© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Po roce 1880 se začaly na základě tzv. lokálkového zákona stavět v Čechách tratě i do lokalit, kam se do té doby nepodařilo prosadit ani vybudování levnějších drah úzkorozchodných. Jedním z takových míst byl i prostor Železných hor, který už od roku 1845 míjela hlavní železnice z Olomouce do Prahy. Teprve sílící průmysl v kombinaci s novými legislativními podmínkami se však ukázaly být ideální konstalací pro stavbu dráhy. A to dokonce nikoliv jedné. Jako první se horám přiblížila z jihu trať Rakouské společnosti místních drah (ÖLEG), která v květnu 1881 spojila Čáslav s Třemošnicí (tehdy Závratcem). Lákadlem pro železniční společnosti byl značný přepravní potenciál, plynoucí z rostoucí těžby vápence v západní části Železných hor, konkrétně ve Vápenném Podole a Prachovicích. To dokládala i současně s tratí zprovozněná pětikilometrová lanová dráha, spojující nádraží v Závratci s Prachovicemi (zanikla po 2. světové válce).
Velkým hráčem ve stavbě místních drah byla Společnost státní dráhy (StEG), která si investicemi do „lokálek“ mimo jiné zajišťovala přísun zátěže pro své hlavní tratě. V roce 1882 na jaře začala ze severu se stavbou trati Přelouč – Heřmanův Městec – odb. Tasovice – Vápenný Podol / Prachovice, po které už v září téhož roku projel vlak a v říjnu byl provoz slavnostně zahájen. Dráha plně využívala podmínek daných zmíněným zákonem, tj. například podélný sklon až 35 ‰ a malé poloměry oblouků. Trať zprvu stoupala z Přelouče mírně zvlněnou krajinou do Heřmanova Městce (km 13,5), odkud pokračovala údolím Podolky přes Kostelec u Heřmanova Městce do lesů pod osadou Tasovice. Zde se cca v km 18,8 trať dělila: vlevo pokračovaly koleje zhruba 2,3 km proti proudu Podolského potoku do stanice Vápenný Podol, vpravo stejně daleko do Prachovic. V místě odbočky bývala i zastávka.
Osobní vlaky jezdily nejprve jen do Vápenného Podola, později i do Prachovic. Nákladním sloužily kromě koncových nádraží i úzkorozchodné drážky v jednotlivých lomech. Rozsah dopravy na podolské větvi tratě rozšířila po roce 1925 ještě stavba údolní přehrady Seč na nedaleké Chrudimce, pro kterou se do Vápenného Podola vozil materiál. Opačným směrem putovalo vápno z místních zpracovatelských podniků, ale třeba i vápenec pro cukrovary. Po 2. světové válce poptávka po stavebních materiálech výrazně stoupla, což v nových hospodářských podmínkách vedlo ke stavbě mamutí cementárny a vápenky v Prachovicích, která po částech začala fungovat v roce 1956. To postupem času umožnilo zlikvidovat zastaralé provozy v Závratci, ale i ve Vápenném Podole (1965). Tamní lomy byly poté zrušeny a rekultivovány.
Zatímco trať do Prachovic doznala postupem let značných úprav, provoz do Vápenného Podola po zavření lomů skomíral. Nákladní doprava byla zastavena a osobní odpovídala významu obce (dnes má kolem 200 obyvatel). Společně se zhoršujícím se stavem trati to vedlo k jejímu zániku, když 14. ledna 1978 odjel z Vápenného Podola poslední vlak. V roce 1980 byl zlikvidován železniční svršek včetně odbočky Tasovice, ale po téměř 100 let fungující železnici dodnes zůstalo mnoho pozůstatků, které jsou patrné z následujících fotografií, pořízených 19. října 2008.
Historii železniční dopravy v regionu se podrobně věnuje publikace Michala Brunnera Historie železnice v Železných horách (Společnost přátel Železných hor, 2007, 46 s., ISBN 978–80–86619–20–0). Zajímavé historické podrobnosti o železnici, zmíněné lanové dráze, ale i těžbě a zpracování vápence v regionu naleznete na stránkách E-museum. Trati do Vápenného Podola se věnuje i článek Petra Kunce na serveru Fortifikace.net.