Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 17. 07. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 17. 07. 2020

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 16. července 2020 - 15:50:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1251
Registrován: 6-2019
Kolářovi určitě ne.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 16. července 2020 - 15:58:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 172
Registrován: 10-2018
Láďa:
"Jinak ten nebohý strojvedoucí dostal sice metál za to, jak před třemi lety stihl zastavit, ale z přepisu jeho komunikace s výpravčím z tehdejší MU úplně bez poskvrnky nevyšel:

Nevím,jak si vůbec můžete dovolit zveřejnit tyto ryze interní věci,když k tomuto nemá přístup ani člověk,který toho byl účasten .. a které bylo soudně řízeno ..[angry][angry]"

Vždyť je to citace z veřejné zprávy DI o MU, co je na tom k dovolování? Máte tam na ni odkaz, a snadno zjistíte, že tento přepis opravdu obsahuje.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 16:12:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 1-2020
Kreativec: To jste sem podstrčil komunikaci jiného strojvedoucího z jiné nehody úmyslně, nebo omylem? Prosím, odpovězte. Děkuji.

Předmětný strojvedoucí zabránil jiné nehodě, když mu při stejné výluce vjelo do vlakové cesty vozidlo z vyloučené koleje.
Priapos
Čtvrtek, 16. července 2020 - 16:18:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1802
Registrován: 10-2012
T_._H_.:
"V Poslanecké sněmovně nyní leží návrh zákona o drahách, aby bylo přihlášení licence do systému před jízdou povinné.

...já nevím, není všem těhle lidem z "přihřáté polívčičky" (a ze sebe sama) na zvracení?"


Navrhované povinné přihlášení licence do systému před jízdou je naprosto správné opatření. Dopravcům, kteří Nařízení vlády 589/2006 Sb. dodržují už teď, to nepřinese žádné problémy, tedy jim z toho určitě nebude na zvracení.
Kreativec
Čtvrtek, 16. července 2020 - 16:22:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 481
Registrován: 7-2015
Křivi: samozřejmě omylem, jak už píšu výše. Teď nevím, jestli to celé smazat nebo nějak upravit pro zachování plynulosti diskuse o podstatných věcech (styl komunikace, ochota strojvedoucích krýt z pochybné kolegiality šlendrián, který je nejvíc ohrožuje).
Tolik ve stručnosti.
McBain
Čtvrtek, 16. července 2020 - 16:24:59  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26518
Registrován: 5-2002
Kade:
"Jinak kde se vlastně vzala vzala informace, že ten pošťák už tam měl zelenou barvu...?"

To nikdo neví. Prostě se objevila [happy]. Ale zatím jí nikdo nepotvrdil.
Kreativec
Čtvrtek, 16. července 2020 - 16:33:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 482
Registrován: 7-2015
McBain:
"Kade:
"Jinak kde se vlastně vzala vzala informace, že ten pošťák už tam měl zelenou barvu...?" To nikdo neví. Prostě se objevila [happy]. Ale zatím jí nikdo nepotvrdil.
"
Někdo psal, že měl spíš jet do odbočky. Možná s ním i výpravčí/dispečer mluvil, proto se ještě nestihl rozjet?
Tolik ve stručnosti.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 16:45:21  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73659
Registrován: 4-2003
Kreativec:
"Křivi: samozřejmě omylem, jak už píšu výše. Teď nevím, jestli to celé smazat nebo nějak upravit pro zachování plynulosti diskuse o podstatných věcech (styl komunikace, ochota strojvedoucích krýt z pochybné kolegiality šlendrián, který je nejvíc ohrožuje)."
Pro klid všech jsem si dovolil to drobet upravit. Je to takto v pořádku?
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Čtvrtek, 16. července 2020 - 16:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 61
Registrován: 6-2008
Já četl, že poštovní vlak byl už odbrzděný (proto ho Elefant odtlačil a nedošlo k ještě horším následkům) a odbrzděný byl proto, protože byl před rozjezdem. Pak se tady objevila ZELENÁ což může (a nemusí) vycházet z tohoto.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 16:51:02  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73660
Registrován: 4-2003
pilot.pirx:
"Proto se ptám, proč stála ta raketa až tam. Kdyby byla těsně před vjezdem, tak ty konce opravdu vidět nemohl."
Možná kvůli problémům s TV - tj. aby se zvládl k dělení za vjezdem dostatečně rozjet pro průjezd do napájené skupiny kolejí.


829:
"Byl jsem u nehody několik minut po té co se stala. Na místě byly zatím pouze jedny hasiči ( asi broďáci ) a městská policie také z Brodu. Po shlédnutí, že vedle mne stojí rozsvícená lokomotiva a 100m přede mnou bliká vůz hasičů jsem myslel, že zase někoho přejeli, věc se vyšetří, hasiči to uklidí a pojede se dál. Nicméně těsně u vozu hasičů jsem pohlédl vpravo a viděl tu apokalypsu. Na ten pohled jen tak nezapomenu a hlavně na to ticho. Pak už šlo vše rychle začali se sjíždět další hasiči. My chtěli pomáhat, ale zároveň jsme nechtěli překážet, takže pak jsme vyklidili pole hasičům. Během pár minut se silnice ( neštěstí se naštěstí stali vedle souběžně vedoucí silnice ) začala ucpávat auty rodičů, kteří čekali v Brodě na své děti a a asi mobilem se dozvěděli o nehodě. Situaci na silnici nikdo neřídí a přijíždějí další a další hasičská auta. Dokonce i hasiči z Nymburka ( SŽDC ) a stále žádná sanitka. Jestli něco stojí za zamyšlení, tak zrovna toto určitě. Nakonec se sice ukázalo, že zranění byla většinou lehká, ale stav, kdy je na místě cca 12-15 hasičkých aut ( dobrovolní i profici ) a žádná sanitka, je tristní. Co kdyby se stalo něco opravdu vážného, kde každá minuta je rozhodujicí. To samozřejmě už v žádných dalších zprávách nebylo, jaké byly dojezdové časy. Dokonce bych řekl ( ale to nevím přesně ), že ve vzduchu byl nad nehodou vrtulník před příjezdem první sanitky."
Jel jsem od Ex 525 z Úval ku Kolínu na kole nedlouho po nehodě a zaznamenal jsem, že vícero vozidel IZS (resp. obecně s majáky) jelo nejprve k rostoklatské zastávce (např. vlivem nejasného popisu místa?) a až po nějaké době (když už k místu proletělo více vrtulníků) vozidla pokračovala k Brodu.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Kreativec
Čtvrtek, 16. července 2020 - 16:52:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 483
Registrován: 7-2015
Martin_zlivský:
"Kreativec:
"Křivi: samozřejmě omylem, jak už píšu výše. Teď nevím, jestli to celé smazat nebo nějak upravit pro zachování plynulosti diskuse o podstatných věcech (styl komunikace, ochota strojvedoucích krýt z pochybné kolegiality šlendrián, který je nejvíc ohrožuje)."Pro klid všech jsem si dovolil to drobet upravit. Je to takto v pořádku?"
Děkuji.
Tolik ve stručnosti.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 17:04:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10983
Registrován: 4-2003
Drobnost: https://www.novinky.cz/krimi/clanek/rychlik-krusnohor-na-teplicku -prejel-vyhybku-80-evakuovanych-40330755#seq_no=2&source=hp&dop_a b_variant=0&dop_req_id=he0r0Y4lR5H-202007161459&dop_source_zone_n ame=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxik u&utm_campaign=
Čtvrtek, 16. července 2020 - 17:06:27  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73661
Registrován: 4-2003
T_._H_.:
"A tímto směrem se vlastně už všichni odpovědní vyjádřili (akorát generální kokrhel ČD, pod kterým se židle zhoupla nejvíc, dal narychlo spíchnout GPS appku na D3)."
Takže něco, co sice „nejde”, protože to nebude bezpečné (=drážně alibistické), i když reálně to může pomoci více než nějaké pokusy o systémově chaotické zavádění ohlašovaček (=rádobysystémově např. tam, kde se má pravidelně křižovat) nebo úpravy (=další nabobtnání) předpisu?
Jen je trochu podivné, aby šlo o systém dopravce, byť třeba nějak nabízený i ostatním. (Ale třeba dopadne jako MIBy, které se pak pod křídly SŽ(DC) rozšířily skoro jako koše na (ne)tříděný odpad.)


T_._H_.:
"Vždyť vůbec nejde o to, že by to dotyčný nevěděl! Podstatný je zjistit, proč se tím neřídil. Jestli to byl blikanec, mámtofpyčismus, "pro osobák bylo dycky postaveno", nebo nějaké pomýlení probliklým "volnem" určeným pro jiný vlak... to jsou všechno možnosti, o kterých mají teď jasno akorát chytrolíni.
Ale rozhodně se nedá říct, že by to NEVĚDĚL."
Poté, co jsem už od některých reálných strojvedoucích slyšel (někteří se svými hlubokými neznalostmi nebo nesmyslnými výklady neváhají chlubit i zde [uhoh]), se asi ani taková možnost zcela vyloučit nedá. [uhoh]
I když u někoho, kdo na AB a navíc po dané trati jezdí naprosto pravidelně, je to asi opravdu hodně nepravděpodobné. Aspoň doufám. [uhoh]

Teorie s probliklým volnem bude spíše lichá už proto, že postaveno v čase, kdy ešus na Os 9359 zrychloval, nebylo. Maximálně až v posledních sekundách. Z téhož důvodu nemá moc cenu řešit hypotetické podběhnutí kódu pod raketou.
To už spíš bych uvažoval nad variantou, že si mohl splést nějaké cizí světlo s návěstidlem - například vlivem oční migrény, s níž se do té doby nesetkal, takže ho mohla slušně zmást. Například.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Čtvrtek, 16. července 2020 - 17:07:40  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73662
Registrován: 4-2003
I když z textu to moc nevyplývá, zde snad mělo jít o chybu řízení provozu.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Čtvrtek, 16. července 2020 - 17:12:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22483
Registrován: 5-2002
Bram: Ne, ne, a zase ne. To je přesně to, co způsobí nehodu.
A že se to teda u toho ETCS používá? Jsou snad všichni okolo toho hloupí a Bram jim musí otevřít oči?

Protože chci alespoň sám pro sebe si přijmout opatření, abych se situaci, která se stala u Českého Brodu, mohl vyhnout.
No pokud si můžeš dopřávat luxus přijímat opatření proti něčemu, co třeba vůbec nestalo (v tom smyslu, že se to stalo úplně jinak), tak si posluž. Ale měl by sis uvědomit, že tím ubíráš prostor pro opatření, která jsou skutečně cílená.

Nezdá sa Vám, že v okamihu, keď je už známy rýchlostný profil, by malo byť známe aj toto?
Nezdá - průběh rychlosti (nikoliv rychlostní profil) se dá získat i z motoráku, který jel vzadu, ale kód tam z hned dvou důvodů nebude.

PP: "U" následujícího návěstidla pak v jeho těsné blízkosti, tj. tak, abych měl v případě volnoznaku jistotu, že a) platí pro mne (není ve vedlejší koleji) a b) mezi mnou a tím návěstidlem není něco jiného.
Ano. A skutečně to může někdy znamenat až skoro k návěstidlu, ale taky nemusí. Proto to ETCS dává (na rovné tratí u Peček) možnost (opakuji, možnost) potvrdit TAF už na těch cca 300 metrech.

jagg: čekám, kdy se začne takto skvěle jebat do dopravních předpisů na silnici
Nezačne, protože tam to dávno je.

ŘV: Takže budeme zase tam, kde jsme byli.
Možná ten vpředu mezitím odjede...
Spíš by bylo zajímavé zjistit, kdy a na čí popud ta max. třicítka zmizela.

Kade: kde se vlastně vzala vzala informace, že ten pošťák už tam měl zelenou barvu...?
Kde se vzala netuším, ale určitě se dá potvrdit/vyvrátit podle jeho proužku. Nicméně podle té napěťovky v liché by tam spíš bylo nějaké "80 a něco".
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 16. července 2020 - 17:37:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2487
Registrován: 4-2014
A na síti ŽS se pokračuje v sérii nehod i dnes.
Rychlík Krušnohor na Teplicku přejel výhybku, 80 evakuovaných.

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/rychlik-krusnohor-na-teplicku -prejel-vyhybku-80-evakuovanych-40330755#seq_no=1&source=hp&dop_a b_variant=0&dop_req_id=zH4c92AG4kf-202007161533&dop_source_zone_n ame=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxik u&utm_campaign=

Otázka zní co a kolik nehodových událostí se ještě do konce týdne - neděle stane.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 17:40:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 173
Registrován: 10-2018
Luboš_3.21:
"Otázka zní co a kolik nehodových událostí se ještě do konce týdne - neděle stane."
Podle statistiky DI cca čtyři kousky každý den. Když se zaměříte na jejich sledování, tak to hned vypadá že jich je víc, ale je to v normě.
Blanka
Čtvrtek, 16. července 2020 - 17:41:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1393
Registrován: 12-2014
A také střet s osobou na smíchovském mostě včera večer... To by člověk nečekal.
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Čtvrtek, 16. července 2020 - 17:55:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 326
Registrován: 4-2006
Bram:
"Musí to fungovat i ve dvě ráno před koncem směny bez přemýšlení. Víceméně automaticky. Ne aby člověk v takovou chvíli přemýšlel a řešil, jaká je rychlost pro jízdu dle rozhledu adekvátní dané situaci, koulel ve tmě oteklýma očima na koleje před návěstidlem (hledal překážku) a udělal přitom nějakou kravinu.

Proto jsem navrhl 20 km/h, což je rychlost, při které se do něčeho řízne, se až tak moc neděje a i při zpomalených reakcích v noci před koncem směny se to dá ubrzdit."
I když se fíra do takového stavu dostane, měl by vědět, jak na tom je a holt svému stavu uzpůsobit techniku jízdy. Tečka.
Strojvedoucí není tak zle placený, aby za něj museli všechno řešit. Naopak v případě, že něco není standardní, je adekvátní od něj očekávat plnou pozornost a odpovědnost v jakoukoliv část směny.
Nějaké sledování směn moc nepomůže - i když bude fíra mít na řádný odpočinek času dost, nikdo neuhlídá, že nešel dělat melouch v jiném oboru. Ať třeba to někdo sleduje, ale primárně je to o zodpovědnosti fíry, který pak případně ponese plné následky, když něco podělá.

Řešit různými technickými zařízeními se dá také leccos, ale až se vyřeší všechno, nebude tam už strojvedoucí vůbec potřeba, nebo se zvedne odpor, až se jim dramaticky sníží platy, protože už nebudou ani na zastávkách otevírat dveře (na 471 toho zas tak moc navíc normálně nedělá).
Takže opatrně, pane kolego. Co se vrazí do ulehčení práce, to taky může záhy rychle zmizet z výplatnice.
Velkou knihu přírody mohou číst jen ti, kteří rozumějí jazyku, jímž byla napsána. A tímto jazykem je matematika. (Galileo Galilei)
Čtvrtek, 16. července 2020 - 18:07:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9856
Registrován: 5-2002
Co se vrazí do ulehčení práce, to taky může záhy rychle zmizet z výplatnice.

Běžte to poradit leteckým společnostem [biggrin].

Cenu práce strojvedoucích určuje trh a ne to, kolikrát za šichtu otevřou dveře.
ridic_vlaku
Čtvrtek, 16. července 2020 - 18:07:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 136
Registrován: 5-2019
Hajnej:
Možná ten vpředu mezitím odjede...

Ano odjede, ale já moc dobře znám drážní alibismus. Čekám, že po úpravě předpisu by jízda podle rozhledu zůstala nebo formulace v D1 budou tak nejasné, že umožní tisíce výkladů. Štít Op je mi svědkem. :-)

Spíš by bylo zajímavé zjistit, kdy a na čí popud ta max. třicítka zmizela.

Dle hlasu fírcimry (anebo jsem to slyšel od pana S. osobně?) to prý bylo takto upraveno v D1 ve prospěch strojvůdců. Aby je nemohli vašnostové popotahovat za překročení rychosti při jízdě dle rozhledu na širé trati. Jak jsem slyšel, tak prodávám, možná je to jen fáma.

Ale s tím stanovením rychlosti při jízdě dle rozhledu je to "ošajslich". Pro nákl. vl. v režimu G je i třicítka někdy moc. V létání je to tak, že předpis stanoví meze, ale nikdo nebrání provozovateli tyto meze zpřísnit. V tomto duchu jsem si pro jízdu dle rozhledu stanovil svou osobní max. rychlost na 20 až 25km/h. A když jsem kdysi kdesi u Hoštky z mladické nerozvážnosti za tmavé noci na AB popotahoval, byl jsem za ten svůj rychlostní limit zatraceně rád. Wapy se zaprášenými viaflexy jsou opravdu vidět až na poslední chvíli a já bych před tím přísahal, že vidím volnou trať.

Strojvůdcově rodině upřímnou soustrast a hodně sil.

(Příspěvek byl editován uživatelem ridic_vlaku.)
Čtvrtek, 16. července 2020 - 18:14:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 12-2018
Já četl, že poštovní vlak byl už odbrzděný (proto ho Elefant odtlačil a nedošlo k ještě horším následkům) Kolik toho tak mohla "chytnout" přímočinná brzda? Odtlačil by to brzda/nebrzda.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 18:20:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1497
Registrován: 7-2009
Nowas22: Na poštovních expresech jezdí x63, takže přímočinná u těchto loko chytí kulový, jednostranně obrzděné dvojkolí, asi tak. Dostalo by to pěknou bombu a i zabrzděné přímočinnou by to stálo kdoví kde za místem střetu.
Se vším co má kola nebo kozy jsou problémy!
=M=
Čtvrtek, 16. července 2020 - 18:23:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 833
Registrován: 2-2010
Viajero: Nevymýšlej si. Jen jsem se tě zeptal, kdes to viděl a uvedl jsem závazné slovní znění z D3. Neodpověděls.

No a podívejme se , jaks vylepšil původní text přičemž čas musí zůstat, jméno bych samozřejmě nechal taky, jde i o bezpečnostní prvek:
Může odjet vlak 28106 v 5.32 z Vodňan do Bavorova? Mikeš
Vlak 28106 žádá o povolení z Vodňan do Bavorova

Ano, vlak 28106 může odjet v 5.32 z Vodňan do Bavorova. Kokeš
Vlak 28106 souhlas z Vodňan do Bavorova udělen

Nerozumím, jak někdo bojuje o vteřiny aby jinde zatěžoval minutami a ještě to dělá desítkami zbytečných řádků.
Kreativec
Čtvrtek, 16. července 2020 - 18:35:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 484
Registrován: 7-2015
Ještě k té diskusi, že výpravčí nemůže fírovi říct nic víc, než co sám vidí na návěstidle. Někdo by ale mohl mít přehled o sledu vlaků, ne? I když neví, v kterém oddíle konkrétně jsou, informace, že před fírou je 1 - 2 - 3... krátkých/dlouhých vlaků by tu jízdu podle rozhledu mohla značně usnadnit.
Pak je otázka, jestli permisivita autobloku má být zachována kvůli těm poruchovým stavům, nebo kvůli štosování. U poruchových stavů to dává smysl, ale zajímalo by mě, kolikrát za rok taková událost nastane, aby se vyplatilo nechávat tak rizikový prvek v předpisech. Štosování ale smysl moc nedává, fakticky se tím žádný čas neušetří, jen to občas umožní vyklidit nějaký ucpaný bod infrastruktury, ale zase a) za jakou cenu, b) nebylo by pro všechny lepší, kdyby se infrastruktura ucpala a muselo se její přetížení řešit systémově?
Tolik ve stručnosti.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 18:42:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 834
Registrován: 2-2010
Kreativec: Snad nikdo neříká ne ale je tam možnost, že při grupě mu to dispečer hned nevezme, takže bude dál stát a grupu zvětšovat. Ale jo, variantu povinného oznámení dispečerovi, který by pak mohl informovat o důvodu a sledu před ním, jsem už uvedl.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 18:45:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 561
Registrován: 10-2005
Amper:
"Viajero: Nevymýšlej si. Jen jsem se tě zeptal, kdes to viděl a uvedl jsem závazné slovní znění z D3. Neodpověděls.
"

To bude tím, že na tykačku, kromě lidí se kterými jsem to upekl z vlastní vůle, fakt nehraju. Se starejma soudruhama si nemám co říci a s mladejma jsem husy nepásl. U vás je sice trochu zarážející, že, pokud v mailu máte ročník narození, nepatříte pro mne ani do jedný skupiny, ale na věci to nic nemění. Víc si nemáme co povídat.
Dělejte si to na dráze, jak chcete, mně je to nad rámec toho, že vlakem jezdím rád, celkem šumák.
Ale pak se nedivte, že to z pohledu doby, v níž žijeme, občas vypadá jako solidní skanzen.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 18:47:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6111
Registrován: 7-2007
Kruci, jděte už do háje. Kolegy je mi nesmírně líto, ale zmrvil to on sám. A taky na to doplatil. Nevymýšlejte zhovadilosti.....že si většina pamatuje, že mohou 100, ale že si neuvědomují DLE ROZHLEDU!!!! tj klidně krokem...
Čtvrtek, 16. července 2020 - 18:50:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 835
Registrován: 2-2010
Viajero: aneb když je někdo přistižen při lži a ještě se dostane do argumentační nouze [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Amper.)
Mladějov
Čtvrtek, 16. července 2020 - 18:53:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14772
Registrován: 3-2007
O 6111: Samozřejmě. Podpis.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Čtvrtek, 16. července 2020 - 19:00:22  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73665
Registrován: 4-2003
Je to tak...

Jeden Postw se už včera ráno překládal v Nymburce, druhý stojí na 1. SK v Brodě.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
McBain
Čtvrtek, 16. července 2020 - 19:23:11  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26519
Registrován: 5-2002
Kreativec:
"Pak je otázka, jestli permisivita autobloku má být zachována kvůli těm poruchovým stavům, nebo kvůli štosování. U poruchových stavů to dává smysl, ale zajímalo by mě, kolikrát za rok taková událost nastane, aby se vyplatilo nechávat tak rizikový prvek v předpisech. Štosování ale smysl moc nedává, fakticky se tím žádný čas neušetří,"

Jak už jsem psal výše, je to přežitek doby, kdy bylo třeba štosovat náklady do tratě mezi ranžíry.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 19:23:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1498
Registrován: 7-2009
Oldcerry: souhlas.
Pardon, že se vám tu zamíchám do debaty, ale ze své zkušenosti (a že toho mám na korytoru nalítáno dost), ale článek 2572 říká toto:
Na návěst Stůj na oddílovém návěstidle AB musí strojvedoucí vlak zastavit. Po zastavení může pokračovat v jízdě k následujícímu návěstidlu podle rozhledových poměrů, bez ohledu na světlo návěstního opakovače vlakového zabezpečovače; u následujícího návěstidla jedná podle jeho návěstního znaku.
Já tam vždy zastavil a kromě osmi případů stál a počkal, než se mi to přebarvilo. Je tam slovíčko "MŮŽE", nikdo za mnou nestál s karabáčem a nenutil mne abych do toho oddílu jel!!! Obzvlášťě ne, když jsem s nákladem poskakoval za osobákem a věděl, že se to časem přebarví, protože tam má zastávku a já jel za ním moc rychle (60:-))))..
Těch osm případů klidně mohu popsat víc, ale nikdy na mě nikdo neřval kvůli tomu proč tam stojím. A vždy když to přebarvení trvalo jsem nelenil a zavolal, v pohodě jsme si vše vysvětlili a já buď jel dál a nebo nahlásil poruchu návěstidla AB (že bylo na stůj se v žst/CDP nevědělo). A když vědělo vždy mi volali předem.
Při popotahování jsem jel vždy krokem, tak, aby to zastavilo i na přídavnou. Toliko ode mne, konec debaty.

Kolegy je mi samozřejmě moc líto, od vidění jsme se znali, upřímnou soustrast rodině.[sad]
Se vším co má kola nebo kozy jsou problémy!
=M=
Čtvrtek, 16. července 2020 - 19:33:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6111
Registrován: 12-2004
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/rychlik-krusnohor-na-teplicku -prejel-vyhybku-80-evakuovanych-40330755#seq_no=1&source=hp&dop_a b_variant=0&dop_req_id=9beaqJKTxMb-202007161732&dop_source_zone_n ame=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxik u&utm_campaign=
Čtvrtek, 16. července 2020 - 19:34:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 562
Registrován: 10-2005
Amper:
"Viajero: aneb když je někdo přistižen při lži a ještě se dostane do argumentační nouze [happy]
"
Já opravdu nejsem zvyklý diskutovat s samotykajícími dacany; ale když už tedy. Z předpisu, viz můj příspěvek, je zřejmá povinnost uvodního snubného tanečku, než se dostanou k věci samé, což pro případ, že byste nerozuměl pro změnu mé terminologii, je právě ta vlastní suplika, o jejíž znění vedete (úplně zbytečnou) půtku. Jestli je jazykově vhodnější věta modrá či červená lze vést debaty, z mého pohledu, jak zmínil diskutující Prag, je žádoucí inspirace síly letecké jednoduchosti, prostě ta modrá se mi jeví nevhodně košatá a pokud někdo kodifikuje takto, pak se nesmí divit, že se mu lidi baví, jak zde bylo v úryvku té diskutované konerzace starší MU. No a pak je tu ten telefonní zápisník D3. Pokud to již neplatí, stačilo napsat, že se mýlím. Pokud to platí a skutečně jej má mašinfíra i na hnacím vozidle a zřejmě jej tedy vyplňuje, tak je to pro současníka poněkud k podivení.
Ale můžete mi samozřejmě slušně vysvětlit, že vše je jinak a já se prostě mýlím[wink] Ale pokud možno bez tykání, do doby než se případně někde potkáme. Děkuji.
Pikehead
Čtvrtek, 16. července 2020 - 19:38:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6360
Registrován: 3-2007
Někdo tu zmiňoval zážitek s nějakým ostrým školařem, který vyhazoval od zkoušky, pokud někdo u jízdy podle rozhledu neuvedl ve správném pořadí to aby mohl kdykoliv zastavit, maximálně však 30 km/h.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Čtvrtek, 16. července 2020 - 19:52:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12165
Registrován: 8-2012
Priapos: Navrhované povinné přihlášení licence do systému před jízdou je naprosto správné opatření
A jak souvisí popisované "opatření" s příčinami nehod v Perninku a Českém Brodě? Vám nevadí tohle očividně koordinované papalášské odvádění pozornosti od skutečných příčin mimořádných událostí k MLS, protože by jinak museli přiznat, že vlastně žádné řešení nemají?
(No, při vaší obvykle prezentované tuposti vám to asi ani nevadí.)
電車オタク
Čtvrtek, 16. července 2020 - 19:55:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9857
Registrován: 5-2002
Ano, to jsem byl já a ten vyhazující byl pan Pálek z Plzně.

Šíleně tlustý, ale opravdu znalec. Napřed rozhled, pak max. 30.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 20:05:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 4-2020
Úsměvné...
byl někdo z vás na školení od DVI? Když lektor zkouší zpravidla omladinu a pokládá ot. jak rychle jet na AB od návěsti stůj. Padají různé odpovědi: 20, 30, 40, podle rozhledu a lektor jen říká: špatně, špatně, špatně...a nakonec řekne onu posvátnou větu: až 100, ale...Neboť tak to stojí v předpise. Pak se výsledkům nedivte.
Kreativec
Čtvrtek, 16. července 2020 - 20:08:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 485
Registrován: 7-2015
Hollywood:
"Těch osm případů klidně mohu popsat víc, ale nikdy na mě nikdo neřval kvůli tomu proč tam stojím. A vždy když to přebarvení trvalo jsem nelenil a zavolal, v pohodě jsme si vše vysvětlili a já buď jel dál a nebo nahlásil poruchu návěstidla AB (že bylo na stůj se v žst/CDP nevědělo)."
Čili jste to de facto nikdy nevyužil a jezdil na (neformální) rozkaz Pv.
Tolik ve stručnosti.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 20:13:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12168
Registrován: 8-2012
lektor jen říká: špatně, špatně, špatně...a nakonec řekne onu posvátnou větu: až 100, ale...Neboť tak to stojí v předpise. Pak se výsledkům nedivte
Hele, nádražníci od Matky i Dcery to ale takhle chtějí. Jinak by celé to DVI už dávno naházeli na Smíchově do Vltavy.
(Já bych teda omladinu poslal na DVI tak maximálně na vstupní "kabinet" a i to je mi pak stydno, když absolventi popisují, co jim tamní experti vykládali...)
電車オタク
Čtvrtek, 16. července 2020 - 20:16:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 73
Registrován: 4-2020
Ano, to je pravda, bohužel ČD a DVI je jak známo jedna ruka.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 20:19:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7729
Registrován: 8-2007
Oldcery:Naprostý souhlas.Jízda podle rozhledu je někdy krokem,někdy může být tou stovkou(vidím-li 2 kilometry volné tratě před sebou.A když strojvedoucí očividně jízdu podle rozhledu nedodržoval,nedodržel by zřejmě ani dvacítku, nebo třicítku,kterou tu někteří navrhují.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 20:27:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 74
Registrován: 4-2020
může být tou stovkou(vidím-li 2 kilometry volné tratě před sebou
Taky věta z DVI. A teď otázka co se stane, když tam bude scházet kus koleje, což není vidět ani na 100m nebo dojde k nějaké jiné události.
Když by věděl, že může max 40 nebo 20, tak by to nikdy nerozjel na 87.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 20:40:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1927
Registrován: 8-2006
Oldcerry, Hollywood , velký souhlas.
Petr Šimral, pan Pálek byl pan zkoušející.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 20:59:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1252
Registrován: 6-2019
Mohu potvrdit. Ale to už je o generaci zpět. Dnes zkoušejí dokonce i lidé, kteří o problematice vědí i jen velmi, velmi málo...
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 16. července 2020 - 21:23:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7730
Registrován: 8-2007
pdon:
"A teď otázka co se stane, když tam bude scházet kus koleje, což není vidět ani na 100m nebo dojde k nějaké jiné události.
Když by věděl, že může max 40 nebo 20, tak by to nikdy nerozjel na 87."
Stane se to samé,co vlaku jedoucímu stovkou na bábobloku z Prahy do Berouna na volno.Nebo tam by měla být také dvacítka ?
Čtvrtek, 16. července 2020 - 21:29:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1499
Registrován: 7-2009
Kreativec: tak samozřejmě že využil, osmkrát, ale jel jsem tak, abych to zahamoval na fleku. Vždy s nákladním vlakem, jen pro představu kolik jsem tak mohl asi jet. Do 20, když to bylo do obsazeného, ale dal jsem si tu práci a zavolal že tam stojím. Tolik námahy to nestojí a nikdy na mě za to nikdo do vysílačky neřval. Dvakrát jsem byl k popotažení za vlak vyzván přímo kvůli dopravní situaci a nutnosti se naštosovat (Brandýs, Polom). Jednou jsem věděl kolik měřím a stát u oddílu s krátkým vlakem a blokovat přejezd na zastávce v Tatcích, když byl v oddílu přede mnou akorát Elefant mi přišlo jako zbytečné staváctví, takže jsem jel po zastavení.
Jednou se to přebarvilo z volno na stůj při prudké bouřce (Rostoklaty 2.tk) a oddíly přede mnou volné (za dne).
Zbytek poruchy a to se zjistilo pouhým hovorem před, nebo po zastavení.
Se vším co má kola nebo kozy jsou problémy!
=M=
Čtvrtek, 16. července 2020 - 21:39:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1648
Registrován: 7-2002
Kade: kde se vlastně vzala vzala informace, že ten pošťák už tam měl zelenou barvu...?
Kde se vzala netuším, ale určitě se dá potvrdit/vyvrátit podle jeho proužku. Nicméně podle té napěťovky v liché by tam spíš bylo nějaké "80 a něco".

Někdo psal, že ...


Jsem se bohužel nevyjádřil dost exaktně ... myslel jsem informaci, že prostě měl návěst dovolující jízdu. Podle odpovědi z DI měl totiž stále na stůj... Jinak jasně, postupně se vyšetřováním zjistí leccos, to jen k podloženosti některých zdejších dosavadních teorií...
Čtvrtek, 16. července 2020 - 21:41:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22484
Registrován: 5-2002
Via: Ale na dráhu by to zřejmě bylo málo květnaté
Ono se podle toho dá mj. poznat, jestli to opravdu říká nádražník (to je stejné, jako právničtina s jejími "shora uvedenými" apod.). A to jméno je tam taky určitá forma autentizace.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 16. července 2020 - 21:58:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22485
Registrován: 5-2002
McB: je to přežitek doby, kdy bylo třeba štosovat náklady do tratě mezi ranžíry
U těchhle pohádek starýho zbrojnoše fakt nikdy nevím, jestli mě nají pobavit a nebo nasrat...
Až se vrátím do kanclu, tak se podívám do kanadské a lotyšské D1, jestli tam něco takového mají taky (protože tam náklady do tratě rozhodně neštosují).
V Itálii to podle letmého překladu vypadá, že se jezdí na rozkaz výpravčího, ale při nemožném dorozumění se to nakonec projet může, ale maximálně 30. Ale ještě to ověřím s italofonními kolegy.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 16. července 2020 - 22:14:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22486
Registrován: 5-2002
PŠ: ale opravdu znalec. Napřed rozhled, pak max. 30.
Promiň, ale tohle není znalost, nýbrž obyčejná buzerace. Obě podmínky jsou ve vztahu AND a tudíž jsou komutativní.
Ergonomicky to dokonce může vycházet přesně naopak: nejdřív si nastavíš rychlost na ARR jak sichr-zarážku (a tady je na místě to "nejvýše") a pak se už "jen" staráš o koukání (a dáváš výběh nebo si i přibrzďuješ).
A jsme zase u té bezpečnostní kultury...

Kade: myslel jsem informaci, že prostě měl návěst dovolující jízdu
No, je fakt, že se tomu mezi zabezpečováky slangově říká "volnoznak", ale zelené světlo tam nemusí být ani jedno.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Priapos
Čtvrtek, 16. července 2020 - 22:44:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1803
Registrován: 10-2012
Apollo_17:
"když strojvedoucí očividně jízdu podle rozhledu nedodržoval,nedodržel by zřejmě ani dvacítku, nebo třicítku,kterou tu někteří navrhují."


Kdyby byl na 471 Mirel, tak by to na těch 67 km/h nerozjel a možná by přežil.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 23:01:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 49
Registrován: 1-2018
Ta rychlost max. 30km/h v oddíle, kde se nepřenáší kód na návěstní opakovač samozřejmě platí i v současnosti. A to podle stále platného předpisu T108 změna č.3 článek 157 strana 68.
Priapos
Čtvrtek, 16. července 2020 - 23:02:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1804
Registrován: 10-2012
T_._H_.:
"Priapos: Navrhované povinné přihlášení licence do systému před jízdou je naprosto správné opatření
A jak souvisí popisované "opatření" s příčinami nehod v Perninku a Českém Brodě? "


Ve svém příspěvku jsem přece vůbec neřešil, jestli toto chystané opatření přímo souvisí s příčinami nehod. Jenom jsem konstatoval, že to bude správná věc, která zajistí dodržování uvedeného Vládního nařízení všemi dopravci.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 23:08:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2563
Registrován: 7-2017
Kade:
remington
Středa, 15. července 2020 - 20:20:26
Koluje JPP: pošťák stál před vjezdem, měl už postaveno, ten fira z ešusu pošťáka v šeru neviděl, ale viděl jeho návěst a tak to začal rozjíždět. Co měl na barvičkovači na pultu, těžko říct.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 23:11:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9860
Registrován: 5-2002
ad Hajnej: PŠ: ale opravdu znalec. Napřed rozhled, pak max. 30.
Promiň, ale tohle není znalost, nýbrž obyčejná buzerace. Obě podmínky jsou ve vztahu AND a tudíž jsou komutativní.


Promiň, ale občas je rozumné se neřídit ostře inženýrským postupem.

Za svou praxi jsem mnohokrát zažil, že jízda podle rozhledu je spojena s rychlostí při ní a na otázku, jestli to ubrzdí jsem dostával odpovědi, že jede dobře, protože nepřekračuje rychlost.

Takže já přístup tehdejšího zkoušejícího plně chápu a ostatně ho i dále při školeních kopíruji.
Priapos
Čtvrtek, 16. července 2020 - 23:32:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1805
Registrován: 10-2012
Teloc:
"Ta rychlost max. 30km/h v oddíle, kde se nepřenáší kód na návěstní opakovač samozřejmě platí i v současnosti. A to podle stále platného předpisu T108 změna č.3 článek 157 strana 68."


Jste si naprosto jistý, že máte platnou verzi toho předpisu?
Pátek, 17. července 2020 - 00:18:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 836
Registrován: 2-2010
Teloc: Zřejmě nějaký renonc, T108 změna č.3 článek 157 strana 68, Účinnost od 27. 2. 1998:
Na návěstním opakovači nesvítí žádné světlo (popř. svítí jen modré světlo), a to z těchto příčin:
a) vlak je v obsazeném oddíle;
b) vlak vjel do oddílu automatického bloku na návěst dovolující jízdu a došlo k poruše vlakového zabezpečovače na hnacím vozidle nebo na traťové části vlakového zabezpečovače, popř. k jiné závadě na trati (k lomu kolejnice, k náhlému obsazení oddílu vozidlem, k poruše automatického bloku apod.).
V případech uvedených v a) nebo b) strojvedoucí neví, pro kterou z uvedených příčin došlo k zhasnutí světla na návěstním opakovači. Musí proto předpokládat překážku a jet podle rozhledových poměrů až k následujícímu hlavnímu návěstidlu. Od tohoto návěstidla ....
Pátek, 17. července 2020 - 06:03:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 75
Registrován: 4-2020
A 17: jednak nikde nezaznělo, zdali ten R za Os jel na PN nebo na barvu. Nicméně trať BER - PH a PH - KON je podstatný rozdíl. S tím R se opravdu těžko mohl vášnivě rozjet. Tam je to trošku jiný svět, než někde na severu.