Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » 781 (T679.1) - sergeje » Archiv diskuse 781 (T679.1) - sergeje do 19. 12. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse 781 (T679.1) - sergeje do 19. 12. 2020

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 13. prosince 2020 - 20:35:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2473
Registrován: 4-2005
To jsem myslel obecně, ale viděl jsem fotku v Oslavanech se štokrem hodně pozdě v parním provozu. Provoz kolem po Ivančickém viaduktu s řadou 434.2 ještě v roce 1978 jsem si spojil s posledními štokry v Brně.
Neděle, 13. prosince 2020 - 21:01:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2474
Registrován: 4-2005
Vařím z vody, ale poslední 781.545 z Majlontu šel do Sokolova a pak prodán?
Neděle, 13. prosince 2020 - 21:35:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 74
Registrován: 10-2020
to Frako: tak proč se ten olej nevracel do motoru? Co to je Roots? Na mě musíte pomalu, nejsem z oboru...
Neděle, 13. prosince 2020 - 22:11:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10675
Registrován: 5-2002
ad Michal_Ř: Vařím z vody, ale poslední 781.545 z Majlontu šel do Sokolova a pak prodán?

Ano, jako jeden z mála si v Sokolově ještě zajezdil (s 1436 z Přerova) a byl pak prodán jako V200.009 společnosti EBG.

ad OK-HEU: to Frako: tak proč se ten olej nevracel do motoru? Co to je Roots? Na mě musíte pomalu, nejsem z oboru...

docela mě překvapuje nevědomost. Co Eliška Junková, Bugatti, letadla s pístovými motory?

Zkusím to hodně laicky, snad mě za to můj dobrý učitel Frako nevyplísní [biggrin].

Motor Sergeje 14D40 nebyl až tak úplně klasický dvojtakt, ale dvojtakt se souproudým vyplachováním

Neměl výfukové kanály, ale klasické výfukové ventily a měl klasický olejový prostor s klikovou hřídelí, kde má klasický dvojtakt suchou klikovou skřín, kde klikový hřídel současně slouží jako dmychadlo, které slouží k natlačení vzduchu pro spalování k sacím kanálům a proto musí v palivu obsahovat i mazací složku (viz. Jawa Pionýr, Wartburg, Trabant).

Protože Sergej nemá možnost stlačení sacího vzduchu klikovou hřídelí (má tam mazací olej), tak je potřeba sací vzduch dodat jinak a současně turbodmychadla z nuly nefungují (jsou roztáčená výfukovými plyny). A k tomu je tam mechanické dmychadlo Roots poháněné přímo klikovou hřídelí, které zajistí dostatek stlačeného sacího vzduchu pro start motoru a po jeho startu již vzniklé spaliny postupně roztočí turbodmychadla, které se o plnění motoru vzduchem postarají následně.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pondělí, 14. prosince 2020 - 06:49:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 75
Registrován: 10-2020
To: P.Š.: Tak to je vysvětlené naprosto excelentně. Jak sám píšete ten motor nemá úplně klasickou dvojtaktovou koncepci....skoro bych řek, že je to dost neobvyklé. Kdyby pan kolega Frako napsal mechanický kompresor namísto Roots tak bych to snad pochopil rovnou
Pondělí, 14. prosince 2020 - 10:38:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9547
Registrován: 6-2006
Pondělí, 14. prosince 2020 - 19:48:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 10-2020
Btw kolega Frako píše, že ten olej je z mazacího okruhu kompresorů, aspoň jsem to tak pochopil. Je ještě nějaká jiná mašina s dvojtaktem?
Pondělí, 14. prosince 2020 - 21:40:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 78
Registrován: 10-2020
Na letadle vypadá turbokompresor takhla: http://www.planes.cz/cs/photo/1220590/b-17g-flying-fortress-n7227 c-private-kendall-tamiami-executive-tmb-ktmb
Pondělí, 14. prosince 2020 - 22:29:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 378
Registrován: 8-2018
Rootsovo dmychadlo vypadá takhle. Něco takového má i zetor 25. (Možná)

Můj web:Kolejiště Trutnov tt

Ekoblázni přestaňte [kecal][kecal][kecal] do zemědělství.
Pondělí, 14. prosince 2020 - 22:31:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10679
Registrován: 5-2002
No, to určitě není mechanické dmychadlo, ale turbodmychadlo (alespoň se mi to tak jeví). U vysoce dostupných letadel prakticky jediná možnost, jak dostat do válců vzduch ke spalování a nesnižovat výkon až tolik, jako s mechanckým dmychadlem, kdy nám mechanické dmychadlo podstatně zvyšuje potřebný příkon pro stále větší a větší potřebu stlačování chudého vzduchu.

Ale pokud si dobře pamatuji, mistrem v této disciplíně byla nějaká sovětská TU?
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pondělí, 14. prosince 2020 - 22:44:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 379
Registrován: 8-2018
Двигатели 14д40

Můj web:Kolejiště Trutnov tt

Ekoblázni přestaňte [kecal][kecal][kecal] do zemědělství.
Úterý, 15. prosince 2020 - 06:21:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 494
Registrován: 7-2011
Frako píše, že ten olej je z mazacího okruhu kompresorů
Je to blud, který jsem nikdy nenapsal.
ZV, ano to je Rootsovo dmychadlo.
Mladějov
Úterý, 15. prosince 2020 - 11:12:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15607
Registrován: 3-2007
Petr_Šimral:
"No, to určitě není mechanické dmychadlo, ale turbodmychadlo (alespoň se mi to tak jeví). "

No Rootsovo dmychadlo JE mechanické dmychadlo a tomu obrázku s "piškotama" jsem vždycky interně říkal "malej Wankel".

Jinak hezká technická diskuse kdy i já se naučím Sergeje [lol]
Úterý, 15. prosince 2020 - 11:52:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10682
Registrován: 5-2002
Když se Mladějove podíváš na časy vložení, tak by Ti mohlo dojít, že já odpovídám panu OK-HEU --> plyne to i z textu příspěvku a ne na příspěvek Zadar - Volaje.

Holt jsem jednou nepoužil citaci, protože jsem nepředpokládal, že by mě zde někdo ještě mohl předběhnout [happy]

A souhlasím s Tebou, že v příspěvku Z_V je Rootsovo mechanické dmychadlo [biggrin]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 15. prosince 2020 - 11:56:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 223
Registrován: 8-2017
Zadar_Volaj: Krásnej řez motorem. [ok]

Přidám také k tématu, vlastním jeden kompletní píst ze Sergeje a z tolika se skládá dílů :
[kladivo]


Úterý, 15. prosince 2020 - 12:05:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10870
Registrován: 4-2003
Něco takového má i zetor 25. (Možná)
[biggrin]

[nene]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Mladějov
Úterý, 15. prosince 2020 - 12:07:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15610
Registrován: 3-2007
PŠ: Tak pardon, já sem jen odskakuju a tak nejsem tak pozorný [wink].
ZVolajovy řezy - jo, to je ta "stará škola", takhle se to malovalo v padesátých letech a Rusáci a v armádě se to dělá dodnes, i 1:1 reálné rozříznuté motory, převodovky atd.
Úterý, 15. prosince 2020 - 12:50:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 79
Registrován: 10-2020
To P.Š. : dyť jsem psal, že to je turbodmychadlo...nicméně spousta pístových leteckých motorů má dmychadlo poháněné mechanicky například motory M332, M337 ve Zlinech a Moravách, motor Merlin ze Spitfiru apod. Ony se už vlastně od padesátých let minulého století žádné větší pístové letecké motory nevyrábí, snad kromě motorů do AN-2 a to je zlepšená verze amerického motoru Wright Cyclone z třicátých let
Úterý, 15. prosince 2020 - 12:52:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 80
Registrován: 10-2020
To Aldaan: to je pořádnej kus materiálu!
Úterý, 15. prosince 2020 - 13:10:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 81
Registrován: 10-2020
Za vrchol letecké motorářské technologie je považováno tohle: https://en.wikipedia.org/wiki/Wright_R-3350_Duplex-Cyclone
Mladějov
Úterý, 15. prosince 2020 - 18:13:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15620
Registrován: 3-2007
OK: Tak dvoudobý diesel Sergejův je údajně původem z ponorky (a vůbec bych se nedivil, kdyby to byla nějaká původní německá konstrukce, soudruzi kopírovali všechno i s chlupama od Němců i od Amíků, od mašin přes autoblok po rakety a atomovou bombu).
Úterý, 15. prosince 2020 - 19:25:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9549
Registrován: 6-2006
Síly musely být vyrovnány.
Statistik
Úterý, 15. prosince 2020 - 19:50:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6767
Registrován: 6-2004
OK-HEU Je ještě nějaká jiná mašina s dvojtaktem?

Ano, byly a asi dodnes jich jsou řádově přinejmenším desetitisíce. V SSSR kromě D40 masově rozšířený motor D100 (stojatý řadový desetiválec s dvaceti protiběžnými písty, dvě klikovky provázané kuželovým převodem), v USA a všech jejich koloniích i nekoloniích záplava typů mašin s mraky modelových řad motorů se značkou General Motors (GM-EMD).

Tak dvoudobý diesel Sergejův je údajně původem z ponorky
Tahle nepodložená báchorka už je asi nesmrtelná.[wink]
Úterý, 15. prosince 2020 - 19:58:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10683
Registrován: 5-2002
Tahle nepodložená báchorka už je asi nesmrtelná.

Asi ano.

A myslím si, že vím, z čeho vznikla.

První Sergeje byly dodávány bez tlumičů.
Pak byly první tlumiče na 1113 + 1114.
Pa začaly chodit fabrické a na nízká čísla se něco domontovávalo, co trčelo přírubami do uličky ve strojovně. Tuším, že to byla T 679.1112. Říkalo se jí ponorka...
A jak tak jednou jako mladé ucho probíhám strojovnou, aby mi nebuchla VZ, tak najednou rána a tma. Z čela krev atd. No samozřejmě - koupil jsem jí v plném běhu po strojovně...

A předpokládám, že takto bolestivě nabitých zkušeností bylo v republice dostatek, aby se to ujalo jako motor z ponorky [biggrin]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 15. prosince 2020 - 20:07:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 10-2020
To Aldaan: k čemu je ta část co vypadá trochu jako houba?
Úterý, 15. prosince 2020 - 20:19:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 495
Registrován: 7-2011
Do čísel pod 1113 se dosazovaly tlumiče pod střechu tzn. těsně nad motor, působilo to různé potíže, např. přehřívání vstř. čerpadla což mělo za následek houpání v otáčkách i na volnoběhu, pak se tam dosazovala clona a mělo to i jiné nectnosti, nejenom, že si Péťa rozbil palici.
Ten řez motorem pamatuji, před padesáti lety jsme při zaškolování pobírali vědomosti o těchto motorech, ale je tam jedna chyba, jestlipak na ní přijdete. Na tomto obrázku je vidět jediný ventil, je ve frémně na které je posazen motor, tak tím se vypouštěl olej ze vzdušníků (recívrů). To je ta vyboulenina s kulatými víčky, ta mají určitý přítlak vymezený pružinou. Pokud je tam oleje moc, povolí a je vymalováno, ale bez obav, oleje se tam vejde poměrně dost.
Úterý, 15. prosince 2020 - 20:31:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 245
Registrován: 2-2018
Statistik:
"Tak dvoudobý diesel Sergejův je údajně původem z ponorky
Tahle nepodložená báchorka už je asi nesmrtelná.[wink]"

Doporučuji pročíst "Tiché vítězství" od Clay Blaira [wink]
Úterý, 15. prosince 2020 - 20:50:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 224
Registrován: 8-2017
"motor z ponorky" spíš to může být spojováno s tím, že motory v ponorkách měly také dieselo-elektrický pohon a některé motory byly také two-stroke diesel.

Loni jsem byl na Rujáně v muzejní ponorce HMS OTUS, která má dva šestnáctiválcové diesely. Podle kanálů ve vložce válce také jsou dvoutaktní.
Myslím, že přímo motor 14D40 nebo jeho případný přesný vzor v ponorce použit nebyl.

Úterý, 15. prosince 2020 - 21:08:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 225
Registrován: 8-2017
Pro zajímavost... tahle vypadá ta 20ti pístová megaobluda např z TE-10 .
Dvoutakt diesel s protiběžnými písty.


Středa, 16. prosince 2020 - 06:11:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 496
Registrován: 7-2011
frako 495 přehřívání vstř. čerpadla. Správně mělo být přehřívání sdruženého regulátoru.
To tedy valím oči na to uspořádání motorů v ponorce. Když vzhlédnu k životnosti ponorky za 2. války tak to bylo sakra nákladné zařízení.
Statistik
Středa, 16. prosince 2020 - 09:20:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6769
Registrován: 6-2004
Myslím, že přímo motor 14D40 nebo jeho případný přesný vzor v ponorce použit nebyl.

Tak vyloučit to nejde, ale tady jde spíš o ten zlidovělý kec, že tenhle motor byl používaný v ponorkách a odtud se dostal do mašin (pochopitelně našinec zná jen T679.1, jiné modifikace D40 a jejich použití neznaje). Ona asi většina těch velkých "pramotorů" byla původně lodních, takže to tomu nahrává. A že se v lodích zrovna 14D40 používaly, dost možná se používají dodnes, to je fakt.

Doporučuji pročíst "Tiché vítězství" od Clay Blaira
Pokud na to někde v knihovně narazím, rád si počtu. To jsou ty "pohádky o ponorkách", odkud se to celé bere? Nepředpokládám, že by to byly "sebrané spisy vedoucího obchodního oddělení Kolomny" [wink].
Středa, 16. prosince 2020 - 10:00:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 226
Registrován: 8-2017
OK-HEU :

ta 10kg věc je vložka pístu (nazval bych unašeč). Vložka je spojena kluzně čepem s ojnicí, celá je zasunuta do útrob sešroubovaného těla pistu a zajištěna v něm tou obrovskou segerovkou (pozice 2.).

Statistik
Středa, 16. prosince 2020 - 10:47:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6770
Registrován: 6-2004
Myslím, že přímo motor 14D40 nebo jeho případný přesný vzor v ponorce použit nebyl

K ponorkám třídy O-1 se dá dočíst akorát to, že mají šestnáctiválcové naftové motory VTS, resp. VMS (tj. přeplňované klasickým turbem, resp. Rootsovým dmychadlem) dle specifikace admirality ASR. V "M-kové" tedy lodní třídě 16VTS se používaly třeba britské motory Ruston Paxman nebo Ruston Hornby, ale to by měly být všechno čtyřtakty.

Pomíjím fakt, že primárním zdrojem těchhle DE-ponorek jsou klasické olověné baterky.
Statistik
Středa, 16. prosince 2020 - 10:49:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6771
Registrován: 6-2004
Do čísel pod 1113 se dosazovaly tlumiče pod střechu tzn. těsně nad motor...

To jsou ty tzv. "rezonátory" z ŽOS Nymburk?
Středa, 16. prosince 2020 - 11:46:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 246
Registrován: 2-2018
Statistik:
"Doporučuji pročíst "Tiché vítězství" od Clay Blaira
Pokud na to někde v knihovně narazím, rád si počtu. To jsou ty "pohádky o ponorkách", odkud se to celé bere? Nepředpokládám, že by to byly "sebrané spisy vedoucího obchodního oddělení Kolomny" [wink]."

Nikoliv. Clay Blair byl ponorkový důstojník za WW II v US Navy, který po válce vystudoval postgradulání studium historie a působil jako pomocník oficiálního historika US Navy, kontradmirála S. E. Morisona. Tiché vítězství a Hitlerova ponorková válka jsou jeho největší samostatné vědecké práce(pokud se dá mluvit o samostatné práci v případě zapojení týmu rešeršistů) věnované ponorkovému loďstvu USA a Německa a ponorkové válce za WWII. Postaveno na archivních dokumentech, mj. v diskutované záležitosti Úřadu pro lodě ministerstva námořnictva USA (tam opravdu nemají Admiralitu)atd. Shrnuto k problematice ponorkových motorů - před WW II se hledalo řešení optimálního pohonu flotilových ponorek (tj. ponorek dalekého dosahu) a pro neschopnost armádních složek byly osloveny civilní firmy Fairbanks Morse, Hooven-Owens-Rentschler (H.O.R, ta pracovala s licencí od MAN (zajímavá aféra se spolehlivostí, která šla na vrub nekvalitní oceli, ale hlavní konstruktér díky tomu zemřel na mozkovou mrtvici a námořníci tyto motory odmítali kvůli podezření na sabotáž) a General Motors. Řešením bylo vybavení uvedených ponorek čtveřicí dieslů s generátory a elektromotory (takže odlišný přístup než Kriegsmarine nebo britská Admiralita, která používala motorgenerátory), tedy pohon ekvivalentní DE přenosu u lokomotiv. Bylo možné kombinovat různé varianty, v krajních mezích (hladina) čtyři diesly pohání čtyři generátory a ty napájí čtyři elektromotry nebo jeden diesel pohání loď a tři nabíjí baterie.
C. Blair uvádí, že vývoj takových dieslů pro námořnictvo sám o sobě nebyl pro uvedené firmy ekonomicky zajímavý (jednalo se o zakázku pro několik desítek ponorek), ale že uvedené řešení využily v lokomotivách.
Linku na Sovětský svaz a Kolomnu si vytvořte sami [wink]. Zákon o půjčce a pronájmu, dodávky železničního vybavení, asi včetně i nějakých DE lokomotiv, to není můj obor. Mimochodem, minimálně jedna ponorka US Navy byla pravděpodobně (nemám ověřeno z dalších zdrojů) internována určitou dobu ve Vladivostoku (SSSR nebyl ve válce s Japonskem do srpna 1945, tudíž se musel chovat i k vojákům svých spojenců z války proti Německu jako neutrál).
Statistik
Středa, 16. prosince 2020 - 12:21:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6772
Registrován: 6-2004
Díky, to bude asi zajímavé čtení. Já myslel, že vazba ponorkového motoru a motoru do sergeje je právě tady nějak "pregnatně" hozená do placu jako fakt. Tak zas nic a nádražácká legenda žije dál. [proud]

Nepřímá linka mezi ponorkovým motorem a motorem do sergeje určitě bude snadno vytvořitelná, to si nedělám iluze. Kopírování a podobné druhy "inspirování" (pardon, reverzního inženýrství) jsou běžné metody a jsou staré jako lidstvo samo, nejen v SSSR. Teď jen zbývá konečně najít ten ponorkový svatý grál, který dal "ur-14D40" sergejům do "vínku".[proud]
Středa, 16. prosince 2020 - 12:53:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 10-2020
Teď už je mi to jasné a kdybych si býval přečetl popisek k té fotce kde je i píst z K6S310 a motorové pily tak by mito bylo jasné rovnou...
Středa, 16. prosince 2020 - 17:43:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13504
Registrován: 4-2003
1529 třikrát jinak ..


Středa, 16. prosince 2020 - 20:45:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9296
Registrován: 9-2002
Já jsem zase slyšel kec, že 14D40 je z nějaký žabožroutský minolovky. Ale taky to nijak podložený nemám.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Středa, 16. prosince 2020 - 21:42:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 227
Registrován: 8-2017
Jnd: 1529 Z Ledče n/S. téhož večera o něco později. Na 781.600 jsem bohužel nemohl čekat..

Čtvrtek, 17. prosince 2020 - 10:21:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3747
Registrován: 11-2006
Vrátím se trochu k motorům, konkrétně k ventilům. Docela by mne zajímalo, z jakého materiálu jsou vyrobeny?
Moje poslední přímé setkání se sergeji bylo ve zvolenském depu na podzim 1989, kde jsem fungoval jako mechanik na dílně. Na těch potvorách jako jediných nedržely magnety a sedla s ventily se musely zabrušovat ruční "kličkou". Což byla docela makačka /přetlačování vložené pružiny/, protože se běžně stávalo, že nám ráno přistálo na dílně 36 hlav, z toho minimálně 12ks sergejových. Zbytek brejle, čmeláky,hektory nebo pomeranče. Rozebrat, vyčistit, poskládat, zabrousit ventily a do 14:00 expedovat ven. Bylo nás 5 a jedna pračka ... [wink] Také byl prý uvnitř ventilů sodík, kvůli lepšímu převodu tepla. To jsem ale nikdy nezkoumal řezem.
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Čtvrtek, 17. prosince 2020 - 11:27:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 10-2020
U leteckých pístových motorů je také sodík ve výfukových ventilech. Zabrušování ventilů byla pakárna, kterou jsem naštěstí dělal jenom na učňáku...pak jsem ještě asi rok zabrušoval příruby, nejhorší práce co jsem kdy dělal, totálně zničený ruce.
Čtvrtek, 17. prosince 2020 - 15:36:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2826
Registrován: 4-2014
27. díl - Motorový rušeň T 679.1 (asi 1967)

https://www.youtube.com/watch?v=2z7r6OQUFLU
Čtvrtek, 17. prosince 2020 - 15:45:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1295
Registrován: 7-2009
Nádhernej díl a zároveň vzpomínka na nesmrtelné dříče !!!
Čtvrtek, 17. prosince 2020 - 22:24:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 114
Registrován: 10-2020
frako - kdo vozil ten Ex Berlín-Vary? A kde ho přepřahali na sergeje?
K těm tlumičům - doporučuju koukat na celou mašinu, a ne jen na tabulku s číslem. Ten barevnej má nymburskej uvnitř, druhej ho má už z výroby - na střeše. A fabrika: napřed Lugansk, pak Vorošilov-krad...a dnes zas Lugansk. Oválné tab. Lug, kosočtverec Voroš. V něm měli i písmena: LTSZ, VTSZ.
Čtvrtek, 17. prosince 2020 - 22:42:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3748
Registrován: 11-2006
csik: V něm měli i písmena: LTSZ, VTSZ.
A ne náhodou LTZ a VTZ? Tolik místa na štítku tam přece jen nebylo.[wink]
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Mladějov
Čtvrtek, 17. prosince 2020 - 23:04:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15636
Registrován: 3-2007
csik:
"frako - kdo vozil ten Ex Berlín-Vary? A kde ho přepřahali na sergeje?
"

Já nemůžu najít ten původní frakův příspěvek, ale mám zato, že Karlex (Vary- Berlín)i Karola (Vary-Lipsko) jezdil s "delfínem" - motorovou jednotkou DR VT18.16 až do roku 1981, kdy se vozba převedla do klasiky s plecháčem do/z Vojtanova.
To byla taky kuriozita - dvě klasy DR s plecháčem, povinně místenkové do Vojtanova [lol]
Čím to vozili v NDR nemohu sloužit.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Čtvrtek, 17. prosince 2020 - 23:23:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 11-2018
Reč je o týchto štítkoch?
Pátek, 18. prosince 2020 - 00:00:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1008
Registrován: 7-2017
T 679.1587 odjíždí z Lužné u Rakovníka (1983)
Pátek, 18. prosince 2020 - 00:10:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 115
Registrován: 10-2020
Hej - ale ten vlavo bol z fabriky modrý...
E499001 - teď vidíme oba, že to bylo jinak, a toho místa bolo vela, místo "L" celé slovo a pak ty velká 3 písmena - Teplovozo Strojitelnyj Zavod,, a taky jsem zapomněl na tu Okt revol...změna štítků byla asi od 1-1-73 ???? ....nebo už od 7.11.72??? Dokud jezdily, tak jsem to nezkoumal....a teď je pozdě.

KV - VT 18.16 tam stála snad od rána, a 3 klasy z Bln přijely odpol....až to najdu,....
Pátek, 18. prosince 2020 - 00:11:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 116
Registrován: 10-2020
a ten napravo žltý....len písmená červené...
Pátek, 18. prosince 2020 - 01:55:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2666
Registrován: 9-2009
E499001: To byla taky kuriozita - dvě klasy DR s plecháčem, povinně místenkové do Vojtanova

Jsme tímto vlakem pravidelně jezdívali v letech 1985 a 1986 jako školní mládež z Františkových Lázní do Sokolova a Karlových Varů. Vlak se vyznačoval neuvěřitelným množstvím vypitých malých lahviček alkoholu (i od piva) a hlučných Němců. Často jsme je okřikovali "Ruhe"! Místenky se tam tou dobou nepraktikovaly. Z NDR to tuším vozil tento typ lokomotiv:

V Plesné (na trati do Vojtanova, kde se přepřahalo) jsem v té době jiný typ lokomotiv DR, než tento, neviděl. Mohu se však mýlit.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil_p.)
Pátek, 18. prosince 2020 - 02:00:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10690
Registrován: 5-2002
ad Csik: KV - VT 18.16 tam stála snad od rána, a 3 klasy z Bln přijely odpol....až to najdu,....

Jezdily přes Vojtanov tři vlaky.

Karlex - VT 18.16 od GVD minimálně 1969/70 do konce GVD 1981/82, pak v GVD 82/83 T478.3 LD Cheb, personálně KV a od GVD 1983/84 S 499.02 LD Cheb
Karola - VT 18.16 od GVD 1972/73 od dubna do října, od GVD 1973/74 denně do GVD 1981/82 a pak stejně jako Karlex.
Drancovák 7060/7061 - v GVD 1969/1970 ještě není, v GVD 1975/76 už jezdí. Pamatuji si na něm různé soupravy německých Rekowagenů, zpočátku i ty třínápravové. Kdo je vozil do GVD 1982/83 si nepamatuji, tuším různou směsici 475.1, 556.0, T 478.3? To by mohl upřesnit Frako, já byl ještě kluk.

A potvrzuji kolegu Kuřila, ani já si z Německa po Vojtanov nepamatuji nic jiného než BR132, dnes BR 232 "Ragulin". Ale určitě to na začátku provozu Drancováku bylo jinak, tedy BR118, 119, něco parního?

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr Šimral.)
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pátek, 18. prosince 2020 - 14:08:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 498
Registrován: 7-2011
P.Š. to popsal v podstatě správně, jen dodám, že tzv. drancovák jeden čas zapřahala Karkule dvojka, jinak 475.1 můžeme vyloučit. Po dobu parní vozby to byla 556.304, plus nějaké letmo, pokud 304 opravovala. Přepřahalo se ve Vojtanově. Prvně jsem Karlexem cestoval do Lipska někdy na jaře 1968 z K.V.,byla to klasická 6 ti vozová souprava, zapřažená právě 304. Fíra byl starší kolega v K.V. to rozjel a zastavil poprvé v F.L. a pak ve Vojtanově. Němci na to zavěsili také nějakou čoudu. Naposledy (Karolou) a to několikrát to už bylo po revoluci, ale vždy jen z Vojtanova do K.V. Do Vojtanova Ragulin z Vojtanova Plecháč.
Pátek, 18. prosince 2020 - 15:58:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2667
Registrován: 9-2009
Když jsme u tohoto vlaku, tak se zeptám, zda to bylo možné, že tehdy v tom vlaku byl německý a český průvodčí nebo už mi paměť selhává? Pamatuji si, že neměl uniformu, ale vínové sako. Je to možné?
Pátek, 18. prosince 2020 - 22:34:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3750
Registrován: 11-2006
csik: změna štítků byla asi od 1-1-73 ???? ....nebo už od 7.11.72???

Ještě byla jedna varianta výrobního štítku. Jeden mi visí na zdi, tak jsem udělal pro představu výřez.Tato varianta byla zřejmě jen na strojích první série. Tento by měl pocházet z T679.1006.

http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Pátek, 18. prosince 2020 - 22:50:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 118
Registrován: 10-2020
pár fotek bez vývojky , bez skeneru....
takže napřed přijel z Říše nočník R348, a až odpoledne deník MEx148...třetí snímek je jinde...ale není to Pařížák
Pátek, 18. prosince 2020 - 23:02:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 119
Registrován: 10-2020
E499001- pěknej kousek! Taky jsem kdysi fotil pár těch prvních, ale na jejich výrobní štítek jsem nekoukal.....takže jsem věděl jen o těch dvou variantách.
Pátek, 18. prosince 2020 - 23:04:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10695
Registrován: 5-2002
ad Frako: P.Š. to popsal v podstatě správně, jen dodám, že tzv. drancovák jeden čas zapřahala Karkule dvojka,

Karkule? To muselo být maso. Je fakt, že já si Drancovák pamatuji cca v desetivozové soupravě, ale v sedmdesátkách si to samozřejmě nepamatuji (jsem ročník 1968), spíše až tak od roku 1980...

GVD 1975/76: 7061: Vojtanov: 8:09/8:53 (8 km) - FL: 9:05/9:09 (27 km) - Sokolov:9:43/9:45 (23 km) - KV h.n.: 10:13
7060: KV h.n.: 17:00 (23 km) - Sokolov 17:26/27 (27 km) - FL: 18:02/04 (8 km) - Vojtanov 18:13 (zde Ex 66 a 68 jely za 12´...

Ale fakt to na tu Karkuli vypadá, ale ta musela dostávat úděsný kouř...

GVD 76/77: 7061: Vojtanov: 8:10/8:53 (8 km) - FL: 9:05/9:08 (27 km) - Sokolov 9:38/39 (23 km) - KV h.n.: 10:00

7060: KV h.n.: 17:10 (23 km) - Sokolov 17:32/17:34 (27 km) - FL: 18:02/04 (8 km) - Vojtanov 18:13/18:45

A o rok později to už vypadá na dnes "Jaroměřskou" 556.304...

V roce 2019 jsem byl na setkání modulářů TT v bavorském Königsmoosu. Sešla se docela divoká mezinárodní sebranka, kromě klasických Bavorů, Sasů a mě :-) tentokrát v rámci dvacetiletého výročí bavorské modulovky TT přijeli i kamarádi z Maďarska a Bulharska. A jeden z Bulharů vyhodil na okno přepravku jízdních řádů různých železnic, vše nepoškozené, prakticky ani neotevřené. Za celou přepravku chtěl 1000 EUR, to se mi zdálo moc, ale za jízdní řády ČSD od roku 1975 do roku 1978/79 jsme se dohodli na dvaceti Eurech [biggrin].
Vše nikdy neotevřené. A když jsem dnes chytil do ruky Cestovný poriadok 1976/77, tak se mi právě u trati 14 roztrhl v půlce [sad]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Statistik
Sobota, 19. prosince 2020 - 01:23:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6787
Registrován: 6-2004
K těm výrobákům - na T679.1 by měla být k nalezení ještě tato varianta:

(oba pocházejí z M62 dodaných MPS SSSR).

Na všemožných sovětských verzích M62 pak samozřejmě bylo i několik variant "plachet", například tato:

(vybral jsem záměrně štítek taky z jednodílné M62, ať se to těm našim aspoň trochu podobá).