca 600 m kolejí od konečné stanice ŽD do areálu Kouty. Pak třeba pod ČHS přijde na řadu salámová metoda... Netroufám si radit lidem z Králík a Dolní Moravy, že by se nějak takto "salámově" mohli nechat inspirovat i oni.)

Řečené sice neznamená, že se někdy v budoucnosti nemůže situace změnit; moje generace se toho ale nejspíš už nedožije a generace dětí i vnoučat budou s největší pravděpodobností mít úplně jiné starosti...

To už bych spíš věřil jiné sci-fi, a to projektu Dráhy Orlických hor, která by propojila Rokytnici, Říčky, Deštné, Olešnici, Dobrušku a Solnici. Nápad s tunelem do údolí horní Moravy není dostatečně šílený na to, aby měl šanci na realizaci, zatímco projekt DOH toto kritérium Nielse Bohra splňuje. [rofl]
Sobota, 16. února 2019 - 22:11:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7458
Registrován: 9-2003
Vlhké sny o trati pod Králický Sněžník už nejsou..Místní už neprodají téměř žádné pozemky a věc nezmění ani to že tam má pan hejtman chalupu..Kolony aut jentak něco nezmění,včetně slibů "za dvě hodiny z Pardubic pod sjezdovku".. Uvidíme,jak bude fungovat slibovaný bus pendl od vlaků nového dopravce..
..pořádná mašina má kotel a komín..
Sobota, 16. února 2019 - 22:26:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 553
Registrován: 3-2005
:-) díky, vzhledem k tomu,že tahle věc měla, nebo má, jakousi podporu na krajském hejtmanství jsem myslel, že víc šílenější skutečně je.
To hejtmanství by mělo spíš pracovat na větším oživení trati na Moravu, než se odtahovat..
Sobota, 16. února 2019 - 22:40:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1131
Registrován: 7-2017
Alf:
"...věc nezmění ani to že tam má pan hejtman chalupu..."

Jo takhle ono to je... Tak to potom bude nutno počkat si na nějaký ten režim orbánovského typu. Do rodné vesnice soudruha Orbána natáhli úzké koleje Vál-völgyi Kisvasút za 2 milióny dotačních europeněz s tím, že projekt počítal s až 7000 cestujících denně. Za celý první měsíc provozu tam těch pasažérů napočítali celkem 30... Taky to vyšetřovala inspekce z europarlamentu, jenže soudruh Orbán je nedílnou součástí nejsilnější (lidovecké) frakce v EP, takže je (zatím?) nedotknutelný...

Babiš je proti tomu žabař, o čechistánských hejtmanech ani nemluvě... [rofl]
Sobota, 16. února 2019 - 23:06:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 137
Registrován: 12-2017
jitachru:
""Ale jak si to uděláte, takové to budete mít."To bohužel ano. Mezi naší generací jsou dvě takové skupiny lidí:

a) pravicová většina, která by měla spíše (podle mě povrchní) zájmy, jako pasivní podnikání, byznys, všechno americké, nějaké Česko nezajímá, po vystudování jdu za hranice, veřejná doprava alias socka je pro důchodce, kterým důchody zajistí kdyžtak Ukrajinci, co makají ve fabrikách, a tu přece nebudu dotovat, když mám dvě auta Alforomeo, Mercedes (né nějakou trapnou Škodovku, natož Felicii), tak k čemu nějaké České dráhy, nějaká Karosa, Vagónka? Sockou nejezdím, vypadal(a) bych trapně, tak přece to nebudu platit z daní, když si za to koupím Ajfon nebo Epl, abych mohl na Instagram házet selfíčka, co dělám.

b) jedinci se sociálním cítěním, kteří myslí na lidi a nesnaží se ze všeho vyždímat jen kapitál, ale zajistit lidem kvalitní služby (např. pořádné spojení veřejnou dopravou). Také by nás, pár jedinců, mělo zájem budovat soběstačnou republiku, mít české potraviny, české vlaky z Vagonky,ne z nějaké polské Pesy, české autobusy z Karosy,ne nějaké SORky a Iveka, české počítače z Tesly,ne nějaké Helvety z Foxconu.

Bohužel skupina b) (se kterou souhlasím já) je velmi slabá a nectižádostivá.

dědek_hank:
"Jezevec:
"Dědek Hank: Jitachru je v tom nevině :-) Peníze drží Pardubický kraj."
Ale zaráží mě, jak snadno si nechala naočkovat postoj, že hromadná doprava není veřejný zájem."Tím našim rodičům vymíval mozek Santa z ODS a ti pak nám. (Neříkám že jde o mě rodiče). Díky němuž by privatizace, která tento prosinec ve velkém proběhne, proběhla již v roce 1995 a v roce 2000 už by možná vlak nejezdil ani do Králik, Vamberka, Broumova, Adršpachu, Litomyšle, Lanškrouna, Poličky... Nedošlo k tomu, protože zasáhl ,,zlý,, Ing.Dušek.

dědek_hank:
"Ale třeba to voliči opravdu tak chtějí. [crazy] Nebo to možná někteří nechtějí, ale nestojí jim za to něco s tím dělat."Stačí podívat se na výsledky prezidentských voleb - studenti hlasovali převážně pro navoněného slizského profesora a předtím ,,vtipného,, uslintaného knížete. Panem Zemanem naše generace velmi pohrdá bohužel. "

Hele nechtěla bys někdy vyjít ven z baráku, aby si přestala plácat nesmysly? Mně je 30 (takže si myslím, že ještě poměrně mladý, ale nic z tebou popsanýho nevidím. Naopak vydím jak třeba železniční doprava za posledních 15 let šla obrovsky nahoru, těch lidí jezdí vlaky mnohem víc a dost podstatnou část tvoří mladý lidi. A vzhledem k tomu že se pohybuju i mezi lidma, kteří opravdu tvoří jízdní řády a plánují dopravu tak vím, že mezi nima je jen málo lidí starších 40 let.
Když vyjdeš na ulici tak uvidíš, že skoro každý druhý auto je škodovka, takže nějak nevidím, že by mladá generace s ní nějak opovrhovala, naopak co vím tak na ní spoustu lidí finančně nedosáhne a koupí radši Citroen nebo Renautl. A že nejezdí Felicií, tak většina už se rozpadla a krom toho jezdit autem starší jak 20let?A víš že SOR(Sdružení opravárenství a rozvoje) je 100% česká firma, že s ní tak opovrhuješ?A Iveco, tak to pokud vím je jen přejmenovaná Karosa.
A politika se podle mně u nás především moc hrotí, protože se u nás moc politiků poněkud přeceňuje. Např. v té dopravě zaměstnanci různých OREDA, POVED, IDSOK a PID atd. se po volbách nijak nemění. Ano můžou se lišit finance, můžou dostat za úkol obsloužit nějakou oblast více apod. Ale že by to nějaký politik nějak extra řešil? To až na vyjímky bez ohledu na politickou příslušnost moc neplatí.
Krom toho rozlišovat dnes politiku a to zvlášť obecní a krajskou na levici a pravici je úplně mimo mísu, protože to už dávno neplatí. Vždycky mě pobaví když na kandidátce KSČM, čtu soukromý zemědělec nebo podnikatel, ai vždycky říkám jestli by se po zvolení znárodnil. A že by mladý nezajímali sociální témata? Takový Piráti mají většinu programu sociální témata a co je volí mladých lidí, znám jich spoustu. A ministrině sociálních věcí taky nění žádná babička. Naopak bych řekl že sociální témata neřeší především ta starší generace než ta mladá. Což je krásně vidět na tom, kdo dnes stojí na nejvyšších pozicích samý 60+. Takže vřele doporučuju vyjdi ven.
jitachru
Neděle, 17. února 2019 - 00:29:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 906
Registrován: 3-2017
Zzz:
"A je to právě Ústecký kraj, který poměrně ve velkém pustí soukromého dopravce na své území."
Ve velkém.... Kvantitativně to vypadá na hodně, ale jsou to, byť pod dráty, jen lokálky jako Chornice, Čachnov, Borohrádek, které už by pan Dívčický a pan radní K z ODS rovnou odepsali. Není to nějaký důležitý tah, jako je 024.

Proč PU kraj nedal soukromníkovi něco, čemu hrozí zánik, ať soukromník předvede, jak umí jezdit za levno. Proč nedal Leovi či Arivě např. Moravskou Třebovou+Chornice a třeba Heřmanův Městec, aby tam tedy mohl provoz zahustit za ty stejné peníze ?

Jednoduché:
1) soukromník by se neobešel bez 810 a nebylo by možné ho vytahovat, jaký je to borec, že nejezdí se ,,šrotem,, a jezdí za ,,levno,, .
2) dominantním dopravcem by tak nadále byly ,,zlé,, České dráhy.

jako nemusí být vše 100% ve státním vlastnictví, ale účelem dopravní obslužnosti je (resp.by měla být) služba, jak říká Hank.

Zzz:
"Jinak nejlepší změny( pro cestující!, ne vás , odboráře a nostalgických vzpomínačů na dobu Milouše Jakeše) v Ústí byly za pana Jeřábka s posvěcením ODS"
Které konkrétně máte na mysli ?

Jinak - problém je, že naši hejtmané současný i předchozí, který spolupracoval s Oredem, byly ODSáci převlečení za sociální demokraty. U toho pana Jeřábka tomu zřejmě bylo opačně.

Zzz:
"tak peníze , které se dávají na víkendové spoje do vlaku přes Chornici, které nebyly zrušeny, by šly využít pro zlepšení víkendové dopravy v Pardubickém kraji mnohem účelněji a pro více lidí..."
Třeba napatláním 841 a 844 že? [lol]
Ne, ono by stačilo, aby ty 4 spoje jely v celé trase bez postojů a s kloudnými přípoji na všech koncích.
Nějak načmárat grafikon trati, na kterou kraj ,,velkoryse,, pustí 4 spoje, které nemají přípoje a v půlce trati stojí půl hodiny a kňučet, že tím nikdo nejezdí, to by mohla na KÚ v Perníkové Lhotě dělat jako vedlejšák uklízečka místo dopravního ,,odborníka,, zodpovědného za dopravu a možná by v prvním případě ty jízdní řády měly větší smysl.

A propos - jaktože např. Plzeňský kraj bude od příštího roku přidávat spoje na železnici, aniž by kvůli tomu musel rušit 3/4 lokálek v kraji ?

Zzz:
"Čest práci novodobá soudružko."
Nápodobně soudruhu [wink]

Výpravčíxy - no bože, tak jsem si nemohla vzpomenout na název filmu, že kterého jsem viděla jen asi 3 minuty. Ale nevím, díky čemu by měl ten film být tak kultovní a úspěšný, film jako každý jiný.

MartinM - to znám, taky jsem donedávna nosila růžové brýle. Piráti - podle mého je tato strana populistická a ekoteroristická. Sociální témata mají - legalizace tvrdých drog a následná zvýšená kriminalita, která znamená další byznys pro kriminální instituce.

Politika vliv na železnici má - viz paní ministryně Schilerová
Pondělí, 18. února 2019 - 06:30:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 364
Registrován: 10-2010
Jitachru: Piráti jsou strana pro tebe
Česká železnice, ocelová páteř dopravy

Zajistíme dlouhodobé zdroje a stabilní plánování. Ze SFDI vyčleníme fond pro investice do výstavby železnic a stanovíme limity pro její dlouhodobé úvěrové financování.
Prosadíme výstavbu vysokorychlostních tratí v co nejkratších termínech a s účastí českých vysokých škol. Vysokorychlostní železnice znamená provozní rychlost minimálně 250 km/h.
Zastavíme politické trafiky v Českých drahách a prosadíme, aby zveřejňovaly smlouvy v registru smluv.

Celý program zde:https://www.pirati.cz/program/psp2017.html