Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Tratě v Českém ráji a Podkrkonoší » Archiv diskuse Tratě v Českém ráji a Podkrkonoší do 28. 10. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Tratě v Českém ráji a Podkrkonoší do 28. 10. 2020

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 19. října 2020 - 20:56:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13495
Registrován: 5-2004
tehdy byla uplne jina skladba cen. Levny bydleni, voda za 0,80 a ne 100 a vic. A prumyslovy vyrobky drazsi. Nikoli ale na jedno pouziti, ony sly oproti dnesku opravovat.
Pondělí, 19. října 2020 - 21:10:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12960
Registrován: 8-2012
Levny bydleni, voda za 0,80 a ne 100 a vic
No jo, vy jste vlastně v DBL advokacii o autech kontumačně mimo, u vás tak maximálně ceny kol značky Ukrajina, tak se aspoň připomenout s vodou [happy]. Takže se zřejmě z drahejch aut dotovala levná voda, aha... (No a "levný bydlení" taky tak úplně nebylo, ale od toho tu zas máme jiné advokáty, co náhodou přišli na byťák a dostali kvartýr, netřeba to opakovat [happy] .)
ony sly oproti dnesku opravovat
Ostatně i ta auta se musela opravovat, vyvařovat, generálkovat motory, stříkat dutiny etc., protože kde by se vzalo (na) nové.
電車オタク
Úterý, 20. října 2020 - 07:31:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1513
Registrován: 1-2010
Nemá to cenu, jeden-dva zde májí patent na rozum a ti druzí pouze vzpomínají na DBL.
Úterý, 20. října 2020 - 10:28:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10697
Registrován: 4-2003
tehdy byla uplne jina skladba cen. Levny bydleni, voda za 0,80 a ne 100 a vic. A prumyslovy vyrobky drazsi. Nikoli ale na jedno pouziti, ony sly oproti dnesku opravovat.

Tohleto (pokud to opravdu existuje a nejde o fikci) všechno je dávno zohledněno v ekonomických statistikách a "přesto" z toho vychází, že se lidi mají 2x líp.


----------------------
To nemáte nějaký jiný téma? Dyť jste s tím DBL jak retardovaní. Akorát je to on-line světectví, jak mentálně padáte do hrobu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Mladějov
Úterý, 20. října 2020 - 11:07:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15228
Registrován: 3-2007
T_._H_.:
" Dvacetiletá auta jsou dnes ty poslední felicie s "hráběma" a kolik jich asi tak uvidíte na silnici? A když už, tak to jsou mrdky v posledním tažení a s nájezdem bytovka - LIDL ve stovkách km ročně.

"
Takže to jsou vlastně mrdky, co nic nevydržej [lol][lol]

Kdežto za DBL si většina lidí toho auta považovala, leštila, každých pár tisíc měnila olej, seřizovala ventily, jezdilo se jen v neděli, i ten vysavač/žehlička/vařič se dal opravit, melouchářům kvetla živnost..

Kdežto dneska, fuj, každej běží do Lídla a kupuje tu novou konvici, tu novou žehličku, tu nové povlečení (kdežto to staré po babičce se dědilo z generace na generaci) [lol][lol][lol][lol]

A takový telefon - doma nám stačil jeden a ještě třicet let starý.
DBL.
Úterý, 20. října 2020 - 11:56:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1905
Registrován: 7-2017
Dovolím si zareagovat na některé starší příspěvky.

Ve St. Pace byla také restaurace s výčepem (jídelnou kuřáckou) bez ubrusů a nekuřáckou s ubrusy kde jste též dostal i pivo. Pamatuji jak z restaurace při každém příjezdu vlaků vybíhal personál na nástupiště a prodával horké párky s chlebem na papírovém tácku, limonádu a pivo ve voskovaných kelímcích. K tomu dva kiosky pro přestupující.
Naposledy zřízené bistro, na rohu hlavní budovy nemělo pouze výdejní okénko, ale i vnitřní prostor k sezení a hernou pro děti.
Jinak ono to s těmi přípoji ve Staré Pace není tak růžové, jak tu někteří neználci píší.

K Os 5405.
K tomu dotyčnému co nastupoval v 17:02 v Liberci do Os 5405 a vystoupil z něho v Pardubicích ve 23:26, případně v Hradci 22:39 jen dodám. Když již do toho Os 5405 nastoupil, asi omylem v Liberci, proč nepřestoupil v Turnově do R 981, mohl být v Hradci Králové již ve 20:01 a Pardubicích ve 20:45. Os 5405 byl postaven tak, aby cestující mezi Pilínkovem a Doubím se dostali do Turnova na onen R 981 směr Jičín - Hradec, případně R 947 Turnov - Praha.
V té době se učilo na základní škole, jak vyhledávat v JŘ. Pokud by tato maličkost byla zvládnuta, zjistil by dotyčný, že mu onen R 981 odjížděl z Liberce v 17:22. Pak by mu celá cesta do Hradce trvala bez přestupu 159' (2h 39').
Dnes, po cca 35 letech to R z Liberce do Hradce, po 030, jezdí (dle SJŘ) za za 150', tedy o 8,5' kratší dobu. Z počátku po zavedení taktu tomu ani tak nebylo.
Ano, později byl Os 5405 ukončen v HK, ale takřka v jeho poloze jel dále (elektrifikovaný) dělnický Os 5489.
K R 981 Liberec - Jičín - H.K. se nově přidal sezonní (Lipsko-Margecany) R 1481 (do roku 1988 květen-srpen pouze 4+5+6+7, od 1989 velikonoce - září denně), na něhož se také nechalo z Os5404 v Turnově přestoupit, s odjezdem z Liberce 18:10 (přidávání dalších vozů), Hradec 21:35. Zde odstupoval diesel a nastoupila elektrika s dalšími vozy. Není pravdou, že byl určen především pro cestující z DDR.

Závěrem:
Již mnoho let se vlakem do Hradce ve 22:29 ani Pardubic 23:26 z převážné většiny nádraží a zastávek na 030 nedostanete. Jedině jet v rozmezí 18:30 až 19:10 od Kuksu po Lev. Olešnici naproti rychlíku do Dvora Králové, nebo Staré Paky s příjezdem do Hradce 20:34, Pardubic 20:55, Obdobně od Pilínkova po Doubí mimo Rychnova, s čekáním v Turnově 89'(hodinu a půl), nebo ve Staré Pace 65,5' na předposlední R směr Pardubice.
Na poslední R na Pardubice to stihnete také v protisměru například Os v 18:45 z Doubí až 19:17 z Pilínkova do Liberce (čekání 39'), nebo osobákem v 20:11 z Líšného, 20:20 Dolánek do Turnova. Případně 20:01 Nedvězí 20:07 Košťálov, 20:09 Libštát a 20:14 Bělá do Staré Paky, kde si opět počkáte 65,5' (cca hodinku).
Mladějov
Úterý, 20. října 2020 - 12:08:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15230
Registrován: 3-2007
mirek55:
"

Ve St. Pace byla také restaurace s výčepem (jídelnou kuřáckou) bez ubrusů a nekuřáckou s ubrusy kde jste též dostal i pivo. Pamatuji jak z restaurace při každém příjezdu vlaků vybíhal personál na nástupiště a prodával horké párky s chlebem na papírovém tácku, limonádu a pivo ve voskovaných kelímcích. K tomu dva kiosky pro přestupující.
"

Jj, to byly časy.
V Čerčanech byla také nádražní restaurace, ještě kiosek a typické DBL pánské WC se zdí natřenou térem, odkud smrděly chcanky po celém prvním nástupišti v létě v zimě.

A také tam nebyly trapné normalizované vysoké perony, takže se puboši mohli bavit, jak si staří a nepohybliví vyvrací výstupem v oblouku kyčelní klouby - v StP tomu bylo jistě velmi podobně. A ten nástup - někteří chudáci lezli na stupačku po kolenou - jistě na takové cestování dodnes nostalgicky vzpomínají.


Nádhera !

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Úterý, 20. října 2020 - 12:14:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1514
Registrován: 1-2010
Tak jiné téma, dnes do Jičína se soupravou kotlových vozů dorazila dokonce dvojice "Brejlovců", souprava je zachycena na příjezdu do Jičína a na odjezdu do Starého Místa. Bude ještě pravděpodobně probíhat odvoz prázdné soupravy ze Starého Místa.
Úterý, 20. října 2020 - 12:27:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12970
Registrován: 8-2012
Ve St. Pace byla také restaurace s výčepem (jídelnou kuřáckou) bez ubrusů a nekuřáckou s ubrusy kde jste též dostal i pivo
Prosím vás, asi i mnozí tu si pamatují staropackou nádražní "restauraci" (zaplivaný pajzl) i "bufet" (žloutenka) na čele staniční budovy od "ostrova".
(Běhání s párkama na tácku pamatují teda už jen ti pokročilejší, ale to už není dnes jednoduše možné z hygienických důvodů, i kdyby se snad konzumenti takového junk food našli.)
Pamatují si občerstvovací stánek pí. Machové, který odsud zmizel jako poslední, protože se prostě ne-u-ži-vil.
No a "hladové okno" naproti záchodkům, úplně poslední záblesk té naivní představy o byznysu na převážně přestupním nádraží s hladkými vazbami vzájemně mezi 030, 040 i Lomnicí (to ještě v roce 2005 nebyla vůbec samozřejmost), snad ještě (občas?) funguje?
Hele, kdyby byly ČD co k čemu, tak tam tetka v pokladně prodává tatranky a mattonku a to by úplně bohatě stačilo.

Jako kdo by se dneska chodil nalejvat v Pace do nádražky? (Mj. dole na křižovatce je "sokolovna" nabízející totéž včetně obědů v daleko lepším prostředí. No jo, dokonce i ty ubrusy, tak šokující u ČSD.)

Dnes, po cca 35 letech to R z Liberce do Hradce, po 030, jezdí (dle SJŘ) za za 150', tedy o 8,5' kratší dobu
Devětkrát denně (s pravidelnými vazbami nejen vlakovými, ale už i regiobusy), nikoli jedním náhodným výstřelem ráno a druhým odpoledne.
電車オタク
Mladějov
Úterý, 20. října 2020 - 13:21:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15231
Registrován: 3-2007
Tak tu "dělnou atmosféru" v nádražkách zachytila krásně v Kalamitě Chytilová (pro Kolelače - ano, i s tím strejcovským prchlivým soudruhem náčelníkem, co neváhá ve tři ráno vydávat potvrzení a co vůbec nedá na protekci).

A ten bezva alibismus zaměstnanců - skoro jako kdyby si baba odsloužila pár let u Dráhy [wink].

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Úterý, 20. října 2020 - 13:23:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11511
Registrován: 4-2003
T. H.:Devětkrát denně (s pravidelnými vazbami nejen vlakovými, ale už i regiobusy), nikoli jedním náhodným výstřelem ráno a druhým odpoledne.

Ještě je nutné dodat, že aby tento náhodný výstřel mohl vůbec (alespoň někdy) dojet včas, tak mu musely všechny ostatní vlaky jít z cesty pryč. S tehdejšími prehistorickými zabezpečovacími zařízeními se to zvládlo s vypětím sil dvakrát až třikrát denně a všichni výpravčí a signalisté z toho byli pryč a řekli si: Uf, zase máme do večera klid.
Úterý, 20. října 2020 - 13:44:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12972
Registrován: 8-2012
v Kalamitě Chytilová
Kalamita je natáčená "u nás" (hodně Liberec, taky Jablonec, Dolní Polubný).
Prý když na tom byli chlapi z depa v kině (aby viděli sebe nebo své kolegy v komparsu), tak mnozí nechápali, čemu se lidi smějí, pro ně to byl vlastně dokument...
電車オタク
Úterý, 20. října 2020 - 13:58:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10698
Registrován: 4-2003
když na tom byli chlapi z depa v kině (aby viděli sebe nebo své kolegy v komparsu), tak mnozí nechápali, čemu se lidi smějí

[biggrin]

Tak. [ok]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 20. října 2020 - 15:18:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1701
Registrován: 2-2010
Vleč 84890
Jičín - Staré Místo u Jičína nz
20.10.2020
753.778-0




Plná velikost - flickr.com
Pesimista vidí v tunelu tmu. Optimista vidí na konci tunelu světlo. Realista vidí světla vlaku. A strojvůdce vidí tři debily na kolejích.
Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/TravelTrainProd
Flickr: https://www.flickr.com/photos/144608621@N07/
Blog: https://travelproductioncz.blogspot.cz/
Úterý, 20. října 2020 - 16:22:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 38
Registrován: 2-2020
mirek55:
Bavíme se o celé trati Lbc -Hradubice?
Pro mě cestování nejsou skoky mezi nádražními restauracemi. Ty možná užiju při přestupu, ale ne jako vyplnění zbytečné mezery při jízdě. Přestup v Pace je celkem růžový, než byl před 35-ti lety.
Rychlíky z Liberce do Hradce (Pardubic) a naopak jezdí rychleji o minimálně 23 minut.
R1480/1481 nevypravovali východoněmečtí soudruzi primárně pro cestu svých unavených pracujících z Lipska do Tater???
Úterý, 20. října 2020 - 17:13:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 125
Registrován: 8-2019
Nuts: Ty Rumuni tam jsou ale s Cargem, v pondělí jsem viděl mihnout se ve Staré Pace Pace tyto rumunské vozy právě s vozy Faccs (nevím, co jelo na čele, ale řekl bych klasika v podobě 743.010), takže ve čtvrtek bych čekal na Mn 84108 odvoz.
Úterý, 20. října 2020 - 17:19:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 146
Registrován: 3-2018
Zvu Vás ke zhlédnutí mého videa ze Zv Chotěvice [fotic] https://www.youtube.com/watch?v=0hwn6cqankg
Úterý, 20. října 2020 - 17:21:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 328
Registrován: 12-2017
Prý když na tom byli chlapi z depa v kině (aby viděli sebe nebo své kolegy v komparsu), tak mnozí nechápali, čemu se lidi smějí
Přesně
Já když jsem viděl film ve svém mladistvém věku, tak jsem ten humor taky úplně nechápal, před pár lety jsem na Kalamitu kouknul znovu a ta specifická atmosféra modré armády je fak dobře zachycená, do některejch filmů musí člověk mentálně dozrát.
Úterý, 20. října 2020 - 17:53:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2750
Registrován: 7-2017
Já se zase směju u Četnických humoresek, taky mají svoje specifikum. Akorát nevím, jak by se to líbilo tehdejším četníkům. A taky jsem četl, jak se kriminalisté válejí smíchy u TV kriminálek.
A už vůbec pomíjím Přednostu stanice. Takovej bordel a dokonce u B.M.B.! [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
Úterý, 20. října 2020 - 18:08:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2937
Registrován: 9-2003
Ad jara_h: Taky mě napadlo, že jsou s Cargem, a to kvůli tomuto:



Proto jsem radší neuváděl nic o soukromníkovi ...
Z nejhoršího jsme uvnitř!
Úterý, 20. října 2020 - 18:27:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12974
Registrován: 8-2012
A taky jsem četl, jak se kriminalisté válejí smíchy u TV kriminálek
Jenže oni se právěže nádražáci u Kalamity smíchy neváleli, naopak se divili tomu, že se válí někdo jiný.
(To nevadí, že jste nepochopil smysl sdělení.)
電車オタク
Úterý, 20. října 2020 - 18:37:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 249
Registrován: 3-2018
Nějak se mi vybavilo: ...jestli na mě v kupé nečíhá blecha... zda mě v tunelu někdo nepřivede do jiného stavu... dnes svítí Frýdek a zítra prý bude svítit i Místek... ... u vás se klidně stane, že vlak nepřijede vůbec, dráha nevrací nikomu nic... ...váš systém drah je dokonalý....

Je dobře, že doba umaštěných nádražek zmizela a sní i stolky ulepené od rozlitého piva.
Úterý, 20. října 2020 - 19:57:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13497
Registrován: 5-2004
mot: a co teprv takovej vypravci Hubicka a vostemplovana prdel + roztrzeny prednostovsky kanape...
Úterý, 20. října 2020 - 20:06:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23127
Registrován: 5-2002
bandita: před pár lety jsem na Kalamitu kouknul znovu a ta specifická atmosféra modré armády je fak dobře zachycená
Jojo, taky jsem na ni na jaře při kovidinách kouknul...

Podobný zážitek jsem měl na Ještě žiju... v divadle, kde se spolusledující "civilové" tlemili tomu, jak je to úžasně vyfabulovaný na samu hranici absurdity, a já jako jediný od fochu zas tomu, jak je tam perfektně vychytaná realita. [biggrin]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 21. října 2020 - 14:52:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1907
Registrován: 7-2017
Pamatuji, když jsem aktivně jezdil v sedumdesátých letech do Hradce Králové spojem 686 cca 6:06 z Horek u Staré Paky. Hrdě jsme jej nazývali spěšňákem (bez příplatků), protože od Košťálova nestavěl na zastávkách. Byl k němu na Horka autobusový přípoj, jako ostatně ke všem stavícím vlakům. V té době stával pravidelně na Horkách nákladní vlak, tuším průběžka směr Jaroměř. Na Mostku, nebo v Bílé Třemešné jsme potkávali manipulák komínem k Horkám, kde snad míval předávku. Ve Dvoře jsme křižovali s protijedoucím Os 601. Často tu již stával nákladní vlak s uhlím (předpokládám dolu pro Dvůr). Někdy s tímto uhelným vlakem křižoval náš spěšňáček na Kuksu.
V Jaroměři k nám přidaly vozy od Svobody. Co zde stálo nákladních vlaků i pro trať 3b, nebo směr Hradec. Ve Smiřicích jsme opět křižovali s protijedoucím Os (motorovým) z Hradce do Svobody. Tehdy tento vlak zajížděl ze Starkoče úvratí do Václavic a zpět do Starkoče. Bývalo to v tu dobu běžné. Samozřejmě nesmím zapomenout na náklad ve Smiřicích a taktéž v Předměřicích. Do Hradce jsme přijížděli cca 7:40, honem na 2 a do školy.
Že by tento vlak tažený parou trpěl prázdnotou se říci nedá. Často jsme si sedli až za Jaroměří. V pondělí míval místo 5 vozů 7 (mám pocit, že šlo o "Rybáky"). Pondělní míval i někdy plyšák, Ce, či Ci.
V té době, pokud se dobře pamatuji byl rychlíkový příplatek 8,-Kč a poloviční 4,-Kč do dvojky. Tuším, že to tak bylo až do roku 1977. Na spěšné snad byl v té době 4,- a 2,-Kč, ale možná někdo upřesní.

Dnes se takto žáci a študáci vlakem z Horek, Mostku, Bílé Třemešné do Hradce nedostanou.
Os stavící na všech zastávkách odjíždí ze St. Paky 6:33 Horek 6:42, přijíždí do Jaroměře v 7:33. Zde přestup na často zpožděného "Krakonoše" s odjezdem 7:41 a příjezdem do Hradce 7:55, což je pro dojíždějící do škol trochu pozdě.
Od Jilemnice přes Studenec a od Čisté existuje i autobusový přípoj. Horší je to od Stupné a Vidochova, to je již jiný kraj. Škoda je té špatné polohy vlaku.

Trochu k dálkovým autobusům z a do Krkonoš.
Většina jich byla místenkových, předem obsazených. I k stání brali přednostně na delší vzdálenost. V pátek a neděli odpoledne v pondělí ráno byly posilovány. I tak byl problém se do nich dostat, většinou pouze na stání.
M_g
Středa, 21. října 2020 - 16:10:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1275
Registrován: 6-2006
Rychlíkový příplatek byl 16 do dvojky a spěšný 10 taky do dvojky.
Středa, 21. října 2020 - 18:08:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11519
Registrován: 4-2003
T. H.:Jenže oni se právěže nádražáci u Kalamity smíchy neváleli, naopak se divili tomu, že se válí někdo jiný.

Hajnej: Podobný zážitek jsem měl na Ještě žiju... v divadle, kde se spolusledující "civilové" tlemili tomu, jak je to úžasně vyfabulovaný na samu hranici absurdity, a já jako jediný od fochu zas tomu, jak je tam perfektně vychytaná realita.

Soukromí dopravci přinesli změnu u strojvedoucích a ve svých opravnách, postupně to začíná prosakovat i k ČD [wink]. Na Správu železnic velkou změnu v chování zamměstnanců přináší zavedení DOZ. Výpravčí, respektive teď dispečeři mají úplně jiný přístup k práci, není problém vyhovět, není se problém v podstatě na čemkoliv v mezích daných předpisy dohodnout. Na Balabence a nejen tam je již úplně jiný svět [wink]. Ale tam, kam DOZ nedorazilo, staré návyky a chování popsané ve výše zmíněném filmu a hře, stále přetrvávají...
Středa, 21. října 2020 - 19:52:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 250
Registrován: 3-2018
Nevim, zda to není můj nějak subjektivní pohled. V Turnově jsem občas postřehl, že strojvedoucí naháněl výpravčího, aby dopředu domluvil co kam přestaví.
Taky už mi pride, že se strojvedoucí obou táborů zdraví. T
Pravda mávat začala jako první ta druhá strana. Ale jak říkám, třeba je to subjektivní a ne každý s tím musí souhlasit...
Středa, 21. října 2020 - 20:02:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9687
Registrován: 5-2007
Bram: Dispečeri sú iba na CDP. Na "vidieckych" diaľkovinách sú to len "Výpravčí DOZ". Resp. teda u RDP som si moc neni istý.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Čtvrtek, 22. října 2020 - 03:39:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3956
Registrován: 5-2002
Asdf: A proč se vlastně ty funkce na CDP a RDP (a i názvy těch "xDP") rozlišují...?
Čtvrtek, 22. října 2020 - 08:49:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23140
Registrován: 5-2002
TZ: Možná ze stejného důvodu, jako se rozlišují hlavní města, krajská města, okresní města a města "bez přívlastku"...?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 22. října 2020 - 08:54:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3957
Registrován: 5-2002
Já mířil k tomu, jestli se třeba nějak liší náplň práce na těch (na první pohled shodných) pozicích.
Čtvrtek, 22. října 2020 - 12:02:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9689
Registrován: 5-2007
TZ: Vpravde netuším. O tom, že by sa nejak líšila hlavná náplň práce, neviem, a nepredpokladám to, skôr sa jedná o administratívne veci typu platové triedy (zrejme z toho, že traťový dispečer spravidla rieši väčší rozsah dopravy než výpravčí DOZ), reťazce služobnej podriadenosti, atď.
Čtvrtek, 22. října 2020 - 14:45:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23144
Registrován: 5-2002
TZ: Náplň práce starosty malé vesnice se od náplně práce primátora stotisícového města taky principiálně neliší: musí se postarat o to, aby obec funovala jaxepatří...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 22. října 2020 - 17:36:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 884
Registrován: 3-2009
Od Jilemnice přes Studenec a od Čisté existuje i autobusový přípoj. Horší je to od Stupné a Vidochova, to je již jiný kraj.
Z Vidochova do Hradce Králové je možné jet přímým autobusem 690790/1 - Vidochov odj. 5:38, HK 7:05, nebo 690900/5 Vidochov 6:22 - HK 7:40. Z Horek je možno jet stejnými přímými autobusy jako z Vidochova.
Stupná je velmi malá místní část, kde téměř nikdo nežije, tam není o co se snažit.

To opravdu není o tom, jaký to je kraj, podívejte se například, kolik jezdí autobusů mezi Vrchlabím a Jilemnicí (místních), nebo na linky 540370 (Hradec Králové - Liberec, plně dotovaná linka) či 670501 Jičín - Semily (30 minut interval ve špičce, 60 (občas 120) v sedle, 120 minut o víkendu- všechno mezikrajské linky. Kde je koho vozit, tak není problém se domluvit mezi kraji.

S tím, že spojení na osmou do HK z obcí Mostek a spol. nefunguje, souhlas. To je věc, kterou má smysl řešit, protože se dá očekávat, že by to využilo nějaké rozumné množství lidí (na rozdíl např. od přípoje ze Stupné do Horek na vlak).
Neděle, 25. října 2020 - 18:38:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 290
Registrován: 3-2013
Ztráta linky R14 zřejmě pošle do důchodu motoráky řady 854, říká Ješeta

Jak se České dráhy vyrovnají se ztrátou rychlíkové linky Pardubice – Liberec, nepřijde 30 vozidel nazmar, co si myslí o takzvaných rozstřelech ministerstva dopravy a kde usilují o licenci. Deník Zdopravy.cz vyzpovídal člena představenstva Jiřího Ješetu, který má na starosti především obchod související s osobní dopravou.
Neděle, 25. října 2020 - 20:43:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4771
Registrován: 11-2006
No jo.. Argumenty asi hovori pro, ty motoraky zrusit. Ale ja je mam rad a vzdy se s nimi moc rad svezu.
Neděle, 25. října 2020 - 20:43:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 782
Registrován: 2-2013
Zítra v čele 5501 rakev
Mladějov
Neděle, 25. října 2020 - 21:46:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15269
Registrován: 3-2007
Bram:
"
Ještě je nutné dodat, že aby tento náhodný výstřel mohl vůbec (alespoň někdy) dojet včas, tak mu musely všechny ostatní vlaky jít z cesty pryč. S tehdejšími prehistorickými zabezpečovacími zařízeními se to zvládlo s vypětím sil dvakrát až třikrát denně a všichni výpravčí a signalisté z toho byli pryč a řekli si: Uf, zase máme do večera klid."

Taková technická:
Prehistorické ZZ typu "Siemens 1907" ve stanicích "u tří volů" zvládá takový provoz a tak se na něm dá rychle stavět, že se o tom modernějším typům ZZ ani nezdá.

Ale propagandista bys byl dobrej ! Sorry.[wink]

(Tím neříkám, že se ty ZZ z doby Vlasty Buriana nemaj vyměnit !)
Pondělí, 26. října 2020 - 05:32:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11528
Registrován: 4-2003
Mladějov:Taková technická:
Prehistorické ZZ typu "Siemens 1907" ve stanicích "u tří volů" zvládá takový provoz a tak se na něm dá rychle stavět, že se o tom modernějším typům ZZ ani nezdá.


Pár drobných námitek od propagandisty: Musí být povolené současné vjezdy (nebylo zdaleka všude), nebyla kontrola volnosti kolejí, takže veškeré urychlování v tomto směru bylo obvykle na úkor bezpečnosti. Tomu napomáhalo i neexistující traťové zabezpečovací zařízení. A jestli dobře chápu, tak píšeš o elektromechanickém zabezpečovacím zařízení. Co bylo třeba ve Staré Pace? Nebylo tam náhodou to, co by dnes v TJŘ bylo označeno písmenem N? Čili rychlost stavění vlakových cest velice nízká a téměř nulová bezpečnost?!?
Pondělí, 26. října 2020 - 06:56:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1516
Registrován: 1-2010
Na Os5501 jede souprava ve složení 843+814
Pondělí, 26. října 2020 - 07:34:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10716
Registrován: 4-2003
pu "Siemens 1907" ve stanicích "u tří volů" zvládá takový provoz a tak se na něm dá rychle stavět

Bohužel je to většinou reálně šílená brzda provozu, i toho automobilovýho.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 26. října 2020 - 07:55:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1521
Registrován: 6-2019
Tomu napomáhalo i neexistující traťové zabezpečovací zařízení.
HPB.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 26. října 2020 - 08:39:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11536
Registrován: 4-2003
Ahmad_Šáh_Masúd:HPB

Jenže ten byl jen někde, mnohde bylo jen telefonické dorozumívání.
Pondělí, 26. října 2020 - 10:31:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13015
Registrován: 8-2012
Taková technická:
Prehistorické ZZ typu "Siemens 1907" ve stanicích "u tří volů" zvládá takový provoz

Taková praktická: ZZ (ať už "typu Siemens" nebo jiné) bylo na 030 nejblíž v Jaroměři. Většina stanic včetně uzlových byla "klíčový průmysl", maximálně s nějakým ústředním zámkem (ale třeba v Pace jen "tabule pro zavěšování klíčů"), akorát na pár místech (např. Malá Skála) se stavělo ústředně, TEST v Rychnově byl naprostou výjimkou. A všechno bez kontroly volnosti, bez současných vjezdů, bez vyšších stupňů zajištění výhybek (= 40 km/h přes stanice)... Ale propagandista byste byl dobrej.
電車オタク
Mladějov
Pondělí, 26. října 2020 - 18:22:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15273
Registrován: 3-2007
Žejo ! [biggrin]
Pondělí, 26. října 2020 - 19:11:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23166
Registrován: 5-2002
ML: tak se na něm dá rychle stavět, že se o tom modernějším typům ZZ ani nezdá
Jo, dá, pokud jsou signalista i oba výpravčí předem domluveni a číhají u bloků. Protože na plnohodnotné elektromechanice s HPB se musí stát zhruba toto:
* signalista zavírá koncové hradlo,
* domácí výpravčí uvolňuje závěr výměn (a od této chvíle může signalista uvolnit kolejový závěrník a cvičit s výměnama),
* přespolní výpravčí uděluje traťový souhlas,
* domácí výpravčí překládá směrový závěrník, šoupe knoflík a ještě jednou překládá posuvný závěrník,
* domácí výpravčí "natočí" návěstní (a počáteční traťové) hradlo,
* signalista dokončí výměnový tělocvik, přeloží kolejový závěrník a uzavře závěr výměn,
* signalista staví odjezdové návěstidlo.
Pokud není HPB, uteče docela dost času vytelefonováváním odhlášky, nabídky a přijetí (a zapisováním toho všeho do dopravního deníku).

Netvrdím, že to nejde secvičit, ale nevěřím tomu, že se to povede pokaždé. Zato reléovka nebo křemíkovka mají opakovatelnost zpravidla lepší...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 27. října 2020 - 10:27:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20
Registrován: 10-2017
Měl jsem tu čest sloužit na všech uvedených SZZ a na křižování nejrychleji rozhodně releovka, křemík je mnohem pomalejší.
Úterý, 27. října 2020 - 12:06:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23170
Registrován: 5-2002
T435: na křižování nejrychleji rozhodně releovka
S tím bych souhlasil.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 27. října 2020 - 13:44:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 404
Registrován: 2-2018
Úterý, 27. října 2020 - 13:54:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13029
Registrován: 8-2012
Berounského agitka, to už tu dlouho nebylo [happy].
電車オタク
Pavel_vlček
Úterý, 27. října 2020 - 15:51:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 615
Registrován: 3-2005
Čistá demagogie. Krom toho jsou na fotkách motorové vozy, které byly dotaženy na náhradní díly...
Úterý, 27. října 2020 - 16:13:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 255
Registrován: 3-2018
Republiku si rozvracet nenecháme....
Úterý, 27. října 2020 - 17:01:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 3-2018
Slušnej škvár. Ale už se ví jak se budou řešit stávající závěsy do Rosic. Co vlastně brání tomu přivěsit to za Arrivu?
Úterý, 27. října 2020 - 17:07:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2762
Registrován: 7-2017
Tatíček Masaryk by z vás měl radost [biggrin].
Úterý, 27. října 2020 - 17:59:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 256
Registrován: 3-2018
Co tomu brání? Hrdost jednoho z dopravců? Neschopnost domluvit se? Strach z toho, že jednou bude mít jeden jiné spřáhlo...
Úterý, 27. října 2020 - 18:35:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2763
Registrován: 7-2017
Ušetří se posunovač.
Úterý, 27. října 2020 - 18:46:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 258
Registrován: 3-2018
Tak třeba v Raspenavě to jde taky bez posunovačů. A kapacita cesty bude na to courání bez spojení stačit? Pokud ano, tak je to asi ok.
Úterý, 27. října 2020 - 19:49:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2764
Registrován: 7-2017
Asi bude záležet na tom, jaké riziko si ten který dopravce bude chtít nechat na sobě.
Středa, 28. října 2020 - 05:34:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11539
Registrován: 4-2003
mot:Ušetří se posunovač.

Strojvedoucí je zároveň i posunovač. Nějaké velkoodborářské pindy na téma já tam mezi to nepolezu, já přeci řídím, jsou zcela mimo mísu a strojvedoucí si je nesmí dovolit.


Tatíček Masaryk by z vás měl radost [biggrin].

Dnes už naštěstí nežijeme za éry tatíčka Masaryka [wink].