Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Předpisy předcházející | další

Předpisy

dolů
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Archiv diskuse Předpisy do 27. 04. 2020 Výpravčíxy 60 27-04-20  08:57
Archiv diskuse Předpisy do 07. 08. 2020 pilot.pirx 60 07-08-20  21:56
Archiv diskuse Předpisy do 20. 08. 2020 Honnzok 60 20-08-20  15:55
Archiv diskuse Předpisy do 28. 10. 2020 Mladějov 60 28-10-20  20:33
Archiv diskuse Předpisy do 12. 11. 2020 Libcha 60 12-11-20  16:21
Archiv diskuse Předpisy do 04. 12. 2020 Amper 60 04-12-20  22:18
   autor příspěvek
Pátek, 04. prosince 2020 - 22:55:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 6-2016
Za zpravení vlaku je vždy zodpovědný výpravčí (dispečer) a pokud tedy nastane nějaká mimořádnost, tak je na něm, aby zajistil, že jsou všechny vlaky zpravené (i kdyby měl diktovat Pv).
Ještě před otevřením Negrelliho viaduktu, vlaky od Kladna končili na zastávce Praha-Bubny Vltavská, tam je samozřejmě neměl kdo zpravit, tak to zpravovali na Kladně tam i zpět. V tomto případě se rozhodně nejednalo o žádnou lokálku typu Velvary - Kralupy, ale o jednu z nejvytáženějších jednokolejných tratí v republice. Rozkazy byly lámané tam i zpět. Podobné situace o kterých píše Podroužek se tam občas stali a pokud nebylo možné si rozkaz předat, tak opravdu docházelo k tomu, že je vydávali jiné stanice. Nevím tedy jestli si to zpravení zajistila zpravovací stanice (tj. Kladno) a nebo výpravčí ve stanicích, kteří věděli, že díky mimořádnosti jede vlak bez rozkazu. [vypravci]
Pátek, 04. prosince 2020 - 23:20:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10580
Registrován: 5-2002
ad Podroužek a ostatní:

Ano, trvale se setkáváme s nevydáním V - rozkazu a fíra si to nemá jak ověřit krom dotazu: vážně zmizelo pět pomalých naráz?

Přitom velmi jednoduché řešení používají v Německu.

Je to takzvaný sešitek La. Dříve to k nám v papíru chodilo každý týden, dnes to chodí mailem denně a platí to pro určenou oblast, každá tak ve velikosti naší republiky.

Strojvedoucí nemusí přemýšlet, jestli má mít či nemá mít a jestli někdo třeba nezapomněl...

Strojvedoucí nesmí vyjet na trať v dané oblasti bez toho, že by neměl sešitek. Nic se nemusí podepisovat. Dostals? Tak si jeď kam chceš. Jo, ty ho nemáš? Tak stůj a až se k Tobě dostane, tak řekni a já Tě pustím dál. Žádné ušoupané podrážky peróňáků, žádný stres z přečtení 3 metry dlouhého rozkazu. Pohoda, klídeček, dávno před šichtou v systému, v nejhorším případě v mailu.

Když jsem někdy v letech 2004 - 2005 nadšeně vyprávěl tenkrát u provozovatele dráhy ČD o tomto systému, tak jsem si myslel, že otočím zeměkoulí a do dvou let to máme taky pro jednoznačnou výhodnost systému.

A vidíte, je rok 2020 a my konečně dostáváme poloviční Ebulu, tedy tabulku 9 TTP. Jenže má obsahovat komplexní informace pro fíru a nějak se zapomnělo na implementaci tabulek 3a a 4...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Sobota, 05. prosince 2020 - 10:04:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3900
Registrován: 6-2007
Třeba v Polsku je kombinace obojího - jak sešitek WOS s uvedením trvalých a dlouhodobých omezení traťové rychlosti (dříve vydávané v papírové podobě a plné oprav které se dělaly i každý týden, dnes to chodí mailem nebo je dostupné někde na disku v aktuální podobě), tak rozkaz O vydaný většinou ve výchozí stanici vlaku, který pak obsahuje přechodné omezení rychlosti. Takže člověk hledá v mobilu, nebo tabletu jeden druh omezení a z rozkazu druhý - alespoň že obě jsou návěšťena trochu jinak. Ale dochází i k takovým nesmyslům, že se rozkazem O zpravuje i v případě že tam není nic a na rozkaze pak stojí, že na daném úseku se nic nenachází [proud] což je komické třeba v Zebrzydowicích směrem do ČR, kde musí každý nákladní vlak jít na bok a strojvedoucí si jde pro prázdný rozkaz.

Co mně ale teď trochu znepokojilo, občas si ze zvědavosti pročítám hlášenkový systém ČD, a byly tam popsané nějaké nesrovnalosti v nových TTP. Odpovědí ze SŽ bylo, že při převodu TTP do nové grafické podoby došlo k mnoha chybám a že tedy bude opraveno.
Tak si říkám, na co jiného už bych se měl spolehnout, když ani tam není jisté že budou správné údaje a ne nějaká past...
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Sobota, 05. prosince 2020 - 19:32:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6803
Registrován: 9-2005
Přitom u SŽ existuje už roky jakýsi Systém PJ. A taky má oblasti.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 06. prosince 2020 - 09:47:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1829
Registrován: 10-2009
Přátelé, patrně vlivem nějakého hotentótského nářečí mám pocit, že mně ne zcela rozumíte. Já psal nikolim o tom, zda má výpravčí vyrozuměný vlak. Ale o tom, že aniž by to ten výpravka ve zpravovací stanici tušil, strojvedoucí toho vlaku zpraven není. Nejen, že vlak neveze ten, který jej vézt měl, ale ani k předání rozkazu nemohlo dojít. Tvrdíte, že výpravčí v Břeclavi, který vydal tzv. "zlomený rozkaz" i pro vlak následující, který měl původně vézt tentýž strojvedoucí, ale vlivem událostí tomu tak není, je zodpovědný za to, že to musí vědět a sám si to zjišťovat. V tom případě bych toho výpravčího fakt nechtěl dělat.
Nebo je to nějaké riziko podniku, se kterým se nepočítá? A když, tak kterého podniku? Správy železnic? Dopravců?
Neděle, 06. prosince 2020 - 11:50:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1010
Registrován: 2-2010
Zpraven má být z výchozí nebo zpravovací ŽST. Jede-li náhradní Sv, tak je to výchozí vlak má být zpraven výchozí stanicí. Članek 3284 by měl být použit jen výjimečně, jsou-li k tomu podmínky. Jestli se zneužívá i tam, kde podmínky nejsou, tak jde zodpovědnost za tím výpravčím zpravovací ŽST. Jestli na trase za zpravovací ŽST mimořádností dojde k "odloučení" rozkazu a vlaku tak jde o vlak výchozí a povinnost jde za výpravčím výchozí ŽST.
Pochybnosti mohou vzniknout z toho, co je náhradní doprava a kdy tedy rozkaz má být předán dopravcem a kdy ne (čl.3258), to souhlasím.
Neděle, 06. prosince 2020 - 13:44:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6805
Registrován: 9-2005
Je to věc mezi dopravcem a SŽ. Výpravčí musejí být zpravení o mimořádném oběhu a změně. Oběhy sice výpravčího nezajímají, ale přechody souprav ano. Čili jakmile do obratové stanice na pravidelný vlak dorazí něco jiného, , nebo odjinud, musí se o tom zpravujici výpravčí dozvědět. Čili je povinností dopravce na toto upozornit přinejmenším poznámkou u vlaků, lepší by bylo upozornit mimořádností na vlaku.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 06. prosince 2020 - 14:13:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10593
Registrován: 5-2002
ad Podroužek: Neboj, já to pochopil. A proto jsem psal o úplné změně systému na takový, který je funkční a nepotřebuje ke své funkci výpravčí vůbec.
Víš kolik museli za tu dobu prošlapat podrážek a vypsat propisovaček na nanše podpisy? [biggrin]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Neděle, 06. prosince 2020 - 16:24:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1011
Registrován: 2-2010
Qěcy: Z čeho tu povinnost dopravce vyvozuješ? Já to totiž chápu jinak. Jak píšu, 3284 použít jen tehdy, kdy to můžu pohlídat, resp. kdy se o změně jistě dozvím.
Neděle, 06. prosince 2020 - 21:32:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6806
Registrován: 9-2005
Co se asi stane, když se obsluha dráhy nedozví od dopravce, že budou obraty jinak, či jinde. Nebo že vyslal náhradní soupravu.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 06. prosince 2020 - 23:10:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1012
Registrován: 2-2010
Bavíme se o zaměstnanci s povinností zpravit nějaký vlak. Normálně by se pro něj nestalo nic. Když vlak s vyměněnou soupravou k němu přijede tak jej zpraví a pošle dál.
O zpravování "dopředu" opakuji, že jej považuji za vhodné jen tam, kde výpravčí na něj stále "vidí".
Neděle, 20. prosince 2020 - 16:47:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 79
Registrován: 12-2012
Já to vidím tak, že každý má SVOU zodpovědnost. Pokud si výpravčí nechce šoupat boty a zpravuje už předem vlak, který BY MĚL vézt strojvedoucí podle nějakého pravidelného obratu, je to JEHO problém, že strká krk do oprátky.
Neděle, 20. prosince 2020 - 17:43:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 10-2017
Existují stanice na síti (především uzlové stanice), kde by zpravování každého vlaku zvlášť výpravčí (příp. ve spolupráci se staničními dozorci) vůbec časově nezvládal. A navíc nemá ani čas na úpěnlivé sledování, zda opravdu všechny zpravené vlaky veze stejný strojvedoucí, protože téměř neustále kmitá po stanici s rozkazy, nebo je zpracovává. A pokud nějakou tu chvilku má, tak ve vhodné přestávce mezi vlaky čerpá PDJO. Takže nemá ani jinou šanci, než více vlaků na 1 rozkaz "zlomit". Toť takový malý postřeh z provozu.
Neděle, 20. prosince 2020 - 19:41:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1299
Registrován: 7-2009
Naprostý souhlas. Pracuji už roky ve zpravovací stanici. Nemáme k ruce systém HELCO, tudíž vše buď rukopisně vepsat do rozkazu nebo si pomoci vytvořením příslušného textu ve wordu na technologickém počítači, poté vytisknout, vystřihnout, nalepit do svazku V, doplnit datum a svůj podpis s dovětkem "Jedna nálepka" a hurá k fírovi. Pokud je čas na řeč s ním a bude nutné zpravit více vlaků, které poveze, tak mu ta čísla po vzájemné domluvě nalámeme, což není nic proti ničemu. Pokud je nutné zpravení na delší časový úsek (výluky dle ROV, vypnutí zab.zař,celodenní foukačky...), zpravuje výchozí i tranzitní vlaky sousední stanice vybavená příslušnou aplikací HELCO s tiskárnou, která je rovněž stanicí zpravovací.
Tudíž řeči o strkání krku do oprátky nelze brát vážně, jedině za cenu celkového zpomalení dopravy ve stanici. Neboť aspoň u nás jeden jediný člověk pro tento vlak musí zjistit volnost, nahlásit ji a podepsat v zápisníku volnosti hlavnímu výpravčímu, mezitím sepsat rozkaz, kaštanstvu vlak vyhlásit, rozkaz donést fírovi a vlak vypravit.
A jak říká jeden náš nadřízený - pokud to dotyčný výpravčí nechápe a stěžuje si, že nestíhá tvořit rozkazy a rukopisně vést zápisník pomalých jízd, bude lepší takového přeložit do stanice s minimálním provozem, kde bude mít na podobné aktivity spoustu času a patřičný klid, byť za cenu dlouhých nočních přerušení s minimem osobního volna.
Teorie je krásný senný nálev do hlavy, ale v praxi to tak vůbec nefunguje...
Pondělí, 21. prosince 2020 - 09:43:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 80
Registrován: 12-2012
Nefunguje. To je sice možné, nicméně ta odpovědnost je dána zcela jednoznačně a není důvod, proč by se tím měl zabývat zrovna strojvedoucí. Stejně to neovlivní.
Pondělí, 21. prosince 2020 - 10:15:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1669
Registrován: 6-2019
A teď mi řekněte v čem je tenhle bordel lepší než LAčka. Vážně.

A jak říká jeden náš nadřízený - pokud to dotyčný výpravčí nechápe a stěžuje si, že nestíhá tvořit rozkazy a rukopisně vést zápisník pomalých jízd, bude lepší takového přeložit do stanice s minimálním provozem, kde bude mít na podobné aktivity spoustu času a patřičný klid, byť za cenu dlouhých nočních přerušení s minimem osobního volna.
Právě jste popsal, proč o tu práce není vůbec žádný zájem. Myslíte, že na podobné chování a firemní kulturu je někdo v roce 2020 zvědavý?
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 21. prosince 2020 - 11:03:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1300
Registrován: 7-2009
V žádném případě nejsme v nějakém osobním sporu. Proto pomalu jeden za druhým opouštíme potápějící se Titanic a odešlé kolegy musí saturovat příchod brigádníků z VŠ na DPČ...
Pondělí, 21. prosince 2020 - 13:34:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4406
Registrován: 11-2008
Taky mně k vám ten váš nadřízený lákal na DPČ. Že prý bych to měl blízko z domu. [lol]

(Příspěvek byl editován uživatelem Výpravčíxy.)
Pondělí, 21. prosince 2020 - 13:51:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1301
Registrován: 7-2009
Jardo, tomu tedy říkám motivace [lol]
zOboru
Pondělí, 21. prosince 2020 - 15:51:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 268
Registrován: 7-2018
S tím zpravováním tam a zpět jste mi nahráli skvělou otázku - zpravování vlaků na vyjmenovaných tratích tam i zpět totiž nařizuje PND7. Výpravčí se jím bude řídit a doručí písemný rozkaz pro jízdu zpět na vlak jedoucí tam. Strojvedoucí rozkaz odmítne převzít s odůvodněním, že on jde domů a vlak zpět poveze někdo jiný - nový a "čerstvý". Nedojde k hromadě a zpětný vlak si zpraví po Pv příslušný dispečer. Diktování ale nějaký čas zabere, dost možná se to na 1 Pv ani nevejde, dojde ke zpoždění a na výpravčího pak přijde hlášení, že nedodržel pokyn a nezpravil vlak i zpět, přestože je v tom (stejně jako další zúčastnění) nevinně. Kde se stala chyba je asi zřejmé, kdo za ni odpovídá více méně také, ale jak byste toto ideálně řešili (za současného způsobu zpravování každého vlaku rozkazem, ne Seznamu La)? Osobně bych v té obratové stanici nejraději viděl (alespoň v denních směnách) staničního dozorce, který bude mít kromě toho i další povinnosti, ale znáte to - peníze vždy až na prvním místě.
Pondělí, 21. prosince 2020 - 16:07:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1672
Registrován: 6-2019
ale znáte to - peníze vždy až na prvním místě.
Spíš došly lidi. Peníze jsou jedna věc, ale když do takové firemní kultury nikdo nemá zájem jít (viz výše), tak je to jen teorie.
Jak to řešit a kdo má za odpovědnost na to názor mám, ale nechám prostor dalším. Co na to PŠ?
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 21. prosince 2020 - 16:59:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10711
Registrován: 5-2002
ad Šejk: Spíš došly lidi. Peníze jsou jedna věc, ale když do takové firemní kultury nikdo nemá zájem jít (viz výše), tak je to jen teorie.
Jak to řešit a kdo má za odpovědnost na to názor mám, ale nechám prostor dalším. Co na to PŠ?


Jestli myslíš mě (od té doby, co zde nastoupil Petr Šída a používá stejnou zkratku, tak jsem spíše "někdy hodný, někdy zlý" PeŠ.

Můj názor je zcela jasný, konzistentní a snažím se jej při všech příležitostech prosazovat již od roku 2005.

Tedy TTP tabulka 9 (alespoň malý krůček na cestě k revoluci) v kombinaci s TJŘ, vydávaný vždy pro určený vlak denně a sešitek La po jednotlivých ředitelstvích dnes již vydávaný taky denně. Mimořádnosti vzniklé cca 40 hodin před platností pak řeší Pv.

Tento systém má tu výhodu, že vůbec nepotřebuje ke své činnosti výpravčí, protože vše je postaveno pouze na strojvedoucích. Strojvedoucí nesmí vyjet na trať, pokud nemá u sebe TJŘ a La pro daný vlak a ředitelství. A výpravčí řeší opravdu jen extrémní mimořádnosti a to pouze přes Pv.

A tak tedy by mohli zaniknout chaoticky pobíhající "peróňáci" strkající V rozkazy strojvedoucím minutu před odjezdem (Praha hl.n., Brno hl.n.) a fronty vlaků čekajících na odbavení v polovině republiky (Česká Třebová, Nymburk).

Pokud by toto bylo až příliš revoluční (v roce 2005 jsem dostal odpověď, že nám brzy budou chodit rozkazy datovou větou, že je to na spadnutí a žádné zastavování a čekání už nebude existovat), pak bych jako první krok přivítal alespoň vydání V rozkazu na celou trasu jízdy vlaku a zavedení vakátních rozkazů s tím, že bez V rozkazu nesmí strojvedoucí vyjet na trať...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 22. prosince 2020 - 18:31:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1022
Registrován: 2-2010
Petr165:
" ve zpravovací stanici. Nemáme k ruce systém HELCO, "

To si teda představit nedovedu. KOlik těch rozkazů / zpravených vlaků máte denně?

Jinak jsem nemluvil o tom, jestli se to dá stihnout a jestli to tda funguje nebo ne. Řeč byla o tom, kdo má odpovědnost za případný vlak bez rozkazu a to je jasné.
Úterý, 22. prosince 2020 - 21:48:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4277
Registrován: 9-2003
PŠ:Buď rád, že alespoň Petr Šeda sem dočasně nemůže chodit [biggrin] .
NOBLE BRICKS
Úterý, 22. prosince 2020 - 22:03:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10733
Registrován: 5-2002
Vole [biggrin][rofl][biggrin][angry][sad][angry]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.