Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 15. 07. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 15. 07. 2020

dolů
   autor příspěvek
Středa, 15. července 2020 - 16:52:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 61
Registrován: 12-2013
Platí vůbec ještě při jízdě do obsazeného oddílu AB max. rychlost 30 km/h?
Středa, 15. července 2020 - 16:54:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4152
Registrován: 6-2016
Luboš_3.21: Tak, tak... PŠM a výstrojní kázeň vyřeší všechno, nepřítel bude v panice prchat (ČSLA)/ Bezpečnost provozu vzroste minimálně na 103% (modrá armáda)[rofl]

Abych si jen nedělal [zadnice] - nemůže mít vliv spousta rekonstrukcí/optimalizací/oprav a kvůli tomu spousta změn GVD? Které iritují jak fíry, tak dispečery? Jen se ptám, ale na silnici v okolí Prahy mě to velmi, ale opravdu za volantem sere!!! Těch uzavírek/objížděk jsou 3[zadnice] a 7 habadějů!
Středa, 15. července 2020 - 16:59:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 146
Registrován: 2-2018
Bylo by zajímavé vědět, jak moc byly vidět konce toho pošťáku - jestli svítil nebo tam byly viaflexy. A vůči jakému pozadí. Od posledního návěstidla AB k místu srážky je to necelých 700 metrů cca v přímé, ke vjezdu dalších asi 400 m v oblouku. Proč ta raketa (dva nebo tři vozy) stála zrovna tam? Pravda, asi to v dané situaci mohl osobák zachránit, kdyby si fíra všimnul červených světel a došlo mu, že jsou v jeho koleji...
Středa, 15. července 2020 - 17:09:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 240
Registrován: 5-2014
pilot.pirx: To vše se časem dozvíte až v závěrečné zprávě. Zachránit to mohl jedině tak, že by dodržel to, co dodržet měl. Bez ohledu na další spekulace. Nechci, aby to vyznělo nějak hrubě. Ve vší úctě a zármutku.
Středa, 15. července 2020 - 17:17:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 743
Registrován: 8-2017
T_._H_. - jenomže ten barvičkovač mě aspoň řekne, co na tom klacku svítí a je jedno, kde zrovna stojím, - to PZB jaksi neumí už ze své podstaty, jako doplněk k LS dobrý, ale samostatně ne


PS.: když strojvedoucí nerozezná barvy bílá/červená/modrá a kdy pro něho co platí a jak se má u toho chovat, co znamená "jízda podle rozhledu" nemá tam co dělat - a zrovna autoblok je celkem dost dobrý výmysl - by mě zajímalo, jak byste řvali, kdyby tu byly ty "vánoční stromky", jak na západě
celej východní blok má jednoduchou návěstní soustavu (a hodně podobnou - čr, slovensko, polsko, maďarsko ukrajina, rusko.....) - o tom si na západě mohou nechat jenom zdát

až se bude zavádět ETCS, tak to se ještě hodně nasmějeme, než se s tím naučíme pracovat a zvykneme si na to - to ještě se slzou v oku budeme vzpomínat na mirel a LS06, jak jednoduché to bylo udělat jen cvak-cvak a bylo to nachystaný, cvak-cvak posun/závěs/vypnuto......
Středa, 15. července 2020 - 17:28:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6110
Registrován: 12-2004
pilot.pirx: Taky by mě to zajímalo, co jestli vůbec svítilo na konci "pošťáku".
Jaká je reálná šance, že se to zjistí?
Středa, 15. července 2020 - 17:41:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12141
Registrován: 8-2012
zaznělo vyjádření společnosti ČD, že zvýší počet kontrol zaměřené na strojvedoucí a také zlepší podmínky proškolování strojvedoucích
Jojo, on nebyl zkontrolovanej a nebyl proškolenej...
Ale že nemáme pořádný zabezpečovač, to nikde nezaznělo. Naopak, Karel Havlíček Borovský vykřikuje, jak je to nejlíp zabezpečená trať.

jestli svítil nebo tam byly viaflexy
To je přece úplně jedno. Vedle stál u stejného vjezdu Lv vectron EPC a ten 99% svítil červenejma Co zas řešíte? Že zavedeme světelné konce v nákladní dopravě, kdyby to zas někoho napadlo v oblouku napálit "podle rozhledu" do předchozího vlaku?
Proč ta raketa (dva nebo tři vozy) stála zrovna tam
Protože tam bylo na stůj na vjezdu (v ČB byly spadlý dráty a jezdilo se jen po půlce stanice). Nebo snad měl stát už na té přímé, aby byl zezadu vidět? Fascinující, co je možné vymyslet.

až se bude zavádět ETCS, tak to se ještě hodně nasmějeme, než se s tím naučíme pracovat a zvykneme si na to
ETCS se zavádí, strojvedoucí se s tím učí, zvykají si, je to jednoduché a intuitivní a jestli stojíte opodál, tak to je problém někoho jiného.
Ale pokud chcete vykřikovat "kdyby to mělo zachránit jen jeden život", tak jiná cesta není. (Na ETCS by panťák do tý pošty ceteris paribus nakouřil taky, ale ve výrazně nižší rychlosti, čili nejspíš bez fatálních následků.)
LVZ už dostal dost prostoru se historicky znemožnit.
電車オタク
Pikehead
Středa, 15. července 2020 - 17:44:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6358
Registrován: 3-2007
Practicus: co je na německé návěstní soustavě tak složitého? Jednoduchost návěstí v ostbloku taky skončila vynálezem rychlostní soustavy, se podívejte co všechno vyrostlo ve Vršovicích...

T.H.: Co na obsazeným bloku v AB ukazuje barvičkovač? Byl by rozdíl, kdyby na panťáku byl aspoň Mirel, buzeroval a omezil by ho víc?

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Středa, 15. července 2020 - 17:51:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 450
Registrován: 12-2007
Inu voliči chtěli slevu na jízdném, tak ji mají. Že se pak peníze nedostávají tam, kde by byly třeba, je jen důsledek. Sklízí, co zaseli.
Středa, 15. července 2020 - 17:52:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12142
Registrován: 8-2012
co je na německé návěstní soustavě tak složitého
No někdo třeba může mít od základky problém s rozeznáváním číslic [biggrin].
電車オタク
Středa, 15. července 2020 - 18:11:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 147
Registrován: 2-2018
Protože tam bylo na stůj na vjezdu (v ČB byly spadlý dráty a jezdilo se jen po půlce stanice). Nebo snad měl stát už na té přímé, aby byl zezadu vidět? Fascinující, co je možné vymyslet.

No, podle fotek se mi to jeví, že to do něj ten ešus napálil právě na konci té přímé... Proto se ptám, proč stála ta raketa až tam. Kdyby byla těsně před vjezdem, tak ty konce opravdu vidět nemohl. Ale mohu se mýlit. Jen se mi vybavila jiná raketa a náklad stojící také nějakých dvěstě metrů od klacku.
Středa, 15. července 2020 - 18:15:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7727
Registrován: 8-2007
Pikehead:
"Co na obsazeným bloku v AB ukazuje barvičkovač? Byl by rozdíl, kdyby na panťáku byl aspoň Mirel, buzeroval a omezil by ho víc?

"
Mirel by v obsazeném úseku neukazoval nic stejně jako jiné LVZ.Ale po předchozí jízdě s kodem červené by omezil rychlost dalších asi 1 000 m na 40 km/h.
Středa, 15. července 2020 - 18:23:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3958
Registrován: 3-2010
Jo jo, naštěstí jsem v důchodu a železnice, kde jsem pracoval celý profesní život je jen vzpomínkou. Vlakem bych v současnu nejel, ani kdyby mi za to platili. Rychlokvašky, které nemají o dráze ani šajnu, po půl roce zaškolování tahají rychlíky a osobáky, my jsme čtyři roky hoblovali zálohy, předtím jako pomocníci okukovali práci strojvedoucího a tetelili se blahem, když nás pustil na pravou stranu. Měl jsem hodně záškoláků, většinou dobří kluci, ale také pár lemplů, kteří se už v zácviku snažili práci co nejvíc ošidit. I oni vozí lidi. No a vedení? Mafie. Chlastačky, sponzoring všeho možného, nastavené kapsy, kecy pro veřejnost, zkrátka "žít a užít", co nejvíc nahrabat a po nás potopa. Žaluda a jeho 12 000 000 odchodného to potvrzuje. Na bezpečnost dopravy ta banda lumpů kašle, hlavně aby sami urvali co nejvíc pro sebe. Čest .
Středa, 15. července 2020 - 18:25:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 746
Registrován: 8-2017
Pikehead - třeba na návěstidlech s návěstí výstraha, či 40 a výstraha se objevuje zelené světlo
Středa, 15. července 2020 - 18:32:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 747
Registrován: 8-2017
Pikehead - rychlostní návěstní soustavu mají v celým ostbloku, jen u nás a na slovensku máme 2 zelený pruhy (to je jediný rozdíl)
Středa, 15. července 2020 - 18:33:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 282
Registrován: 12-2017
Taky by mě to zajímalo, co jestli vůbec svítilo na konci "pošťáku"
Obávám se že to je úplně jedno, bo ten pošťák stál v oblouku, takže od Rostoklat nebyl vidět. nehoda se stala kolem 21:30 a to ještě je trochu vidět. Pokud to do pošťáku prásknul v 80 tak snad ani neměl v plánu u toho vjezdovýho klacku zastavit.

Důležitý pro celej systém je, že to posral člověk a technika je v cajku a systém je v nejlepší pořádku. Lidi z mého okolí kteří nemají se železnicí nic společného se podivují nad tím že je možné v 21.století projíždět kolem červenejch a zastavit se až o překážku. To že tady v podstatě žádný zabezpečení není je pro většinu veřejnosti nepochopitelný.
Středa, 15. července 2020 - 18:36:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2483
Registrován: 4-2014
Jirkaxxxl - také to znám co mi vyprávěli fírové - nejdřív čumenda v dílnách depa, pak jako pomocník strojvedoucího, pak již samostatně: posun po depu, pak posun depo - stanice (přistavování souprav a další posun ve stanici), pak nákladní vlaky, potom osobáky a nakonec rychlíky. A než tento maraton zakončil fíra vozbou rychlíků tak uběhlo cca 6 let.
Středa, 15. července 2020 - 18:38:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5318
Registrován: 12-2007
pilot.pirx:
"Od posledního návěstidla AB k místu srážky je to necelých 700 metrů cca v přímé, ke vjezdu dalších asi 400 m v oblouku. "
Takže pokud správně chápu, před červenou na posledním AB zastavil a pak to na těch 1300m rozjel na rychlost co jel? To by asi nezastavil ani na vjezdovym kdyby tam byla červená. To vypadá na nějaký problém hlubšího charakteru.
Středa, 15. července 2020 - 18:43:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2520
Registrován: 12-2009
Na 400m z 80 by to Elefant asi zvládl. Musel by ostřej ale asi by stál včas. Ale nemám osobní zkušenosti. Třeba se najde někdo s lepším odhadem...
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Středa, 15. července 2020 - 18:44:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 283
Registrován: 12-2017
Jirkaxxxl: Jo jo, naštěstí jsem v důchodu a železnice, kde jsem pracoval celý profesní život
aneb celý profesní život jsem jezdil s 810 na humpolačce, jo kariéra jak prase, tyhle příběhy mám rád [proud]

my jsme čtyři roky hoblovali zálohy, předtím jako pomocníci okukovali práci strojvedoucího a tetelili se blahem, když nás pustil na pravou stranu.
Jo tomu rozumim, to vás musí strašně štvát že dneska už se nemusí nikdo válet 5 let v kanále a měnit uhlíky na trakčáku a podobný hovadiny. Blbý je to že ta generace fírů z 50, 60, 70tých let dokázala díky "mám to v prdeli" a šlendriánu zabít a zmrzačit obrovský množství lidí (hlavně nehody v 60tých a 70tých letech).
Středa, 15. července 2020 - 18:50:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 284
Registrován: 12-2017
Kolik měl ten pošťák vozů 4?? nevim ptám se. To může být i s mašinou cca 150-180m. Pokud do něj švihnul dle drbů 80, tak to by musel prolítnout s tim ešusem i ten vjezdovej klacek.
Středa, 15. července 2020 - 18:52:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4529
Registrován: 5-2003
Technika může být sebelepší, ale když je předpis legalizovaná cochcárna, to je pak těžký.
Pokud předpis dovoluje zastavit a hned jet podle úvahy fíry co to dá, aby se ušetřil čas (jaký kontrast se dvěma až třemi hodinami při vyšetřování MÚ), lepší to nebude. V čem bude lepší ETCS? Jedině v tom, že nedovolí cochcárnu. Na AB by to šlo taky, ale nechce se. Takže to není o technice, ale o myšlení těch, co rozhodují. Slevilo se ze tří minut, slevilo se ze 30 km/h, která by šla technicky ohlídat, a tady máme výsledek za 45 milionů, jednoho mrtvého a desítky raněných.
Středa, 15. července 2020 - 19:01:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 70
Registrován: 4-2020
Ano, to bylo vyložený terno, dělat důchodcům poskoka v depu. Polovina z nich si o mladý otírala hubu. To by dnes nikdo nedal. Taky tehdy na dráze zůstalo jen pár jedinců, co opravdu chtěli jezdit. Po odchodu těchto silných ročníků se karta obrátila.

A mmch bylo úsměvné, když mi jeden, dnes už taky důchodce jednou v práci sdělil, že má "kariéru" za sebou. V překladu: udělal zkoušky M,E a po záloze šel do elitního turnusu na 810, tam vydržel do zrušení osobní dopravy, což vyšlo na rok, kdy se dělilo ČD. Takže záhy u ČDC šel na zálohu a s tím, že je vlastně nemocný, byť nikdo nevěděl s čím, tak tam vydržel do důchodu v náročném turnusu den, den, 2x TV a i poslední rok domarodil, jak ten turnus byl náročný.

Mám rád, když mi někdo takto píše, že je rád v důchodu, jak jezdil na 810 atd. Já bych takového elitního fíru chtěl viděl u ČDC na nástupech ve 23h nebo ve 2h na loko ř. 122 nebo u ČD na dvoudenkách při 400km/den a spaní 6h.

[ko]
Středa, 15. července 2020 - 19:02:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2484
Registrován: 4-2014
Nehody na železnici pokračují i ve středu 15.7.2020 - na Blanesku srážka vlaku na železničním přejezdu s dodávkou

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/vlak-na-blanensku-se-srazil-s -dodavkou-a-vykolejil-40330609#seq_no=8&source=hp&dop_ab_variant= 0&dop_req_id=36fONDyjJKa-202007151659&dop_source_zone_name=novink y.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_camp aign=
Středa, 15. července 2020 - 19:03:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 241
Registrován: 5-2014
Na 400m z 80 by to Elefant asi zvládl zvládl určitě, dle mých zkušeností ( adhezní podmínky se dle foto a počasí jevily být příznivé, ale nebrzdil jsem tam v tu inkriminovanou dobu, takže si můžu jen myslet a hovno vědět ). Ešus brzdí kurva dobře. Nechte už té polemiky "coby kdyby..." Detailní rozbor jízdy a skutečnosti které se v sledu udály se dozvíte za čas ze zprávy. Ale to, co se dělo hlavě toho nešťastníka, proč konal tak, jak jinak se už nikdo nedozví...
Středa, 15. července 2020 - 19:04:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 748
Registrován: 8-2017
Gabuliatko - no, jeden z drbů, co jsem slyšel, je, že to byla sebevražda
Středa, 15. července 2020 - 19:05:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2590
Registrován: 7-2017
Petr_barchánek:
" Humanitní absolvent studuje techniku tak maximálně za účelem přestavění páčky z "flat white" na "lungo macchiatto" (protože piccolo přece neexistuje)."

Argumentační faul.
Středa, 15. července 2020 - 19:08:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4384
Registrován: 5-2004
OT: Havlíček Borovský byl formát. Havlíček bezpřívlastkový je jen nízkej podvodník. :/
Středa, 15. července 2020 - 19:15:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12143
Registrován: 8-2012
Jo jo, naštěstí jsem v důchodu a železnice, kde jsem pracoval celý profesní život je jen vzpomínkou
Jojo, naštěstí jste v důchodu. Děkujeme za vzpomínku na železnici, kterou už nechceme zažít.
Ono to hoblování lokálky do Humpolce, to muselo taky bejt celoživotní poslání a láska.
電車オタク
Středa, 15. července 2020 - 19:21:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5133
Registrován: 5-2002
Co to blábolí ten ministr - "vlak zastavil a nevíme proč se znovu rozjel" [uhoh] ? Stál před AB na "stůj" nebo zastavil až za ním? Půjde poslední jízda takhle na metr přesně rekonstruovat?
Středa, 15. července 2020 - 19:25:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2592
Registrován: 7-2017
T_._H_.:
"Děkujeme za vzpomínku na železnici, kterou už nechceme zažít."

Kdo to je ten "my"?
Středa, 15. července 2020 - 19:27:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9849
Registrován: 5-2002
Co to blábolí ten ministr - "vlak zastavil a nevíme proč se znovu rozjel" [uhoh] ? Stál před AB na "stůj" nebo zastavil až za ním? Půjde poslední jízda takhle na metr přesně rekonstruovat?

V blábolení superministra hledejte zoufalou snahu zakrýt systémovou chybu a to celé v době, kdy už Drážní inspekce potvrdila, že vlak zastavil na červenou a až pak vjel do obsazeného oddílu.
Středa, 15. července 2020 - 19:37:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9170
Registrován: 9-2002
zavedeme světelné konce v nákladní dopravě, kdyby to zas někoho napadlo v oblouku napálit "podle rozhledu" do předchozího vlaku?

Vymejšlíš vymyšlený. Jen ten vynález nemají snad ani v Rajchu.
Viz tenhle jpg. Ale mám pocit, že v Ostbloku by po tom asi šel Gejzošrot a Dežodemont.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Středa, 15. července 2020 - 19:37:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 242
Registrován: 5-2014
Samozřejmě nám to za čas drážní inspekce naservíruje s detailním rozborem jízdy a okolnostmi zúčastněnými.
Ve vší úctě, pane Šimral, jakou systémovou chybu máte na mysli?
Středa, 15. července 2020 - 19:51:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 148
Registrován: 2-2018
zavedeme světelné konce v nákladní dopravě

Aniž bych se toho v předchozím příspěvku dožadoval (světelných konců na nákladních vlacích), tak si dovolím poznamenat, že to už tu bylo. Před viaflexy. V podobě karbidové, petrolejové, ba i elektrické. Dnes s technologiemi LED a jinými typy akumulátorů než v počátku sedmdesátých let a tudíž o několik řádů delší výdrží a podstatně vyšší svítivostí, by ty svítící koncovky byly jiná liga. Ale jak píši - nebylo to mým požadavkem.
Pan T.H. musel prostě reagovat na něco, co napsáno nebylo. Ostatně, na té raketě žádné nákladní vozy nebyly a vozy Post ty světelné koncovky mají zabudované z výroby. Ne vždy ovšem funkční. Ale tohle už nikdo 100% neověří.
Jak píše kolega, počkáme rok, dva na závěrečnou zprávu DI... (mimochodem, stojí za srovnání zprávy DI a ÚZPLN).
Středa, 15. července 2020 - 19:59:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 243
Registrován: 5-2014
Bandita a pdon mají v jistém smyslu pravdu. Ale i ten Jirkaxxxl. Časy se mění. Doba Jirkyxxxl byla taková teď je zas maková. Mimořádné událostí se dějí v každém věku za každého počasí a politické příslušnosti.
Pořád tady vymýšlíte a meříte jestli by mohl co by kdyby. Prostě udělal to udělal. Ani závěrečná zpráva se všími rozbory jízdy a detailů nám nepomůže. Nyní už víme. My potřebujeme vidět do jeho mozku. Co dělal, co měl v hlavě, na co myslel, proč tak konal?? Musíte tlačit do oboru zdravotnictví, aby byli schopni vytáhnout z mozku člověka, to co se mu odehrávalo v posledních chvílích. To potřebujeme vědět, to pomůže k objasnění onoho nešťastného konání...
Středa, 15. července 2020 - 20:00:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 749
Registrován: 8-2017
Agent - nemají tohle taliáni?
Desiro
Středa, 15. července 2020 - 20:00:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3538
Registrován: 2-2004
V blábolení superministra hledejte zoufalou snahu zakrýt systémovou chybu a to celé v době, kdy už Drážní inspekce potvrdila, že vlak zastavil na červenou a až pak vjel do obsazeného oddílu.

Já bych v tom Karlově blábolení hledal následky Jirkovy oslavy.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/srazka-vlaku-zastihla-zeleznic are-na-oslave-okamzite-se-rozesli-112600
Středa, 15. července 2020 - 20:05:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12146
Registrován: 8-2012
Vymejšlíš vymyšlený. Jen ten vynález nemají snad ani v Rajchu
Já nic nevymejšlím, tohle je italská koncovková "basa".
Jenže ani ta neslouží k zjišťování, že přede mnou stojí jiný vlak, ale ke kontrole jeho celistvosti v místě, kde k tomu nejsou jiné technické prostředky.
電車オタク
Středa, 15. července 2020 - 20:06:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9173
Registrován: 9-2002
Já to viděl u RENFE, naposled něco přes hodinku nazpátek.

(Příspěvek byl editován uživatelem Agent.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Středa, 15. července 2020 - 20:11:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 244
Registrován: 5-2014
TH takže Taliáni nepoužívají kolejové obvody?
Středa, 15. července 2020 - 20:11:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9850
Registrován: 5-2002
ad Desiro: Já bych v tom Karlově blábolení hledal následky Jirkovy oslavy.

To se dalo tolerovat v noci, těžko v 19:30 v hlavních zprávách.

ad mAzi.80: Pořád tady vymýšlíte a meříte jestli by mohl co by kdyby. Prostě udělal to udělal. Ani závěrečná zpráva se všími rozbory jízdy a detailů nám nepomůže. Nyní už víme. My potřebujeme vidět do jeho mozku. Co dělal, co měl v hlavě, na co myslel, proč tak konal?? Musíte tlačit do oboru zdravotnictví, aby byli schopni vytáhnout z mozku člověka, to co se mu odehrávalo v posledních chvílích. To potřebujeme vědět, to pomůže k objasnění onoho nešťastného konání...

Až tak bych to neviděl.

Za důležité považuji nejen u účastníků MU spíše kompletní a dlouhodobou analýzu průběhů jejich směn, nástupů, časů na přípravu, včasnost jízdy, počty a četnosti různých nepravidelností, zpoždění a podobně.

Dnes se v Závěrečných zprávách dočteme, že dodržel odpočinek a nepřekročil délku směny a měl k dispozici přestávku na oddych. Vůbec se neřeší, zda to stačí, zda se strojvedoucí stihnou na směnu připravit, zda mají čas se civilizovaně najíst a podobně.
remington
Středa, 15. července 2020 - 20:20:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26
Registrován: 9-2019
Koluje JPP: pošťák stál před vjezdem, měl už postaveno, ten fira z ešusu pošťáka v šeru neviděl, ale viděl jeho návěst a tak to začal rozjíždět. Co měl na barvičkovači na pultu, těžko říct.
Středa, 15. července 2020 - 20:23:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12147
Registrován: 8-2012
https://denikn.cz/399784/strojvedouci-jsou-pretizeni-a-nemaji-cas -venovat-se-jen-rizeni-rika-k-serii-nehod-sef-jejich-federace/
A ze strany federantů (Vondrovic) stejné blitíčko jako od Berounského - místo podstaty problému a jití k věci akorát bláboly o "unavených" strojvedoucích, kteří chodí "z práce do práce k jinému dopravci" a za nehody může hlavně neexistence monitoringu, kterému se brání jakési spiklenecké "zájmové skupiny"... hele, fakt ten od Perninku nebo druhý od Českého Brodu zanášeli jinam? Nechápu, proč tyhle polívčičkové kecperty nenakopou jejich ovečky dávno do řiti (jenže oni naopak zřejmě vykládají to, co ty ovce chtějí slyšet, ne řešit reálné problémy).
電車オタク
Středa, 15. července 2020 - 20:26:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 6-2009
Taky dobrý.

[crazy]
Středa, 15. července 2020 - 20:30:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2486
Registrován: 4-2014
Na Chrudimsku dnes vykolejil vlak. Takže nehody dnes pokračují i dnes večer vesele dál. Smutné.

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/na-chrudimsku-vykolejil-osobn i-vlak-40330653#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=lx Q0xoAHMOH-202007151827&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm _source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=
Středa, 15. července 2020 - 20:30:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 819
Registrován: 2-2010
remington: Ta hypotéza spíše pracuje s možností, jestli nemúže fíra ještě před obloukem vidět na vjezdové návěstidla na krakorci nad stromama, které ale schovají vlak na koleji.
Středa, 15. července 2020 - 20:32:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22478
Registrován: 5-2002
MZv: Bude tam víc aspektů, ale jeden očividný, že na účinnosti zabrždění bude záviset zdánlivé zrychlení fíry vůči stanovišti, resp. skutečné zrychlení stanoviště vůči fírovi.
To na při takhle velké ráně až zas takový vliv mít nebude, protože se ten ráz odehraje na tak krátké dráze, že ty brzdy toho moc zmařit nestačí. Bude to ale mít vliv na tom, jak daleko to po té ráně zastaví.

Agent: součástí tohoto ZZ žádný bazmeky, co trhaji ventil brzdy, jaksi nejsou
Ale...?

Bram: PZB nebylo "tradiční a národní"
To ale nízkofrekvenční LVZ de facto taky ne, měl předlohu v SSSR.
Prostě to PZB tenkrát nikdo nijak zvlášť nepožadoval, takže je nesmysl tvrdit, že mu někdo nějak usilovně bránil.

Přitom tu kvapem přibývá vozidel, co v sobě PZB mají
To, že se sem dostávají vozidla s PZB, zpravidla v podobě ojetin, fakt není žádný systémový důvod, proč ho cpát na všechny tratě.

Q: Na tratích s VZ při ztrátě kódu a jízdě v červeném kódu hlídat maximální rychlost třeba 20 km/h
I k opakované výstraze...?

Nowas: A to přesně bychom včera(i v jiných případech) potřebovali.
No tak třeba zrovna ten Ešus jedoucí na AVV na přivolávačku výchozí omezení na 30 má. Ale existují důvody, kdy je potřeba to dalším úkonem změnit (třeba PN na Hr), takže to musí být možné dalším úkonem zvednout (aby se to nemuselo vypnout úplně). A teď babo raď.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 15. července 2020 - 20:56:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6414
Registrován: 9-2005
Hajnej: při červeném kódu po předchozím žlutém je restrikce na 20 či 30 km/h samozřejmě nesmyslem.

Takže upřesňuju: při jízdě za návěstidlem AB s návěstí stůj, nebo za 6haslym návěstidlem AB by mohl být hlídán rychlostní limit 20 30 km/h při jízdě bez kódu a při jízdě v červeném kódu po předcházejícím též červeném nebo žádném kódu.
Jinak mne prosím nekamenujte na detailech a nestandardních situacích, já dnešní VZ plus Mirel a LS neznám do detailu.
Nebo aspoň limit 20 30 km/h při jízdě bez kódu.

Obě možnosti by snad byly dobrým kompromisem pro bezpečnost, propustnost i pro minimální složitost řízení vlaku i práci výpravčích.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Viados
Středa, 15. července 2020 - 20:57:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 399
Registrován: 4-2003
pilot.pirx:
"Už bude klid. Na dráze vždycky platil zákon tří průserů..."

Tří desítek, nebo tří stovek?
Hope for the best, but be prepared for the worst.
Středa, 15. července 2020 - 21:02:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 245
Registrován: 5-2014
Ale existují důvody, kdy je potřeba to dalším úkonem změnit (třeba PN na Hr), takže to musí být možné dalším úkonem zvednout (aby se to nemuselo vypnout úplně). A teď babo raď.

Ano samozřejmě. Teď pane doktore inženýre radíte co? U návěstidla AB AVV ukončilo svou činnost. Dal se pokračovalo podle předpisu s jízdou podle rozhledových poměrů. Myslím že současná legislativa která umožňuje strojvedoucímu pokračovat v další jistě je zcela v pořádku. Záleží jak se toho kdo chopí...
Středa, 15. července 2020 - 21:03:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 149
Registrován: 2-2018
Hajnej: Rád bych se zeptal na fungování a obsluhu AVV v případě, že je na návěstidle AB "Stůj". Předpokládám, že vlak zastaví automaticky, ale další pohyb (rozjetí se do obsazeného oddílu) je výhradně v manuálním režimu, jest tak? A kdy a jak za normální situace lze přejít opět do automatického režimu? U MIBu dalšího návěstidla, kde to načte povolující znak?
Díky.
Středa, 15. července 2020 - 21:18:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 246
Registrován: 5-2014
Rád bych se zeptal na fungování a obsluhu AVV v případě, že je na návěstidle AB "Stůj". Předpokládám, že vlak zastaví automaticky, ale další pohyb (rozjetí se do obsazeného oddílu) je výhradně v manuálním režimu, jest tak. Ano přibližně jest tak. Teď si dovolím mluvit za pana Hajného který měl náročný den. Takže doufám že mně tu nezjebe zitra jak maleho synka. Ano AVV je důsledné funkční zařízení které strojvedoucímu oo pomáhá a umí to výborně. Ale pokud je za potřebí jet za AB na stůj je to vše jen na tobě a musíš dodržet ustanovení článku o jízdě podle rozhledových poměrů a je to vše v tvé ruce.
Středa, 15. července 2020 - 21:27:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 285
Registrován: 12-2017
Na čt24 hovořil Jiří Hlas a na dotaz co si myslí o ETCS z něj vypadlo že náš zabezpečovač je/byl lepší než nějaké ETCS!! WTF, Jsem čekal že konečně někdo řekne v přímém přenosu jak to s tím naším zabezpečním je a ono nic. Snad jedině Petr Šlégr na čt24 před chvilkou mluvil tak, že to mělo hlavu a patu...
Blanka
Středa, 15. července 2020 - 21:38:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1391
Registrován: 12-2014
"Strojvedoucí osobního vlaku, který zemřel při úterní nehodě mezi Úvaly a Českým Brodem, se před třemi lety na stejné trati nehodě těsně vyhnul. V červnu 2017 se málem střetl osobní vlak s montážním vlakem. Zastavit se jim podařilo necelých 50 metrů od sebe. Za manévr poté strojvedoucí osobního vlaku dostal ocenění."
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ceske-drahy-strojvudce-nehoda- cesky-brod-uvaly-smrt.A200715_143202_domaci_vlc?zdroj=vybava_reco mbee
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ceske-drahy-strojvudce-nehoda- cesky-brod-uvaly-smrt.A200715_143202_domaci_vlc?zdroj=vybava_reco mbee
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Středa, 15. července 2020 - 21:41:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13956
Registrován: 11-2002
Amper: jestli nemúže fíra ještě před obloukem vidět na vjezdové návěstidla na krakorci nad stromama, které ale schovají vlak na koleji. - znalci místní poměrů jistě řeknou své, ale podle tohoto videa, čas cca 33.00-33.03 to vychází na nějakých cca 350m. Dost málo, aby se nejprve šoural, pak zahlédl jemu nepříslušející návěst, přehlédl vlak (světelné podmínky byly asi jen o něco málo horší, než na tom videu) a ještě to stihl rozjet na kdovíkolik...
Středa, 15. července 2020 - 21:46:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9852
Registrován: 5-2002
Já již od včerejška marně čekám informaci, že ta nejlépe zabezpečená trať má od Kolína do Lanžhota ještě lépe zabezpečenou trať, kde je systém ETCS a dokonce tam jezdí i sem tam nějaký vlak pod dohledem ETCS. A nepřiznal se ani generální ředitel Správy železnic.

Proč to najednou tak tají, když stále vyčítají dopravcům, že dokončený systém nevyužívají?
Středa, 15. července 2020 - 21:49:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 150
Registrován: 2-2018
mAzi.80:
"Rád bych se zeptal na fungování a obsluhu AVV v případě, že je na návěstidle AB "Stůj". Předpokládám, že vlak zastaví automaticky, ale další pohyb (rozjetí se do obsazeného oddílu) je výhradně v manuálním režimu, jest tak. Ano přibližně jest tak. Teď si dovolím mluvit za pana Hajného který měl náročný den. Takže doufám že mně tu nezjebe zitra jak maleho synka. Ano AVV je důsledné funkční zařízení které strojvedoucímu oo pomáhá a umí to výborně. Ale pokud je za potřebí jet za AB na stůj je to vše jen na tobě a musíš dodržet ustanovení článku o jízdě podle rozhledových poměrů a je to vše v tvé ruce."

Jasné, díky. Já vím, že to není zabezpečovač :-). Spíše se snažím, jen tak pro sebe, si vytvořit nějaké hypotézy toho, jak a proč ten fíra jednal tak, jak jednal. Profesní deformace.
Středa, 15. července 2020 - 21:53:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5319
Registrován: 12-2007
Ten vlak končil ve stanici před kterou se to stalo?
Středa, 15. července 2020 - 21:54:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6415
Registrován: 9-2005
PŠ: no přesně! Taková vyjádření mne donutila napsat některým autorům článků, ať si to opravěj. No nic. Asi to nemá smysl a je mi poněkud stydno. Dyť to i SŽ mohla otočit trošku ve svůj prospěch.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz