Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 16. 10. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 16. 10. 2020

dolů
   autor příspěvek
Středa, 30. září 2020 - 17:19:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10272
Registrován: 5-2002
ad Qěcy: Jaký muzeum? Railjet (SVC) pro 230 km/h je muzeum? Nebo jeho deriváty budou za deset až dvacet let muzeem?

Nebudou sice tak úplně muzeem v roce 2040, nicméně nebyly a nejsou stavěny pro provoz na VRT a tak pokud s nimi budu chtít z Prahy do Brna, tak pěkně po staré.

Nevidím důvod, proč by se VRT měla přizpůsobovat těmto prehistorickým principům čtyř hnacích náprav a hromady vagónků.

Samozřejmě vidím prostor pro výjimky, ale to nebude VRT: Krušnohorský, Litoměřický a Berounský tuleň.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Středa, 30. září 2020 - 17:31:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6651
Registrován: 9-2005
Ok, to se shodneme. Ovšem těch výjimek bych viděl víc. A to tam, kde je třeba uvolnit kapacitu stávajících dvojkolejek v co největší míře. Přičemž samozřejmě platí individuální posouzení úseků pro smysluplnost toho převedení provozu. Třeba úsek VRT z Prahy ke sjezdu na Nymburk a Poříčany bych viděl i pro moderní rychlé konvenční soupravy. Směr na sever z Prahy taky. V Moravské Bráně nevím.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Středa, 30. září 2020 - 18:08:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 96
Registrován: 7-2018
A já myslel, že s pomalejším provozem po vnějších kolejích VRT Polabí se počítá... pokud se pamatuju, mluvilo se o provozování normálních souprav pro Vmax=200. Minimálně do doby dostavby VRT ku Hradci / do Polska ...
Středa, 30. září 2020 - 18:24:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10274
Registrován: 5-2002
S pilotem Běchovice - Poříčany taktéž nemám problém. Je to placaté a někde se to naučit musíme.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Středa, 30. září 2020 - 19:19:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12748
Registrován: 8-2012
Začne to tudy být rychlejší do Brna
A k čemu bude dobrý, že to za vyšší cenu bude do Brna konečně stejně rychlé přes HaBeš jako přes Pardubice? (Navíc bez těch Pardubic.)
(Jo, samostatně použitelný "východní výjezd" z Prahy do cca Kolína je něco jiného, s tím problém nemám. Ale fázovat to do Světlé nad Sázavou? Akorát si koledujete o to, že to v té Světlé na dlouho skončí.)
電車オタク
Středa, 30. září 2020 - 20:10:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3902
Registrován: 5-2002
Ono to nebude stejně rychlé, ale rychlejší (s trochou štěstí už pod 2 hodiny). A - ano, nikoli primární - výhoda je i to, že to konečně nebude vlakem na Vysočinu (i tu jižní) o ničem.

Překvapuje mě trochu, že zrovna od nákladního dopravce slyším "k čemu to bude dobré"... Opravdu potřebují Pardubice jezdit Ex do Brna po půlhodině? Asi ne => částečná kapacitní úleva. A i to co tam zbyde nebude aspoň muset jet už z Prahy (východočeši mají ještě jednu metropoli, dnes jaksi bokem), tedy pro úsek Poříčany - Pardubice další úleva. Skrz Kolín už vlastně nebude muset jet nic, co by v Třebové nezamířilo na Hanou (snad kromě R19).
Středa, 30. září 2020 - 20:16:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1867
Registrován: 8-2017
TH: No a co navrhujete (teda kromě toho nestavět to vůbec)? Udělat to v jednom vrzu z Poříčan až do Brna?
Středa, 30. září 2020 - 20:28:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10275
Registrován: 5-2002
Udělat to v jednom vrzu z Poříčan až do Brna?

A poté budou všichni překvapeni, jak se všichni drží Hradubic a reálná kapacita se nezvýší, protože expresní půlhodina s rychlíkovou půlhodinou a s regio hodinou žádnou reálnou kapacitu neuvolní i kdyby vedlo do Brna z Prahy deset přímých VRTek...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Středa, 30. září 2020 - 20:42:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12753
Registrován: 8-2012
že to konečně nebude vlakem na Vysočinu
Tak to se za ty prachy rozhodně vyplatí! A co teprv takové Znojmo, v Jihlavě dostane TGV přípřež BrejloGV!
že zrovna od nákladního dopravce slyším "k čemu to bude dobré"
K čemu to bude dobré, když to přes ty Pardubice zcela nepochybně zaplní jiná okénka?
Nákladním dopravcům, když už to nutně musí být osobní, by ve střednědobém výhledu úplně stačila čtyřkolejka údolím Orlice (až do rozpletu na Parníku) a zcivilizování 020. (Toho se snad, narozdíl od chimér o vysokorychlostních tratích, dočkají.)

No a co navrhujete (teda kromě toho nestavět to vůbec)? Udělat to v jednom vrzu z Poříčan až do Brna?
Ano, v jednom vrzu z Poříčan až do Brna. Pahýlů má naše železnice dost.
(A ano, navrhuji nestavět za Poříčany vůbec, resp. očekávám to a navrhuji vycházet v posuzování investic do konvenční sítě z premisy, že za Poříčany se stavět nebude - protože nebude, ale bude se potřebné pořád odkládat s odkazem na to, že bude.)
電車オタク
Středa, 30. září 2020 - 21:14:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3903
Registrován: 5-2002
PŠ: Myslím, že nemáš pravdu. Přinejmenším bude oproti dnešku mnohem blíže ke stavu, kdy pro hladkou jízdu nákladu postačí třeba nějaký lokální 3-4 kolejný úsek nebo výhybna navíc, což pak věc může výrazně posunout k realizaci. Ale už ono zmizení 2 rychlých tras za hodinu do Pardubic pomůže průjezdnosti dost samo o sobě.
Středa, 30. září 2020 - 21:37:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12755
Registrován: 8-2012
už ono zmizení 2 rychlých tras za hodinu do Pardubic
...může být nahrazeno dvěma rychlými trasami za hodinu do Pardubic, které vzápětí třebas zaúvraťují do rychlých tras do Hradce Králové (když už tu teda vykřikuješ něco o metropoli dnes trochu bokem).
No nic, to je stejně jen rétorické cvičení, protože se žádná VRTka stavět nebude (jen kdyby se to dokázalo přiznat a řešit ty konvenční tratě s tímto faktem...).
電車オタク
Středa, 30. září 2020 - 21:44:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3904
Registrován: 5-2002
může být nahrazeno dvěma rychlými trasami za hodinu do Pardubic, které vzápětí třebas zaúvraťují do rychlých tras do Hradce Králové (když už tu teda vykřikuješ něco o metropoli dnes trochu bokem
Jako v komerci? No pokud se bavíme o "etapě Světlá", tak tou dobou už bude asi nějakou dobu VOCHOC v provozu (nebo jeho většina), stejně tak VRT-pilot, co nakonec naštěstí přetlačil odpor a končí vlastně u vjezdu do NB města (místo aby se to co nejlevněji zapíchlo do zhlaví Sadské a hurá vstříc jednokolejce s obloukem na 80 uprostřed). Takže kdo by chtěl jet do HK pomaleji, zato složitěji? [happy]

Čekal jsem argument ve stylu "ale stejně Pardubice - Choceň špatný", ale tohle fakt ne.[uhoh]
Středa, 30. září 2020 - 21:56:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12756
Registrován: 8-2012
Já holt na šotopohádky a chiméry nikdy nebyl moc dobrej.
電車オタク
Středa, 30. září 2020 - 21:57:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10276
Registrován: 5-2002
ad T_Z: PŠ: Myslím, že nemáš pravdu.

Tak si to namaluj. A žádné svazkování, hezky nechávej mezery, protože už tam nic jezdit nebude, ta na co svazkovat.

Trojkolejky, čtyřkolejky --> zapomeň, bude VRTka --> občas mi připadá, že žiješ na jiném glóbusu [rofl]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Středa, 30. září 2020 - 22:22:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1786
Registrován: 11-2005
Já přidám taky vizi z trouby - VRT směr Pardubice, před nimi uhnout pod letiště LKPD
(tam zastávka arch. Řepy se šturci a hned se vyplatí Pce jako záloha Ruzyně[wink] )
no a pak někudy někam na divoký východ, to už je jedno neb Hic sunt leones [proud][wink]
Dejte mi moc ovládat měnu národa a bude mi jedno, kdo tvoří zákony. - M. A. Rothschild
MJ + DM = Black Celebration
Středa, 30. září 2020 - 23:01:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3905
Registrován: 5-2002
PŠ: Já jsem si právě už celkem maloval, ale zatím jen tak hala bala narychlo. Až někdy budu mít čas [[happy]], tak se na to podívám pořádně. A ano, není to o svazkování (paradoxně).

čtyřkolejky
On ještě je někdo, kdo jejich stavbu považuje za reálnější (ve smyslu levnější, prosaditelnější) než VRT?[wink]
Desiro
Čtvrtek, 01. října 2020 - 10:45:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3557
Registrován: 2-2004
TZ: PŠ a TH se vám pravděpodobně snaží říci své mínění, které je i mým názorem, a to že v případě, že se najdou peníze na stavbu VRT, tak budou i peníze na objednání dalších závazkových vlaků, takže ani na "odlehčených" tratích nedojde k růstu volné kapacity - naopak tam dojde k nové objednávce.

Vy to vůbec neposuzujete penězma - jediná omezující vzácnost jsou pro vás chybějící trasy.


(Příspěvek byl editován uživatelem Desiro.)
Čtvrtek, 01. října 2020 - 11:14:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3907
Registrován: 5-2002
Nevím, co si do mě projektujete za podivné názory, ale to je fuk. Já se zase snažím říct, že si myslím, že nebude už důvod (komerční nebo objednávkový) k tolika vlakům na koridoru - ať už by se to řešilo komercí nebo objednávkou. Dneska je to tam "navíc" prostě proto, že se tudy jede do Prahy z celé Moravy, protože kdysi někdo zapomněl postavit trať Praha - Brno.

Jakou novou objednávku máte na 010 konkrétně na mysli / ve vizi? Já jsem často považován za maximalistu, ale tohle si fakt představit neumím. Leda snad špičkovou půlhodinu regionálky. Dokud se pojede Praha - Pardubice cca hodinu (resp. víc než kolem 45 min), tak interval pod půl hodiny prostě nemá smysl (pomíjím případ, že by 14vozové vlaky přetékaly lidma a holt se muselo jít níž, jako třeba v Praze v metru C). Podobně s hodinou a půl Pardubice - Brno nedává logiku se snažit jezdit častěji než jednou za hodinu. Cokoliv navíc tam nikdo objednávat nebude.

VRT samozřejmě další rozvoj nabídky podpoří, ale spíš na návazných tratích (a přednostně regionálku), kde to dnes až tak moc nežije, neb na dlouhé cesty to není konkurenceschopné, než že by někdo "nahrazoval úbytek spojení" na trasách konkurenčních (snad kromě případů, kdy by tam pokles byl skutečně radikální, což mě ale moc nenapadá, kde by mělo nastat - snad Ostrava - Hranice?).
Čtvrtek, 01. října 2020 - 12:03:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12767
Registrován: 8-2012
tak interval pod půl hodiny prostě nemá smysl
A když v tom nějaký zlý různobarevný dopravce smysl uvidí (a projde nově vytuněným klackem pod nohy jménem 2018/1795/EU), tak mu to co, zakážeme?
(Jistěže znám tvou pozici - zakážeme; to by tak hrálo, aby tu jezdilo něco, s čím nemůže Nejmoudřejší Tatíček qedlat.)

spíš na návazných tratích (a přednostně regionálku), kde to dnes až tak moc nežije
Jižní Vysočina! Znojmo! Já to úplně vidím, vodíkovou regionovou s přestupem Shin-Jihlava-Jeníkov!

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
電車オタク
Čtvrtek, 01. října 2020 - 12:20:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6659
Registrován: 9-2005
Proč zakázat? Co třeba více zpoplatnit přetížený úsek? A naopak méně zpoplatnit alternativní úsek? Co poplatek za DC změnit ve prospěch poplatků za vlak, místo za hmotnost, aby se více vyplatilo jezdit s dlouhými osobními vlaky místo s mnoha krátkými? Nemusí se to týkat nákladních vlaků. I tak se dá dělat dopravní politika. Nezakazovat, ale motivovat.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Čtvrtek, 01. října 2020 - 12:34:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12768
Registrován: 8-2012
Co třeba více zpoplatnit přetížený úsek? A naopak méně zpoplatnit alternativní úsek?
Že by třeba nějaký ten EURONIGHT&DAY "Marcel Š." nejel z Prahy do Pivky, ale třeba z Kropáčovy Vrutice do Stalowej Woli Rozwadowa díky motivaci levnějším alternativním úsekem? No nevím, jestli to takhle bude fungovat.
電車オタク
Čtvrtek, 01. října 2020 - 14:10:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10284
Registrován: 5-2002
ad T_Z: Já se zase snažím říct, že si myslím, že nebude už důvod (komerční nebo objednávkový) k tolika vlakům na koridoru - ať už by se to řešilo komercí nebo objednávkou.

A já se Ti snažím říci, že přestože dojde ke snížení počtu vlaků osobní dopravy, tak se kapacita zásadně pro nákladní dopravu nezvýší a již vůbec ne ta kvalitní. Za kvalitní trasu pro nákladní považujme při max. 100 km/h dosažení cestovní rychlosti 75 - 80 km/h. A pamatuji časy, kdy to šlo za horšího stavu infrastruktury.

A už si to konečně namaluj...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Čtvrtek, 01. října 2020 - 15:05:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6662
Registrován: 9-2005
PŠ: jenže to se pak nedá řešit jinak, než korigováním tras i taktového GVD přímo podle potřeby bez ohledu na dopravce a druh žel. dopravy. A to už musí dělat SŽ, nebo regulátor.
Nejdřív ale musí mít někdo koule říct, co to je přetížená trať, co to je kvalitní a nekvalitní trasa. Že je zpravidla brutální rozdíl mezi taktovým GVD s ITJŘ a stochastickým valením jednoho vlaku za druhým nejlépe v rovnoběžném GVD. A že se přetížené tratě budou korigovat a to i osobní dopravě a dát tomu jasná pravidla.
Nebo se také dá dražit trasy na přetíženém úseku.

(Příspěvek byl editován uživatelem Qěcy.)
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Čtvrtek, 01. října 2020 - 17:07:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10291
Registrován: 5-2002
A to už musí dělat SŽ, nebo regulátor.

A to už musí udělat SŽ a neschovávat se za regulátora.

Mimo jiné: 501 už dávno (od roku cca 2015) měla být brána za přetíženou...

PS: Čekání na to, že P.K. rozhodne, je pouze čekání na obrovský průser, protože jemu nic nebrání, aby rozhodl!
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Čtvrtek, 01. října 2020 - 18:18:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13760
Registrován: 8-2004
Tomáš_záruba:
"čtyřkolejky
On ještě je někdo, kdo jejich stavbu považuje za reálnější (ve smyslu levnější, prosaditelnější) než VRT?"
Ano.

A když tu tak čtu třeba o té obnově vozového parku (ale nejen), mám pocit, že tu někteří (finanční otázkou zcela nepolíbení) doufají v ještě hodně dlouhé působení "Andrejka s Alenkou" - dobrodinců, kteří si od úst odtrhávají, aby občanům snášeli modré z nebe. [crazy][crazy][crazy]
Jen bych doporučoval co nejdříve přemístit úspory co nejdál od republiky.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 01. října 2020 - 19:17:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10298
Registrován: 5-2002
Jen bych doporučoval co nejdříve přemístit úspory co nejdál od republiky.

Zdravím Hrocha.

To není nutné. Okamžitě je vypovědět a vložit je do úspor provozních nákladů.

A z toho vzniklý budoucí přebytek ukládat tak nějak jinak (žádná stavebka a penzijka)...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Čtvrtek, 01. října 2020 - 19:19:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4441
Registrován: 5-2004
Iiii 3294: a to něčemu nějak významně vadí? VRT má smysl jen tehdy, když tam pojede jeden vlak za druhým a úzké taktové uzly se pak nutně týkají jen menší části z nich.

TZ + YT: Tak určitě! Ale lze to uplatnit jen a pouze v případě, kdy je stávající vozový park (alespoň dočasně) použitelný i na nové infrastruktuře, byť plně nevyužívá její parametry. Pokud ovšem stanovíme, že minimální rychlost vlaků na VRT bude 230 (příp. 200) km/h, tak se nám poněkud zužuje výběr toho, co tam lze po tu dobu "dospívání vozového parku" nasadit...

Jsou v Evropě země, kde se dlouhá léta jezdí po VRT v klasikách s Traxxem, protože původně poptávané jednotky s maximálkou 250 km/h jaksi nevyšly. I tak to IIRC znatelně zkrátilo jízdní doby oproti týž soupravám na konvenční trati díky hladkým 160 (nebo možná dokonce jen 140?) km/h. U nás by ta trať při Vmin 140 km/h (aby tam mohly jezdit stávající 160km/h soupravy) zvládla provézt vlaky od Běchovic do Starého Lískovce za nějakých 80 minut. Což je oproti současným 150 (pravda, včetně vaty a cesty mezi VRT a hlavními nádražími obou měst) docela pokrok.

Qěcy: Jenže RJ s jedním 6MW čtyřkolákem nemá dostatečný výkon na dlouhá stoupání 35 %.

Kde že mají ty dlouhé 35‰ rampy být? Jeden příklad jsem dal výš - ale tam se uvažuje tunel. A jinde se víceméně nenajde skok, kde by bylo nutné jít na 6 km přes nějakých 25 ‰.

T.H.: (jen kdyby se to dokázalo přiznat a řešit ty konvenční tratě s tímto faktem...)

Oukej. Tedy by to chtělo už teď připravovat, aby to v dlouhodobém výhledu bylo shovel-ready, cca:
- pokračování „zárodku VRT PolabíÉC; vidlicově za Kolín a do VOCHoc
- novou trať od Chocně za Třebovou (zapojenou do 010 i VOCHoc na západě a na výchdě do 260 i 270, do ní ideálně až do Rudoltic
- Rudoltice–Tatenice tří- nebo čtyřkolejně
- další dvě koleje Zábřeh–Olomouc, ne nutně stejnou stopou jako stávající
- odstranění propadů rychlosti na 260 Doubravice n. S–Hradec n. S. na nějakou rozumnou homogenní rychlost
- čtyřkolejka Doubravice–Blansko
- 2 koleje novou stopou Blansko–Majlont (několik tunelů
- 3 koleje KrPole–Tišnov

Plus to, co se pro tu VRTkoncepci uvažuje tak jako tak jižně od Brna a východně od Přerova. Užitek pro nákladku baj voko větší než VRT, ale levnější než VRT to nebude a politickou podporu nebo prosaditelnost že by to mělo větší jak ty VRTky celkem pochybuju.


Qěcy 6659: [ok]
Čtvrtek, 01. října 2020 - 19:34:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6667
Registrován: 9-2005
D. Jaša: Kde že mají ty dlouhé 35‰ rampy být? Jeden příklad jsem dal výš - ale tam se uvažuje tunel. A jinde se víceméně nenajde skok, kde by bylo nutné jít na 6 km přes nějakých 25 ‰.

Nevím, kde a zda vůbec mají někde být, ale v tom letáku se píše, že sklony až 35 ‰ a provoz jen VRJ. Proč to tam píšou, když bude maximální sklon 25 ‰ a to ještě na relativně krátkých úsecích? Já jsem tohle apriorní vymezení nepochopil, když už teď se ví, že to vymezení v reálu nebude a k tomu bude spousta výjimek z čistě VR provozu zejména u prvních úseků (kolem Prahy a základnové tunely).
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Čtvrtek, 01. října 2020 - 19:44:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6668
Registrován: 9-2005
Proč si někdo myslí, že čtyřkolejka jde lépe prosadit, než nová dvojkolejka? Já si to nemyslím. Díky zkušenostem z Poberouní. A i třeba z Bavorska s dálnicí kolem Mnichova. Nebo z okolí Innsbrucku. Jak je tam zástavba, tak čtyřkolejka nebude.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Mladějov
Čtvrtek, 01. října 2020 - 20:00:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15132
Registrován: 3-2007
Petr_Šimral:
"Jen bych doporučoval co nejdříve přemístit úspory co nejdál od republiky.

Zdravím Hrocha.

To není nutné. Okamžitě je vypovědět a vložit je do úspor provozních nákladů.

A z toho vzniklý budoucí přebytek ukládat tak nějak jinak (žádná stavebka a penzijka)..."

Nojo, zlatý cihly už byly vynalezeny. Investice do nemovitostí taky.

Blbý je, že se opakuje scénář, kdy ti odpovědnější budou obráni o úspory a ti proletáři se fakticky líp mít nebudou.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Čtvrtek, 01. října 2020 - 20:28:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 237
Registrován: 2-2018
Jsou v Evropě země, kde se dlouhá léta jezdí po VRT v klasikách s Traxxem, protože původně poptávané jednotky s maximálkou 250 km/h jaksi nevyšly.

A to je jako doklad ekonomické efektivity VRT nebo co? Ona je i tak vylhaná, tak proč ji vlastně vůbec řešit. Prostě to prosadíme, Kačenko, silou.
Čtvrtek, 01. října 2020 - 20:58:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13763
Registrován: 8-2004
Qěcy:
"Proč si někdo myslí, že čtyřkolejka jde lépe prosadit, než nová dvojkolejka? Já si to nemyslím. Díky zkušenostem z Poberouní..."
Tak nebral jsem to tak, že čtyřkolejky musí mít všechny čtyři koleje s osovkou 4,75-5 m. Ano, zrovna směr Beroun se posílení kapacity bez dlouhých tunelů neobejde a ty už klidně mohou být i nějakou vyšší rychlost. Podobně asi Přerov - Ostrava, byť tady bych nebyl s tou rychlostí tak striktní, pokud by to mělo být na úkor projednatelnosti, resp. mělo by to vyústit v dlouhodobé zablokování. Tady nějaká další kapacita měla být už dávno.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 01. října 2020 - 22:09:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2811
Registrován: 8-2010
David_jaša:
"Kde že mají ty dlouhé 35‰ rampy být? Jeden příklad jsem dal výš - ale tam se uvažuje tunel. A jinde se víceméně nenajde skok, kde by bylo nutné jít na 6 km přes nějakých 25 ‰."
To sice ano..[wink], ale je zcela zásadní chyba počítat s těmi limitními 6 km v praxi...[nene]. Třeba pokusné zkušební trasování v úseku cirka na úrovni staničení Benešov - Humpolec "vygenerovalo" ve variantě VRT pro V = 350 km/h tyto úseky:
- sklon 35 promile/délka: 872, 866 a 340 metrů
- sklon 30 promile/délka: 691, 231 a 212 metrů
- sklon 29 promile/délka: 1 316 metrů
Qěcy:
"Pokud bude moci jezdit po VRT něco jako současný RJ, tak proč to musí být vysokorychlostní a ještě k tomu jednotka? Podle mne je to zbytečný požadavek Francouzů a SŽ."
Tady je to krapet složitější, protože nějakému smíšenému provozu VRT a ne-VRT vozidel na VRT-ce se dneska už staví do cesty platné TSI, které už někdy v roce 2013 (?!) nebo možná ještě dříve vyškrtly jako otevřený bod provoz VRT a ne-VRT směsek na VRT a dneska se již odkazují mj. na bod 4.2.6.2.2. "Tlaková rázová vlna na čele vlaku" alias na EN 14067-4:2013 a je otázka co vlastně, resp. možná v jaké kombinaci s čím se dle té normy může potkat, resp. které vozidlo výše zmíněné normě vůbec vyhovuje (= pokud tedy vůbec vyhovuje)....[coze][uhoh]..?.
Chci tím malinko naznačit, že použití v provozu ideálně jednoho unifikovaného certifikovaného vozidla typu TGV Duplex místo různých kombinací (= a certifikací) "všeho se vším" je asi to řešení, které se jaksi jeví v dnešním pojetí jako preferované (= to asi nejenom těmi Francouzi a naším SprŽelem..[happy]).

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Čtvrtek, 01. října 2020 - 22:30:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10641
Registrován: 4-2003
opakuje scénář, kdy ti odpovědnější budou obráni o úspory

Ještě mě jako ekonoma pouč o tom mechanismu. Jak se to stane. Asi v tomhle nemám dost bujnou fantazii.

zlatý cihly už byly vynalezeny. Investice do nemovitostí taky.

A způsob, jak ti chytřejší prodají těm hloupějším něco co je nepodhodnocený či rizikový byl už vynalezen taky. [wink]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 02. října 2020 - 00:37:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10303
Registrován: 5-2002
ad P_R_A: - sklon 35 promile/délka: 872, 866 a 340 metr

Kde KUR*A vidíš problém? Už jsi se s tím svezl?

Já ano a na Youtrubce je dostatek videí...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
P_v
Pátek, 02. října 2020 - 12:43:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2467
Registrován: 5-2002
"Tlaková rázová vlna na čele vlaku" se snad řeší větší osovou vzdáleností, ne? Jako kdysi v železničním dávnověku, když byl tento efekt na dvoukolejných tratích objeven formou demonstrace neprostupnosti hmoty. Navíc to, co po VRT pojede rychleji než 200, asi nebudou škatule jako vectron a jiné nefuky, ale něco citlivě tvarované tak, aby se ani lístek vůkol nepohnul (už jen proto, že to rozhánění vzduchu se projevuje na elektroměru).
Pátek, 02. října 2020 - 14:31:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4442
Registrován: 5-2004
Qěcy 6667: podle mě to vychází z toho, že to jsou parametry francouzských VRT, které se při tamním zvlněném terénu, délce štrek mezi městy (P-L cca 400 km) a velikosti měst a z toho vyplývající hustoty provozu osvědčily. U nás máme menší vzdálenosti a napojují se menší města, takže tam není taková potřeba, aby všecho jelo stejnou rychlostí.
Jednotky pak budou souviset s opotřebením trati (LGV jsou převážně nebo výhradně na štěrku) a údržbou. TGV mají nápravový tlak omezený na 17 t včetně hlav, obecné loko mají 22 t, což už je znatelný rozdíl.

PP: píšu něco z toho snad?

PRA: a v čem je problém? Když pojede vlak pod kopcem ustálených 230-200-160 km/h po rovině, klesne mu rychlost při nezměněným tahu na vršku toho 35‰ 872m „schodu“ přibližně na 212-179-133 km/h, u toho 1316m 29‰ to bude na 207-174-126 km/h (reálně klesne míň, protože pod kopcem fíra přidá a protože kW potřebné na překonávání odporu vzduchu rostou s třetí mocninou rychlosti a každý km/h dolů tedy přidá dostupný výkon na šplhání). A ty 35‰ rampy se dělají k tomu, aby trať mohla kopírovat kopce a údolí, takže když takový „dokopec“ vlak vystoupá a nějakou rychlost ztratí, hned poté jej čeká „skopec“, kde to zase nabere zpět.

Jinak Taur+Railjet je hrubými parametry jen o trochu horší než původní TGV PSE (6400 kW/420 t vs. 6800 kW/385 t).
Pondělí, 12. října 2020 - 14:56:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 118
Registrován: 9-2014
Drobná aktualizace ze světa českých VRT... [happy]

1) V pátek 9.10. byla firmám, které podaly nabídku na DÚR "RS 1 VRT Praha-Běchovice – Poříčany; Zpracování dokumentace pro územní řízení – vysokorychlostní trať Praha-Běchovice – Poříčany (II.)" (VRT Polabí), rozeslána "Zpráva o hodnocení nabídek". Soutěženo bylo systémem BVA/BVP.
Ze čtyř nabídek zvítězilo sdružení Sudop Praha + Egis Rail + Mott MacDonald s hodnocením 100/100 bodů.


2) Do dnešních 13hod se mohla podat nabídka na další DÚR "RS 1 VRT Prosenice – Ostrava-Svinov, I. část, Prosenice – Hranice na Moravě" (VRT Moravská brána).
Pikehead
Pondělí, 12. října 2020 - 21:02:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6603
Registrován: 3-2007
A Brno-Přerov co? Zapomenuto, poslední ať zhasne? [happy]
Kua tak aspoň zdvojkolejnit a nějaké ty klikatice před Brnem pořešit.
Racek
Pondělí, 12. října 2020 - 21:19:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1745
Registrován: 5-2004
No, podle aktuálních materiálů SprŽele měla mít stavba Nezamyslice - Kojetín územní rozhodnutí už letos, další stavby během příštího roku, a od roku 2024 se mělo začít stavět. Jestli funguje příprava staveb podle stejného mustru, jako řízení provozu, tak někdy v půlce roku 2024 přiznají zpoždění, a pak ho budou po jednom roce zvyšovat [wink]
Pondělí, 12. října 2020 - 21:28:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2813
Registrován: 8-2010
Pikehead:
"A Brno-Přerov co? Zapomenuto, poslední ať zhasne? [happy]. Kua tak aspoň zdvojkolejnit a nějaké ty klikatice před Brnem pořešit."
SprŽel nedávno vyhodnotila veřejnou zakázku na zpracování ZP + DÚR pro akci Modernizace trati Brno-Přerov, 1. stavba Brno – Blažovice s tím, že:

Předmětem zadání je zpracování Záměru projektu a Dokumentace pro územní řízení pro stavbu „Modernizace trati Brno – Přerov, 1. stavba Brno - Blažovice“ v rozsahu dle schválené „Studie proveditelnosti trati Modernizace trati Brno - Přerov “ ve variantě M2 a v rozsahu dle schválené „Studie proveditelnosti železničního uzlu Brno“ ve variantě Ab. Místem stavby je železniční trať Brno – Veselí nad Moravou v úseku odb. Brno-Černovice (mimo) – Blažovice (mimo) a novostavba tratě Brno – Přerov v úseku Brno-Slatina – Blažovice.

Závazně se přitom počítá jednak se ŽUB-em(*) a současně i s upgradem na V = 200 km/h dle SP (**) schválené Centrální komisí MD - toto je přímo explicitně uvedeno v zadání pro zhotovitele.
(*) - Schvalovací protokol č. j 47/2018-910-IZD/17 ze dne 10. 7. 2018
(**) - Schvalovací protokol č. j. 43395/2015-SŽDC-07 ze dne 16. 10. 2015
Úterý, 13. října 2020 - 22:29:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1364
Registrován: 4-2009
P.R.A.: Minulý týden byl videocall s ministrem Havlíčkem a Radimem Jančurou, který chtěl stavbu Brno - Přerov v této podobě zastavit. V zásadě to dopadlo tak, že se pokračuje v dvoukolejce na 200 a zároveň se bude připravovat VRT. Takže někdy v budoucnu, až já budu pod drnem, tady budou 4. koleje.[happy]

S ŽUBem v dnešním pojetí bych si tak jistý nebyl.
Bugear
Úterý, 13. října 2020 - 22:43:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3855
Registrován: 8-2005
@Racek: Fungují o něco lépe, zvyšuje se průběžně.[wink] Vtipné je, jak podle mapy by mělo být v roce 2024 rozkopaných najednou tak 500 km tratí.

Včera získala ZZŘ nevyžadující další posuzování druhá EIA na Přerov-Kojetín.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Úterý, 13. října 2020 - 22:45:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2814
Registrován: 8-2010
Quenya:
"P.R.A.: Minulý týden byl videocall s ministrem Havlíčkem a Radimem Jančurou, který chtěl stavbu Brno - Přerov v této podobě zastavit. V zásadě to dopadlo tak, že se pokračuje v dvoukolejce na 200 a zároveň se bude připravovat VRT. Takže někdy v budoucnu, až já budu pod drnem, tady budou 4. koleje.[happy] S ŽUBem v dnešním pojetí bych si tak jistý nebyl."
Já si upřímně nejsem ani jistý ohledně výstavby té dvoukolejky na 200 km/h...[nene]..a to za situace, kdy se původní, tj. ve schválené SP kalkulované CIN - a jim tedy odpovídající vypočtené ekonomické hodnocení skrze CBA-analýzu - "skoro" zdvojnásobily (z cca. 35 mld. Kč na cirka 66 mld. Kč) a stavba jako celek tak překročila vypočítanou limitní mez v SP uváděném ekonomickém hodnocení - co se týče citlivostní analýzy pro CIN - a ztratila ekonomickou efektivitu - tuším, že spočítaná tzv. přepínací hodnota CIN ve schválené SP byla někde okolo 55-57 mld. Kč. nebo tak něco, ale určitě ne 66 mld. Kč...[nene]

Ono totiž jaksi asi nebude náhoda, že SprŽel aktuálně vysoutěžila zpracování ZP + DÚR - světe div se - zrovínka u 1.stavby, Brno-Blažovice z celkem 5-ti staveb, což je - pokud je mi aspoň známo - jediná stavba, kde ty CIN překročeny nejsou...[rofl][biggrin]

Osobně jsem zvědav, jak se celá věc do budoucna dál vyvine, jestli se v Blažovicích nenapojí nakonec dvoukolejná novostavba na V = 200 km/h na původní jednokolejku...[lol][proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Úterý, 13. října 2020 - 22:46:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 198
Registrován: 12-2017
Quenya:
"P.R.A.: Minulý týden byl videocall s ministrem Havlíčkem a Radimem Jančurou, který chtěl stavbu Brno - Přerov v této podobě zastavit. "

Proč? Bojí se snad, že by tam začal jezdit někdo jiný s novější technikou rychleji, s lepšími službami a na vlastní riziko?

KII.
Úterý, 13. října 2020 - 23:34:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 9-2013
Quenya: A jak to bude s ŽUBem? Můžete alespoň naznačit? [proud]
Středa, 14. října 2020 - 00:24:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 838
Registrován: 1-2014
P r a:
Zajimalo by me, zda v 1. useku Cernovice-Slatina zustane 2 kolejka, nebo se to bude rozsirovat na 4 koleje? Jinak narust ceny z 35 na 55 ml me prijde hodne za konvencni trat, za ty penize uz by mohla byt poradna VRT. Dost me stve, ze se to nikam neposunuje, na Morave je to nejdulezitejsi stavba. Pokud by se zacalo tim 1.usekem, ktery je asi nejpruchodnejsi, tak aspon neco.
Středa, 14. října 2020 - 08:34:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12905
Registrován: 8-2012
že by tam začal jezdit někdo jiný s novější technikou rychleji, s lepšími službami a na vlastní riziko?
[biggrin][rofl] To by jako měl být kdo? [happy]
Spíš se bojí, že mu provoz rozmrdá dvacet let výluk, na jejichž konci bude ta samá trať jako dnes (viz úsek Blansko-Brno).
電車オタク
Středa, 14. října 2020 - 12:03:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 839
Registrován: 1-2014
T.H.
A to je prave to, proc je ten stavajici projekt na 200 nanic. Jednokolejka mela zustat a narovnat rozsirit pro potreby kraje az po stavbe nove VRT, ktera se uz mohla stavet
Středa, 14. října 2020 - 14:56:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 387
Registrován: 6-2009
Portáš, T.H.: souhlas. Cinknutá studie proveditelnosti na trať Brno - Přerov udělala svoje (trať na 200 je údajně rychlejší než na 350). A krom toho, to co se plánuje, to se v Německu stavělo před více než 40 lety.
Takže se nedivím nikomu, jimž vadí modernizace, která přinese mnoho výluk. Místo toho se může udělat novostavba s minimálním omezením současné trati.
Mladějov
Středa, 14. října 2020 - 16:07:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15204
Registrován: 3-2007
>Jednokolejka mela zustat a narovnat rozsirit pro potreby kraje az po stavbe nove VRT

No.. takovéhle myšlení přivedlo např. tratě 120 (Praha-Kladno) a 171 (Praha-Beroun) a další do konzervace stavu z 50. let minulého století [crazy]
Středa, 14. října 2020 - 21:29:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 199
Registrován: 12-2017
T.H.
Služby Jančury už dávno nejsou, co bývaly... takže kdokoli. V každém případě, jakmile tam bude dvoukolejka, vejde se tam více vlaků i na komerční riziko.

Ta modernizace nevypadá na nějaké kvanta výluk, hodně se půjde v nové trase, ne?

KII.
Středa, 14. října 2020 - 22:49:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 840
Registrován: 1-2014
Mladejov:
Myslim, ze minimalne z hlediska terenu se Kladno (problem s pruchodem pres Prahu 6, podobne jako ve Zline) a Beroun (draha varianta s dlouhym tunelem) neda srovnavat s rovinatou a ne prilis osidlenou krajinou mezi Brnem a Prerovem, kde by mohla VRT vest podel dalnice D1.
Středa, 14. října 2020 - 22:52:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 841
Registrován: 1-2014
Karel ll:
Staci, ze se ma ta trat strefovat do stavajicich stanic.
Takove narovnavani se mohlo delat i po VRTce.
Bugear
Středa, 14. října 2020 - 23:15:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3858
Registrován: 8-2005
což je - pokud je mi aspoň známo - jediná stavba, kde ty CIN překročeny nejsou
Pravděpodobně jen proto, že u ní na rozdíl od zbylých úseků dosud vůbec nezačala příprava.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Čtvrtek, 15. října 2020 - 03:20:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3927
Registrován: 5-2002
Já jsem se s M2 vnitřně smířil. Ona je to vlastně taková "odbočka z VRT" řešící Přerov, Kroměříž a Zlín, umožňuje potom VRT držet se trasy N1 (tedy dle ZÚR) a první sjezd mít až do Olomouce (možná Prostějova), kam to pak bude rychlejší.
Akorát že holt to odbočení bude už v Brně/Blažovicích a ne až u Vyškova, a po ten Vyškov nebude mít ani v cílovém stavu regionálka "trať pro sebe" (což u dvoukolejky vadit nebude kapacitně, spíš že v místech jako Rousínov by u "regionálně modernizované" tratě mohla být zastávka blíže městu, ale pokud to nechtějí, budiž).

Jen mě mrzí to pořadí oněch staveb, právě vzhledem k výlukám. Plus že se zbytečně vyrobí další kapacitní hrdlo (do doby doplnění té VRT).
Pátek, 16. října 2020 - 07:45:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12916
Registrován: 8-2012
Služby Jančury už dávno nejsou, co bývaly
Já vím, do švestek. A služby v závazku jsou přesně takové, jaké si zavazující objednal.
V každém případě, jakmile tam bude dvoukolejka, vejde se tam více vlaků i na komerční riziko
Ani v tom případě mi není jasné, čeho a koho by se ten Jančura měl bát - buďto tam bude furt závazková vrstva, anebo tam bude jako komerce nejspíš opět on (samozřejmě pokud sem nepřijde nový hráč - ale ten dnešní, Národní Dopravce to fakt nebude).
nevypadá na nějaké kvanta výluk, hodně se půjde v nové trase
No minimálně se to bude muset trefovat do stávajících zhlaví (což budou největší objemy výluk).
電車オタク
Pátek, 16. října 2020 - 08:39:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 175
Registrován: 8-2017
V "rovinaté a nepříliš osídlené krajině" mezi Brnem (resp. km 23,8 u Blažovic) a Nezamyslicemi jsou ve variantě pro rychlost 200km/h navrženy na nějakých 37 km délky čtyři tunely, jeden velký zářez a estakáda u Nemojan. Nová trasa nejenže neomylně trefuje skoro všechna zhlaví stávajících stanic, ale na pár místech kříží starou trať i kdesi v polích.Tohle na skoro bezvýlukový provoz při stavbě nevypadá.
Chiméry o nějaké VRT trati na 350km/h podél dálnice bych nechal stranou.
Pátek, 16. října 2020 - 09:05:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11486
Registrován: 4-2003
registrovaný jk:Tohle na skoro bezvýlukový provoz při stavbě nevypadá.

Tohle by mělo dopadnout tak, že se zavede na co nejdelší dobu náhradní autobusová doprava a trať se mezi Nezamyslicemi a Blažovicemi předělá celá najednou. To s ohledem i na již bohužel nicotnou místní nákladní dopravu.
Mladějov
Pátek, 16. října 2020 - 10:15:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15210
Registrován: 3-2007
B 11486: Myslím si totéž - náhradku a zkrátit termíny.

Támhle Ostrov - Vary si teď tiše prodloužili z 31.10. do grafikonu a taky to jde (přičemž nákladní vlaky najíždí stovky km zbytečně odklonem a ucpávají další úzká hrdla sítě).

Mmch má odtud někdo nějaké informace, případně fotky ?